Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλησπέρα κορίτσια και από εμένα!

εγώ δεν είμαι ακόμη εγκυούλα, (εύχομαι να γίνει σύντομα...) αλλά με τις εξετάσεις κολπικού υγρού που έκανα μου βρήκαν ουρεόπλασμα θετικό! δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό και πόσο εύκολα αντιμετοπίζεται.... την τετάρτη έχω ραντεβού με τη γυναικολόγο μου..

 

θέλω να σας ρωτήσω αν ξέρετε κατά πόσο μπορεί να επηρεάζει αρνητικά τις προσπάθειες μας για παιδάκι....!! σας ευχαριστώ..

 

Ουρεόπλασμα- μυκόπλασμα και χλαμύδια επηρεάζουν τις προσπάθειες για σύλληψη.Μου το είχε πει ο γυναικολόγος μου και η μαία. Έίναι και ασυμπτωματικά συνήθως οπότε αν δεν κάνεις προληπτικό έλεγχο δεν το βρίσκεις. Εγώ είχα βγεί θετική στα χλαμύδια και προσπαθούσαμε με τον άντρα μου 9-10 μήνες σχεδόν για να μείνω έγκυος. Και δεν βγήκε θετικό στην καλλιέργεια κοπλικού υγρού αλλά επειδή ο γιατρός μου ψάχνεται πολύ με έστειλε για καλλιέργεια από ιστό περιόδου! εκεί φάνηκε. Κάναμε θεραπεία και εγώ και ο άντρας μου και μετά την δεύτερη περίοδο έμεινα έγκυος!

 

Πάντως κορίτσια για την αντιβίωση μην φοβάστε. Εννοείται ότι υπάρχουν

φάρμακα που μπορεί μια έγκυος να πάρει καθόλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Και εγώ είχα πάρει αντιβίωση 7 μηνών περίπου και το μωράκι μια χαρά ήταν. Μην ανυσηχείται ξέρει ο γιατρός τι θα σας δώσει. Κάποιες θεραπείες είναι απολύτως απαραίτητες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • hope@

    hope@ 8 δημοσιεύσεις

  • FANI

    FANI 6 δημοσιεύσεις

  • zwoula

    zwoula 5 δημοσιεύσεις

  • ladycat

    ladycat 4 δημοσιεύσεις

κορίτσια καλημέρα!!!! καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..

 

λοιπόν πήγα την τετάρτη όπως σας είπα στην γιατρό και μου έδωσε μία θεραπέια 18 ημερών!!!!!! με 2 αντιβιώσεις και μία κολπική κρέμα!!! έγραψε και στον αντρούλη μία καλλιέργεια σπέρματος για να δούμε αν το έχει και αυτός για να κάνει και αυτός θεραπέια!!

σήμερα θα πάρουμε τα αποτελέσματα αν είναι έτοιμα, αλλιώς αύριο το πρωί!

 

θα με ταλαιπωρήσει πολύ πάντως....

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
γεια σας κορίτσια, εγώ ΄πήρα τα αποτελέσματα κολπικού επιχρίσματος και μου δείνει θετικό το ουρεόπλασμα...... διάβασα όλα αυτά σχετικά (μες στην εβδομαδα θα παω στη γιατρό μου) αλλά θέλω να ρωτήσει μήπως γνωρίζει κάποια το εξής...

αν το ουρεόπλασμα επηρεάζει τις προσπάθειες μας για παιδάκι...

 

σας ευχαριστώ πολύ!!

