Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δραστηριότητες, αθλήματα, προπονήσεις και προβληματισμός


Recommended Posts

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μα τι σχέση έχει αυτό με το να μπλέξεις σε καβγά στο σχολείο; Το σχολείο οφείλει να καταδικάσει κάθε μορφή βίας. Φυσικά δεν εξισώνεις το θύμα με τον θύτη, απλώς δεν είναι πάντα σαφές. Υπάρχουν κάποιοι που ξέρουμε ότι ενοχλούν συστηματικά, αλλά κάποιες άλλες περιπτώσεις είναι ασαφείς κ δεν μπορείς να βλέπεις σε κάθε περίπτωση ποιος άρχισε τον τσακωμο, ούτε να κανεις τον ανακριτή για να ακούς ότι κανεις δεν φταίει. Τέλος πάντων, εμείς εκφοβισμό δεν έχουμε τέτοιο, έχουμε λεκτικό μόνο που είναι σαφές πόθος φταίει, στο ξύλο είναι πιο πολύ παιδιά που παίζουν πιο επιθετικά-σωματικα κ ξεπερνούν ενίοτε τα όρια των άλλων, σε παιχνίδια όμως που ξεκινούν όλοι μαζί αρχικά κ γι αυτό μετά «κανεις δεν φταίει». Δεν εννοώ ότι θα πλακώσουν τρεις μεγάλοι έναν μικρό κ αυτός θα τους σπρώξει κ θα πάρουν όλοι αποβολή, έλεος. 

 

Αν δεν κάνεις τον ανακριτή, πώς αποφασίζεις; Αν δεις το δεκατριάχρονο Γιάννη με το συμμαθητή του το Μήτσο να πλακώνονται, τι κάνεις; Σε απασχολεί ότι ο Μήτσος πριν αποκάλεσε το Γιάννη αδερφή; Ότι πέταξε σεξουαλικές αηδίες για την ξαδέρφη του; Και αν ο Γιάννης δεν έχει μάθει να αμύνεται από μικρός και δεν πλακωθεί στο ξύλο αλλά "το πει στην κυρία", πόσο πιθανό το βλέπεις ο Μήτσος να σταματήσει; Πόσο πιο πιθανό είναι απλά να φτιαχτεί μια ομάδα στο instagram με θέμα "Ο Γιάννης είναι gay"; Η βία έτσι κι αλλιώς πια 9/10 ξεκινά από τα social media. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 243
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 16 λεπτά , Έσπερος είπε:

Για εσάς στην Αθήνα υπάρχουν δραστηριότητες κ έχετε την πολυτέλεια να διαλέξετε το ένα ή το άλλο ή το παραλλο κ να μην ξέρετε πού πρωτοπατε. Στην επαρχία δυστυχως τα παιδιά δεν έχουν τετοιεσ ευκαιρίες. κι εμείς πάλι καλά είμαστε για μικρό μέρος, αν ήμασταν κωμόπολη στη στεριά με τέτοιο πληθυσμό, ούτε τα μισά δεν θα είχαμε. Το να λες σε κάποιον που ζει σε μέρος που δεν έχει κολυμβητήριο, γιατί δεν γράφει το παιδί του στην κολύμβηση, είναι σαν την Αντουανέτα με το παντεσπάνι.  

Δεν διαφωνώ για τις επιλογές αλλα θεώρησα ότι κάποια πισινα γι αυτο το λόγο σε νησί θα υπάρχει. Γενικοτερα ομως για εσάς κ λογω αποστασεων τα πραγματα ειναι πιο ευκολα .

Δεν υπάρχει κάποιο camp που βα γίνεται το καλοκαίρι στο νησί?Τωρα αν ζητείται σε άγονη γραμμή αλλάζει η δυσκολια.

Το θεωρώ τραγικό παντως που ζείτε σε νησί κ δεν εχει φροντίσει ο δήμος να υπάρχει πισίνα για μαθήματα σε παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Μα τι σχέση έχει αυτό με το να μπλέξεις σε καβγά στο σχολείο; Το σχολείο οφείλει να καταδικάσει κάθε μορφή βίας.

 

Θα σου πω τι σχέση έχει. Το σχολείο είναι για τα παιδιά το αντίστοιχο του κόσμου των ενηλίκων. Με τη διαφορά ότι στον κόσμο των ενηλίκων υπάρχουν σαφείς κανόνες, οι οποίοι δεν ξεπερνιούνται υπό κανονικές συνθήκες. Αν αντιπαθείς κάποιον στο γραφείο, δεν θα τον στριμώξεις σε μια γωνιά και θα αρχίσεις να τον σπρώχνεις. Αυτό όμως σε παιδιά μπορεί να συμβεί άνετα, και δεν καταλαβαίνω σε τι ωφελεί να μεγαλώνεις το 8χρονο λες και είναι ο Γκάντι και να το τοποθετήσεις με αυτές τις οδηγίες σ' ένα περιβάλλον πιο επικίνδυνο σε αυτόν τον τομέα από το δικό σου, τη στιγμή μάλιστα που αν απλώσει κανείς χέρι πάνω σου ως ενήλικας θα γίνει της μουρλής, δεν θα ακολουθήσεις δηλαδή τον ίδιο δρόμο. 

 

Επίσης δεν είναι απαραίτητο ότι μιλάμε για κανονική κλωτσοπατινάδα, στην οποία θα επέμβει ο δάσκαλος. Τα παιδιά έχουν μικροεντάσεις και τις διαχειρίζονται πολύ συχνά με σωματική αντίδραση. Αν το παιδί μου διαφωνήσει σε κάτι με κάποιον και φάει μια σπρωξιά, θεωρώ ουτοπικό ότι θα υπάρχει πάντα κάποιος ενήλικας να μπει στη μέση - και δεν το θέλω κιόλας. Θέλω να ανταποδώσει άμεσα την σπρωξιά, ώστε να δώσει το μήνυμα ότι δεν θα καθίσει άπραγος να φάει κι άλλες. Είναι αυτό προτροπή σε βία; Ε, δεν νομίζω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Θα σου πω τι σχέση έχει. Το σχολείο είναι για τα παιδιά το αντίστοιχο του κόσμου των ενηλίκων. Με τη διαφορά ότι στον κόσμο των ενηλίκων υπάρχουν σαφείς κανόνες, οι οποίοι δεν ξεπερνιούνται υπό κανονικές συνθήκες. Αν αντιπαθείς κάποιον στο γραφείο, δεν θα τον στριμώξεις σε μια γωνιά και θα αρχίσεις να τον σπρώχνεις. Αυτό όμως σε παιδιά μπορεί να συμβεί άνετα, και δεν καταλαβαίνω σε τι ωφελεί να μεγαλώνεις το 8χρονο λες και είναι ο Γκάντι και να το τοποθετήσεις με αυτές τις οδηγίες σ' ένα περιβάλλον πιο επικίνδυνο σε αυτόν τον τομέα από το δικό σου, τη στιγμή μάλιστα που αν απλώσει κανείς χέρι πάνω σου ως ενήλικας θα γίνει της μουρλής, δεν θα ακολουθήσεις δηλαδή τον ίδιο δρόμο. 

