Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χωρίς πάνες απο την αρχή?


Recommended Posts

το γιο γιο ρηνιω μου ουτε να το δει καιρο τωρα....μονο για παιχνιδι το χει... υποθετω λοιπον πως με τον καιρο του θα ρθει κ το ορθιο λοιπον!

οκ!θα αναμενω!!!!!!!!!:D

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Γειά σας κορίτσια... μόλις τελείωσα την ανάγνωση του θέματος και είδα προς μεγάλη μου στεναχώρια οτι έχετε σταματήσει να γράφετε.....

 

Εγώ περιμένω να γεννήσω τον Ιούνιο και παρότι και η γιαγιά μου είχε εφαρμόσει τη συγκεκριμένη μέθοδο σε μένα δεν ήξερα οτι θα μπορώ να βρω υποστηρικτές στην εποχή των Pampers. Πρώτα είχα βρει το θέμα με τις υφασμάτινες πάνες και τώρα ... χωρίς πάνες καθόλου!!!! τελικά το ίντερνετ και το parents μας έχει σώσει!!!!!

 

Θέλω να ξεκινήσω από νεογέννητο με αυτή τη μέθοδο και σίγουρα θα χρειαστώ στήριξη από πιο έμπειρες.... ελπίζω να επιστρέψετε...... μέχρι τότε.... αλλά σε κάθε περίπτωση υπάρχει αρκετά πλούσιο υλικό και θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλες που μοιραστήκατε γνώσεις και εμπειρίες....

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Dari μου καλησπέρα, όπως βλέπεις είμαστε μόλις...ένα κλικ μακριά :-)

Ρώτα ό,τι χρειάζεσαι κι εδώ, αλλά και στη διεθνή EC κοινότητα http://www.diaperfreebaby.org/index.php?module=article&view=8&MMN_position=237:14:224

Υπάρχουν και λίστες με mail μαμάδων στο yahoo

http://www.diaperfreebaby.org/communitylinks.htm?&MMN_position=96:94

που εμένα με βοήθησαν πολύ. Αν έχεις και το χρόνο ίσως να θες να διαβάσεις και κάποιο βιβλίο (εγώ κατέβασα από το Amazon σε kindle edition, το βιβλίο της Ingrid Bauer το Diaper Free: The Gentle Wisdom of Natural Infant Hygiene)

και ίσως σ αρέσει κι αυτό εδώ, από μια μαμά:-)

http://relentlessabundance.wordpress.com/2008/10/05/its-not-potty-training-its-elimination-communication/

To καλό είναι πως πλέον υπάρχει απίστευτα πολύ & χρήσιμο υλικό για όλο αυτό. Χαίρομαι που θελεις να ξεκινήσεις απ την αρχή, γιατί έτσι το μωράκι σου δε θ αναγκαστεί να "ξεσυνηθίσει" αυτό που θα έχει ήδη μάθει (την πάνα). Ρώτα ο,τι χρειαστεί, κι αν δυσκολεύεσαι με τ αγγλικά, βρες με είτε από δω, είτε στο facebook (irene simeonidou) & ευχαρίστως θα σου μεταφράσω ό,τι επιπλέον χρειαστείς :wink: Με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου :-)

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σημερα μετα απο πολυ καιρο διαβασα παλι για το "χωρις πανες απο τηυν αρχη" και οταν ειδα οτι η irene66 εβαλε τα links οση ωρα θηλαζα το 8 μ,ηνων γιο μου εριξα μια γρηγορη ματια και σκεφτηκα λες , του εβαλα λοιπον μια απο τις υφασματινες πανες που εχω και τον εβαλα για υπνο, οταν ξυπνησε πιανω την πανα στεγνη, ωραια λεω,πηγαινω στο μπανιο βγαζω την πανα και λεω ασ δοκιμασουμε ,του κραταω τα ποδαρακια πανω απο την τουαλετα και κανω το γνωστο σε ολους τσσσσσσσ..... και παιδια ΕΚΑΝΕ ....τρελαθηκα ,ηταν τοσο απλο.

Τωρα σκεφτομαι σε ποση ωρα θα ηταν το λογικο να ξαναπροσπαθησουμε?