 

εγώ έμεινα έγγυος με ουρεόπλασμα πήρα 4 μηνών μια αντιβίωση αλλά δεν έφευγε με τίποτα γέννησα ξανακανα εξέταση και δεν υπάρχει φευγει και έρχεται μόνο του.θέλω να σου πω ότι άδικα ανησυχείς αν το έχεις δεν φεύγει ποτέ απλά το κοιμίζεις τουλάχιστον αυτό μου πε ο γιατρός μου.βέβαια μπορεί πριν ξεκινήσεις τις προσπάθειες να πάρεις μια αντιβίωση.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ σου ευχομαι

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεία σας ειμαι λιγο φοβησμενη....8α η8ελα να ρωτησω ειμαι στην ογδοη ωδομαδα εγκθμοσινης...και εκανα εξετασεις και το ουρεοπλασμα μου βγικε 8ετικο...ο γιατρος μου μου εδvσε δυο κουτακια Azithromycin ton 500mg... epeidh fovamai me tosa pou akouw yparxh kundinos apovolhs h na vlapsh to embrio?

Link to comment
Share on other sites

γεια σου gstella,με το καλο το μωρακι σου!

ειχα και γω ουρεόπλασμα κατα την εγκυμοσυνη,μαλιστα στο αντιβιογραμμα η μικροβιολογος το βρηκε τοσο ανθεκτικο και ισχυρο που μου ειχε πει τοτε ,πως οποια αντιβιωση και να πάρεις δε προκειται να φυγει.

κα ιειχε δικιο,δεν εφυγε αλλά μειωθηκε λίγο.

δε μου δημιουργησε απολυτως κανενα προβλημα στην εγκυομοσυνη,περα απο το οτι αρχισα να ξεσκονιζω δεξια-αριστερά άσχημες ιστορίες και να φανταζομαι οτι ολα αυτα τα τραγικα θα μου συμβουν...

ηρεμησε και ολα θα πάνε καλα!

 

και μια συμβουλη... μη διαβαζεις ΤΙΠΟΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΟ!!!!!!!!!!!!!!

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου gstella,με το καλο το μωρακι σου!

ειχα και γω ουρεόπλασμα κατα την εγκυμοσυνη,μαλιστα στο αντιβιογραμμα η μικροβιολογος το βρηκε τοσο ανθεκτικο και ισχυρο που μου ειχε πει τοτε ,πως οποια αντιβιωση και να πάρεις δε προκειται να φυγει.

κα ιειχε δικιο,δεν εφυγε αλλά μειωθηκε λίγο.

δε μου δημιουργησε απολυτως κανενα προβλημα στην εγκυομοσυνη,περα απο το οτι αρχισα να ξεσκονιζω δεξια-αριστερά άσχημες ιστορίες και να φανταζομαι οτι ολα αυτα τα τραγικα θα μου συμβουν...

ηρεμησε και ολα θα πάνε καλα!

 

και μια συμβουλη... μη διαβαζεις ΤΙΠΟΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΟ!!!!!!!!!!!!!!

ontos anstef to mualo mou kai mena exei kanei diafores skepseis...einai to mono apo tis eksetaseis mou me tromazei...oles h alles einai apsoges.......se euxaristw pantos...na sai kalaaa........!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

gia sas koritsia kalhmera egw eimai ston 6o mhna kai ekana thn kaliergia kai mou vgike kai mena to oureoplasma...mou edwse o giatros mou mia antibiosh gia 12 meres...thn RULID 150mg... eixa ksanakanei sto 3o mhna kai ekana 8erapia alla tipota...einai logos euais8isias egkumosinhs leei...den kserw...psilofovame alloi lene pws den kanei antiviosh alloi to anti8eto...kai pws an sinexisth pi8anon na ginei kesarikh kai oxi fisiologika logo tou mikrovio mhn kolisei to mwro...uparxh tetoia periptwsh...kserei kamia sas....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

κοριτσια καλημερα σας,

εμαθα σημερα απο τις προγεννητικες κολπικες εξετασεις,οτι ειμαι θετικη στο ουρεοπλασμα. τι γινεται σε αυτην την περιπτωση? εχω ραντεβου με τον γιατρο μου την Τετάρτη,αλλά θελω να μαθω καποια πραγματα αν γνωριζετε σχετικα με αυτο το μικροβιο. Επισης,τι γινεται με τη σεξουαλικη επαφή? τωρα που ανακαλυψαμε το μικρόβιο θα πρεπει να σταματησουμε τις επαφες με τον αντρα μου? ειμαι στην 18η εβδομαδα της εγκυμοσυνης μου. μηπως με τις επαφες εχουμε ηδη προκαλεσει ζημια στο εμβρυο λογω του μικροβιου? :confused:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα σας,