 

Επίσης δεν είναι απαραίτητο να μιλάμε για κανονική κλωτσοπατινάδα, στην οποία θα επέμβει ο δάσκαλος. Τα παιδιά έχουν μικροεντάσεις και τις διαχειρίζονται πολύ συχνά με σωματική αντίδραση. Αν το παιδί μου διαφωνήσει σε κάτι με κάποιον και φάει μια σπρωξιά, θεωρώ ουτοπικό ότι θα υπάρχει πάντα κάποιος ενήλικας να μπει στη μέση - και δεν το θέλω κιόλας. Θέλω να ανταποδώσει άμεσα την σπρωξιά, ώστε να δώσει το μήνυμα ότι δεν θα καθίσει άπραγος να φάει κι άλλες. Είναι αυτό προτροπή σε βία; Ε, δεν νομίζω. 

 

Ένα γαϊδούρι από το σχολείο της κόρης μου (17 ετών) είχε τις προάλλες στριμώξει μια κοπέλα και έλεγε και καλά πειράγματα, δεν τα επαναλαμβάνω θα ξεράσετε. Το παράλογο λοιπόν είναι ότι στο σχολείο απλά η κοπέλα απομακρύνθηκε, του είπαν και 1-2 παρεβρισκόμενοι ότι είναι ηλίθιος και έληξε εκεί, κανείς δεν πήγε καν στη διευθύντρια γιατί η εμπειρία λέει ότι "όλοι είμαστε φίλοι, άντε καλέ, μην τσακώνεστε". Συζητούσαμε λοιπόν με την κόρη μου την εξής ειρωνία: το περιστάτικο στο σχολείο, που είναι και καλά ασφαλές μέρος, περνά στα ψιλά, αλλά αν το ίδιο παιδί ίδιας ηλικίας έκανε το ίδιο σε παρακείμενη καφετέρια ή πλατεία (1) θα είχε φάει ξύλο και (2) θα είχαν φωνάξει οι ίδιοι θεατές την αστυνομία. Οπότε το σχολείο μάλλον περνά το μήνυμα ασύλου παραβατικότητας, παρά μαθαίνει τα παιδιά πώς να συμπεριφέρονται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Αν δεν κάνεις τον ανακριτή, πώς αποφασίζεις; Αν δεις το δεκατριάχρονο Γιάννη με το συμμαθητή του το Μήτσο να πλακώνονται, τι κάνεις; Σε απασχολεί ότι ο Μήτσος πριν αποκάλεσε το Γιάννη αδερφή; Ότι πέταξε σεξουαλικές αηδίες για την ξαδέρφη του; Και αν ο Γιάννης δεν έχει μάθει να αμύνεται από μικρός και δεν πλακωθεί στο ξύλο αλλά "το πει στην κυρία", πόσο πιθανό το βλέπεις ο Μήτσος να σταματήσει; Πόσο πιο πιθανό είναι απλά να φτιαχτεί μια ομάδα στο instagram με θέμα "Ο Γιάννης είναι gay"; Η βία έτσι κι αλλιώς πια 9/10 ξεκινά από τα social media. 

Όταν κάποιον τον κοροϊδεύουν, δεν χρειάζονται ανακρίσεις, φαίνεται πιο εύκολα, δεν μπορείς να ξεγελάσεις με τα «δεν το ξεκίνησα εγω» κ τετοια κ φυσικά κ δεν μιλάω για τέτοιες περιπτώσεις. Όμως κ εκεί υπάρχει μια λεπτή γρΑμμη. Είχαμε περιστατικό που έναν τον κορόιδευε μια παρέα, εκείνος δεν έδινα σημασία εκείνη την ώρα ή έφευγε ή απλα ελεγε παράτα με, κ πήγαινε άλλες στιγμές κ τους κυνηγούσε ή τους έσπρωχνε, ενώ οι πρώτοι δεν είχαν σηκώσει χέρι. Εκεί τι κανεις; δεν είναι ακριβώς άμυνα, για να το δικαιολογήσεις, είναι σαφές όμως ότι είναι μια αντίδραση, άρα δεν μπορείς να συμπεριφέρεσαι σ αυτόν σαν να είναι θύτης, δεν μπορείς να πεις ότι προκαλεί παει γυρεύοντας, έχουν γίνει οι άλλες ενέργειες που είναι να γίνουν για την αντιμετώπιση της κοροϊδίας, οι άλλοι βαριούνται πλέον να ασχοληθούν μαζί τους γιατί δεν θέλουν άλλο μπελάδες, αλλά το θύμα εξακολουθεί να θέλει να εκτονωθεί, που είναι λογικό κ αναμενόμενο, αλλά δεν μπορείς να μην του κανεις κ σύσταση ότι δεν πρέπει πλέον να ξεκινάει ο ίδιος καταστάσεις. ή το άλλο που κάνουν, παίζουν σαλαμάκι ή ξεβρακώνονται (για τέτοιο επίπεδο μιλάμε), συνήθως μια παρέα μεταξύ τους, σπάνια την πληρώνει κάποιος πολύ συνεσταλμένος, που οκ αυτό αντιμετωπίζεται, αλλά μεταξύ τους συνεχίζουν, είναι κάποιοι που θέλουν αλλά μετά βαριούνται κ οι άλλοι συνεχίζουν, αρχίζεις να ρωτάς κ συνειδητοποιείς ότι αρχικά συμμετείχαν όλοι, προφανώς έπρεπε να σεβαστούν αυτόν που ήθελε να σταματήσει αλλά βασικά δεν έπρεπε να είχαν αρχίσει καν, οπότε εκεί τι γίνεται;  ο τελευταίος που διαμαρτυρήθηκε θα μείνει χωρίς επίπληξη παρολο που ήταν κ εκείνος στην ομάδα που το ξεκίνησε ενώ δεν έπρεπε; Τα όρια πρέπει να μπαίνουν εξαρχής, ότι καμία μορφή βίας λεκτικησ ή σωματικής ή καταναγκασμού ή παραβίασης του προσωπικού χώρου δεν επιτρέπεται στο σχολείο (και στην κοινωνία γενικότερα). Το τι γίνεται έξω είναι άλλο θέμα, έτσι κ αλλιώς τα παιδιά μέχρι μια ηλικία είναι με επίβλεψη των γονιών κ η άμυνα από εγκληματικές επιθέσεις είναι κάτι τελείως άσχετο. 

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Δεν υπάρχει κάποιο camp που βα γίνεται το καλοκαίρι στο νησί?Τωρα αν ζητείται σε άγονη γραμμή αλλάζει η δυσκολια.

Το θεωρώ τραγικό παντως που ζείτε σε νησί κ δεν εχει φροντίσει ο δήμος να υπάρχει πισίνα για μαθήματα σε παιδιά.

όχι καλε τι να υπάρχει; απλώς ο παιδικός δουλεύει φουλ γιατί οι γονείς δεν έχουν άδεια το καλοκαίρι κ υπάρχει το κδαπ του δήμου κ ένα ιδιωτικό. σιγά μην τους νοιάζουν κ τετοια. δες κ εδώ στις συχητησεισ για Αθήνα ή επαρχία, αν πιστεύεις ότι το παιδί σου είναι ευτυχισμένο γιατί κυλιέται στα φύκια κ το θεωρείς προνομιούχο σε σχέση με το παιδί της πόλης, γιατί να αναζητήσεις κάτι άλλο; και γιατί να φροντίσει ο δήμος; στην χειρότερη δεν θα βγει τη μια τετραετία κ θα περάσει καλύτερα κάνοντας αντιπολίτευση κ σε μια ή δυο τετραετίες κ θα ξαναβγεί. 

