Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δραστηριότητες, αθλήματα, προπονήσεις και προβληματισμός


Recommended Posts

Η δεύτερη γλώσσα είναι στάνταρ για τους πιο πολλούς συμμαθητές του παιδιού μου αλλά πάνε σε ιδιωτικό σχολείο και ξεκινάνε πιο νωρίς από την Ε' Δημοτικού που ξεκινούν στα δημόσια σχολεία. Γενικά τα πιο πολλά παιδιά που ξέρω ανεξαρτήτως σχολείου κάνουν από την Ε' το αργότερο β' ξένη γλώσσα. Οι πιο αδύναμοι μαθητές περιορίζονται σε μια ώρα ιδιαίτερο την εβδομάδα ως βοήθεια για το μάθημα του σχολείου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 243
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 39 λεπτά , Έσπερος είπε:

Το τάιμινγκ με προβληματίζει, γιατί όντως αν κάνει αγγλικά από την πέμπτη κ μετά, πότε θα αρχίσει τη δεύτερη που θα έπρεπε να μπει στην έκτη; αλλά έχουμε καιρό να το σκεφτούμε, ας αρχίσει αγγλικά στην τετάρτη για να κάνει τη δεύτερη γλώσσα έκτη ή πρώτη γυμνασίου. βέβαια εγω τα προλάβαινα αυτά με ωδείο χωρίς άθλημα στη μέση, δεν ξέρω εκεί τι θα συντονίσουμε ακριβώς..., θα υπάρχει κ διαφωνία με τον συζυγο γιατί εκείνος αποκλείεται να δεχτεί να βγάλουμε το άθλημα από τη μέση... 

 

παντως δεν είχα σκεφτεί ποτέ ότι υπάρχει επιλογή να μην κάνει ένα παιδί δεύτερη γλώσσα. νόμιζα ότι μόνο οι αδύνατοι που με το ζόρι καταφέρνουν τα υπόλοιπα, έμεναν μόνο στη μια. Ακόμα κ στη γενιά μου, λίγους ήξερε που δεν είχαν κάνει έστω κ λίγο. Όχι ότι στο νησί κάνουν όλα, κ όσοι κάνουν μάλλον αρχίζουν στο γυμνάσιο για να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τιυ σχολείου κ τίποτα παραπάνω. αλλά νόμιζα ότι είναι στάνταρ για όλους πλέον. 

 

Παλιότερα ήταν πιο συνηθισμένο, τώρα ειλικρινά δεν ξέρω ούτε 1 στα 10 παιδιά να κάνει δεύτερη γλώσσα, κυρίως όσα έχουν οι γονείς στο πλάνο Γερμανία ή πάνε σε ιδιωτικό που δίνει έμφαση στις γλώσσες. Ωραίο είναι να μιλάς και άλλες γλώσσες σίγουρα, δε θα διαφωνήσω και ας μου ήταν άχρηστο προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τις γλώσσες είμαι περιεργη. Μου αρέσει να τις μαθαίνω στην αρχή που μαθαίνεις πώς να επικοινωνείς + γραμματική και τις βαριέμαι αφόρητα όταν αρχίζουν εκθέσεις και σύνθετο λεξιλόγιο.

Στα αγγλικά θέλοντας και μη πήρα proficiency στο λύκειο, στα γαλλικά πήρα β2 και τότε δεν μου άρεσαν, αλλά όταν πήγα Γαλλία ξεπέρασαν τα αγγλικά και άρχισαν να μου αρέσουν πολύ κι οταν επέστρεψα είπα να τα συνεχίσω, αλλά ήταν απίστευτα βαρετά που είχαν πλέον εκθέσεις και άρθρα από εφημερίδες κλπ. Πήγαινα για το απλό C1, ίσως αν πήγαινα για της Sorbonne που είναι με λογοτεχνία να μου άρεσε πιο πολύ. Σταμάτησα λόγω εύρεσης δουλειάς σε άλλη πόλη και δεν ξανάρχισα. Για τον ίδιο λόγο σταμάτησα και μια τρίτη που είχα αρχίσει ενήλικη πια και μου άρεσε πολύ. Αλλά πιστεύω ότι κι εκεί όταν θα άρχιζαν εκθέσεις κλπ δεν θα μου άρεσε.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

 

Παλιότερα ήταν πιο συνηθισμένο, τώρα ειλικρινά δεν ξέρω ούτε 1 στα 10 παιδιά να κάνει δεύτερη γλώσσα, κυρίως όσα έχουν οι γονείς στο πλάνο Γερμανία ή πάνε σε ιδιωτικό που δίνει έμφαση στις γλώσσες. Ωραίο είναι να μιλάς και άλλες γλώσσες σίγουρα, δε θα διαφωνήσω και ας μου ήταν άχρηστο προσωπικά.

