Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΕΝΝΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ


antu

Recommended Posts

καλημερα! εγω γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο κ εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενη. ο γιατρος που με παρακολουθουσε ηρθε να με ξεγεννησει ενω δεν εφημερευε κ γενικα ολοι ειχαν πολυ καλη συμπεριφορα. απορω γιατι πληρωνουν 3000? για τα ιδιωτικα μαιευτηρια....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εδώ κάνεις λάθος. Τι εννοώ. Ο γιατρός είναι λειτουργός και όχι δημόσιος υπάλληλος. Αν δεν κάνω λάθος έχουν δώσει και ένα όρκο στον ιπποκράτη. Νόμίζω? Όσο αφορά τα χρήματα, σε αναγκάζουν να τα δώσεις-τις περισσότερες φορές-διότι σου λένε ή τα δίνεις ή άμα θέλεις δωρεάν,σε αναλαμβάνει ειδικευόμενος. Εσύ θα το διακινδύνευες? Δεν το νομίζω. Όσο δε τα ιδιωτικά σε πληροφορώ πως πλέον δεν δίνεις 5.000,00 όπως δυστυχώς κάποτε αλλά τα μισά. Πάντα μιλάω για τρίκλινο με τετράκλινο. Όσο αφορά για την προίκα του μωρού και την δικιά σου που σε αναγκάζουν να φέρεις, δεν βλέπω να είπες κάτι γι'αυτό. Άρα ή συμφωνείς ή το ξέχασες να το επισημάνεις. Εν κατακλείδι όποια θέλει να γεννήσει με τον πρώτο τυχόντα εφημερεύοντα γιατρό-χωρίς να θέλω να πώ κάτι για τους ανθρώπους,για να εξηγούμαστε και να μην παρεξηγούμαστε-ας το κάνει. Εγώ θέλω τον δικό μου που τον εμπιστεύομαι και ξέρει το ιστορικό μου, όπως και οι περισσότερες γυναίκες.

Επίσης για τις μίζες που παίρνουν και για το ότι το προσωπικό δεν φτάνει-το οποίο είναι παγκόσμια γνωστό-πάλι δεν μου επισήμανες κάτι.

Δεν σε μαλλώνω:D αλλά αισθάνθηκα ότι επικροτείς τον χαμό που γίνεται στα δημόσια νοσοκομεία και γενικά στον ευρύτερο δημόσιο τομέα. Μήπως είσαι καλέ δημόσιος υπάλληλος?:mrgreen:

 

Να έχεις καλό βράδυ:-P

 

 

Καλημέρα .

 

Ναι , εχουν δωσει ορκο όπως κ πολλοι άλλοι δημοσιοι υπάλληλοι. Αυτο δεν τους υποχρεώνει να είναι σε ετοιμότητα 24 ωρες το 24ωρο .

 

Στα δημόσια μπορείς να εχεις τον δικό σου γιατρό , χωρίς να σου στοιχίσει μια περιουσία.

Οσο κι αν εχουν ρίξει τις τιμες στα ιδιωτικά , κατω απο 4000-5000 δεν πληρώνεις .

Στο δημοσιο μετα βιας να φτασει 1500-1600 μαζί με τον γιατρό κ επίσης δεν μπορεί ο γιατρός να σου απαιτησει κ τίποτα- αν δε θελεις δεν δινεις.

 

Κι οσο για τα πραγματα που σου δινουν , παιρνουμε κι απο το σπιτι μας , κι ας μην γράφει η παντοφλίτσα ΙΑΣΩ. :mrgreen:

 

Δηλ που ακούστηκε , να δίνεις τοσα λεφτα κ να χρεώνουν κ το ντεπόν ακόμα ?

 

Και για την προικα που λες του μωρού κ τι εγινε δηλαδη , αν παρεις ενα σεντονάκι κ μια κουβερτούλα ?

 

Και τι σχέση εχει το ΙΚΑ , με όλα αυτά ? επιπλέον δεν εχουν ολοι ΙΚΑ

 

Οι εξετασεις στο δημοσιο νοσοκομείο ( αυχενική κλπ ) , στοιχίζουν το 1/3 απο τα ιδιωτικά κεντρα

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Εδώ κάνεις λάθος. Τι εννοώ. Ο γιατρός είναι λειτουργός και όχι δημόσιος υπάλληλος. Αν δεν κάνω λάθος έχουν δώσει και ένα όρκο στον ιπποκράτη. Νόμίζω?

