Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δραστηριότητες, αθλήματα, προπονήσεις και προβληματισμός


Recommended Posts

πρίν από 38 λεπτά , vtgian είπε:

Μιας και γυρίσατε τη κουβέντα από το κολυμβητήριο στις γλώσσες, να πω ότι και εγώ προβληματίζομαι αρκετά με το θέμα.

Η μικρή έκανε αγγλικά μία φορά την εβδομάδα στον παιδικό, με κοπέλα που σίγουρα δεν ήταν native αλλά μάλλον είχε πολύ καλή προφορά γιατί η μικρή ερχόταν σπίτι με προφορά λονδρέζου κόμη :) Παιχνίδια έκαναν, άκουγαν τραγούδια, ζωγράφιζαν σε φωτοτυπίες, δεν του το είχα αλλά τελικά κάτι έβγαινε.

Φέτος, στο νήπιο δεν έχουν αγγλικά και προτίμησα να την πάω σε κάτι κινητικό, που το είχε ανάγκη να εκτονώνεται. Πήγε σε σχολή κλασικού μπαλέτου, σε αυτή την ηλικία έκαναν πιο πολύ μάθημα σε στυλ μουσικοκινητική, της άρεσε αλλά μας βρήκε ο covid.

Του χρόνου θα έχει αγγλικά σχολείο και σκέφτομαι πολύ αν θα κάνει και κάτι εκτός σχολείου. Σε άθληση χρειάζεται σίγουρα κάτι, και μόνο ως εκτόνωση. Ήδη εδώ και ένα μήνα κάθε απόγευμα είναι 2 ώρες την παιδική χαρά, όπου κυριολεκτικά τρέχει συνέχεια! Την ενδιαφέρει όμως η γλώσσα, έτσι και αλλιώς διαβάζει/γράφει ήδη, συνεχώς ρωτάει πως λένε το ένα, το άλλο στα αγγλικά, στα πορτογαλικά, στα κινέζικα (έχουμε πολυπολιτισμικότητα στη περιοχή) αλλά δεν μου αρέσει η φιλοσοφία του φροντιστηρίου με τις άπειρες χαμένες ώρες. Ή τουλάχιστον εγώ το βλέπω έτσι το φροντιστήριο. Η μεγάλη πήγε ελάχιστα σε φροντιστήριο, στην Πέμπτη δημοτικού και μετά ότι αγγλικά έκανε τα έκανε στο σχολείο (Pierce). Πήρα αέρα πτυχίο, μιλάει εντελώς αβίαστα, αλλά είναι και παιδί που όλα του τα ενδιαφέροντα είναι στα αγγλικά. 

Σε αυτή τη φάση ειλικρινά δεν ξέρω για τη μικρή τι είναι καλύτερο. Να πάρω μια κοπέλα σπίτι μια φορά την εβδομάδα, μόνο για παιχνίδι ή να την αφήσω ήσυχη, να επικεντρωθεί σε άλλα (άθληση, μουσική, ότι άλλο θέλει) και να το γυρίσω απευθείας σε ιδιαίτερα σε μεγαλύτερη ηλικία (και εγώ ιδιαίτερα έκανα και μου φαίνονται πολύ αποτελεσματικά); 

Μήπως θες να δοκιμάσεις κ εσύ το μέρος που ξεκινήσαμε?συνδυάζει πολλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 243
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 5 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Μήπως θες να δοκιμάσεις κ εσύ το μέρος που ξεκινήσαμε?συνδυάζει πολλα πραγματα.

 

Το σκεφτόμουν να σου είμαι ειλικρινής. Για στείλε λεπτομέρειες...

Link to comment
Share on other sites

@Anna3011 η μικρούλα σου σε έχει αποχωριστεί ξανά για να κάνει κάποια δραστηριότητα? Πάει παιδικό? Δεν θυμάμαι αν το έχεις αναφέρει. Σε κάθε περίπτωση συμφωνώ κι εγώ πως δεν χρειάζεται πίεση κι αν αφήσεις τον χρόνο να περάσει χωρίς να αναφέρεστε στο γεγονός η αρνητική σύνδεση θα φθαρεί με τον καιρό. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω σκέφτομαι σοβαρά το aikido.Εχει πολλά οφελη.Και δεν κατεβαίνουν σε αγωνες.Ειναι αμυνα κ συνδυάζει κ μια πνευματικοτητα κ ηρεμία 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , Έσπερος είπε:

Την άμυνα τη θέλετε για να το χρησιμοποιήσουν όντως τα παιδιά; 

 

Εγώ περισσότερο το έχω στο μυαλό μου ότι όταν ένα παιδί ξέρει να αμυνθεί, έχει περισσότερη αυτοπεποίθηση, οπότε είναι πιο δύσκολο να γίνει στόχος μπούλινγκ. Θέλω να μάθει ότι δεν χτυπάμε ποτέ, αλλά αν βρεθεί σε μια κατάσταση όπου θα πρέπει να αμυνθεί, να μπορέσει να ανταποδώσει.

Αυτά σε ό,τι αφορά συνομίληκους. Για κινδύνους από ενήλικες, ειλικρινά δεν θέλω να το σκέφτομαι και δεν ξέρω και κατά πόσο παίζουν ρόλο οι πολεμικές τέχνες σε τέτοιες περιστάσεις, σε σχέση πχ με το να είναι γενικότερα alert.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Εγώ περισσότερο το έχω στο μυαλό μου ότι όταν ένα παιδί ξέρει να αμυνθεί, έχει περισσότερη αυτοπεποίθηση, οπότε είναι πιο δύσκολο να γίνει στόχος μπούλινγκ. Θέλω να μάθει ότι δεν χτυπάμε ποτέ, αλλά αν βρεθεί σε μια κατάσταση όπου θα πρέπει να αμυνθεί, να μπορέσει να ανταποδώσει.

Αυτά σε ό,τι αφορά συνομίληκους. Για κινδύνους από ενήλικες, ειλικρινά δεν θέλω να το σκέφτομαι και δεν ξέρω και κατά πόσο παίζουν ρόλο οι πολεμικές τέχνες σε τέτοιες περιστάσεις, σε σχέση πχ με το να είναι γενικότερα alert.

