Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΔΩ;


frinda

Recommended Posts

Με βλέπω και μένα οσονούπω χωρισμένη. Μετά από σαββατοβραδυνό καυγά και τρεις μέρες χωρίς να μιλάμε, μόλις μου ανακοίνωσε ότι ψάχνει για σπίτι και βγήκε έξω χτυπώντας την πόρτα. Μεγαλεία!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 170
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ειμαι παιδι χωρισμενων γονιων.....

πικρα!!! εχω πολλες ελλειψεις ψυχικα ..

αυτα τα κενα δεν αναπληρωνονται.

 

τωρα ειμαι 21 κ περιμενω το παιδακι μου!

με τον αντρουλη μου ειμαι 5μιση χρονια μαζι!(3 χρονια παντρεμενη) :)

ttd6a24.aspx
Link to comment
Share on other sites

ειμαι παιδι χωρισμενων γονιων.....

πικρα!!! εχω πολλες ελλειψεις ψυχικα ..

αυτα τα κενα δεν αναπληρωνονται.

 

τωρα ειμαι 21 κ περιμενω το παιδακι μου!

με τον αντρουλη μου ειμαι 5μιση χρονια μαζι!(3 χρονια παντρεμενη) :)

 

 

Μοιαζουμε!!!:) Κι εγώ τα ιδια κ 22χρονών έκανα το κοριτσακι μου!!! Επισης 3 χρόνια παντρεμένη!! Μάλλον θέλαμε να φτιάξουμε μέσα μας τα χαλάσματα των γονιών μας...κι όλοι με ρωτάνε γιατί παντρευτηκες τόσο μικρή??? Φυσικά ήταν καθαρά δική μου ανάγκη που μόνο άτομα σαν εσένα μπορουν να καταλάβουν..

 

Με το καλό να έρθει το μώράκι σας!!!!

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυυ!! ανυπομονω να το δω το ανθρωπακι μου(εχω χασει ενα πριν 3 χρονια ,παλινδρομη κυηση)να σου ζησει το κοριτσακι σου Κατερινουλα μου!πραγματικα αυτα που λες κ συγκεκριμενα η φραση''Μάλλον θέλαμε να φτιάξουμε μέσα μας τα χαλάσματα των γονιών μας''εμενα με καλυπτει πληρως μικρη φραση εμ μεγαλοοο νοημα!κ οσον αφορα το γαιτι παντρευτηκες τοσο μικρη ηλικρινα δεν μπορεις να απαντησεις γιατι δεν μπορουν να σε καταλαβουν νομιζουν το εκανα ως τροπο διαφυγης....περιττο να σου πω το τι εχω ακουσει απο τον κοσμο!τρελα πραγαμτα!ο Θεος ομως ειναι μαζι μου!κ ειμαι πολυ τυχερη γιαυτο!!

ttd6a24.aspx
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια συγνώμη που πετάγομαι άλλα να πω μια εκδοχή άλλη, εμένα χωρίζει ο αδερφός του άνδρα μου και τα παιδιά τα πήρε ο πατέρας! Δεν έχει βγεί η τελεσίδικη απόφαση καθότι πηγαίνουν από αναβολή σε αναβολή άλλα όλο αυτό τον καιρό (πρέπει να'ναι χρόνος πια αν δεν κάνω λάθος μη πώ παραπάνω) τα έχει ο πατέρας, ενώ στην αρχή δεν ήταν έτσι τα είχαν και οι δύο, τώρα η μάνα τα παίρνει μόνο σαβ/κο.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 2 χρόνια μετά...

