Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δραστηριότητες, αθλήματα, προπονήσεις και προβληματισμός


Recommended Posts

12 minutes ago, mama16 said:

Εγώ στη θέση σου δεν θα ξεκινούσα το μεγάλο παιδί φέτος κάτι. Απ' τη στιγμή που λείπει όλη μέρα κ παίζει τι άλλο να κάνει? Κ για σένα δύσκολο θα είναι με ένα παιδάκι μηνών. Δεν την πήραν κ τα χρόνια, μπορεί να ξεκινήσει στα 5 κάποια δραστηριότητα.

 

Εγώ σκέφτομαι από Σεπτέμβριο μήπως την ξεκινήσω την μεγάλη κολυμβητήριο, συνήθως 2 φορές την εβδομάδα είναι?

Να σου πω ο κυριότερος λόγος που σκέφτομαι να κάνει κάτι είναι για να περάσουμε λίγο χρόνο μαζί. Έλεγα δηλαδή να πάμε τένις όπου στα μικρά τμήματα είναι μαζί και ο γονιός. Γενικά από τότε που έχει γεννηθεί και ο μικρός έχει μοιραστεί κι άλλο η προσοχή μου και βλέπω ότι την αποζητά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 243
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 7 λεπτά , annoulen είπε:

 

Για μένα αυτό το κριτήριο είναι πολύ σημαντικό. Το παιδί σε καθοδηγεί στα "μη υποχρεωτικά", στα hobbies, στο να έχει ή στο να μην έχει, ή στο να έχει εντός σπιτιού. Και δεν μιλάμε βέβαια για ταμπλετ κλπ. 

 

Και επίσης, @Έσπερος και εγώ νομίζω ότι Τετάρτη ή Πέμπτη Δημοτικού είναι σχετικά αργά για αγγλικά. Και από εκπαιδευτικής άποψης να το πάρει κάποιος, γιατί να πάρει τόσες πολλές πληροφορίες γρήγορα με τα ιδιαίτερα ? Δλδ να βγάζει 2 τάξεις την χρονιά ? Σαφώς και γίνεται, αλλά μήπως να το ξανασκεφτείς ?

Γιατί ξέρω από το πώς έμαθα τη δεύτερη γλώσσα ότι σε μεγαλύτερη ηλικία κ με πιο εντατικό μάθημα, έφτασα στα μισά χρόνια στο επίπεδο που είχα φτάσει με τα αγγλικά από τη β δημοτικού. τα φροντιστήρια είναι πολλές ώρες την εβδομάδα με πολύ χάσιμο χρόνου που πας αργά αργά για να φτάσεις στο lower στην καλύτερη περίπτωση στη β γυμνασίου, κανεις δλδ 6 χρόνια τουλάχιστον για αυτό το επίπεδο, εγω τα γαλλικά ξεκινώντας 6η (ίσως 5η αλλά νομίζω όχι), στο τέλος της 1ης λυκείου είχα το δίπλωμα που ήταν αντίστοιχο του λίγο πάνω από το lower κ με πολύ καλύτερη επίγνωση του τι ακριβώς μάθαινα, τα αγγλικά τα χρησιμοποιούσα εμπειρικά, στα γαλλικά ήξερα ακριβώς γιατί βάζω τον τάδε χρόνο ή την τάδε έγκλιση. θα μπορούσα να του κάνω λίγα έτσι παράλληλα με τα αγγλικά του σχολείου εγω, που έχω κ μια αξιοπρεπή προφορά, κ μετά να τον αναλάβει καθηγήτρια να τον τρέξει. βγαίνει πολύ καλύτερα η ύλη σε ιδιαίτερο, το φροντιστήριο αγγλικών το θεωρώ τον ορισμό του χασιματος χρόνου. 

πρίν από 4 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Στα ιδιαίτερα με native speaker κιόλας, πας με άλλη λογική πάντως @Έσπερος συνήθως, δε σε αφορά το χαρτί δηλαδή σα χαρτί, αλλιώς πετάς τα λεφτά σου. Πας με τη λογική να μάθει το παιδί να σκέφτεται στη γλώσσα, έχει και η καθηγήτρια τη λογική αυτή, μόνο ξένη γλώσσα, δεν μιλάς Ελληνικά, δε μεταφράζεις, δίνεις έμφαση στην κουβέντα, δε σε αφορά σε ποια τάξη είσαι κλπ. Εννοείται ότι τελικά παίρνεις και το χαρτί γιατί μπορείς, αλλά δεν πας με αυτό το στόχο. Αλλιώς πραγματικά πετάς λεφτά, γιατί native speaker καθηγητής χρεώνει τα διπλά από Έλληνα (καθηγητής, όχι απλά Αγγλος τουρίστας που κάνει συζήτηση για χαρτζιλίκι, γιατί υπάρχει και αυτό σαν άποψη και μπορεί καινα δουλέψει, αλλά έχεις άλλα προβλήματα εκεί, με συστάσεις, εμπιστοσύνη κλπ). 

το άτομο που έχω υπόψη (χωρίς να έχω ρωτήσει για τιμές κλπ) είναι αγγλικής φιλολογίας κ φυσικός ομιλητής κ σίγουρα προετοιμάζει κ για εξετάσεις, δεν ξέρω ακριβώς τι μέθοδο ακολουθεί, δεν έχω ασχοληθεί γιατί είναι νωρίς. καταλαβαίνω το σκεπτικό σου πώς το λες, κ σίγουρα θα το ψάξω εγκαίρως, αλλά είμαι κάθετη ότι δεν θέλω φροντιστήριο σε καμία περίπτωση ούτε για την πρώτη ούτε για τη δεύτερη γλώσσα. 

Είναι πονεμένη ιστορία αυτό γιατί κ Έλληνας απόφοιτος Αγγλικής που δεν έχει πάει στη χώρα ούτε για τουρισμό, δεν είναι το ιδανικό μου, ούτε απλα ο κάτοχος proficiency που κάνει ιδιαίτερα. αν είναι έτσι κάνω κ εγω μάθημα! δεν θα έπαιρνα φυσικό ομιλητή που δεν είναι της δουλειάς δλδ αλλά δεν θέλω κ το τυπικό «μου άρεσαν πολύ τα αγγλικά, ήμουν καλή μαθήτρια, μπήκα αγγλική, ήμουν επιμελής κ άριστη φοιτήτρια αλλά δεν έχω καμία επαφή με την κουλτούρα του λαού» κλπ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

Γιατί ξέρω από το πώς έμαθα τη δεύτερη γλώσσα ότι σε μεγαλύτερη ηλικία κ με πιο εντατικό μάθημα, έφτασα στα μισά χρόνια στο επίπεδο που είχα φτάσει με τα αγγλικά από τη β δημοτικού. τα φροντιστήρια είναι πολλές ώρες την εβδομάδα με πολύ χάσιμο χρόνου που πας αργά αργά για να φτάσεις στο lower στην καλύτερη περίπτωση στη β γυμνασίου, κανεις δλδ 6 χρόνια τουλάχιστον για αυτό το επίπεδο, εγω τα γαλλικά ξεκινώντας 6η (ίσως 5η αλλά νομίζω όχι), στο τέλος της 1ης λυκείου είχα το δίπλωμα που ήταν αντίστοιχο του λίγο πάνω από το lower κ με πολύ καλύτερη επίγνωση του τι ακριβώς μάθαινα, τα αγγλικά τα χρησιμοποιούσα εμπειρικά, στα γαλλικά ήξερα ακριβώς γιατί βάζω τον τάδε χρόνο ή την τάδε έγκλιση. θα μπορούσα να του κάνω λίγα έτσι παράλληλα με τα αγγλικά του σχολείου εγω, που έχω κ μια αξιοπρεπή προφορά,

Τα γαλλικά σου όμως ήταν 2η γλώσσα, είχες ήδη μια εμπειρία γραμματικής από τα αγγλικά, κι ας είναι πολύ διαφορετική η γραμματική τους. Από την άλλη, κι εγώ αγγλικά ξεκίνησα β'δημοτικού,και σε 2 χρόνια είχα  ελλείψεις στη γραμματική, επειδή δεν την ήξερα  καλά καλά ούτε στα ελληνικά. Όμως με ένα καλοκαιρινό εντατικό μόνο στη γραμματική λύθηκε το θέμα, και πήρα proficiency στη β' λυκείου. Επίσης, 2η γλώσσα ξεκίνησα στην πέμπτη δημοτικού, ιταλικά, και στην 1η λυκείου έδωσα το τελευταίο palso. Μεγάλη κοροϊδία αυτά τα διπλώματα, μετά έκανα 2 χρόνια ιδιαίτερο στο πανεπιστήμιο και πήρα το αντίστοιχο advance. 