Είναι συνδιαστικο πιστευω.Η πολεμική τέχνη σιγουρα θα βοηθούσε.

Θεωρώ μεγάλη επιτυχία του κοριτσιού στη Ραφήνα που μπορεσε να χρησιμοποιήσει το μυαλό της κ να ξεφύγει.Θα μπορούσε να είχε παγώσει η αμύγδαλη κ να μην είχε μπορεσει να αντιδράσει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

@Anna3011 η μικρούλα σου σε έχει αποχωριστεί ξανά για να κάνει κάποια δραστηριότητα? Πάει παιδικό? Δεν θυμάμαι αν το έχεις αναφέρει. Σε κάθε περίπτωση συμφωνώ κι εγώ πως δεν χρειάζεται πίεση κι αν αφήσεις τον χρόνο να περάσει χωρίς να αναφέρεστε στο γεγονός η αρνητική σύνδεση θα φθαρεί με τον καιρό. 

 

 

Όχι δεν έχει κάνει δραστηριότητες ούτε παιδικό πάει. Δεν είναι βέβαια το απόλυτα προσκολημένο παιδί γιατί δεν είμαστε συνέχεια μαζί αλλά πάντα όταν λείπουμε είναι σε οικείο περιβάλλον (γιαγιάδες). Γενικά είναι κοινωνικότατη, μιλάει με θάρρος στους μεγάλους και θεωρούσα ότι αφού θα είμαι κοντα δε θα έχει θέμα με το κολυμβητήριο. Και όμως.

 

Συμφωνώ μαζί σου στην προσέγγιση, θα προτείνω πάλι πριν το επόμενο ραντεβού να παμε και να μπει μόνο αν θέλει και αν πει όχι δε θα πιέσω. Για μένα η δραστηριότητα σε αυτή την ηλικία είναι μόνο για διασκέδαση. Και επειδή δεν το έχει ιδιαίτερα με την κίνηση και ψιλοφοβάται ήθελα λίγο να λυθεί το σώμα. Αν και τώρα που πάμε παιδική χαρά ανελλιπώς κάθε μέρα βλέπω τρελή αλλαγή. Μιμείται τα άλλα παιδάκια και έχει ξεθαρρέψει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Παράθεση κατι αλλα θα πρέπει να εγκριθεί.

Έσπερος φυσικα κ θέλω να αμυνθεί όταν απειληθεί. Εχω φρικάρει με τις ειδήσεις.

 

Με προβληματίζει πολύ το θέμα γιατί τα αγόρια εδώ στην επαρχία είναι σκληρά, βέβαια δεν έχουμε κάτι ιδιαίτερο από εκφοβισμό, απλώς παίζουν βίαια που νομίζουν ότι είναι πλακα, έχουν πολλή ενέργεια κ όχι ιδιαίτερη ευαισθησία στις κινήσεις τους. εγω δεν θέλω καθολου να έχει την ιδέα ότι θα απλώσει χέρι, ούτε για άμυνα, ο σύζυγος είναι υπέρ της άμυνας απλώς δεν είχε ποτέ επαφή με πολεμικές τέχνες κ δν νομίζω να το έχει στο πρόγραμμα, ούτε καν το έχουμε συζητήσει, απλώς ξέρω ότι δεν θεωρεί κακό να αμυνθείς. εγω πιστεύω ότι τα όρια είναι ρευστά κ χάνεις το δίκιο σου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 hours ago, μαγιοπουλας said:

Το παιδι πηγαίνει σε διγλωσσο σχολειο.Εχει επομένως καθημερινή επαφή.Θελω ομως να το ενισχύσω περισσοτερο με τη μορφή παιχνιδιού .Βρήκα λοιπόν ένα μέρος που το έχουν ελληνοαμερικανιδες ,εκπαιδευμενες στην προσχολική ηλικια .Το μαθημα κρατησε μιάμιση ώρα και περιλαμβάνει διάφορα μέρη καθε φορα όπως χωρο?παιχνίδι εξω,επιτραπέζια,παιχνιδι ρολων,χειροτεχνίες κ μεταμφίεση για φανταστικό παιχνίδι.Εχουν επιδράσεις από τις αρχές Reggio emilia.Για μενα αυτο ειναι ο.τι καλύτερο μπορει να κανει το παιδι σε αυτη τη φάση σε συνδυασμό με το σχολειο.

Στείλε μου και εμένα πμ αν μπορείς 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Παράθεση κατι αλλα θα πρέπει να εγκριθεί.

Έσπερος φυσικα κ θέλω να αμυνθεί όταν απειληθεί. Εχω φρικάρει με τις ειδήσεις.

 

Pantos ligoi mporoun na efarmosoun tis polemikes texnes stin pragmatiki zoi an to skeftese san amyna kyrios k oxi san askisi. Eksallou to paidaki einai poly mikro se ena xrono poly pithano na sou pei na stamatisei k na ksekinisei kapoio allo athlima pou tou aresei perissotero.  

Ennoo oti an exeis plano tin amyna einai to pio dyskolo.  

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ninaki80 είπε:

Pantos ligoi mporoun na efarmosoun tis polemikes texnes stin pragmatiki zoi an to skeftese san amyna kyrios k oxi san askisi. Eksallou to paidaki einai poly mikro se ena xrono poly pithano na sou pei na stamatisei k na ksekinisei kapoio allo athlima pou tou aresei perissotero.  

Ennoo oti an exeis plano tin amyna einai to pio dyskolo.  

Μα δεν θα μπορεί να το κανει από τώρα.γι αυτο σκέφτομαι το Αkido που έχει και άλλα οφελη.Ετσι κι αλλιώς οι πολεμικες τεχνες δεν είναι μονο για αμυνακ άσκηση.Δρουν κ εργοθεραπευτικα στα παιδια.

