Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χωρίς πάνες απο την αρχή?


Recommended Posts

Εμένα η κοπέλα που φροντίζει το μωρό, άρχισε απο 5-6 μηνών να το κρατάει πάνω απο την λεκάνη της τουαλέτας και αυτός πάντα ανταποκρίνεται..μάλλον στην πατρίδα της συνηθίζεται αυτό (προφανώς για οικονομικούς λόγους δεν μπορούν να βάζουν πάνες στα παιδιά για πολύ καιρό) γιατί φαίνεται να το κάνει με ευχέρεια και το θεωρεί εντελώς φυσικό..Το δε παιδί ανταποκρίνεται πολύ καλά και πολύ σπάνια πλέον κάνει κακά ή τσίσα πάνω του, φτάνει να ερμηνεύσεις όπως είπε και μια φίλη παραπάνω, τα προειδοποιητικά σημάδια..

Νομίζω η κοπέλα που σου κρατάει το μωρό σου έκανε ένα μεγάλο δώρο:-). Αν θες ρώτησε την να μας πει περισσότερα, πχ πότε ξεκινάνε & τι ακριβώς κάνουν στον τόπο της όταν είναι νεογέννητα.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχει σημασια, αν ειναι σε λεκανη ή σε γιο γιο?

εμενα ειναι 'σχετικα μεγαλη' ειναι 15 μηνων

όχι δεν έχει, αρκεί να βολεύεται το παιδί. Εγώ (& ενώ ο πεθερος & ο άντρας μου με κορόϊδευαν, έσκασαν στα γέλια μεσα στα Jumbo) αγόρασα το πιο απλό & μικροκαμωμένο γιογιο που βρήκα &ι αφού του άρεσε το συνεχίζουμε έτσι. Όταν όμως θέλει να κάνει την ώρα που θηλάζει (συχνό φαινόμενο) βάζω κάτω απ τον ποπό ένα στρογγυλό ταπεράκι. Αλλες χρησιμοποιούν τη λεκάνη απ την αρχή, άλλες έχουν μια λεκανίτσα κάτω απ το κρεβάτι ώστε να μη χρειαστεί να τρέχουν στο μπανιο, ότι βολεύει το μωρό & τον καθένα, δουλεύει.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω εδώ πως στα μωρά που θηλάζουν τα σημάδια είναι πιο έντονα :την ώρα που πίνουν ξαφνικά σταματούν, κοκαλώνουν κυριολεκτικά με το βλεμα στο κενό, σα να χουν κάτι πολυ σημαντικό στο νού τους. Είναι σημάδι για κακάκια συνήθως. Άλλα πάλι ξαφνικά αρχίζουν να κοπανιούνται πάνω στο στήθος μπρος-πίσω. Το ίδιο. Άλλοτε τινάζουν τα ποδαράκια ή κλωτσάνε. Κι άλλοτε στριφογυρίζουν ξεφυσώντας. Κι άλλα τινάζονται απότομα & γίνεται σαν τόξο το κορμάκι & διαμαρτύρονται. Όλα αυτά είναι σήματα. Ένα μωράκι μπορεί να κάνει κάποια απ αυτά ή & όλα. Εμένα με προβλημάτησε πολύ αυτό με το πήγαινε-έλα στο στήθος χωρίς να πίνει, φοβήθικα μπας & ήταν σημάδι αυτισμού, κι έπειτα όταν το διάβασα στο βιβλίο της Bauer,ηρέμισα & επιτέλους κατάλαβα τι ήθελε να πει ο καλλιτέχνης μου :-)

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έχει, αρκεί να βολεύεται το παιδί. Εγώ (& ενώ ο πεθερος & ο άντρας μου με κορόϊδευαν, έσκασαν στα γέλια μεσα στα Jumbo) αγόρασα το πιο απλό & μικροκαμωμένο γιογιο που βρήκα &ι αφού του άρεσε το συνεχίζουμε έτσι. Όταν όμως θέλει να κάνει την ώρα που θηλάζει (συχνό φαινόμενο) βάζω κάτω απ τον ποπό ένα στρογγυλό ταπεράκι. Αλλες χρησιμοποιούν τη λεκάνη απ την αρχή, άλλες έχουν μια λεκανίτσα κάτω απ το κρεβάτι ώστε να μη χρειαστεί να τρέχουν στο μπανιο, ότι βολεύει το μωρό & τον καθένα, δουλεύει.