Αν και το επεσήμανε και άλλη κοπέλα, τον ορκο τον δινουν και οι ιδιωτικοί γιατροί!κ δε νομίζω μεσα στον ορκο να λεει πουθενα οτι πρεπει να πληρωθούν όσο και το δωματιο!!!Αν εγω θέλω μονοκλινο δηλ γιατι ειμαι παράξενη και δεν αντεχω κανεναν άλλο γιατι πρέπει να δωσω 10000 στο γιατρο, ενω στον ιδιο αν πήγαινα σε 6κλινο θα έδινα 2500:confused::confused:

 

Όσο αφορά τα χρήματα, σε αναγκάζουν να τα δώσεις-τις περισσότερες φορές-διότι σου λένε ή τα δίνεις ή άμα θέλεις δωρεάν,σε αναλαμβάνει ειδικευόμενος. Εσύ θα το διακινδύνευες? Δεν το νομίζω.

Σου απάντησε η Melitini.x σε αυτό

 

Όσο δε τα ιδιωτικά σε πληροφορώ πως πλέον δεν δίνεις 5.000,00 όπως δυστυχώς κάποτε αλλά τα μισά. Πάντα μιλάω για τρίκλινο με τετράκλινο.

Ιασώ τρικλινο οικονομικο 2500 (με ΦΠΑ) + 2500 γιατρος =5000 (ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΙΑΤΡΟΥ = 500?:twisted::twisted:)

άντε σε καποιο άλλο να φτάνει τα 4000, οχι λιγότερα πάντως:roll::roll:

Όσο αφορά για την προίκα του μωρού και την δικιά σου που σε αναγκάζουν να φέρεις, δεν βλέπω να είπες κάτι γι'αυτό. Άρα ή συμφωνείς ή το ξέχασες να το επισημάνεις.

Εχω απαντησει!:-D

 

Εν κατακλείδι όποια θέλει να γεννήσει με τον πρώτο τυχόντα εφημερεύοντα γιατρό-χωρίς να θέλω να πώ κάτι για τους ανθρώπους,για να εξηγούμαστε και να μην παρεξηγούμαστε-ας το κάνει. Εγώ θέλω τον δικό μου που τον εμπιστεύομαι και ξέρει το ιστορικό μου, όπως και οι περισσότερες γυναίκες.

Επίσης για τις μίζες που παίρνουν και για το ότι το προσωπικό δεν φτάνει-το οποίο είναι παγκόσμια γνωστό-πάλι δεν μου επισήμανες κάτι.

Δεν σε μαλλώνω:D αλλά αισθάνθηκα ότι επικροτείς τον χαμό που γίνεται στα δημόσια νοσοκομεία και γενικά στον ευρύτερο δημόσιο τομέα.

δεν παρεξηγήθηκα, ουτε συμφωνώ 100% με τα φακελάκια!Το πρώτο μου παιδι το γέννησα Ιασώ και δεν έμεινα καθολου ευχαριστημένη το 2007 μου είχε βγει γυρω στα 4000 με αποδειξη γιατρού 500?. Το 2ο Αττικό και αν ξαναεκανα τρίτο παλι Αττικο θα πήγαινα!:-P. Δωματιο 235?, γιατρος 1300, τα οποια οπως σου ξαναείπα ΑΝ ήθελα τα έδινα!Τα εδωσα ομως (σωστο λάθος δεν ξερω) γιατι εμεινα ευχαριστημενη απο το γιατρο και γιατι ειχα μπει Τριτη για να γεννησω Τετάρτη με καισαρικη, ομως ειχα συσπάσεις και τον πηραμε 8 η ωρα το βραδυ, ηρθε σε μιση ωρα απο μαρουσι και με ξεγέννησε, θα μπορουσα να γεννησω με τους εφημερευοντες, εγω ηθελα αυτον ομως!