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Με προβληματίζει πολύ το θέμα γιατί τα αγόρια εδώ στην επαρχία είναι σκληρά, βέβαια δεν έχουμε κάτι ιδιαίτερο από εκφοβισμό, απλώς παίζουν βίαια που νομίζουν ότι είναι πλακα, έχουν πολλή ενέργεια κ όχι ιδιαίτερη ευαισθησία στις κινήσεις τους. εγω δεν θέλω καθολου να έχει την ιδέα ότι θα απλώσει χέρι, ούτε για άμυνα, ο σύζυγος είναι υπέρ της άμυνας απλώς δεν είχε ποτέ επαφή με πολεμικές τέχνες κ δν νομίζω να το έχει στο πρόγραμμα, ούτε καν το έχουμε συζητήσει, απλώς ξέρω ότι δεν θεωρεί κακό να αμυνθείς. εγω πιστεύω ότι τα όρια είναι ρευστά κ χάνεις το δίκιο σου. 

Τα έχεις εντελώς μπλεγμενα νομιζω.Αυτοι σε διδασκου την άμυνα αν υπάρξει επίθεση.Τι σχεση εχει η επαρχία?Γιατί είναι πιο σκληρά εκει τα αγόρια?Πως έχεις μετρο σύγκρισης?Νομίζω ότι και αυτό είναι ένα από τα στερεότυπα που έχεις.Απο που κι ως που χάνεις το δίκιο σου?Το ξερεις οτι στατιστικά τα αγόρια κινδυνεύουν περισσοτερο από σεξουαλικη παρενόχληση?Χωρις ολα τα υπόλοιπα.Κοριτσακι φιλης μου στη δευτερα δημοτικου έβγαλε νοκ άουτ δυο αγόρια στην αυλή του σχολειου που σίγουρα θα την χτύπαγαν.Δεν τους χτύπησε αλλα τους απωθησε κ ζητησε βοηθεια μετα.

Γενικοτερα δεν έχετε σκεφτεί να κανει καποιο άθλημα το παιδι να εκτονωθεί?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Μα δεν θα μπορεί να το κανει από τώρα.γι αυτο σκέφτομαι το Αkido που έχει και άλλα οφελη.Ετσι κι αλλιώς οι πολεμικες τεχνες δεν είναι μονο για αμυνακ άσκηση.Δρουν κ εργοθεραπευτικα στα παιδια.

Τα έχεις εντελώς μπλεγμενα νομιζω.Αυτοι σε διδασκου την άμυνα αν υπάρξει επίθεση.Τι σχεση εχει η επαρχία?Γιατί είναι πιο σκληρά εκει τα αγόρια?Πως έχεις μετρο σύγκρισης?Νομίζω ότι και αυτό είναι ένα από τα στερεότυπα που έχεις.Απο που κι ως που χάνεις το δίκιο σου?Το ξερεις οτι στατιστικά τα αγόρια κινδυνεύουν περισσοτερο από σεξουαλικη παρενόχληση?Χωρις ολα τα υπόλοιπα.Κοριτσακι φιλης μου στη δευτερα δημοτικου έβγαλε νοκ άουτ δυο αγόρια στην αυλή του σχολειου που σίγουρα θα την χτύπαγαν.Δεν τους χτύπησε αλλα τους απωθησε κ ζητησε βοηθεια μετα.

Γενικοτερα δεν έχετε σκεφτεί να κανει καποιο άθλημα το παιδι να εκτονωθεί?

ναι βρε το έγραψα πιο πάνω, απλώς εδώ δεν ενδθαφερονται για δραστηριότητες για πολύ μικρά παιδιά κ δεν υπάρχει κάτι για κάτω των 4 εκτός από μουσικοκινητική. οπότε θα πάμε του χρόνου, εκτός αν δέχονται εγγραφές κ στη μέση της χρονιάς, αναλόγως κ αν θα έχει προσαρμοστεί στο προνήπιο βέβαια. για την κοινωνικοποιηση το θέλω, εκτόνωση έχει. 

 

Για την άμυνα εννοώ ότι αν γίνει συνολική στο σχολείο κ αρχίσουν κ οι δυο τα αυτός άρχισε πρώτος κλπ, ποσο εύκολο είναι να βρεθεί ο ένοχος; μόνο αν είναι σεσημασμένος που αυτοί όμως γενικα κάνουν πιο πολλή φασαρία κ τουμπάρουν. έτσι συνήθως η επίπληξη είναι κοινή, ότι δεν χρησιμοποιούμε βία. αλλά κ να ξέραμε πώς ήταν άμυνα, θα λέγαμε μπράβο; δεν γίνεται να πεις τετοια πράγματα στο σχολείο. οι άντρες μπορεί να έλεγαν, οι γυναίκες σίγουρα όχι. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

ναι βρε το έγραψα πιο πάνω, απλώς εδώ δεν ενδθαφερονται για δραστηριότητες για πολύ μικρά παιδιά κ δεν υπάρχει κάτι για κάτω των 4 εκτός από μουσικοκινητική. οπότε θα πάμε του χρόνου, εκτός αν δέχονται εγγραφές κ στη μέση της χρονιάς, αναλόγως κ αν θα έχει προσαρμοστεί στο προνήπιο βέβαια. για την κοινωνικοποιηση το θέλω, εκτόνωση έχει. 

 

Για την άμυνα εννοώ ότι αν γίνει συνολική στο σχολείο κ αρχίσουν κ οι δυο τα αυτός άρχισε πρώτος κλπ, ποσο εύκολο είναι να βρεθεί ο ένοχος; μόνο αν είναι σεσημασμένος που αυτοί όμως γενικα κάνουν πιο πολλή φασαρία κ τουμπάρουν. έτσι συνήθως η επίπληξη είναι κοινή, ότι δεν χρησιμοποιούμε βία. αλλά κ να ξέραμε πώς ήταν άμυνα, θα λέγαμε μπράβο; δεν γίνεται να πεις τετοια πράγματα στο σχολείο. οι άντρες μπορεί να έλεγαν, οι γυναίκες σίγουρα όχι. 

