Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγαπημένα καλλυντικά


ilonka19

Recommended Posts

Just now, little lamb είπε:

 

Μα δεν γινομαι καθόλου άλλη. Ούτε εμένα μου αρέσει αυτό. Είπα πόσο λίγα είναι τα "επισημά" μου. Κραγιόν, μέικ απ, μάσκαρα, μολύβι ματιών, ρουζ. Και στην καθημερινοτητα μόνο κραγιόν ή λιποζαν και μολύβι ματιων. (Σε σουπερμάρκετ ή περπάτημα ίσως μόνο λιποζαν). Δεν με κάνει τόσο "άλλη" το μέικ απ και η μάσκαρα! Αλλά συνεχίζεις να λες "αν δεν φροντιζα την εμφάνισή μου" και πραγματικά έχω την εντύπωση ότι με φαντάζεσαι σαν χίπισσα με αχτενιστα μαλλιά και σταφιδιασμενο δερμα :-P (Δεν παρεξηγούμαι, απλά γελάω με την παρανόηση που μπορεί να υπάρχει μόνο με την περιγραφή χωρίς να έχουμε εικόνα)

Εγω πάλι βλέπω πως κ ανάλογα το δέρμα την ποιότητα τα σημάδια στο πρόσωπο μας το βασικό μακιγιάζ την κάθε μιας είναι διαφορετικό.. Πχ εγώ που έχω μαύρους κύκλους κ κόκκινα μάγουλα ακόμα κ στα 18 μου δεν έβαζα σκέτο μολύβι στα μάτια η μάσκαρα γιατί μετά από λίγη ώρα θα ήμουν σαν να είχα φάει μπουνιά στα μάτια από τα 18 το πρώτο καλλυντικό που χρησιμοποίησα ήταν το κονσιλερ, κ στο πρόσωπο δεν έβαζα σκέτο ρουζ γιατί θα ειμουν σαν να είχα φαει σφαλιάρα κ πάντα έβαζα λιγη πούδρα κ λογο λιπαρότητας κ μετά ρουζ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 800
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, mama16 είπε:

Μήπως λες ότι φαίνονται τεχνητά τα βαμμένα γιατί ξέρεις ότι τα βάφουν? Γιατί κ εσένα που είναι το φυσικό σου χρώμα το μαλλί πάλι σε ρωτάνε αν το βάφεις! Οπότε δεν πιστεύω να είναι φως φανάρι όταν το βάφει κάποιος σε φυσικές αποχρώσεις!

 

 

Δεν με ρωτάνε ακριβώς αν τα βάφω, απλά τους κάνει εντύπωση που είναι φυσικό, θεωρούν για κάποιο λόγο σπάνιο το χρώμα. Και της μπέμπας μου που είναι ίδιο, το ίδιο μου λένε και δεν το περνάνε για βαμμένο προφανώς. Λένε κάτι του στυλ "και να τα έβαφες δεν θα το πετυχαινες", κάπως έτσι (εμένα δεν μου φαίνεται τόσο εντυπωσιακό εντωμεταξυ :-P ). Ούτε για όλες ξέρω ότι τα βάφουν. Και στο δρόμο να δω κάποια το καταλαβαίνω. Όλες το καταλαβαίνετε σίγουρα, απλά δεν το έχετε παρατηρήσει. Και το κατάμαυρο βαμμένο είναι διαφορετικό από το κατάμαυρο φυσικό. (Επίσης συνήθως δεν βάφουν και το φρύδι).

 

Just now, xaroumenh mama είπε:

Εγω πάλι βλέπω πως κ ανάλογα το δέρμα την ποιότητα τα σημάδια στο πρόσωπο μας το βασικό μακιγιάζ την κάθε μιας είναι διαφορετικό.. Πχ εγώ που έχω μαύρους κύκλους κ κόκκινα μάγουλα ακόμα κ στα 18 μου δεν έβαζα σκέτο μολύβι στα μάτια η μάσκαρα γιατί μετά από λίγη ώρα θα ήμουν σαν να είχα φάει μπουνιά στα μάτια από τα 18 το πρώτο καλλυντικό που χρησιμοποίησα ήταν το κονσιλερ, κ στο πρόσωπο δεν έβαζα σκέτο ρουζ γιατί θα ειμουν σαν να είχα φαει σφαλιάρα κ πάντα έβαζα λιγη πούδρα κ λογο λιπαρότητας κ μετά ρουζ..

Κάποια πράγματα είναι και λίγο ιδέα μας πάντως. Έχω κι εγώ φίλη που έβαζε κονσιλερ (γύρω στα 22-25 ήμασταν) κι έλεγε ότι έχει μαύρους κύκλους, τους οποίους δεν έβλεπα!!

 

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, όσες τα ισιωνετε, στον ύπνο δεν "τσαλακώνουν"; Εμένα το παθαίνουν. Σαν να κάνουν γωνία σε κάποια σημεία, ανάλογα πώς έχουν κάτσει στο μαξιλάρι

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 said:

Μήπως λες ότι φαίνονται τεχνητά τα βαμμένα γιατί ξέρεις ότι τα βάφουν? Γιατί κ εσένα που είναι το φυσικό σου χρώμα το μαλλί πάλι σε ρωτάνε αν το βάφεις! Οπότε δεν πιστεύω να είναι φως φανάρι όταν το βάφει κάποιος σε φυσικές αποχρώσεις!

