Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δραστηριότητες, αθλήματα, προπονήσεις και προβληματισμός


Recommended Posts

πρίν από 5 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν ξέρω, τώρα πραγνατθκα απορώ γιατί εγω θεωρώ τα παιδιά εδώ σκληρά αλλά δεν έχω ακούσει για περιστατικά βίας παρα μόνο παιδιά με προβλήματα συμπεριφοράς στο σχολείο, αλλά επειδή όλα καταλήγουν σ εμάς, μιλάμε για 1 δύσκολα διαχειρίσιμο τη διετία, όχι παραπάνω. εκτός αν είναι τόσο διαδεδομένο κ το θεωρούν φυσικό που γι αυτό δεν γινεται σούσουρο ή αν καλύπτουν τα δικά τους παιδιά, τι να πω; 

Εγω δεν φοβαμαι τους συμμαθητες. Εκει νομιζω οτι θα το καταλαβεις ευκολα αν εχει παρεες,αν το κοροιδευουν κλπ. Αλλα τοσα γινονται στο δρομο, μεγαλωνοντας λιγο παραπανω που μπορει να βρεθουν καποιες στιγμες μονα, στο σπιτι καποιου φιλου κλπ. 
εγω ημουν γενικα ηρεμη ως μαθητρια,με παρεες ομοιες μου, μακρια απο τους πιο «προχωρημενους» και ουτε καν αντιλαμβανομουν καποια πραγματα που συνεβαιναν. Κι ομως! Στο γυμνασιο,σε μια βολτα ειχα δεχτει απειλη απο μια κοπελα εμα χρονο μικροτερη. Αυτη,πρεζακι, μαζι με αλλους δυο,ειχαν ερθει και με ειχε βρισει επειδη φορουσα μπλουζα του αγαπημενου της συγκροτηματος. Τα ειχα παιξει και αν θυμαμαι καλα δε μιλησα καν. Μου ειχε πει «μη σε ξαναπετυχω με αυτη τη μπλουζα», εννοειται οτι δεν την ξαναφορεσΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 243
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 1 λεπτό , irin είπε:

Εγω δεν φοβαμαι τους συμμαθητες. Εκει νομιζω οτι θα το καταλαβεις ευκολα αν εχει παρεες,αν το κοροιδευουν κλπ. Αλλα τοσα γινονται στο δρομο, μεγαλωνοντας λιγο παραπανω που μπορει να βρεθουν καποιες στιγμες μονα, στο σπιτι καποιου φιλου κλπ. 
εγω ημουν γενικα ηρεμη ως μαθητρια,με παρεες ομοιες μου, μακρια απο τους πιο «προχωρημενους» και ουτε καν αντιλαμβανομουν καποια πραγματα που συνεβαιναν. Κι ομως! Στο γυμνασιο,σε μια βολτα ειχα δεχτει απειλη απο μια κοπελα εμα χρονο μικροτερη. Αυτη,πρεζακι, μαζι με αλλους δυο,ειχαν ερθει και με ειχε βρισει επειδη φορουσα μπλουζα του αγαπημενου της συγκροτηματος. Τα ειχα παιξει και αν θυμαμαι καλα δε μιλησα καν. Μου ειχε πει «μη σε ξαναπετυχω με αυτη τη μπλουζα», εννοειται οτι δεν την ξαναφορεσΑ

Ε τετοια δεν γίνονται εδώ προφανώς, αφού παντού έχει κόσμο κ βλέπουν, δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. κάποια έκτροπα στα μπαρ ίσως γίνονται αλλά εκεί πάνε συγκεκριμένα παιδιά. μάλλον γι αυτό δεν κατακαβαινω σε τι αναφερόμαστε. γιατί εμένα το μυαλό μου πάει μετά σε εγκληματικότητα Αθήνας ή αυτούς που σου κολλάνε στα λεωφορεία κ τετοια που είχα ζήσει ως φοιτήτρια. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ε τετοια δεν γίνονται εδώ προφανώς, αφού παντού έχει κόσμο κ βλέπουν, δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. κάποια έκτροπα στα μπαρ ίσως γίνονται αλλά εκεί πάνε συγκεκριμένα παιδιά. μάλλον γι αυτό δεν κατακαβαινω σε τι αναφερόμαστε. γιατί εμένα το μυαλό μου πάει μετά σε εγκληματικότητα Αθήνας ή αυτούς που σου κολλάνε στα λεωφορεία κ τετοια που είχα ζήσει ως φοιτήτρια. 