Επισης να ξερεις οτι και στα ιδιωτικα γινονται πολλά με διπλοχρεώσεις με κρατησεις των μωρων στη θερμοκοιτιδα χωρις λογο κλπ

 

Μήπως είσαι καλέ δημόσιος υπάλληλος?:mrgreen:

ειμαι ελευθερος επαγγελματιας, ανεργη, χωρις αδεια μητροτητας λοχειας κλπ και πληρωνω 3000 ευρω στο τσμεδε το χρονο ειτε εχω δουλεια, ειτε οχι, ειτε χρησιμοποιώ το νοσοκομειο, ειτε παώ σε ιδιωτικο!

Οπως σου ειπα εζησα και τις δυο καταστασεισ και ειδα καποια πράγματα

Φιλικά:-P

Link to comment
Share on other sites

gitsvictoria απλα να ξερεις οτι εαν προκυψει κατι εκτακτο,το μωρακι το μεταφερουν σε δημοσια κλινικη και η μαμα δεν εχει το δικαιωμα να το ακολουθησει.θα παρει το εξιτηριο της πρωτα και μετα θα πηγαινει να βλεπει το μωρακι της.βεβαια δεν επιλεγουμε κλινικες με το σκεπτικο οτι κατι κακο θα συμβει.....αλλα ολα στο προγραμμα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Εδώ κάνεις λάθος. Τι εννοώ. Ο γιατρός είναι λειτουργός και όχι δημόσιος υπάλληλος. Αν δεν κάνω λάθος έχουν δώσει και ένα όρκο στον ιπποκράτη. Νόμίζω?

Αν και το επεσήμανε και άλλη κοπέλα, τον ορκο τον δινουν και οι ιδιωτικοί γιατροί!κ δε νομίζω μεσα στον ορκο να λεει πουθενα οτι πρεπει να πληρωθούν όσο και το δωματιο!!!Αν εγω θέλω μονοκλινο δηλ γιατι ειμαι παράξενη και δεν αντεχω κανεναν άλλο γιατι πρέπει να δωσω 10000 στο γιατρο, ενω στον ιδιο αν πήγαινα σε 6κλινο θα έδινα 2500:confused::confused:

 

Όσο αφορά τα χρήματα, σε αναγκάζουν να τα δώσεις-τις περισσότερες φορές-διότι σου λένε ή τα δίνεις ή άμα θέλεις δωρεάν,σε αναλαμβάνει ειδικευόμενος. Εσύ θα το διακινδύνευες? Δεν το νομίζω.

Σου απάντησε η Melitini.x σε αυτό

 

Όσο δε τα ιδιωτικά σε πληροφορώ πως πλέον δεν δίνεις 5.000,00 όπως δυστυχώς κάποτε αλλά τα μισά. Πάντα μιλάω για τρίκλινο με τετράκλινο.

Ιασώ τρικλινο οικονομικο 2500 (με ΦΠΑ) + 2500 γιατρος =5000 (ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΙΑΤΡΟΥ = 500?:twisted::twisted:)

άντε σε καποιο άλλο να φτάνει τα 4000, οχι λιγότερα πάντως:roll::roll:

 

Όσο αφορά για την προίκα του μωρού και την δικιά σου που σε αναγκάζουν να φέρεις, δεν βλέπω να είπες κάτι γι'αυτό. Άρα ή συμφωνείς ή το ξέχασες να το επισημάνεις.

Εχω απαντησει!:-D

 

Εν κατακλείδι όποια θέλει να γεννήσει με τον πρώτο τυχόντα εφημερεύοντα γιατρό-χωρίς να θέλω να πώ κάτι για τους ανθρώπους,για να εξηγούμαστε και να μην παρεξηγούμαστε-ας το κάνει. Εγώ θέλω τον δικό μου που τον εμπιστεύομαι και ξέρει το ιστορικό μου, όπως και οι περισσότερες γυναίκες.

Επίσης για τις μίζες που παίρνουν και για το ότι το προσωπικό δεν φτάνει-το οποίο είναι παγκόσμια γνωστό-πάλι δεν μου επισήμανες κάτι.

Δεν σε μαλλώνω:D αλλά αισθάνθηκα ότι επικροτείς τον χαμό που γίνεται στα δημόσια νοσοκομεία και γενικά στον ευρύτερο δημόσιο τομέα.