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο πρωϊνό, τωρα που ζεσταίνει ο καιρός (και σηκώνουμε και τα χαλιά) βάλε τον με το που θα ξυπνήσει & μετά άστον λίγο χωρίς πάνα (με το γιο-γιο όμως πρόχειρο στο οπτικό του πεδίο & αφού τον έχεις βάλει κάμποσες φορές, ίσως στο δείξει ή το ζητήσει με τον τρόπο του , ίσως κι όχι, αλλά το σημαντικό είναι να καταλάβεις τη συχνότητα που τα κάνει, πχ κάθε πόση ώρα μετά το γάλα? Αλλιώς δοκιμάζεις κατά βούληση & όταν στο θυμίζει το ένστικτό σου :wink:

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάποιο πρωϊνό, τωρα που ζεσταίνει ο καιρός (και σηκώνουμε και τα χαλιά) βάλε τον με το που θα ξυπνήσει & μετά άστον λίγο χωρίς πάνα (με το γιο-γιο όμως πρόχειρο στο οπτικό του πεδίο & αφού τον έχεις βάλει κάμποσες φορές, ίσως στο δείξει ή το ζητήσει με τον τρόπο του , ίσως κι όχι, αλλά το σημαντικό είναι να καταλάβεις τη συχνότητα που τα κάνει, πχ κάθε πόση ώρα μετά το γάλα? Αλλιώς δοκιμάζεις κατά βούληση & όταν στο θυμίζει το ένστικτό σου :wink:

Κατα συμπτωση , χθες σηκωσα τα χαλια, οποτε νομιζω οτι ειναι καταλληλη η μερα. Αρχιζουμε λοιπον εντατικα και το βραδυ θα σας πω νεα :P..

Link to comment
Share on other sites

Dari μου καλησπέρα, όπως βλέπεις είμαστε μόλις...ένα κλικ μακριά :-)

Ρώτα ό,τι χρειάζεσαι κι εδώ, αλλά και στη διεθνή EC κοινότητα http://www.diaperfreebaby.org/index.php?module=article&view=8&MMN_position=237:14:224

Υπάρχουν και λίστες με mail μαμάδων στο yahoo

http://www.diaperfreebaby.org/communitylinks.htm?&MMN_position=96:94

που εμένα με βοήθησαν πολύ. Αν έχεις και το χρόνο ίσως να θες να διαβάσεις και κάποιο βιβλίο (εγώ κατέβασα από το Amazon σε kindle edition, το βιβλίο της Ingrid Bauer το Diaper Free: The Gentle Wisdom of Natural Infant Hygiene)

και ίσως σ αρέσει κι αυτό εδώ, από μια μαμά:-)

http://relentlessabundance.wordpress.com/2008/10/05/its-not-potty-training-its-elimination-communication/

To καλό είναι πως πλέον υπάρχει απίστευτα πολύ & χρήσιμο υλικό για όλο αυτό. Χαίρομαι που θελεις να ξεκινήσεις απ την αρχή, γιατί έτσι το μωράκι σου δε θ αναγκαστεί να "ξεσυνηθίσει" αυτό που θα έχει ήδη μάθει (την πάνα). Ρώτα ο,τι χρειαστεί, κι αν δυσκολεύεσαι με τ αγγλικά, βρες με είτε από δω, είτε στο facebook (irene simeonidou) & ευχαρίστως θα σου μεταφράσω ό,τι επιπλέον χρειαστείς :wink: Με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου :-)

 

Χαίρομαι που τελικά το θέμα παραμένει ενεργό και θέλω να σε ευχαριστήσω για τις οδηγίες... έχω διαβάσει όλο το θέμα αλλά έχω δει μόνο links με φωτο...σίγουρα όμως θα χρειαστώ βοήθεια...

 

θέλω να σε ρωτήσω αν υπάρχει κάποια διαφοροποιηση στη μέθοδο για τα νεογέννητα (απ όσο έχεις ενημερωθεί κι εσύ γιατί ξέρω οτι ξεκίνησες λίγο αργότερα με το δικό σου παιδί...) παρότι καταλαβαίνω οτι οι γενικές κατευθύνσεις είναι ίδιες... αποφάσισα επίσης να πάρω υφασμάτινες πάνες με μάλλινο αναπνέον βρακάκι και όχι τις τελείως αδιάβροχες που σκεφτόμουν στην αρχή και λιγότερες σε αριθμό...

 

Αυτό που κυρίως με προβληματίζει είναι το πως θα τα καταφέρω τις νύχτες ...

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ από μένα!

Μόλις είδα το συγκεκριμένο θέμα κ έχω πάθει πλάκα. Δεν πρόλαβα να διαβάσω πολλά μόνο τις πρώτες σελίδες αλλά είναι πολύ ενδιαφέρον.