Νομίζω ότι όταν λένε να μπορεί να αμυνθεί, δεν μιλάνε για εντός του σχολείου. Ίσα ίσα, αναφέρθηκε ότι δίνει αυτοπεποίθηση ώστε να μην πέσει το παιδί θύμα bullying, οχι ότι θα αρχίσει να χτυπάει. Αν όμως γίνει κάτι στο δρόμο; Αν πάει κάποιος να το αρπάξει, να το κλέψει κλπ? Εκεί σίγουρα είναι σημαντικό να μπορείς να αμυνθείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

ναι βρε το έγραψα πιο πάνω, απλώς εδώ δεν ενδθαφερονται για δραστηριότητες για πολύ μικρά παιδιά κ δεν υπάρχει κάτι για κάτω των 4 εκτός από μουσικοκινητική. οπότε θα πάμε του χρόνου, εκτός αν δέχονται εγγραφές κ στη μέση της χρονιάς, αναλόγως κ αν θα έχει προσαρμοστεί στο προνήπιο βέβαια. για την κοινωνικοποιηση το θέλω, εκτόνωση έχει. 

 

Για την άμυνα εννοώ ότι αν γίνει συνολική στο σχολείο κ αρχίσουν κ οι δυο τα αυτός άρχισε πρώτος κλπ, ποσο εύκολο είναι να βρεθεί ο ένοχος; μόνο αν είναι σεσημασμένος που αυτοί όμως γενικα κάνουν πιο πολλή φασαρία κ τουμπάρουν. έτσι συνήθως η επίπληξη είναι κοινή, ότι δεν χρησιμοποιούμε βία. αλλά κ να ξέραμε πώς ήταν άμυνα, θα λέγαμε μπράβο; δεν γίνεται να πεις τετοια πράγματα στο σχολείο. οι άντρες μπορεί να έλεγαν, οι γυναίκες σίγουρα όχι. 

Πάλι τι θα πει ο κοσμος?πάλι στερεότυπα?Έσπερος πραγματικά θεωρώ ότι σε νοιάζει περισσοτερο για τον κόσμο παρα το ότι φοβάσαι για ρο αν θα συμβεί κάτι στο παιδι.Εγω εχω θορυβηθει παρα πολυ με αυτά που έχουν βγει στη φορα.Κσι στην τελική τιποτα δεν θα πει ο κοσμος.Εχεις μια μανία αυτόματα δίωξης.Φοβασαι μην σου πουν ότι φταις κ εχω διάχυτη την εντύπωση ότι σε κυνηγάει παντου η σκιά της μαμάς σου.Μηπως πρέπει να το δουλέψεις να απελευθερωθεις?Πραγματικα χαλάς 4η ζωή σου κ την ηρεμία σου.Σε κυνηγούν δευτερες σκέψεις.κ όσον αφορά την ηλικια για τις δραστηριότητες γενικα.

Δεν είναι αναγκη να παει 4 ακριβως το παιδι για να κανει κατι.Μπορει κ 4 παρα κατι.

Αλήθεια.Λες ότι εκτονώνεταιΠως εκτονώνεται χωρις παιδικο,δραστηριότητα κ χωρις επαφη με άλλα παιδιά.Αν εχω χάσει κατι πες μου.Μπορει να κανει κ κατι αλλο κ να μην εχω καταλαβει..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Πάλι τι θα πει ο κοσμος?πάλι στερεότυπα?Έσπερος πραγματικά θεωρώ ότι σε νοιάζει περισσοτερο για τον κόσμο παρα το ότι φοβάσαι για ρο αν θα συμβεί κάτι στο παιδι.Εγω εχω θορυβηθει παρα πολυ με αυτά που έχουν βγει στη φορα.Κσι στην τελική τιποτα δεν θα πει ο κοσμος.Εχεις μια μανία αυτόματα δίωξης.Φοβασαι μην σου πουν ότι φταις κ εχω διάχυτη την εντύπωση ότι σε κυνηγάει παντου η σκιά της μαμάς σου.Μηπως πρέπει να το δουλέψεις να απελευθερωθεις?Πραγματικα χαλάς 4η ζωή σου κ την ηρεμία σου.Σε κυνηγούν δευτερες σκέψεις.κ όσον αφορά την ηλικια για τις δραστηριότητες γενικα.

Δεν είναι αναγκη να παει 4 ακριβως το παιδι για να κανει κατι.Μπορει κ 4 παρα κατι.

Αλήθεια.Λες ότι εκτονώνεταιΠως εκτονώνεται χωρις παιδικο,δραστηριότητα κ χωρις επαφη με άλλα παιδιά.Αν εχω χάσει κατι πες μου.Μπορει να κανει κ κατι αλλο κ να μην εχω καταλαβει..

Αφού είναι έξω τη μισή μέρα, τρέχει, σκαρφαλώνει, πάει στη θαλασσα, παίζει μπάλα, δεν μας λειπει η κίνηση κ η άθληση. Αν η ομάδα ξεκινάει στα 4, πώς θα μας πάρουν 4 παρα κάτι; το παιδί εξάλλου θα είναι τον μισό χρόνο άρρωστο, κάτσε να καταφέρει να προσαρμοστεί στο σχολείο πρώτα. 

 

Το αν μπλέξεις σε καβγά με ξύλο στο σχολείο δεν έχει καμία σχέση με το τι θα πει ο κόσμος. Έχει σχέση με την συμπεριφορά στο χώρο του σχολείου, που δεν γίνεται να ενθαρρύνεται να ακουμπήσεις κάποιον ακόμα κ για άμυνα, όσο δίκιο κι αν εχεις. θα γινόμασταν ζούγκλα αν λέγαμε οκ δεν πειρεζει, αφού άπλωσε χέρι καλά έκανες κ ανταπεδωσες. 

 

Για τα εκτός σχολείου δεν νομίζω ότι ένα παιδί μπορεί να τα βάλει με κακοποιό έτσι κι αλλιώς, αν ο άλλος είναι αποφασισμένος για το κακό. Μακάρι να ήμασταν σαν ταινία καράτε κιντ αλλά δεν νομίζω ότι αυτά μπορπυν να γίνουν στην πραγματική ζωή. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αφού είναι έξω τη μισή μέρα, τρέχει, σκαρφαλώνει, πάει στη θαλασσα, παίζει μπάλα, δεν μας λειπει η κίνηση κ η άθληση. 