δεν παρεξηγήθηκα, ουτε συμφωνώ 100% με τα φακελάκια!Το πρώτο μου παιδι το γέννησα Ιασώ και δεν έμεινα καθολου ευχαριστημένη το 2007 μου είχε βγει γυρω στα 4000 με αποδειξη γιατρού 500?. Το 2ο Αττικό και αν ξαναεκανα τρίτο παλι Αττικο θα πήγαινα!:-P. Δωματιο 235?, γιατρος 1300, τα οποια οπως σου ξαναείπα ΑΝ ήθελα τα έδινα!Τα εδωσα ομως (σωστο λάθος δεν ξερω) γιατι εμεινα ευχαριστημενη απο το γιατρο και γιατι ειχα μπει Τριτη για να γεννησω Τετάρτη με καισαρικη, ομως ειχα συσπάσεις και τον πηραμε 8 η ωρα το βραδυ, ηρθε σε μιση ωρα απο μαρουσι και με ξεγέννησε, θα μπορουσα να γεννησω με τους εφημερευοντες, εγω ηθελα αυτον ομως!

Επισης να ξερεις οτι και στα ιδιωτικα γινονται πολλά με διπλοχρεώσεις με κρατησεις των μωρων στη θερμοκοιτιδα χωρις λογο κλπ

 

Μήπως είσαι καλέ δημόσιος υπάλληλος?:mrgreen:

ειμαι ελευθερος επαγγελματιας, ανεργη, χωρις αδεια μητροτητας λοχειας κλπ και πληρωνω 3000 ευρω στο τσμεδε το χρονο ειτε εχω δουλεια, ειτε οχι, ειτε χρησιμοποιώ το νοσοκομειο, ειτε παώ σε ιδιωτικο!

Οπως σου ειπα εζησα και τις δυο καταστασεισ και ειδα καποια πράγματα

Φιλικά:-P

 

Εγώ είμαι ιδιωτική υπάλληλος. Όσο αφορά το ΙΚΑ, πάλι δεν το πιάσατε. Τέλος πάντων. Δεν θα κάτσω τώρα στην κατάσταση μου να στεναχωρηθώ. Η κάθε μία γυναίκα πηγαίνει στο μαιευτήριο που είναι ο γιατρός της. Το θέμα είναι ότι δεν πιάσατε όλο το κοινωνικοπολιτικό θέμα που ήθελα να αναπτύξω. Οκ, κανένα πρόβλημα!!!! Απλώς, ψάξτε το πάλι όλο το θέμα απο μόνες σας να δείτε πόσο κορόιδα είμαστε τελικά. Αυτά παιδιά. Καλό βράδυ!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Εγώ είμαι ιδιωτική υπάλληλος. Όσο αφορά το ΙΚΑ, πάλι δεν το πιάσατε. Τέλος πάντων. Δεν θα κάτσω τώρα στην κατάσταση μου να στεναχωρηθώ. Η κάθε μία γυναίκα πηγαίνει στο μαιευτήριο που είναι ο γιατρός της. Το θέμα είναι ότι δεν πιάσατε όλο το κοινωνικοπολιτικό θέμα που ήθελα να αναπτύξω. Οκ, κανένα πρόβλημα!!!! Απλώς, ψάξτε το πάλι όλο το θέμα απο μόνες σας να δείτε πόσο κορόιδα είμαστε τελικά. Αυτά παιδιά. Καλό βράδυ!!!!!

 

Φυσικά ειμαστε κορόιδα , οταν δινουμε τόοσα λεφτα για 4 μερες , νομιζοντας οτι κανουμε κατι φοβερό, επειδη θα ερθουν οι συγγενείς στο ΙΑΣΩ.

Και οι γιατροί των ιδιωτικών απο τα δημόσια εχουν περασει ...δεν πηγαν ουρανοκατέβατοι.

Κι εγω ελευθερος επαγγελματίας ειμαι , δεν προκειται να παρω καμία άδεια απο πουθενα , ουτε εξαμηνο ΟΑΕΔ , ουτε τίποτα...και θα πρεπει κ πολυ συντομα να επιστρεψω στην δουλειά μου , που παρεπιπτόντως δουλεύω και Σαββατοκύριακα.

