Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συμπτωματα τοκετού (πως καταλάβατε ότι θα γεννήσετε;)


Recommended Posts

Γέννησα 3,5 εβδομάδες πριν την ΠΗΤ. Τρεις-τέσσερις μέρες πριν γεννήσω δεν κουνιόταν αρκετά. Επίσης ενώ σε όλη την εγκυμοσύνη είχα δυσκοιλιότητα τις τελευταίες 2 εβδομάδες ήμουν μια χαρά! Την προηγούμενη ημέρα είδα μια άσπρη βλέννα με μια κόκκινη κλωστή στη μέση. Η μαία μου είπε ότι μπορεί να γεννήσω και μέσα στην επόμενη εβδομάδα. Σε 4 μέρες είχα προγραμματισμένο ραντεβού με το γιατρό οπότε δεν επικοινωνησα μαζί του. Την επόμενη μέρα (Σάββατο) ξεσάλωσα. Ήμουν έξω από το πρωί μέχρι τις 11 το βράδυ. Έφαγα, ήπια σφηνάκι σε γενέθλια, περπάτησα και γενικά του έδωσα και κατάλαβε (ο γιατρός μου λέει ότι αυτά δεν είχαν καμία σχέση με τον επερχόμενο τοκετό και δεν επηρέασαν καθόλου). Αργά το βράδυ είδα κάτι κολπικά υγρά. Μετά από λίγο ενώ ήμουν ξαπλωμένη και γύρισα πλευρά κατάλαβα κάτι σαν αυγό να σπάει μέσα μου. Είχα πολύ λίγα υγρά και έφτασα στην κλινική κατά τις 1 παρά. Γέννησα στις 6 παρά πολύ εύκολα με επισκληρίδιο. Πολύ καλή εμεπιρία αλλά τώρα που θα την ξαναπεράσω δεν ενθουσιάζομαι!

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω το μεσημερι ξεκινησα με πτωση του τραχηλικου βυσματος και πηγα στο γιατρο για να με δει και μου ειπε οτι δεν γενναω και να μην ανησυχω! εγω ομως ανησυχουσα και κατι ηξερα αφου 2 ωρες μετα που ειδε εσπασαν τα νερα. 10 μερες πριν μπω στο μηνα μου παρακαλω! ολα καλα πηγαν γλιτωσα και ενα μηνα εγκυμοσυνης!!! χα χα!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω 2βδομαδες πριν γεννησω ειχε ανοιξει ο τραχηλος μου με αποτελεσμα να βγαζω βλεννα..παιρνω τηλ τον αντρα μου και παμε στο γιατρο..μου λεει οτι δεν εχω κανει διαστολη αλλα απο δω και περα μπορω να γεννησω οποιαδηποτε ωρα...2μερες πριν την πητ και ωρα 7το πρωι(το θυμαμαι ακομα)με επιασαν κατι πονακια σαν της περιοδου και μετα απο 9ωρες σπασανε τα νερα και γεννησα την επομενη..το καταλαβα αεσως οτι ηρθε η ωρα να γεννησω..ηταν κατισαν προαισθημα

Link to comment
Share on other sites

εμενα 2 εβδομαδες πριν την πιθανη ημερομηνια τοκετου ενω κοιμωνουν στις 2 η ωρα το βραδυ σπασαν τα νερα χωρις κανενα συμπτωμα πριν και χωρις καμμια ενοχληση.δεν μπορω να πω οτι ηταν ο μπεμπης μου και πολυ υπερκινητικος το αντιθετο μαλιστα.γεννησα την αλλη μερα στης 13:30

Link to comment
Share on other sites

Αχ διαβάζω αυτά που γράφεται και ανυπομονώ και εγώ να γίνω μανούλα και αναρωτιέμαι "άραγε θα καταλάβω πότε γεννάω?".

Εδώ και 3-4 μέρες έχω έντονους πόνους περιόδου κατά διαστήματα και πολύ έντονους πόνους στην μέση και μου έχει καρφωθεί στο μυαλό οτι πλησιάζει η ώρα :shock:, μίλησα και με τον γιατρό μου ο οποίος μου είπε οτι είναι τα προεόρτια αυτά.