Kαι γαλλικά, που είχα επαφή από ό,τι κάναμε στο δημόσιο σχολείο.. σε 3 χρόνια ως φοιτήτρια πήρα το.. δε θυμάμαι πως το λένε, νομίζω  ήταν A5-A6 τότε. 


Και με αυτή την εμπειρία, πάλι τα παιδιά μου νωρίς θα τα ξεκινήσω αγγλικά, άσε που ήδη κάνουν στο νήπιο. Εξάλλου δεν ξεκινάνε απευθείας με γραμματική, αλλά επαφή με τη γλώσσα, λεξούλες κλπ..  Πλέον εκτίθενται και πολύ περισσότερο στα αγγλικά, λόγω internet, τηλεόρασης κλπ, οπότε τους είναι οικεία και  τα μαθαίνουν πιο εύκολα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Έσπερος είπε:

Γιατί ξέρω από το πώς έμαθα τη δεύτερη γλώσσα ότι σε μεγαλύτερη ηλικία κ με πιο εντατικό μάθημα, έφτασα στα μισά χρόνια στο επίπεδο που είχα φτάσει με τα αγγλικά από τη β δημοτικού. τα φροντιστήρια είναι πολλές ώρες την εβδομάδα με πολύ χάσιμο χρόνου που πας αργά αργά για να φτάσεις στο lower στην καλύτερη περίπτωση στη β γυμνασίου, κανεις δλδ 6 χρόνια τουλάχιστον για αυτό το επίπεδο, εγω τα γαλλικά ξεκινώντας 6η (ίσως 5η αλλά νομίζω όχι), στο τέλος της 1ης λυκείου είχα το δίπλωμα που ήταν αντίστοιχο του λίγο πάνω από το lower κ με πολύ καλύτερη επίγνωση του τι ακριβώς μάθαινα, τα αγγλικά τα χρησιμοποιούσα εμπειρικά, στα γαλλικά ήξερα ακριβώς γιατί βάζω τον τάδε χρόνο ή την τάδε έγκλιση. θα μπορούσα να του κάνω λίγα έτσι παράλληλα με τα αγγλικά του σχολείου εγω, που έχω κ μια αξιοπρεπή προφορά, κ μετά να τον αναλάβει καθηγήτρια να τον τρέξει. βγαίνει πολύ καλύτερα η ύλη σε ιδιαίτερο, το φροντιστήριο αγγλικών το θεωρώ τον ορισμό του χασιματος χρόνου. 

 

Σεβαστή η άποψή σου, εννοείται. Εντάξει κ εγώ ως ενήλικας έμαθα 2η γλώσσα σε 3 χρόνια, ισχύει.

Αλλά, και χωρίς να θέλω να καταχραστώ κ το κυρίως θέμα, να πω ότι και ανάμεσα σε ένα (καλό) φροντιστήριο αγγλικών και στα ιδιαίτερα στα αγγλικά (με καλό καθηγητή), ειδικά στις μικρές τάξεις, θα προτιμήσω το φροντιστήριο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , irin είπε:

Τα γαλλικά σου όμως ήταν 2η γλώσσα, είχες ήδη μια εμπειρία γραμματικής από τα αγγλικά, κι ας είναι πολύ διαφορετική η γραμματική τους. Από την άλλη, κι εγώ αγγλικά ξεκίνησα β'δημοτικού,και σε 2 χρόνια είχα  ελλείψεις στη γραμματική, επειδή δεν την ήξερα  καλά καλά ούτε στα ελληνικά. Όμως με ένα καλοκαιρινό εντατικό μόνο στη γραμματική λύθηκε το θέμα, και πήρα proficiency στη β' λυκείου. Επίσης, 2η γλώσσα ξεκίνησα στην πέμπτη δημοτικού, ιταλικά, και στην 1η λυκείου έδωσα το τελευταίο palso. Μεγάλη κοροϊδία αυτά τα διπλώματα, μετά έκανα 2 χρόνια ιδιαίτερο στο πανεπιστήμιο και πήρα το αντίστοιχο advance. 

Kαι γαλλικά, που είχα επαφή από ό,τι κάναμε στο δημόσιο σχολείο.. σε 3 χρόνια ως φοιτήτρια πήρα το.. δε θυμάμαι πως το λένε, νομίζω  ήταν A5-A6 τότε. 


Και με αυτή την εμπειρία, πάλι τα παιδιά μου νωρίς θα τα ξεκινήσω αγγλικά, άσε που ήδη κάνουν στο νήπιο. Εξάλλου δεν ξεκινάνε απευθείας με γραμματική, αλλά επαφή με τη γλώσσα, λεξούλες κλπ..  Πλέον εκτίθενται και πολύ περισσότερο στα αγγλικά, λόγω internet, τηλεόρασης κλπ, οπότε τους είναι οικεία και  τα μαθαίνουν πιο εύκολα!

Δεν ξέρω, μου φαίνεται υπερβολικό να κάνουν τοοοοοσα χρόνια, με αμφίβολο αποτέλεσμα οι περισσότεροι έτσι κ αλλιώς. Πιστεύω ότι ένα παιδί δευτέρας ή τρίτης δημοτικού έχει πολύ καλύτερα πράγματα να κάνει από το να πηγαινοέρχεται δυο φορές τη βδομάδα φροντιστήριο για να φτάσει τη γλώσσα σε καλό επίπεδο μετά από 10 χρόνια, να χάνει τόσες ώρες που θα μπορούσε. α κάνει κάτι άλλο χωρίς άμεσο αποτέλεσμα.  Κοροϊδία τα διπλώματα αλλά είναι ένας στόχος κ σου δείχνει κ πού είσαι μεσες άκρες. 

 

πρίν από 3 λεπτά , annoulen είπε:

 

Σεβαστή η άποψή σου, εννοείται. Εντάξει κ εγώ ως ενήλικας έμαθα 2η γλώσσα σε 3 χρόνια, ισχύει.

Αλλά, και χωρίς να θέλω να καταχραστώ κ το κυρίως θέμα, να πω ότι και ανάμεσα σε ένα (καλό) φροντιστήριο αγγλικών και στα ιδιαίτερα στα αγγλικά (με καλό καθηγητή), ειδικά στις μικρές τάξεις, θα προτιμήσω το φροντιστήριο. 

θεωρείς ότι γίνεται καλύτερη δουλειά; ή λόγω ομάδας κ μικρής ηλικίας σου φαίνεται για πιο μεγάλα το ιδιαίτερο; από περιέργεια ρωτάω, δεν θεωρώ ότι η άποψη μου είναι θέσφατο, απλώς κρίνω ως ενήλικας τι θα με είχε βολέψει εκ των υστέρων. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν ξέρω, μου φαίνεται υπερβολικό να κάνουν τοοοοοσα χρόνια, με αμφίβολο αποτέλεσμα οι περισσότεροι έτσι κ αλλιώς. Πιστεύω ότι ένα παιδί δευτέρας ή τρίτης δημοτικού έχει πολύ καλύτερα πράγματα να κάνει από το να πηγαινοέρχεται δυο φορές τη βδομάδα φροντιστήριο για να φτάσει τη γλώσσα σε καλό επίπεδο μετά από 10 χρόνια, να χάνει τόσες ώρες που θα μπορούσε. α κάνει κάτι άλλο χωρίς άμεσο αποτέλεσμα.  Κοροϊδία τα διπλώματα αλλά είναι ένας στόχος κ σου δείχνει κ πού είσαι μεσες άκρες. 

