Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συμπτωματα τοκετού (πως καταλάβατε ότι θα γεννήσετε;)


Recommended Posts

πηγα χθες για καρδιοτοκογράφημα το οποίο μου είπαν ότι ειναι μια χαρά!!δεν ρώτησα κάτι άλλο!

εκεί που καταγράφονται οι συσπάσεις ο αριθμος κυμαινόυταν από 20-30-35!! τι σημαινει αυτό?

τις 2 προηγούμενες φορές ήταν έως 10!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, sweety** είπε:

δεν έχω παει σε μαθήματα τοκετου.όμως περπατάω ,κάνω δουλειές στο σπίτι( τα πάντα,και σκυβω και σηκώνω την λεκάνη με τα ρούχα απο το πλυντήριο πχ)υπάρχουν και μερες που δεν κάθομαι ολη μερα!!! χρυσα μου το ξερω ότι ισως και βλακειες ολα αυτα και αγχωνομαι χωρις λόγο! και εγω θεωρω ότι στην πραγματικότητα δν ισχύιει η κληρονομηκότητα σε τετοια θέματα γιατί πχ η γιαγιά μου αν και τότε γεννούσε εύκολα σχετικα!!!επίσης η μητέρα μου δεν έχει σχεδόν καθόλου πόνους περιόδου ενώ εγώ διπλόνομαι στα δυο με κάθε περίοδο!!τι να πω!!!πάντως κάθε μέρα περιμένω με αγωνίαα όχι μονο γιατι κουράστηκααα αλλά θέλω να δω και το μωρό μου επιτέλους!!!

Πλησιάζει ο καιρός!!!! Σύντομα θα είναι αγκαλίτσα σου :-):-):-) να μας γράψεις την εμπειρία σου όταν έρθει η ώρα!!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, sweety** είπε:

πηγα χθες για καρδιοτοκογράφημα το οποίο μου είπαν ότι ειναι μια χαρά!!δεν ρώτησα κάτι άλλο!

εκεί που καταγράφονται οι συσπάσεις ο αριθμος κυμαινόυταν από 20-30-35!! τι σημαινει αυτό?

τις 2 προηγούμενες φορές ήταν έως 10!!

Αυξανονται οι συσπασεις κοπελα μου αυτο σημαινει!! Αυτο φτανει ως το 100 αλλα αυτο εμενα ηταν την ωρα της γεννας!!! Τα συμπτωματα που ανεφερες παραπανω ειναι λογικο.Ειναι συσπασεις! Εγω ποτε δεν πονεσα απλα αυτο το σφιξιμο στη κοιλια( ξεκιναγε πισω απο τη μεση κ μετα επεκτεινοταν μπροστα στη κοιλια) γινοταν ανα μισαωρο μετα ανα 25λεπτο τεταρτο κλπ κλπ.  Μπορει να μη διπλωσεις απο το πονο δηλαδη αλλα θα το καταλαβεις γιατι αυτο το "σφηξιμο" θα γινεται περιοδικα ανα ιδια λεπτσ μεταξυ η μια με την επομενη!! Ευχομαι να πανε ολα καλα!! Ο γιατρος σου ειναι καλος να μην αγχωνεσαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, balletina said:

Αυξανονται οι συσπασεις κοπελα μου αυτο σημαινει!! Αυτο φτανει ως το 100 αλλα αυτο εμενα ηταν την ωρα της γεννας!!! Τα συμπτωματα που ανεφερες παραπανω ειναι λογικο.Ειναι συσπασεις! Εγω ποτε δεν πονεσα απλα αυτο το σφιξιμο στη κοιλια( ξεκιναγε πισω απο τη μεση κ μετα επεκτεινοταν μπροστα στη κοιλια) γινοταν ανα μισαωρο μετα ανα 25λεπτο τεταρτο κλπ κλπ.  Μπορει να μη διπλωσεις απο το πονο δηλαδη αλλα θα το καταλαβεις γιατι αυτο το "σφηξιμο" θα γινεται περιοδικα ανα ιδια λεπτσ μεταξυ η μια με την επομενη!! Ευχομαι να πανε ολα καλα!! Ο γιατρος σου ειναι καλος να μην αγχωνεσαι!!!!

 

Just now, sweety** said:

έχω πιθανότητες πλέον στην εβδομάδα που είμαι να μου έρθουν δικοί μου πόνοι ή όσο περνάνε οι μέρες μειώνονται και αυξανονται οι πιθανότητες για πρόκληση?? αυτό σκέφτομαι και ανησυχω!!!!

 

Επεξεργάστηκαν by sweety**
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , sweety** είπε:

 

 

Εγω φαντασου γεννησα 39+4  Μη το σκεφτεσαι ετσι βρε..Αυτα δεν εχουν στανταρ. Μπορει να περασεις κ τις 40 κ να ερθουν ολα φυσιολογικα!!!! χωρις προκληση!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@sweety** με το καλό να υποδεχτείς το μωρακι σου! Έχεις μπει στην τελική ευθεία.

  Εγώ νόμιζα πως θα με έπιαναν οι πόνοι και θα γεννουσα γιατί είχα γενικά συσπάσεις σε όλη την εγκυμοσύνη και πάρα πολλές στον 9ο. Αλλά τελικά στα καλά καθουμενα μου σπασαν τα νερά! Μην αγχωνεσαι και όλα μία χαρά θα ερθουν!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, sweety** είπε:

νωρίτερα είχες κάποια συμπώματα η τίποτα??

σε ευχαριστώ πολυ @Mama_Anesti!!!!

