Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αίτηση για παιδικούς / βρεφονηπιακούς σταθμούς ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Update: ρωτάνε τελικά για το σχολικό, απλώς το ρωτάνε στο τέλος της αίτησης, γι'αυτο δεν είχα φτάσει ακόμα εκεί. Πήραμε και τηλέφωνο σχετικά με το αν μπορούμε να αλλάξουμε αργότερα τη δήλωση μας σχετικά με την παραλαβή από τρίτους, τη χρήση σχολικού και την παραμονή εκεί μετά το μεσημεριανό και μας είπαν ότι ναι αλλάζει, απλά καλύτερα να έχεις δηλώσει από πριν ότι θες σχολικό και παραμονή ως αργά και μετά να τα ακυρώσεις, παρά το αντίθετο. 

Έλεγε στο τέλος και το πρόγραμμα, εκεί όπως είχα πει και σε άλλο θέμα μου φαίνονται λίγο υπερβολή τα 3 γεύματα από τις 9 ως τις 12.15 (έχει πρωινό στις 9, δεκατιανο 10.30 και μεσημεριανό 12.15) αλλά τι να κάνουμε, έτσι το έχουν, δεν έδινε επιλογή να παραλείψεις κάποιο (στο σπίτι τρώει πρωινό 9+, "δεκατιανο" κατά τις 11-12 κ μεσημεριανό μετά τις 2, γι'αυτο μου φαίνονται πολλά τα τρία μέσα σε ένα τριωρο-τετραωρο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 18 λεπτά , little lamb είπε:

Update: ρωτάνε τελικά για το σχολικό, απλώς το ρωτάνε στο τέλος της αίτησης, γι'αυτο δεν είχα φτάσει ακόμα εκεί. Πήραμε και τηλέφωνο σχετικά με το αν μπορούμε να αλλάξουμε αργότερα τη δήλωση μας σχετικά με την παραλαβή από τρίτους, τη χρήση σχολικού και την παραμονή εκεί μετά το μεσημεριανό και μας είπαν ότι ναι αλλάζει, απλά καλύτερα να έχεις δηλώσει από πριν ότι θες σχολικό και παραμονή ως αργά και μετά να τα ακυρώσεις, παρά το αντίθετο. 

Έλεγε στο τέλος και το πρόγραμμα, εκεί όπως είχα πει και σε άλλο θέμα μου φαίνονται λίγο υπερβολή τα 3 γεύματα από τις 9 ως τις 12.15 (έχει πρωινό στις 9, δεκατιανο 10.30 και μεσημεριανό 12.15) αλλά τι να κάνουμε, έτσι το έχουν, δεν έδινε επιλογή να παραλείψεις κάποιο (στο σπίτι τρώει πρωινό 9+, "δεκατιανο" κατά τις 11-12 κ μεσημεριανό μετά τις 2, γι'αυτο μου φαίνονται πολλά τα τρία μέσα σε ένα τριωρο-τετραωρο)

τουλ εκει που πηγαινε ο μικρος ο χρονος φαγητου ηταν αρκετα μικρος,οποτε σιγουρα κ οι ποσοτητες.απορω που μου λεγανε παντα οτι εφαγε,γτ τρωει παρα πολυ αργα,αλλα η αληθεια ειναι οτι ειχαν ωραια φαγητα

το δεκατιανο πηγαιναν απλα κομμενα φρουτα στην αιθουσα,δ πηγαιναν στην τραπεζαρια,κ εκει ξερω οτι ο δικος μου δ ετρωγε σχεδον ποτε

Link to comment
Share on other sites

Να πω επίσης κάτι που μου έκανε πολύ καλή εντύπωση: στο τέλος που έλεγε γενικά πώς λειτουργεί ο σταθμός, έλεγε ότι τον Σεπτέμβριο τα καινούργια παιδιά πηγαίνουν λίγα λιγα  κάθε κάποιες μέρες (έλεγε 5 καινούργια) και μενουν για ένα διάστημα μόνο ως τις 10.30. Το λίγα λίγα δεν καταλαβα ακριβώς πώς λειτουργεί (γιατί η τελευταία φουρνιά που θα πάει θα δει ήδη εκεί όλο το τμήμα αν καταλαβαίνω καλά) αλλά χάρηκα που είδα διάθεση σταδιακής προσαρμογής!