εμαθα σημερα απο τις προγεννητικες κολπικες εξετασεις,οτι ειμαι θετικη στο ουρεοπλασμα. τι γινεται σε αυτην την περιπτωση? εχω ραντεβου με τον γιατρο μου την Τετάρτη,αλλά θελω να μαθω καποια πραγματα αν γνωριζετε σχετικα με αυτο το μικροβιο. Επισης,τι γινεται με τη σεξουαλικη επαφή? τωρα που ανακαλυψαμε το μικρόβιο θα πρεπει να σταματησουμε τις επαφες με τον αντρα μου? ειμαι στην 18η εβδομαδα της εγκυμοσυνης μου. μηπως με τις επαφες εχουμε ηδη προκαλεσει ζημια στο εμβρυο λογω του μικροβιου? :confused:

 

Καλημέρα

Στον προγεννητικο είχα βγει και εγω θετική στο ουρεοπλασμα, τις έκανα ομως την 8η εβδομάδα. Μου είπε ο γιατρός να μην ανησυχώ και μετα την 12η θα έπαιρνα αντιβιωση. Επαφές δεν είχαμε μας τις είχε κόψει πιο πριν!

Στην περίπτωση μου, με έβαλε ο γιατρός την 12η μα κάνω επανάληψη η οποία βγήκε αρνητική. Οπότε δεν πήρα αντιβιωση. Μου είπε οτι μερικές φορες βγαίνει ψευδώς θετικό.

Πάντως, το ουρεοπλασμα εχει απενοχοποιηθει απο αποβολες και προβλήματα, απλα δίνουν προληπτικά αντιβιωση. Το έψαξα παρα πολυ και τελικα όντως δεν δημιουργεί προβλήματα. Μην αγχωνεσαι καθόλου.

Επαφές μάλλον θα σας κόψει όσο παίρνετε αντιβιωση (γιατι θα πάρετε και οι δυο)

Ελπίζω να βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπέρα κορίτσια ...είμαι καινουρια και ο λογος είναι ότι μολις σημερα μου ειπε ο γιατρος μου ότι στα αποτελέσματα που πηρε βρεθηκα θετικη στο ουρεοπλασμα...είμαι 22 εβδομάδων και εχω φοβιθει παρα πολύ...μιλησαμε τηλεφωνικα οποτε δεν ειπαμε κ πολλα πραγματα μου δωσε αντιβιωση να αρχισω από αυριο...όμως εχω ανχωθει πολύ με αυτά που διαβασα για αυτό το μικροβιο...μου ειπε επισης ότι είναι παλιο μικροβιο μαλλον από θαλασσα πισινα η τουαλετα...γιατι οσο είμαι εγκυος δεν εχω καθολου επαφες...δεν ξερω τι να κανω...είναι το πρωτο μου παιδακι κ εχω πανικοβληθεί...δεν εχω καλο προαίσθημᨨ(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα με ταλαιπωρεί κάνα δυο χρόνια και όλο και όλο φάρμακα παίρνω αλλά μου είπε ο γιατρός να μην ανησυχώ τώρα στην εγκυμοσύνη θα το παρακολουθώ πιο τακτικά και αναλόγως θα κάνουμε, πάντως δεν φάνηκε να τον ανησυχεί, θα δούμε

Όσο για το προαίσθημα ξέχασε το.. αν έβγαιναν αληθινά τώρα θα έπρεπε να με ξέρεις από τις ειδήσεις με όλα αυτά που θα μου είχαν συμβεί... είναι το άγχος σου τώρα, για αυτό ανησυχείς