Ημουν σε κεντρικη πλατεια! Και γενικα,πολλα γινονται και μεσα στον κοσμο. Συμφωνω ομως οτι λογικα στην Αθηνα ειναι πιο επικινδυνα τα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , irin είπε:

Ημουν σε κεντρικη πλατεια! Και γενικα,πολλα γινονται και μεσα στον κοσμο. Συμφωνω ομως οτι λογικα στην Αθηνα ειναι πιο επικινδυνα τα πραγματα

Καλά κ στην επαρχία κουκουλώνουν κανεις δεν ξέρει δεν είδε κλπ αν είναι να καλύψουν κανέναν εξέχοντα, αλλά γενικα κυκλοφορούμε κ εμείς κ βλέπουμε πού είναι τα παιδιά κ τι κάνουν κ γνωρίζονται κ όλοι μεταξύ τους, δεν εχεις ποιον να τρομοκρατήσεις όταν κινείσαι στα ίδια περιβάλλοντα. εκτός αν είμαι τελείως αλλού κ δεν παίρνω χαμπάρι γιατί συτα εδώ είναι υπερβολικά πολύ έξω όλη μέρα...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Όχι δεν θεωρώ κακό να υπάρχουν πολεμικές τέχνες γιατί ξέρω ότι από πίσω έχουν ολόκληρη κοσμοθεωρία. Απλώς δεν θέλω να ασχοληθεί το παιδί με κάτι τέτοιο. το αν φοβάμαι μην υποστεί βία, τι σχέση έχει; άτακτα παιδιά θα υπάρχουν σε όλα τα σχολεία, όπως επιβιώνουν τα υπόλοιπα παιδιά, θα επιβιώσει κ το δικό μου. Το σχολείο έτσι κ αλλιώς βγάζει σε όλους τον χειρότερο εαυτό, αναμενόμενο είναι να έχει κ τέτοιους συμμαθητές, τι να κάνουμε;  Άσε μην βγει κ το δικό μου επιθετικό που δεν έχει ξαναπάει σχολείο, ποιος μου το εγγυάται; βέβαια δεν έχω προβληματιστεί ποτέ τόσο πολύ για τη βία. πιο πολύ με προβληματίζει αν θα βρει παρέες, αν θα το. θεωρούν ξένο, τι θα κάνει αν λενε τα αλλά παιδάκια για παιδικά που εμείς δεν βλέπουμε κ τετοια, να μην είναι μόνος του δλδ χωρίς φίλους. 

Μου δίνεις την εντύπωση πως την βία την έχεις στο μυαλό σου ως κάτι που προέρχεται μόνο από συγκεκριμένα/"στιγματισμένα" άτομα που αν τα αποφεύγεις έχεις γλιτώσει. Δεν είναι πάντα έτσι. Επίσης δυστυχώς η βία έχει πολλές μορφές όπως ξέρεις και οποιαδήποτε βίαιη συμπεριφορά  μπορεί να εκδηλωθεί οπουδήποτε, είτε υπάρχει κόσμος τριγύρω είτε οχι. 

 

1 hour ago, Έσπερος είπε:

δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

Ακούγεσαι πολύ απόλυτη! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να συγκεντρώσω ιστορίες από το ένα μόνο μου παιδί, στο Δημοτικό μόνο. Είναι περιστατικά σκορπισμένα σε 6 χρόνια, από τα πιο σοβαρά, όχι το "σπρωχτήκαμε για το ποιος θα κάτσει στην κούνια". Προφανώς δε μιλάω για καθημερινή βία, αλλά περιγράφω χρόνιες περιπτώσεις που όλο και κάτι προκαλούσαν και που εγώ περίμενα το σχολείο να κάνει κάτι, αλλά μετά κατάλαβα ότι το σχολείο σήμερα δεν μοιάζει με το σχολείο που ήξερα δεκαετίες πριν σαν μαθήτρια, ως προς την ανοχή στους νταήδες, που πια είναι δεδομένη και παριστάνουμε ότι δεν τη βλέπουμε. 

 

