Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδέες για δώρο για 4 χρονο κορίτσι


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Ψάχνω να πάρω ένα δώρο για την 4χρονη ανηψιά μου, που θα κλείσει σε 20 μέρες τα 4. Έχω χιλιομπερδευτεί με την ποικιλία των δώρων, ενώ ταυτόχρονα νιώθω ότι έχει τα περισσότερα από αυτά. Φυσικά να αναφέρω πως είναι fan της Έλσας(το λέω μήπως και έχετε κάτι στον νου). Θα περιμένω ιδέες αν έχετε. Σας ευχαριστώ.

 

Απεγνωσμένη θεία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


13 ώρες πρίν, Myrtw900 είπε:

Καλησπέρα σε όλους! Ψάχνω να πάρω ένα δώρο για την 4χρονη ανηψιά μου, που θα κλείσει σε 20 μέρες τα 4. Έχω χιλιομπερδευτεί με την ποικιλία των δώρων, ενώ ταυτόχρονα νιώθω ότι έχει τα περισσότερα από αυτά. Φυσικά να αναφέρω πως είναι fan της Έλσας(το λέω μήπως και έχετε κάτι στον νου). Θα περιμένω ιδέες αν έχετε. Σας ευχαριστώ.

 

Απεγνωσμένη θεία...

Το κάστρο της Ελλάς ίσως.Υπαρχει κβμικροφωνο Έλσα αλλά θα σας πάρει το κεφάλι.υπαρχει κ κουτί με αννα κ Έλσα στον μουστακα με κουκλες που παίζουν μουσική τα τραγούδια της ταινιας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, έχω ένα βαφτιστηρι 5 ετών που έχει μια δίδυμη αδελφή κ άλλη μια αδελφούλα ένα χρόνο μεγαλύτερη, η οποία δεν έχει επαφή με τη νονά της. Κάθε φορά, είτε Πάσχα είτε Χριστούγεννα είτε γενέθλια, παίρνω πάντα πιο οικονομικό δώρο από ότι θα ήθελα στο βαφτιστηρι μου γιατί αναγκάζομαι να πάρω κ στα άλλα 2. Πχ το Πάσχα θα πάρω λαμπάδα κ δώρο για τη δική μου αλλα θα πάρω κάτι κ για το μεγάλο παιδί για το καλό οπότε αναγκαστικά θα πάρω κ για το άλλο δίδυμο (έχουν επαφή με τη νονά του κανονικά), καθώς δεν γίνεται να μείνει το μόνο χωρίς δώρο. Συνεπώς πάντα το βαφτιστηρι μου είναι ριγμένο στα δώρα γιατί το μπάτζετ μοιράζεται σε 3 παιδιά. Η κουμπάρα μου δεν μου έχει κάνει κανένα παράπονο, ίσα ίσα. Απλώς εγώ θα ήθελα να της παίρνω καλύτερα δώρα, πράγμα που δεν μπορώ να κάνω όμως από οικονομικής άποψης. Ποια είναι η άποψη σας; Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου; Σε λίγες μέρες εχουν γενέθλιά κ σκεφτόμουν να τους στείλω δώρο αλλά στο μεγάλο κοριτσάκι δε μου πάει η καρδιά να μη στείλω κάτι κ παλι θα αναγκαστώ να αγοράσω κάτι πιο φθηνό. Είμαι υπερβολική που στέλνω κάθε φορά 3 σχεδόν ισάξια δώρα ή κάνω καλά κ ας μην έχει την αποκλειστικότητα του δωρου της νονας το βαφτιστηρι μου; Εσείς τι θα κάνατε;

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ με τη @vicky86. Εννοείται καλά κάνεις που παίρνεις δώρο κ στα αδερφάκια αλλά δεν χρειάζεται να παίρνεις ισάξιο δώρο.. Κάτι πιο φθηνό, ούτως η άλλως σε αυτές τις ηλικίες δεν καταλαβαίνουν κ πολύ την αξία του δώρου. Ακόμα κ με 5 ευρώ να έπαιρνες θα το ευχαριστιόταν!