καλησπερα κι απο μενα. εγω κι ο συζηγος μου ειμαστε σε διασταση εδω και 7 μηνες. η αποφαση ηταν κοινη και με το περασμα του χρονου διαπιστωνουμε οτι εχει καει και στους δυο καλο. η μικρη μας 4,5 χρονων το εχει παρει ομαλα μεχρι στιγμης. η σχεση μας με τον συζηγο μου ειναι αριστη αλλα σε σημειο υπερβολης. κανουμε καθημερινα πραγματα μαζι και το μονο που μας χωριζει ειναι οτι ζουμε σε διαφορετικα σπιτια. δεν εχουμε μιλησει ποτε για διαζυγιο αλλα δεν υπαρχουν κι ελπιδες απανασυνδεσης. να σημειωσω οτι δεν υπηρξαν τριτα ατομα στη σχεση μας. εκεινο που με ανησυχει ειναι η υχολογια της μικρης και το αν μπερδευεται με αυτη την κατασταση...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα και από μένα.

 

Οταν πρώτο μπήκα σ αυτο το φόρουμ  ημουν εγκυος και εψαχνα να μιλήσω με αλλες υποψήφιες μανούλες  και μετά από 14 χρόνια… ξαναμπήκα  για να βρω παρεα να μιλήσω  ...

 

6 μήνες χωρισμένη με παιδί στην εφηβεία...

Link to comment
Share on other sites

α και εγώ παλιό μέλος! μα μου  είχε πει δικηγόρος ότι το 70% των γαμων καταλήγει σε διαζύγιο?

3 χρονια χωρισμενη με παιδι σχεδόν 9 ετών . 

πρόσφατα ξανασυναντω φίλες περνάμε τέλεια και διαπιστωνω τι έχανα τοσο καιρο, όντας κλεισμένη κ περιορισμένη σε μια κακή σχέση! 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 7/10/2021 at 12:25 ΜΜ, belleblue είπε:

α και εγώ παλιό μέλος! μα μου  είχε πει δικηγόρος ότι το 70% των γαμων καταλήγει σε διαζύγιο?

3 χρονια χωρισμενη με παιδι σχεδόν 9 ετών . 

πρόσφατα ξανασυναντω φίλες περνάμε τέλεια και διαπιστωνω τι έχανα τοσο καιρο, όντας κλεισμένη κ περιορισμένη σε μια κακή σχέση! 

 

 

 

Εγώ δεν θέλω να βγαίνω, είμαι βέβαια χωρισμένη 6 μήνες. Ντρέπομαι πολυ και όσους φίλους είχα διαπίστωσα ότι. Μόνο για κουτσομπολιό  είναι. 

 

Είμαι πολύ απογοητευμένη, αλλά εύχομαι να νιώθω καλύτερα σύντομα. 

Link to comment
Share on other sites

On 10/21/2021 at 8:21 PM, resada said:

 

Εγώ δεν θέλω να βγαίνω, είμαι βέβαια χωρισμένη 6 μήνες. Ντρέπομαι πολυ και όσους φίλους είχα διαπίστωσα ότι. Μόνο για κουτσομπολιό  είναι. 

 

Είμαι πολύ απογοητευμένη, αλλά εύχομαι να νιώθω καλύτερα σύντομα. 

 

Καλησπέρα. Είμαι καινούρια εδώ και χωρισμένη. Δεν έχουμε τελειώσει ακόμη με τα δικαστήρια αλλά τπρακτικά είμαι χωρισμένη. Είμαστε με αντιδικία και τραβάει χρόνο. Εγώ θέλω να πω πως όχι απλά δεν ντρέπομαι, αλλά ντρέπομαι που έμεινα τόσα χρόνια σε μια κακή σχέση. Έχω αρχίσει να ξαναφτιάχνω την κοινωνική μου ζωή σιγά σιγά. Βλέπω ότι είχα απομονωθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 21/10/2021 at 8:21 ΜΜ, resada είπε:

 

Εγώ δεν θέλω να βγαίνω, είμαι βέβαια χωρισμένη 6 μήνες. Ντρέπομαι πολυ και όσους φίλους είχα διαπίστωσα ότι. Μόνο για κουτσομπολιό  είναι. 

 

Είμαι πολύ απογοητευμένη, αλλά εύχομαι να νιώθω καλύτερα σύντομα. 