 

Το αν μπλέξεις σε καβγά με ξύλο στο σχολείο δεν έχει καμία σχέση με το τι θα πει ο κόσμος. Έχει σχέση με την συμπεριφορά στο χώρο του σχολείου, που δεν γίνεται να ενθαρρύνεται να ακουμπήσεις κάποιον ακόμα κ για άμυνα, όσο δίκιο κι αν εχεις. θα γινόμασταν ζούγκλα αν λέγαμε οκ δεν πειρεζει, αφού άπλωσε χέρι καλά έκανες κ ανταπεδωσες. 

 

Για τα εκτός σχολείου δεν νομίζω ότι ένα παιδί μπορεί να τα βάλει με κακοποιό έτσι κι αλλιώς, αν ο άλλος είναι αποφασισμένος για το κακό. Μακάρι να ήμασταν σαν ταινία καράτε κιντ αλλά δεν νομίζω ότι αυτά μπορπυν να γίνουν στην πραγματική ζωή. 

Μάλλον το βλέπεις ως καθηγήτρια, εγώ ως προσωπικά ως μητέρα προτιμώ να χτυπήσει για να προστατεύσει τον εαυτό του ή άλλους και ας πάρει και αποβολή για τον λόγο αυτό.

 

Τα δικά μου πολεμική τέχνη δεν κάνουν, ο μεγάλος είχε αρχίσει στο σχολείο και δεν του άρεσε καθόλου οπότε σταμάτησε, αλλά την αυτοπεποίθηση να αμυνθούν-τόσο λεκτικά όσο και σωματικά- την έχουν.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αφού είναι έξω τη μισή μέρα, τρέχει, σκαρφαλώνει, πάει στη θαλασσα, παίζει μπάλα, δεν μας λειπει η κίνηση κ η άθληση. Αν η ομάδα ξεκινάει στα 4, πώς θα μας πάρουν 4 παρα κάτι; το παιδί εξάλλου θα είναι τον μισό χρόνο άρρωστο, κάτσε να καταφέρει να προσαρμοστεί στο σχολείο πρώτα. 

 

Το αν μπλέξεις σε καβγά με ξύλο στο σχολείο δεν έχει καμία σχέση με το τι θα πει ο κόσμος. Έχει σχέση με την συμπεριφορά στο χώρο του σχολείου, που δεν γίνεται να ενθαρρύνεται να ακουμπήσεις κάποιον ακόμα κ για άμυνα, όσο δίκιο κι αν εχεις. θα γινόμασταν ζούγκλα αν λέγαμε οκ δεν πειρεζει, αφού άπλωσε χέρι καλά έκανες κ ανταπεδωσες. 

 

Για τα εκτός σχολείου δεν νομίζω ότι ένα παιδί μπορεί να τα βάλει με κακοποιό έτσι κι αλλιώς, αν ο άλλος είναι αποφασισμένος για το κακό. Μακάρι να ήμασταν σαν ταινία καράτε κιντ αλλά δεν νομίζω ότι αυτά μπορπυν να γίνουν στην πραγματική ζωή. 

Δεν αρκεί μόνο το σκαρφάλωμα.Τα αθλήματα προσφέρουν κιβαλλα.κ ναι τέσσερα παρα κατιντο παίρνουν κ κανει κ δοκιμαστικό.Οι πολεμικές τέχνες σου διδάσκουν αμυναψαλλα κ σεβασμό προς τον άλλον.ποιος μίλησε για ζούγκλα?δηλαδή σε μεγαλύτερη ηλικία μου.ιζεις οτι αν προσπαθησει κάποιος να το βιάσει η να το απαγάγει δεν θα προσθέσει κατι η άμυνα?Γιατιβπροδιατιθεσαι αρνητικά?

Είναι καλύτερα να αμυνθεί παρα να τις φάει.κ άμυνα δεν σημαίνει ότι θα χτυπήσει οπψσδηποτε.

Εγω στη θεση σου θα τον είχα ξεκινήσει κ κολύμπι για τον επιπρόσθετο λόγο ότι ζείτε κ στη θάλασσα.Εχεις γενικοτερα στερεότυπα που δεν βοηθάνε πουθενά.Μου κανει εντυπωση που μπαίνεις σε μια σκέψη κ δεν πας λίγο παρακάτω να το διερευνήσεις.Και αλομη περισσοτεροβμουβκανει εντυπωση που δεν δείχνεις να φοβάσαι.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Με προβληματίζει πολύ το θέμα γιατί τα αγόρια εδώ στην επαρχία είναι σκληρά, βέβαια δεν έχουμε κάτι ιδιαίτερο από εκφοβισμό, απλώς παίζουν βίαια που νομίζουν ότι είναι πλακα, έχουν πολλή ενέργεια κ όχι ιδιαίτερη ευαισθησία στις κινήσεις τους. εγω δεν θέλω καθολου να έχει την ιδέα ότι θα απλώσει χέρι, ούτε για άμυνα, ο σύζυγος είναι υπέρ της άμυνας απλώς δεν είχε ποτέ επαφή με πολεμικές τέχνες κ δν νομίζω να το έχει στο πρόγραμμα, ούτε καν το έχουμε συζητήσει, απλώς ξέρω ότι δεν θεωρεί κακό να αμυνθείς. εγω πιστεύω ότι τα όρια είναι ρευστά κ χάνεις το δίκιο σου. 

ναι,μονο στην επαρχια.αθηνα κ θεσσαλονικη τουλ που εχω φιλους,ειναι μικροι λορδοι:mrgreen::shock::confused:<_<:rolleyes::ph34r::blink:B)καμια σχεση

ειναι τελειως διαφορετικο το μπουλινγκ απο το να πλακωνεσαι γτ παιζεις κλεφτες κ αστυνομους.καλο θα ηταν να το ξεχωρισεις.απο την αλλη,επειδη στο σχολειο αλλοι εχουν την ευθυνη,θα προτιμουσα ουτε το "αθωο" πολεμικο παιχνιδι

κ φυσικα μην ξεχναμε οτι κ κοριτσια συμμετεχουν.ειτε σε αντιστοιχα παιχνιδια ειτε πραγματικα καυγαδες που πλακωθηκαν

9 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

Pantos ligoi mporoun na efarmosoun tis polemikes texnes stin pragmatiki zoi an to skeftese san amyna kyrios k oxi san askisi. Eksallou to paidaki einai poly mikro se ena xrono poly pithano na sou pei na stamatisei k na ksekinisei kapoio allo athlima pou tou aresei perissotero.  

