Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αίτηση για παιδικούς / βρεφονηπιακούς σταθμούς ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Καλημέρα γονείς!!

Περιμένω να ανοίξει η πλατφόρμα για να γράψω τον μικρό σε δημοτικό παιδικό σταθμό, τον Σεπτέμβριο θα είναι σχεδόν 3.

Ήθελα να σας ρωτήσω γιατί δεν είμαι καθόλου εξοικειωμένη με τη διαδικασία (ο μεγάλος μου πήγε κατευθείαν προνήπιο)

 

1)υπάρχει περίπτωση απόρριψης? Λόγω πχ ότι εγώ είμαι άνεργη?

2)Με την πάνα τι γίνεται? Θα κοιτάξω να την κόψουμε τώρα το καλοκαίρι, αν δεν τα καταφέρουμε όμως?

 

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Καλημέρα γονείς!!

Περιμένω να ανοίξει η πλατφόρμα για να γράψω τον μικρό σε δημοτικό παιδικό σταθμό, τον Σεπτέμβριο θα είναι σχεδόν 3.

Ήθελα να σας ρωτήσω γιατί δεν είμαι καθόλου εξοικειωμένη με τη διαδικασία (ο μεγάλος μου πήγε κατευθείαν προνήπιο)

 

1)υπάρχει περίπτωση απόρριψης? Λόγω πχ ότι εγώ είμαι άνεργη?

2)Με την πάνα τι γίνεται? Θα κοιτάξω να την κόψουμε τώρα το καλοκαίρι, αν δεν τα καταφέρουμε όμως?

 

 

 

Καλησπέρα,με την πανα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα,ο γιος μου ξεκίνησε παιδικό τον Δεκέμβριο(2,5 ετων)είχα και εγώ αυτό το άγχος αν τον δεχτούνε λογο πάνας αλλά μου είπανε στο σχολείο πως ο παιδικός σταθμός δέχεται παιδάκια με πάνα.Ή ανεργία δεν είναι λόγος απόρριψης στο σχολειο του γιου μου οι περισσότερες μαμάδες δεν εργάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Λόγος απόρριψης είναι το να έχουν συμπληρωθεί οι θέσεις. Στους δημόσιους παιδικούς έχουν προτεραιότητα αυτοί που εργάζονται αυτό δε σημαίνει πως δε θα σας πάρουν αλλά προηγούνται οι εργαζόμενοι. Πολλές φορές ξεκινάνε τα τμήματα και στην πορεία ανοίγουν ξανά θέσεις. Για την πάνα εξαρτάται από τον παιδικό μάλλον, οπότε καλύτερα να ρωτήσεις. Ιδιωτικά σίγουρα δεν υπάρχει θέμα με την πάνα. Αν υπάρχει ακόμα το voucher μέσω ΕΣΠΑ (γιατί έχουν περάσει χρόνια από τότε που πήραμε) μπορείς να κάνεις αίτηση για voucher και αν απορριφθεί η αίτηση στο δημοτικό να πάτε σε ιδιωτικό.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Καλημέρα γονείς!!

Περιμένω να ανοίξει η πλατφόρμα για να γράψω τον μικρό σε δημοτικό παιδικό σταθμό, τον Σεπτέμβριο θα είναι σχεδόν 3.

Ήθελα να σας ρωτήσω γιατί δεν είμαι καθόλου εξοικειωμένη με τη διαδικασία (ο μεγάλος μου πήγε κατευθείαν προνήπιο)

 

1)υπάρχει περίπτωση απόρριψης? Λόγω πχ ότι εγώ είμαι άνεργη?

2)Με την πάνα τι γίνεται? Θα κοιτάξω να την κόψουμε τώρα το καλοκαίρι, αν δεν τα καταφέρουμε όμως?