 

Αυτο ελεγα και στο αλλο σχετικο ποστ (αληθεια πως και ειναι 2 με παρομοιο θεμα) πως ετσι ηταν τα καρεκλακια φαγητου παλια. Φανταζομαι οτι οταν ειναι γυμνουλια απο το κρυο και μονο κατι θα κανουν...Το θεμα ειναι αν εχει νοημα.. Τι εννοω? Οταν ειστε εξω του φορας πανα? Αν ναι μαλλον τις χρειαζεται ακομη. Εδω θα ειμαστε να δουμε ποτε θα την βγαλει ο μικρος σου οριστικα την πανα. Μακαρι βεβαια να γινει πραγματικα γρηγορα..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ελεγα και στο αλλο σχετικο ποστ (αληθεια πως και ειναι 2 με παρομοιο θεμα)

από δική μου βλακεία έγινε, έχω βάλει μήνυμα εκεί πως μεταφέρθηκε εδώ πλέον & μόνο.

Φανταζομαι οτι οταν ειναι γυμνουλια απο το κρυο και μονο κατι θα κανουν...Το θεμα ειναι αν εχει νοημα.. Τι εννοω? Οταν ειστε εξω του φορας πανα? Αν ναι μαλλον τις χρειαζεται ακομη.

Δεν κρυώνει γιατί του φοράω baby-legs (σαν μεγάλες γκέτες που κρατούν ζεστά τα ποδαράκια ως επάνω) & ναι, φοράει πάνα (εκτός απ τις ώρες που μετά το γιο-γιο παίζουμε στο κρεβάτι, φορόντας το φορμάκι μας μόνο) για backup & συνήθως στεγνή, αν & αυτή τη βδομάδα δοκίμασα να τον κρατήσω να τα κάνει & έξω, στην εξοχή στη διάρκεια βόλτας με τ αμάξι & όλα καλά. Απλά να επαναλάβω ότι το βασικό νόημα δεν είναι αν φοράει ή πόσες βρέχει, ούτε πότε δε θα τις χρειάζεται, αλλά ότι επικοινωνεί την ανάγκη του, τον βοηθώ να την καλύψει & πρακτικά είναι μόνιμα στεγνός & άνετος.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα μεσα στο σπιτι ή στην εξοχή....σε βολτα πχ στο κεντρο της αθηνας... εξω στο κρυο ...τι μπορει να γινει;;;;:confused: αν εισαι για καφε πχ;;;

 

παρα πολυ ενδιαφερον παντως, θα κανω μια πρωτη προσπαθεια αυριο....:roll:

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΗΝ ΕΞΟΧΗ ΖΩ:-) ΕΥΤΥΧΩΣ, ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΤΕΧΑ.

ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΧΗ,Α! & ΣΤΟΝ ΚΗΠΟ ΜΙΑΣ ΦΙΛΗΣ (ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΑ & ΝΑ ΤΟΝ ΓΔΥΣΩ & ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΕΓΚΑΙΡΑ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ :-))

ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΚΕΝΤΡΟ ΘΑ ΔΙΑΛΕΓΑ ΕΝΑ ΚΑΦΕ ΜΕ ΚΑΘΑΡΕΣ ΤΟΥΑΛΕΤΕΣ & ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΖΑ & ΕΚΕΙ, ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ & ΣΤΟ BLUESTAR ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑΞΙΔΕΨΟΥΜΕ ΑΘΗΝΑ & ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ. ΑΠ ΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΕΞΩ ΜΑΘΑΙΝΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ & ΠΤΥΣΟΜΕΝΟ ΓΙΟ-ΓΙΟ ΜΕ ΣΑΚΟΥΛΙΤΣΑ ΜΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΣΦΑΛΙΖΕΙ & ΤΗΝ ΠΕΤΑΣ ΣΤΑ ΚΟΝΤΙΝΟΤΕΡΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ, ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΕΔΩ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ. ΠΑΝΤΩΣ (ΚΑΛΟΥ-ΚΑΚΟΥ) ΕΧΩ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΕΡΙΚΑ ΠΛΥΜΕΝΑ ΚΕΣΕΔΑΚΙΑ ΑΠΟ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΤΟΤΑΛ 500 ΓΡ. & ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ ΣΑΚΟΥΛΙΤΣΕΣ.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με ενδιαφέρει! Ας είναι και το 4ο! Δεν το είχα ακούσει ξανά. Αλλά εγείρονται προβλήματα. Οκ.. όταν είναι 1 παιδί όλη η προσοχή είναι στραμένη σε εκείνο. Όταν είναι περισσότερα, τα πράγματα είναι πιο δύσκολα. Εκ των πραγμάτων η προσοχή θα είναι λιγότερη ή ακόμα κι αν το πάρω είδηση ίσως να μη μπορώ να ανταποκριθώ άμεσα.