- Η κόρη μου είχε έναν συμμαθητή, ας τον πούμε Σάκη, ο οποίος ήταν και ένα χρόνο μεγαλύτερος γιατί επανέλαβε το Νηπιαγωγείο. Όπως μάθαμε πολύ αργότερα, ο Σάκης περνούσε πολύ ωραία σπίτι με τον πατέρα να τον σκοτώνει στο ξύλο και αυτό ίσως εξηγεί και τα υπόλοιπα. Ο πατέρας επαγγέλεται χρυσοχόος, δηλώνει και καλλιτέχνης, έχει έναν αέρα "κουλτούρας". Ο Σάκης λοιπόν ήταν ο νταής παλιάς κοπής: Σε έβλεπε μόνο σου στο διάλειμμα; Ερχόταν να σου πάρει το κολατσιό. Σε έβλεπε ήσυχο παιδί και μελαχροινό (μισός Ρώσος ο Σάκης με πρότυπα Αρείας φυλής στο σπίτι); Σε αποκαλούσε με διάφορα κοσμητικά. Σε έκοβε πιο μικροκαμωμένο; Σε τουλούμιαζε στο ξύλο (Α Δημοτικού έστειλε παιδί στο νοσοκομείο μπροστά στα μάτια των συμμαθητών του), για να ξέρουν και οι άλλοι ποιος κάνει κουμάντο. Έγιναν συζητήσεις, σχολικοί σύμβουλοι ενεπλάκησαν, κοινωνικοί λειτουργοί, προσωρινή απομάκρυνση από το σχολείο. Μας πήρε 5 χρόναι βέβαια για να φτάσουμε σε τέτοια μέτρα, μέχρι τότε "αγόρια είναι και παίζουν, τα αγόρια έχουν ενέργεια." Ξέρετε πότε το έκοψε ο Σάκης; Όταν η εφηβεία στάθηκε άδικη μαζί του, και τα κορίτσια άρχισαν να του ρίχνουν ένα κεφάλι, και ξαφνικά άρχισε να τις τρώει αντί να δίνει ξύλο.

 

- Στο τμήμα της κόρης μου πάλι, δύο κορίτσια 9-10 ετών, κολλητές από μωρά, τσακώθηκαν. Δεν ξέρει κανείς γιατί. Το ένα κορίτσι, πολύ δημοφιλές, γονείς μορφωμένοι και μάλιστα πολύ ενεργά μέλη της εκκλησίας. Το άλλο, ας το πούμε Άννα, όχι ιδιαίτερα δημοφιλές, μάλλον ασχημούλα και οικογένεια σχετικά καινούρια στην περιοχή και χαμηλών τόνων. Τα επόμενα χρόνια μετά την ρήξη των κοριτσιών, έπεσε ρητή οδηγία "μην μιλάτε στην Άννα". Κυκλοφορούσαν ιστορίες για αγρίους στο viber, oμάδες ολόκληρες αφιερωμένες στο "η Άννα είναι τρελή/χοντρή/τσούλα". Δημοτικό λέμε. Αν την πλησίαζες στο διάλειμμα, της μίλαγες στην πλατεία κλπ, γραφόσουν στα μαύρα κατάστιχα, γινόσουν κι εσύ ανεπιθύμητος, έβλεπες την κουλ παρέα να γελά όταν εμφανιζόσουν, να σχολιάζει τα ρούχα σου, να αλλάζει κουβέντα όταν πλησίαζες και αν ήσουν μόνος/μόνη, έτρωγες και καμιά σπρωξιά. Τον τρίτο χρόνο, Α Γυμνασίου πια και χωρίς να έχει αλλάξει τίποτα προς το καλύτερο, η Άννα άλλαξε σχολείο. Η μάνα της φώναζε, λίγο υστερικά μεν αλλά τι να κάνει και η γυναίκα, η αντιμετώπιση που είχε από το σχολείο ήταν πάνω κάτω ότι είναι γραφική.

 

- Από τις πρώτες χρονιές του νηπίου, ξεχώριζε ένα παιδάκι για το ύψος του, ο Γιάννης. Ο Γιάννης ήταν ψηλός, αθλητικός και ο κλόουν της τάξης. Λίγο σαχλός ίσως, αλλά καλοπροαίρετο παιδί. Μεγαλώνοντας, και ενώ άρχισε να δύει το αστέρι του Σάκη που έλεγα πιο πάνω, εκεί στο τέλος του Δημοτικού, ο Γιάννης ήταν πια σαν ο πατέρας των υπόλοιπων σε ύψος, πειραματιζόταν με τσιγάρα και μπύρες για να νιώθει μεγαλύτερος, έκανε παρέα μόνο με παιδιά Γυμνασίου και άρχισε να χάνει την αθωότητα στο πείραγμα. Άρχισαν τα αστεία για τους gay, για τα κορίτσια, σε στρίμωχνε και καλά παιχνιδιάρικα σε καμιά γωνία αν σε έβλεπε να αντιμιλάς (ήταν πολύ ψηλότερος από όλους τους άλλους είπαμε). Οι δάσκαλοι ποτέ δεν κατάλαβαν τη διαφορά, στο μυαλό τους ήταν ο παλιός γνωστός αστείος και άτακτος Γιάννης. Ο Γιάννης είναι παιδί στρατιωτικού, από "καλή οικογένεια", η μαμά νοικοκυρά τον είχε πάντα από κοντά, ο αδερφός του καλός μαθητής και "καλό παιδί". 

Link to comment
Share on other sites

@ΑΡΓΚ αυτά και πόσα άλλα...