 

θεωρείς ότι γίνεται καλύτερη δουλειά; ή λόγω ομάδας κ μικρής ηλικίας σου φαίνεται για πιο μεγάλα το ιδιαίτερο; από περιέργεια ρωτάω, δεν θεωρώ ότι η άποψη μου είναι θέσφατο, απλώς κρίνω ως ενήλικας τι θα με είχε βολέψει εκ των υστέρων. 

Κοροϊδία εννοούσα τα συγκεκριμένα διπλώματα, τα Palso. Όχι γενικά!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , irin είπε:

Κοροϊδία εννοούσα τα συγκεκριμένα διπλώματα, τα Palso. Όχι γενικά!

Καλά κ τα αλλα είναι κοροϊδία αν σκεφτείς ότι για να πας έξω συχνά δεν αρκούν κ μάλλον η απόκτηση τους παραπέμπει σε λογική μοριοδότησης για το δημόσιο μόνο κ τίποτα άλλο. Δεν έχω ψάξει κιόλας να μάθω αν τα κρατικά έχουν αξιοπρεπές επίπεδο όντως ανάλογο των παραδοσιακών που παίρναμε εμείς. σ εμάς νομίζω όλοι κρατικό δίνουν γιατί μάλλον δεν έχουν ιδιαίτερες βλέψεις, δεν ξέρω τι κάνουν στην Αθήνα κ ποσο εύκολα βρίσκεις καλό φροντιστήριο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Έσπερος είπε:

.....θεωρείς ότι γίνεται καλύτερη δουλειά; ή λόγω ομάδας κ μικρής ηλικίας σου φαίνεται για πιο μεγάλα το ιδιαίτερο; από περιέργεια ρωτάω, δεν θεωρώ ότι η άποψη μου είναι θέσφατο, απλώς κρίνω ως ενήλικας τι θα με είχε βολέψει εκ των υστέρων. 

 

Καλέ, συζήτηση κάνουμε, ούτε κ εγώ λέω ότι η άποψη μου είναι σωστή, αλλά είναι η άποψή μου βάσει εμπειριών. Βέβαια δεν έχω εμπειρία από ιδιαίτερα αγγλικών στα παιδιά μου, έχω από ιδιαίτερα που μου έκαναν για το Proficiency κατά την αρχαϊκή εποχή (:-D), τα οποία ναι, προχώρησα στην ύλη γρήγορα και αποτελεσματικά, αλλά τα έβρισκα απίστευτα βαρετά, παρ όλο που λάτρευα και λατρεύω τα αγγλικά. Ευτυχώς που τα ιδιαίτερα τα έκανα στα τελειώματα πια. 

 

Όμως τα αγγλικά στην τάξη θεωρώ ότι προσφέρουν αλληλεπίδραση, εξιτάρουν περισσότερο τα παιδιά, υπάρχει πίνακας, που το θεωρώ βασικό εκπαιδευτικό εργαλείο, υπάρχει διαδραστικός πίνακας (στα περισσότερα φροντιστήρια φαντάζομαι), υπάρχει συναγωνισμός. Υπάρχουν όλα τα θετικά που μπορεί να προσφέρει η διδασκαλία σε τάξη, σίγουρα τα ξέρεις περισσότερο. Οπωσδήποτε υπάρχουν και οι μαθητές που "δεν τραβάνε" τόσο και κατά πόσο αυτό θα πάει πίσω την τάξη. Εγώ δεν το βλέπω ακόμα να συμβαίνει αυτό, όμως θα είναι πιο συχνό το φαινόμενο σε μεγαλύτερες τάξεις.  Επίσης πρέπει όμως να πω ότι εμείς σταθήκαμε ιδιαίτερα τυχεροί στο φροντιστήριο, πήγαμε στο καλύτερο της περιοχής (από φήμες και στην πράξη, το υποστηρίζω απόλυτα) το οποίο ήταν στο 5λεπτο με τα πόδια, στην κυριολεξία. Δλδ εάν έπρεπε να έχω και μπες - βγες στο αυτοκίνητο, και πάρε κ το άλλο παιδί μαζί, κτλ κτλ, μπορεί να σκεφτόμουν αλλιώς το θέμα. Και άλλο βασικό, να είναι ολιγομελή τμήματα

 

Πιστεύω ότι τα παιδιά μου θα βαριόντουσαν με τα ιδιαίτερα και νομίζω ότι ένας από τους λόγους που τους αρέσουν τα αγγλικά, και τα περιμένουν πως και πως,  και δεν γκρινιάζουν καθόλου όταν είναι για διάβασμα/ασκήσεις κλπ, είναι το γεγονός το μάθημα είναι ομαδικό. Ακόμα και το διαδικτυακό ομαδικό, μια χαρά ήταν. 

Θεωρώ πολύ βασικό για ένα παιδί να αγαπήσει μία ξένη γλώσσα γιατί μόνο έτσι θα την κατακτήσει. Νομίζω ότι αν τα παιδιά μου έκαναν ιδιαίτερα, θα τα μισούσαν τα αγγλικά. Έτσι το βλέπω,  συναισθηματικά δλδ. 

 

Επίσης, πηγαίνοντας κ οι 2 αγγλικά από την Β Δημοτικού,  τα αγγλικά του σχολείου τα ξεπετάνε. Αυτό φαντάζομαι θα στο επιβεβαιώσουν κ οι υπόλοιπες μητέρες.  

Επεξεργάστηκαν by annoulen
Link to comment
Share on other sites

Δεν προλαβαίνω να τα διαβάσω όλα, αλλά ως καθηγήτρια γαλλικών για πολλά χρόνια, έχω να πω ότι αν δεν υπάρχει ανάγκη (μετανάστευση στο εξωτερικό), δεν υπαρχει κανένας λόγος να ξεκινάνε τη γλώσσα πολύ μικρά και να κάνουν άπειρα χρόνια (κυρίως τα φροντιστήρια, είναι καταστροφή, έχω περάσει από πολλά και μόνο ένα έκανε καλή δουλειά, τα υπόλοιπα κορόιδευαν). Εγώ τους μαθητές μου (τους μικρούς ) τους κρατάω 4-5 χρόνια μέχρι να παρουν το αντίστοιχο Lower (πολύ πιο υψηλό το επίπεδο το αντίστοιχο πτυχίο στα Γαλλικά) Με τους ενήλικες τελειώνουμε πιο γρήγορα.

Επίσης το κριτήριο native speaker μου φαίνεται εντελώς άνευ σημασίας. Είχα μαθητές με καθηγητές αγγλικών native και το επίπεδο των αγγλικών τους ήταν άθλιο! Το ίδιο και η προφορά τους. Και μένα ως μαθήτρια μου είχαν φέρει Άγγλους καθηγητές σε κάποια φάση και ήταν τραγικοί καθηγητές! Ούτε μήνα δεν τους κρατήσαμε! Αντίθετα έχω συστήσει σε πολύ κόσμο καθηγητή Αγγλικών, Έλληνα, πτυχιούχο γλωσσολογίας, με άψογη προφορά και με χιλιοευχαριστούν όλοι. Σημασία έχει να είναι καλός ο καθηγητής και να κατέχει το αντικείμενο.

Link to comment
Share on other sites

@Yovanna κ εγγ έχω την αίσθηση αυτή για τα φροντιστήρια, βέβαια έτσι χάνεις το προνόμιο του πολύ νωρίς σε νηπιακή ηλικία, αλλά ποσο μπορεί μια οικογένεια να στηρίζει ιδιαίτερο μάθημα για χρόνια; για τον φυσικό ομιλητή (που να είναι κ καθηγητησ κανονικός όμως) εγω το λέω γιατί θεωρώ σημαντικό να ακούει την κανονική προφορά κ γιατί θέλω να ξέρει τον πολιτισμό που διδάσκει, πράγμα που δυστυχώς δεν γνωρίζουν όλοι οι ξενόγλωσσοι, ακόμα κι αν είναι άριστοι στη δουλειά τους. το εκπαιδευτικό σύστημα στην Ελλάδα κ τα πανεπιστήμια δεν σε αναγκάζουν να δεθείς βιωματικά με αυτό που σπουδάσεις. υπάρχουν φιλόλογοι που προετοιμάζουν άψογα για πανελλήνιες κ δεν έχουν πάει να δουν μια παράσταση αρχαίου δράματος, υπάρχουν ξενογλωσσοι που δεν έχουν ζήσει έστω για λίγο στη χώρα κ δεν γνωρίζουν τη λογοτεχνία παρα μόνο αυτά που έκαναν στη σχολή - στην Ελλάδα δεν διαβάζουν κ ολόκληρα έργα γενικα- κι ας είναι άψογοι στη μεθοδολογία τους. Επειδή δεν ξέρω το υπόβαθρο του καθενός, δεν θέλω τέτοιες καταστάσεις, κι ας μην έχουν κακή επίπτωση στο διδακτικό κομμάτι. 