 

Άρα, έχει νόημα π.χ. να δοκιμάσω κάποια τεχνική; Δηλαδή, με την πάροδο κάποιου χρονικού διαστήματος.. π.χ. μερικών ημερών ή 1-2 εβδομάδων, θα πάρει ένα "ρυθμό" ώστε να μπορώ να προγραμματιστώ; Θα μπορώ να πω δηλ. πως με βάση το φαγητό της ή το γάλα της, θα περιμένω τότε και τότε τις αντίστοιχες ανάγκες της; Και τι γίνεται με τα κακά της; Και τι θα κάνω όταν είμαι στη βόλτα; Βάζω πάνα τότε; Και τι ακριβώς πρέπει να κάνω όταν θα είμαι στο σπίτι; Κάθε πότε;

 

Είναι τώρα 10 μηνών. Τρώει 3 γεύματα στερεά και πίνει 2 γεύματα γάλα (θηλαζει). Ίσως να θηλάσει λίγο ενδιάμεσα (σπάνια όμως).

 

Μπορείς με βάση αυτό το σχήμα να μου προτείνεις κάτι για να δω αν μπορώ να το επεξεργαστώ (ή να το τροποποιήσω) ανάλογα με τις ανάγκες μας; Θα με ενδιέφερε να ξεμπλέξω όσο πιο γρήγορα γίνεται από πάνες! (Ναι... είδατε... πλεονέκτης άνθρωπος που είμαι!! Είχα έως και 3 παιδιά στις πάνες... και τώρα που έχω 1 λέω πώς να ξεμπλέξω! :lol:)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠ ΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΕΞΩ ΜΑΘΑΙΝΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ & ΠΤΥΣΟΜΕΝΟ ΓΙΟ-ΓΙΟ ΜΕ ΣΑΚΟΥΛΙΤΣΑ ΜΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΣΦΑΛΙΖΕΙ & ΤΗΝ ΠΕΤΑΣ ΣΤΑ ΚΟΝΤΙΝΟΤΕΡΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ, ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΕΔΩ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ.

 

Κάτι τέτοιο είχα αγοράσει πριν από 5 περίπου χρόνια από το Mothercare. Δεν το έχω αναζητήσει όμως πρόσφατα,δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα...

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφερε να ξεμπλέξω όσο πιο γρήγορα γίνεται από πάνες! (Ναι... είδατε... πλεονέκτης άνθρωπος που είμαι!! Είχα έως και 3 παιδιά στις πάνες... και τώρα που έχω 1 λέω πώς να ξεμπλέξω! :lol:)

 

Είσαι αχάριστη, αχάριστη, αχάριστη!!!! Κι είναι και 10 μηνών το μικρό σου... Εμένα που είναι 16 και αλλάζω ακόμα και τις δίδυμες που έκλεισαν τα 3 δε με σκέφτεσαι;;;;; Ε;;;;;;;;;;;;:lol::lol::lol::lol:

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΝΑΙ ΑΛΚΥΟΝ, ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΕΜΠΕΙΡΗ, ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

Οκ.. όταν είναι 1 παιδί όλη η προσοχή είναι στραμένη σε εκείνο. Όταν είναι περισσότερα, τα πράγματα είναι πιο δύσκολα. Εκ των πραγμάτων η προσοχή θα είναι λιγότερη ή ακόμα κι αν το πάρω είδηση ίσως να μη μπορώ να ανταποκριθώ άμεσα.

ΌΤΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ: ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ ΜΙΜΟΥΜΕΝΑΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ & ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΑΚΟΜΑ & ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΑΔΕΛΦΟΥΛΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΣ(Π.Χ. ΕΙΔΟΠΟΙΟΝΤΑΣ ΤΗ ΜΑΜΑ ΑΝ ΔΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΑΔΙ, Η ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ ΝΑ ΦΕΡΟΥΝ ΤΟ ΓΙΟ-ΓΙΟ, Ή ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΣΧΕΤΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ Σ ΑΥΤΟ- ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΤΡΟΠΟΙ & Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΣΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑ ΝΟΥ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗ ΜΙΚΡΗ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΑΥΤΑ ΘΑ ΒΡΟΥΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ & ΘΑ ΤΟ ΧΑΡΟΥΝ). ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΣΥΝΕΧΩΣ, ΤΑ ΜΩΡΑΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΑΚΟΜΑ & ΜΕ ΔΙΑΛΛΕΙΜΑΤΑ, ΑΝ ΓΙΑ ΜΙΑ- ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΧΑΘΗΚΕ Ο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΚΟΠΟΣ ΣΟΥ, ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΤΕ ΑΠΟ ΚΕΙ ΠΟΥ Τ ΑΦΗΣΑΤΕ.