Τίποτα δεν είχα υποψιαστεί. Μάλιστα είχα πάει την προηγούμενη  στο γιατρο δεν βρήκε διαστολή κ ο τράχηλος ήταν κλειστος. Μου συνεστησε περπάτημα κ επαφές. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας και απο μενα.γεννησα στις 39 εβδομαδες νταν...εγω ειχα συσπασεις και πονους απ το 2ο μηνα...εκατσα ξαπλα κλπ...λοιπον....πριν με πιασουν οι πονοι που τελικα εγινε 02:10 το ξημερωμα δεν ειχα τη παραμικρη ενδειξη.φαντασου οτι εως τις 23:00 στολιζα το χριστουγεννιατικο δεντρο.αυτο που μου συνεβει ηταν οτι απλα ξυπνησα με ενα εντονο πονο χαμηλα!ενα πονο σαν περιοδου αλλα με ενα τσακ πιο δυνατη ενταση...το καταλαβα αμεσως και αρχισα να χρονομετραω καθως μετα απο ενα 20λεπτο ηρθε κι αλλος πονος...θα το καταλαβεις!το σωμα μας δινει σημα!με το καλο το μωρακι σου!:)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ζηλεύω εσάς που δεν πήγατε προγραμματισμένα να γεννήσετε...!

Εγώ είχα από 36η εβδομάδα πόνους σαν της περιόδου που κρατούσαν γύρω στο τέταρτο-μισάωρο αλλά τίποτα... Δε χωρούσε να κατέβει ο μεγάλος :-P:-P:-P 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Κορίτσια σας ζηλεύω εσάς που δεν πήγατε προγραμματισμένα να γεννήσετε...!

Εγώ είχα από 36η εβδομάδα πόνους σαν της περιόδου που κρατούσαν γύρω στο τέταρτο-μισάωρο αλλά τίποτα... Δε χωρούσε να κατέβει ο μεγάλος :-P:-P:-P 

εγω γεννησα με καισαρικη και ηταν και απο την αρχη δεδομενο αλλα εστω τις ωδινες ηθελα να τις ζησω οποτε και μετα απο πολλα παρακαλια και εν τελη σε συννενοηση με τη γιατρο μου το ρισκαραμε και τα καταφερα.ειχα φτασει διαστολη 5 οταν τελειωσε η καισαρικη....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσιααα γεννησαααα!!!

την παρακσευη το πρωι εσπασαν τα νερααα!!!εφτασα στο μαιευτηριο χωρίς πόνους,όπου και μου μπηκε η υποψία οτι θα μου πουν να βαλουμε τεχνητους αφού είχαν περάσει 3 ώρες χωρίς να έρχονται οι δικοί μου! το προσπαθησα ,εφτσα σε μια διαστολή αναμεσα 4 με 5!!!μετά από κάποιες ώρες με πιο δυνατούς πόνους η διαστολή δυστυχώς παρέμεινε η ίδια,δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο!!στην συνέχεια μου είπαν οτι το μωράκι δεν πατούσε σωστά ώστε να προχωρήσει η διαστολή μου οπότε κατέληξα σε καισαρικη...!μου πρότειναν να προσπαθήσουμε και την επόμενη μέρα μηπως και αλλάξει η θεση του,αλλα με βάση την εμπειρία τους δεν θα άλλαζε κάτι..πιστεύω ότι δεν είχαν την διάθεση να με περιμένουν..΄δέχτηκα αφού πίστεψα ότι τσάμπα θα περιμένουμε μια μέρα ακόμα και με σπασμένα νερά φοβόμουν για το μικρό μου καθώς είδα στο μονιτορ τους παλμούς του να έχουν φτάσει τους 80!

όπως και να έχει είμαι τόσο ευτυχισμένη που κάθομαι και τον κοιτάζω και δεν μπορώ να το πιστέψω ότι αυτό το μικρό ανθρωπάκι ήταν στην κοιλια μουυυ και οτι τώρα τον έχω στην αγκαλιά μου!!!!νομίζω είμαι πιο χαρούμενη από ποτέεεεε!!!!!

 

Επεξεργάστηκαν by sweety**
Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στις 30 εβδομάδες , φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο (όχι γιατί δεν ήθελα , φυσικά :-P ).

Χωρίς κανένα προηγούμενο σύμπτωμα και με πολύ καλή εγκυμοσύνη. Όλα ήταν τέλεια , ούτε έμετοι, ούτε πονάκια , ούτε αιμορραγίες.

Ξαφνικά ένα βράδυ , όταν έπεσα για ύπνο, ένιωσα έναν πόνο ,σαν βάρος , χαμηλά στην κοιλιά , σαν να ήθελα να ενεργηθώ. Στριφογύρισα καμιά ώρα, μετά σηκώθηκα περπάτησα..ώσπου εν τέλει  πήγα τουαλέτα, αλλά ο πόνος δεν έφυγε. Αντίθετα , άρχισε να γίνεται ρυθμικός. Πέρασαν 4 ώρες μέχρι να πεισθώ ότι γεννάω και να ειδοποιήσω το γιατρό μου. Με αποτέλεσμα , να κάνω την 45' διαδρομή για το μαιευτήριο με διαστολές ανά 3λεπτο , και να φτάσω με 6 διαστολή. Γέννησα στη μία ώρα. Ο τοκετός δεν σταματούσε με τίποτα. Ίσως αν είχα επικοινωνήσει νωρίτερα με τον γιατρό μου να μπορούσαμε να τον καθυστερούσαμε για λίγο και να γλυτώναμε μερικές από 45 μέρες που νοσηλεύτηκε ο μικρούλης μας στη ΜΕΝΝ.

Γι αυτό, κορίτσια, το νου σας! Ακόμα και το μικρότερο σύμπτωμα στην λιγότερο αναμενόμενη στιγμή μπορεί να είναι σημαντικό. 

Καλές γέννες σε όλες μας!!

 

xf97p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...