 

 

θα σου περάσει πολύ σύντομα μην ανησυχείς. Φίλους θα κάνεις καινούριους καινούριες ανεξάρτητες από τον κάθε ...... που θα θέλει να ορίζει την ζωή σου. 

Και υπάρχει ζωή επιτέλους! Ειδικά όταν δείς και πόσες άλλες γυναίκες παίρνουν πάλι τα πάνω τους μετά. 

Self care, self love και σε όποιον αρέσουμε.  Θα δείς και το παιδάκι τα παιδάκια σου να ηρεμούν πάλι... για μένα ήθελε 2 χρόνια σε ηλικία 6-8 ετών για να φύγει το "τραύμα". Το 19 φύγαμε εμείς από το σπίτι. 

Τώρα έχει ο μπαμπάς σχέση ευτυχώς πολυ καλή και σταθερή, και τα ΣΚ περνάνε όμορφα και κάνω το σταυρό μου.  Ήμουν έτοιμη να της κάνω δώρο αλλά θα το αφήσω για τώρα τα χριστούγεννα, μάλιστα μου ανέφερε η κόρη μου ότι έχει και για μένα ένα δώρο ήδη η σχέση του.  Οπότε  all good! 

Η ζωή έχει αλλαγές,    το σπάνιο είναι να μην έχει....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα κορίτσια...κι εγώ για εκεί οδεύω...πήρα το παιδί και φύγαμε από το σπίτι ένα σκ πριν τα χριστούγεννα μετά από έναν μεγάλο καβγά στον οποίο τρόμαξε το παιδί. Έχω κι εγώ ευθύνες δε λέω αλλά για να τα βρούμε ζητά ηρεμία...κι αυτή κατά τη γνώμη του θα επιτευχθεί αν τον ακούω...τουτέστιν αν κάνω ό,τι μου πει; γίνεται αυτό; Τις πρώτες μέρες ήμουν πολύ χάλια....αφηρημένη, δεν έτρωγα...τώρα βρίσκομαι με κάποιες φίλες....και νιώθω λιγότερο άγχος...είχα άγχος για τα πάντα.....πώς εξηγείται αυτό; πισωγυρίσματα κάνω...υπάρχουν στιγμές που θέλω να τα ξαναβρούμε....πάω και σε ψυχολόγο....εκείνη επιμένει να γυρίσω ,ότι εκείνος ξεκάθαρα θέλει, ότι όλα εξαρτώνται από τη δική μου θέληση και ενέργεια....αλλά εγώ φοβάμαι...ότι ή θα είμαστε απλοί συγκάτοικοι ή θα έχουμε πάλι καβγάδες. και το κυριότερο...δε μπορώ να πηγαινοφέρνω το παιδί

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

είμαι εδώ....2 μήνες σχεδόν μετά....κι έχοντας πάρει πια οριστικά την απόφαση να χωρίσω....μετανιώνω που δεν το έκανα εξαρχής, 2 χρόνια πριν, όταν ανακάλυψα μηνύματα στο κινητό του, 3 μέρες πριν κάνει ολική αφαίρεση νεφρού λόγω κακοήθειας, ενώ και το άλλο νεφρό δεν λειτουργεί ικανοποιητικά. τα πράγματα έχουν φτάσει στο απροχώρητο, έχω κάνει κι εγώ πολλές βλακείες προκειμένου να νιώθω καλύτερα....ανώριμη και χαζή....αλλά...ενώ φύγαμε με το παιδί μετά από ένα μεγάλο καβγά για να ηρεμήσουμε υποτίθεται....κι ενώ του είχα πει ότι θα γυρίσουμε αλλά ήθελα χρόνο να είμαι σίγουρη ότι ηρεμήσαμε ....πώς με οδηγεί το ένστικτο και μπαίνω σε ένα σάιτ γνωριμιών (όχι σε ένα...σε αυτό που τον γνώρισα) και βλέπω ότι ο κύριος έχει δηλώσει σε διάσταση γιατί λέει ένιωσε  μόνος!!! για δεύτερη φορά!!! 