Άρα, έχει νόημα π.χ. να δοκιμάσω κάποια τεχνική; Δηλαδή, με την πάροδο κάποιου χρονικού διαστήματος.. π.χ. μερικών ημερών ή 1-2 εβδομάδων, θα πάρει ένα "ρυθμό" ώστε να μπορώ να προγραμματιστώ; Θα μπορώ να πω δηλ. πως με βάση το φαγητό της ή το γάλα της, θα περιμένω τότε και τότε τις αντίστοιχες ανάγκες της; Και τι γίνεται με τα κακά της; Και τι θα κάνω όταν είμαι στη βόλτα; Βάζω πάνα τότε; Και τι ακριβώς πρέπει να κάνω όταν θα είμαι στο σπίτι; Κάθε πότε;

ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 & ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΣΥΝΔΙΑΣΤΙΚΑ:

1) ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΣ ΤΑ "ΣΗΜΑΤΑ" ΤΗΣ & ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΣΑΙ ΑΜΕΣΑ(ΤΗ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΓΙΟ-ΓΙΟ Ή ΌΠΟΥ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ)

2) ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΙΣΜΟ ΤΗΣ (ΚΑΘΕ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΙ? ΚΛΠ)

3) ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ ΣΟΥ.

ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΤΑ ΚΑΝΕΙ. Π.Χ. ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΟΥΝ (ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ) ΚΑΝΟΥΝ ΑΜΕΣΩΣ ΤΣΙΣΑ. ΤΟ ΙΔΙΟ & 10 ΜΕ 20 ΛΕΠΤΑ ΑΦΟΥ ΦΑΝΕ. Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ Π.Χ. ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ 10ΛΕΠΤΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ & ΑΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΤΑ(ΤΑ ΤΣΙΣΑ) ΑΛΛΟΤΕ ΤΟΝ ΠΕΤΥΧΑΙΝΩ, ΑΛΛΟΤΕ ΟΧΙ, ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΞΥΠΝΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΝΤΑΡΑΚΙ :wink:

ΜΕ ΤΑ ΚΑΚΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΑ ΣΗΜΑΔΙΑ. ΒΕΒΑΙΑ Η ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΗΔΗ ΘΑ ΚΑΘΕΤΑΙ, ΘΑ ΜΠΟΥΣΟΥΛΑΕΙ, ΘΑ ΠΑΙΖΕΙ ΚΛΠ, ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΗ ΜΕ ΚΑΤΙ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΑΠΟΦΥΓΕ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΓΙΟ-ΓΙΟ ΜΗΝ & ΤΟ ΣΤΡΑΒΟΠΑΡΕΙ. ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΕΝΑΝ ΗΧΟ "ΤΣΣΣ", Ή "ΨΣΣΣΣ" ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΓΑΤΕΣ 7 ΤΗ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙΣ :-) & ΕΝΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΚΑ (ΕΓΩ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΣΙΓΑΝΑ ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΖΟΡΙΖΟΜΑΣΤΕ). ΠΑΡΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ & ΚΑΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙ ΑΝ ΖΟΡΙΖΕΤΑΙ & ΣΦΙΓΓΕΤΑΙ, ΕΓΩ ΤΟΥ ΦΕΡΝΩ ΤΑ ΠΑΝΙΝΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΓΙΟ-ΓΙΟ & "ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ":-). ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΝΕ ΤΗΣ ΤΟ ΟΣΟ ΠΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ΟΜΩΣ. ΑΝ ΣΤΑ 3 ΜΕ 5 ΛΕΠΤΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΔΕΙΞΕ ΤΗ ΧΑΡΑ ΣΟΥ, ΑΝ ΟΧΙ Ή ΔΕΙΞΕΙ ΝΑ ΔΥΣΦΟΡΕΙ, ΣΗΚΩΣΕ ΤΗΝ & ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΠΑΛΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ. ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΗΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΗΧΟ ΟΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΑ & ΑΝ ΔΕ ΠΡΟΛΑΒΕΙΣ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΤΗΣ ΕΚΕΝΩΣΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΗΧΟ.

Και τι θα κάνω όταν είμαι στη βόλτα; Βάζω πάνα τότε; Και τι ακριβώς πρέπει να κάνω όταν θα είμαι στο σπίτι; Κάθε πότε;

ΣΤΗ ΒΟΛΤΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΚΑΘΑΡΗ ΤΟΥΑΛΕΤΑ & ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΗΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΣΟΥ, ΚΑΤΩ ΑΠ ΤΑ ΜΠΟΥΤΑΚΙΑ, ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΕΧΩ ΛΙΝΚ ΓΙΑ ΒΙΝΤΕΟ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΩΣ. ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΑΣ ΓΙΟ-ΓΙΟ ΠΟΥ ΔΕ ΛΕΕΙ ΝΟΜΙΖΩ.