Άντε να δούμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ διαβάζω αυτά που γράφεται και ανυπομονώ και εγώ να γίνω μανούλα και αναρωτιέμαι "άραγε θα καταλάβω πότε γεννάω?".

Εδώ και 3-4 μέρες έχω έντονους πόνους περιόδου κατά διαστήματα και πολύ έντονους πόνους στην μέση και μου έχει καρφωθεί στο μυαλό οτι πλησιάζει η ώρα :shock:, μίλησα και με τον γιατρό μου ο οποίος μου είπε οτι είναι τα προεόρτια αυτά.

Άντε να δούμε.

 

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και όπως λέμε σε αυτές τις περιπτώσεις, με έναν πόνο!!!!!!!! Εγώ έχω λίγο καιρό ακόμα μπροστά μου.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Νατασσούλα μου, με το καλό να έρθει και το δικό σου παιδάκι ;)Σήμερα έκανα βιοφυσικό προφίλ και ενώ όλα είναι μια χαρά κάποιες αρτηρίες έχουν φράξει και ο μπεμπούλης μου δεν τρέφεται όσο θα έπρεπε :-(

Έχω grade III και το αμνιακό είναι στα κατώτατα όρια οπότε την τετάρτη 30/9 μπαίνω να γεννήσω. Γι'αυτό μου είπε ο γιατρός έχω και τους πόνους.

Εύχομαι να είναι καλά το μωράκι μου και υγιέστατο αν και μικρούλι 2400g:-(

Στέρεψα απο το κλάμα σήμερα όταν άκουσα οτι είναι μόνο 2400g, δεν θέλω να μπεί σε θερμοκοιτίδα και θέλω να είναι υγιέστατο.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσηχείς κοπέλα μου. Εμένα ο μπεμπούλης μου γεννήθηκε 2750 και ήταν μια χαρά!

Και έχω ακούσει και για πολύ λιγότερα κιλά απο αυτά που λες εσυ...

Φαντάσου μωράκι 1 κιλό, 1,5...Εσένα 2400 είναι μπέμπαρος!!!

Με το καλό!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω ΚΑΘΟΛΟΥ, εννοώ ότι οι πόνοι ήταν ανεκτοί άνετα μέχρι το σημείο που μου έκαναν επισκληρίδειο (στη μαία: "και αν σταματήσει η δράση της λίγο πριν το τέλος;;Βάλε κι άλλο για να είμαστε σίγουροι!!!"λύθηκε στα γέλια!), περίπου όταν είχα διαστολή 6 και μετά το...τίποτα!Πάντως ότι θα το καταλάβεις είναι σίγουρο και ότι θα προλάβεις επίσης!Με το καλό και με κανέναν πόνο λοιπόν!!!

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχα κάνει μαθήματα με μια μαία (συνομήλικη μου και πολύ καλή) στο σπίτι μου και την είχα και στον τοκετό!!!It worthed every penny!!!Σαν να είχα μια φίλη μου μαζί.Πάντως μου είχε πει:Αν σπάσουν τα νερά κάνεις ένα ντουζάκι και ξεκινάς.Αν νιώσεις πόνους, σημειώνεις σε χαρτί και μόλις έρχονται σταθερά ανά μισή ώρα ή είκοσι λεπτά, με παίρνεις τηλ και τη γιατρό, και φεύγεις.Εννοείται ότι και σε κάθε άλλη περίπτωση παίρνεις μια γνώμη από το γιατρό!Με το καλό.......

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ μπράβο gwgw μου!!!!!!!!!Να σου ζήσει το νινάκι, να είναι πάντα υγιές & τυχερό!!!Εύχομαι όπως θες να το καμαρώσεις !!!!!!! Θα ακολουθήσουμε και εμείς σε λίγο καιρό, εγώ και ο γιος μου..............................

c3uigj8l12ghbm4e.png
Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσηχείς κοπέλα μου. Εμένα ο μπεμπούλης μου γεννήθηκε 2750 και ήταν μια χαρά!

Και έχω ακούσει και για πολύ λιγότερα κιλά απο αυτά που λες εσυ...

Φαντάσου μωράκι 1 κιλό, 1,5...Εσένα 2400 είναι μπέμπαρος!!!

Με το καλό!

 

Σε ευχαριστώ πολύ Geo μου για τα ενθαρυντικά σου λόγια.