 

 

 

Όταν λες πλατφόρμα εννοείς του δήμου σου ε; Όχι του ΕΣΠΑ αυτό έρχεται αργότερα και συμπληρωματικά. Στον δήμο λοιπόν αν λειτουργεί όπως οι περισσότεροι θα ανεβάσεις όσα ζητήσουν συνήθως οικογενειακή κατάσταση την βγάζουμε από το gov, φορολογική φετινή οπότε αν δεν την έχετε κάνει ευκαιρία να την κάνετε, την κάρτα ανεργίας σου, βεβαίωση εργοδότη του συζύγου και ένσημα έτους, ΔΕΚΟ με τη διεύθυνση κατοικίας, φωτογραφία με τα εμβόλια και την πρώτη σελίδα του βιβλιαρίου. Συνήθως αυτά ή κάποια από αυτά. Όταν τα ανεβάσεις θα πάρεις μόρια πχ βάση εισοδήματος παίρνεις από 0 έως 50 μόρια, η κάρτα ανεργίας δίνει 20, αν έχει αδερφάκι στις δομές παίρνει επίσης ΚΟΚ. Τα νούμερα τυχαία. Βάση αυτής της μοριοδότησης θα πάρεις νούμερο σειράς και θα βγουν οι καταληκτικοί πίνακες. Στους περισσότερους δήμους παίρνουν όλα τα παιδάκια ειδικά σε τέτοια ηλικία που δεν είναι βρέφη καθώς εκεί είναι περιορισμένες οι θέσεις. Σε περίπτωση δήμου που δεν μπορεί να υποστηρίξει όλα τα παιδιά μπαίνει και ο παράγοντας χρονικής κατάθεσης της αίτησης όταν υπάρχει ο ίδιος αριθμός μορίων οπότε για καλό και για κακό έχε έτοιμα όλα τα χαρτιά να τα ανεβάσεις άμεσα όταν ανοίξει. Όταν λέμε άμεσα τύπου και 12 η ώρα το βράδυ. Παλιά υπήρχε ο συνωστισμός έξω από τις δομές για κατάθεση και ήταν first come first serve αλλά από τότε με τον κορονοϊό ευτυχώς μπήκαν τα μόρια και οι ηλεκτρονικές αιτήσεις κάπως καλύτερα έγιναν τα πράγματα τουλάχιστον πιο αξιοκρατικά. Αν περάσεις σε θέση θα σου βγουν και τα τροφεια που πάνε ανάλογα με τη φορολογική σε περίπτωση που δεν πάρεις ΕΣΠΑ. Αν κάνεις αίτηση για ΕΣΠΑ τον Ιούνη και το πάρεις απαλλάσσεται το παιδί από τροφεια. Αν θες να σου πω και για ΕΣΠΑ πες μου! Σε όλες τις περιπτώσεις διαβάζεις πολυυυ προσεκτικά τις οδηγίες που θα βγάλει ο δήμος για να μη σε απορρίψουν από κάποια παρατυπία! 

Η πάνα όχι δεν είναι λόγος άρνησης δεν σε ρωτάνε είναι παράνομο πλέον. 

Υ.γ  Και βεβαίωση ιατρού νομίζω στα χαρτιά ότι είναι ικανό ψυχολογικά και σωματικά για παρακολούθηση τυπικού σχολείου. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