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Lenia16 said:

Καλησπέρα, έχω ένα βαφτιστηρι 5 ετών που έχει μια δίδυμη αδελφή κ άλλη μια αδελφούλα ένα χρόνο μεγαλύτερη, η οποία δεν έχει επαφή με τη νονά της. Κάθε φορά, είτε Πάσχα είτε Χριστούγεννα είτε γενέθλια, παίρνω πάντα πιο οικονομικό δώρο από ότι θα ήθελα στο βαφτιστηρι μου γιατί αναγκάζομαι να πάρω κ στα άλλα 2. Πχ το Πάσχα θα πάρω λαμπάδα κ δώρο για τη δική μου αλλα θα πάρω κάτι κ για το μεγάλο παιδί για το καλό οπότε αναγκαστικά θα πάρω κ για το άλλο δίδυμο (έχουν επαφή με τη νονά του κανονικά), καθώς δεν γίνεται να μείνει το μόνο χωρίς δώρο. Συνεπώς πάντα το βαφτιστηρι μου είναι ριγμένο στα δώρα γιατί το μπάτζετ μοιράζεται σε 3 παιδιά. Η κουμπάρα μου δεν μου έχει κάνει κανένα παράπονο, ίσα ίσα. Απλώς εγώ θα ήθελα να της παίρνω καλύτερα δώρα, πράγμα που δεν μπορώ να κάνω όμως από οικονομικής άποψης. Ποια είναι η άποψη σας; Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου; Σε λίγες μέρες εχουν γενέθλιά κ σκεφτόμουν να τους στείλω δώρο αλλά στο μεγάλο κοριτσάκι δε μου πάει η καρδιά να μη στείλω κάτι κ παλι θα αναγκαστώ να αγοράσω κάτι πιο φθηνό. Είμαι υπερβολική που στέλνω κάθε φορά 3 σχεδόν ισάξια δώρα ή κάνω καλά κ ας μην έχει την αποκλειστικότητα του δωρου της νονας το βαφτιστηρι μου; Εσείς τι θα κάνατε;

 

 

Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια, εννοείται παίρνεις και στα τρια όμως  δεν γίνεται να είναι ίδιας αξίας γιατί έτσι ρίχνεις τη βαφτιστήρα σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! @Lenia16 συμφωνώ κι εγώ με τα κορίτσια. Κι εγώ όταν πάω δώρο σε παιδάκι με αδερφάκια (είτε βαφτιστήρι-Πάσχα, είτε σε γενέθλια, γιορτές, κλπ) πάντα έχω και "μικρότερο-οικονομικότερο" για το/τα αδερφάκια. Συνήθως κάτι αναλώσιμο. Πχ γραφική ύλη (ειδικά αν είναι παιδάκι σχολείου ένα σημειωματάριο ωραίο κι ένα στυλό, τετράδια πιο ιδιαίτερα, κλπ), ζωγραφικά, play doh, μπλοκ/υλικά  χειροτεχνίας, ή βιβλίο αν τους αρέσουν, κλπ. Τέτοια πράγματα. Δεν ξέρω πως σου φαίνεται σαν σκέψη τα αναλώσιμα. Ίσως κάποιος τα θεωρεί πιο ευτελή δώρα. Εγώ έχω καταλήξει ότι είναι καλύτερα (κι εγώ τέτοια ζητάω αν με ρωτήσουν) γιατί αφενός είναι χρήσιμα και αφετέρου δεν πιάνουν χώρο μακροχρόνια κάτι σημαντικό για ένα μέσο νοικοκυριό με παραπάνω από ένα παιδάκια, συν του ότι συνήθως παιχνίδια πχ έχουν πολλά αν είναι 2-3 αδερφάκια. Επίσης πάντα σχεδόν ρωτάω τι θα χρειάζονταν/θα ήθελαν για το παιδάκι με γιορτή κι αν πχ ζητήσουν ρούχο, θα πάρω για το/τα αδερφάκι/α κάτι οικονομικότερο από το ίδιο μαγαζί πχ καλτσάκια, ένα t-shirt/μακό καλό-οικονομικό, κοκαλάκια/τσιμπιδάκια/λαστιχάκια ή σετάκια πχ 3 για 2, προσφορές που έχει σε αλυσίδες ρούχων συνήθως.

Αυτά σαν σκέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις κορίτσια. Κ εγώ έτσι σκέφτομαι αλλά τελικά ρώτησα την μαμά τους κ μου είπε ίδιο δώρο πάντα κ στα 3 γιατί ζηλεύουν κ τσακώνονται. Οπότε αν και δεν συμφωνώ ούτε μου αρέσει, θα περιοριστω. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Lenia16 είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις κορίτσια. Κ εγώ έτσι σκέφτομαι αλλά τελικά ρώτησα την μαμά τους κ μου είπε ίδιο δώρο πάντα κ στα 3 γιατί ζηλεύουν κ τσακώνονται. Οπότε αν και δεν συμφωνώ ούτε μου αρέσει, θα περιοριστω. 

 

Στα γενέθλια διδύμων θα έπαιρνα και στα 2, αλλά αν το ένα είναι βαφτιστήρι θα έπαιρνε λίγο καλύτερο!

Σε άλλες περιστάσεις που κανονικά αρμόζει δώρο μόνο στο ένα παιδί, θα έπαιρνα μόνο στο ένα παιδί. 