Ennoo oti an exeis plano tin amyna einai to pio dyskolo.  

κ μ αυτο συμφωνω.δυστυχως παρα πολλες μαρτυριες ανθρωπων που δεχθηκαν καποια παρενοχληση,λενε οτι θεωρητικα ηξεραν κ να αμυνθουν.αλλα εκεινη την ωρα παγωνεις

καθαρα για αμυνα πιστευω οτι ενα μεγαλυτερο παιδι που θα εχει τον χρονο κ την διαθεση ,θα ηταν καλυτερο να το επιλεξει.ακομη κ καποια πολυ συντομα σεμιναρια αυτοαμυνας,ξερω οτι γινονται κ σε ενηλικες

οσο για το σχολειο,φυσικα κ δ πας πολεμικες τεχνες για να μπορεις να αμυνθεις εστω σε φασαριες στο σχολειο.ακομη κ αυτος που αμυνεται τιμωρειται σε κεινες τις περιπτωσεις.

πρίν από 26 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αφού είναι έξω τη μισή μέρα, τρέχει, σκαρφαλώνει, πάει στη θαλασσα, παίζει μπάλα, δεν μας λειπει η κίνηση κ η άθληση. Αν η ομάδα ξεκινάει στα 4, πώς θα μας πάρουν 4 παρα κάτι; το παιδί εξάλλου θα είναι τον μισό χρόνο άρρωστο, κάτσε να καταφέρει να προσαρμοστεί στο σχολείο πρώτα. 

 

Το αν μπλέξεις σε καβγά με ξύλο στο σχολείο δεν έχει καμία σχέση με το τι θα πει ο κόσμος. Έχει σχέση με την συμπεριφορά στο χώρο του σχολείου, που δεν γίνεται να ενθαρρύνεται να ακουμπήσεις κάποιον ακόμα κ για άμυνα, όσο δίκιο κι αν εχεις. θα γινόμασταν ζούγκλα αν λέγαμε οκ δεν πειρεζει, αφού άπλωσε χέρι καλά έκανες κ ανταπεδωσες. 

 

Για τα εκτός σχολείου δεν νομίζω ότι ένα παιδί μπορεί να τα βάλει με κακοποιό έτσι κι αλλιώς, αν ο άλλος είναι αποφασισμένος για το κακό. Μακάρι να ήμασταν σαν ταινία καράτε κιντ αλλά δεν νομίζω ότι αυτά μπορπυν να γίνουν στην πραγματική ζωή. 

το αν του αρκει ο τροπος που ξεδινετε ειναι αλλο θεμα,κ δ μπορουμε να το ξερουμε εμεις

εφοσον κ λογω συνθηκων δ κανατε κτ ως τωρα για δραστηριοτητα,για να προσαρμοστει πιο ευκολα στο σχολειο,κ κοινωνικοποιηση,καλυτερα κ για μενα τωρα να ξεκινησει σχολειο,να δειτε πως θα παει,κ το βλεπετε για αργοτερα

παντως τον σεπτεμβρη θα μπορει να ξεκινησει,οταν λεμε 4 δ εννοουν να περιμενεις ως δεκεμβρη που ναι τα γενεθλια,ελπιζω να μην κολλας σε τοσο μικρη διαφορα

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Με προβληματίζει πολύ το θέμα γιατί τα αγόρια εδώ στην επαρχία είναι σκληρά, βέβαια δεν έχουμε κάτι ιδιαίτερο από εκφοβισμό, απλώς παίζουν βίαια που νομίζουν ότι είναι πλακα, έχουν πολλή ενέργεια κ όχι ιδιαίτερη ευαισθησία στις κινήσεις τους. εγω δεν θέλω καθολου να έχει την ιδέα ότι θα απλώσει χέρι, ούτε για άμυνα, ο σύζυγος είναι υπέρ της άμυνας απλώς δεν είχε ποτέ επαφή με πολεμικές τέχνες κ δν νομίζω να το έχει στο πρόγραμμα, ούτε καν το έχουμε συζητήσει, απλώς ξέρω ότι δεν θεωρεί κακό να αμυνθείς. εγω πιστεύω ότι τα όρια είναι ρευστά κ χάνεις το δίκιο σου. 

 

Τα παιδιά παίζουν ξύλο, ιδιαίτερα τα αγόρια, αλλά όχι μόνο. Αν μεγαλώνεις ένα παιδί που του μαθαίνεις να μην αμυνθεί, μεγαλώνεις ένα θύμα. Ωραία η θεωρία μεν, αλλά το παιδί που θα κάτσει να τις φάει και μετά θα φωνάξει τη δασκάλα, αρχικά θα τρώει ξύλο, μετά θα περιθωριοποιηθεί. Στην επαρχία, στην πόλη, στο δημόσιο, στο Αμερικάνικο Κολλέγιο.

Οι πολεμικές τέχνες δεν είναι απαραίτητες για να αμυνθείς, η αυτοπεποίθηση χρειάζεται και προφανώς βοηθά η σωματική δύναμη. 

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Για την άμυνα εννοώ ότι αν γίνει συνολική στο σχολείο κ αρχίσουν κ οι δυο τα αυτός άρχισε πρώτος κλπ, ποσο εύκολο είναι να βρεθεί ο ένοχος; μόνο αν είναι σεσημασμένος που αυτοί όμως γενικα κάνουν πιο πολλή φασαρία κ τουμπάρουν. έτσι συνήθως η επίπληξη είναι κοινή, ότι δεν χρησιμοποιούμε βία. αλλά κ να ξέραμε πώς ήταν άμυνα, θα λέγαμε μπράβο; δεν γίνεται να πεις τετοια πράγματα στο σχολείο. οι άντρες μπορεί να έλεγαν, οι γυναίκες σίγουρα όχι. 