 

Πάντως @Chrysoum κ εγώ γι αυτό δεν γράφω στο θέμα παρόλο που το διαβάζω. Έχω πάρει κρέμες la vie en rose και τις βάζω οπότε θυμάμαι κ βρίσκω χρόνο (συνήθως βράδυ που κοιμούνται τα παιδιά αν δεν με πάρει κ εμένα ο ύπνος). Πάντως όλο λέω να βάζω συνέχεια κ να περιποιούμαι το δέρμα μου γιατί μικρότερη δεν το καταλάβαινα αλλά τώρα στα 32 σχεδόν νιώθω ότι είναι στο τσακ να αρχίσει να βγάζει ρυτίδες. Όσο για τα μαλλιά έχω ελαφρώς σπαστά που φριζαρουν οπότε πάντα όταν κάνω μπάνιο τα ισιωνω. Το καλό με το μαλλί μου είναι ότι έχω αρκετό κ χοντρή τρίχα οπότε ότι χτενισμα κ να κάνω κρατάει μέχρι να τα λουσω πάλι. Στην καθημερινότητα μου δεν βάφομαι αν πχ πάω μάρκετ ή βόλτα για περπάτημα αλλά αν πάω για καφέ βάζω make up, μάσκαρα, ίσως λίγο μολύβι, ρουζ κ λιπ γκλος.

Πάντως εγώ σαν ενυδατικες προτιμώ τις χειροποίητες κεραλοιφες κλπ για αυτό το λόγο πήρα της la vie en rose

Και εγω να σου πω είδα μια φωτογραφία που είχαμε πάει ταξίδι με τον άντρα μου προ παιδιών και ενώ είναι μόλις 4 χρόνια πριν η διαφορά που βλέπω είναι τεράστια! Μιλάμε φρεσκαδουρα όχι αστεία. Οπότε είναι κι αυτός ένας λόγος που αποφάσισα να σουλουπωθω τώρα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@little lamb έχουμε το ίδιο πνεύμα ως προς το τι σημαίνει περιποιημένη εμφάνιση, τι σημαίνει βάψιμο που αναδεικνύει τα φυσικά δυνατά σου σημεία κλπ.

Ως προς το μαλλί έχε υπόψιν σου ότι φυσικές ανταύγειες υπάρχουν. Αν πχ δεις καστανά/μελιά παιδικά μαλλάκια στον ήλιο θα καταλάβεις τι εννοώ. Και σε ενήλικες με φυσικό μαλλί μπορεί να συναντήσεις. Γενικά η φυσική ανταύγεια είναι αυτός ο ιριδισμός (δεν ξέρω εάν είναι σωστός ο όρος) που δεν είναι το χρώμα ένα- solid colour- σε όλο το μήκος. 

Τώρα αυτό που λες εσύ ανταύγειες κομμωτηρίου που φαίνονται τεχνητές, συμβαίνει όταν ο/η πελάτης/τισσα επιλέγει χρώμα ανταύγειας πολλούς τόνους διαφορετικό από την βάση. Ομοίως και το balayage. Εάν ο πελάτης α) θέλει "φυσικό" διακριτικό ιριδισμό κι β) ο κομμωτής/τρια είναι ικανός/η επαγγελματίας (πολύ βασικό αυτό) τότε το αποτέλεσμα είναι πραγματικά όμορφο. Όχι ότι πχ η ξανθιά ανταύγεια σε σκούρο καστανό μαλλί δεν μπορεί να είναι όμορφη. Μπορεί φυσικά, ανάλογα το όλο στυλ. Απλώς για να σχολιάσω πάνω σε αυτό που είχες πει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan said:

@little lamb έχουμε το ίδιο πνεύμα ως προς το τι σημαίνει περιποιημένη εμφάνιση, τι σημαίνει βάψιμο που αναδεικνύει τα φυσικά δυνατά σου σημεία κλπ.

Ως προς το μαλλί έχε υπόψιν σου ότι φυσικές ανταύγειες υπάρχουν. Αν πχ δεις καστανά/μελιά παιδικά μαλλάκια στον ήλιο θα καταλάβεις τι εννοώ. Και σε ενήλικες με φυσικό μαλλί μπορεί να συναντήσεις. Γενικά η φυσική ανταύγεια είναι αυτός ο ιριδισμός (δεν ξέρω εάν είναι σωστός ο όρος) που δεν είναι το χρώμα ένα- solid colour- σε όλο το μήκος. 

Τώρα αυτό που λες εσύ ανταύγειες κομμωτηρίου που φαίνονται τεχνητές, συμβαίνει όταν ο/η πελάτης/τισσα επιλέγει χρώμα ανταύγειας πολλούς τόνους διαφορετικό από την βάση. Ομοίως και το balayage. Εάν ο πελάτης α) θέλει "φυσικό" διακριτικό ιριδισμό κι β) ο κομμωτής/τρια είναι ικανός/η επαγγελματίας (πολύ βασικό αυτό) τότε το αποτέλεσμα είναι πραγματικά όμορφο.