Το να πρέπει να παίρνει κάποιος σε όλα γιατί ζηλεύουν... τους συντηρεί τη ζήλια για πάντα! Το να το ζητάει και η μαμά... ακόμα πιο περίεργο! 

Πώς θα μάθουν το δίκαιο αν η ίδια η μαμά παίρνει πάντα τα ίδια σε όλα για να μην τσακώνονται;

 

Εγώ παρακαλάω να μη φέρνουν και στα 2 τη μέρα των γενεθλίων του ενός. Το θεωρώ πολύ περίεργο και ότι τα κακομαθαίνει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 53 λεπτά , irin είπε:

 

Το να πρέπει να παίρνει κάποιος σε όλα γιατί ζηλεύουν... τους συντηρεί τη ζήλια για πάντα! Το να το ζητάει και η μαμά... ακόμα πιο περίεργο! 

Πώς θα μάθουν το δίκαιο αν η ίδια η μαμά παίρνει πάντα τα ίδια σε όλα για να μην τσακώνονται;

 

Εγώ παρακαλάω να μη φέρνουν και στα 2 τη μέρα των γενεθλίων του ενός. Το θεωρώ πολύ περίεργο και ότι τα κακομαθαίνει

συμφωνω απολυτα με αυτα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , vicky86 είπε:

συμφωνω απολυτα με αυτα

τελευταία διάβασα και ένα σχετικό άρθρο, αν το βρω θα το παραθέσω..

https://www.themamagers.gr/kid-issues/otan-to-paidi-oyrliazei-den-einai-dikaio-i-doyleia-mas-einai-na-prosanatolisoyme-to-vlemma-toy-sto-mesa-toy/?fbclid=IwAR0mrlMRoWgt3lJ085__4MTbo6d_AppOpzFN8SMX8LEf7VCjXBW09pdqXF8

 

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να γράψω χθες και πατήθηκε ό,τι να 'ναι.

 

Μα δεν είναι δικαίωμά σου να φροντίζεις τη βαφτιστήρα σου λίγο παραπάνω; Για τη σχέση της μεγάλης αδελφής με τη νονά δεν φταις εσύ. Είναι ευθύνη του γονιού να καλύψει αυτό το κενό, όχι δική σου. Και επίσης είναι ευθύνη τους να διαχειριστούν τη γενικότερη ζήλια.

Τέλος πάντων, αφού η μητέρα είπε έτσι, φαντάζομαι πως μπορείς να κάνεις αλλιώς. Ίσως να της έπαιρνα τίποτα μικροπράγματα σε άσχετες φάσεις. Ή να την έπαιρνα μόνη της για καμιά βόλτα, τύπου θέατρο, φαγητό έξω κλπ. Κάπως να ξεχωρίσει, να νιώσει και το παιδί ότι για σένα είναι ξεχωριστό. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, irin είπε:

Στα γενέθλια διδύμων θα έπαιρνα και στα 2, αλλά αν το ένα είναι βαφτιστήρι θα έπαιρνε λίγο καλύτερο!

Σε άλλες περιστάσεις που κανονικά αρμόζει δώρο μόνο στο ένα παιδί, θα έπαιρνα μόνο στο ένα παιδί. 

Το να πρέπει να παίρνει κάποιος σε όλα γιατί ζηλεύουν... τους συντηρεί τη ζήλια για πάντα! Το να το ζητάει και η μαμά... ακόμα πιο περίεργο! 

Πώς θα μάθουν το δίκαιο αν η ίδια η μαμά παίρνει πάντα τα ίδια σε όλα για να μην τσακώνονται;

 

Εγώ παρακαλάω να μη φέρνουν και στα 2 τη μέρα των γενεθλίων του ενός. Το θεωρώ πολύ περίεργο και ότι τα κακομαθαίνει

Συμφωνώ απόλυτα! Κ γενικά είμαι της άποψης ότι δεν χρειάζεται κ δεν πρέπει να παίρνουμε δώρα στα παιδιά κάθε φορά που βρισκόμαστε "για το καλό". Στα συγκεκριμένα βέβαια παίρνω γιατί μένουμε μακριά κ δεν τα βλέπω συχνά. Παρόλα αυτά, ιδανικά θα ήθελα να παίρνω ένα καλό δώρο στο βαφτιστηρι μου κ κάτι συμπληρωματικό στα άλλα 2. Ειδικά σε γενέθλια ή Χριστούγεννα. Όμως η μαμά τους θέλει το ίδιο για όλα γιατί ζηλεύουν όπως είπαμε κ επειδή καταλαβαίνει ότι οι καιροί είναι δύσκολοι προτιμά κάτι φθηνό για όλα παρά τη δική μου προσέγγιση. Το Πάσχα ας πούμε προτιμά να μην της παίρνω παπούτσια γιατί θα πρέπει να έχουν όλα ίδια. Τελοσπαντων, εφόσον έτσι προτιμά η μαμά τους κ από τη στιγμή που μπήκα στον κόπο να ρωτήσω εξαρχής φαντάζομαι ότι θα πρέπει να ακολουθήσω την επιθυμία της. Όμως σκεφτείτε τα Χριστούγεννα πχ που θέλω να πάρω ένα καλό δώρο στο βαφτιστηρι να πρέπει να δώσω τα τριπλά ή να μοιρασω το ίδιο ποσό στα 3 για να μην τσακωθουν. Δεν με ικανοποιεί καμία από τις 2 λύσεις.