 

Εγώ λέω ΜΠΡΑΒΟ. Έχει αποβληθεί ο γιος μου στο Δημοτικό, έστειλε τον άλλον στο νοσοκομείο με μαυρισμένο μάτι. Ε δημοτικού, 3 παιδιά έβαλαν στη μέση συμμαθητή του με ειδικές ανάγκες και τον κορόιδευαν. Επενέβη ο δικός μου με έναν φίλο του, έπεσε ξύλο. Η διευθύντρια τους "απέβαλε" όλους (δεν υπάρχουν τυπικά αποβολές στο Δημοτικό). Του είπα ένα πολύ μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ. Με κυνήγησε και η μάνα του άλλου να ζητήσει τα ρέστα, της είπα ότι ελπίζω να το θυμάται για πολύ καιρό ο γιος της αφού η ίδια δεν του έμαθε τα βασικά.

Και αν το σχολείο δε θέλει να παίρνουν τα παιδιά το νόμο στα χέρια τους, να κάνει καλύτερη επίβλεψη. Η κοινή επίπληξη είναι συνηθισμένη μεν, κανένα παιδί δε σέβεται τον καθηγητή που το κάνει, είναι ο καλύτερος τρόπος να χάσεις εντελώς την εμπιστοσύνη. Το έχω ακούσει και από πεντάχρονο ακόμη "δε με νοιάζει που βάζει τιμωρίες η κυρία Μαρία, το κάνει δίκαια, ενώ η κυρία Άννα τους τιμωρεί όλους και δεν κοιτάζει ποιος φταίει."

πρίν από 38 λεπτά , Έσπερος είπε:

Το αν μπλέξεις σε καβγά με ξύλο στο σχολείο δεν έχει καμία σχέση με το τι θα πει ο κόσμος. Έχει σχέση με την συμπεριφορά στο χώρο του σχολείου, που δεν γίνεται να ενθαρρύνεται να ακουμπήσεις κάποιον ακόμα κ για άμυνα, όσο δίκιο κι αν εχεις. θα γινόμασταν ζούγκλα αν λέγαμε οκ δεν πειρεζει, αφού άπλωσε χέρι καλά έκανες κ ανταπεδωσες. 

Η συμπεριφορά ξεκινάει από το θύτη. Αν σε δείρουν ή σε βρίσουν, αμύνεσαι. Αν το σχολείο δε σε προστατεύει, φταίει το σχολείο όσο και ο θύτης. Αν τσουβαλιάζει θύμα και θύτη, το σχολείο είναι συνένοχος με το θύτη και ηθικός αυτουργός στη ζούγκλα. Όπως όταν φωνάζει η κακοποιημένη γυναίκα την αστυνομία και τη ρωτάνε αν το προκάλεσε ή γιατί δεν δίνουν τα χέρια παντρεμένοι άνθρωποι. Το ίδιο ακριβώς είναι η τακτική "είμαστε όλοι φίλοι, γιατί τον βάρεσες κι εσύ, δεν έπρεπε". Grooming σε μελλοντικά θύματα είναι, όχι παιδαγωγική μέθοδος. Εσύ δηλαδή αν έρθει ένας στο δρόμο και σε βρίσει ή σε αρπάξει, δε θα κάνεις χαμό, δε θα κλωτσήσεις, δε θα ουρλιάξεις, δε θα κάνεις ό,τι μπορείς;

Link to comment
Share on other sites

Πάνω στο "τι θα πει ο κόσμος", να ρωτήσω ποιος κόσμος και σε ποιο βαθμό ενδιαφέρει;

Ας πούμε "ο κόσμος" (τόσο παιδιά όσο και γονείς) συχνά περιθωριοποιούν ένα παιδί που είναι "μαμόθρεφτο". Τα δημοφιλή παιδιά είναι αυτά που είναι και λίγο ταραξίες, και λίγο πλακατζήδες, και λίγο αψηφούν τους κανόνες. Τα παιδιά και πόσο μάλλον τα αγόρια, που είναι πολύ "καθώς πρέπει" συχνά είναι αρκετά μοναχικά. Αυτό δεν είναι πρόβλημα; 

Οι πολύ καλοί μαθητές συχνά στοχοποιούνται. Αυτό είναι πρόβλημα; Είναι λόγος να μην είναι το παιδί πολύ καλός μαθητής;

Τα αγόρια που έχουν πιο παραδοσιακά γυναικεια χόμπυ αν δεν μπορούν να το υποστηρίξουν αυτό που κάνουν, δίνουν αφορμή για πλάκα (και συχνά κακοπροαίρετη). Θα απαγορεύσεις σε ένα εξάχρονο να μάθει πιάνο και να γραφτεί σε ομάδα χορού αν θέλει, αφού είναι πιο συνηθισμένο για αγόρι να παίζει κιθάρα και ποδόσφαιρο;

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν αρκεί μόνο το σκαρφάλωμα.Τα αθλήματα προσφέρουν κιβαλλα.κ ναι τέσσερα παρα κατιντο παίρνουν κ κανει κ δοκιμαστικό.Οι πολεμικές τέχνες σου διδάσκουν αμυναψαλλα κ σεβασμό προς τον άλλον.ποιος μίλησε για ζούγκλα?δηλαδή σε μεγαλύτερη ηλικία μου.ιζεις οτι αν προσπαθησει κάποιος να το βιάσει η να το απαγάγει δεν θα προσθέσει κατι η άμυνα?Γιατιβπροδιατιθεσαι αρνητικά?

Είναι καλύτερα να αμυνθεί παρα να τις φάει.κ άμυνα δεν σημαίνει ότι θα χτυπήσει οπψσδηποτε.

Εγω στη θεση σου θα τον είχα ξεκινήσει κ κολύμπι για τον επιπρόσθετο λόγο ότι ζείτε κ στη θάλασσα.Εχεις γενικοτερα στερεότυπα που δεν βοηθάνε πουθενά.Μου κανει εντυπωση που μπαίνεις σε μια σκέψη κ δεν πας λίγο παρακάτω να το διερευνήσεις.Και αλομη περισσοτεροβμουβκανει εντυπωση που δεν δείχνεις να φοβάσαι.

