Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ερωτήσεις για αγορά κούνιας


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια,

 

Το αγοράκι μου είναι 5 μηνών και μέχρι τώρα κοιμάται στην καλαθούνα του. Επειδή κουνάει έντονα τα χέρια του και τ’ ανοίγει, βλέπω ότι τα χτυπάει δεξιά αριστερά. Σκέφτομαι ότι μήπως ήρθε η ώρα να τον βάλω σε κούνια. Δεν τον έχω βάλει μέχρι τώρα διότι είναι λίγο πρόωρος και η ανάπτυξή του ακόμη είναι 1 μήνα πίσω. Δηλ. τώρα είναι στα 6.120 γρ και ύψος γύρω στα 62 cm.

 

Μου έχουν δώσει μια από το ΙΚΕΑ αλλά είναι μεταχειρισμένη και φοβάμαι. Λέω να πάρω καινούρια αλλά μια οικονομική.

 

Είδα κάποιες από το motherbaby στο Περιστέρι και μου κέντρισαν το ενδιαφέρον αυτές που ανεβοκατεβαίνει το κάγκελο μπροστά για να στρώνω πιο εύκολα την κούνια όταν μελλοντικά με το καλό θα κατέβει το στρώμα στο κάτω επίπεδο.

Το ερώτημά που μου έχει προκύψει, για τις συγκεκριμένες:

 

1. Kατά πόσο είναι ασφαλές για το παιδί αυτός ο μηχανισμός; Δηλ. όταν μεγαλώσει και στη προσπάθειά του να ανέβει το κάγκελο (όπως κάνουν όλα τα παιδιά φαντάζομαι) μήπως κατέβει το κάγκελο απότομα και πέσει το παιδί.

Βάζω link

https://motherbaby.gr/product/%ce%ba%ce%bf%cf%8d%ce%bd%ce%b9%ce%b1-%ce%bc%cf%89%cf%81%ce%bf%cf%8d-motherbaby-mirta-%ce%bb%ce%b5%cf%85%ce%ba%ce%ae-0-3-%ce%b5%cf%84%cf%8e%ce%bd/

 

Επίσης έχω δει αυτά που μοιάζουν με σπιτάκια, που μετά αν θέλουμε γίνονται και καναπεδάκι. Αλλά πάλι σκέφτομαι μήπως δεν είναι ασφαλή για το μέλλον.

2. ‘Oταν μεγαλώσει μήπως θα θέλει να σκαρφαλώνει και να κάνει πχ μονόζυγο και πέσει και χτυπήσει; 🤗Έχω τις φοβίες μου, το ξέρω.

Βάζω link

https://motherbaby.gr/product/%cf%83%cf%80%ce%b9%cf%84%ce%ac%ce%ba%ce%b9-montessori-%ce%bb%ce%b5%cf%85%ce%ba%cf%8c-0-3-%ce%b5%cf%84%cf%8e%ce%bd/

 

Όλα είναι διάσταση (εσωτερική) 120Χ60.

3. Μήπως θα ήταν καλύτερα 70Χ140 ή έτσι κι αλλιώς όταν πάει 3 ή 4 ετών να πάρω μια και καλή μονό κρεβάτι και να του βάλω ένα προστατευτικό στο πλάι;

 

Έχω δει και αυτή που είναι τελείως απλή (δεν έχει μηχανισμούς), αλλά είναι όμορφη και οικονομική.

https://shopflix.gr/paidika-and-brefika/brefiko-domatio/krebatia-and-koynies-moroy/koynia-decobebe-joanna-grey-60x120cm-4894171/

 

Θέλω να ρωτήσω ακόμη 2 πράγματα:

 α) δικός μου είναι μικρόσωμος ακόμη, μήπως μέσα στη κούνια θα έχει πολύ χώρο γύρω γύρω και εύκολα μπορεί να πάρει στάσεις πού δεν πρέπει; Δηλ. να πέσει μπρούμητα. Έχω σκεφτεί να του πάρω ανώστρωμα αλλά και σεντόνι aerosleep για να μπορεί να αναπνεύσει σε μια τέτοια περίπτωση. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι τόσο ασφαλή όσο διαφημίζουν. Εννοώ ότι μπορεί να μην έχουν και τόσο διαφορά με τα κοινά ανωστρώματα. Αλλά καλού κακού λέω να τα πάρω.

Μέσα στην καλαθούνα, εδώ και 2 μήνες του έχω βάλει ένα ανατομικό στρωματάκι το οποίο δένει γύρω από την μέση και μας έχει βολέψει. Λέω μήπως σε πρώτη φάση τον έβαζα στην κούνια με αυτό.