 

με πονά πολύ.....τον αφήνω ενώ έχει μπροστά του δεύτερο χειρουργείο για καρκίνο...αλλά πόση αυτοθυσία πιά!! ο άνθρωπος δε θέλει να σωθεί!! όποτε νιώθει μόνος χαζολογάει...δεν το αντέχω άλλο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, teacher40 είπε:

είμαι εδώ....2 μήνες σχεδόν μετά....κι έχοντας πάρει πια οριστικά την απόφαση να χωρίσω....μετανιώνω που δεν το έκανα εξαρχής, 2 χρόνια πριν, όταν ανακάλυψα μηνύματα στο κινητό του, 3 μέρες πριν κάνει ολική αφαίρεση νεφρού λόγω κακοήθειας, ενώ και το άλλο νεφρό δεν λειτουργεί ικανοποιητικά. τα πράγματα έχουν φτάσει στο απροχώρητο, έχω κάνει κι εγώ πολλές βλακείες προκειμένου να νιώθω καλύτερα....ανώριμη και χαζή....αλλά...ενώ φύγαμε με το παιδί μετά από ένα μεγάλο καβγά για να ηρεμήσουμε υποτίθεται....κι ενώ του είχα πει ότι θα γυρίσουμε αλλά ήθελα χρόνο να είμαι σίγουρη ότι ηρεμήσαμε ....πώς με οδηγεί το ένστικτο και μπαίνω σε ένα σάιτ γνωριμιών (όχι σε ένα...σε αυτό που τον γνώρισα) και βλέπω ότι ο κύριος έχει δηλώσει σε διάσταση γιατί λέει ένιωσε  μόνος!!! για δεύτερη φορά!!! 

 

με πονά πολύ.....τον αφήνω ενώ έχει μπροστά του δεύτερο χειρουργείο για καρκίνο...αλλά πόση αυτοθυσία πιά!! ο άνθρωπος δε θέλει να σωθεί!! όποτε νιώθει μόνος χαζολογάει...δεν το αντέχω άλλο....

Την καλύτερη απόφαση για μένα παίρνεις, δεν πρέπει να το μετανιώνεις! Ναι είναι κρίμα που βρίσκεται σε αυτή τη θέση άρρωστος αλλά δεν γίνεται να σε εκμεταλλεύεται με αυτόν τον τρόπο. Όσες ευκαιρίες κ να του δώσεις μάλλον τα ίδια λάθη θα ξανά κάνει!

Link to comment
Share on other sites

  Όταν ένας γάμος είναι υγειής, θέλεις να φροντίσεις τον άλλο και στην δυσκολία και μένεις μαζί. 

Όταν δεν είναι υγειής, στην δυσκολία χωρίζουν οι δρόμοι. Είτε ο ένας στρέφεται αλλού είτε ο άλλος. 

 

Για μένα ένδειξη ότι ο άνθρωπος αυτός ούτε με αγαπούσε ούτε εγώ τον αγαπούσα οπως πρέπει, για να συνεχίζαμε να μέναμε μαζί,

 ήταν ότι στην σκέψη ότι θα έπρεπε να τον φροντίσω στην δυσκολία ή στα γεράματά του, μου ερχόταν αηδία. 

Επειδη και στην δικη μου δυσκολια στον πόνο στην απομονωση, ήταν αλλού για αλλού, ανώριμος, ανεπαρκής αναίσθητος ? για πολλούς λόγους. 

Όπως και να έχει, είναι κρισιμες τέτοιες στιγμές και μας λένε πολλά. Θέλει ειλικρίνια για να τις αντιμετωπίσεις χωρίς να πνιγεις σε αυτές. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, belleblue said:

  Όταν ένας γάμος είναι υγειής, θέλεις να φροντίσεις τον άλλο και στην δυσκολία και μένεις μαζί. 

Όταν δεν είναι υγειής, στην δυσκολία χωρίζουν οι δρόμοι. Είτε ο ένας στρέφεται αλλού είτε ο άλλος. 

