Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κοριτσια και σε μας στο δυο μηνών αγοράκι μας διαγνώστηκε με ενδοσκόπηση λαρυγγομαλακια. Απο το μαιευτηριο κατα τον θηλασμό είχε έντονο σφύριγμα. Μετά στο σπίτι επαθε δυο φορές λαρυγγιτιδα και χρειαστήκαμε μάσκες αδρεναλίνης για να ανοίξει ο λάρυγγας επιπλέον της μασκας αερολίν που κάναμε σπίτι. Η παιδίατρος μας έστειλε σε ΩΡΛ και εκει διαγνώστηκε η πάθηση. Τωρα 3 μηνων κατα τον θηλασμό δεν κάνει τόσο έντονο σφύριγμα αλλα ρε κορίτσια δυσκολεύεται πολύ στην κατάποση και κλαίει η ψυχούλα και γίνεται κατακόκκινος. Και σε μας είπαν ότι με την πάροδο του χρόνου θα καλυτερεύει και δεν χρειάζεται κάποια αγωγή ή επέμβαση. Προσοχή στις ιώσεις για να μην επιβαρύνεται η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 4 χρόνια μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα θα μπω κατευθείαν στο ψητό, έχουμε μια μπέμπα 5 μηνών κ από 2 μηνών που κ που όταν την αλλάζω πάνα η όταν είναι ξάπλα κάνει κάτι σαν λοξιγκα συνεχόμενο το είπαμε στην παιδίατρο κ είπε. Είναι Λαριγκομαλακια τι είναι αυτό?? Θα φύγει?? Τώρα δεν το κάνει έντονα αλλά που κ που την μέρα δύο Με τρεις φορές αλλά όχι κάθε μέρα τώρα τελευταία το κάνει λίγο πιο συχνά πως θα ναι στο μέλλον?? Μας είπαν 2 χρόνων θα φύγει τελείως μέχρι τότε θα κάνει συνέχεια έτσι σαν λοξυγκας?? Δλδ όταν αναπνέει?? Εχει κάνεις σας τέτοιο πράγμα?? Στο παιδάκι του?? Ευχαριστώ!!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,η μικρή μου γεννήθηκε με λαρυγγομαλακια.Στη δικη σας ηλικία το άκουγα ακόμα που κ που,πλεον είναι 8 μηνών κ δεν το ακούω.Βέβαια την πιάνει ευκολα λοξυγγας αν κ δεν ξέρω αν έχουν σχέση αυτά τα δύο (υποθέτω ναι) Μην ανησυχείς,αρχικά δεν είναι κατι που να τους δυσκολεύει τη ζωη ή να την κάνει επικίνδυνη.Με τον καιρο θα υποχωρήσει απο μόνο του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, mikemikegr είπε:

Ευχαριστώ πολύ Elfer μου για την άμεση απαντηση,  στην αρχή το έκανε κ λέμε τινειναι αυτό παλι κ φρηκαραμε αλλά όλα καλά :)

Φαντάσου εμάς που το έκανε στο μαιευτήριο..Λοιπόν για να μην αγχώνεσαι να σου αναφέρω απλά ότι εχθές το βράδυ την άκουσα στον ύπνο της έκανε σα να έκλαιγε.Στην αρχή έλεγα οτι εβλεπε κάποιο όνειρο,όταν την άκουσα πιο προσεκτικά κατάλαβα οτι είναι απο το λάρυγγα.Θα δεις με τον καιρό τα συμπτώματα θα υποχωρούν,υποθέτω όμως οτι θέλει λιγο χρόνο για να σταματήσουν τελείως. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας.πρωτη φορά δημοσιεύω.ηθελα να ρωτήσω αν κάποια μανούλα έχει θέμα με τραχειομαλακια με το παιδάκι της Κ πως το αντιμετωπίζει.ο μικρός μου είναι 5 χρονών κ το ανακαλύψαμε όταν γεννήθηκε.ειναι επιρρεπής στις λοιμώξεις με αποτέλεσμα μετά από κάποια ίωση να του αφήνει έναν συνεχή κ επίμονο βήχα ο οποίος υποχωρεί μόνο με αντιβιωση.εχουμε δοκιμάσει τα πάντα.μασκακια κορντιζονες σιρόπια Αλλά τπτ.ο βήχας φεύγει μόνο με αντιβιωση.μου εξηγούν ότι τα μικρόβια που μένουν στον πνεύμονα λόγο της τραχειομαλακιας καταπολεμουνται μόνο με αντιβιωση.το θέμα μου είναι ότι βδομάδα παρα βδομάδα το παιδί παίρνει αντιβιωση.εκει που του περνάει σε 10 μέρες τα ίδια παλι.εχει καμία σας παρόμοια εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2011 at 10:37 ΜΜ, rainman47 είπε:

Γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ και είμαι ο μπαμπάς Παναγιώτης, 47 ετών.