2 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Με τη διαφορά ότι στον κόσμο των ενηλίκων υπάρχουν σαφείς κανόνες, οι οποίοι δεν ξεπερνιούνται υπό κανονικές συνθήκες.

ναι αλλά κ η ασάφεια δεν μπερδεύει τα παιδιά; η βία ή κ το βρισιμο είναι καλά αν τα έχουμε επειδή μας πείραξαν αλλά κακά όταν τα κάνουν άλλοι σ εμάς; κ αν ο άλλος μετά επικαλεστεί ότι είχε θυμώσει γιατί του έκανες εσυ κάτι κ η δική του άμυνα κατά τη γνώμη του ήταν να σε βρίσει ή να σε σπρώξει; πολύ μπερδεμένο είναι όλο αυτό κ πάντα θα πέφτεις σε ειδικές περιπτώσεις κ ο κανόνας θα ξεχειλώνει. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

κάποιον τον κοροϊδεύουν, δεν χρειάζονται ανακρίσεις, φαίνεται πιο εύκολα, δεν μπορείς να ξεγελάσεις με τα «δεν το ξεκίνησα εγω» κ τετοια κ φυσικά κ δεν μιλάω για τέτοιες περιπτώσεις. Όμως κ εκεί υπάρχει μια λεπτή γρΑμμη. Είχαμε περιστατικό που έναν τον κορόιδευε μια παρέα, εκείνος δεν έδινα σημασία εκείνη την ώρα ή έφευγε ή απλα ελεγε παράτα με, κ πήγαινε άλλες στιγμές κ τους κυνηγούσε ή τους έσπρωχνε, ενώ οι πρώτοι δεν είχαν σηκώσει χέρι. Εκεί τι κανεις; δεν είναι ακριβώς άμυνα, για να το δικαιολογήσεις, είναι σαφές όμως ότι είναι μια αντίδραση, άρα δεν μπορείς να συμπεριφέρεσαι σ αυτόν σαν να είναι θύτης, δεν μπορείς να πεις ότι προκαλεί παει γυρεύοντας, έχουν γίνει οι άλλες ενέργειες που είναι να γίνουν για την αντιμετώπιση της κοροϊδίας, οι άλλοι βαριούνται πλέον να ασχοληθούν μαζί τους γιατί δεν θέλουν άλλο μπελάδες, αλλά το θύμα εξακολουθεί να θέλει να εκτονωθεί, που είναι λογικό κ αναμενόμενο, αλλά δεν μπορείς να μην του κανεις κ σύσταση ότι δεν πρέπει πλέον να ξεκινάει ο ίδιος καταστάσεις. ή το άλλο που κάνουν, παίζουν σαλαμάκι ή ξεβρακώνονται (για τέτοιο επίπεδο μιλάμε), συνήθως μια παρέα μεταξύ τους, σπάνια την πληρώνει κάποιος πολύ συνεσταλμένος, που οκ αυτό αντιμετωπίζεται, αλλά μεταξύ τους συνεχίζουν, είναι κάποιοι που θέλουν αλλά μετά βαριούνται κ οι άλλοι συνεχίζουν, αρχίζεις να ρωτάς κ συνειδητοποιείς ότι αρχικά συμμετείχαν όλοι, προφανώς έπρεπε να σεβαστούν αυτόν που ήθελε να σταματήσει αλλά βασικά δεν έπρεπε να είχαν αρχίσει καν, οπότε εκεί τι γίνεται;  ο τελευταίος που διαμαρτυρήθηκε θα μείνει χωρίς επίπληξη παρολο που ήταν κ εκείνος στην ομάδα που το ξεκίνησε ενώ δεν έπρεπε; Τα όρια πρέπει να μπαίνουν εξαρχής, ότι καμία μορφή βίας λεκτικησ ή σωματικής ή καταναγκασμού ή παραβίασης του προσωπικού χώρου δεν επιτρέπεται στο σχολείο (και στην κοινωνία γενικότερα). Το τι γίνεται έξω είναι άλλο θέμα, έτσι κ αλλιώς τα παιδιά μέχρι μια ηλικία είναι με

Νομίζω ότι το βλέπεις από την μεριά του εκπαιδευτικού, μιλάς για ανακρίσεις, ευθύνες, τιμωρίες κτλ.

 

Συμφωνώ τα όρια πρέπει να μπαίνουν νωρίς, όπως από νωρίς πρέπει να μάθει να σέβεται τους άλλους, να σέβεται τον εαυτό του, να μην χτυπά και να μην δέχεται να το χτυπάνε, να μην ενοχλει αλλά και να σταματά  τα άλλα παιδιά που το ενοχλουνε.

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 

ναι αλλά κ η ασάφεια δεν μπερδεύει τα παιδιά; η βία ή κ το βρισιμο είναι καλά αν τα έχουμε επειδή μας πείραξαν αλλά κακά όταν τα κάνουν άλλοι σ εμάς; κ αν ο άλλος μετά επικαλεστεί ότι είχε θυμώσει γιατί του έκανες εσυ κάτι κ η δική του άμυνα κατά τη γνώμη του ήταν να σε βρίσει ή να σε σπρώξει; πολύ μπερδεμένο είναι όλο αυτό κ πάντα θα πέφτεις σε ειδικές περιπτώσεις κ ο κανόνας θα ξεχειλώνει. 

Νομίζω ότι μπερδεύεις την άμυνα με την επίθεση.

Ελπίζω να μη μαθαίνεις στο παιδί, και μάλιστα αγόρι και μάλιστα σε επαρχία (πλάκα κάνω σε αυτό) το "όταν μας ενοχλούν τα άλλα παιδιά πάντα φωνάζουμε τη δασκάλα", γιατί βλέπω χρόνια να είμαστε εδώ και να τα λέμε γιατί το παιδί δεν το κάνουν παρέα :) 

Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2021 at 11:14 ΜΜ, Anna3011 είπε:

Καταλαβαίνω πως το λες και ήμουν διατεθειμένη να την πάω και χωρίς καθόλου να θέλει αλλά μου έχει βαρέσει καμπανάκι που στο άσχετο και χθες και σήμερα, χωρίς καμία νήξη από εμάς,  με παρακαλάει να μην πάμε πάλι. Την απασχολεί προφανώς αρκετά. Με τη δασκάλα μιλήσαμε μετά, μου είπε ότι δεν πήγαμε καλά, βέβαια υπάρχουν και χειρότερα  αλλά ας κάνουμε και ένα δοκιμασικό ακόμα, με στυλ "δε βαριέσαι". Η συμβουλή ήταν την επόμενη φορά να μην την ενθαρρύνουμε εμείς απ έξω, για να ακούει μόνο εκείνη. Γενικά η προσέγγιση ήταν λίγο άγαρμπη μωρέ, όταν μπήκαμε οριακά τη ρώτησε πως τη λένε και αμέσως την έβαλε μέσα, την πήρε αγκαλιά και την έφερνε γύρα στη μέση της πισίνας. Εγώ περίμενα να πάει με το μαλακό, προφανώς βέβαια το στυλ πιάνει, δε φεύγουν όλα τα παιδάκια στο πρώτο μσθημα. Απλώς δεν ξέρω αν αξίζει να πιέσω για κάτι που σαφώς μπορεί να περιμένει αργότερα γιατί καλώς ή κακώς (κακώς) η κακή σύνδεση έχει γίνει.