 

Για μένα ένδειξη ότι ο άνθρωπος αυτός ούτε με αγαπούσε ούτε εγώ τον αγαπούσα οπως πρέπει, για να συνεχίζαμε να μέναμε μαζί,

 ήταν ότι στην σκέψη ότι θα έπρεπε να τον φροντίσω στην δυσκολία ή στα γεράματά του, μου ερχόταν αηδία. 

Επειδη και στην δικη μου δυσκολια στον πόνο στην απομονωση, ήταν αλλού για αλλού, ανώριμος, ανεπαρκής αναίσθητος ? για πολλούς λόγους. 

Όπως και να έχει, είναι κρισιμες τέτοιες στιγμές και μας λένε πολλά. Θέλει ειλικρίνια για να τις αντιμετωπίσεις χωρίς να πνιγεις σε αυτές. 

 

 

ξέρεις κάτι; παντρευτήκαμε τον ιούλιο του 2012 και το πρόβλημά του έσκασε το φλεβάρη του 2013. έχουμε περάσει διάφορα....βιοψίες, νοσηλείες, ξανά βιοψίες, χειρουργεία.....και τώρα είμαι διατεθειμένη να τον βοηθήσω....αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να το κάνω σα σύντροφος ή απλά σαν μαμά του παιδιού του

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, teacher40 είπε:

 

ξέρεις κάτι; παντρευτήκαμε τον ιούλιο του 2012 και το πρόβλημά του έσκασε το φλεβάρη του 2013. έχουμε περάσει διάφορα....βιοψίες, νοσηλείες, ξανά βιοψίες, χειρουργεία.....και τώρα είμαι διατεθειμένη να τον βοηθήσω....αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να το κάνω σα σύντροφος ή απλά σαν μαμά του παιδιού του

Από αυτό το μήνυμα βλέπω πωσ ακομη δεν είσαι αποφασισμένη..γιατί βάζεις τίτλους?? Όταν ακόμη δεν έχεισ κατασταλάξει??κ πόσο σοβαρά μπορεί να σε πάρει?.όταν την μια λεσ χωρίζεις..κ μετά κανεισ πισωγυρισματα??μηοωσ εσύ φοβάσαι τελικά να μείνεις μόνη?σε νιώθω πολύ μπερδεμένη.. επίσης δεν χρειάζεται να νιώθεις ενοχές για την κατάσταση του..πάρε τον χρόνο σου...δεσ τι θες εσύ.. δεσ πωσ θα είσαι εσύ ευτυχισμένη..

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 2/10/2022 at 9:08 PM, tzenaki1982 said:

Από αυτό το μήνυμα βλέπω πωσ ακομη δεν είσαι αποφασισμένη..γιατί βάζεις τίτλους?? Όταν ακόμη δεν έχεισ κατασταλάξει??κ πόσο σοβαρά μπορεί να σε πάρει?.όταν την μια λεσ χωρίζεις..κ μετά κανεισ πισωγυρισματα??μηοωσ εσύ φοβάσαι τελικά να μείνεις μόνη?σε νιώθω πολύ μπερδεμένη.. επίσης δεν χρειάζεται να νιώθεις ενοχές για την κατάσταση του..πάρε τον χρόνο σου...δεσ τι θες εσύ.. δεσ πωσ θα είσαι εσύ ευτυχισμένη..

 

γιατί ελπίζω....να κάνει κάποια στιγμή κάτι να με ζητήσει πίσω...αλλά δεν κάνει.....4 μήνες μετά....

Link to comment
Share on other sites

για κάνε ένα google     "magic thinking"    ruminating,   και δες τι σου βγάζει στο  youtube....  μήπως κρατιέσαι από ένα όνειρο ή κάτι που υπήρξε ένα διάστημα και μετά τελείωσε; Από το να αναρωτιέσαι όμως, κάνε συμβουλευτική,  κάνε την προσπάθειά σου και θα δεις που θα σε βγάλει. 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...