κ εγω απο οσο ξερω για να σε απορριψουν ειναι καθαρα θεμα θεσεων

να κανεις κ εσπα μετα

με την πανα πιστευω δ θα εχουν θεμα,οσοι ξερω τα δεχονται.κ συνηθως βοηθανε κ στο κοψιμο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις! Θα κάνω την αίτηση για το δήμο και θα κάνω και για ΕΣΠΑ όταν έρθει η ώρα. Σήμερα άνοιξε η πλατφόρμα για το δήμο όμως παρότι έχω συγκεντρώσει τα περισσότερα δικαιολογητικά, δεν μπορώ να την κάνω ακόμα γιατί ζητάει και βεβαίωση παιδιάτρου. Έχουμε ραντεβού την Πέμπτη για εμβόλιο οπότε θα συμπληρώσει και αυτό το χαρτί. Άρα πόσο άμεσα να τα καταθέσω? Να χάσω σειρά για λίγες μέρες αλλά πως να γίνει αλλιώς? Από μόρια χάλια είμαστε πάντως από όσο βλέπω.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marakiz είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις! Θα κάνω την αίτηση για το δήμο και θα κάνω και για ΕΣΠΑ όταν έρθει η ώρα. Σήμερα άνοιξε η πλατφόρμα για το δήμο όμως παρότι έχω συγκεντρώσει τα περισσότερα δικαιολογητικά, δεν μπορώ να την κάνω ακόμα γιατί ζητάει και βεβαίωση παιδιάτρου. Έχουμε ραντεβού την Πέμπτη για εμβόλιο οπότε θα συμπληρώσει και αυτό το χαρτί. Άρα πόσο άμεσα να τα καταθέσω? Να χάσω σειρά για λίγες μέρες αλλά πως να γίνει αλλιώς? Από μόρια χάλια είμαστε πάντως από όσο βλέπω.

 

Δεν μπορείς να την πάρεις ένα τηλέφωνο να στην ετοιμάσει και να περάσεις να την πάρεις πριν την Πέμπτη; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Δεν μπορείς να την πάρεις ένα τηλέφωνο να στην ετοιμάσει και να περάσεις να την πάρεις πριν την Πέμπτη; 

Μα υπογράφουν ένα τέτοιο σοβαρό χαρτί χωρίς να τα εξετάσουν? Δεν νομίζω να το θυμάται το παιδί μου, εννοώ τον παίρνω τηλ όταν χρειάζεται και με εξυπηρετεί πάντα αλλά δεν νομίζω πως τα θυμάται κιόλας τα παιδιά μου (με τόσα παιδιά που βλέπει).

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, marakiz είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις! Θα κάνω την αίτηση για το δήμο και θα κάνω και για ΕΣΠΑ όταν έρθει η ώρα. Σήμερα άνοιξε η πλατφόρμα για το δήμο όμως παρότι έχω συγκεντρώσει τα περισσότερα δικαιολογητικά, δεν μπορώ να την κάνω ακόμα γιατί ζητάει και βεβαίωση παιδιάτρου. Έχουμε ραντεβού την Πέμπτη για εμβόλιο οπότε θα συμπληρώσει και αυτό το χαρτί. Άρα πόσο άμεσα να τα καταθέσω? Να χάσω σειρά για λίγες μέρες αλλά πως να γίνει αλλιώς? Από μόρια χάλια είμαστε πάντως από όσο βλέπω.

Δεν νομίζω πως χρειάζεται να εξετάσει το παιδί για αλλεργίες και για τα εμβόλια συνήθως ζητάνε το χαρτί παιδίατρο,εγώ πέρασα από το ιατρειο έδωσα το βιβλιάριο και το συμπλήρωσε ο γιατρός σε 2 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πες για τα μόρια πόσα σας δίνει και γιατί λες λίγα; Πόσα παραπάνω παίρνουν οι άλλες κατηγορίες; Για ιδιωτικό έχεις ψάξει αν γίνει καμία στραβή; Γιατί ΕΣΠΑ ως άνεργη θα πάρεις οπωσδήποτε αν πληρείς τις προϋποθέσεις του εισοδήματος. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

@marakiz συμφωνω στο να το δεις και μέσω ΕΣΠΑ, ως άνεργη και με δύο παιδιά θα έχεις περισσότερα μόρια!!!