Και σε μένα υπερβολικό ξαι κουραστικό ακούγεται. Είμαι εναντίον του φορτώματος και νομίζω θα το επέλεγα μόνο αν το ήθελε πολύ το παιδί.

Ουτε κι εμένα δε θα μου άρεσε αυτή η προσεγγιση κι εγώ στη θέση σου εφόσον σου λέει δε θέλει, εγώ λέω να μην την πας. Καντε κάτι άλλο. Κι άμα μεγαλώσει το συζητάτε παλι. Τι νόημα έχει τώρα να κλαίει κ εσυ να επιμένεις.. Μωρό είναι κι επίσης δεν είναι κ σχολείο που κ στο σχολείο παιδικό και νήπιο καμμια κοπανα καμμια φορά δεν είναι κακο. Καλά γενικά οι κοπανες δεν είναι κακές που κ που σε όλους τους μαθητές, αλλά μη ξεφυγω. Εγώ λέω άστε το για λιγο η πατε αλλου. Πες της αγάπη μου θες να δουμε κι άλλου άλλη δασκάλα? Και βρες κάποια άλλη πισίνα η άλλο τμήμα. Εγώ αυτό θα έκανα. 

πρίν από 20 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Νομίζω ότι μπερδεύεις την άμυνα με την επίθεση.

Ελπίζω να μη μαθαίνεις στο παιδί, και μάλιστα αγόρι και μάλιστα σε επαρχία (πλάκα κάνω σε αυτό) το "όταν μας ενοχλούν τα άλλα παιδιά πάντα φωνάζουμε τη δασκάλα", γιατί βλέπω χρόνια να είμαστε εδώ και να τα λέμε γιατί το παιδί δεν το κάνουν παρέα :) 

Εγώ λέω στη δικιά μου να τους απαντάει αναλόγως κι όντως το κάνει. Σπάνια ζητάει βοήθεια. Βασικά δεν έχει συμβεί κάτι ποτε εδώ που τα λέμε οπότε δεν έχει χρειαστεί να ζητήσει βοήθεια. Αλλα αν κάτι φτάσει στο απροχώρητο πρεπει να το πει στη δασκάλα. Δεν έχει χρειαστεί αυτό να το πω εγώ... Ευτυχώς είναι και τα δυο οκ προς ωρας

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Νομίζω ότι μπερδεύεις την άμυνα με την επίθεση.

Ελπίζω να μη μαθαίνεις στο παιδί, και μάλιστα αγόρι και μάλιστα σε επαρχία (πλάκα κάνω σε αυτό) το "όταν μας ενοχλούν τα άλλα παιδιά πάντα φωνάζουμε τη δασκάλα", γιατί βλέπω χρόνια να είμαστε εδώ και να τα λέμε γιατί το παιδί δεν το κάνουν παρέα :) 

Δεν μπερδεύω την άμυνα με την επίθεση, απλώς δεν δικαιολογώ καμία βίαιη ή

επιθετική ή προσβλητική αντίδραση. Δεν καταλαβαίνω πώς θα καταλάβει ο άλλος ότι είναι κακό να βρίζουμε κ να χτυπάμε αν το επιτρέπουμε σε κάποιες περιπτώσεις κ σε άλλες όχι. Αυτό είναι κ ένα σοβαρό θέμα διαφωνιών με τον άντρα μου ούτως ή άλλως (δεν δέρνει κόσμο :D απλώς αντιδρά κ δημοσίως κ ιδιωτικά σε ο,τι τον ενοχλεί ή θεωρεί λαθος κ φυσικά στοχοποιείται γι αυτό).  Δλδ σίγουρα ο μικρός θα ακούσει ότι είναι οκ να αμύνεσαι. 
 

Ισως τα μπερδεύω γιατί έχω εικόνα από άλλες ηλικίες. Σ εμάς τα παιδιά που είναι πιο επιθετικά είναι απομονωμένα, στοχοποιημένα ήδη από το δημοτικό, έχουν μια δική τους παρέα κ μπορεί απλώς να κάνουν τον αρχηγό σε άλλους που έχουν δικά τους θεματάκια επίσης, σε καμία περίπτωση πάντως δεν τρομοκρατούν τους συμμαθητές κ δεν ειναι δημοφιλείς, μάλλον κανεις δεν τους θέλει. Κάποιες φορές μάλιστα  η υπερβολική ενασχόληση του σχολείου με τη συμπεριφορά τους μπορεί κ να πυροδοτεί τις εξάρσεις γιατί το οτιδήποτε κάνουν μεγεθύνεται. Κατά τ αλλά μπορεί σε συζητήσεις ή διαφωνίες να ανέβουν οι τόνοι κ να βριστούν ή να σπρωχτούν αλλά κ πάλι είναι εμφανές ότι αυτό το κάνουν συγκεκριμένα παιδιά με συγκεκριμένες παρέες κ δεν αφορά οποιοδήποτε άλλο παιδί συναναστρέφεται με ενταξει παιδιά. Να υποθέσω ότι σε μικρότερες ηλικίες τετοια πράγματα γίνονται κ σε παρέες με ησυχα παιδιά; 

 

Παντως τα δικά μας δείχνουν να περιμένουν να τους λύνουμε τις διάφορες ακόμα κ για χαζά πράγματα όπως κάποιος που σπρώχνει την καρέκλα του άλλου στο μάθημα κ τον ενοχλεί κ απογοητεύονται όταν λέμε ότι στο σχολείο πρέπει να μάθουν να διευθετούν τέτοιες απλές καταστάσεις μόνοι τους, γιατί υπάρχει η ασφάλεια ότι αν συμβεί κάτι θα βοηθήσει ο καθηγητής κ έτσι θα εξασκηθούν. Δεν φαίνεται να βάζουν στο μάτι κάποιον που τα λέει στους καθηγητές, θα έλεγα μάλιστα ότι κάποιες φορές παραείναι γκρινιαρικα κ μαρτυριάρικα κ για την ηλικία τους αλλά κ για τις ελευθερίες που απολαμβάνουν σε σχέση με τα παιδιά των πόλεων. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Κάθε παιδάκι λειτουργεί διαφορετικά σε οποιαδήποτε περίπτωση το στρεσαρει. Οι τρόποι προσέγγισης διαφέρουν και δεν υπάρχει μια πεπατημένη για όλα τα παιδιά. 

 

Θα συμφωνήσω πως δεν χρειάζεται πίεση ειδικά για πράγματα που κανονικά θα αντλουσαμε χαρά από αυτά. Το σχολείο πχ δεν σου αφήνει και πολλά περιθώρια γιατί είναι υποχρεωτικό αλλά κι εκεί μπορείς να συνεργαστείς με την δασκάλα για μια καλή προσαρμογή. Αν ο τρόπος που ακολουθεί η δασκάλα στην κολύμβηση δεν σας ταιριάζει ή δεν αλλάζει (πχ λιγότερη ώρα, κάποιο παιχνίδι που να είσαι κι εσύ εκεί) τότε ίσως να το αφήσεις για λίγο καιρό.