Τρέμω το Δημοτικό, το Γυμνάσιο, το Λύκειο, την Σχολή... Τρέμω όχι τα παιδιά τα βασανισμένα που βασανίζουν. Τρέμω τον άνθρωπο αυτόν που θα πει "Θεε μου, δεν αντέχω, δεν μπορώ, δεν ξέρω, δεν είναι δική μου δουλειά... άντε επιτέλους να τελειώνει το ωράριο μου να πάω σπίτι μου".

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, irin είπε:

Ισως αρχισει να βλεπει και παιδικα που και που απο του χρονου!

οταν λενε βια παντως παραπανω,δε νομιζω να μιλανε για «ατακτα παιδακια»

Πιστευω πως σε 2-3 χρονια θα εχεις αναθεωρησει για το αν φοβασαι τη βια..

ναι εννοειται δ ειναι το ιδιο με το ατακτα

βασικα καμια σχεση

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

με το σχολείο που ήξερα δεκαετίες πριν σαν μαθήτρια, ως προς την ανοχή στους νταήδες, που πια είναι δεδομένη και παριστάνουμε ότι δεν τη βλέπουμ

το σχολείο σήμερα δυστυχώς έχει πολύ μεγάλη ανοχή σε πολλά πράγματα κ κανεις δεν έχει καταλάβει πώς προέκυψε. το περίεργο είναι ότι κ όσοι είναι χρόνια, αναρωτιούνται πώς κατέληξε να περναει απαρατήρητο το ένα κ το άλλο κ το παραλλο. Παλιά βέβαια τετοια περιστατικά κατέληγαν με αποβολές κ αλλαγές περιβάλλοντος απλώς να μεταφέρονται από το ένα σχολείο στο άλλο μέχρι να το παρατήσουν ή να καταλήξουν στο χειρότερο σχολείο της περιοχής. μετά μπήκαν στη μέση οι ψυχολόγοι που άρχισαν να δικαιολογούν τα πάντα, μετά ήρθαν τα χαρτιά του κεδδυ, πάντα υπήρχε μια δικαιολογία για να δείξεις ανοχή. Εμείς είχαμε παιδί που δημιουργούσε πολλά προβλήματα (καμία σχέση μ αυτά που περιγράφεις βέβαια) κ η οικογένεια μας έστειλε την ψυχολόγο που το παρακολουθούσε υποτίθεται για να συνεργαστούμε, κ καταλήξαμε να μας «μαλώνει» γιατί το παιδί είναι πολύ έξυπνο (που δεν αμφισβήτησε κανεις) και πολύ συνεργάσιμο (μαζι της) κ βασικά το παρεξηγήσαμε κ το στοχοποιησαμε άδικα κ τον κυνηγούσε η φήμη από το δημοτικό και γι αυτό ήταν σε άμυνα κ απλώς ήταν αυτοεκπληρούμενη προφητεία. 

13 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Μου δίνεις την εντύπωση πως την βία την έχεις στο μυαλό σου ως κάτι που προέρχεται μόνο από συγκεκριμένα/"στιγματισμένα" άτομα που αν τα αποφεύγεις έχεις γλιτώσει. Δεν είναι πάντα έτσι. Επίσης δυστυχώς η βία έχει πολλές μορφές όπως ξέρεις και οποιαδήποτε βίαιη συμπεριφορά  μπορεί να εκδηλωθεί οπουδήποτε, είτε υπάρχει κόσμος τριγύρω είτε οχι. 

 

Ακούγεσαι πολύ απόλυτη! 

Ναι βασικά για παιδιά σε ηλικία σχολείου που δεν έχουν καποθο σοβαρό θέμα που πρέπει να φροντίσει ο γονιός, δεν θεωρώ ότι κινδυνεύουν από κάτι πέρα από τους κλασικούς μαθητες με προβλήματα συμπεριφοράς που ενοχλούν όλη την τάξη αδιακρίτως (αυτό εννοώ άτακτα παιδιά, όταν μιλάμε για μικρές ηλικίες πώς αλλιώς να τα πω;). τα παιδιά με πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση ή προβλήματα ένταξης στην ομάδα ή αλλά ζητήματα, σαφώς χρειάζονται ενδυνάμωση, όχι μόνο για το ενδεχόμενο εκφοβισμού αλλά βασικά για να λύσουν τα θέματα τους, που βέβαια αν τους τα έχει δημιουργήσει το σπίτι οπότε δεν ξέρω ποιος θα τους βοηθήσει να τα ξεπεράσουν. κατά τ αλλα υπάρχει κ η κανονική εγκληματικότητα αλλά εκεί ούτε οι ενήλικες δεν μπορούν να προστατευτούν, τι περιμένουμε από τα παιδιά; τι μπορούν να κάνουν; τέλος πάντων από άλλου ξεκινήσαμε. απλώς μου έκανε εντύπωση η σημασία που δόθηκε στις πολεμικές τέχνες, γιατί δεν θεωρούσα ότι είναι τόσο διαδεδομένες, ξέρω ότι είναι παρεξηγημένες κ πάνε άτομα με λάθος νοοτροπία συνήθως γι αυτό μου έκανε εντύπωση. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Έσπερος είπε:

το σχολείο σήμερα δυστυχώς έχει πολύ μεγάλη ανοχή σε πολλά πράγματα κ κανεις δεν έχει καταλάβει πώς προέκυψε. το περίεργο είναι ότι κ όσοι είναι χρόνια, αναρωτιούνται πώς κατέληξε να περναει απαρατήρητο το ένα κ το άλλο κ το παραλλο. Παλιά βέβαια τετοια περιστατικά κατέληγαν με αποβολές κ αλλαγές περιβάλλοντος απλώς να μεταφέρονται από το ένα σχολείο στο άλλο μέχρι να το παρατήσουν ή να καταλήξουν στο χειρότερο σχολείο της περιοχής. μετά μπήκαν στη μέση οι ψυχολόγοι που άρχισαν να δικαιολογούν τα πάντα, μετά ήρθαν τα χαρτιά του κεδδυ, πάντα υπήρχε μια δικαιολογία για να δείξεις ανοχή. Εμείς είχαμε παιδί που δημιουργούσε πολλά προβλήματα (καμία σχέση μ αυτά που περιγράφεις βέβαια) κ η οικογένεια μας έστειλε την ψυχολόγο που το παρακολουθούσε υποτίθεται για να συνεργαστούμε, κ καταλήξαμε να μας «μαλώνει» γιατί το παιδί είναι πολύ έξυπνο (που δεν αμφισβήτησε κανεις) και πολύ συνεργάσιμο (μαζι της) κ βασικά το παρεξηγήσαμε κ το στοχοποιησαμε άδικα κ τον κυνηγούσε η φήμη από το δημοτικό και γι αυτό ήταν σε άμυνα κ απλώς ήταν αυτοεκπληρούμενη προφητεία. 

Ναι βασικά για παιδιά σε ηλικία σχολείου που δεν έχουν καποθο σοβαρό θέμα που πρέπει να φροντίσει ο γονιός, δεν θεωρώ ότι κινδυνεύουν από κάτι πέρα από τους κλασικούς μαθητες με προβλήματα συμπεριφοράς που ενοχλούν όλη την τάξη αδιακρίτως (αυτό εννοώ άτακτα παιδιά, όταν μιλάμε για μικρές ηλικίες πώς αλλιώς να τα πω;). τα παιδιά με πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση ή προβλήματα ένταξης στην ομάδα ή αλλά ζητήματα, σαφώς χρειάζονται ενδυνάμωση, όχι μόνο για το ενδεχόμενο εκφοβισμού αλλά βασικά για να λύσουν τα θέματα τους, που βέβαια αν τους τα έχει δημιουργήσει το σπίτι οπότε δεν ξέρω ποιος θα τους βοηθήσει να τα ξεπεράσουν. κατά τ αλλα υπάρχει κ η κανονική εγκληματικότητα αλλά εκεί ούτε οι ενήλικες δεν μπορούν να προστατευτούν, τι περιμένουμε από τα παιδιά; τι μπορούν να κάνουν; τέλος πάντων από άλλου ξεκινήσαμε. απλώς μου έκανε εντύπωση η σημασία που δόθηκε στις πολεμικές τέχνες, γιατί δεν θεωρούσα ότι είναι τόσο διαδεδομένες, ξέρω ότι είναι παρεξηγημένες κ πάνε άτομα με λάθος νοοτροπία συνήθως γι αυτό μου έκανε εντύπωση. 

καθολου παρεξηγημενες.κ ειναι κ παρα πολυ δημοφιλεις,οποτε εχει διαφορες νοοτροπιες.κτ σαν το μπαλετο-ποδοσφαιρο,τουλ για επαρχια

στην περιοχη μου εχουμε συλλογο που πανε απο 2χρ.αγορια-κοριτσια τα επιλεγουν 

κ ειναι στις 5πρωτες επιλογες δραστηριοτητας με κινηση,χωρις κατηγορια μουσικη-θεατρο-ζωγραφικη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , vicky86 είπε:

καθολου παρεξηγημενες.κ ειναι κ παρα πολυ δημοφιλεις,οποτε εχει διαφορες νοοτροπιες.κτ σαν το μπαλετο-ποδοσφαιρο,τουλ για επαρχια

στην περιοχη μου εχουμε συλλογο που πανε απο 2χρ.αγορια-κοριτσια τα επιλεγουν 

κ ειναι στις 5πρωτες επιλογες δραστηριοτητας με κινηση,χωρις κατηγορια μουσικη-θεατρο-ζωγραφικη