Ισχύει η μεγάλη μου κόρη έχει άπειρες ανταύγειες :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Γενικά ό,τι οικονομικό έχω αγοράσει σε μακιγιάζ, έχει καταλήξει στα σκουπίδια διότι δεν μένει στη θέση του (είναι αυτό που λέμε, η φτήνια τρώει τον παρά).Γενικά λυπάμαι πολύ περισσότερο τα χρήματα που ξοδεύω για οικονομικά πράγματα τα οποία "δεν λειτουργούν", παρά για ακριβά που κάνουν όντως τη δουλειά τους. Κορίτσια έχω δοκιμάσει ό,τι μάσκαρα υπάρχει στην αγορά και πάντα επιστρέφω στην hypnose της Lancôme. Για μένα δεν έχει βγει κάτι καλύτερο έως τώρα.

Το έχω παρατηρήσει αυτό που λες σε κάποια ρουζ πολύ οικονομικά που έχω πάρει πως σπάνε θρουλανε κ κάποια δε γράφουν κ καθόλου καλά.. 

Αλλά έβλεπα κάτι μεικ απ κ μάσκαρα κονσιλερ ακόμα και primer  στο YouTube που όσο ναναι μου  κίνησαν το ενδιαφέρον αν είναι όπως τα λένε είναι κ τρομερά δελεαστικές οι τιμές για εμένα :lol: αλλά με κρατάει το ότι έχω ευαίσθητα μάτια 

Just now, little lamb είπε:

 

Δεν με ρωτάνε ακριβώς αν τα βάφω, απλά τους κάνει εντύπωση που είναι φυσικό, θεωρούν για κάποιο λόγο σπάνιο το χρώμα. Και της μπέμπας μου που είναι ίδιο, το ίδιο μου λένε και δεν το περνάνε για βαμμένο προφανώς. Λένε κάτι του στυλ "και να τα έβαφες δεν θα το πετυχαινες", κάπως έτσι (εμένα δεν μου φαίνεται τόσο εντυπωσιακό εντωμεταξυ :-P ). Ούτε για όλες ξέρω ότι τα βάφουν. Και στο δρόμο να δω κάποια το καταλαβαίνω. Όλες το καταλαβαίνετε σίγουρα, απλά δεν το έχετε παρατηρήσει. Και το κατάμαυρο βαμμένο είναι διαφορετικό από το κατάμαυρο φυσικό. (Επίσης συνήθως δεν βάφουν και το φρύδι).

 

Κάποια πράγματα είναι και λίγο ιδέα μας πάντως. Έχω κι εγώ φίλη που έβαζε κονσιλερ (γύρω στα 22-25 ήμασταν) κι έλεγε ότι έχει μαύρους κύκλους, τους οποίους δεν έβλεπα!!

 

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, όσες τα ισιωνετε, στον ύπνο δεν "τσαλακώνουν"; Εμένα το παθαίνουν. Σαν να κάνουν γωνία σε κάποια σημεία, ανάλογα πώς έχουν κάτσει στο μαξιλάρι

Καλά οι μαύροι κύκλοι σε εμενα δεν είναι η ιδέα μου έχω ίσως οι τρίτοι να μην τους βλέπουν τόσο έντονα όσο εγώ αλλά έχω.. 

Στα μαλλιά είναι και ανάλογα το μάκρος δλδ αν είναι μέχρι τους ώμους σίγουρα θα τσακίζουν.. 

Εμένα που είναι βέβαια πολύ σγουρά πάντα ξυπνάω με τσακισμενα μαλλιά ακόμα κ με καποια να έχουν γίνει σγουρά... Όταν όμως τα ισιωνω στο κομμωτήριο με την πρεσα που αναφέρθηκε πάρα πάνω δε παθαίνουν τίποτα ακόμα κ με λαστιχάκι να τα πιάσω κ κάνουν τσάκιση όταν τα αφησω λιτά μετά από λίγη ώρα φεύγει η τσάκιση 

Link to comment
Share on other sites

Καλέ το ξέρω ότι υπάρχουν φυσικές ανταύγειες! Αυτό έλειπε να μην το ήξερα! Είπαμε άσχετη αλλά όχι κι έτσι :-P Απλά σαν του κομμωτηρίου δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα, αυτό εννοούσα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Δεν με ρωτάνε ακριβώς αν τα βάφω, απλά τους κάνει εντύπωση που είναι φυσικό, θεωρούν για κάποιο λόγο σπάνιο το χρώμα. Και της μπέμπας μου που είναι ίδιο, το ίδιο μου λένε και δεν το περνάνε για βαμμένο προφανώς. Λένε κάτι του στυλ "και να τα έβαφες δεν θα το πετυχαινες", κάπως έτσι (εμένα δεν μου φαίνεται τόσο εντυπωσιακό εντωμεταξυ :-P ). Ούτε για όλες ξέρω ότι τα βάφουν. Και στο δρόμο να δω κάποια το καταλαβαίνω. Όλες το καταλαβαίνετε σίγουρα, απλά δεν το έχετε παρατηρήσει. Και το κατάμαυρο βαμμένο είναι διαφορετικό από το κατάμαυρο φυσικό. (Επίσης συνήθως δεν βάφουν και το φρύδι).

 

Κάποια πράγματα είναι και λίγο ιδέα μας πάντως. Έχω κι εγώ φίλη που έβαζε κονσιλερ (γύρω στα 22-25 ήμασταν) κι έλεγε ότι έχει μαύρους κύκλους, τους οποίους δεν έβλεπα!!