 

Πχ μια προσέγγιση που ίσως σε βοηθησει είναι να  "χρωματισεις" λιγάκι το άθλημα με μπόλικη φαντασία. Πχ θα μπορούσατε να κάνετε δικά σας φανταστικά παιχνίδια για γοργόνες, ζωάκια, κοραλία κτλ που ζουν στην πισίνα πριν ή μετα το μαθημα!

 

Κάθε παιδάκι για να αφεθεί και να διασκεδάσει πρέπει να νιώσει ασφάλεια. Είναι ένα καινούριο μέρος για εκείνη, μια νέα δραστηριότητα που όσο κι αν λατρεύει το νερό είναι με ένα άτομο που δεν εμπιστεύεται. Θα δεις που σε λίγους μήνες θα ωριμάσει, θα το δει διαφορετικά.

Ναι συμφωνω αλλά όσα κοραλια κι αν φτιαξετε αμα έχει ξίνισει με τη δασκάλα θα τη δει κ θα μπηξει τα κλάμματα. Η δασκάλα φταίει για μένα, αλλά απ'οτι βλέπω είναι συνήθως τελικά σε τέτοιου είδους αθλήματα τέτοιες συμπεριφορές γιατί όπως ειπώθηκε δεν είναι παιδαγωγοι. Οκ. Κι εγώ θα βρω να πάω κάπου πιο ανθρώπινα λοιπόν. Δεν υποχρεώνει κανεις να κάτσεις κιόλας! 

 

Εμάς για να πω την εμπειρία μας μέχρι στιγμής σε ότι δραστηριότητες έχω γράψει και τα δύο μου τα παιδιά είναι δεκτικά σε όλα. Καλά εντάξει τώρα το μωρό είναι μωρό  κάνει ότι κάνει στο σχολείο Δεν την πάω δηλαδή εκτός αλλά επειδή πάμε σε ιδιωτικό κάνει εκεί δραστηριότητες άλλες ώρες εκτός σχολείου. Και μία χαρά μέσα σε όλα. Η μεγάλη μου από την άλλη θέλει να κάνει τα πάντα δεν γίνεται να κάνουμε τα πάντα δεν μπορούμε να πηγαίνουμε και εκεί και εκεί και εκεί έλεος. Πέρυσι της είπα διάλεξε Ε και τελικά κάνει μία δραστηριότητα εδώ και τρία χρόνια Αν βγάλουμε και την εποχή του κορονοιου 2 χρόνια. Θέλει να συνεχίσει λέει Για να δούμε. Κάνε και κάτι ακόμα αλλά στη χάση και στη Φέξη γενικώς αυτό το παιδί όλα τα θέλει να τα κάνει. Από τη μία Χαίρομαι Από την άλλη Καλό θα ήταν κάπου λίγο να κατασταλάξουμε. Αλλά εντάξει δεν πολύ ασχολούμαι ότι θέλει ας κάνει αν του χρόνου ας πούμε μου ζητήσει κάτι άλλο θα τη γράψω σε αυτό το κάτι άλλο δεν με πειράζει να να κάνει επιλογές και αλλαγές, ίσα-ίσα Εγώ νομίζω ότι από αυτό μαθαίνεις και βλέπεις και που έχεις κλίση και ταλέντο μπορεί κάπου μπορεί και πουθενά από αυτά πάντως Γενικά είμαι κατά της πίεσης  σε τέτοια πράγματα. .. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν μπερδεύω την άμυνα με την επίθεση, απλώς δεν δικαιολογώ καμία βίαιη ή

επιθετική ή προσβλητική αντίδραση. Δεν καταλαβαίνω πώς θα καταλάβει ο άλλος ότι είναι κακό να βρίζουμε κ να χτυπάμε αν το επιτρέπουμε σε κάποιες περιπτώσεις κ σε άλλες όχι. Αυτό είναι κ ένα σοβαρό θέμα διαφωνιών με τον άντρα μου ούτως ή άλλως (δεν δέρνει κόσμο :D απλώς αντιδρά κ δημοσίως κ ιδιωτικά σε ο,τι τον ενοχλεί ή θεωρεί λαθος κ φυσικά στοχοποιείται γι αυτό).  Δλδ σίγουρα ο μικρός θα ακούσει ότι είναι οκ να αμύνεσαι. 
 

 

 

Δεν έχω καταλάβει αν αυτό το θεωρείς καλό ή κακό.

 

Φυσικά και πρέπει να μάθει ότι είναι ΟΚ να αμύνεσαι. Είναι προτιμότερο να κάτσει να τις φάει? Ή να ακούει προσβολές και να καταπνίγει την αντίδρασή του για να μην αντιδράσει και στοχοποιηθεί?

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Deena είπε:

 

Δεν έχω καταλάβει αν αυτό το θεωρείς καλό ή κακό.

 

Φυσικά και πρέπει να μάθει ότι είναι ΟΚ να αμύνεσαι. Είναι προτιμότερο να κάτσει να τις φάει? Ή να ακούει προσβολές και να καταπνίγει την αντίδρασή του για να μην αντιδράσει και στοχοποιηθεί?

 

 

κ φυσικα αναλογα το πλαισιο

ισως η εσπερος εχει στον μυαλο της παιδια γυμνασιου που μπορουν να σκεφτουν και αλλους τροπους 

μεχρι τωρα το εβλεπε απο την θεση του εκπαιδευτικου,ειναι αλλιως αν εισαι μονο γονιος

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ή

παιαινω πολιτισμικό σοκ ή είμαι στον κόσμο μου. πού μπορεί να φάει ξύλο ένα παιδί μεγαλωμενο σωστά κ με καλές παρέες κ γιατί ηλικίες μιλάμε; όχι για νήπια υποθέτω που είναι λογικό να μην ακολουθούν τους κανόνες, έτσι δεν είναι; δηλαδή ένα παιδί δημοτικού πού θα κινδυνεύσει από ξύλο; στην πλατεία δεν είναι ο γονιός μπροστά για να δει τι παρέες κυκλοφορούν για να ξέρει να διαλέγει άλλες; και στο σχολείο γιατί να κάνει παρέα με αυτούς που δέρνουν; δλδ σε ένα δημοτικό αυτό είναι τόσο συνηθισμένη  συμπεριφορά; ασχέτως γειτονιάς, μορφωτικού επιπέδου, σχολείου κλπ; τι να πω, εγω θεωρούσα ότι τα δικά μας δεν έχουν τρόπους κ εκπλήσσομαι. ή μεταλλάσσονται από το δημοτικό στο γυμνάσιο ή τα δικά μας είναι όντως καλά παιδιά, όπως δηλώνουν οι ντόπιοι..!

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος υποθέτω ότι ως παιδί ήσουν και προστατευμένη αλλά και αποκομμένη πολύ. Αλλά ως εκπαιδευτικό, δε σε καταλαβαίνω.