Εγω τις χρησιμοποίησα όλες κ μάλιστα θα είχα πρόβλημα χωρίς αυτές. Στα φιλολογικά η βιβλιογραφία δεν ανανεώνεται τόσο γρήγορα κ αν ασχολείσαι με παλιά κείμενα υπάρχουν πολλές βασικές μελέτες σε γαλλικά κ γερμανικά, δεν μπορείς να κανεις μεταπτυχιακό χωρίς αυτή τι βιβλιογραφία. Και τα γερμανικά πιο πολύ από τα γαλλικά, που είχα μάθει εγω μικρή. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα γαλλικά χρειάστηκα πιο πολύ λόγω χώρας που πήγα Εράσμους και λόγω βιβλιογραφίας στο μεταπτυχιακό, αλλά ήταν και λίγο αυτό που είπα πριν ότι πολλές φορές επιλέγουμε χώρα ή θέμα ανάλογα και με τη γλώσσα που έτυχε να ξέρουμε. Στο δεύτερο μεταπτυχιακό από ξένη βιβλιογραφία είχε μόνο αγγλικά και ζοριστηκα λίγο παρά το proficiency γιατί είχα να διαβάσω αγγλικά από την εποχή του proficiency!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μιλώντας για Αγγλικά, πραγματικά ανυπομονώ να ξεκινήσουν τα παιδιά μου δημοτικό να δω πως γίνεται η εκμάθηση της γλώσσας. Πραγματικά από όταν έφυγα για εξωτερικό, μου έκανε τρομερή εντύπωση που μιλούσα με τους συμφοιτητές μου (Σουηδοί) οι οποίοι μιλούσαν άπταιστα Αγγλικά και τα είχαν μάθει.. στο σχολείο. Μετά γνώρισα και άλλους Ευρωπαίους που επίσης μιλούσαν άπταιστα αγγλικά που τα είχαν μάθει... στο σχολείο. Φυσικά ούτε εδώ υπάρχουν φροντιστήρια και τα παιδιά μαθαίνουν άπταιστα Αγγλικά από το σχολείο. Πραγματικά θέλω να δω πως γίνεται η διδασκαλία και γιατί στην Ελλάδα τα Αγγλικά του σχολείου είναι τόσο μα τόσο ανεπαρκή. 

Όσον αφορά για την εκμάθηση από μικρή ηλικία, λίγο καιρό πριν γεννηθεί ο μικρός που είχα βαρύνει υπερβολικά άρχισε να βλέπει από καμια ώρα τα ΣΚ η μεγάλη την πεπα στα Αγγλικά. Εντάξει, μιλούσε και από πριν κάποια Αγγλικά, αλλά τότε που ξεκίνησε μ αυτό μπορώ να πω ότι είναι πλέον τριγλωσση. Απλά καθόμαστε με τον άντρα μου και την κοιτάμε που μας ζητάει να της μιλάμε στα Αγγλικά και επικοινωνούμε μαζί της στα Αγγλικά και δεν το πιστεύουμε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Chrysoum είπε:

Μιλώντας για Αγγλικά, πραγματικά ανυπομονώ να ξεκινήσουν τα παιδιά μου δημοτικό να δω πως γίνεται η εκμάθηση της γλώσσας. Πραγματικά από όταν έφυγα για εξωτερικό, μου έκανε τρομερή εντύπωση που μιλούσα με τους συμφοιτητές μου (Σουηδοί) οι οποίοι μιλούσαν άπταιστα Αγγλικά και τα είχαν μάθει.. στο σχολείο. Μετά γνώρισα και άλλους Ευρωπαίους που επίσης μιλούσαν άπταιστα αγγλικά που τα είχαν μάθει... στο σχολείο. Φυσικά ούτε εδώ υπάρχουν φροντιστήρια και τα παιδιά μαθαίνουν άπταιστα Αγγλικά από το σχολείο. Πραγματικά θέλω να δω πως γίνεται η διδασκαλία και γιατί στην Ελλάδα τα Αγγλικά του σχολείου είναι τόσο μα τόσο ανεπαρκή. 

Όσον αφορά για την εκμάθηση από μικρή ηλικία, λίγο καιρό πριν γεννηθεί ο μικρός που είχα βαρύνει υπερβολικά άρχισε να βλέπει από καμια ώρα τα ΣΚ η μεγάλη την πεπα στα Αγγλικά. Εντάξει, μιλούσε και από πριν κάποια Αγγλικά, αλλά τότε που ξεκίνησε μ αυτό μπορώ να πω ότι είναι πλέον τριγλωσση. Απλά καθόμαστε με τον άντρα μου και την κοιτάμε που μας ζητάει να της μιλάμε στα Αγγλικά και επικοινωνούμε μαζί της στα Αγγλικά και δεν το πιστεύουμε. 