ΠΑΝΑ ΒΑΖΕΙΣ (ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ), ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΘΕΙΣ ΕΣΥ ΜΕ ΤΑ ΤΥΧΟΝ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ, ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΞΕΧΝΑΣ & ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΣ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΦΟΡΟΥΣΕ, ΑΝ ΔΕ ΠΡΟΛΑΒΕΙΣ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑ & ΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΤΙ ΧΑΣΑΜΕ,ΟΚ? ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΕΓΩ ΤΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΚΑΘΕ 3/4 ΜΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ.

ΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ: ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΛΙΣ ΒΡΑΧΕΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΞΕΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΤΗΝ ΥΓΡΑΣΙΑ ΕΠΑΝΩ ΤΗΣ, ΝΑ ΜΗ ΧΑΛΙΕΣΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ & ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΜΙΣΑΩΡΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΝΑ (ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ & ΠΑΙΖΕΙΣ ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ Π.Χ.) ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΕΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΔΕΡΜΑΤΑΚΙ ΤΗΣ.

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ & ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ, Ο,ΤΙ ΣΟΥ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΜΗ ΔΙΣΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙΣ & ΑΝ ΔΕ ΞΕΡΩ ΕΓΩ, ΚΑΠΟΙΑ ΘΑ ΒΡΩ ΝΑ ΞΕΡΕΙ.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι δεν θα καταφερω και πολλα σε αυτη την ηλικια,κ την μεγαλη την εβαζα οταν ηταν 7 μηνων στην τουαλετα αλλα μην φανταστειτε οτι δεν τα εκανε πανω της,απλα ηθελα να γλυτωσω το "πασαλιμα" (την εβαζα μονο οταν την εβλεπα να σφιγγεται,, τα λετε πολυ ωραια iren66 αλλα στα τσισα μου φενεται πολυ δυσκολο ακομα να καταλαβω ποτε τα κανει, στην μεγαλη την εκοψα το ιουνιο κ παλι τωρα που και που της φευγουν οταν ξεχνιεται, :(

αν την βαζω συνεχεια καθε 3/4 θα μαθει οτι τσισα κανουμε μονο στην τουαλετα????

εννοω θα καταλαβει τι κανουμε, η απλα θα της ειναι αδιαφορω γιατι δεν θα ξερει τι της γινεται???

Link to comment
Share on other sites

αν την βαζω συνεχεια καθε 3/4 θα μαθει οτι τσισα κανουμε μονο στην τουαλετα????

εννοω θα καταλαβει τι κανουμε, η απλα θα της ειναι αδιαφορω γιατι δεν θα ξερει τι της γινεται???

ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΘΕ 3/4 ΒΑΖΩ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ, ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙ ΚΑΘΕ ΜΙΑ, ΜΙΑΜΙΣΗ ΩΡΑ, ΕΙΝΑΙ 5,5 ΜΗΝΩΝ & ΑΚΟΜΑ ΚΑΝΕΙ ΤΣΙΣΑ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΑΣ ΦΥΣΙΚΑ. ΥΠΟΘΕΤΩ Η ΜΙΚΡΗ ΣΟΥ ΔΕΝ ΘΑΝΑΙ ΠΙΑ ΤΟΣΟ ΣΥΧΝΗ ΣΤΑ ΤΣΙΣΑ. ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΜΩΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΜΗΝ ΤΗΝ ΥΠΟΤΙΜΑΣ, Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΛΕΩ "ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΣΙΣΑΚΙΑ?" & ΕΙΝΑΙ Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΒΑΖΕΙ ΤΑΓΕΛΙΑ, ΕΝΩ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΤΟ ΠΩ ΕΝΩ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΚΑΝΕΙ ΚΟΙΤΑΕΙ ΑΔΙΑΦΟΡΑ & ΑΝ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΠΑΛΙ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΕΤΑΙ. ΑΡΑ, ΝΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ. ΑΠ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΝ ΤΗΣ ΚΟΒΕΙΣ ΚΑΘΕ ΤΟΣΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΣ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΔΥΣΑΝΑΣΧΕΤΙΣΕΙ ΔΙΚΑΙΩΣ. ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΜΕΣΩΣ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΑΕΙ (& ΕΦ ΟΣΩΝ Η ΠΑΝΑ ΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΕΣΤΗ, ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΜΟΛΙΣ ΤΑ ΕΚΑΝΕ). ΜΕΤΑ ΟΣΟ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΣ ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ "ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ". & ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ & ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΤΡΩΕΙ, ΑΝ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΚΑΤΙ ΔΙΟΥΡΙΤΙΚΟ ΘΑ ΓΕΜΙΖΕΙ Η ΚΥΣΤΗ ΤΗΣ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ & ΑΓΟΡΙΑ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ, ΜΟΛΙΣ ΔΙΑΒΑΖΑ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ 9 ΜΗΝΕΣ, ΕΝΩ Τ ΑΓΟΡΑΚΙΑ ΣΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ 11