FM9Ep2.pngNAdlp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλη μου μην ανησυχεις.Και στις δυο εγκυμοσύνες ήμουν θετική στο ουρεοπλασμα.Πήρα την αντιβιωση που μου έγραψε η γιατρός μου και όλα εντάξει. Τα παιδιά μου γεννήθηκαν υγιεστστατα.Με το καλό το μωρακι σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κι εγω στην αρχη..πολυυυ αρχη ομως...βρεθηκα θετικη...πηρα αντιβιωση και οκ...αλλα γιατι το εξετασατε αυτο σε τοσο προχωρημενη εγκυμοσυνη?εγω απο οταν εμαθα οτι ειμαι εγκυος εκανα εξεταση κολπικου υγρου...

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβγαινα θετικη εναλλαξ σε ουρεοπλασμα και μυκοπλασμα πριν μεινω εγκυος. Ειχα φοβηθει πολυ με αυτο το μικροβιο οτι δε θα με αφησει να μεινω εγκυος, και το πιο περιεργο οτι εφευγε και ερχοταν χωρις να ξερω πως, και χωρις να το εχει ο αντρας μου! Αχ τα θυμαμαι τωρα! Αλλα ευτυχως το ξεπερασα εγω και σιγουρα και συ!! Μην ανησυχεις με την καταλληλη αντιβιωσουλα ολα θα πανε καλα με το νινακι σου!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κορίτσια!Χτες πηρα τα αποτελέσματα απο τις εξετασεις για ουρεοπλασμα κ ειναι θετικο.Ειχα πριν μεινω εγκυος κ πηρα αντιβιωση,ηλπιζα οτι ειχε φυγει...τελικα τιποτα!

Εχω τρομοκρατηθεί με ολα όσα εχω διαβάσει για πρόωρο τοκετό και αποβολη!

Και απτην αλλη δεν θελω να παρω αντιβιωση τωρα που ειμαι εγκυος.εχω φοβηθεί και στεναχωρηθεί παρα πολυ!!!!

IWOMp2.png

 

wEMyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κορίτσια!Χτες πηρα τα αποτελέσματα απο τις εξετασεις για ουρεοπλασμα κ ειναι θετικο.Ειχα πριν μεινω εγκυος κ πηρα αντιβιωση,ηλπιζα οτι ειχε φυγει...τελικα τιποτα!

Εχω τρομοκρατηθεί με ολα όσα εχω διαβάσει για πρόωρο τοκετό και αποβολη!

Και απτην αλλη δεν θελω να παρω αντιβιωση τωρα που ειμαι εγκυος.εχω φοβηθεί και στεναχωρηθεί παρα πολυ!!!!

IWOMp2.png

 

wEMyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια!Χτες πηρα τα αποτελέσματα απο τις εξετασεις για ουρεοπλασμα κ ειναι θετικο.Ειχα πριν μεινω εγκυος κ πηρα αντιβιωση,ηλπιζα οτι ειχε φυγει...τελικα τιποτα!

Εχω τρομοκρατηθεί με ολα όσα εχω διαβάσει για πρόωρο τοκετό και αποβολη!

Και απτην αλλη δεν θελω να παρω αντιβιωση τωρα που ειμαι εγκυος.εχω φοβηθεί και στεναχωρηθεί παρα πολυ!!!!