Αν πάρεις βαουτσερ ΕΣΠΑ θα μπορείς να πας και σε ιδιωτικό παιδικό, αρκεί να έχεις κλείσει θέση.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, λουκουμαδάκι είπε:

Πες για τα μόρια πόσα σας δίνει και γιατί λες λίγα; Πόσα παραπάνω παίρνουν οι άλλες κατηγορίες; Για ιδιωτικό έχεις ψάξει αν γίνει καμία στραβή; Γιατί ΕΣΠΑ ως άνεργη θα πάρεις οπωσδήποτε αν πληρείς τις προϋποθέσεις του εισοδήματος. 

Λίγο που κοίταξα δεν με βλέπω κάπου με μόρια, στους εργαζόμενους είναι πχ 100, μετά έχει με μονογονεϊκή, ΑΜΕΑ κι άλλα διάφορα.

 

ΕΣΠΑ θα κάνω αλλά δεν έχω κοιτάξει σε ιδιωτικό γιατί όπου το έχω συζητήσει, έχουν κρατήσει ήδη θέσεις και για να κρατήσεις θέση την πληρώνεις χωρίς να είναι σίγουρο αν θα έχεις ΕΣΠΑ, ούτε στα επιστρέφουν αυτά τα χρήματα αν δεν έχεις τελικά. Και δεν μπαίνω σ' αυτή τη διαδικασία, με πιάνουν τα νεύρα μ και μόνο που το ακούω! 

 

Όσο αφορά τον παιδίατρο είχατε δίκιο, του έστειλα με μέιλ τη φόρμα και μου την έστειλε πίσω συμπληρωμένη! Της Παναγίας τα μάτια ζητάνε πάντως!! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , marakiz είπε:

Λίγο που κοίταξα δεν με βλέπω κάπου με μόρια, στους εργαζόμενους είναι πχ 100, μετά έχει με μονογονεϊκή, ΑΜΕΑ κι άλλα διάφορα.

 

ΕΣΠΑ θα κάνω αλλά δεν έχω κοιτάξει σε ιδιωτικό γιατί όπου το έχω συζητήσει, έχουν κρατήσει ήδη θέσεις και για να κρατήσεις θέση την πληρώνεις χωρίς να είναι σίγουρο αν θα έχεις ΕΣΠΑ, ούτε στα επιστρέφουν αυτά τα χρήματα αν δεν έχεις τελικά. Και δεν μπαίνω σ' αυτή τη διαδικασία, με πιάνουν τα νεύρα μ και μόνο που το ακούω! 

 

Όσο αφορά τον παιδίατρο είχατε δίκιο, του έστειλα με μέιλ τη φόρμα και μου την έστειλε πίσω συμπληρωμένη! Της Παναγίας τα μάτια ζητάνε πάντως!! 

 

Και οι δημοτικοί παιδικοί σταθμοί και οι ιδιωτικοί σταθμοί πάντα κρατάνε θέσεις για παιδιά ΕΣΠΑ. Έχουν μεγαλύτερο κέρδος μέσω ΕΣΠΑ (ειδικά οι δημοτικοί). Οπότε θα κάνεις κανονικά την αίτηση σου για ΕΣΠΑ όταν ανοίξει και θα δηλώσεις τους παιδικούς σταθμούς που επιθυμείς.

Το βασικότερο κριτήριο για ΕΣΠΑ είναι το εισοδηματικό. Δεν έχει σημασία αν είσαι άνεργη με 3 ή 4 ή 5 ή 15 παιδιά. Δεν πρέπει να ξεπερνάς το όριο που έχουν για το οικογενειακό εισόδημα που ορίζουν προκειμένου να επιδοτηθείς. Γιατί σου λέει μπορεί να είσαι άνεργη με 2 παιδιά, αλλά το οικ.εισόδημα να είναι 40.000,00. Ε δε θα σε επιδοτήσουν. Αυτό θα κοιτάξεις πρωτίστως.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Όσο αφορά τον παιδίατρο είχατε δίκιο, του έστειλα με μέιλ τη φόρμα και μου την έστειλε πίσω συμπληρωμένη! Της Παναγίας τα μάτια ζητάνε πάντως!! 