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν θηλαζω. το πρωι θα ξυπνησει 9-10. θα φαει 11 φρουτο (συμπληρωμα γαλα γιατι τρωει με το ζορι τα φρουτα κ την απογευματινη κρεμα, δεν τα θελει με τπτ,)

οποτε, 11-2-5-8-11-8 ετσι παει το φαει της ... θα το δοκιμασω το πρωι και θα σας πω σε 1 βδομαδα απο σημερα. 5-6 πανεσ χαλαει .. για να δουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Τα βρίσκω αφάνταστα ενδιαφέροντα όλα αυτά που λέτε, μιας και τα κορίτσια μου είναι 16 μηνών και πιστεύω ότι θα έπρεπε ήδη σιγά-σιγά να τις φέρνω σε επαφή με το "γιο-γιο", χωρίς άγχος, αλλά για να μαθαίνουν και στο μυαλουδάκι τους να πάρει τη μορφή καθημερινής ρουτίνας. Άσε που η μία είναι αρκετά επιρρεπής σε συγκάματα, παρ'όλο που τις αλλάζω κυριολεκτικά συνέχεια. Παρ'όλα αυτά, είναι δίδυμες, και πολλές φορές είμαι μόνη στο σπίτι. Φοβάμαι ότι δε θα μπορέσω να τις συγχρονίσω. Και στην προσπάθειά μου να καθίσω στο γιο-γιο τη μία και να μείνω μαζί της για λίγο, σίγουρα θα "χάσω" την άλλη. Δεν ξέρω καν πώς πρέπει να γίνει η όλη διαδικασία. Τι καλά που θα ήταν αν τα μωρά γεννιόντουσαν ήδη εκπαιδευμένα :?

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι καλά που θα ήταν αν τα μωρά γεννιόντουσαν ήδη εκπαιδευμένα :?

αυτο μαλλον λεει η Ιρεν! οτι γεννιουνται ηδη 'εκπαιδευμενα' να μην αντεχουν την υγρασια κ ετσι ειναι πιο ευκολο να δωσουν τα σημαδια για να τα πας τουαλετα!(καλα τα εχω καταλαβει; ) δλδ εγω καταλαβαινω οτι δεν μιλαει για ελεγχο σφιγκτηρων, που γινεται αργοτερα, αλλα για επικοινωνια, οταν ειναι η ωρα να τα κανουν!:-)

επισης η καταλληλη ηλικια ειναι 6-12 μηνων....;:confused: πιο νωρις, ή πιο μετα τι γινεται; (γενικα ρωταω, η μικρη μου ειναι 9 οποτε νομιζω ειμαστε καλα:))

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι είδα το θέμα μετακινήθηκε απ τους συντονιστές & ενώθηκε με παλαιότερη σχετική αναφορά, οπότε είναι όλα εδώ συγκεντρωμένα. Συγνώμη για τα πολλά κεφαλαία που χρησιμοποίησα σε προηγούμενες απαντήσεις, δεν το είχα προσεξει στους κανόνες & εννοείται πως δεν το έκανα με διάθεση να "φωνάξω". Μόλις βρήκα μερικά ακόμα link για τις μαμάδες που διαβάζουν αγγλικά, για όσες όχι ευχαρίστως θα μεταφράσω σύντομα τα βασικά σημεία & ό,τι θα μπορούσε να μας διαφωτίσει.

http://www.bornpottytrained.com/

http://www.bornpottytrained.com/get_started/

http://www.stretcher.com/stories/03/03sep29f.cfm

στο παρακάτω έχει φωτο με μωράκια "εν δράση" και δείχνει τρόπους κρατήματος:

http://www.freewebs.com/freetoec/ecinaction.htm

αλλά και τους μύθους & την πραγματικότητα σχετικά με την Βρεφική Υγειηνή

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και στην προσπάθειά μου να καθίσω στο γιο-γιο τη μία και να μείνω μαζί της για λίγο, σίγουρα θα "χάσω" την άλλη. Δεν ξέρω καν πώς πρέπει να γίνει η όλη διαδικασία. Τι καλά που θα ήταν αν τα μωρά γεννιόντουσαν ήδη εκπαιδευμένα :?