Ο γιός μου ο Κωνσταντίνος είναι έξι ετών και εδώ και δύο χρόνια ξέρουμε πως έχει λαρυγγομαλάκυνση η οποία προκλήθηκε κατά πάσα πιθανότητα από τον αναπνευστήρα στην εντατική των νεογνών λόγω του ότι ήταν πρόωρος (32 εβδομάδων).

Το θέμα είναι πως λόγω της λαρυγγομαλάκυνσης στενεύει απίστευτα ο λάρυγγας λίγο πριν διακλαδωθεί στους δύο βρόγχους των πνευμόνων, όταν βήχει. Όταν έχει κάποια ίωση και έχει φλεγματάκια, η προσωρινή αυτή στένωση του λάρυγγα, όταν βήχει, δεν τα αφήνει να βγουν προς τα έξω με αποτέλεσμα να μένουν μέσα και χωρίς αντιβίωση να κάνουν λοίμωξη και πνευμονία. Ο μόνος τρόπος αντιμετώπισης είναι η συντηρητική αντιβίωση ώστε τα μικρόβια να είναι πάντα σκοτωμένα και η αύξηση της αντιβίωσης όταν αρρωσταίνει και έχει βήχα.

Ο πνευμονολόγος μας είπε πως σε περιπτώσεις μεγάλων στενώσεων τοποθετείται (στην Αμερική) μεταλλικός δακτύλιος διάνοιξης που είναι μόνιμος και δεν ενοχλεί, εκτός από κάποιες περιπτώσεις απόρριψης από τον οργανισμό.

Θέλω να ρωτήσω αν και κάποιος άλλος γονιός εδώ από το φόρουμ αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα λαρυγγομαλάκυνσης με το παιδί του και πως το αντιμετωπίζει.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλώς σας βρήκα.

 Καλησπέρα έχω το ίδιο πρόβλημα με το μικρό μου 5 χρονών.θα μπορούσε να σας ρωτήσω κάποια πράγματα?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Θέλω την βοήθεια σας για την λαρυγγομαλακια...έχει ο γιος Μ...έχει περάσει ένας χρόνος και ακόμα καμία μειώσει όπως μου είπε ο παιδίατρος...έχει αρχίσει να περπατάει κ όταν λίγο λαχανιαζει κάνει πολύ έντονο τον ήχο...το αντιμετωπίζει καμία μανουλα???είμαι μέσα στο άγχος κάθε μερα...πότε θα τ περάσει???

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 16/4/2019 at 8:10 ΜΜ, Mar1237 είπε:

Καλησπέρα σας.πρωτη φορά δημοσιεύω.ηθελα να ρωτήσω αν κάποια μανούλα έχει θέμα με τραχειομαλακια με το παιδάκι της Κ πως το αντιμετωπίζει.ο μικρός μου είναι 5 χρονών κ το ανακαλύψαμε όταν γεννήθηκε.ειναι επιρρεπής στις λοιμώξεις με αποτέλεσμα μετά από κάποια ίωση να του αφήνει έναν συνεχή κ επίμονο βήχα ο οποίος υποχωρεί μόνο με αντιβιωση.εχουμε δοκιμάσει τα πάντα.μασκακια κορντιζονες σιρόπια Αλλά τπτ.ο βήχας φεύγει μόνο με αντιβιωση.μου εξηγούν ότι τα μικρόβια που μένουν στον πνεύμονα λόγο της τραχειομαλακιας καταπολεμουνται μόνο με αντιβιωση.το θέμα μου είναι ότι βδομάδα παρα βδομάδα το παιδί παίρνει αντιβιωση.εκει που του περνάει σε 10 μέρες τα ίδια παλι.εχει καμία σας παρόμοια εμπειρία?

Έχετε δοκιμάσει νεφελοποιητη στην έναρξη του βήχα? Κάνει θαύματα.. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...