 

Να πω ότι εδώ κ αρκετό καιρό πριν καν μείνω έγκυος! είχε τύχει να πέσω σε ένα σαιτ με υφασμάτινες πάνες κ σκέφτηκα "πολύ καλό για το μωράκι γιατί δεν θα ακουμπά το δερματάκι του σε αυτό το απαίσιο συνθετικό. Εδώ εμείς οι γυναίκες όταν έχουμε περίοδο θέλουμε να νιώθουμε ότι έχουμε επαφή με κάτι περισσότερο βαμβακερό κ λιγότερο συνθετικό κ για αυτό χρησιμοποιούμε συγκεκριμένες μάρκες που μας ταιριάζουν. Να μην αναφέρω κ το θέμα του περιβάλλοντος που είναι πολύ σημαντικό επίσης.

 

Προβληματίστηκα στιγμιαία αλλά απ την άλλη σκέφτηκα ότι θα είναι πολύ δύσκολο να χρησιμοποιείς τέτοιες πάνες για να μην τις έχω δει ποτέ να χρησιμοποιούνται...κ το θέμα έμεινε εκεί.

 

Δεν ξανααπασχόλησα το μυαλό μου μέχρι σήμερα που έπεσα εδώ...Επιστρέφω πίσω κ αν έχω απορίες τα ξαναλέμε...

 

Τελικά έχει πολύ διάβασμα το επάγγελμα γονιός...

Αγχώθηκα τώρα με το πόσα έχω ακόμα να μάθω!

 

(Πάντως είχα αποθηκεύσει αυτές τις δυο σελίδες απ' ότι είδα τώρα που το έψαξα μήπως τυχόν κ τις χρειαστώ )

 

http://www.letsgocloth.gr/index.php?id=why_cloth

 

http://www.ecofamily.gr/index.php

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν ξέρω αν αργήσαμε "λίγο", να ξεκινήσουμε, ότι ενημερωθήκαμε από εδώ.. Να'στε καλά καταρχήν για την πολύτιμη βοήθειά σας σε όλα τα θέματα που αντιμετωπίζουμε καθημερινά. Εμείς δειλά -δειλά όταν ήταν 11 μηνών κάθισε πρώτη φορά στο γιο-γιο. Αρχικά δεν ήθελε αλλά σιγά-σιγά συνήθισε να κάθεται και ν ακάνει την ανάγκη της εκεί. Μετά από τους τελευταίους μήνες πιο ενταντικής προσπάθειας μπορώ να πω ότι πετυχαίνουμε 9 στις 10 φορές τα κακά, την βάζουμε όταν ξυπνάει, μετά το φαγητό και στις 3 ώρες τουλάχιστον. Εκεί που φτάσαμε να χαλάμε 1 πάνα όλη την ημέρα και 1 την βραδινή (πάντα ξυπνάει το πρωί και είναι πολύ βαριά η βραδινή της πάνα) έχουμε γκρίνιες και πολλές φορές αρνείται επίμονα το γιο γιο ή κάθεται εκεί κανα μισάωρο και μετά τα κάνει στην πάνα.

Εν τω μεταξύ η πεθερά μου που την κρατάει τα πρωινά δεν ξέρω πόση ώρα την αφήνει και αν αυτό τελικά της κάνει καλό. Πάντως γενικά έχουμε πρόοδο αλλά όχι κάτι τόσο εντατικό και μόνιμο ώστε να πω ότι μπορεούμε να βγάλουμε την πάνα. Σκέφτομαι τώρα που θα σηκώσω τα χαλιά να την αφήνω γυμνούλα.

Όμως προχθές που πήγαμε την παιδίατρο μας τρομοκράτησε ότι δεν είναι έτοιμα τόσο νωρίς και ότι μετά τους 24 μήνες μπορούν χωρίς παρενέργειες και συνέπειες (χρόνια δυσκοιλιότητα)να βγάλουν τις πάνες.

 

Όποια συμβουλή για την περίπτωσή μας δεκτή...

as1cF3z0g410010MTE5ZGx6fDAwMDQ3MTdkfE91ciBwcmVjaW91cyBpcyBhbHJlYWR5.gif

 

και ακόμα θηλάζουμε !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλά, μη σκας κ τόσο με τη γνώμη των παιδιάτρων.

κ η δική μας παιδίατρος, που κατά τα άλλα είναι πάρα πολύ καλή, μας είπε ότι είναι νωρίς-18 μηνών η κόρη μου-κυρίως λόγω της δικής της πείρας ως μαμάς.

αυτό που της εξήγησα ήταν ότι ήδη η μικρή μου από Ιούλιο, Αύγουστο κάνει τα κακά της τις περισσότερες φορές-όταν είναι μαζί μου- στη λεκανη κ μερικές φορές κ τα τσίσα.