Τωρα αφού εμεις δεν το καταλαβαίνουμε , προφανώς μόνο εδύ ξερεις τι εννοείς , με το ΙΚΑ κ το κοινωνικοπολιτικό σου θεμα:mrgreen::mrgreen::roll::roll:

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας . γεννησα 17.11.2010

γενησα στο παπαγεωργιου θεσσαλονικης

αν και δεν το περιμενα

το νοσοκομειο καθαροτατο απο εξυπηρετηση σουπερ η νοσηλευτριες σε οσες μαμαδες δε ξερουν σε δειχνουν για να θυλασεις σε εξηγουν καποια πραγματα . ολα ηταν αψογα .επισκεψεις για να δουν τα μωρακια σας ηταν μονο 4-5 .στο βγαζουν απο τοδωματιο 1 λεπτο και τελος στο επισκεπτηριο δεν επιτρεπεται να δουν το μωρο φιλοι συγγενεις για ν μην κολησουν τπτ τ μικρα μολις τελειωσει το επισκεπτηριο τους διωχνουν ολους εκτοσ απο τους μπαμπαδες,εχουν παντα ζεστο νερο ν κανετε μπανιο .

το ιπποκρατειο θεσσαλονικης γεννησε μια φιλη πριν 2 μηνες αψογο και αυτο και καθαρο .

εκανα καισαρικη και δεν πληρωσα ουτε ενα ευρω

εχω ασφαλεια ικα και πειρα το επιδομα τοεκετου μονο

Link to comment
Share on other sites

voupapa ειναι λογικο αυτο μην ανησυχεις ολο και ολο 3 φορες σε κανουν υπερηχο .

1 τριμηνο 2 τριμηνο και 3 τριμηνο

καρδιογραφημα κανουν τον τελευταιο μηνα . με παρακολουθουσαν εκει

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Εγώ ξέρετε γιατί τα έχω βάλει με τα δημόσια? Διότι πληρώνεις εσύ, εγώ και ο εργοδότης σου περίπου 45% στο ΙΚΑ και αντί στα δημόσια μαιευτήρια να στα έχουν όλα στο χέρι-όπως θα έπρεπε-δηλαδή τα πάντα για σένα και το μωράκι σου, σε αναγκάζουν να πληρώνεις την μαία,τον γιατρό, και όλο το νοσηλευτικό προσωπικό,γιατί πράγμα? μα για να σε αντιμετωπίσουν σαν άνθρωπο, όπως πρέπει να σε αντιμετωπίζουν χωρίς τα χρήματα. Δηλαδή διπλοπληρώνουμε. Σύν ότι σε "αναγκάζουν" να φέρνεις όλη την προίκα του μωρού και την δικιά σου. Συγγνώμη αλλά έχω άδικο? Σύν ότι το προσωπικό δεν φτάνει γιατί σου λέει τα χρήματα που δίνει το κράτος δεν είναι πολλά. Εμ πως να φτάσουν αφού έχουν ήδη φαγωθεί σε μίζες!!!! Και πας εσύ, εγώ οποιοσδήποτε τέλος πάντων, να κάνει την μαία την νοσηλεύτρια, την καθαρίστρια, μη σου πώ και τον γιατρό. Σύν ότι δυστυχώς, αν και υποτίθεται έχουν κάνει ανακαινίσεις, τα δωμάτια δεν αλλάζουν και πολύ.Τι να πώ, κρίμα?

 

Εγω παλι ειμαι οκ με τα δημοσια νοσοκομεια...