Εκπαιδευμένα γεννιόνται, μάλλον εμείς αργούμε να εκπαιδευτούμε :-)

Στη θέση σου & εφ όσων είναι σε ηλικία που κάθονται θα άρχιζα μ αυτήν που έφαγε ή ξύπνησε πρώτη & θα φερνα & την άλλη κοντά της. Αν το δοκιμάσεις πες μας τι έγινε.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

αυτο μαλλον λεει η Ιρεν! οτι γεννιουνται ηδη 'εκπαιδευμενα' να μην αντεχουν την υγρασια κ ετσι ειναι πιο ευκολο να δωσουν τα σημαδια για να τα πας τουαλετα!(καλα τα εχω καταλαβει; ) δλδ εγω καταλαβαινω οτι δεν μιλαει για ελεγχο σφιγκτηρων, που γινεται αργοτερα, αλλα για επικοινωνια, οταν ειναι η ωρα να τα κανουν!:-)

επισης η καταλληλη ηλικια ειναι 6-12 μηνων....;:confused: πιο νωρις, ή πιο μετα τι γινεται; (γενικα ρωταω, η μικρη μου ειναι 9 οποτε νομιζω ειμαστε καλα:))

Σωστά, αυτό λέω, & όχι εγώ, αλλά οι παιδίατροι & ψυχολόγοι που έχουν ασχοληθεί, καθώς & οι παραδόσεις των λαών όπου εφαρμόζεται. Κάπου διάβαζα πρόσφατα πως η κατάλληλη στιγμή είναι όταν νιώσει έτοιμος ο ...γονιός!

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

ειχε απολυτο δικιο η συγγραφεας... πετυχε παιδια,δεν το περιμενα,, της βγαλαμε την πανα την βαλαμε τουαλετα καναμε το τσσσσ κ εκανε,, ουτε 1 λεπτο δεν πηρε!!!καλο!!! πολυ γελιο :D

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή :-) Συνέχισε (όποτε μπορείς) με το ίδιο κέφι & μην αγχωθείς αν πάει & κάνα κατουριματάκι στην πάνα, να θυμάσαι πως σε κάθε άλμα ανάπτυξης (όταν π.χ. βγάζει δοντάκι, μπουσουλίσει, σταθεί ,κλπ) ενδέχεται να αλλάζει τη συμπεριφορά της με την τουαλέτα & αυτό είναι απόλυτα οκ. Συνέχισε να την παρατηρείς, βρες το ρυθμό της & εμπιστέψου τη διαίσθηση σου κι όλα θα πάνε καλά.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

σημερα τοπρωι βγαλαμε την πανα...τον αφησα κατω και παιζαμε προσπαθωντας να καταλαβω τις γριματσες του οταν κανει τσισακια.για να ειμαι ειλικρινης δεν καταλαβα κ πολλα μιας και καθε φορα εκανε και κατι διαφορετικο!τελος παντων κοιταγα και το ρολοι για να δω καθε ποση ωρα περιπου τα κανει(20 λεπτα)οταν πηρε λοιπον στις 12 εναν υπνακο με το που ξυπνησε τον πηγα στην τουαλετα και εκανε !!!!!!!!!!αλλα μετα απο 10 λεπτα την ωρα που ετρωγε ξαναεκανε και δεν ηξερα τι να κανω...αγχωθηκα η αληθεια ειναι αλλα δεν ηθελα να του το μεταφερω .τωρα το μεσημερι που τον εβαλα για υπνο εκει που "τραγουδαγε"εκανε κακα του και βολευτηκε να κοιμηθει οποτε τον σηκωσα και τον αλλαξα.στις 5 φορες που τον εβαλα στη λεκανη τα καταφεραμε 1 αξιζει να συνεχισω η μηπως δεν το εχω?ο μιχαηλ ειναι 7 μηνων...

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε ότι σου λέει η καρδιά σου, δεν μπαίνει θέμα αν "τό χεις" ή όχι, όλες μας "το χουμε" να φροντίζουμε τα ζουζούνια μας με όποιο τρόπο θεωρούμε καλύτερο. Τα μωράκια πολύ συχνά τα κάνουν όταν τρώνε, εγώ όταν τον ταϊζω έχω ταπεράκι από κάτω (αφού μ έκανε μούσκεμα την πρώτη φορά, μετά έμαθα :-)), και συχνά δεν αδειάζουν όλη την κύστη με τη μία, αλλά σε δόσεις. Δοκίμασε όταν κάνει λίγα τσισάκια & ξανακάνε του τον ήχο, αν έχει κ άλλο θα ξανακάνει επιτόπου (ο δικός μου πάντα τα κάνει σε 3 δόσεις, με διαλλείματα 5 -10 δευτερολέπτων ανάμεσα). Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι, ούτε να τον βάζεις συνέχεια, θα τον δυσκολέψεις αν σου γίνει έμμονη ιδέα. Στην τελική αν κερδίζεις έστω & μόνο μια πάνα τη μέρα, είσαι σε καλό δρόμο.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ & ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ, Ο,ΤΙ ΣΟΥ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΜΗ ΔΙΣΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙΣ & ΑΝ ΔΕ ΞΕΡΩ ΕΓΩ, ΚΑΠΟΙΑ ΘΑ ΒΡΩ ΝΑ ΞΕΡΕΙ.