ναι αλλά γιατί πάνε; για τη φιλοσοφία; για την άμυνα; ή για το ξύλο; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

ναι αλλά γιατί πάνε; για τη φιλοσοφία; για την άμυνα; ή για το ξύλο; 

γτ συμφωνει ο γονιος;γτ το προτεινε στο παιδι;γτ το ζηταει το παιδι;

ο καθενας εχει διαφορετικη οπτικη

υπαρχουν ολες οι αποψεις

το παιδι γτ θελει να παιζει πολεμο.αλλο γτ παει ενας φιλος.ο δικος μου ζητησε μποξ γτ ηταν διπλα στο μπαλετο.καποιοι γονεις για την αμυνα.σε καποια μερη μπορει να ειναι κ λιγες οι εναλλακτικες σε δραστηριοτητες(πχ εδω κατω των 4 ειχε μουσικοκινητικη,μπαλετο,ποδοσφαιρο,γυμναστικη κ πολεμικες.κ οχι απειρους συλλογους)

κ παλι θα το ξαναπω,επειδη το ξερω απο μεσα.σε σωστους συλλογους υπαρχει πειθαρχια κ η ολη φιλοσοφια δ εχει καμια σχεση με τους νταηδες.το ακριβως αντιθετο μαλιστα.οποτε γτ να μην υπαρχει σαν επιλογη;αν το παιδι δ θελει ομαδικο αθλημα η κολυμβητηριο πχ,η δ βολευει

μια χαρα ειναι οι πολεμικες

Link to comment
Share on other sites

Nταήδες σε σχολές πολεμικών τεχνών δε νομίζω ότι γίνονται ανεκτοί. Διατηρώ επιφύλαξη για box και kick boxing γιατί σε 2 σχολές που έχει σχετικά κοντά, βλέπω περίεργο κόσμο να συχνάζει, αλλά μπορεί να έτυχε κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

Nταήδες σε σχολές πολεμικών τεχνών δε νομίζω ότι γίνονται ανεκτοί. Διατηρώ επιφύλαξη για box και kick boxing γιατί σε 2 σχολές που έχει σχετικά κοντά, βλέπω περίεργο κόσμο να συχνάζει, αλλά μπορεί να έτυχε κιόλας.

Μα δεν εννοώ ότι όσοι πάνε εκεί είναι νταήδες. Ούτε ότι όποιου  του αρέσει αυτό είναι βίαιος.Τέλος πάντων δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς. Απλώς είχα στο μυαλό μου ότι άλλου στιλ άτομα πηγαίνουν σε τετοια κ απόρησα που το είδα να παρουσιάζεται σαν κάτι τόσο αυτονόητο κ αναγκαίο. 

Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας μου πηγαινει πολεμικες τεχνες με αγαπημενη την πυγμαχια.

 

Πανω απο ολα εχει σημασια ο δασκαλος.

 

Ημαστε ομως και οι δυο εναντια στις πολεμικες τεχνες ειδικα για παιδια κατω των 6 ετων. Οι πολεμικες τεχνες θελουν μια ωριμοτητα που παιδια σε νηπιακη ηλικια δεν εχουν. Επισης ιδανικα οπως και θα κανουμε με τα παιδια μας στο μελλον, θα θελαμε να ασχοληθουν με πιο ηπια αθληματα σαν πρωτη επαφη οπως στιβο ποδοσφαιρο μπασκετ, να αγαπησουν τον αθλητισμο, να σεβαστουν τις αντοχες και το σωμα τους και μετα να εκτεθουν σε αθληματα πολεμικων τεχνων τα οποια προσωπικα θεωρω και πολυ πιο απαιτητικα.

 

Ενταξει το καρατε δεν μου αρεσει ουτε το ταε κβο ντο. Την πυγμαχια και το kick boxing τα βρισκω αθληματα γαι μεγαλυτερα παιδια καθως ευκολα μετα ξεφευγουν και "φανατιζοντε" κατι που δεν θα ηθελα για τα παιδια μου οχι για να μην γινουν επιθετικα καμια σχεση. Απλα γιατι εχω δει πολλα παιδια εφηβους και στα 20 τους να παιζουν χωρις κασκες κτλ. 

 

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

Nταήδες σε σχολές πολεμικών τεχνών δε νομίζω ότι γίνονται ανεκτοί. Διατηρώ επιφύλαξη για box και kick boxing γιατί σε 2 σχολές που έχει σχετικά κοντά, βλέπω περίεργο κόσμο να συχνάζει, αλλά μπορεί να έτυχε κιόλας.