πρίν από 13 λεπτά , Ilaeira είπε:

Πήγα να γράψω χθες και πατήθηκε ό,τι να 'ναι.

 

Μα δεν είναι δικαίωμά σου να φροντίζεις τη βαφτιστήρα σου λίγο παραπάνω; Για τη σχέση της μεγάλης αδελφής με τη νονά δεν φταις εσύ. Είναι ευθύνη του γονιού να καλύψει αυτό το κενό, όχι δική σου. Και επίσης είναι ευθύνη τους να διαχειριστούν τη γενικότερη ζήλια.

Τέλος πάντων, αφού η μητέρα είπε έτσι, φαντάζομαι πως μπορείς να κάνεις αλλιώς. Ίσως να της έπαιρνα τίποτα μικροπράγματα σε άσχετες φάσεις. Ή να την έπαιρνα μόνη της για καμιά βόλτα, τύπου θέατρο, φαγητό έξω κλπ. Κάπως να ξεχωρίσει, να νιώσει και το παιδί ότι για σένα είναι ξεχωριστό. 

Δυστυχώς μένουμε σε άλλες πόλεις κ δεν έχω αυτή τη δυνατότητα. Οπότε τα δώρα τα στέλνω. Σήμερα ας πούμε μου είπε ότι αν πάρω διαφορετικά δώρα (2 καλά για τα δίδυμα που γιορτάζουν κ ένα πιο μικρό για τη μεγάλη) το μεγάλο παιδάκι που είχε γενέθλια πριν από 4 μήνες (!) θα στεναχωρηθεί γιατί τότε δεν της είχα στείλει. Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω κ εγω. Δηλαδή κ στο άλλο δίδυμο, αν δεν ήταν δίδυμα δεν θα έστελνα σε κάθε γενέθλιά κ ονομαστική γιορτή, είναι αδύνατον.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Lenia16 είπε:

Σήμερα ας πούμε μου είπε ότι αν πάρω διαφορετικά δώρα (2 καλά για τα δίδυμα που γιορτάζουν κ ένα πιο μικρό για τη μεγάλη) το μεγάλο παιδάκι που είχε γενέθλια πριν από 4 μήνες (!) θα στεναχωρηθεί γιατί τότε δεν της είχα στείλει. Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω κ εγω. Δηλαδή κ στο άλλο δίδυμο, αν δεν ήταν δίδυμα δεν θα έστελνα σε κάθε γενέθλιά κ ονομαστική γιορτή, είναι αδύνατον.

Καλά, αλήθεια? στα λέει κιόλας?? εγώ πραγματικά θα ντρεπόμουν, όσο κολλητή μου κι αν ήταν. Ίσως γιατί το βρίσκω παράλογο.

Και δηλαδή τί εννοούμε ιδια δώρα? το ίδιο παιχνίδι 3 φορές? ή κάτι ίδιας αξίας; γιατί την αξία δεν την ξέρουν ακόμα, πιστεύω.

Αν εννοούν το ίδιο παιχνίδι, δεν θέλω να φανταστώ ένα σπίτι με όλα τα παιχνίδια ίδια x3! 

εγώ ίσα ίσα λέω στα δικά μου να πάρουν διαφορετικό για να έχουν μεγαλύτερη ποικιλία, όχι το ίδιο 2 φορές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Lenia16 είπε:

Σήμερα ας πούμε μου είπε ότι αν πάρω διαφορετικά δώρα (2 καλά για τα δίδυμα που γιορτάζουν κ ένα πιο μικρό για τη μεγάλη) το μεγάλο παιδάκι που είχε γενέθλια πριν από 4 μήνες (!) θα στεναχωρηθεί γιατί τότε δεν της είχα στείλει. 