 

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, όσες τα ισιωνετε, στον ύπνο δεν "τσαλακώνουν"; Εμένα το παθαίνουν. Σαν να κάνουν γωνία σε κάποια σημεία, ανάλογα πώς έχουν κάτσει στο μαξιλάρι

Εφόσον το χρώμα των μαλλιών σου είναι ωραίο και σπάνιο εννοείται ότι δεν έχεις λόγο να τα βάψεις. Στις περισσότερες όμως που ξεκινούν βαφή από νωρίς (χωρίς λευκά εννοώ), προφανώς υπάρχει ένα αδιάφορο ή μουντό χρωμα που πιθανό χρηζει ανανέωσης. Τίποτα δεν είναι κακό.  Εμένα πχ. ένα όμορφο χρώμα που ταιριάζει στο πρόσωπο μιας κοπέλας και είναι λαμπερό (το εχουν αυτό οι βαφές, κάνουν λαμπερο το μαλλί) μου αρέσει περισσότερο από ένα μουντό και ας μη φαίνεται τόσο φυσικό. Εγώ ας πούμε είμαι πολύ λευκή στο πρόσωπο με πολύ σκούρο καστανό μαλλί. Στα 18 λοιπόν και για πολύ καιρό είχα πολύ μακρύ μαλλί, σχεδόν μαύρο, χωρίστρα στη μέση και πλάσαρα ένα εντελώς άλλο λουκ, λίγο πιο εναλλακτικό, λίγο πιο dark, λόγω ηλικίας και γενικότερου στυλ. Μεγαλώνοντας και αλλάζοντας στυλ, ξεκίνησα να το ανοίγω το μαλλί με ανταύγειες οι οποίες είναι πλέον μελί και το κούρεμα τα τελευταία χρόνια σταθερά καρέ, πότε πιο ασυμμετρο, πότε πιο αυστηρό, πότε φιλαριστό, πότε ένα μήκος, πότε κοντό, πότε μακρύ, ανάλογα τα κέφια μου και την έμπνευση του κομμωτή μου. Ναι προφανώς φαίνεται πειραγμένο το χρώμα (αν και ο κομμωτής είναι μάστορας και κάνει τις ανταύγειες πολύ λεπτές και φυσικές) αλλά το πρόσωπό μου έχει κατά γενική ομολογία γλυκάνει, δε φαίνομαι τόσο χλωμή και το χρώμα μου πάει πολύ. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το φυσικό μας είναι πολύ ωραίο να το κρατάμε και να μην ταλαιπωρούμε το μαλλί με βαφές, αλλά δεν είναι απαραίτητα αυτό που μας ταιριάζει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Εφόσον το χρώμα των μαλλιών σου είναι ωραίο και σπάνιο εννοείται ότι δεν έχεις λόγο να τα βάψεις. Στις περισσότερες όμως που ξεκινούν βαφή από νωρίς (χωρίς λευκά εννοώ), προφανώς υπάρχει ένα αδιάφορο ή μουντό χρωμα που πιθανό χρηζει ανανέωσης. Τίποτα δεν είναι κακό.  Εμένα πχ. ένα όμορφο χρώμα που ταιριάζει στο πρόσωπο μιας κοπέλας και είναι λαμπερό (το εχουν αυτό οι βαφές, κάνουν λαμπερο το μαλλί) μου αρέσει περισσότερο από ένα μουντό και ας μη φαίνεται τόσο φυσικό. Εγώ ας πούμε είμαι πολύ λευκή στο πρόσωπο με πολύ σκούρο καστανό μαλλί. Στα 18 λοιπόν και για πολύ καιρό είχα πολύ μακρύ μαλλί, σχεδόν μαύρο, χωρίστρα στη μέση και πλάσαρα ένα εντελώς άλλο λουκ, λίγο πιο εναλλακτικό, λίγο πιο dark, λόγω ηλικίας και γενικότερου στυλ. Μεγαλώνοντας και αλλάζοντας στυλ, ξεκίνησα να το ανοίγω το μαλλί με ανταύγειες οι οποίες είναι πλέον μελί και το κούρεμα τα τελευταία χρόνια σταθερά καρέ, πότε πιο ασυμμετρο, πότε πιο αυστηρό, πότε φιλαριστό, πότε ένα μήκος, πότε κοντό, πότε μακρύ, ανάλογα τα κέφια μου και την έμπνευση του κομμωτή μου. Ναι προφανώς φαίνεται πειραγμένο το χρώμα (αν και ο κομμωτής είναι μάστορας και κάνει τις ανταύγειες πολύ λεπτές και φυσικές) αλλά το πρόσωπό μου έχει κατά γενική ομολογία γλυκάνει, δε φαίνομαι τόσο χλωμή και το χρώμα μου πάει πολύ. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το φυσικό μας είναι πολύ ωραίο να το κρατάμε και να μην ταλαιπωρούμε το μαλλί με βαφές, αλλά δεν είναι απαραίτητα αυτό που μας ταιριάζει.