 

Οι πολεμικες τεχνες εχουν επι το πλειστον πολυ ομορφη κουλτουρα, ειναι ομως πολυ ευκολο καποια ατομα να ξεφυγουν και να την δουν καπως αλλα εδω δεν φταιει το αθλημα αλλα ο χαρακτηρας. Δυσκολο παντως οχι να ανεχτουν αλλα να επικροτησουν κατι τετοιο ειδικα σε σχολες πολεμικων τεχνων. 

πρίν από 5 λεπτά , Έσπερος είπε:

Απλώς είχα στο μυαλό μου ότι άλλου στιλ άτομα πηγαίνουν σε τετοια

 

τι στυλ ατομα ειχες δηλαδη στο μυαλο σου? περιεργη ειμαι να μαθω χαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , Fenia27 είπε:

τι στυλ ατομα ειχες δηλαδη στο μυαλο σου? περιεργη ειμαι να μαθω χαχα

ας πούμε παιδιά όχι πολύ του διαβάσματος, του πιάνου, των ησυχίων δραστηριοτήτων. Μάλλον ζωηρά παιδιά που τα γράφουν εκεί για εκτόνωση σε ένα πειθαρχημένο πλαίσιο κ για να μην ξεφύγουν. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Έσπερος είπε:

ας πούμε παιδιά όχι πολύ του διαβάσματος, του πιάνου, των ησυχίων δραστηριοτήτων. Μάλλον ζωηρά παιδιά που τα γράφουν εκεί για εκτόνωση σε ένα πειθαρχημένο πλαίσιο κ για να μην ξεφύγουν. 

 

χαχαχαχα ενταξει γελαω!!!!

 

Την βρισκω τοσο λαθος και διαστρεβλωμενη και δεν θα πω καν κλισαδουρα την αποψη αυτη, που δεν ξερω απο που να την πιασεις και απο που να την αφησεις...χαχαχα

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Fenia27 είπε:

 

χαχαχαχα ενταξει γελαω!!!!

 

Την βρισκω τοσο λαθος και διαστρεβλωμενη και δεν θα πω καν κλισαδουρα την αποψη αυτη, που δεν ξερω απο που να την πιασεις και απο που να την αφησεις...χαχαχα

 

Γιατί κλισέ; Δεν είπε ότι το θεωρώ κακό, απλώς ο κάθε τρόπος ανατροφής έχει κ κάποιες κατευθύνσεις. Εμάς πχ μας έστρεψαν προς τα καλλιτεχνικά κ πνευματικά ενδιαφέροντα κ κυρίως ήμασταν ησυχα παιδιά χωρίς ιδιαίτερη σωματική δραστηριότητα, μετά την αποτυχία του μπαλέτου. Ενταξει υπήρχε κ μια ακρότητα ότι ο αθλητισμός δεν είναι για τους καλούς μαθητες κ βασικά όχι για τα κορίτσια έτσι κι αλλιώς, αλλά τέλος πάντων. Και γενικα όμως στους χώρους που κινούμουν, δεν υπήρχαν τετοια ενδιαφέροντα. Κανένας συμφοιτητής μου πχ στη σχολή δεν έκανε αθλητισμό. Όλοι έκαναν γλώσσες κ μουσική. Και φυσικά καμία στμφοιτητρια μιυ δεν έκανε αθλητισμό. Βασικά δεν ήξερα κανέναν που να έκανε αθλητισμό τώρα που το σκέφτομαι μέχρι που πήγα στην Αγγλία κ συνειδητοποίησα ότι έκαναν όλοι ασχέτως κλάδου σπουδών!!! 

 

Εντωμεταξύ πήγα να αποδείξω ότι δεν έχω στερεότυπα κ τελικά έγραψα κάτι γεμάτο στερεότυπα κ αναρωτιέμαι πού ήθελα να καταλήξω. 

 

Παρατηρωνταρ πάντως τα δικά μας παιδιά στο σχολείο, είναι προφανείς οι διάφορες στα ενδθαφεροντα κ τις κλίσεις κ αυτό θέλω να πω. Πχ τα αγόρια που είναι πιο ώριμα κ ψαγμένα (όχι απαραίτητα καλοί μαθητες) είναι πιο σπάνιο να παίζουν ποδόσφαιρο στο διάλειμμα ή τη γυμναστική (μπάσκετ παίζουν σχεδον όλα τα αγόρια κ όλα τα κορίτσια). Τα πιο ησυχα κ ντροπαλά παιδιά, αγόρια ή κορίτσια, σπάνια έως ποτέ δεν αθλούνται, μπορεί να κάνουν μουσική όμως. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Έσπερος είπε:

ας πούμε παιδιά όχι πολύ του διαβάσματος, του πιάνου, των ησυχίων δραστηριοτήτων. Μάλλον ζωηρά παιδιά που τα γράφουν εκεί για εκτόνωση σε ένα πειθαρχημένο πλαίσιο κ για να μην ξεφύγουν. 