 

Ο Χριστός κι η Παναγία... Δηλαδή κι απ' τη νονά του άλλου διδύμου ζητάνε το ίδιο; Κάθε φορά που γιορτάζει ένα από τα τρία παιδιά στο σπίτι, παίρνουν όλα ίσης αξίας δώρα από τους φίλους και συγγενείς;

Τώρα που το σκέφτομαι, αν έχεις τρία παιδιά, αυτός είναι ένας εξαιρετικός τρόπος να μην χρειαστεί να αγοράζεις ποτέ παιχνίδια. :)

Επεξεργάστηκαν by Ilaeira
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Ο Χριστός κι η Παναγία... Δηλαδή κι απ' τη νονά του άλλου διδύμου ζητάνε το ίδιο; Κάθε φορά που γιορτάζει ένα από τα τρία παιδιά στο σπίτι, παίρνουν όλα ίσης αξίας δώρα από τους φίλους και συγγενείς;

Τώρα που το σκέφτομαι, αν έχεις τρία παιδιά, αυτός είναι ένας εξαιρετικός τρόπος να μην χρειαστεί να αγοράζεις ποτέ παιχνίδια. :D

Καλέ, και ένα και δύο να έχεις...τόσα δώρα κάθε τρεις και λίγο, πραγματικά και να ήθελα να πάρω παιχνίδια, δεν τους λείπει τίποτα! έρχονται γενέθλια και δεν ξέρω τί να πάρω, τα έχουν όλα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, irin είπε:

Καλά, αλήθεια? στα λέει κιόλας?? εγώ πραγματικά θα ντρεπόμουν, όσο κολλητή μου κι αν ήταν. Ίσως γιατί το βρίσκω παράλογο.

Και δηλαδή τί εννοούμε ιδια δώρα? το ίδιο παιχνίδι 3 φορές? ή κάτι ίδιας αξίας; γιατί την αξία δεν την ξέρουν ακόμα, πιστεύω.

Αν εννοούν το ίδιο παιχνίδι, δεν θέλω να φανταστώ ένα σπίτι με όλα τα παιχνίδια ίδια x3! 

εγώ ίσα ίσα λέω στα δικά μου να πάρουν διαφορετικό για να έχουν μεγαλύτερη ποικιλία, όχι το ίδιο 2 φορές.

Όχι δεν εννοεί το ίδιο παιχνίδι 3 φορές αλλά αν πάρω στο ένα πχ playmobil, να πάρω κ στα άλλα. Αυτό όμως σημαίνει ότι αν εγώ είχα ένα budget 40 ευρώ για το δώρο του παιδιού, θα πάρω τελικά κάτι με 20 ευρώ χοντρικά, ώστε να πάρω κ για τα άλλα δύο κάτι με 15 έκαστο. Γιατί δεν μπορώ να δώσω πχ πάνω από 50 μαξιμουμ συν τα μεταφορικά κ από την άλλη δεν μπορείς να πάρεις δώρο με κάτω από 15 ευρώ που να είναι ισοδύναμο όσο γίνεται με του βαφτιστηριου. Για γενέθλια μιλάμε μόνο τώρα έτσι; Γιατί Χριστούγεννα κ Πάσχα μιλάμε για άλλα ποσά. Εγώ όμως δεν είμαι ικανοποιημένη με δώρο των 20 ευρώ γιατί αν δεν ήμουν υποχρεωμένη από τη μαμά να πάρω ίδια δώρα, θα έπαιρνα αυτό που ήθελα που θα ήταν πολύ αξιοπρεπές κ από κάτι μικρό για τα αδερφάκια. 

Με την άλλη νονά δεν ξέρω τι γίνεται να πω την αλήθεια. Κ γενικά δε θέλω να μπω σε τέτοια συζήτηση γιατί ο καθένας έχει το δικό του προϋπολογισμό κ δεν έχει κ νόημα. Δλδ η άλλη μπορεί να έχει να διαθέσει 150 ευρώ κ να μην τη νοιάζει. 

Εγώ σκεφτόμουν τώρα να πάρω ένα playmobil για το βαφτιστηρι, ένα lego frozen για το δίδυμο κ κάτι για το σχολείο για το μεγάλο κοριτσάκι, ένα παγούρι ή μια κασετίνα με μπογιές. Όμως εφαγα άκυρο κ τελικά πήρα κάτι για το σχολείο κ για τα τρία. Μου φαίνεται εντελώς άδικο κ στεναχωρήθηκα. Δεν ήθελα να πάρω κανονικό δώρο για το μεγάλο παιδί γιατί δεν έχει γενέθλια ούτε γιορτή, ούτε ήθελα να πάρω στο βαφτιστηρι μου ίδιο δώρο με τα άλλα 2 στα γενέθλια του, θέλω να το ξεχωρίζω σαν νονά κ ας μην τους βολεύει. Μακάρι να μπορούσα οικονομικά να υποστηρίξω 3 μεγάλα δώρα κ για τα 3 παιδιά αλλά δεν μπορώ. Σκέφτηκα ότι την επόμενη φορά δε θα ρωτήσω καθολου. Θα πάρω πρωτοβουλία κ ας αναγκαστούν να διαχειριστούν την κατάσταση. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Lenia16 είπε:

Μακάρι να μπορούσα οικονομικά να υποστηρίξω 3 μεγάλα δώρα κ για τα 3 παιδιά αλλά δεν μπορώ. Σκέφτηκα ότι την επόμενη φορά δε θα ρωτήσω καθολου. Θα πάρω πρωτοβουλία κ ας αναγκαστούν να διαχειριστούν την κατάσταση. 