Συγνωμη που θα παρεμβω αλλα δεν μπορω να διαβαζω ανακριβειες....αρχικα τι σκεση εχει το ΙΚΑ με τα δημοσια νοσοκομεια?το ΙΚΑ ειναι ταμειο ομως και το δημοσιο και σου καλυπτει καποιο ποσο γιατι εχει δικες του κλινικες(αν τολμας πας).....και τελικα παιρνεις καποια χρηματα πισω οταν γεννησεις ...δεν ξερω σε ποιο νοσοκομειο φερνεις προικα μωρου αλλα εμενα στο Ελενας που γεννησα στα ανακαινισμενα δωματια (μονοκλινα λουξ-σουπερ),το μωρο το εντυναν με δικα τους ρουχαλακια, πετσετουλες αποστειρωμενες σε σακουλιτσες μου εφεραν,σεντονακια πετσετες μου αλλαζαν καθημερινα,σερβιετες και πανες για το μωρο,καθαριστριες εμπαιναν 2 φορες την ημερα,νοσοκομες και μαιες για θηλασμο ερχονταν στο δωματιο,παιδιατρος καθημερινα πρωινα και ειλικρινα εμεινα πολυ ευχαριστιμενη!για αυτο αυτα που γραφεις μου μοιαζουν ξενα...για ποιο νοσοκομειο μιλας?επισης τον γιατρο μου τον πληρωσα γιατι σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου 24 ωρες το 24ωρο ηταν διαθεσιμος!και το ποσο που διεθεσα ηταν 1200 του γιατρου μου και 480 το δωματιο με ολο το υγειονομικο υλικο(καισαρικη βεβαια)...επειδη ειμαι ασφαλισμενη στον αντρα μου(εγω δουλευω ανασφαλιστη)πηραμε απ το ΙΚΑ 1000 ευρω.....και δωσαμε και 1800 για την φυλαξη βλαστοκυτταρων σε τραπεζα της επιλογης μας...αυτα...

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι ανεργη και εχω βιβλιαριο υγειας ικα . δεν πληρωσα τπτ στο νοσοκομειο .μονο πηρα 1000 τοκετου επιδομα . και εγω πολυ ευχαριστημενη

εδω περνουσαν οι νοσηλευτριες και με χαιρετουσαν ερχοντουσαν για χαβαλε καθε λιγο και λιγακι εισαι ενταξει τα καταφρνεις με τομωρο θελεις βοηθεια τοπως να το πιασω να το θυλαξω και πολλα αλλα .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παλι ειμαι οκ με τα δημοσια νοσοκομεια...

Συγνωμη που θα παρεμβω αλλα δεν μπορω να διαβαζω ανακριβειες....αρχικα τι σκεση εχει το ΙΚΑ με τα δημοσια νοσοκομεια?το ΙΚΑ ειναι ταμειο ομως και το δημοσιο και σου καλυπτει καποιο ποσο γιατι εχει δικες του κλινικες(αν τολμας πας).....και τελικα παιρνεις καποια χρηματα πισω οταν γεννησεις ...δεν ξερω σε ποιο νοσοκομειο φερνεις προικα μωρου αλλα εμενα στο Ελενας που γεννησα στα ανακαινισμενα δωματια (μονοκλινα λουξ-σουπερ),το μωρο το εντυναν με δικα τους ρουχαλακια, πετσετουλες αποστειρωμενες σε σακουλιτσες μου εφεραν,σεντονακια πετσετες μου αλλαζαν καθημερινα,σερβιετες και πανες για το μωρο,καθαριστριες εμπαιναν 2 φορες την ημερα,νοσοκομες και μαιες για θηλασμο ερχονταν στο δωματιο,παιδιατρος καθημερινα πρωινα και ειλικρινα εμεινα πολυ ευχαριστιμενη!για αυτο αυτα που γραφεις μου μοιαζουν ξενα...για ποιο νοσοκομειο μιλας?επισης τον γιατρο μου τον πληρωσα γιατι σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου 24 ωρες το 24ωρο ηταν διαθεσιμος!και το ποσο που διεθεσα ηταν 1200 του γιατρου μου και 480 το δωματιο με ολο το υγειονομικο υλικο(καισαρικη βεβαια)...επειδη ειμαι ασφαλισμενη στον αντρα μου(εγω δουλευω ανασφαλιστη)πηραμε απ το ΙΚΑ 1000 ευρω.....και δωσαμε και 1800 για την φυλαξη βλαστοκυτταρων σε τραπεζα της επιλογης μας...αυτα...