μου τόνισε πως δεν πρέπει να την πιέσω. της εξήγησα ότι δεν θα πίεζα για τίποτα την κόρη μου κ ότι περισσότερο το ευχαριστιέται η μικρή παρά η μαμά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω ποτε είναι ετοιμα συμφωνα με τους παιδιατρους να βγαζουν πανα.

εμεις δοκιμασαμε απο 6 μηνων καθε πρωι που ξυπνουσε και καθε απογευμα να την βαζω στο γιογιο. Ουτως ή αλλως δεν λερωνοταν την νυχτα.

Δεν θυμαμαι ποτε γιναν οι αλλαγες λογω οτι τωρα ειναι 20 μηνων και μια χαρα περιμενει το πρωι που ξυπναει να παμε στο γιογιο, κακα μονο στο γιογιο αλλιως δεν τα κανει και μας τραβαει απο το χερι να παμε στην τουαλετα. Δεν εχουμε βγαλει τελειως τις πανες διοτι εχω και ενα μωρο και δεν ηθελα να την πιεσω. Μολις ανοιξει ο καιρος και φοραμε φορεματακια και χωρις χαλια θα βγαλουμε και τις πανες.

 

παρατηρησα και κατι που δεν ειχα κανει στην κορη μας, τωρα που το μωρο μας ειναι 2 μηνων, αναγνωριζω τα σημαδια οταν θελει να κανει κακα, και καποιες φορες οταν κατουραει. Βεβαια, δεν εχω χρονο και υπομονη να το μαθω απο τωρα χωρις πανες, αλλα τουλαχιστον το βραδυ μονο κατουραει, και καταφερνω να μενει στεγνος για καποιο διαστημα. Σαν ερθει καλοκαιρι θα του βαλω υφασματινες και θα το παλεψουμε ξανα...

Link to comment
Share on other sites

την Παρασκευή που μας πέρασε κάναμε ένα ακόμα βήμα. λέμε τα κακά μας "κακάααααακι" κ κάνουμε ήχους "ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι" με αντίστοιχες εκφράσεις προσώπου, όταν είμαστε έτοιμες για να πάμε τουαλέτα για κακά!