Το μόνο που εύχομαι είναι να γεννηθεί γερό και να είναι κοντά μου,ελπίζω να πάρει και κανένα γραμμάριο ακόμα μέχρι την τετάρτη.

Αχ τί άγχος και αυτό, 9 μήνες άγχος για να είναι το παιδί υγιές, μετά άγχος για την γέννα για να πάνε όλα καλά έ και μετά την γέννα πάλι με ένα άγχος θα είμαστε...:mrgreen:

 

Gwgw να σου ζήσει το παιδάκι σου και να το δείς όπως επιθυμείς ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει Γωγούλα!!!Συγχαρητήρια για το νέο μέλος!Να είναι γερό το παιδάκι σου και να το καμαρώνετε!!!!!!Πες μας...τελικά τα κατάλαβες τα σημάδια πριν γεννήσεις;;;;;; :) :)

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, εγώ έχω τελευταία ημερομηνία 18 Οκτώβρη, αν και μου είπε η γιατρός οτι μπορεί να πάρω και καμιά βδομάδα ακόμη λόγω καθυστερημένης σύλληψης.

Απο χτες το βράδυ έχω πόνους περιόδου, όχι σε σταθερή βάση. Αλλοι έρχονται ανα πεντάλεπτο άλλοι ανα ώρα, φέξε μου και γλιστρησα. Οσο είμαι ξαπλωμένη πονάω συχνότερα. Οσο είμαι όρθια και περπατάω, είμαι καλά.

το βασικό πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να κοιμηθώ καθόλου.

Η γιατρός είπε σήμερα που μιλήσαμε, ότι με βάση αυτούς τους πόνους πλησιάζει η ώρα.

 

Τί λέτε οι έμπειρες?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εγώ έχω τελευταία ημερομηνία 18 Οκτώβρη, αν και μου είπε η γιατρός οτι μπορεί να πάρω και καμιά βδομάδα ακόμη λόγω καθυστερημένης σύλληψης.

Απο χτες το βράδυ έχω πόνους περιόδου, όχι σε σταθερή βάση. Αλλοι έρχονται ανα πεντάλεπτο άλλοι ανα ώρα, φέξε μου και γλιστρησα. Οσο είμαι ξαπλωμένη πονάω συχνότερα. Οσο είμαι όρθια και περπατάω, είμαι καλά.

το βασικό πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να κοιμηθώ καθόλου.

Η γιατρός είπε σήμερα που μιλήσαμε, ότι με βάση αυτούς τους πόνους πλησιάζει η ώρα.

 

Τί λέτε οι έμπειρες?

 

Όντως πλησιάζει η ώρα σου!! Και στη δική μου περίπτωση έτσι έγινε! Ξεκίνησαν οι πόνοι Τρίτη αλλά δεν ήταν σταθεροί μόλις έκανα το βράδυ ένα μπανάκι μου πέρασαν.Μετά από τρεις μέρες γέννησα!Μπορεί να δεις κάποια υγρά.Να περπατάς όσο πιο πολύ μπορείς!Με το καλό το ζουζούνι σου!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσι μου!!!

 

Είναι η πρώτη μου γέννα, και όπως καταλαβαίνεις έχω άγχος και όλα μου φαίνονται περίεργα!!

Και σήμερα πάντως το βράδυ δεν κοιμήθηκα καθόλου, πόναγα ακανόνιστα, και μόλις σηκωνόμουν ηρεμούσα. Αλλά και πόσο να περπατάς μες το βράδυ, άυπνος και με πόνο στην μέση???

Link to comment
Share on other sites

οταν μπηκα στο μηνα μου πηγα επισκεψη στο γιατρο μου και οταν ειδε το τραχηλο, μου ειπε οτι θα ερθει πιο νωρις ο μπεμπης και να πηγαινα παλι σε 5 μερες. πηγα, με εξετασε και μου ειπε οτι δεν βλεπει να εχουμε αλλο ραντεβου,η επομενη συναντηση θα ειναι στο μαιευτηριο. φευγοντας πηγα για περπατημα,γυρισα σπιτι και ειχα πονους περιοδου εντονους και ενιωθα οτι ειχα αναγκη για εκκενωση....δεν εδωσα σημασια, σκεφτομενη μηπως ειναι συμπτωματα της δυσκοιλιοτητας. 4.30 το ξημερωμα πηρα τον γιατρο για να αποκλεισω το ενδεχομενο γεννας αλλα ο γιατρος μου ειπε να κανω ντους και να ξεκινησω για μαιευτηριο....ετσι και εγινε....λιγες ωρες μετα ειχα τον μπεμπουλη μου στην αγκαλια μου!!!:lol::lol::lol:

Dz0Up3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσι μου!!!