 

Αυτό θα σου έλεγα. Εσύ πράττεις όπως κρίνεις και όπως ξέρεις. Και ανάλογα με το μπατζετ σου. Μη ρωτάς, γιατί συνήθως όταν ρωτάμε δίνουμε και δικαίωμα για οδηγίες κλπ... τύπου έχω δεχτεί οδηγίες για το τί ακριβώς σοκολατένιο αυγό να πάρω το Πάσχα, να είναι υγείας, να είναι τάδε μάρκα που είναι καλή κλπ...ενώ δεν ήξερα καν την 1η φορά ότι είναι υποχρεωτικό να πάρω σοκολατένιο αυγό! ε..δεν ξαναρώτησα!

Link to comment
Share on other sites

@Lenia16 τα Χριστούγεννα πάρε αυτά που εσύ κρίνεις χωρίς να ρωτήσεις. Αν το σκεφτούμε και καλύτερα θα δούμε πως η αξία όταν κάνουμε ένα δώρο σε κάποιον είναι να το έχουμε επιλέξει εμείς, να είναι φυσικά και χρήσιμο σε αυτόν που το κάνουμε, όμως να είναι δική μας επιλογή.  Αυτό μέχρι να μεγαλώσει το παιδί και να μπορεί να σου πει τι θέλει , εγώ από πολύ νωρίς ρωτούσα τον ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , irin είπε:

Αυτό θα σου έλεγα. Εσύ πράττεις όπως κρίνεις και όπως ξέρεις. Και ανάλογα με το μπατζετ σου. Μη ρωτάς, γιατί συνήθως όταν ρωτάμε δίνουμε και δικαίωμα για οδηγίες κλπ... τύπου έχω δεχτεί οδηγίες για το τί ακριβώς σοκολατένιο αυγό να πάρω το Πάσχα, να είναι υγείας, να είναι τάδε μάρκα που είναι καλή κλπ...ενώ δεν ήξερα καν την 1η φορά ότι είναι υποχρεωτικό να πάρω σοκολατένιο αυγό! ε..δεν ξαναρώτησα!

Εν τω μεταξύ την έχω ξαναπατήσει με τις ερωτήσεις αλλά δεν έμαθα (έχω 3 βαφτιστηρια λες κ είμαι ο Μητσοτάκης). Στο μεγαλύτερο που τώρα τελειώνει το λύκειο ρώτησα τι δώρο θέλει για τα γενέθλιά της, μιας που τώρα δεν της παίρνω λαμπάδα κ μου είπε κάτι αθλητικά που έκαναν 120 ευρώ. Έπαθα εγκεφαλικό. Εγώ στη νονά της κόρης μου όταν με ρωτάει της λέω πάντα πάρε ότι θες εσύ. Μόνο όταν με ρωτάει νούμερο για ρούχα ή παπούτσια. Έτσι κ αλλιώς εχουμε τόσα πολλά πράγματα που δυστυχώς δεν της κάνει τίποτα εντύπωση πια (άλλο κακό αυτό). Έχω ακόμη δώρα από τη γιορτή της που δεν έχουμε ανοίξει γιατι συνέχεια κάτι της φέρνουν.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lenia16 είπε:

Όχι δεν εννοεί το ίδιο παιχνίδι 3 φορές αλλά αν πάρω στο ένα πχ playmobil, να πάρω κ στα άλλα. Αυτό όμως σημαίνει ότι αν εγώ είχα ένα budget 40 ευρώ για το δώρο του παιδιού, θα πάρω τελικά κάτι με 20 ευρώ χοντρικά, ώστε να πάρω κ για τα άλλα δύο κάτι με 15 έκαστο. Γιατί δεν μπορώ να δώσω πχ πάνω από 50 μαξιμουμ συν τα μεταφορικά κ από την άλλη δεν μπορείς να πάρεις δώρο με κάτω από 15 ευρώ που να είναι ισοδύναμο όσο γίνεται με του βαφτιστηριου. Για γενέθλια μιλάμε μόνο τώρα έτσι; Γιατί Χριστούγεννα κ Πάσχα μιλάμε για άλλα ποσά. Εγώ όμως δεν είμαι ικανοποιημένη με δώρο των 20 ευρώ γιατί αν δεν ήμουν υποχρεωμένη από τη μαμά να πάρω ίδια δώρα, θα έπαιρνα αυτό που ήθελα που θα ήταν πολύ αξιοπρεπές κ από κάτι μικρό για τα αδερφάκια. 