Είναι ανάλογα κ πως το βλέπει μια κοπέλα. Εγώ όσο ωραίο πχ μαλλί κ να είχα δεν θα μπορούσα με τπτ να κρατήσω το ίδιο χρώμα μέχρι να αρχίσω να βγάζω άσπρες τρίχες. Μου αρέσουν πολύ οι αλλαγές κ στο χρώμα κ στο κούρεμα, μου φτιάχνει τη διάθεση κ αλλάζει τελείως το πρόσωπο πράγμα που για μένα είναι τέλειο! Έχω κάποια χρόνια να κάνω αλλαγή στο χρώμα κ αρχίζω να σκέφτομαι πάλι ότι θέλω αλλαγή αλλά κ αυτό που έχω τώρα το ανανεώνω ανά εξάμηνο γιατί δεν προλαβαίνω. Η επόμενη αλλαγή που θα κάνω είναι να τα μακρύνω γιατί τα είχα κομμένα καρέ τα μαλλιά κ να τα κάνω balayage που δεν τα έχω κάνει ποτέ!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστεύω ότι αν κάποια κοπέλα δεν έχει βάψει τα μαλλιά της από μικρή ηλικία δύσκολα μεγαλώνοντας να το πάρει απόφαση έχω δύο φίλες που δεν τα έχουν βάψει ποτέ τα μαλλιά τους ή μια στην ηλικία μου και το επάγγελμα της έχει σχέση με τον χώρο της ομορφιάς, και η άλλη μου φίλη είναι γύρω στα 45 και στις δύο έχει περάσει κατά διαστήματα μήπως κάνουν κάποια αλλαγή στα μαλλιά τους αλλά ποτέ δε το παίρνουν απόφαση γιατί είναι αυτό ότι αν τα βάψεις μια φορά θα πρέπει να τα βάφεις συνέχεια... Στα δικα μου μάτια ως τρίτο άτομο θα μου άρεσε πάρα πολύ να τις δω με τελείως διαφορετικό χρώμα από αυτό που έχουν τώρα, σίγουρα μια τέτοια αλλαγή θα είναι πολύ μεγάλη για εκείνες, αλλά ακόμα κ στο φυσικό τους να τα εβαφαν θα ήταν πολύ ποιο λαμπερά κ όμορφα τα μαλλιά τους κ θα αναδεικνύει κ περισσότερο την ομορφιά τους 

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

Πιστεύω ότι αν κάποια κοπέλα δεν έχει βάψει τα μαλλιά της από μικρή ηλικία δύσκολα μεγαλώνοντας να το πάρει απόφαση έχω δύο φίλες που δεν τα έχουν βάψει ποτέ τα μαλλιά τους ή μια στην ηλικία μου και το επάγγελμα της έχει σχέση με τον χώρο της ομορφιάς, και η άλλη μου φίλη είναι γύρω στα 45 και στις δύο έχει περάσει κατά διαστήματα μήπως κάνουν κάποια αλλαγή στα μαλλιά τους αλλά ποτέ δε το παίρνουν απόφαση γιατί είναι αυτό ότι αν τα βάψεις μια φορά θα πρέπει να τα βάφεις συνέχεια... Στα δικα μου μάτια ως τρίτο άτομο θα μου άρεσε πάρα πολύ να τις δω με τελείως διαφορετικό χρώμα από αυτό που έχουν τώρα, σίγουρα μια τέτοια αλλαγή θα είναι πολύ μεγάλη για εκείνες, αλλά ακόμα κ στο φυσικό τους να τα εβαφαν θα ήταν πολύ ποιο λαμπερά κ όμορφα τα μαλλιά τους κ θα αναδεικνύει κ περισσότερο την ομορφιά τους 

Συμφωνώ απόλυτα, είναι ωραίο να βλέπεις διαφορετικά χρώματα αλλάζει όλο το πρόσωπο. Όσο για την δικαιολογία ότι θα πρέπει να τα βάφουν μετά συνέχεια δεν πιστεύω να ισχύει απλά φοβούνται την αλλαγή (κ είναι αποδεκτό βέβαια, ότι θέλει ο καθένας). Αλλά αν κάποιος βαρεθεί να τα βάφει απλά τα κάνει σε παρόμοιο χρώμα με το δικό του κ το αφήνει να μακρύνει, μετά κουρευοντας το θα μείνει στο τέλος το φυσικό χρώμα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Συμφωνώ απόλυτα, είναι ωραίο να βλέπεις διαφορετικά χρώματα αλλάζει όλο το πρόσωπο. Όσο για την δικαιολογία ότι θα πρέπει να τα βάφουν μετά συνέχεια δεν πιστεύω να ισχύει απλά φοβούνται την αλλαγή (κ είναι αποδεκτό βέβαια, ότι θέλει ο καθένας). Αλλά αν κάποιος βαρεθεί να τα βάφει απλά τα κάνει σε παρόμοιο χρώμα με το δικό του κ το αφήνει να μακρύνει, μετά κουρευοντας το θα μείνει στο τέλος το φυσικό χρώμα

 

Και όμως, αν και όταν ήμουν μικρή μου άρεσαν τα περίεργα χρώματα, και είχα μέχρι και μπλε μαλλιά σε κάποια φάση, η συντήρηση είναι κουραστική.