 

Είναι η πρώτη μου γέννα, και όπως καταλαβαίνεις έχω άγχος και όλα μου φαίνονται περίεργα!!

Και σήμερα πάντως το βράδυ δεν κοιμήθηκα καθόλου, πόναγα ακανόνιστα, και μόλις σηκωνόμουν ηρεμούσα. Αλλά και πόσο να περπατάς μες το βράδυ, άυπνος και με πόνο στην μέση???

Σίγουρα το βράδυ είναι δύσκολο αλλα το πρωί να περπατάς. Ίσως και σήμερα να αρχίσει να πετρώνει η κοιλιά σου, να ποναέι η μέση σου. Τι λέω ίσως και να σαι στο νοσοκομείο!Με έναν πόνο σου εύχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εγώ τελικά σημάδια δεν είχα πήγα με ραντεβού γιατί είχα ξεπεράσει την 40η εβδομάδα και πήγα για να μου βάλουν τους γνωστούς πόνους το παιδί όμως ήταν ψηλά ακόμα (δεν είχε κατέβει στη λεκάνη) και μετά από ένα τρίωρο πόνων (που φυσικά ούτε πόνεσα ούτε κατάλαβα τίποτα) έκανα καισαρική. Δεν πόνεσα καθόλου και όχι μόνο στο μαιευτήριο άλλα και μετά αφού γύρισα σπίτι την 4η μέρα και την επόμενη σιδέρωσα μόνο ένα μικρό τραβηγματάκι ένιωσα για μια εβδομάδα περίπου τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εγω ειχα λιγο αιμα και πηγα κατευθειαν στο νοσοκομειο. εκει με εξετασε ο γιατρος, ο οποιος στην αρχη μου ειπε οτι ηταν απλα μια διαστολη αλλα μετα οταν με εβαλε στον τοκογραφο(ετσι νομιζω λεγεται)μου ειπε οτι δυσκολευοταν το μωρο και με εβαλε κατευθειαν χειρουργιο για καισαρικη.

Link to comment
Share on other sites

οταν μπηκα στο μηνα μου πηγα επισκεψη στο γιατρο μου και οταν ειδε το τραχηλο, μου ειπε οτι θα ερθει πιο νωρις ο μπεμπης και να πηγαινα παλι σε 5 μερες. πηγα, με εξετασε και μου ειπε οτι δεν βλεπει να εχουμε αλλο ραντεβου,η επομενη συναντηση θα ειναι στο μαιευτηριο. φευγοντας πηγα για περπατημα,γυρισα σπιτι και ειχα πονους περιοδου εντονους και ενιωθα οτι ειχα αναγκη για εκκενωση....δεν εδωσα σημασια, σκεφτομενη μηπως ειναι συμπτωματα της δυσκοιλιοτητας. 4.30 το ξημερωμα πηρα τον γιατρο για να αποκλεισω το ενδεχομενο γεννας αλλα ο γιατρος μου ειπε να κανω ντους και να ξεκινησω για μαιευτηριο....ετσι και εγινε....λιγες ωρες μετα ειχα τον μπεμπουλη μου στην αγκαλια μου!!!:lol::lol::lol:

 

Καλημερα οταν μπηκες στο μηνα σου ποσα κιλα ητανε το μωρακι σου?Δηλαδη γεννησες την 37η εβδομαδα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

αντε ρε κοριτσια να σας ζησουν τα νινακια σας!!!Κ εγω δεν κρατιεμαι πια να δω το δικο μου!!!Παντως οι εμπειριες σας ειναι συναρπαστικες και πολυ ενημερωτικες για ολες εμας τισ ψαρωμενες μανουλες που περιμενουμε....

 

 

dev347pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...