πρίν από 10 λεπτά , annoulen είπε:

 

Καλέ, συζήτηση κάνουμε, ούτε κ εγώ λέω ότι η άποψη μου είναι σωστή, αλλά είναι η άποψή μου βάσει εμπειριών. Βέβαια δεν έχω εμπειρία από ιδιαίτερα αγγλικών στα παιδιά μου, έχω από ιδιαίτερα που μου έκαναν για το Proficiency κατά την αρχαϊκή εποχή (:-D), τα οποία ναι, προχώρησα στην ύλη γρήγορα και αποτελεσματικά, αλλά τα έβρισκα απίστευτα βαρετά, παρ όλο που λάτρευα και λατρεύω τα αγγλικά. Ευτυχώς που τα ιδιαίτερα τα έκανα στα τελειώματα πια. 

 

Όμως τα αγγλικά στην τάξη θεωρώ ότι προσφέρουν αλληλεπίδραση, εξιτάρουν περισσότερο τα παιδιά, υπάρχει πίνακας, που το θεωρώ βασικό εκπαιδευτικό εργαλείο, υπάρχει διαδραστικός πίνακας (στα περισσότερα φροντιστήρια φαντάζομαι), υπάρχει συναγωνισμός. Υπάρχουν όλα τα θετικά που μπορεί να προσφέρει η διδασκαλία σε τάξη, σίγουρα τα ξέρεις περισσότερο. Οπωσδήποτε υπάρχουν και οι μαθητές που "δεν τραβάνε" τόσο και κατά πόσο αυτό θα πάει πίσω την τάξη. Εγώ δεν το βλέπω ακόμα να συμβαίνει αυτό, όμως θα είναι πιο συχνό το φαινόμενο σε μεγαλύτερες τάξεις.  Επίσης πρέπει όμως να πω ότι εμείς σταθήκαμε ιδιαίτερα τυχεροί στο φροντιστήριο, πήγαμε στο καλύτερο της περιοχής (από φήμες και στην πράξη, το υποστηρίζω απόλυτα) το οποίο ήταν στο 5λεπτο με τα πόδια, στην κυριολεξία. Δλδ εάν έπρεπε να έχω και μπες - βγες στο αυτοκίνητο, και πάρε κ το άλλο παιδί μαζί, κτλ κτλ, μπορεί να σκεφτόμουν αλλιώς το θέμα. Και άλλο βασικό, να είναι ολιγομελή τμήματα

 

Πιστεύω ότι τα παιδιά μου θα βαριόντουσαν με τα ιδιαίτερα και νομίζω ότι ένας από τους λόγους που τους αρέσουν τα αγγλικά, και τα περιμένουν πως και πως,  και δεν γκρινιάζουν καθόλου όταν είναι για διάβασμα/ασκήσεις κλπ, είναι το γεγονός το μάθημα είναι ομαδικό. Ακόμα και το διαδικτυακό ομαδικό, μια χαρά ήταν. 

Θεωρώ πολύ βασικό για ένα παιδί να αγαπήσει μία ξένη γλώσσα γιατί μόνο έτσι θα την κατακτήσει. Νομίζω ότι αν τα παιδιά μου έκαναν ιδιαίτερα, θα τα μισούσαν τα αγγλικά. Έτσι το βλέπω,  συναισθηματικά δλδ. 

 

Επίσης, πηγαίνοντας κ οι 2 αγγλικά από την Β Δημοτικού,  τα αγγλικά του σχολείου τα ξεπετάνε. Αυτό φαντάζομαι θα στο επιβεβαιώσουν κ οι υπόλοιπες μητέρες.  

Εγω άρχισα ιδιαίτερο γαλλικά στη β ή γ γυμνασίου κ η πρόοδος μου ήταν αλματώδης. φυσικά βαριόμουν αφόρητα κ βασικά δεν ήθελα γαλλικά, ήθελα γερμανικά, η καθηγήτρια το ήξερε, όταν έβλεπε ότι προσπαθούσα νε χάσω χρόνο, με άφηνε να μιλάω για ο,τι θέλω, en francais όμως αυστηρά! γερμανικά ξεκίνησα πάλι σε φροντιστήριο τμήμα ενηλίκων κ μετά από δυο χρόνια έκανα ιδιαίτερο με την διευθύντρια του φροντιστηρίου κ σε 2, 5 χρόνια από όταν ξεκίνησα  (τα ιδιαίτερα) έφτασα  γ2. οπότε έχω μόνο θετική εμπειρία από το ιδιαίτερο -σε μεγαλύτερη ηλικία βέβαια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , Έσπερος είπε:

οπότε έχω μόνο θετική εμπειρία από το ιδιαίτερο -σε μεγαλύτερη ηλικία βέβαια. 

 

ήσουν αρκετά μεγάλη και ώριμη. επίσης θεωρώ ότι ήσουν ήδη προσανατολισμένη επαγγελματικά στο εκπαιδευτικό/φιλολογικό κλάδο, οπότε το έβλεπες και αλλιώς. Καταλαβαίνω πως το βλέπεις, κ εγώ επειδή γενικά ανήκα στους καλούς μαθητές, ό,τι και να μου έδιναν από διάβασμα, θα το έβγαζα εις πέρας γιατί ΕΤΣΙ ΕΠΡΕΠΕ. Φύτουλας (εγώ, για μένα μιλάω, έτσι ? :-D)

Ομως δεν λειτουργούν όλοι έτσι, πόσο μάλλον ένα 7 -8 - 9 -10 χρονο παιδί.

Και πάλι μιλάω με βάση τα δικά μου παιδιά, που ενώ δεν είναι και φοβεροί μαθητές στο σχολείο και γκρινιάζουν όταν έρθει η ώρα του διαβάσματος, εν τούτοις στα αγγλικά διαπρέπουν (επί του παρόντος), τυπικά και ουσιαστικά, και με μεγάλη ευκολία (πολύ σημαντικό για εμένα αλλά και για εκείνα), και το αποδίδω στο φροντιστηριακό μάθημα και στον ενθουσιασμό που τους έχει μεταδώσει. Τι να πω, ότι πέσαμε στην περίπτωση του σούπερ φροντιστηρίου ? Δεν ξέρω. Κρατάω βέβαια επιφυλάξεις για το μέλλον. 

Ενδεχομένως να τους κάνω ιδιαίτερο σε μεγαλύτερες τάξεις, όταν θα είναι πιο πιεσμένα τα πράγματα. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Ανάλογο προβληματισμό έχω για τις πολεμικές τέχνες. Θέλω πολύ να πάει για να μάθει αυτοάμυνα, αλλά αναρωτιέμαι αν θα καταφέρω να βρω καμιά σχολή που να διδάσκει αυτοπειθαρχία και άμιλλα αντί να κάνει μπούλινγκ και να εκκολάπτει νταήδες...