Τώρα που είμαι στο κομμωτήριο κάθε 6-8 εβδομάδες για τις ρίζες, και σκέφτομαι ότι έτσι θα κυλήσουν πολλά χρόνια ακόμη, δεν αντλώ καμία ευχαρίστηση πια από τη διαδικασία. Απλά είναι στη φάση "κατά τόπους άσπρα αλλά κυρίως σκούρο καστανό" και το λουκ κουνάβι μάλλον δεν πάει σε κανέναν :)

Το "το αφήνω να μακρύνει γιατί είανι στο φυσικό του χρώμα" ειλικρινά δεν παίζει σε σκούρα μαλλιά αν υπάρχουν έστα και λίγα λευκά, ή αν το μαλλί ανοίγει με τον ήλιο, είναι πραγματικά φρικτό το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 said:

Συμφωνώ απόλυτα, είναι ωραίο να βλέπεις διαφορετικά χρώματα αλλάζει όλο το πρόσωπο. Όσο για την δικαιολογία ότι θα πρέπει να τα βάφουν μετά συνέχεια δεν πιστεύω να ισχύει απλά φοβούνται την αλλαγή (κ είναι αποδεκτό βέβαια, ότι θέλει ο καθένας). Αλλά αν κάποιος βαρεθεί να τα βάφει απλά τα κάνει σε παρόμοιο χρώμα με το δικό του κ το αφήνει να μακρύνει, μετά κουρευοντας το θα μείνει στο τέλος το φυσικό χρώμα

Κι όμως για εμένα αυτός είναι ο λόγος που δεν τα βάφω! Γιατί πέρασαν 1,5 - 2 χρόνια που είχα δύο χρώματα στα μαλλιά μέχρι να φύγει τελείως η βαφή. Στο φυσικό μου τα είχα βάψει όταν αποφάσισα να σταματήσω να τα βαφω, αλλά το φυσικό μου είναι ανοιχτό, οπότε με τον καιρό είχε κατανταντησει να πορτοκαλίζει η βαφή (μιλάμε για μετά το 6μηνο - 9μηνο). Ήταν πραγματικά απαίσια. Γι αυτό και τώρα ενώ πολλές φορές έχω σκεφτεί να τα κάνω κάτι τρελό έτσι για αλλαγη (ένα ροζ για παράδειγμα), ή έστω λίγο να τα αλλαξω δεν το κάνω, γιατί κάθε φορά σκέφτομαι αυτά τα 2 χρόνια που πήρε για να φύγει τελείως η βαφή από τα μαλλιά μου. Οπότε τώρα όταν τα βάψω ξέρω ότι δεν θα υπάρχει επιστροφή και άρα θα το κάνω όταν έχω άσπρα που θα θέλω να καλύψω. Και ο δεύτερος λόγος που δεν τα βάφω είναι γιατι τα δικά μου μαλλιά τουλάχιστον είναι πολύ πιο υγιή και μαλακά τώρα από ότι όταν τα έβαφα που είχαν ψιλό καταστραφεί (ναι έχω κάνει extreme πράγματα στο κεφάλι μου!) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Κι όμως για εμένα αυτός είναι ο λόγος που δεν τα βάφω! Γιατί πέρασαν 1,5 - 2 χρόνια που είχα δύο χρώματα στα μαλλιά μέχρι να φύγει τελείως η βαφή. Στο φυσικό μου τα είχα βάψει όταν αποφάσισα να σταματήσω να τα βαφω, αλλά το φυσικό μου είναι ανοιχτό, οπότε με τον καιρό είχε κατανταντησει να πορτοκαλίζει η βαφή (μιλάμε για μετά το 6μηνο - 9μηνο). Ήταν πραγματικά απαίσια. Γι αυτό και τώρα ενώ πολλές φορές έχω σκεφτεί να τα κάνω κάτι τρελό έτσι για αλλαγη (ένα ροζ για παράδειγμα), ή έστω λίγο να τα αλλαξω δεν το κάνω, γιατί κάθε φορά σκέφτομαι αυτά τα 2 χρόνια που πήρε για να φύγει τελείως η βαφή από τα μαλλιά μου. Οπότε τώρα όταν τα βάψω ξέρω ότι δεν θα υπάρχει επιστροφή και άρα θα το κάνω όταν έχω άσπρα που θα θέλω να καλύψω. Και ο δεύτερος λόγος που δεν τα βάφω είναι γιατι τα δικά μου μαλλιά τουλάχιστον είναι πολύ πιο υγιή και μαλακά τώρα από ότι όταν τα έβαφα που είχαν ψιλό καταστραφεί (ναι έχω κάνει extreme πράγματα στο κεφάλι μου!) 

Ροζ σκέφτομαι να τα κάνω εγώ και θα σου πω πως είναι όταν τα κάνω :Dαλλά θα κάνω μόνο τις άκρες που είναι κατάξανθες γιατι τα υπόλοιπα θα θέλουν ξανυγμα για να πιάσει η βαφή... Βέβαια πριν κανένα δίμηνο είχα κάνει μερικές ροζ ανταυγες στις άκρες για να δω πως είναι αλλά σε δύο με τρία λουσιματα έφυγε τελείως το χρώμα... 