Τα σχολεία ίδια ήταν και πριν 100 χρόνια και τώρα. Υπάρχει bullying και υπάρχουν και νταήδες, και δεν είναι μόνο το ξύλο μέσα στη μέση της αυλής. Είναι η απειλή, το να σε κοροϊδεύουν, να σε ειρωνεύονται, να μπαίνουν στον προσωπικό σου χώρο, να σε απομονώνουν κλπ. Στη δευτεροβάθμια πάντα είχε και θα έχει κλίκες, τώρα πια με τα μηνύματα να ανταλλάσσονται ηλεκτρονικά, δεν είναι δυνατό να δουλεύεις σε σχολείο και να μην το ξέρεις. Δε μιλάω για ζούγκλα, ούτε καθημερινή τρομοκρατία, αλλά πάντα συνέβαιναν και συμβαίνουν δυσάρεστα πράγματα και δεν είναι τόσο απλά όσο το ξύλο! Σπρωξιές θα παίζουν 4, 5 ,6, 7 χρονών, άντε να πλακωθούν και πιο σπάνια μετά. Αλλά αν δε μάθεις από μικρός να στέκεσαι σε ομάδα, να υπερασπίζεσαι τον εαυτό σου στα προφανή, πόσο εύκολο είναι να αντιμετωπίσεις τα πιο διακριτικά και εξεζητημένα αργότερα. Προφανώς και δε μιλάμε για να βγαίνουν τα παιδιά να παίζουν κλωτσομπουνίδι καθημερινά.

Τι κάνουν δηλαδή τα παιδιά σε εσάς και δεν θεωρείς ότι έχουν τρόπους;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 51 λεπτά , Έσπερος είπε:

Τώρα ή

παιαινω πολιτισμικό σοκ ή είμαι στον κόσμο μου. πού μπορεί να φάει ξύλο ένα παιδί μεγαλωμενο σωστά κ με καλές παρέες κ γιατί ηλικίες μιλάμε; όχι για νήπια υποθέτω που είναι λογικό να μην ακολουθούν τους κανόνες, έτσι δεν είναι; δηλαδή ένα παιδί δημοτικού πού θα κινδυνεύσει από ξύλο; στην πλατεία δεν είναι ο γονιός μπροστά για να δει τι παρέες κυκλοφορούν για να ξέρει να διαλέγει άλλες; και στο σχολείο γιατί να κάνει παρέα με αυτούς που δέρνουν; δλδ σε ένα δημοτικό αυτό είναι τόσο συνηθισμένη  συμπεριφορά; ασχέτως γειτονιάς, μορφωτικού επιπέδου, σχολείου κλπ; τι να πω, εγω θεωρούσα ότι τα δικά μας δεν έχουν τρόπους κ εκπλήσσομαι. ή μεταλλάσσονται από το δημοτικό στο γυμνάσιο ή τα δικά μας είναι όντως καλά παιδιά, όπως δηλώνουν οι ντόπιοι..!

Δηλ τι δηλώνουν οι ντόπιοι?Εσύ στο σχολειο δεν βλέπεις με ποιον εχεις να κανεις?Τι σημαίνει καλο παιδι ακριβως?Αυτό είναι ταμπέλα.Για να χαραχτηρισουμε κάποιον περιγράφουμε συμπεριφορές.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

@Έσπερος υποθέτω ότι ως παιδί ήσουν και προστατευμένη αλλά και αποκομμένη πολύ. Αλλά ως εκπαιδευτικό, δε σε καταλαβαίνω.

Τα σχολεία ίδια ήταν και πριν 100 χρόνια και τώρα. Υπάρχει bullying και υπάρχουν και νταήδες, και δεν είναι μόνο το ξύλο μέσα στη μέση της αυλής. Είναι η απειλή, το να σε κοροϊδεύουν, να σε ειρωνεύονται, να μπαίνουν στον προσωπικό σου χώρο, να σε απομονώνουν κλπ. Στη δευτεροβάθμια πάντα είχε και θα έχει κλίκες, τώρα πια με τα μηνύματα να ανταλλάσσονται ηλεκτρονικά, δεν είναι δυνατό να δουλεύεις σε σχολείο και να μην το ξέρεις. Δε μιλάω για ζούγκλα, ούτε καθημερινή τρομοκρατία, αλλά πάντα συνέβαιναν και συμβαίνουν δυσάρεστα πράγματα και δεν είναι τόσο απλά όσο το ξύλο! Σπρωξιές θα παίζουν 4, 5 ,6, 7 χρονών, άντε να πλακωθούν και πιο σπάνια μετά. Αλλά αν δε μάθεις από μικρός να στέκεσαι σε ομάδα, να υπερασπίζεσαι τον εαυτό σου στα προφανή, πόσο εύκολο είναι να αντιμετωπίσεις τα πιο διακριτικά και εξεζητημένα αργότερα. Προφανώς και δε μιλάμε για να βγαίνουν τα παιδιά να παίζουν κλωτσομπουνίδι καθημερινά.

Τι κάνουν δηλαδή τα παιδιά σε εσάς και δεν θεωρείς ότι έχουν τρόπους;

 

ναι βρε παιδί μου εκφοβισμούς είχαμε κατά καιρούς, ας πούμε μια περίπτωση τι χρόνο, κ πάντα υπάρχει κ ένα παθδι που ενοχλεί πειράζει πράγματα άλλων. κ γενικα εκνευρίζει, αλλά μέχρι εκεί. ξύλο δεν είχαμε κ κάτι κανγαδεσ που αρπάζονται σταματά ε εύκολα, δλδ κ εγω μπαίνω στη μέση ας πούμε, τίποτα φοβερό. γενικα τα παιδιά τα θεωρούν «καλά» γιατί δεν έχουμε βανδαλισμούς, καταλήψεις, παραβατικές συμπεριφορές ούτε καν κοπάνες  (δλδ οποίος ταλαίπωρος καπνίζει ή αν κανένα ζευγαράκι εκδηλωθεί κάπως, αντιμετωπίζονται σαν το χειρότερο παράπτωμα σε βαθμό γελοιότητας), επίσης λενε, που εγω δεν έχω μέτρο σύγκρισης, ότι είναι πιο μαζεμένα κ δεν ντύνονται /βάφονται κ τετοια. Βέβαια κάποια -λίγα- συχνάζουν στα προποτζιδικα ή σε ένα μπαράκι συγκεκριμένο που πάνε τα παιδιά του λυκείου κ μάλλον πίνουν κιόλας, κ ενίοτε κάποιοι καπνίζουν χασίς, αλλά είναι ελάχιστοι σε κάθε τάξη. εγω τα θεωρώ βίαιε που σπρώχνονται κ κάνουν κεφαλοκλειδωματα στο παιχνίδι ή κυνηγιούνται άσχημα στις σκάλες κ τετοια. κ δεν είναι μ πολύ ησυχα, όχι αγενή απλώς πολύ άνετα να αργούν να μπουν κ τετοια (οι αναπληρωτές δλδ περνάνε άσχημα κ δεν θεωρούν ότι τα παιδιά είναι ησυχα)

 

αλλα κ οι περιπτώσεις εκφοβισμού είναι πολύ ιδιαίτερες περιπτώσεις κ οι θύτες κ τα θύματαc,δεν έχω δει σκηνικό που το μέσο παιδί πρέπει να υπερασπιστεί τον εαυτό του, το πολύ πολύ να βάλει μια φωνή αν κάποιος τον εκνευρίζει σε κάτι. ούτε θυμάμαι ως μαθήτρια τετοια σκηνικά, κ δεν πήγαινα σε κανένα σχολείο περιωπής στο δημοτικό κ το γυμνάσιο. 