 

Ηρεμησε..και μην τα πολυψαχνεις αυτα στο ιντερνετ γιατι παντα σε αγχωνουν!κι εγω 4-5 εβδ. βρεθηκα θετικη(το ειχα απο πριν) πηρα αντιβιωση και δεν εγινε τιποτα απολυτως...πρεπει να παρεις αντιβιωση ομως (καποιες επιτρεπονται στην κυηση μια απ'αυτες θα σου γραψει ο γιατρος σου) και να τρως παραλληλα γιαουρτακι που εχει βακυλους,ωστε να μην εχεις θεμα με μυκητες!!αυτο μονο και ολα θα πανε καλα!:)

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω στην αρχη της εγκυμοσυνης ειχα ουρεοπλασμα και πηρα αντιβιωση και τιποτα κακο δεν εγινε. Στο ιντερνετ που εμπαινα τρελενομουνα γι αυτο μην καθεσαι να κοιτας τετοια. Ολα καλα θα πανε, παρε την αντιβιωση και θα τελειωσει εκει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια!Χτες πηρα τα αποτελέσματα απο τις εξετασεις για ουρεοπλασμα κ ειναι θετικο.Ειχα πριν μεινω εγκυος κ πηρα αντιβιωση,ηλπιζα οτι ειχε φυγει...τελικα τιποτα!

Εχω τρομοκρατηθεί με ολα όσα εχω διαβάσει για πρόωρο τοκετό και αποβολη!

Και απτην αλλη δεν θελω να παρω αντιβιωση τωρα που ειμαι εγκυος.εχω φοβηθεί και στεναχωρηθεί παρα πολυ!!!!εχει συμβεί σε καμια;

 

Καλησπερα κ με το καλο το μωρακι σου!ειχα κ εγω ουρεοπλασμα,πηρα αντιβιωση κλαρισιντ 500 κ εφυγε.παντως ο γιατρος ηταν ιδιαιτερα καθησυχαστικος κ μου ειχε πει οτι κ να μη φυγει δε σκαμε κιολας.η συσχετιση με αποβολες δευτερου τριμηνου δεν ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενη.γνωμη μου ειναι να μη σκας κ να μη στεναχωριεσαι,ολα θα πανε καλα,θα κανεις ο,τι πει ο γιατρος κ θα συνεχισεις κανονικα!μη σε αγχωνει η αντιβιωση,ειναι ασφαλης!σου ευχομαι τα καλυτερα!

SMOlp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να μη φοβάσαι καθόλου!!!!!!!Κι εγω οταν ημουν εγκυος ειχε χρειαστει να παρω αντιβιωση και πηρα...Ακομα κ αν δεν παρεις αντιβιωση,συχνο ελεγχο...συχνες επισκεψεις στο γιατρο σου...Ο γιατρός σου τι λεει;;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σου λεω να μη φοβάσαι καθόλου.Είχα κι εγώ από την αρχή της εγκυμοσύνης δε μου έφυγε ποτέ, ο γιατρός δε μου έδωσε αντιβίωση, δε το θεωρεί επικίνδυνο μικρόβιο και γέννησα 40 +2 κι αυτό με το ζόρι, η μικρή ήθελε να κάτσει κι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Είμαι στην 11 εβδομαδα και βγήκα θετική στο ουρεοπλασμα. Ο γιατρός μου έδωσε αζυθρομικινη για 8 μέρες.επαφες δεν έχω έτσι κι αλλιως γτ φοβάμαι. Μπορεί να επηρρεάσει την εγκυμοσύνη έχω τρομάξει με αυτά που έχω διαβάσει.. Υπάρχουν εμπηρειες;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
  • 3 months later...

Ειμαι 13 εβδομαδων και βρεθηκα θετικη σε ουρεοπλασμα! Εχω στεναχωρηθει και τρομαξει παρα πολυ. Ο γιατρος μου ειπε να παρω αντιβιωση για μια εβδομαδα αλλα δεν μου εξηγησε αν πρεπει να επαναλαβω την εξεταση.αν ειναι ακομη θετικο τι κινδυνους εχω; Εχω διαβασει τοσα για προωρους τοκετους και αποβολες και ειμαι τρομοκρατημενη 