επειδη μια πολυ μικρη εμπειρια την εχω απο πολεμικες,οι σωστες σχολες εχουν αυτην την προυποθεση.οχι νταηδες,να μην προκαλουν,απλα να μαθουν να αμυνονται

@Chrysoumθα συμφωνησω,αφου κ η ιδια προτιμα τα παιχνιδια σπιτι,εχετε χρονο.αφησε το για αργοτερα

γενικα συμφωνω με την αργκ κ την @annoulen ,για τετοιες δραστηριοτητες αφηνω τα παιδια να επιλεγουν

ηθελα κ τα δυο να ξεκινησουν κτ σε αθλημα στα 4,τελικα το ζητουσαν απο πολυ νωριτερα το αθλημα που θελανε

συζητησαμε κ για αλλες δραστηριοτητες,κ ευτυχως μπορουν σπιτι να κανουν λιγο για αρχη ζωγραφικη,κ μουσικη.αν αργοτερα θελουν μπορουν να ασχοληθουν κ με κτ πιο ειδικα.το αθλημα το προτιμω λογω κινησης.εχουν την αναγκη να ξεδινουν,ειδικα η μεγαλη

ακομη ξενες γλωσσες δ κανουμε ιδιωτικα,αλλα θα πρεπει απο σεπτεμβρη η το πολυ σε ενα χρονο

παντα προυποθεση ξα εχει διαβασει η μεγαλη,κ απο την στιγμη που τα θελει κ αντεχει

οταν φτασουμε στο σημειο για αγωνες κλπ θα το δουμε τοτε

επισης απο προπονητες μου εχουν πει,τα ομαδικα κυριως βλεπεις μετα τα 6 τα παιδια να ειναι πιο συνειδητοποιημενα

(κολυμβητηριο ηθελα,αλλα δ χρειαστηκε γτ τα βασικα τα μαθανε μαζι μας στη θαλασσα)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Γιατί ξέρω από το πώς έμαθα τη δεύτερη γλώσσα ότι σε μεγαλύτερη ηλικία κ με πιο εντατικό μάθημα, έφτασα στα μισά χρόνια στο επίπεδο που είχα φτάσει με τα αγγλικά από τη β δημοτικού. τα φροντιστήρια είναι πολλές ώρες την εβδομάδα με πολύ χάσιμο χρόνου που πας αργά αργά για να φτάσεις στο lower στην καλύτερη περίπτωση στη β γυμνασίου, κανεις δλδ 6 χρόνια τουλάχιστον για αυτό το επίπεδο, εγω τα γαλλικά ξεκινώντας 6η (ίσως 5η αλλά νομίζω όχι), στο τέλος της 1ης λυκείου είχα το δίπλωμα που ήταν αντίστοιχο του λίγο πάνω από το lower κ με πολύ καλύτερη επίγνωση του τι ακριβώς μάθαινα, τα αγγλικά τα χρησιμοποιούσα εμπειρικά, στα γαλλικά ήξερα ακριβώς γιατί βάζω τον τάδε χρόνο ή την τάδε έγκλιση. θα μπορούσα να του κάνω λίγα έτσι παράλληλα με τα αγγλικά του σχολείου εγω, που έχω κ μια αξιοπρεπή προφορά, κ μετά να τον αναλάβει καθηγήτρια να τον τρέξει. βγαίνει πολύ καλύτερα η ύλη σε ιδιαίτερο, το φροντιστήριο αγγλικών το θεωρώ τον ορισμό του χασιματος χρόνου. 

το άτομο που έχω υπόψη (χωρίς να έχω ρωτήσει για τιμές κλπ) είναι αγγλικής φιλολογίας κ φυσικός ομιλητής κ σίγουρα προετοιμάζει κ για εξετάσεις, δεν ξέρω ακριβώς τι μέθοδο ακολουθεί, δεν έχω ασχοληθεί γιατί είναι νωρίς. καταλαβαίνω το σκεπτικό σου πώς το λες, κ σίγουρα θα το ψάξω εγκαίρως, αλλά είμαι κάθετη ότι δεν θέλω φροντιστήριο σε καμία περίπτωση ούτε για την πρώτη ούτε για τη δεύτερη γλώσσα. 

Είναι πονεμένη ιστορία αυτό γιατί κ Έλληνας απόφοιτος Αγγλικής που δεν έχει πάει στη χώρα ούτε για τουρισμό, δεν είναι το ιδανικό μου, ούτε απλα ο κάτοχος proficiency που κάνει ιδιαίτερα. αν είναι έτσι κάνω κ εγω μάθημα! δεν θα έπαιρνα φυσικό ομιλητή που δεν είναι της δουλειάς δλδ αλλά δεν θέλω κ το τυπικό «μου άρεσαν πολύ τα αγγλικά, ήμουν καλή μαθήτρια, μπήκα αγγλική, ήμουν επιμελής κ άριστη φοιτήτρια αλλά δεν έχω καμία επαφή με την κουλτούρα του λαού» κλπ

 

Aγγλικά και Γαλλικά έκανα με native speaker, τα μεν Αγγλικά από τα 3 τα δε Γαλλικά από τα 9 αν θυμάμαι καλά. Αγγλικά δεν μου ήταν σαφές τι κάνουμε, απλά κάποια στιγμή στην 5η Δημοτικού μου είπε η δασκάλα "φέυγω, γυρίζω Αγγλία, είσαι μικρή οπότε περίμενε ένα χρόνο και πήγαινε να δώσεις Lower", όπως και έγινε (χωρίς μαθήματα στο ενδιάμεσο) και μετά ένα χρόνο μάθημα σε φροντιστήριο για το Proficiency. Γαλλικά πήγε πάνω κάτω το ίδιο τα πρώτα χρόνια, μετά γράφτηκα στη Γαλλική ακαδημία. Θεωρητικά μιλάω τις δύο γλώσσες εξίσου καλά. Πρακτικά, στα Αγγλικά δε σκέφτηκα ποτέ, δεν έψαξα λέξη, κανόνες κλπ, στα Γαλλικά πολλές φορές κόλλησα και έπρεπε να το σκεφτώ. Δεν εννοώ εκ των υστέρων, που έχω πιο πολλές ώρες τη μέρα χρήση Αγγλικών παρά Ελληνικών, αλλά εκείνο τον καιρό. Δεν ξέρω αν έφταιγε κάτι άλλο, αλλά ειλικρινά είναι η εντύπωσή μου ότι τη διαφορά την έκανε η ηλικία. Εννοείται βέβαια ότι το ίδιο αποτέλεσμα πιθανότατα θα είχε πετύχει κάποιος απλά από ανάγκη, έχω φίλη που έφυγε στα 23 Αγγλία μιλώντας Αγγλικά σε επίπεδο να ψάχνεται να δει πώς θα παραγγείλει μπύρα, μια δεκαετία αργότερα ήταν καθηγήτρια σε γνωστό Πανεπιστήμιο και προφανώς μιλάει άπταιστα.

Link to comment
Share on other sites

με ενδιαφερει κ μενα πολυ η αποψη σας κ οι εμπειριες σας απο τις γλωσσες

μεχρι τωρα συμφωνουσα με την εσπερος.θεωρω χασιμο χρονο τα τοσα πολλα χρονια σε φροντιστηριο

κ θελω αν οχι native , πολυ καλη προφορα,αλλιως τους κανω κ εγω

απλα η αληθεια ειναι οτι τα ιδιαιτερα ειναι λιγο βαρετα για μικρα παιδακια

φετος πρωτη επαφη κ για τα δυο παιδια μου,στην πρωτη κ στα προνηπια,στο σχολειο

κ αναρωτιεμαι μηπως το πολυ του χρονου τον σεπτεμβρη που θα ειναι πρωτη κ τριτη,βρω ιδιαιτερο να τους κανω μαζι.γτ ο μικρος εχει κανει ηδη στο νηπιο,κ ειναι λιγο παπαγαλος,οποτε δειχνει μια μικρη εφεση