1 hour ago, Yovanna είπε:

Γενικά ό,τι οικονομικό έχω αγοράσει σε μακιγιάζ, έχει καταλήξει στα σκουπίδια διότι δεν μένει στη θέση του (είναι αυτό που λέμε, η φτήνια τρώει τον παρά).Γενικά λυπάμαι πολύ περισσότερο τα χρήματα που ξοδεύω για οικονομικά πράγματα τα οποία "δεν λειτουργούν", παρά για ακριβά που κάνουν όντως τη δουλειά τους. Κορίτσια έχω δοκιμάσει ό,τι μάσκαρα υπάρχει στην αγορά και πάντα επιστρέφω στην hypnose της Lancôme. Για μένα δεν έχει βγει κάτι καλύτερο έως τώρα.

Γκουγκλαρα τη μάσκαρα στο ίντερνετ :lol: ποια από όλες τις hypnose  παίρνεις γιατί είδα πως έχει 4 με 5 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα μου φαίνεται περίεργο να αλλάζω λουκ. Δεν μπορώ να φανταστώ τη μια να είμαι σκούρα, την αλκή ξανθιά, την άλλη αγορίστικο, την άλλη καρέ. Μάλλον είμαι συντηρητική σε τετοια. Τα μαλλιά μου είναι κάστανα, ενίοτε με φυσικές ανταύγειες αλλά πλέον πολύ σπάνια. Πριν γεννήσω εκανα φλασακια 1 ή 2 φορές το χρόνο, συνήθως μια. Τώρα πότε κάνω πότε δεν κάνω, συνήθως δεν. Μου φαίνεται πολλή ώρα, ούτως ή άλλως το βαριόμουν πάντα. Ευτυχώς κάτι ελάχιστα που άσπρισαν φαίνονται σαν ανοιγμένα από τον ήλιο. Ένα χρόνο τώρα τις αναβάλλω αφού κυρίως είμαι σπίτι, κ τώρα τις έχω μεταθέσει για Σεπτέμβριο γιατί νομίζω ότι πρέπει πλέον να τις βαλω ξανά στο πρόγραμμα. θα κάνω κάτι γιατροσόφια με χαμομήλια όμως πρώτα. Κ μήκος δεν αλλάζω πολύ, ή φιλαριστο μέχρι τον ώμο ή λίγο μακρύτερο που τελικά δεν με βόλεψε κ γύρισα στο κλασικό μου που έχω εδώ κ 15 χρόνια στάνταρ κ έχω μάθει κ τα φτιάχνω μόνη μου σαν κομμωτηρίου (όντως μ έχουν ρωτήσει αν πηγαίνω κάθε βδομάδα!)

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Και όμως, αν και όταν ήμουν μικρή μου άρεσαν τα περίεργα χρώματα, και είχα μέχρι και μπλε μαλλιά σε κάποια φάση, η συντήρηση είναι κουραστική.

Τώρα που είμαι στο κομμωτήριο κάθε 6-8 εβδομάδες για τις ρίζες, και σκέφτομαι ότι έτσι θα κυλήσουν πολλά χρόνια ακόμη, δεν αντλώ καμία ευχαρίστηση πια από τη διαδικασία. Απλά είναι στη φάση "κατά τόπους άσπρα αλλά κυρίως σκούρο καστανό" και το λουκ κουνάβι μάλλον δεν πάει σε κανέναν :)

Το "το αφήνω να μακρύνει γιατί είανι στο φυσικό του χρώμα" ειλικρινά δεν παίζει σε σκούρα μαλλιά αν υπάρχουν έστα και λίγα λευκά, ή αν το μαλλί ανοίγει με τον ήλιο, είναι πραγματικά φρικτό το αποτέλεσμα.

Καλά δεν λέω όταν έχεις άσπρα μαλλιά να τα αφήσεις αν θες στο φυσικό σου, μόνο όταν είσαι πιο νέος κ δεν έχεις μπορείς να το κάνεις. @Chrysoum η αλήθεια είναι ότι η διχρωμία δεν με πειράζει εμένα, είναι κ της μόδας πλέον! :mrgreen: πάντως αν τα κουρεψεις καρέ μέσα σε ένα εξάμηνο περίπου φεύγει το βαμμένο χρώμα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 said:

Καλά δεν λέω όταν έχεις άσπρα μαλλιά να τα αφήσεις αν θες στο φυσικό σου, μόνο όταν είσαι πιο νέος κ δεν έχεις μπορείς να το κάνεις. @Chrysoum η αλήθεια είναι ότι η διχρωμία δεν με πειράζει εμένα, είναι κ της μόδας πλέον! :mrgreen: πάντως αν τα κουρεψεις καρέ μέσα σε ένα εξάμηνο περίπου φεύγει το βαμμένο χρώμα

Τα κουρευα συνέχεια μετά από κάποια στιγμή για να φύγει τελείως, αλλά και πάλι έκαναν 1,5 χρόνο σίγουρα, μάλλον τα μαλλιά μου μεγαλώνουν πολύ αργά. Στο 6μηνο ήταν η φάση με τα πορτοκαλί μαλλιά και ήταν ακριβώς λίγο πάνω από το αυτι! Μεγάλη επιτυχία σου λέω!! 

  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama said:

Γκουγκλαρα τη μάσκαρα στο ίντερνετ :lol: ποια από όλες τις hypnose  παίρνεις γιατί είδα πως έχει 4 με 5 

Tην κλασική. Και η drama είναι εξίσου καλή, αλλά προτιμώ την κλασική.