 

γι αυτό μάλλον δεν καταλαβαίνω σε τι αναφερόμαστε. δλδ στο μυαλό μου έχω απλα το νηπιακι που θα πάρει το παιχνθδι από τα χέρια του άλλου. 

 

αχ θυμήθηκα την πρώτη χρόνια σε μια εφημερία που νόμισα ότι κάπου έγινε καβγάς κ έτρεξα κ μετά όλη τη μέρα έκαναν γιούργια για να με κοροϊδεύουν κ να γελάνε...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Τώρα ή

παιαινω πολιτισμικό σοκ ή είμαι στον κόσμο μου. πού μπορεί να φάει ξύλο ένα παιδί μεγαλωμενο σωστά κ με καλές παρέες κ γιατί ηλικίες μιλάμε; όχι για νήπια υποθέτω που είναι λογικό να μην ακολουθούν τους κανόνες, έτσι δεν είναι; δηλαδή ένα παιδί δημοτικού πού θα κινδυνεύσει από ξύλο; στην πλατεία δεν είναι ο γονιός μπροστά για να δει τι παρέες κυκλοφορούν για να ξέρει να διαλέγει άλλες; και στο σχολείο γιατί να κάνει παρέα με αυτούς που δέρνουν; δλδ σε ένα δημοτικό αυτό είναι τόσο συνηθισμένη  συμπεριφορά; ασχέτως γειτονιάς, μορφωτικού επιπέδου, σχολείου κλπ; τι να πω, εγω θεωρούσα ότι τα δικά μας δεν έχουν τρόπους κ εκπλήσσομαι. ή μεταλλάσσονται από το δημοτικό στο γυμνάσιο ή τα δικά μας είναι όντως καλά παιδιά, όπως δηλώνουν οι ντόπιοι..!

εγω δ καταλαβαινω.για να μην φαει το παιδι μου ξυλο,παιζει ρολο μονο αν το μεγαλωσα εγω καλα;οχι πως μεγαλωσαν τα αλλα;

φυσικα παιζει ρολο τι βασεις εχεις δωσει,σε αυτοπεποιθηση κ επιλογη φιλων απο πολυ μικρο.αλλα ειδικα επαρχια ειναι πολυ συνηθισμενο τα παιδια μετα την τριτη-τεταρτη  να πηγαινουν κ μονα βολτα με φιλους.δ ειναι παντα παρων ο γονιος

κ δ ειπαμε οτι θα το δειρει καποιος απο την παρεα.θα συνυπαρξει κ με μεγαλυτερα-απο αλλα σχολεια κλπ

δ μπορω να πω οτι εχω συγκεκριμενα περιστατικα στο μυαλο μου.δ εχω ακουσει κτ τρομερο.κ στα χρονια μου τα πιο αγρια σκηνικα τα θυμαμαι με πιο μεγαλα παιδια,οχι δημοτικου

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , vicky86 είπε:

εγω δ καταλαβαινω.για να μην φαει το παιδι μου ξυλο,παιζει ρολο μονο αν το μεγαλωσα εγω καλα;οχι πως μεγαλωσαν τα αλλα;

φυσικα παιζει ρολο τι βασεις εχεις δωσει,σε αυτοπεποιθηση κ επιλογη φιλων απο πολυ μικρο.αλλα ειδικα επαρχια ειναι πολυ συνηθισμενο τα παιδια μετα την τριτη-τεταρτη  να πηγαινουν κ μονα βολτα με φιλους.δ ειναι παντα παρων ο γονιος

κ δ ειπαμε οτι θα το δειρει καποιος απο την παρεα.θα συνυπαρξει κ με μεγαλυτερα-απο αλλα σχολεια κλπ

δ μπορω να πω οτι εχω συγκεκριμενα περιστατικα στο μυαλο μου.δ εχω ακουσει κτ τρομερο.κ στα χρονια μου τα πιο αγρια σκηνικα τα θυμαμαι με πιο μεγαλα παιδια,οχι δημοτικου

Τι να πω, εδώ έχουν την τάση να κουκουλώνουν τα σοβαρα κ να διογκώνουν τα ανούσια, αλλά δεν έχουμε ακούσει δικά μας να τρομοκρατούν μικρότερα πχ. να κάνουν ζημιές στην παιδική χαρά έχουμε ακούσει. να σχολιάζεται που μιλάνε άσχημα στα μερη που αράζουν. κόντρες τα μηχανάκια κ τετοια. επίσης έχουμε ακούσει έναν που ήταν η πιο δύσκολη περίπτωση που θυμάμαι εγω, που βασικά όμως την τάξη ενοχλούσε, που πήγε να κάνει τον μάγκα σε μια ομάδα ποδοσφαίρου άλλου νησιού κ τον έδειραν. κατά τ αλλα έχουν καλές σχέσεις. ούτε καν φυτό δεν έχω ακούσει να λενε κάποιον, που αυτό πχ το θυμάμαι από τα παιδικά μου χρόνια. κ συνήθως δημοφιλή είναι τα ταλαντούχα παιδιά που είναι κοινωνικά, δραστήρια, κ έχουν πολλά ταλέντα. ενταξει στάνταρ θα εκλεγεί στο 15μελες ένας που θα υποσχεθεί κατάληψη- η οποία δεν θα γίνει ποτέ ή θα λήξει άδοξα το ίδιο μεσημέρι. το πιο ασχημο από μεγάλους σε μικρά είναι ότι υπάρχει μια κλίκα αλλοδαπών αγοριών μεγαλύτερης ηλικίας (γράφτηκαν μεγαλύτεροι ή επανέλαβαν τάξη) που περιφέρονται με ύφος μάγκα κ παίρνουν υπό την προστασία τους κάποιους μικρότερους, που για διάφορους λόγους δυσφορούν στο σχολείο με τα μαθήματα κ νιώθουν ανεβασμένοι να ενταχθούν α αυτή την παρέα, όπου θα δείξουν την μαγκιά τους με το να μπουν στην τάξη αργότερα ή να κάνουν φασαρία περνώντας από τις άλλες τάξεις. πραγματικά δεν έχω δει κάτι άλλο γι αυτό εντυπωσθαχομαι, κ εδώ οι παρέες είναι ανάμεικτες αφού τα παιδιά μεγάλωσαν μαζί κ δεν είναι κ πολύ εκλεκτικά, γι αυτό απορώ με το ότι γονείς που έχουν παιδιά στην αθήνα κ μάλλον πάνε για ιδιωτικά σχολεία όπου η επιτήρηση θα είναι σχολαστικότερο  κ έχουν γεμάτο πρόγραμμα με δραστηριότητες, άρα θα είναι πολύ διαλεγμένες οι συναναστροφές, θεωρούν ότι το παιδί έχει ανάγκη από άμυνα. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

πού μπορεί να φάει ξύλο ένα παιδί μεγαλωμενο σωστά κ με καλές παρέες κ γιατί ηλικίες μιλάμε;

Θα συμφωνήσω με την @vicky86 εδώ. Δεν μιλάμε μόνο για την ανατροφή που δίνουμε εμείς στα παιδιά μας αλλά και σε ποιον κόσμο θα συναναστραφουν/κοινωνικοποιηθούν. 