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Aγγλικά και Γαλλικά έκανα με native speaker, τα μεν Αγγλικά από τα 3 τα δε Γαλλικά από τα 9 αν θυμάμαι καλά. Αγγλικά δεν μου ήταν σαφές τι κάνουμε, απλά κάποια στιγμή στην 5η Δημοτικού μου είπε η δασκάλα "φέυγω, γυρίζω Αγγλία, είσαι μικρή οπότε περίμενε ένα χρόνο και πήγαινε να δώσεις Lower", όπως και έγινε (χωρίς μαθήματα στο ενδιάμεσο) και μετά ένα χρόνο μάθημα σε φροντιστήριο για το Proficiency. Γαλλικά πήγε πάνω κάτω το ίδιο τα πρώτα χρόνια, μετά γράφτηκα στη Γαλλική ακαδημία. Θεωρητικά μιλάω τις δύο γλώσσες εξίσου καλά. Πρακτικά, στα Αγγλικά δε σκέφτηκα ποτέ, δεν έψαξα λέξη, κανόνες κλπ, στα Γαλλικά πολλές φορές κόλλησα και έπρεπε να το σκεφτώ. Δεν εννοώ εκ των υστέρων, που έχω πιο πολλές ώρες τη μέρα χρήση Αγγλικών παρά Ελληνικών, αλλά εκείνο τον καιρό. Δεν ξέρω αν έφταιγε κάτι άλλο, αλλά ειλικρινά είναι η εντύπωσή μου ότι τη διαφορά την έκανε η ηλικία. Εννοείται βέβαια ότι το ίδιο αποτέλεσμα πιθανότατα θα είχε πετύχει κάποιος απλά από ανάγκη, έχω φίλη που έφυγε στα 23 Αγγλία μιλώντας Αγγλικά σε επίπεδο να ψάχνεται να δει πώς θα παραγγείλει μπύρα, μια δεκαετία αργότερα ήταν καθηγήτρια σε γνωστό Πανεπιστήμιο και προφανώς μιλάει άπταιστα.

Επειδή τα αγγλικά γενικα ειναο πολύ καλά σχεδιασμένα να διδάσκονται πιο επικοινωνιακά κ με ελάχιστη ορολογία όσο γίνεται, ούτως ή άλλως στο φροντιστήριο μαθαίνεις πιο πολύ εμπειρικά που τον περισσότερο κόσμο τον βολεύει. εμένα όμως επειδή προφανώς είχα έφεση στη γλωσσική δομή γενικα, ενώ δεν με δυσκόλευε η γλώσσα, όταν στα γαλλικά πέσαμε σε πολύ παραδοσιακή καθηγήτρια που έκανε φιλολογικό μάθημα, τότε ένιωσα ότι μαθαίνω τη γλώσσα  κ ξέρω τι μαθαίνω. επι της ουσίας γαλλικά ποτέ δεν έμαθα τόσο κσλα αλλά είχα την αίσθηση ότι ξέρω ακριβώς τι λέω κ γιατί κ πότε κάνω λάθος κ ας μην ήξερα το σωστό. αλκα αυτό προφανώς είναι δική μου ιδιορρυθμία, αφού η πιο επικοινωνιακή μέθοδος κανονικά βοηθάει τον κόσμο. απ όλο αυτό σίγουρα μου έμεινε αυτή η αίσθηση ότο τς αγγλικά στο φροντιστήριο είναι πολλά χρόνια για το τοποτα. @annoulen εκεί ειναο η ένσταση μου, όχι συη μέθοδο. τα φροντιστήρια είναι οργανωμένα να βγαίνει λίγη ύλη κάθε χρόνο κ αυτό να τραβάει πολύ, αυτό με ενοχλεί εμένα, όχι η μέθοδος ή αν γίνεται καλή δουλειά. δεν βρίσκω τον λόγο να ασχολείται το παιδί τόσα χρόνια με αυτό μέχρι το τελικό αποτέλεσμα, αν μπορεί να γίνει πιο γρήγορα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , vicky86 είπε:

με ενδιαφερει κ μενα πολυ η αποψη σας κ οι εμπειριες σας απο τις γλωσσες

μεχρι τωρα συμφωνουσα με την εσπερος.θεωρω χασιμο χρονο τα τοσα πολλα χρονια σε φροντιστηριο

κ θελω αν οχι native , πολυ καλη προφορα,αλλιως τους κανω κ εγω

απλα η αληθεια ειναι οτι τα ιδιαιτερα ειναι λιγο βαρετα για μικρα παιδακια

φετος πρωτη επαφη κ για τα δυο παιδια μου,στην πρωτη κ στα προνηπια,στο σχολειο

κ αναρωτιεμαι μηπως το πολυ του χρονου τον σεπτεμβρη που θα ειναι πρωτη κ τριτη,βρω ιδιαιτερο να τους κανω μαζι.γτ ο μικρος εχει κανει ηδη στο νηπιο,κ ειναι λιγο παπαγαλος,οποτε δειχνει μια μικρη εφεσ

Χρειάζεται να βρεις δάσκαλο/δασκάλα που να ξέρει από μικρά παιδιά. Αν ανοίξει βιβλία με γραμματική, φωτοτυπίες επί φωτοτυπιών κλπ, πάει και φροντιστήριο ( που προσωπικά θα προτιμούσα να διδάξω μόνη μου). Στα μικρά παιδιά, δεν πρέπει καν να καταλάβουν ότι είναι μάθημα αυτό που κάνουν. Ο μικρός (11 τρομάρα του) ακόμη πιστεύει ότι κοροϊδεύει τη δασκάλα και την ξεγελά κυρίως να μιλάνε και να κουτσομπολευουν και μετά εγώ με εκείνη γελάμε. Γιατί ακόμη δεν έχει καταλάβει ότι αυτό ΕΊΝΑΙ το μάθημα, αφού δε μοιάζει με αυτά που περιγράφουν οι συμμαθητές του από φροντιστήρια ;) Θα δώσει lower σε έξι μήνες αν είναι όλα καλά από covid, αλλά δεν το έχει καταλάβει ακόμη :)

Link to comment
Share on other sites

ναι κτ τετοιο εχω στο μυαλο μου

επειδη ειδα το διαδικτυακο των παιδιων μου,ηταν πολυ ωραιο του σχολειου,κ σαν παιχνιδι

γενικα εχω πολλα ερωτηματα.φροντιστηριο η ιδιαιτερα;native speaker η οχι;απο τι ηλικια;θα μπορουσαν να συνδυαστουν δυο αδερφια σε ιδιαιτερο;εχουν 2χρ διαφορα ηλικιας αλλα ξεκινησαν ταυτοχρονα αγγλικα στο σχολειο ο ενας 4 η αλλη 6

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Χρειάζεται να βρεις δάσκαλο/δασκάλα που να ξέρει από μικρά παιδιά. Αν ανοίξει βιβλία με γραμματική, φωτοτυπίες επί φωτοτυπιών κλπ, πάει και φροντιστήριο ( που προσωπικά θα προτιμούσα να διδάξω μόνη μου). Στα μικρά παιδιά, δεν πρέπει καν να καταλάβουν ότι είναι μάθημα αυτό που κάνουν. Ο μικρός (11 τρομάρα του) ακόμη πιστεύει ότι κοροϊδεύει τη δασκάλα και την ξεγελά κυρίως να μιλάνε και να κουτσομπολευουν και μετά εγώ με εκείνη γελάμε. Γιατί ακόμη δεν έχει καταλάβει ότι αυτό ΕΊΝΑΙ το μάθημα, αφού δε μοιάζει με αυτά που περιγράφουν οι συμμαθητές του από φροντιστήρια ;) Θα δώσει lower σε έξι μήνες αν είναι όλα καλά από covid, αλλά δεν το έχει καταλάβει ακόμη :)

ουσιαστικά δηλαδή στον ίδιο χρόνο θα δώσει σαν να είχε κάνει φροντιστήριο; λόγω επιπέδου αγγλικών αυτό ή λόγω γενικότερης ωριμότητας; 

Link to comment
Share on other sites

Το παιδι πηγαίνει σε διγλωσσο σχολειο.Εχει επομένως καθημερινή επαφή.Θελω ομως να το ενισχύσω περισσοτερο με τη μορφή παιχνιδιού .Βρήκα λοιπόν ένα μέρος που το έχουν ελληνοαμερικανιδες ,εκπαιδευμενες στην προσχολική ηλικια .Το μαθημα κρατησε μιάμιση ώρα και περιλαμβάνει διάφορα μέρη καθε φορα όπως χωρο?παιχνίδι εξω,επιτραπέζια,παιχνιδι ρολων,χειροτεχνίες κ μεταμφίεση για φανταστικό παιχνίδι.Εχουν επιδράσεις από τις αρχές Reggio emilia.Για μενα αυτο ειναι ο.τι καλύτερο μπορει να κανει το παιδι σε αυτη τη φάση σε συνδυασμό με το σχολειο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , vicky86 είπε:

ναι κτ τετοιο εχω στο μυαλο μου

επειδη ειδα το διαδικτυακο των παιδιων μου,ηταν πολυ ωραιο του σχολειου,κ σαν παιχνιδι

γενικα εχω πολλα ερωτηματα.φροντιστηριο η ιδιαιτερα;native speaker η οχι;απο τι ηλικια;θα μπορουσαν να συνδυαστουν δυο αδερφια σε ιδιαιτερο;εχουν 2χρ διαφορα ηλικιας αλλα ξεκινησαν ταυτοχρονα αγγλικα στο σχολειο ο ενας 4 η αλλη 6

 Υπάρχουν άθλια φροντιστήρια, πολύ καλά φροντιστήρια, άθλιοι καθηγητές (μας έτυχε, παρά τις συστάσεις) και καταπληκτικοί καθηγητές. Οπότε είναι σχετικά όλα, με το τι θα βρεις εκεί που μένεις. Τα τελευταία χρόνια έχουμε μια εξαιρετική δασκάλα και δεν την αλλάζω. Αν όσες έβρισκα ήταν σαν την προηγούμενη, θα πήγαινα τα παιδιά φροντιστήριο. Από την άλλη υπάρχουν φροντιστήρια που διδάσκουν ουσιαστικά άνθρωποι που δεν ξέρουν οι ίδιοι τη γλώσσα (όσα έτυχε να είναι στη συνοικία μας) και άλλα που όντως ξέρουν τη δουλειά τους. Οπότε πρέπει να σκεφτείς και τι επιλογές έχεις.

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

ουσιαστικά δηλαδή στον ίδιο χρόνο θα δώσει σαν να είχε κάνει φροντιστήριο; λόγω επιπέδου αγγλικών αυτό ή λόγω γενικότερης ωριμότητας; 

Πώς να δώσει lower στην Πέμπτη Δημοτικού; Ούτε στα ελληνικά δε θα μπορούσε να απαντήσει. Από 7-8 χρόνων διαβάζει εξωσχολικά το ίδιο άνετα στα αγγλικά όπως και στα ελληνικά, βλέπει ταινίες χωρίς υπότιτλους, ακούει τραγούδια και ξέρει τι λένε κλπ. Αν ο στόχος είναι το χαρτί, ασυζητητί δε μιλάμε για το ίδιο πράγμα ;)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 Υπάρχουν άθλια φροντιστήρια, πολύ καλά φροντιστήρια, άθλιοι καθηγητές (μας έτυχε, παρά τις συστάσεις) και καταπληκτικοί καθηγητές. Οπότε είναι σχετικά όλα, με το τι θα βρεις εκεί που μένεις. Τα τελευταία χρόνια έχουμε μια εξαιρετική δασκάλα και δεν την αλλάζω. Αν όσες έβρισκα ήταν σαν την προηγούμενη, θα πήγαινα τα παιδιά φροντιστήριο. Από την άλλη υπάρχουν φροντιστήρια που διδάσκουν ουσιαστικά άνθρωποι που δεν ξέρουν οι ίδιοι τη γλώσσα (όσα έτυχε να είναι στη συνοικία μας) και άλλα που όντως ξέρουν τη δουλειά τους. Οπότε πρέπει να σκεφτείς και τι επιλογές έχεις.

Πώς να δώσει lower στην Πέμπτη Δημοτικού; Ούτε στα ελληνικά δε θα μπορούσε να απαντήσει. Από 7-8 χρόνων διαβάζει εξωσχολικά το ίδιο άνετα στα αγγλικά όπως και στα ελληνικά, βλέπει ταινίες χωρίς υπότιτλους, ακούει τραγούδια και ξέρει τι λένε κλπ. Αν ο στόχος είναι το χαρτί, ασυζητητί δε μιλάμε για το ίδιο πράγμα ;)

Πολυ πρωτοποριακή παντως η μαμα σου εκρινη την εποχη που σε αρχισε αγγλικα από 3.Απο ποτε θυμάσαι τον εαυτό σου να μιλάς?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει πολυ καλο φροντιστηριο στην πολη μας,οχι το πιο κοντινο μας

το θετικο ειναι οτι εχω φιλες καθηγητριες αγγλικων οποτε μπορω να ρωτησω,χωρις να δεσμευομαι γτ δ ειμαστε στην ιδια πολη

το πτυχιο ετσι κ αλλιως για γυμνασιο παει,δ ειναι αυτο που σκεφτομαι

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Πώς να δώσει lower στην Πέμπτη Δημοτικού; Ούτε στα ελληνικά δε θα μπορούσε να απαντήσει. Από 7-8 χρόνων διαβάζει εξωσχολικά το ίδιο άνετα στα αγγλικά όπως και στα ελληνικά, βλέπει ταινίες χωρίς υπότιτλους, ακούει τραγούδια και ξέρει τι λένε κλπ. Αν ο στόχος είναι το χαρτί, ασυζητητί δε μιλάμε για το ίδιο πράγμα ;)

ναι αυτό λέω, το lower απαιτεί μια ωριμότητα σκέψης πέρα από το γλωσσικό επίπεδο. άρα το πότε θα δώσει είναι λίγο στάνταρ. γι αυτό εγω θέλω να ξεκινήσω αργά, για να περιορίσω τον χρόνο ενασχόλησης με το αντικείμενο. το χαρτι δεν είναι ότι το θεωρώ στόχο, αλλά από τη στιγμή που δεν γίνεται να μην το εχεις, πρέπει να το πάρεις άρα μπαίνει αναγκαστικά στην εξίσωση. Έτσι το βλέπω. Το άλλο που με απασχολεί είναι να μάθει κ κάποια πράγματα για τη ζωή στη χώρα, όχι από το βιβλίο τα τετριμμένα, από άνθρωπο που έχει μείνει εκεί. αυτός είναι ένας από τους λόγους που δεν θέλω απλα έναν πολύ καλό φροντιστή/ιδιαιτερά αλλά προτιμώ κάποιον με καταγωγή ή σπουδές στη χώρα (όχι εράσμους να γίνεται λιώμα από παμπ σε παμπ, βιωματικό είναι κ αυτό βέβαια...). Τα οφέλη του να ξεκινήσει μικρός τα καταλαβαίνω από την άλλη πλευρά, αλλά σκέφτομαι ότι σε πιο μικρή ηλικία θα μπορούσε να δοκιμάσει άλλα κ βέβαια ότι δεν θα μπορούμε να υποστηρίξουμε τιμές ιδιαίτερου για τόσα πολλά χρόνια. (δυστυχώς έχω μέσα μου κ μια βαθιά ριζωμένη απέχθεια προς την επικοινωνιακή μέθοδο, που είναι τελείως μα τελείως λάθος, κ όλη αυτή η φάση με τα τραγουδάκια κ τα παιχνιδάκια με εκνευρίζει. άσχετο αλλά στην Αγγλία πήγα να κάνω ιταλικά έτσι γιατί καταλαβεινω τη γλώσσα, διαβάζω βιβλιογραφία με κάποια δυσκολία, κουτσα στραβά με μετάφραση έχω διαβάσει κ αναγεννησιακά ιταλικά, απλώς δεν έμαθα ποτέ να μιλάω. μας έκαναν λοιπόν βιωματικά κάτι ηλιθια πώς να παραγγείλεις καφέ, να κλείσεις δωμάτιο κλπ, χωρίς πολλές ασκήσεις, χωρίς πολλούς κανόνες, πραγματικά ήταν σαν μα μην έμαθα τίποτα, στα προφορικα απλώς παπαγάλισα λίγες φράσεις για να περάσω την ταξη κ δεν ξαναπάτησα, τόσο πολύ με έχει επηρεάσει όλη η σχολαστική επιμονη στους κανόνες κ την ορολογία...)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και γυρίσατε τη κουβέντα από το κολυμβητήριο στις γλώσσες, να πω ότι και εγώ προβληματίζομαι αρκετά με το θέμα.