  • Ευχαριστώ! 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Τα κουρευα συνέχεια μετά από κάποια στιγμή για να φύγει τελείως, αλλά και πάλι έκαναν 1,5 χρόνο σίγουρα, μάλλον τα μαλλιά μου μεγαλώνουν πολύ αργά. Στο 6μηνο ήταν η φάση με τα πορτοκαλί μαλλιά και ήταν ακριβώς λίγο πάνω από το αυτι! Μεγάλη επιτυχία σου λέω!! 

 

Mια απο τα ιδια, εγω σε καποια φαση ετσι τελικα σχεδον τα ξυρισα. Pixie cut πολυ κοντο, γιατί έβλεπα τον αχταρμα απο φυσικό χρωμα, λιγα τοτε ασπρα, ανταυγεις φυσικες απο ηλιο και αλλο χρωμα ξανοιγμα της βαφης με τον καιρο, και μου ερχοταν αηδια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Tην κλασική. Και η drama είναι εξίσου καλή, αλλά προτιμώ την κλασική.

@xaroumenh mama θα συμφωνήσω με τη Yovanna, είναι εγγύηση η συγκεκριμένη. Έχω πειραματιστεί πολύ με το θέμα μάσκαρα και τα τελευταία χρόνια κόλλησα εδώ. Σε αυτή τη φάση έχω τη drama αλλά και η κλασική τέλεια είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αντε αφού το πήρα απόφαση ας πάρω και τα σωστά προϊόντα, ποιο make up προτείνετε; τόσα χρόνια δεν έχω βρει κανένα που να μου αρέσει, έπαιρνα ότι άντεχε η τσέπη μου ως φοιτήτρια και ήταν πραγματικά χαλια τα περισσότερα. Τωρα όμως συμφωνώ με την @Yovannaπολλές φορές η φτηνια τρώει τον παρά 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

@xaroumenh mama θα συμφωνήσω με τη Yovanna, είναι εγγύηση η συγκεκριμένη. Έχω πειραματιστεί πολύ με το θέμα μάσκαρα και τα τελευταία χρόνια κόλλησα εδώ. Σε αυτή τη φάση έχω τη drama αλλά και η κλασική τέλεια είναι.

Έχετε πειθώ τελικά είμαι έτοιμη να πάω αύριο να την πάρω....!!!! :lol: θέλω να ανανεώσω επείγοντος τα καλλυντικά μου..γιατί αυτά που παίρνω τα έχω βαρεθεί κ νομίζω πλέον δεν ταιριάζουν στο δέρμα μου, Λογικά θα βαπτισουμε κ φέτος το καλοκαίρι τον μικρό γιο μου όπως δηποτε (αν δε συμβεί κ καμία άλλη αναποδιά) γιατί στο τέλος θα πάει προνηπιο και δε θα έχει βαπτιστεί :roll: και θέλω καλά καλλυντικά να βγούμε κ καλά στις φώτο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Από μασκαρα, επειδή έχω άσχημες αλλεργίες και κοκκινίζουν τα μάτια μου, από τα συνηθισμένα καλλυντικά έχω χρόνια τώρα καταλήξει στις LaRoche και Clinique. Παραδόξως είναι  και οι δύο και σχετικά οικονομικές για επώνυμο προϊόν, και στέκονται καλά, δεν είχα ποτέ θέμα με υγρασία, ιδρώτα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μάλλον είμαι αυτή που είπατε, ότι αν δεν έκανε από μικρή αλλαγές λουκ, της φαίνεται περίεργο να κάνει. Όπως είπε και η Έσπερος νιώθω περίεργα να είμαι πότε σγουρη ποτε ισιομαλλουσα, ποτε ξανθιά πότε καστανή κλπ. Μόνο με τις αλλαγές μακρους έχω παίξει, αλλά κι εκεί όχι κάτι πολύ έντονο πχ αγορέ. Απλά στην αρχή της φοιτητικής ζωής έκανα αφέλειες και φυλλαρισμα και ήταν τα πίσω το πολύ μέχρι τους ώμους και τα μπροστά στα μάγουλα (αυτό συνέπεσε και με το οτι έβαλα φακούς επαφής όταν τελείωσα το σχολείο), μετά κατά τη διάρκεια της φοιτητικής ζωής τα άφησα και πιο μακριά, μέχρι το στήθος αλλά φυλλαριστα, μετά γύρω στα 24 κατάργησα τις αφέλειες και αργότερα και το φυλλαρισμα. Πλέον τα έχω όλα ένα μήκος, χωρίς αφέλειες. Ο καημός μου είναι κάποια στιγμή να μακραιναν αρκετά, κάτω από το στήθος ας πούμε. Δεν τα έχω καταφέρει ποτέ. Και τα κουρευω συνήθως μία φορά το χρόνο, Σεπτέμβρη, μέχρι τους ώμους, και μέχρι το επόμενο καλοκαίρι τα αφήνω να μακρύνουν ώστε το καλοκαίρι να πιάνονται. Κι όμως δεν φτάνουν να μακρύνουν πολύ, πάνε μόνο μέχρι το άχαρο μακρος λίγο πριν το στήθος. Ίσως θα έπρεπε για κάποιες χρονιές να τα κόβω μόνο για καθάρισμα ψαλίδας ώστε να παραμείνουν μακριά, αλλά μου αρέσει και η ανανέωση κάθε Σεπτέμβρη που κόβονται ως τους ώμους.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...