 

Υπηρχε κάποια φόρμα για τον παιδίατρο; Στον δήμο μας στη λίστα των δικαιολογητικών έγραφε απλώς "βεβαίωση παιδιατρου για καλή και πνευματική υγεία", οπότε μας έγραψε μια ιδιόχειρη και μας την έστειλε μέσω viber. Δεν έχω μπει όμως ακόμη στη σελίδα που καταθέτουμε τα δικαιολογητικά για να δω αν ζητάνε κάτι πιο συγκεκριμένο ή σε μορφή φόρμας συμπληρωμένης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 42 λεπτά , little lamb είπε:

 

Υπηρχε κάποια φόρμα για τον παιδίατρο; Στον δήμο μας στη λίστα των δικαιολογητικών έγραφε απλώς "βεβαίωση παιδιατρου για καλή και πνευματική υγεία", οπότε μας έγραψε μια ιδιόχειρη και μας την έστειλε μέσω viber. Δεν έχω μπει όμως ακόμη στη σελίδα που καταθέτουμε τα δικαιολογητικά για να δω αν ζητάνε κάτι πιο συγκεκριμένο ή σε μορφή φόρμας συμπληρωμένης.

Ναι υπάρχει φόρμα! Την είχε ο δήμος μας και την είχε και όμορος δήμος που κοίταξα να προετοιμαστώ. Αν γκουγκλάρεις βεβαίωση υγείας για παιδικό σταθμό θα σου βγάλει 2-3 φόρμες.

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ το βλέπω να ξαναπαιρνουμε τη γιατρό... Δεν το έγραφαν στη λίστα δικαιολογητικών. Μόνο ότι πρόκειται για βεβαίωση καλής σωματικής κ πνευματικής υγείας (εντωμεταξυ η δικιά μας δεν έγραψε τίποτα για πνευματική αλλά ντράπηκα να της πω να στείλει άλλη. Ελπίζω να μην έχουν φόρμα ώστε να μη χρειαστεί να την ξαναπάρω). Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μπήκαμε τώρα, δεν έχει φόρμα, ανεβάζεις απλά το χαρτί του γιατρού σου. Αλλά είχε μια φόρμα "βιογραφικό παιδιού" που το συμπληρωνεις εσύ κ δίνεις απλά στο τέλος τα στοιχεία του παιδιάτρου σου. Οι ερωτήσεις ήταν κορυφαίες... Πώς λένε και πότε γεννήθηκαν τα αγόρια της οικογένειας και για κάποιο λόγο χωριστή ερωτηση το ίδιο για τα κορίτσια της οικογένειας, αν θέλει να αποκτήσει αδερφάκι, σε τι ηλικία μίλησε (έτσι αόριστα χωρίς να προσδιορίζει τι εννοεί "μίλησε"), ποιοι είναι οι φίλοι του, αν κουράζεται εύκολα και "ποιες είναι οι αιτίες" (υποθέσαμε ότι εννοεί περιστάσεις στις οποίες κουράζεται), αν τρώει καλά, αν κοιμάται καλά, αν παίζει μόνο του ή θέλει παρέα (λες και δεν ξέρουν ότι τα παιδάκια είναι πότε έτσι κ πότε αλλιώς) και άλλα τέτοια χαζά. Τι ρόλο παίζουν αυτά ξέρετε; Βάσει μορίων δεν γίνεται η επιλογή; Μετράνε κάπου αυτά; Γιατί δεν ήταν εύκολο να τα απαντήσεις τόσο μονολεκτικά. Για πάνα δεν ρωτούσε τίποτα ενώ ρωτούσε όλα αυτά!