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Να πω επίσης κάτι που μου έκανε πολύ καλή εντύπωση: στο τέλος που έλεγε γενικά πώς λειτουργεί ο σταθμός, έλεγε ότι τον Σεπτέμβριο τα καινούργια παιδιά πηγαίνουν λίγα λιγα  κάθε κάποιες μέρες (έλεγε 5 καινούργια) και μενουν για ένα διάστημα μόνο ως τις 10.30. Το λίγα λίγα δεν καταλαβα ακριβώς πώς λειτουργεί (γιατί η τελευταία φουρνιά που θα πάει θα δει ήδη εκεί όλο το τμήμα αν καταλαβαίνω καλά) αλλά χάρηκα που είδα διάθεση σταδιακής προσαρμογής!

κ μας ετσι ηταν.δλδ πρωτη βδομαδα ξεκινησαν τα 10-15που ειχαν ξαναπαει,κ μετα ανα καποιες μερες πηγαιναν 3-5καινουρια

θυμαμαι ο γιος μου ξεκινησε την τριτη εβδομαδα,κ ως την παρασκευη καθοταν πληρες ωραριο

κ μαλιστα αυξανοταν αρκετα αργα η ωρα κ ηθελε να κατσει κ αλλο

επισης στις αρχες πηγαιναμε πιο αργα για να ξεκιναει η μερα εξω,που ειχαν ωραια παιχνιδια στην αυλη

στην ουσια τα παιδια αυξανονται,αλλα λογικα εχουν προσαρμοστει τα προηγουμενα οποτε δ υπαρχει θεμα

κανονικα στο τμημα ηταν γραμμενα γυρω στα 23,αλλα σπανια ειχε πανω απο 16παιδακια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, 

Θέλω να κάνω τα χαρτιά για το ΕΣΠΑ για βρεφονηπιακο σταθμό για το μικρό μου αλλά τον Σεπτέμβρη θα έχω μετακομίσει και θα είμαι σε άλλη περιοχή. Μήπως γνωρίζει κανένας αν μας δοθεί η επιδότηση του ΕΣΠΑ μπορώ να την χρησιμοποιήσω για άλλη περιοχή?  

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 ώρες πρίν, Aγγελικη93 είπε:

Καλησπέρα σας, 

Θέλω να κάνω τα χαρτιά για το ΕΣΠΑ για βρεφονηπιακο σταθμό για το μικρό μου αλλά τον Σεπτέμβρη θα έχω μετακομίσει και θα είμαι σε άλλη περιοχή. Μήπως γνωρίζει κανένας αν μας δοθεί η επιδότηση του ΕΣΠΑ μπορώ να την χρησιμοποιήσω για άλλη περιοχή?  

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2022 at 4:31 ΜΜ, Aγγελικη93 είπε:

Καλησπέρα σας, 

Θέλω να κάνω τα χαρτιά για το ΕΣΠΑ για βρεφονηπιακο σταθμό για το μικρό μου αλλά τον Σεπτέμβρη θα έχω μετακομίσει και θα είμαι σε άλλη περιοχή. Μήπως γνωρίζει κανένας αν μας δοθεί η επιδότηση του ΕΣΠΑ μπορώ να την χρησιμοποιήσω για άλλη περιοχή?  

 

Καλησπέρα, εμείς πριν λίγα χρόνια είχαμε πάρει το voucher ξεκινήσαμε σε έναν παιδικό και λίγους μήνες αργότερα αλλάξαμε πόλη κ μεταφέρθηκε από το ένα σχολείο στο άλλο. Η διαδικασία ήταν αν θυμάμαι καλά δελτίο εισόδου-δελτίο εξόδου στον πρώτο παιδικό, τηλεφωνικά στα κεντρικά η αλλαγή περιφέρειας κ δελτίο εισόδου στο νέο παιδικό. Αλλάξαμε πόλη  και περιφέρεια χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 7/6/2022 at 8:43 ΜΜ, Vasilo είπε:

Καλησπέρα, εμείς πριν λίγα χρόνια είχαμε πάρει το voucher ξεκινήσαμε σε έναν παιδικό και λίγους μήνες αργότερα αλλάξαμε πόλη κ μεταφέρθηκε από το ένα σχολείο στο άλλο. Η διαδικασία ήταν αν θυμάμαι καλά δελτίο εισόδου-δελτίο εξόδου στον πρώτο παιδικό, τηλεφωνικά στα κεντρικά η αλλαγή περιφέρειας κ δελτίο εισόδου στο νέο παιδικό. Αλλάξαμε πόλη  και περιφέρεια χωρίς κανένα πρόβλημα.

Ευχαριστώ πολύ! Θα δουμε πως θα το κάνουμε όταν βγουν οι αιτήσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...