Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αίμα 14η εβδομαδα


Recommended Posts

Καλημέρα σας,είμαι 13+5.εχω καιρό κπ πόνους στην μέση όπως είχα κ στην πρώτη εγκυμοσύνη.αλλα σήμερα το πρωί είδα παραπάνω υγρά που έχω κ άλλες φορές κ είχαν μέσα ροζ καφέ δεν μπορώ να το προσδιορίσω.ειναι αποβολή??έχω φοβηθεί πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, sweety** είπε:

Καλημέρα σας,είμαι 13+5.εχω καιρό κπ πόνους στην μέση όπως είχα κ στην πρώτη εγκυμοσύνη.αλλα σήμερα το πρωί είδα παραπάνω υγρά που έχω κ άλλες φορές κ είχαν μέσα ροζ καφέ δεν μπορώ να το προσδιορίσω.ειναι αποβολή??έχω φοβηθεί πάρα πολύ.

Μην αγχώνεσαι κορίτσι μου απλα όσο μπορείς να ξεκουράζεσαι. Δεν νομίζω να είναι αποβολή απ' τη στιγμή που έχεις ροζέ. Έχω ακούσει πάντως περιπτώσεις με κατακόκκινο αίμα κ αιμορραγία κ εξελίχθηκε μια χαρά η κύηση. Απλά έμενε στο κρεβάτι την περισσότερη ώρα της ημέρας.

 

Μια χαρά θα πάνε όλα!!

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, mama16 said:

Μην αγχώνεσαι κορίτσι μου απλα όσο μπορείς να ξεκουράζεσαι. Δεν νομίζω να είναι αποβολή απ' τη στιγμή που έχεις ροζέ. Έχω ακούσει πάντως περιπτώσεις με κατακόκκινο αίμα κ αιμορραγία κ εξελίχθηκε μια χαρά η κύηση. Απλά έμενε στο κρεβάτι την περισσότερη ώρα της ημέρας.

 

Μια χαρά θα πάνε όλα!!

Ευχαριστώ πολύ!! Πήγα στην γιατρό δεν είδε αποκόλληση ευτυχώς ,ο τράχηλος είναι μια χαρά,Μ έδωσε όμως προγεστερόνη γτ ίσως να προέρχεται από τις συσπάσεις της μήτρας που έχω εδώ κ κμ εβδομάδα αλλά δεν είχα δωσει πολύ σημασία γτ είχα κ στη πρώτη εγκυμοσύνη! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα.. εγώ πριν 9 μέρες έπαθα αποκολληση..ξαφνικά είδα αιμα όχι απλά αιμα αλλά αιμοραγια τρελή..το πολύ αιμα σταμάτησε την επόμενη μέρα αλλά από τότε μέχρι τώρα έχω πολλά καφετιά..είναι φυσιολογικό αυτό?πήγα για αυχενικη διαφανεια την επόμενη μέρα και είδε ότι είχα αποκολληση μεμβράνης..με ανησυχεί που ακόμα εχω καφέ αιμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Πιθανότατα θα έχετε ήδη γεννήσει τωρα πια. Γράφω όμως για τις επόμενες φίλες που θα διαβάσουν το νήμα.

Είχα κι εγώ αιμορραγίες κατά διαστήματα από την 6η έως και τη 14 εβδομάδα. Σε δυο περιπτώσεις είχα πολύ πολυ αίμα (γέμιζα ένα σερβιετάκι κάθε μια ώρα). Όλα ξεκινούσαν από μια μικρή αποκόλληση ανάμεσα στον πλακούντα και τον τράχηλο, όπου υπάρχουν πολλά αγγεία και "δίνει" πολύ αίμα, όπως μου εξήγησαν οι γιατροί. Από τη 12η εβδομάδα έως σήμερα, στη 15η εβδομάδα, είμαι σε αναρρωτική άδεια με υποχρεωτική κατάκλιση. Σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα. Κατά τα λοιπά παίρνω προγεστερόνη (χάπια και ενέσιμη), μαγνήσιο και ένα glopir κάθε βράδυ. Φαίνεται να με έχουν βοηθήσει πολύ. Δεν είχα ξανά αιμορραγία ή συσπάσεις, πέρα από καφέ σταγόνες. Η γιατρός μας έχει προετοιμάσει ότι είναι πιθανό να ξαναδούμε αίμα μέχρι να καθαρίσει εντελώς το αιμάτωμα και να κλείσει η αποκόλληση.

 

Οσο πιστά ακολουθούμε τις οδηγίες των γιατρών, πιστεύω ότι είμαι ασφαλείς και αυξάνουμε ραγδαία τις πιθανότητες να το ξεπεράσουμε αισίως. 

 

Δεν είστε μόνες. Συμβαίνει συχνότερα απ' όσο φαντάζεστε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...
On 9/3/2023 at 12:04 PM, AvocadoMama said:

Πιθανότατα θα έχετε ήδη γεννήσει τωρα πια. Γράφω όμως για τις επόμενες φίλες που θα διαβάσουν το νήμα.

Είχα κι εγώ αιμορραγίες κατά διαστήματα από την 6η έως και τη 14 εβδομάδα. Σε δυο περιπτώσεις είχα πολύ πολυ αίμα (γέμιζα ένα σερβιετάκι κάθε μια ώρα). Όλα ξεκινούσαν από μια μικρή αποκόλληση ανάμεσα στον πλακούντα και τον τράχηλο, όπου υπάρχουν πολλά αγγεία και "δίνει" πολύ αίμα, όπως μου εξήγησαν οι γιατροί. Από τη 12η εβδομάδα έως σήμερα, στη 15η εβδομάδα, είμαι σε αναρρωτική άδεια με υποχρεωτική κατάκλιση. Σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα. Κατά τα λοιπά παίρνω προγεστερόνη (χάπια και ενέσιμη), μαγνήσιο και ένα glopir κάθε βράδυ. Φαίνεται να με έχουν βοηθήσει πολύ. Δεν είχα ξανά αιμορραγία ή συσπάσεις, πέρα από καφέ σταγόνες. Η γιατρός μας έχει προετοιμάσει ότι είναι πιθανό να ξαναδούμε αίμα μέχρι να καθαρίσει εντελώς το αιμάτωμα και να κλείσει η αποκόλληση.

 

Οσο πιστά ακολουθούμε τις οδηγίες των γιατρών, πιστεύω ότι είμαι ασφαλείς και αυξάνουμε ραγδαία τις πιθανότητες να το ξεπεράσουμε αισίως. 

 

Δεν είστε μόνες. Συμβαίνει συχνότερα απ' όσο φαντάζεστε.

Καλησπέρα!! Γέννησα τον Ιούλιο! Ευτυχώς πήγαν όλα καλα! Πιθανότατα έχεις γεννήσει κ εσύ!! Ελπίζω να σ πήγαν όλα καλά τελικά!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...