Βάζω link

https://www.nordbaby.com/lv/en/product/doomoo-basics-supreme-sleep-plus-sleeping-nest_114278 

 

β) Λογικά θα πρέπει να βάλω κάτι από κάτω από το στρώμα ούτως ώστε να έχει την λεγόμενη κλίση για την παλινδρόμηση; Έχω μαξιλάρι παλινδρόμησης αλλά θα είναι στενό για το στρώμα της κούνιας. Να βάλω περιοδικά ή βιβλία κλπ; Αλλά αν έχει αυτή τη κλίση, δεν θα «κατρακυλάει» προς τα κάτω αν δεν του έχω το στρωματάκι του που δένει;

 

Αν έχετε να μου προτείνετε άλλα μαγαζιά με παρόμοιες τιμές, θα χαρώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Δεν έχω να σου προτείνω κατάστημα ωστόσο θα σου έλεγα αν υπάρχει η δυνατότητα να προτιμήσεις κούνια που αργότερα θα μπορεί να γίνει ένα μικρό κρεβάτι . Αυτά που βλέπεις τώρα είναι έως τριών ετών, δηλαδή θα χρειαστεί να κάνεις αλλαγή σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Εγώ του είχα κούνια που έγινε κρεβάτι και άλλαξα δωμάτιο όταν πήγε νήπιο (5 ετών).

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Δεν έχω να σου προτείνω κατάστημα ωστόσο θα σου έλεγα αν υπάρχει η δυνατότητα να προτιμήσεις κούνια που αργότερα θα μπορεί να γίνει ένα μικρό κρεβάτι . Αυτά που βλέπεις τώρα είναι έως τριών ετών, δηλαδή θα χρειαστεί να κάνεις αλλαγή σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Εγώ του είχα κούνια που έγινε κρεβάτι και άλλαξα δωμάτιο όταν πήγε νήπιο (5 ετών).

 

Δηλ. εννοείς να μην είναι διάσταση 60Χ120 αλλά 70Χ140;  στην 70Χ140 θα είναι μέχρι 5 ετών περίπου; μήπως η διαφορά είναι μικρή;

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Madrugada said:

 

Δηλ. εννοείς να μην είναι διάσταση 60Χ120 αλλά 70Χ140;  στην 70Χ140 θα είναι μέχρι 5 ετών περίπου; μήπως η διαφορά είναι μικρή;

Ναι αυτό εννοώ. Λάβε υπόψη σου ότι το παιδί μετά τα  2 δεν παίρνει τόσο πολύ ύψος σε έναν χρόνο όπως συμβαίνει μέχρι τότε. Η διαφορά του 120 με το 140 (εσωτερική διάσταση κούνιας) ενδεχομένως να είναι το ύψος που θα πάρει το παιδί  από τα 3 έως τα 5 έτη  -στο περίπου, γιατί συνήθως η πρόβλεψη είναι να πάρει ύψος 6-8 πόντους το έτος-. Αυτά τουλάχιστον είχε πει ο παιδίατρος σε εμάς.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Madrugada said:

 

Δηλ. εννοείς να μην είναι διάσταση 60Χ120 αλλά 70Χ140;  στην 70Χ140 θα είναι μέχρι 5 ετών περίπου; μήπως η διαφορά είναι μικρή;

Εγώ είμαι σίγουρα υπέρ του 140x70, δεν το συζητάω καν. Δεν χρειάζονται πολλά πολλά, να βγαινει το ένα κάγκελο κυρίως ώστε το παιδί να μπορεί να το χρησιμοποιήσει ως κρεβάτι πιο μετά κ μέχρι περίπου τα 5 όπως λέει και η @kotsifikos. Και ναι οι 20 πόντοι κάνουν τεράστια διαφορά, 140 να πάρεις 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

Τελευταία με απασχολεί το θέμα του στρώματος. Νόμιζα ότι είχα καταλήξει. Ένα οικονομικό είχα δει αφρού και κοκοφοίνικα και από τις 2 πλευρές. Αλλά διάβασα εδώ στο φόρουμ, ότι ο κοκοφοίνικας μαζεύει υγρασία κλπ. Εδώ στο σπίτι έχουμε αρκετή υγρασία και φοβάμαι τελικά. Μετά διάβασα ότι το λάτεξ το καλοκαίρι είναι ζεστό. Άρα τι μένει;

Είδα χθες ένα από candide που έχει γύρω γύρω ένα υπερυψωμένο αφρολέξ.

Δεν ξέρω.. μπερδεύτηκα!!

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που προτείνεται ο κοκοφοίνικας για τα βρεφικά - παιδικά στρωματάκια είναι ότι το υλικό ως υλικό βοηθά στον αερισμό οπότε και δημιουργείται υγρασία. 

Αυτό τουλάχιστον γνωρίζω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...