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Μπήκαμε τώρα, δεν έχει φόρμα, ανεβάζεις απλά το χαρτί του γιατρού σου. Αλλά είχε μια φόρμα "βιογραφικό παιδιού" που το συμπληρωνεις εσύ κ δίνεις απλά στο τέλος τα στοιχεία του παιδιάτρου σου. Οι ερωτήσεις ήταν κορυφαίες... Πώς λένε και πότε γεννήθηκαν τα αγόρια της οικογένειας και για κάποιο λόγο χωριστή ερωτηση το ίδιο για τα κορίτσια της οικογένειας, αν θέλει να αποκτήσει αδερφάκι, σε τι ηλικία μίλησε (έτσι αόριστα χωρίς να προσδιορίζει τι εννοεί "μίλησε"), ποιοι είναι οι φίλοι του, αν κουράζεται εύκολα και "ποιες είναι οι αιτίες" (υποθέσαμε ότι εννοεί περιστάσεις στις οποίες κουράζεται), αν τρώει καλά, αν κοιμάται καλά, αν παίζει μόνο του ή θέλει παρέα (λες και δεν ξέρουν ότι τα παιδάκια είναι πότε έτσι κ πότε αλλιώς) και άλλα τέτοια χαζά. Τι ρόλο παίζουν αυτά ξέρετε; Βάσει μορίων δεν γίνεται η επιλογή; Μετράνε κάπου αυτά; Γιατί δεν ήταν εύκολο να τα απαντήσεις τόσο μονολεκτικά. Για πάνα δεν ρωτούσε τίποτα ενώ ρωτούσε όλα αυτά!

 

καπως ασαφεις καποιες ερωτησεις,πραγματι

δ μου εχει τυχει

κ στο δημοτικο παιδικο σταθμο,κ στα νηπιαγωγεια συμπληρωναμε αυτην την φορμα που υπεγραφε ο γιατρος.με βασικα ιατρικα στοιχεια

στο νηπιαγωγειο ειχε κ ενα ερωτηματολογιο,πιο πολυ για να γνωρισει η δασκαλα το παιδι.με ποιους μενει στο σπιτι,τι φοβαται,τι του αρεσει κλπ

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

στο νηπιαγωγειο ειχε κ ενα ερωτηματολογιο,πιο πολυ για να γνωρισει η δασκαλα το παιδι.με ποιους μενει στο σπιτι,τι φοβαται,τι του αρεσει κλπ

 

Ναι κάτι τέτοιο είναι λογικό, αν έχει επιλεγεί το παιδί. Σε αυτή τη φάση λίγο κουφό, γιατί κατ'αρχας μέχρι τον Σεπτέμβρη πολλά αλλάζουν σ'ενα παιδί αυτής της ηλικίας. Όπως και το άλλο περίεργο, που θέλουν από τώρα υπεύθυνη δήλωση για την παραλαβή των παιδιών από άλλο άτομο. Δεν είναι νωρίς για αυτά, αφού δεν ξέρεις καν αν θα σε παρουν; Ελπίζω να μπορείς να το αλλάξεις αυτό στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , little lamb είπε:

 

Ναι κάτι τέτοιο είναι λογικό, αν έχει επιλεγεί το παιδί. Σε αυτή τη φάση λίγο κουφό, γιατί κατ'αρχας μέχρι τον Σεπτέμβρη πολλά αλλάζουν σ'ενα παιδί αυτής της ηλικίας. Όπως και το άλλο περίεργο, που θέλουν από τώρα υπεύθυνη δήλωση για την παραλαβή των παιδιών από άλλο άτομο. Δεν είναι νωρίς για αυτά, αφού δεν ξέρεις καν αν θα σε παρουν; Ελπίζω να μπορείς να το αλλάξεις αυτό στην πορεία.

 

Εμάς αυτά μας τα ζήτησαν όταν πήγαμε για την εγγραφή, αφού ολοκληρώθηκε δηλαδή η διαδικασία των αιτήσεων. Μπορεί να το κάνουν έτσι για να κερδίσουν χρόνο τον Σεπτέμβρη και να τα έχουν έτοιμα.