Για εσάς στην Αθήνα υπάρχουν δραστηριότητες κ έχετε την πολυτέλεια να διαλέξετε το ένα ή το άλλο ή το παραλλο κ να μην ξέρετε πού πρωτοπατε. Στην επαρχία δυστυχως τα παιδιά δεν έχουν τετοιεσ ευκαιρίες. κι εμείς πάλι καλά είμαστε για μικρό μέρος, αν ήμασταν κωμόπολη στη στεριά με τέτοιο πληθυσμό, ούτε τα μισά δεν θα είχαμε. Το να λες σε κάποιον που ζει σε μέρος που δεν έχει κολυμβητήριο, γιατί δεν γράφει το παιδί του στην κολύμβηση, είναι σαν την Αντουανέτα με το παντεσπάνι.  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Τα παιδιά παίζουν ξύλο, ιδιαίτερα τα αγόρια, αλλά όχι μόνο. Αν μεγαλώνεις ένα παιδί που του μαθαίνεις να μην αμυνθεί, μεγαλώνεις ένα θύμα. Ωραία η θεωρία μεν, αλλά το παιδί που θα κάτσει να τις φάει και μετά θα φωνάξει τη δασκάλα, αρχικά θα τρώει ξύλο, μετά θα περιθωριοποιηθεί. Στην επαρχία, στην πόλη, στο δημόσιο, στο Αμερικάνικο Κολλέγιο.

Οι πολεμικές τέχνες δεν είναι απαραίτητες για να αμυνθείς, η αυτοπεποίθηση χρειάζεται και προφανώς βοηθά η σωματική δύναμη. 

 

Εγώ λέω ΜΠΡΑΒΟ. Έχει αποβληθεί ο γιος μου στο Δημοτικό, έστειλε τον άλλον στο νοσοκομείο με μαυρισμένο μάτι. Ε δημοτικού, 3 παιδιά έβαλαν στη μέση συμμαθητή του με ειδικές ανάγκες και τον κορόιδευαν. Επενέβη ο δικός μου με έναν φίλο του, έπεσε ξύλο. Η διευθύντρια τους "απέβαλε" όλους (δεν υπάρχουν τυπικά αποβολές στο Δημοτικό). Του είπα ένα πολύ μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ. Με κυνήγησε και η μάνα του άλλου να ζητήσει τα ρέστα, της είπα ότι ελπίζω να το θυμάται για πολύ καιρό ο γιος της αφού η ίδια δεν του έμαθε τα βασικά.

Και αν το σχολείο δε θέλει να παίρνουν τα παιδιά το νόμο στα χέρια τους, να κάνει καλύτερη επίβλεψη. Η κοινή επίπληξη είναι συνηθισμένη μεν, κανένα παιδί δε σέβεται τον καθηγητή που το κάνει, είναι ο καλύτερος τρόπος να χάσεις εντελώς την εμπιστοσύνη. Το έχω ακούσει και από πεντάχρονο ακόμη "δε με νοιάζει που βάζει τιμωρίες η κυρία Μαρία, το κάνει δίκαια, ενώ η κυρία Άννα τους τιμωρεί όλους και δεν κοιτάζει ποιος φταίει."

Η συμπεριφορά ξεκινάει από το θύτη. Αν σε δείρουν ή σε βρίσουν, αμύνεσαι. Αν το σχολείο δε σε προστατεύει, φταίει το σχολείο όσο και ο θύτης. Αν τσουβαλιάζει θύμα και θύτη, το σχολείο είναι συνένοχος με το θύτη και ηθικός αυτουργός στη ζούγκλα. Όπως όταν φωνάζει η κακοποιημένη γυναίκα την αστυνομία και τη ρωτάνε αν το προκάλεσε ή γιατί δεν δίνουν τα χέρια παντρεμένοι άνθρωποι. Το ίδιο ακριβώς είναι η τακτική "είμαστε όλοι φίλοι, γιατί τον βάρεσες κι εσύ, δεν έπρεπε". Grooming σε μελλοντικά θύματα είναι, όχι παιδαγωγική μέθοδος. Εσύ δηλαδή αν έρθει ένας στο δρόμο και σε βρίσει ή σε αρπάξει, δε θα κάνεις χαμό, δε θα κλωτσήσεις, δε θα ουρλιάξεις, δε θα κάνεις ό,τι μπορείς;

Έτσι ακριβώς 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Εσύ δηλαδή αν έρθει ένας στο δρόμο και σε βρίσει ή σε αρπάξει, δε θα κάνεις χαμό, δε θα κλωτσήσεις, δε θα ουρλιάξεις, δε θα κάνεις ό,τι μπορείς;

Μα τι σχέση έχει αυτό με το να μπλέξεις σε καβγά στο σχολείο; Το σχολείο οφείλει να καταδικάσει κάθε μορφή βίας. Φυσικά δεν εξισώνεις το θύμα με τον θύτη, απλώς δεν είναι πάντα σαφές. Υπάρχουν κάποιοι που ξέρουμε ότι ενοχλούν συστηματικά, αλλά κάποιες άλλες περιπτώσεις είναι ασαφείς κ δεν μπορείς να βλέπεις σε κάθε περίπτωση ποιος άρχισε τον τσακωμο, ούτε να κανεις τον ανακριτή για να ακούς ότι κανεις δεν φταίει. Τέλος πάντων, εμείς εκφοβισμό δεν έχουμε τέτοιο, έχουμε λεκτικό μόνο που είναι σαφές πόθος φταίει, στο ξύλο είναι πιο πολύ παιδιά που παίζουν πιο επιθετικά-σωματικα κ ξεπερνούν ενίοτε τα όρια των άλλων, σε παιχνίδια όμως που ξεκινούν όλοι μαζί αρχικά κ γι αυτό μετά «κανεις δεν φταίει». Δεν εννοώ ότι θα πλακώσουν τρεις μεγάλοι έναν μικρό κ αυτός θα τους σπρώξει κ θα πάρουν όλοι αποβολή, έλεος. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...