 

Για να τελειώνω με τις επιθέσεις, στο ζητάνε στο Αλεξάνδρας και στο Αρεταίειο. Αυτά. Δεν πρόκειται να ξαναγράψω για αυτό το θέμα. Με κουράσατε.Ούτως ή άλλως δεν αφήνετε να πεί κάποιος άλλος μια άλλη γνώμη. Αμέσως, τουλάχιστον αυτό κατάλαβα, του την πέφτετε. Εδώ που τα λέμε δεν είμαστε και φιλενάδες ούτε πρόκειται να γίνουμε. Απλώς λέμε την γνώμη μας.

 

Καλό βράδυ. Σας αφήνω τώρα να με κατασπαράξετε....

Link to comment
Share on other sites

Για να τελειώνω με τις επιθέσεις, στο ζητάνε στο Αλεξάνδρας και στο Αρεταίειο. Αυτά. Δεν πρόκειται να ξαναγράψω για αυτό το θέμα. Με κουράσατε.Ούτως ή άλλως δεν αφήνετε να πεί κάποιος άλλος μια άλλη γνώμη. Αμέσως, τουλάχιστον αυτό κατάλαβα, του την πέφτετε. Εδώ που τα λέμε δεν είμαστε και φιλενάδες ούτε πρόκειται να γίνουμε. Απλώς λέμε την γνώμη μας.

 

Καλό βράδυ. Σας αφήνω τώρα να με κατασπαράξετε....[/quote

 

:P:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p

 

μα νομίζω την είπες την γνωμη σου , όπως και τα άλλα κορίτσια.....

και προφανως καποιες κοπέλες έχουν ήδη γεννήσει σε δημόσια νοσοκομεία

Και η παραπάνω κοπέλα , εγραψε την εμπειρία της απο το ΕΛΕΝΑ ..τωρα αν εσύ το θεωρείς επίθεση............

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως το 2007 που γέννησα στο Αρεταίειο δεν είχα κουβαλίσει τίποτα απο πρίκα μωρού. Ολα τα παρείχε το νοσοκομείο. Τα δωμάτια ήταν μια χαρά (οκ δεν ήταν ξενοδοχείο αλλά εμένα δεν με πείραξε καθολου). Το προσωπικό ναι μεν ήταν ελειπές (2 μαίες στη βάρδια με τόσες λεχόνες, είναι λίγες) αλλά όποια στιγμή χρειάστηκα κάτι μου το παρείχαν και ήταν και ευγενέαστατες.

Οσο για τα λεφτά που δείνουμε στους γιατρούς του δημοσίου, συμφωνώ μεόσες είπαν πως τα δείνουμε για να τους έχουμε δίπλα μας στη γέννα μας είτε εφημερευουν είτε όχι.

Εγω που έκανα καισαρική, δεν πλήρωσα κάτι, αλλά πήρα γύρωσ τα 1000 ευρω αν θυμάμαι καλά από το ΙΚΑ.

Οσο για το ΙΚΑ σαν ασφαλιστικό φορέα και τους γιατρούς του, έχω πολυ άσχημες εντυπώσεις (παρ ότι ο πατέρας μου υπήρξε για χρόνια γιατρός του ΙΚΑ). Οι ασφαλισμένοι κατα κανόνα ταλαιπορούνται χωρίς λόγο για τα πιο απλά πράγματα.

 

Απο την άλλη είμαι ευχαριστημένη που τουλάχιστον μου κάλυψε το ΙΚΑ τα έξοδα του νοσοκομείου για την καισαρική μου καθώς και όλα τα έξοδα για εγχείρηση που έκανε ο μικρός μου σε ηλικία 6 μηνών (δεν πλήρωσα τίποτα ούτε για το μονόκλινο στο Αγ. Κυριακού)

Ενιωσα πως τουλάχιστον τα λεφτά που δείνω τόσα χρόνια είχανκάποιο αντίκρισμα.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας . γεννησα 17.11.2010

γενησα στο παπαγεωργιου θεσσαλονικης

popi τι χρειαστηκε να εχεις για το μωρακι περα απο τα ρουχα που θα βαλει φευγοντας? δλδ παιρνεις εσυ παμπερς κτλ?

για σενα πετσετες χρησιμοποιεις τις δικες σου ή σου δινουν εκει?