Με την άλλη νονά δεν ξέρω τι γίνεται να πω την αλήθεια. Κ γενικά δε θέλω να μπω σε τέτοια συζήτηση γιατί ο καθένας έχει το δικό του προϋπολογισμό κ δεν έχει κ νόημα. Δλδ η άλλη μπορεί να έχει να διαθέσει 150 ευρώ κ να μην τη νοιάζει. 

Εγώ σκεφτόμουν τώρα να πάρω ένα playmobil για το βαφτιστηρι, ένα lego frozen για το δίδυμο κ κάτι για το σχολείο για το μεγάλο κοριτσάκι, ένα παγούρι ή μια κασετίνα με μπογιές. Όμως εφαγα άκυρο κ τελικά πήρα κάτι για το σχολείο κ για τα τρία. Μου φαίνεται εντελώς άδικο κ στεναχωρήθηκα. Δεν ήθελα να πάρω κανονικό δώρο για το μεγάλο παιδί γιατί δεν έχει γενέθλια ούτε γιορτή, ούτε ήθελα να πάρω στο βαφτιστηρι μου ίδιο δώρο με τα άλλα 2 στα γενέθλια του, θέλω να το ξεχωρίζω σαν νονά κ ας μην τους βολεύει. Μακάρι να μπορούσα οικονομικά να υποστηρίξω 3 μεγάλα δώρα κ για τα 3 παιδιά αλλά δεν μπορώ. Σκέφτηκα ότι την επόμενη φορά δε θα ρωτήσω καθολου. Θα πάρω πρωτοβουλία κ ας αναγκαστούν να διαχειριστούν την κατάσταση. 

 

Νομίζω ναι καλύτερα να μη ρωτήσεις ξανά η να ρωτήσεις το ίδιο το παιδί πχ είδα τα τάδε θα σου άρεσε κάποιο από αυτά για δώρο να δεις πάνω κάτω τα ενδιαφέροντα του ανά εποχές! Πάντως συνήθως δεν διατηρείται χρόνια αυτή η κατάσταση από όσους ξέρω τουλάχιστον ειδικά τα τελευταία χρόνια που σφίγγουν τα οικονομικά λουριά. Όλα θα αυξηθούν πόσα θα μπορείς να δίνεις *3 και τα άλλα δώρα που έχεις αλλού υποχρεώσεις και για τα δικά σου παιδιά και για εσάς ώστε να χαίρεσαι και η ίδια για το δώρο και την ποιότητα του που προσφέρεις στην βαφτιστηρα; Προσωπικά ήταν ένας λόγος που αποφασίσαμε με τον σύζυγο για ένα βαφτιστηρι ώστε να μην μας ζορισει ποτέ το οικονομικό και στο αδερφάκι του κάνουμε ένα δώρο στα γενέθλια του καλό που θα κάναμε έτσι και αλλιώς και Χριστούγεννα για κάτω από το δέντρο κάτι μικρότερης αξίας που επίσης θα το δίναμε ανεξαρτήτως κουμπαριάς.

Όσο για την μητέρα είναι δικό της κομμάτι να ξεδιαλύνει την κατάσταση. Πόσο θα ματαιωθούν τα παιδιά για ένα δώρο που δεν πήραν; Μία ώρα; Μία μέρα; Μια εβδομάδα; Καιρός να το πράξει. Και όταν θα θέλεις μπορείς να κάνεις εσύ μια εξαίρεση. Αλλά να είναι στην διακριτική σου ευχέρεια! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Κ εγώ έτσι σκέφτομαι αλλά τελικά ρώτησα την μαμά τους κ μου είπε ίδιο δώρο πάντα κ στα 3 γιατί ζηλεύουν κ τσακώνονται. 

 

1 ώρα πρίν, Lenia16 είπε:

Όχι δεν εννοεί το ίδιο παιχνίδι 3 φορές αλλά αν πάρω στο ένα πχ playmobil, να πάρω κ στα άλλα.