έχει γέλιο η υπόθεση!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Γεια χαρά σε όλες τις μαμάδες εδώ & ένα μεγάλο ευχαριστώ για τα πολλά & πολύτιμα που έμαθα μέσα απο αυτό το site τον τελευταίο μήνα. Είμαι καινούργια εδώ, αν και παλιά μαμά, ο μεγάλος μου είναι πια 16, αλλά ευτύχισα να ξαναγίνω φέτος & όλα μου φαίνονται & πάλι καινούργια. Έτσι άρχισα πάλι να ψάχνομαι & με τη βοήθεια του διαδυκτίου αυτή τη φορά (βοήθεια που δεν είχα στο 1ο μου παιδί). Ψάχνοντας διάφορα θέματα για μωράκια, έπεσα πάνω σε κάποια άρθρα (όλα στα αγγλικά), που έλεγαν λίγο ως πολύ ότι ένα βρέφος είναι σε θέση να επικοινωνήσει τις ανάγκες του από την πρώτη μέρα της ζωής του, αρκεί ο γονιός του να μπορεί & να ενδιαφέρεται να το καταλάβει (είτε από σημάδια, είτε από διαίσθηση). Αυτά έγιναν τον τελευταίο μήνα που το μωράκι μου ήταν 4 μηνών.Διάβασα ο,τι σχετικό βρήκα, κατέβασα & ένα θαυμάσιο βιβλίο ("Diaper-free baby" της Ingrid Bauer καθώς & τιπς & συμβουλές από το Tribalbaby & diaperfreebaby.org & άλλα σχετικά sites) & τελικά ξεκίνησα πριν 2 εβδομάδες να βάζω τον μικρούλι μου στο γιο-γιο (τόσο από περιέργεια, όσο & γιατί μου φάνηκαν απόλυτα λογικά όσα διάβαζα) με απίστευτα αποτελέσματα! Το μωράκι μου ανταποκρίθηκε αμέσως, λες και το περίμενε! Μόλις ξυπνήσει το πρωί, αλλά & απο τους ενδιάμεσους υπνάκους της μέρας & της νύχτας, τον βοηθάω να κάτσει στο γιο-γιο και μόλις του κάνω "τσσσςςςς" σε λίγα λεπτά θα κάνει κακάκια ή τσισάκια, όχι μόνο αδιαμαρτύρητα, αλλά & με μια ανακούφιση & ευχαρίστηση! Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να τον αφήνω χωρίς πάνα για 2-3 20λεπτα στη διάρκεια της μέρας & τότε είναι η καλύτερη του :-). Από την πρώτη μέρα που ξεκινήσαμε ως σήμερα (σε 15 μέρες δηλαδή) έχω δει κακάκια στην πάνα του μόνο 3 φορές, έχουν μειωθεί πάρα πολύ τα πονάκια στην κοιλίτσα & η δυσκοιλιότητα (αφού σε καθιστή θέση τα κάνει πιο εύκολα & δε βασανίζεται) & αντί για 12 με 16 μουσκεμένες πάνες που άλλαζα καθημερινά, τώρα αλλάζουμε 4 με 6! Κι αυτές όποτε χάνω ή παρερμηνεύω τα σήματα του. Ανακάλυψα λοιπόν ότι τα μωράκια όντως επικοινωνουν την ανάγκη τους & -αντίθετα μ ότι αφεθήκαμε να πιστέψουμε- ελέγχουν αρκετά τους σχετικούς μυς. Οπου κι αν το έχω κουβεντιάσει με κοιτάζουν σαν ... εξωγήινη, όμως συμβαίνει. Κι όσο περνούν οι μέρες τόσο πιο ενοχλημένος δείχνει όταν βραχεί στον ύπνο του & δεν τον προλάβω. Το μόνο που μετανιώνω είναι που δεν το ήξερα νωρίτερα ώστε να το ξεκινήσω από την αρχή. Αυτός είναι κι ο βασικός λόγος που γράφω αυτό το μήνυμα, απευθηνόμενη κυρίως στις μαμάδες που τα μωράκια τους είναι ακόμη μικρά (και άρα δεν έχουν ακόμα συνηθίσει να κάθονται στη βρεμένη τους πάνα). Δεν ξέρω αν ο μικρούλης μου θα βγάλει γρηγορότερα τις πάνες τελειωτικά ή όχι & είμαι ακόμα στην αρχή, όμως ειλικρινά αυτό που βιώνω ως τώρα με το μωράκι μου με κάνει να αμφισβητώ σοβαρά τις "μεθόδους" που ακολουθούμε στην Ελλάδα (& γενικά στον "ανεπτυγμένο" κόσμο) για την υγειηνή των μωρών & την χρονική τους "ετοιμότητα" & αναρωτιέμαι τελικά: αν τα μωρά επικοινωνούν με τον τρόπο τους τις ανάγκες τους από τόσο νωρίς, πόσο λογικό είναι να τα αφήνουμε να τις ξεχνούν & έπειτα στα 2 & 3 τους χρόνια να τους ζητάμε να εκπαιδευτούν ξανά απ την αρχή? Απλά σκεφτήτε το λίγο & πείτε μου τη γνώμη σας. Για όποια νέα μαμά ενδιαφέρεται να μάθει περισσότερα θα χαρώ να μοιραστώ μαζί της όλα τα χρήσιμα links, μια που σε ελληνικά site δεν βρήκα ακόμα τίποτα.

Συγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο post, αλλά μου φάνηκε σημαντικό να το μοιραστω εδώ & να ακούσω κι άλλες απόψεις.

__________________

Συμφωνώ!Εγώ τον βάζω από 8,5 μηνών,αύριο χρονίζει και κοντεύουμε να την κόψουμε την πάνα!!;)

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Μεταφέρω μία παλαιότερη ανάρτηση μου (σε άλλο topic) και εδώ, καθώς υπάρχουν κάποιες ενδιαφέρουσες απόψεις-στάσεις. Βέβαια εμάς θα μας ταίριαζε όχι το "Χωρίς πάνες από την αρχή" αλλά το "Χωρίς πάνες πιο νωρίς-πιο καλά" :)

Στην μικρή μας κόρη ακολουθήσαμε την ίδια μέθοδο με την μεγάλη. Είναι τώρα 1μισι έτους κι έχει εδώ και κάποιο καιρό που μας ενημερώνει συνειδητά με λογάκια και κινήσεις για τα κακά και πάμε στο γιο-γιο στο μπάνιο. Κάποιες κάθεται και δεν κάνει (υποθέτω ότι όταν το είπε είτε έκανε τσίσα, είτε είχε αέρια). Τις περισσότερες φορές κάθεται και κάνει. Σφίγγεται, κάνει, σηκώνεται, τα κοιτάει, χαίρεται (τα χαιρετάει και καμιά φορά), πλενόμαστε, φεύγουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...