Link to comment
Share on other sites

εκει βασιζονται οι περισσοτερες ιδιωτικες επιχειρησεις..ε μαιευτηρια ηθελα να πω στο να μας κανουν να νιωσουμε κατωτερες επειδη γενναμε σε δημοσιο νοσοκομειο...πραγμα που δεν ισχυει τωρα πια γιατι δεν εχουν κατι να ζηλεψουν (για το ελενας ξερω και για αυτο μιλαω)!εγω πιστευω οτι η καθεμια ειναι καλο να γενναει εκει που αισθανεται καλυτερα και μεγαλυτερη ασφαλεια...ειτε ειναι ιδιωτικο ειτε ειναι δημοσιο....Γιατι πιστεψε με οταν κρατησεις το μωρο σου αγκαλια δεν σε νοιαζει αν εισαι στο ιασω στο ελενας στο αρεταιειο η στο ντυναν η στο σπιτι σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

popi τι χρειαστηκε να εχεις για το μωρακι περα απο τα ρουχα που θα βαλει φευγοντας? δλδ παιρνεις εσυ παμπερς κτλ?

για σενα πετσετες χρησιμοποιεις τις δικες σου ή σου δινουν εκει?

 

γεια σου,επειδη κ εγω στο παπαγεωργιου γεννησα πριν 2 μηνες σου ζητανε να τους πας 1 πακετο παμπερς,1 πακετο μωρομαντηλα και 1 σαμπουαν!πετσετες για σενα εχεις δικες σου.ρουχα του μωρου του βαζουν εκει και πρεπει να εχεις ενα φανελακι,ενα φορμακι και οτι αλλο θελεις για να βγαλεις το μωρο απο το νοσοκομειο!πιστευω να σε βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια ελεος ηρεμηστε...η καθεμια γενναει οπου θελει...εγω παντως απο το Αλεξανδρας εμεινα ευχαριστημενη κ δεν με πειραξε καθόλου οτι επρεπε να εχω τα παντα μαζι μου για μενα κ το μωρακι μου! Δεν τα αγοραζεις αλλωστε για να τα εχεις στο μαιευτηριο αλλα θα τα εχεις κ στο σπιτι..το προτιμω απο το να πληρωσω στο ιασω πετσετες κ.τ.λ οπως η αδελφη μου..

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα :P συγχωρεστε με αλλα διαβαζω το θεμα και δεν μπορω να καταλαβω τελικα σε δημοσιο νοσοκομειο (αν ξερει καποια για Θεσσαλονικη και γεννησε προσφατα) τι ζητανε τελικα να τους πας??? :roll:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα :P συγχωρεστε με αλλα διαβαζω το θεμα και δεν μπορω να καταλαβω τελικα σε δημοσιο νοσοκομειο (αν ξερει καποια για Θεσσαλονικη και γεννησε προσφατα) τι ζητανε τελικα να τους πας??? :roll:

Στο Ιπποκράτειο τίποτα.Μόνο τα ρούχα για το εξητήριο;)

QgIJp2.png

vjwRp3.png

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι τις μανουλες που γεννησαν σε δημοσιο... αν ο γυναικολογος σου δεν ειναι πχ στο Αλεξανδρας μπορεις γεννησεις εκει χωρις να σε παρακαλουθει καποιος απο εκει ή πρεπει οποσδηποτε να σε παρακολουθει γιατρος του Αλεξανδρας?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι τις μανουλες που γεννησαν σε δημοσιο... αν ο γυναικολογος σου δεν ειναι πχ στο Αλεξανδρας μπορεις γεννησεις εκει χωρις να σε παρακαλουθει καποιος απο εκει ή πρεπει οποσδηποτε να σε παρακολουθει γιατρος του Αλεξανδρας?

ευχαριστω

 

Αν το Αλεξάνδρας έχει εφημερία την ώρα που γεννάς, τοτε μπορείς να πας και να γεννήσεις με όποιον γιατρό είναι εκεί, ασχέτως αν σε παρακολουθεί κάποιος γιατρός του νοσοκομείου ή οχι

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

melisoula τπτ δεν μου ζητησαν ειχα μονο την βαλιτσα μετα ρουχα μου ουτε παμπερσ ουτε τπτ στα δινουν εκει . εμενα σπασανε τ νερα κ επειδη εφημερευε πηγα εκει
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...