 

Κάαατσε να το πάρω απόφαση πρώτα .... Και αφού το πάρω απόφαση εγώ, να το χώσω στο μυαλό του συζύγου (ο οποίος εκτελεί χρέη τροφού φέτος! :D:P), να το επεξεργαστεί και ΕΦΟΣΟΝ το αποδεχθεί να δούμε πώς θα εφαρμοστεί! Πάντως μια πρώτη προσέγγιση που έκανα στο σύζυγο, τον είδα πως ενδιαφέρεται κι εκείνος να ξεμπλέξει από τις πάνες. ;) Γιατί άραγε...; :roll::lol: :lol:

 

Τι καλά που θα ήταν αν τα μωρά γεννιόντουσαν ήδη εκπαιδευμένα :?

Επίσης θα ήταν πολύ καλά αν γεννιούνταν και...

α. Ήξεραν να περπατάνε (όπως όοοοολα τα άλλα ήδη του ζωικού βασιλείου)

β. Ήξεραν να μιλάνε

γ. Ήξεραν να τρώνε (:lol:)

δ. Να διαβάζουν,

ε. Να....

στ. να......

 

να συνεχίσω?? :lol:

 

Μη μου δίνετε σημασία..... έχω κέφια!! :lol: :lol: :lol:

Σωστά, αυτό λέω, & όχι εγώ, αλλά οι παιδίατροι & ψυχολόγοι που έχουν ασχοληθεί, καθώς & οι παραδόσεις των λαών όπου εφαρμόζεται. Κάπου διάβαζα πρόσφατα πως η κατάλληλη στιγμή είναι όταν νιώσει έτοιμος ο ...γονιός!

 

Αυτό ισχύει για ΠΑΡΑ πολλά πράγματα!! Πάντα στο τέλος (απ' όσο έχω καταλάβει) ο γονιός εκπαιδεύεται στο πώς να μιλάει στο παιδί, στο πώς να το προσεγγίζει, στο πώς να το ταίζει, στο πώς να κατανοεί τις ανάγκες του ..... γενικά σε όλα! Εμείς μαθαίνουμε και τα παιδιά μας ακολουθούν...!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Σ η ωστά, αυτό λέω, & όχι εγώ, αλλά οι παιδίατροι & ψυχολόγοι που έχουν ασχοληθεί, καθώς & οι παραδόσεις των λαών όπου εφαρμόζεται. Κάπου διάβαζα πρόσφατα πως η κατάλληλη στιγμή είναι όταν νιώσει έτοιμος ο ...γονιός!

 

Συμφωνω οτι η καταλληλη στιγμη ειναι οταν νιωσει ετοιμος και ο γονιος απλα παρασυρεται απο το τι γινεται γυρω.Εγω ειχα ξεκινησει με τα κακακια οταν το μωρο αρχισε να τρωει κανονικο φαγητο για να μην αισθανεται ασχημα με τα κακακια που ηταν πια σαν των μεγαλων αλλα και εγω να μην τα καθαριζω ,βεβαια με βοηθησε και το οτι ζοριζοταν καθε φορα που ηθελε να τα κανει.Τωρα ως αφορα τα τσισα επειδη δεν καταλαβαινα τα σημαδια δεν προσπαθησα καν σκεπτομενη οτι ολα τα μωρα γυρω μας τα σταματανε πολυ αργοτερα και οταν μου ελεγαν οι γιαγιαδες οτι τα δικα τους τα μωρα τις πανες τις ειχαν βγαλει τον πρωτο χρονο δεν τις πολυπιστευα η ελεγα οτι δεν το θυμουνται καλα.Τελικα ομως οταν τα σταματησαμε τα τσισα 20 μηνων οι περισσοτερες μας εδιναν και συγχαρητηρια αφου και αυτες πια συνηθισαν στο οτι οι πανες στην ελλαδα κοβονται πολυ αργα.

 

Με την ενωση των 3 ενοτητων εγινε μπερδεμα ε?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...