 

Φοβερά σκηνικά μπορεί να γίνουν και στα νηπιαγωγεία αν υπάρξει/ουν παιδάκι/ια με επιθετική συμπεριφορά. Δεν είναι λίγες οι φορές που ακούω για σχολεία στα οποία φοιτά παιδάκι που σπρώχνει συστηματικά/ χτυπά/τραβά μαλλιά/δαγκωνει ή επιτίθεται με μολύβια ψαλίδια κτλ.

 

Υπάρχουν μεγάλο φάσμα, και η λύση για μένα δεν είναι το παιδί απλά να μάθει πως την βία δεν την χρησιμοποιουμε αλλά πότε και πως μπορούμε να αμυνθούμε. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Θα συμφωνήσω με την @vicky86 εδώ. Δεν μιλάμε μόνο για την ανατροφή που δίνουμε εμείς στα παιδιά μας αλλά και σε ποιον κόσμο θα συναναστραφουν/κοινωνικοποιηθούν. 

 

Φοβερά σκηνικά μπορεί να γίνουν και στα νηπιαγωγεία αν υπάρξει/ουν παιδάκι/ια με επιθετική συμπεριφορά. Δεν είναι λίγες οι φορές που ακούω για σχολεία στα οποία φοιτά παιδάκι που σπρώχνει συστηματικά/ χτυπά/τραβά μαλλιά/δαγκωνει ή επιτίθεται με μολύβια ψαλίδια κτλ.

 

Υπάρχουν μεγάλο φάσμα, και η λύση για μένα δεν είναι το παιδί απλά να μάθει πως την βία δεν την χρησιμοποιουμε αλλά πότε και πως μπορούμε να αμυνθούμε. 

Ε ναι τέτοιες περιπτώσεις φαντάζομαι ότι υπάρχουν. Το έχω ξαναδιαβάσει εδώ ότι κάποιες κάνετε διάκριση μεταξύ βίας για άμυνα κ βίας για επίθεση, ομολογώ ότι δεν το έχω ξανακούσει, μόνο από τον άντρα μου κ ήταν από τα πράγματα που μου είχαν κάνει κακή εντύπωση εξαρχής γιατί δεν μου ταίριαζε καθολου με το πώς έχει μεγαλώσει κ απορούσα, το είχα θεωρήσει πατριαρχικό κατάλοιπο του πεθερού μου που του έχουν μείνει διαφορα. 

Link to comment
Share on other sites

Με αυτή τη λογική κακώς υπάρχουν πι πολεμικες τεχνες.Μονο μπαλέτο θα επρεπε να πηγαίνουν τα παιδια.Σε ξαναρωτάω με ειλικρινή απορία.Δεν φοβάσαι για το παιδι σου μην υποστει οποιαδήποτε μορφή βίας?

Θεωρώ ότι η απάντηση θα επρεπε να σου βγαίνει ενστικτωδώς σε αυτο που ρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Με αυτή τη λογική κακώς υπάρχουν πι πολεμικες τεχνες.Μονο μπαλέτο θα επρεπε να πηγαίνουν τα παιδια.Σε ξαναρωτάω με ειλικρινή απορία.Δεν φοβάσαι για το παιδι σου μην υποστει οποιαδήποτε μορφή βίας?

Θεωρώ ότι η απάντηση θα επρεπε να σου βγαίνει ενστικτωδώς σε αυτο που ρωτάς.

Όχι δεν θεωρώ κακό να υπάρχουν πολεμικές τέχνες γιατί ξέρω ότι από πίσω έχουν ολόκληρη κοσμοθεωρία. Απλώς δεν θέλω να ασχοληθεί το παιδί με κάτι τέτοιο. το αν φοβάμαι μην υποστεί βία, τι σχέση έχει; άτακτα παιδιά θα υπάρχουν σε όλα τα σχολεία, όπως επιβιώνουν τα υπόλοιπα παιδιά, θα επιβιώσει κ το δικό μου. Το σχολείο έτσι κ αλλιώς βγάζει σε όλους τον χειρότερο εαυτό, αναμενόμενο είναι να έχει κ τέτοιους συμμαθητές, τι να κάνουμε;  Άσε μην βγει κ το δικό μου επιθετικό που δεν έχει ξαναπάει σχολείο, ποιος μου το εγγυάται; βέβαια δεν έχω προβληματιστεί ποτέ τόσο πολύ για τη βία. πιο πολύ με προβληματίζει αν θα βρει παρέες, αν θα το. θεωρούν ξένο, τι θα κάνει αν λενε τα αλλά παιδάκια για παιδικά που εμείς δεν βλέπουμε κ τετοια, να μην είναι μόνος του δλδ χωρίς φίλους. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Έσπερος είπε:

Όχι δεν θεωρώ κακό να υπάρχουν πολεμικές τέχνες γιατί ξέρω ότι από πίσω έχουν ολόκληρη κοσμοθεωρία. Απλώς δεν θέλω να ασχοληθεί το παιδί με κάτι τέτοιο. το αν φοβάμαι μην υποστεί βία, τι σχέση έχει; άτακτα παιδιά θα υπάρχουν σε όλα τα σχολεία, όπως επιβιώνουν τα υπόλοιπα παιδιά, θα επιβιώσει κ το δικό μου. Το σχολείο έτσι κ αλλιώς βγάζει σε όλους τον χειρότερο εαυτό, αναμενόμενο είναι να έχει κ τέτοιους συμμαθητές, τι να κάνουμε;  Άσε μην βγει κ το δικό μου επιθετικό που δεν έχει ξαναπάει σχολείο, ποιος μου το εγγυάται; βέβαια δεν έχω προβληματιστεί ποτέ τόσο πολύ για τη βία. πιο πολύ με προβληματίζει αν θα βρει παρέες, αν θα το. θεωρούν ξένο, τι θα κάνει αν λενε τα αλλά παιδάκια για παιδικά που εμείς δεν βλέπουμε κ τετοια, να μην είναι μόνος του δλδ χωρίς φίλους. 

Ισως αρχισει να βλεπει και παιδικα που και που απο του χρονου!

οταν λενε βια παντως παραπανω,δε νομιζω να μιλανε για «ατακτα παιδακια»

Πιστευω πως σε 2-3 χρονια θα εχεις αναθεωρησει για το αν φοβασαι τη βια..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , irin είπε:

Ισως αρχισει να βλεπει και παιδικα που και που απο του χρονου!

οταν λενε βια παντως παραπανω,δε νομιζω να μιλανε για «ατακτα παιδακια»

Πιστευω πως σε 2-3 χρονια θα εχεις αναθεωρησει για το αν φοβασαι τη βια..

Δεν ξέρω, τώρα πραγνατθκα απορώ γιατί εγω θεωρώ τα παιδιά εδώ σκληρά αλλά δεν έχω ακούσει για περιστατικά βίας παρα μόνο παιδιά με προβλήματα συμπεριφοράς στο σχολείο, αλλά επειδή όλα καταλήγουν σ εμάς, μιλάμε για 1 δύσκολα διαχειρίσιμο τη διετία, όχι παραπάνω. εκτός αν είναι τόσο διαδεδομένο κ το θεωρούν φυσικό που γι αυτό δεν γινεται σούσουρο ή αν καλύπτουν τα δικά τους παιδιά, τι να πω; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...