Δηλαδή αν πάρεις το "μεγάλο" σετ playmobil στη βαφτιστήρα και τις φιγούρες στο σακουλάκι για τα άλλα δύο, θα είναι ok;  Δεν θα ζηλεύουν;

Εγώ παιδιά πάντα ρωτάω στους φίλους-συγγενείς (και σχεδόν πάντα στους λιγότερο οικείους). Αλλά ρωτάω γενικά κατηγορίες, πχ ρούχο, παπούτσι, χειροτεχνία, βιβλίο, επιτραπέζιο αλλά όχι συγκεκριμένα ποιό ακριβώς. Εκτός από βαφτιστήρια που δεν έχω κανένα θέμα να μου στείλουν και ακριβώς ποιο θέλουν απευθείας ή αφού τους στείλω εγώ 2-3 επιλογές. Αλλά αλήθεια

1 hour ago, Lenia16 είπε:

Στο μεγαλύτερο που τώρα τελειώνει το λύκειο ρώτησα τι δώρο θέλει για τα γενέθλιά της, μιας που τώρα δεν της παίρνω λαμπάδα κ μου είπε κάτι αθλητικά που έκαναν 120 ευρώ. Έπαθα εγκεφαλικό

δεν μου έχει τύχει ποτέ να ζητήσουν κάτι σε αυτό το budget...γκουχ γκουχ λέτε όσο μεγαλώνουν να φτάσουμε σε αυτά τα ποσά... γκλουπ γκουχ γκουχ :unsure:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Νομίζω ναι καλύτερα να μη ρωτήσεις ξανά η να ρωτήσεις το ίδιο το παιδί πχ είδα τα τάδε θα σου άρεσε κάποιο από αυτά για δώρο να δεις πάνω κάτω τα ενδιαφέροντα του ανά εποχές! Πάντως συνήθως δεν διατηρείται χρόνια αυτή η κατάσταση από όσους ξέρω τουλάχιστον ειδικά τα τελευταία χρόνια που σφίγγουν τα οικονομικά λουριά. Όλα θα αυξηθούν πόσα θα μπορείς να δίνεις *3 και τα άλλα δώρα που έχεις αλλού υποχρεώσεις και για τα δικά σου παιδιά και για εσάς ώστε να χαίρεσαι και η ίδια για το δώρο και την ποιότητα του που προσφέρεις στην βαφτιστηρα; Προσωπικά ήταν ένας λόγος που αποφασίσαμε με τον σύζυγο για ένα βαφτιστηρι ώστε να μην μας ζορισει ποτέ το οικονομικό και στο αδερφάκι του κάνουμε ένα δώρο στα γενέθλια του καλό που θα κάναμε έτσι και αλλιώς και Χριστούγεννα για κάτω από το δέντρο κάτι μικρότερης αξίας που επίσης θα το δίναμε ανεξαρτήτως κουμπαριάς.

Όσο για την μητέρα είναι δικό της κομμάτι να ξεδιαλύνει την κατάσταση. Πόσο θα ματαιωθούν τα παιδιά για ένα δώρο που δεν πήραν; Μία ώρα; Μία μέρα; Μια εβδομάδα; Καιρός να το πράξει. Και όταν θα θέλεις μπορείς να κάνεις εσύ μια εξαίρεση. Αλλά να είναι στην διακριτική σου ευχέρεια! 

Έχεις δίκιο. Πάντως από πλευράς της η φίλη μου δεν έχει αξιώσεις για ακριβά δώρα ή τουλάχιστον δεν με έχει αφήσει να καταλάβω κάτι τέτοιο. Είμαστε χρόνια φίλες κ δεν είναι ο χαρακτήρας της έτσι. Ο προβληματισμός ήταν καθαρά δικός μου γιατί κάθε φορά θέλω να πάρω ένα καλό δώρο στο παιδί κ επειδή δε θέλει να στεναχωρηθουν τα άλλα με αναγκάζει σε εισαγωγικά να πάρω κάτι φθηνότερο ώστε να πάει επί 3. Για τα Χριστούγεννα θα κάνω ο,τι νομίζω. Ελπίζω να μη ρωτήσω ξανά κ καταλήξουμε εδώ να το συζητάμε πάλι :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, samsympan said:

 

δεν μου έχει τύχει ποτέ να ζητήσουν κάτι σε αυτό το budget...γκουχ γκουχ λέτε όσο μεγαλώνουν να φτάσουμε σε αυτά τα ποσά... γκλουπ γκουχ γκουχ :unsure:

Και εμένα που ο βαφτιστήρας μου είναι σε αυτή την ηλικία τέτοια ζητάει, σαν χθες θυμάμαι που ήταν 8-9 ετών και ήμασταν σε γνωστό παιχνιδάδικο για το δώρο του και ενώ του άρεσε το πειρατικό τότε μου έλεγε ''όχι νονά είναι ακριβό έχει 70(?) ευρώ''...αχ παλιές καλές εποχές! Τώρα πια κάθε φορά που παίρνω για να ρωτήσω κλαίω μέσα μου! χαχαχα

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...