Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συντήρηση λαχανικών πριν το μαγείρεμα


elenalou

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,έχω εναν μπέμπη 5,5 μηνών και έχουμε ξεκινήσει από 4 μηνών κρέμες και χορτοσουπες. Έχω την εξής απορία, φτιάχνω φαγητό για δύο μέρες αλλά πολύ συχνά μου περισσεύουν γλυκοπατάτα και κολοκύθα για το επόμενο μαγείρεμα που δεν ξέρω πως να αποθηκεύσω. Μπορώ πχ να τις καθαρίσω και να τις κόψω κομματάκια και να τις φυλάξω στην κατάψυξη μέχρι να τις μαγειρέψω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζήσει! Δεν ξέρω αν η κολοκύθα και η γλυκοπατάτα μπαίνουν κατάψυξη. Στο ψυγείο μέσα σε τάπερ ή σε σακουλάκια έχεις δοκιμάσει? Για πόσες μέρες θέλεις να τα αποθηκεύσεις? 

Link to comment
Share on other sites

On 14/1/2023 at 9:44 ΠΜ, elenalou είπε:

Καλησπέρα σας,έχω εναν μπέμπη 5,5 μηνών και έχουμε ξεκινήσει από 4 μηνών κρέμες και χορτοσουπες. Έχω την εξής απορία, φτιάχνω φαγητό για δύο μέρες αλλά πολύ συχνά μου περισσεύουν γλυκοπατάτα και κολοκύθα για το επόμενο μαγείρεμα που δεν ξέρω πως να αποθηκεύσω. Μπορώ πχ να τις καθαρίσω και να τις κόψω κομματάκια και να τις φυλάξω στην κατάψυξη μέχρι να τις μαγειρέψω;

 

Κολοκύθι και γλυκοπατάτα μπορούν να καταψυχθούν μόνο καλά βρασμένα και σε μορφή πουρέ. Γενικά κάθε λαχανικό έχει τις ιδιαιτερότητές του ως προς την κατάψυξή του σε ωμή μορφή. Π.χ. πιπεριές αποθηκεύονται μια χαρά κομμένες σε ροδέλες . Το μπρόκολο θέλει ζεμάτισμα. Το καρότο επίσης. Μπορείς ωστόσο να μαγειρεύεις μεγαλύτερη ποσότητα, να έχεις γυάλινα βαζάκια που έχεις αποστειρώσει και να κονσερβοποιείς το επιπλέον γεύμα (όπως κάνουμε τη σάλτσα ντομάτας).

Link to comment
Share on other sites

On 16/1/2023 at 3:14 ΜΜ, vtgian είπε:

Κολοκύθι και γλυκοπατάτα μπορούν να καταψυχθούν μόνο καλά βρασμένα και σε μορφή πουρέ. Γενικά κάθε λαχανικό έχει τις ιδιαιτερότητές του ως προς την κατάψυξή του σε ωμή μορφή. Π.χ. πιπεριές αποθηκεύονται μια χαρά κομμένες σε ροδέλες . Το μπρόκολο θέλει ζεμάτισμα. Το καρότο επίσης.

Εγώ κολοκύθι, κολοκύθα, καρότο, μπρόκολο/κουνουπίδι, και πιπεριές και κρεμμυδάκι φρέσκο/πράσο και μυρωδικά τα αποθηκεύω σε μικρά/μεγάλα κομμάτια ωμά στην κατάψυξη. Όμως έχει λογική αυτό που λες και θα το δοκιμάσω.

Υγ: Η μόνη φορά που δεν τρωγόταν κάτι που κατέψυξα ήταν όταν φύλαξα κολοκυθάκι (πράσινο) ωμό πολτοποιημένο. (Πως μου'ρθε αλήθεια;!) Μια αηδία ήταν. Επειδή έχει μεγάλη περιεκτικότητα σε νερό, το νερό όπως πάγωσε στον πολτό, κάπως αλλίωσε τα συστατικά. Κάπως έτσι το εξηγώ εγώ, χωρίς να ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Εγώ κολοκύθι, κολοκύθα, καρότο, μπρόκολο/κουνουπίδι, και πιπεριές και κρεμμυδάκι φρέσκο/πράσο και μυρωδικά τα αποθηκεύω σε μικρά/μεγάλα κομμάτια ωμά στην κατάψυξη. Όμως έχει λογική αυτό που λες και θα το δοκιμάσω.

Υγ: Η μόνη φορά που δεν τρωγόταν κάτι που κατέψυξα ήταν όταν φύλαξα κολοκυθάκι (πράσινο) ωμό πολτοποιημένο. (Πως μου'ρθε αλήθεια;!) Μια αηδία ήταν. Επειδή έχει μεγάλη περιεκτικότητα σε νερό, το νερό όπως πάγωσε στον πολτό, κάπως αλλίωσε τα συστατικά. Κάπως έτσι το εξηγώ εγώ, χωρίς να ξέρω.

Ότι απορροφά/κρατά πολύ νερό, στην κατάψυξη χαλάει η υφή του. Πιπεριές, κρεμμυδάκι φρέσκο και πράσο  και εγώ αφού τα πλύνω και τα στεγνώσω, τα κόβω και τα βάζω κατάψυξη. Όπως και όλα τα μυρωδικά, άνιθο, μαϊντανό, σέλινο, δυόσμο. Καλό πλύσιμο και στέγνωμα και σε σακουλάκια ή μικρούλια τάπερ. Μπρόκολο, αρακά, φασολάκια, καρότο, κουνουπίδι, τα "ζεματάω" πρώτα, κρυώνω μετά με κρύο νερό, σουρώνω καλά και μετά κατάψυξη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...