Link to comment
Share on other sites

Στους δημόσιους παιδικούς / σχολεία έτσι γίνεται, δηλώνεις εξ αρχής ποιος θα παραλαμβάνει το παιδί.

Στο ιδιωτικό και εμάς αυτά με την εγγραφή τα ζητούσαν, όμως στο δημόσιο σχολείο αυτό δηλώθηκε τον Μάρτιο που έγινε η αίτηση για την  εγγραφή του.

Προσωπικά δεν θεωρώ καθόλου χαζά αυτά που ζητάνε από το παιδικό, είναι ερωτήσεις που δείχνουν πως αντλούν πληροφορίες βοηθητικές ώστε να μάθουν όσο περισσότερα γίνεται για το εκάστοτε παιδί. Περίεργο για δημόσιο σχολείο ναι, όμως δε το θεωρώ καθόλου περιττό, σκεφτείτε πόσο πιο καλή και ομαλή θα είναι η προσαρμογή τους  αν οι εκπαιδευτικοί χρησιμοποιήσουν αυτές τις πληροφορίες προς όφελος τους. .

Link to comment
Share on other sites

κ εμεις για παραλαβη κλπ με την εγγραφη

δ εχει χρειαστει αλλα δεν ειναι κ ιδιαιτερο θεμα πιστευω να αλλαξει αργοτερα

κ τουλ στα σχολεια μας ειναι απλο θεμα.θα παρω ενα τηλ κ θα ενημερωσω απλα ποιος θα το παραλαβει,ακομη κ λιγο πριν γινει

στο δημοτικο πλεον μιλαμε κατευθειαν με τη δασκαλα

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Μπήκαμε τώρα, δεν έχει φόρμα, ανεβάζεις απλά το χαρτί του γιατρού σου. Αλλά είχε μια φόρμα "βιογραφικό παιδιού" που το συμπληρωνεις εσύ κ δίνεις απλά στο τέλος τα στοιχεία του παιδιάτρου σου. Οι ερωτήσεις ήταν κορυφαίες... Πώς λένε και πότε γεννήθηκαν τα αγόρια της οικογένειας και για κάποιο λόγο χωριστή ερωτηση το ίδιο για τα κορίτσια της οικογένειας, αν θέλει να αποκτήσει αδερφάκι, σε τι ηλικία μίλησε (έτσι αόριστα χωρίς να προσδιορίζει τι εννοεί "μίλησε"), ποιοι είναι οι φίλοι του, αν κουράζεται εύκολα και "ποιες είναι οι αιτίες" (υποθέσαμε ότι εννοεί περιστάσεις στις οποίες κουράζεται), αν τρώει καλά, αν κοιμάται καλά, αν παίζει μόνο του ή θέλει παρέα (λες και δεν ξέρουν ότι τα παιδάκια είναι πότε έτσι κ πότε αλλιώς) και άλλα τέτοια χαζά. Τι ρόλο παίζουν αυτά ξέρετε; Βάσει μορίων δεν γίνεται η επιλογή; Μετράνε κάπου αυτά; Γιατί δεν ήταν εύκολο να τα απαντήσεις τόσο μονολεκτικά. Για πάνα δεν ρωτούσε τίποτα ενώ ρωτούσε όλα αυτά!