Το μισό μάθημα του ταε κβο ντο είναι ασκήσεις ευλυγισίας, περισσότερο και από μπαλέτο, δεν ξέρω τι ακριβώς φαντάζεσαι ότι κάνουν :grin:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , ΑΡΓΚ είπε:

Το μισό μάθημα του ταε κβο ντο είναι ασκήσεις ευλυγισίας, δεν ξέρω τι ακριβώς φαντάζεσαι ότι κάνουν :grin:

Ενταξει δεν κάνουν τα ίδια με το μπαλέτο πάντως! άσχετο που οι μπαλαρίνες έχουν πόδι γυμνασμένο σαν ποδοσφαιριστή :D

Link to comment
Share on other sites

Δε σας προλαβαίνω στα σχόλια! Η κόρη μου κάνει από νήπιο μπαλέτο (με μουσικοκινητική βασικά ξεκινούσαν) 2 φορές την εβδομάδα. Κολύμβηση στο σχολείο και το θεωρώ πολύ σημαντικό μάθημα. Τις προηγούμενες χρονιές έκανε και το απόγευμα κολυμβητήριο καθώς και άλλα αθλήματα επιλογής της στο σχολείο με παραπάνω έμφαση στο καράτε. Πώς το συνδύαζε με το μπαλέτο δεν ξέρω. :mrgreen: Από πέρσι τον Μάρτιο που ξεκίνησε η πανδημία δυστυχώς δεν ασκούνταν συστηματικά μιας και τα σχολεία ανοιγόκλειναν και οι σχολές χορού, αθλημάτων κλπ. ήταν κλειστές. Τα Αγγλικά φυσικά δεν τα θεωρώ δραστηριότητα αλλά απαραίτητα. Κάνει πολλές ώρες Αγγλικά στο σχολείο καθώς και Β' ξένη γλώσσα στο σχολείο στην οποία του χρόνου θα βάλουμε και μαθήματα εκτός σχολείου πιθανώς. Τη δεύτερη ξένη γλώσσα την είχαμε εισάγει από το νηπιαγωγείου με μαθήματα και μάλλον θα ξανακάνουμε και ιδιαίτερα. Επίσης κάνει 3 χρόνια πιάνο από 2 φορές την εβδομάδα. Έχει κλίση στο σχέδιο και την ζωγραφική αλλά δεν είναι εύκολο να βρεθεί χρόνος για να βάλουμε σχετικό μάθημα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Έσπερος είπε:

Ενταξει δεν κάνουν τα ίδια με το μπαλέτο πάντως! άσχετο που οι μπαλαρίνες έχουν πόδι γυμνασμένο σαν ποδοσφαιριστή :D

Τι φαντάζεσαι ότι κάνουν;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Τι φαντάζεσαι ότι κάνουν;

Εννοώ ότι είναι άλλο πλαίσιο. Το μπαλέτο έχει το πιάνο, την κλασική μουσική, τις υποκλίσεις, τα ροζ, το μακιγιάζ, γενικα το να είσαι χαριτωμένη κ βασικά είναι καλλιτεχνικό, όχι αθλητικό. Δεν νομίζω ότι αρέσει στα ίδια παιδιά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εννοώ ότι είναι άλλο πλαίσιο. Το μπαλέτο έχει το πιάνο, την κλασική μουσική, τις υποκλίσεις, τα ροζ, το μακιγιάζ, γενικα το να είσαι χαριτωμένη κ βασικά είναι καλλιτεχνικό, όχι αθλητικό. Δεν νομίζω ότι αρέσει στα ίδια παιδιά. 

Σίγουρα δεν αρέσει στα ίδια παιδιά. Και, ναι, το μπαλέτο είναι καλλιτεχνικό αλλά και βέβαια είναι αθλητικό. Μια χαρά γυμνάζεται το σώμα. Θα έλεγα ότι όταν γίνεται σωστά είναι εξαιρετική γυμναστική.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , love kids είπε:

Σίγουρα δεν αρέσει στα ίδια παιδιά. Και, ναι, το μπαλέτο είναι καλλιτεχνικό αλλά και βέβαια είναι αθλητικό. Μια χαρά γυμνάζεται το σώμα. Θα έλεγα ότι όταν γίνεται σωστά είναι εξαιρετική γυμναστική.

Το ξέρω ότι είναι γυμναστική, αλλά γενικά δεν γράφονται τα κοριτσάκια στο μπαλετο για τη γυμναστική όπως δεν γράφονται στο καράτε για την αυτοσυγκέντρωση. Άσε κ πόσες σχολές μπαλέτου περνούν ένα πολύ κακό πρότυπο θηλυκότητας με αυτά τα έντονα μακιγιάζ που κάνουν τα παιδάκια μικρομέγαλα... 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...