Η μικρή έκανε αγγλικά μία φορά την εβδομάδα στον παιδικό, με κοπέλα που σίγουρα δεν ήταν native αλλά μάλλον είχε πολύ καλή προφορά γιατί η μικρή ερχόταν σπίτι με προφορά λονδρέζου κόμη :) Παιχνίδια έκαναν, άκουγαν τραγούδια, ζωγράφιζαν σε φωτοτυπίες, δεν του το είχα αλλά τελικά κάτι έβγαινε.

Φέτος, στο νήπιο δεν έχουν αγγλικά και προτίμησα να την πάω σε κάτι κινητικό, που το είχε ανάγκη να εκτονώνεται. Πήγε σε σχολή κλασικού μπαλέτου, σε αυτή την ηλικία έκαναν πιο πολύ μάθημα σε στυλ μουσικοκινητική, της άρεσε αλλά μας βρήκε ο covid.

Του χρόνου θα έχει αγγλικά σχολείο και σκέφτομαι πολύ αν θα κάνει και κάτι εκτός σχολείου. Σε άθληση χρειάζεται σίγουρα κάτι, και μόνο ως εκτόνωση. Ήδη εδώ και ένα μήνα κάθε απόγευμα είναι 2 ώρες την παιδική χαρά, όπου κυριολεκτικά τρέχει συνέχεια! Την ενδιαφέρει όμως η γλώσσα, έτσι και αλλιώς διαβάζει/γράφει ήδη, συνεχώς ρωτάει πως λένε το ένα, το άλλο στα αγγλικά, στα πορτογαλικά, στα κινέζικα (έχουμε πολυπολιτισμικότητα στη περιοχή) αλλά δεν μου αρέσει η φιλοσοφία του φροντιστηρίου με τις άπειρες χαμένες ώρες. Ή τουλάχιστον εγώ το βλέπω έτσι το φροντιστήριο. Η μεγάλη πήγε ελάχιστα σε φροντιστήριο, στην Πέμπτη δημοτικού και μετά ότι αγγλικά έκανε τα έκανε στο σχολείο (Pierce). Πήρα αέρα πτυχίο, μιλάει εντελώς αβίαστα, αλλά είναι και παιδί που όλα του τα ενδιαφέροντα είναι στα αγγλικά. 

Σε αυτή τη φάση ειλικρινά δεν ξέρω για τη μικρή τι είναι καλύτερο. Να πάρω μια κοπέλα σπίτι μια φορά την εβδομάδα, μόνο για παιχνίδι ή να την αφήσω ήσυχη, να επικεντρωθεί σε άλλα (άθληση, μουσική, ότι άλλο θέλει) και να το γυρίσω απευθείας σε ιδιαίτερα σε μεγαλύτερη ηλικία (και εγώ ιδιαίτερα έκανα και μου φαίνονται πολύ αποτελεσματικά); 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , vtgian είπε:

Μιας και γυρίσατε τη κουβέντα από το κολυμβητήριο στις γλώσσες, να πω ότι και εγώ προβληματίζομαι αρκετά με το θέμα.

Η μικρή έκανε αγγλικά μία φορά την εβδομάδα στον παιδικό, με κοπέλα που σίγουρα δεν ήταν native αλλά μάλλον είχε πολύ καλή προφορά γιατί η μικρή ερχόταν σπίτι με προφορά λονδρέζου κόμη :) Παιχνίδια έκαναν, άκουγαν τραγούδια, ζωγράφιζαν σε φωτοτυπίες, δεν του το είχα αλλά τελικά κάτι έβγαινε.

Φέτος, στο νήπιο δεν έχουν αγγλικά και προτίμησα να την πάω σε κάτι κινητικό, που το είχε ανάγκη να εκτονώνεται. Πήγε σε σχολή κλασικού μπαλέτου, σε αυτή την ηλικία έκαναν πιο πολύ μάθημα σε στυλ μουσικοκινητική, της άρεσε αλλά μας βρήκε ο covid.

Του χρόνου θα έχει αγγλικά σχολείο και σκέφτομαι πολύ αν θα κάνει και κάτι εκτός σχολείου. Σε άθληση χρειάζεται σίγουρα κάτι, και μόνο ως εκτόνωση. Ήδη εδώ και ένα μήνα κάθε απόγευμα είναι 2 ώρες την παιδική χαρά, όπου κυριολεκτικά τρέχει συνέχεια! Την ενδιαφέρει όμως η γλώσσα, έτσι και αλλιώς διαβάζει/γράφει ήδη, συνεχώς ρωτάει πως λένε το ένα, το άλλο στα αγγλικά, στα πορτογαλικά, στα κινέζικα (έχουμε πολυπολιτισμικότητα στη περιοχή) αλλά δεν μου αρέσει η φιλοσοφία του φροντιστηρίου με τις άπειρες χαμένες ώρες. Ή τουλάχιστον εγώ το βλέπω έτσι το φροντιστήριο. Η μεγάλη πήγε ελάχιστα σε φροντιστήριο, στην Πέμπτη δημοτικού και μετά ότι αγγλικά έκανε τα έκανε στο σχολείο (Pierce). Πήρα αέρα πτυχίο, μιλάει εντελώς αβίαστα, αλλά είναι και παιδί που όλα του τα ενδιαφέροντα είναι στα αγγλικά. 

Σε αυτή τη φάση ειλικρινά δεν ξέρω για τη μικρή τι είναι καλύτερο. Να πάρω μια κοπέλα σπίτι μια φορά την εβδομάδα, μόνο για παιχνίδι ή να την αφήσω ήσυχη, να επικεντρωθεί σε άλλα (άθληση, μουσική, ότι άλλο θέλει) και να το γυρίσω απευθείας σε ιδιαίτερα σε μεγαλύτερη ηλικία (και εγώ ιδιαίτερα έκανα και μου φαίνονται πολύ αποτελεσματικά); 

Μάλλον η καθεμία μας έχει διαφορετικές απόψεις κ προσδοκίες μ δεν βγάζουμε άκρη σε τέτοιους προβληματισμούς. Προφανώς δεν έχω εμπειρία να σου απαντήσω, αλλά συο κομμάτι του φροντιστηρίου συμφωνώ. κ στο ιδιαίτερο βέβαια πρέπει να εχεις συμφωνήσει εξαρχής τι ρυθμό θες, γιατί αν απλώς σου κάνει τα βιβλία του φροντιστηρίου λίγο πιο γρήγορα, δεν κερδίζεις κάτι τρομερό από θέμα χρόνου. 
 

Ειναι λίγο χοντρό αυτό που θα πω, αλλά επειδή κατά καιρούς έχω κάνει αγγλικά μπαλώνοντας τρύπες άλλων για να βγάλω εξυπηρετήσεις, σε επίπεδο τάξεων μεσαίο (δλδ 1-2 τάξεις πριν την προετοιμασια για lower), τα βιβλία είναι πραγματικός τυφλοσούρτης, απλώς αν ξέρεις τη γλώσσα είναι τακτοποιημένα όλα το τι θα πεις κ τι παραδείγματα θα κανεις κ τι ασκήσεις θα βάλεις κ τι προσδοκίες θα εχεις, μπορείς να τα βγάλεις πέρα ως διδάσκων χωρίς να κουνήσεις το δαχτυλάκι σου κ να κοροϊδεύεις τον κόσμο δείχνοντας ότι γνωρίζεις ακριβώς τι κανεις. Έτσι κατάλαβα γιατί αγγλικά διδάσκουν τόσοι κ τόσοι, κ μπορεί να το κάνουν κ πολύ αποτελεσματικά. Κ ζήλεψα κ λίγο που για να διδάξουμε εμείς στο σχολείο γλωσσικό μαθημα, πρέπει να γράψουμε ένα βιβλίο από την αρχή, τόσο φτωχά είναι τα σχολικα μας.... γι αυτό υπάρχουν παιδιά με μετριες επιδόσεις στο σχολείο που διαπρέπουν στα αγγλικά. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...