Link to comment
Share on other sites

Το ουρεόπλασμα δεν προκαλεί αποβολή και πρόωρο τοκετό. Είναι στατιστικά συνδεδεμένο με αυτά. Δηλαδή, έχει καταγραφεί, ότι γυναίκες που απέβαλαν - είχαν πρόωρο τοκετό, είχαν ΚΑΙ ουρεόπλασμα (σε κάποιον στατιστικά σημαντικό αριθμό-οχι όλες, όχι πάντα). Δεν ξέρουμε αν το ουρεόπλασμα έχει ευθύνη για κάποια από τις δύο καταστάσεις, αν συνεπιδρά μαζί με άλλους (άγνωστους) παράγοντες ή δεν έχει καμία σχέση. Όμως, επειδή υπάρχει αυτή η στατιστική σχέση, η λογική της πρόληψης, προτείνει να φύγει το ουρεόπλασμα ΠΡΙΝ την εγκυμοσύνη. Οπότε το να έχεις ουρεόπλασμα δεν σημαίνει και κάποιον κίνδυνο. Θα ήταν προτιμότερο, να μην το έχεις. Αλλά δεν κινδυνεύεις εσύ ή το μωρό εξαιτίας του.

 

Για την αντιβίωση: το ουρεόπλασμα με τα χρόνια γίνεται ανθεκτικό στις αντιβιώσεις. Η πρώτη μου αντιβίωση για ουρεόπλασμα ήταν πριν 12-14 χρόνια. Από τότε βγαίνω θετική σε αυτό μία στις δύο φορές που πάω για τσεκαπ. Κάθε φορά μου δίνει κι άλλη αντιβίωση, ισχυρότερη για να το αντιμετωπίσει. Στην εγκυμοσύνη ήμουν πάλι θετική στο ουρεόπλασμα. Η γυναικολόγος πρότεινε πάλι αντιβίωση, αν και μου ξεκαθάρισε ότι πιθανόν να μην κάνει τίποτε διότι, δεν μπορεί να μου δώσει ισχυρή αντιβίωση (λόγω κυοφορίας) και αυτή που είναι κατάλληλη γα εγκυμοσύνη, δεν είναι τόσο ισχυρή για να αντιμετωπίσει το ουρεόπλασμα. Μετά δεν επαναλαμβάνεις εξετάσεις γιατί δεν υπάρχει τίποτε που μπορείς να κάνεις ακόμη κι αν συνεχίσεις να το έχεις. Απλά συνεχίζεις.

 

Προσωπικά, εκτίμησα το κόστος του να λάβω αντιβίωση, σοβαρότερο, από το πιθανό όφελος από την απουσία ουρεοπλάσματος. Πήγα σε άλλο γυναικολόγο για δεύτερη γνώμη και μου είπε τα ίδια με τον πρώτο: η αντιβίωση που θα πάρεις, πιθανότατα δεν θα κάνει τίποτα στο ουρεόπλασμα, γιατί δεν μπορείς να λάβεις πολύ ισχυρό αντιβιωτικό. 

 

Ο πρώτος γυναικολόγος έκρινε ότι πρέπει να την πάρω (κι αν κάνει δουλειά έχει καλώς, αν όχι...δεν πειράζει), ο δεύτερος έκρινε ότι είναι μάταιο και επιβλαβές να πάρω μια αντιβίωση που δεν θα κάνει τίποτε και να επιβαρυνθώ και με τις συνέπειες μιας αντιβίωσης, χωρίς αποτέλεσμα. Πρότεινε να πάρω αντιβίωση μετά το πέρας του θηλασμού (ούτε στον θηλασμό μπορείς να λάβεις τις αντιβιώσεις που είναι ικανές να σκοτώσουν το ουρεόπλασμα).

 

Η πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν με την παρουσία του λοιπόν. Μετά θήλαζα για 2μιση χρόνια και έπειτα ξανά έμεινα έγκυος, οπότε και στη δεύτερη πιθανότατα να είχα ουρεόπλασμα - δεν το εξέτασα καν, αφού δεν θα έκανα κάτι να το αντιμετωπίσω. 

 

Με το καλό και ψυχραιμία.

Επεξεργάστηκαν by kine
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...