 

 

Τέτοια στοιχεία ζητούν στο νήπιο όπως ειπώθηκε ήδη. Είναι ένας τρόπος να γνωρίσουν το παιδί. Δεν έχουν να κάνουν με τα μόρια. Μου φαίνεται και εμένα περίεργο να τα ζητούν από τώρα, όντως θα έχουν αλλάξει κάποια πράγματα μέχρι να πάνε όντως τα μικρά. Εγώ μόλις τελείωσα με την αίτηση, ανέβασα και τα τόσα και τόσα δικαιολογητικά. Πήρα τηλ για μια διευκρίνηση μόνο, όσο αφορά το εκκαθαριστικό μιας και ο δικός μας δήμος ζητάει το φετινό, είναι το μοναδικό όμως από τα ζητούμενα δικαιολογητικά που μπορείς να το προσκομίσεις αργότερα, μέχρι και τη λήξη των αιτήσεων. Σε άλλους δήμους (όπως πχ το Περιστέρι που είναι και μεγάλος)  καλύπτονται κι από το περσινό.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Στους δημόσιους παιδικούς / σχολεία έτσι γίνεται, δηλώνεις εξ αρχής ποιος θα παραλαμβάνει το παιδί.

Στο ιδιωτικό και εμάς αυτά με την εγγραφή τα ζητούσαν, όμως στο δημόσιο σχολείο αυτό δηλώθηκε τον Μάρτιο που έγινε η αίτηση για την  εγγραφή του.

Προσωπικά δεν θεωρώ καθόλου χαζά αυτά που ζητάνε από το παιδικό, είναι ερωτήσεις που δείχνουν πως αντλούν πληροφορίες βοηθητικές ώστε να μάθουν όσο περισσότερα γίνεται για το εκάστοτε παιδί. Περίεργο για δημόσιο σχολείο ναι, όμως δε το θεωρώ καθόλου περιττό, σκεφτείτε πόσο πιο καλή και ομαλή θα είναι η προσαρμογή τους  αν οι εκπαιδευτικοί χρησιμοποιήσουν αυτές τις πληροφορίες προς όφελος τους. .

 

Δεν το θεωρώ περιττό γενικά. Περιττό σε αυτή τη φάση. Αν γινόταν για τα παιδιά που επιλέχθηκαν όταν βγουν τα αποτελέσματα εννοείται ότι θα ήταν πολύ βοηθητικό. Απλά τώρα ένα παιδάκι μπορεί να έχει τεράστιες αλλαγές μέχρι το Σεπτέμβρη. Εν πάση περιπτώσει δεν το θεωρώ κάτι κακό, απλά μου έκανε εντύπωση και ήθελα να δω αν είναι παντού έτσι.

 

Συν ότι σε ένα κουτάκι μιας σειράς δεν απαντιουνται εύκολα πολλά από αυτά. Ή το αν θέλει αδερφάκι: η δικιά μου τώρα που αρχίσαμε να λέμε ότι μπορεί κάποια στιγμη να έχουμε μωράκι (όσες δεν είδατε που το είχα γράψει, είμαι στην αρχή εγκυμοσύνης απλά η μικρή δεν το ξέρει ακόμα) τη μια λέει τι ωραία θα παίζουμε κλπ, την άλλη δεν θέλω, την άλλη θέλω σκυλάκι! Βγάλε άκρη για να απαντήσεις αν θέλει σε ένα κουτακι :razz: Κάτι τέτοια εννοώ! 

 

Για την παραλαβή από τρίτο ατομο ναι προφανώς είναι διευκόλυνση να έχουν έτοιμα τα χαρτιά από τώρα, απλά μπορεί να μην ξέρεις αν μέχρι τότε θα μπορούν παππούδες ή θα πάρεις κάποια κοπέλα ή καλά καλά αν τότε θα δουλεύεις την ώρα σχολασματος ή θα μπορείς να πηγαίνεις ο ίδιος. Γι'αυτό λέω ότι ελπίζω να μπορεί να αλλάξει το αναφερόμενο άτομο στην πορεία.

 

Κι όπως είπα, άλλα χρήσιμα δεν τα ρωτάνε, πχ για την πάνα (που βέβαια επίσης αλλάζει μέχρι το Σεπτέμβρη) ή αν θα χρησιμοποιήσεις το σχολικό. Γι'αυτό μου έκανε εντύπωση που μπήκαν σε τόσο βάθος σε κάποια πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...