Θεωρώ πως αν τα παιδιά δεν πήγαιναν φροντιστήρια ή δεν έκαναν ιδιαίτερα, θα φαινόταν τι δουλειά γίνεται στο σχολείο στις γλώσσες (αν γίνεται φυσικά). Δυστυχώς γενικώς αυτά τα μαθήματα στο σχολείο δεν τα έχουν σε μεγάλη εκτίμηση γονείς και μαθητές ακριβώς γιατί μαθαίνουν αλλού και ξέρουν όσα λέει ο εκπαιδευτικός. Κορίτσι που γνωρίζω πήρε Β2 μόνο με τα Αγγλικά του σχολείου αλλά ήταν πολύ επιμελής και ξέρω εγώ μόνο αυτήν την περίπτωση. Θέλει πάντως πολλή δουλειά το δημόσιο σχολείο και αναδιάρθρωση των προγραμμάτων, γιατί δε γίνεται να κάνουν τόσα χρόνια Αγγλικά και να μην μπορούν να πάρουν ένα β2 από τα Αγγλικά του σχολείου (μετά από εξετάσεις εννοώ). Αλλά σχεδόν όλοι κάνουν ξένες γλώσσες εκτός σχολείου οπότε δύσκολο να δούμε και τα αποτελέσματα. 

Link to comment
Share on other sites

Τα αγγλικά στο σχολείο είναι πονεμένη ιστορθα. οι ώρες πάντως είναι λίγες άσχετο αν είναι πολλά τα χρόνια. εγω είχα καταπληκτικές καθηγήτριες αλλά ήταν η ώρα του παιδιού. στο λύκειο ειδικά ήταν αίσχος γιατί το μισό σχολείο είχε πάρει προφισιενσι τελειώνοντας την α λυκείου κ δεν τους ένοιαζε, πειραματικό με άριστους μαθητες κ κυρίως παιδιά εκπαιδευτικών κ γενικα μορφωμεμων γονέων αλλά τη γαϊδούρια μια χαρά την έβγαζαν... 

 

Το τραγικό είναι που θεωρούν ότι δεν θα αποκομίσουν τίποτα από το μάθημα, πχ προχωρημένοι μαθητες που έγραφαν άσχημα στο τεστ κατάταξης όταν υπήρχαν τε επίπεδα, για να πάνε στους αρχάριους κ να παίρνουν 20.... Ή μέτριοι που νομίζουν ότι επειδή πάνε κ φροντιστήριο, είναι έτοιμοι να γράψουν διατριβή, κ γράφουν μέτρια κ στο σχολείο... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb said:

Οι Γάλλοι παντως μόνο άπταιστα αγγλικά δεν μιλάνε. Προφορά μη σχολιάσω. Όπως και των Άγγλων και των Ιταλών στα γαλλικά.

Είχα λίγους Γάλλους συμφοιτητές και μιλούσαν πολύ καλά, ήταν όμως και άλλη περίπτωση, δεν ήταν ο κλασσικός μέσος Γάλλος. Κυρίως είχα Σκανδιναβούς, που μιλάνε πραγματικά άπταιστα ΟΛΟΙ, ακόμα και οι ηλικιωμένοι 80 χρόνων, κάποιους Γερμανούς και Ολλανδους και πραγματικά μιλούσαν πολύ καλά Αγγλικά μόνο από το σχολείο. Γι αυτό λέω ότι πραγματικά θέλω να δω πως γίνεται η διδασκαλία Αγγλικών εδώ και να συγκρίνω με όσα θυμάμαι από τα σχολικα μου χρόνια στην Ελλάδα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Το τάιμινγκ με προβληματίζει, γιατί όντως αν κάνει αγγλικά από την πέμπτη κ μετά, πότε θα αρχίσει τη δεύτερη που θα έπρεπε να μπει στην έκτη; αλλά έχουμε καιρό να το σκεφτούμε, ας αρχίσει αγγλικά στην τετάρτη για να κάνει τη δεύτερη γλώσσα έκτη ή πρώτη γυμνασίου. βέβαια εγω τα προλάβαινα αυτά με ωδείο χωρίς άθλημα στη μέση, δεν ξέρω εκεί τι θα συντονίσουμε ακριβώς..., θα υπάρχει κ διαφωνία με τον συζυγο γιατί εκείνος αποκλείεται να δεχτεί να βγάλουμε το άθλημα από τη μέση... 

 

Το αν θα βγει το άθλημα από τη μέση καλό θα ήταν να μην είναι αποκλειστικά θέμα διαφωνίας ανάμεσα σε εσένα και το σύζυγο αλλά να ερωτηθεί και το παιδί που θα κλιθεί να ακολουθήσει και το πρόγραμμα... Πες ότι το παιδί αγαπάει το μπάσκετ. Τι θα του πεις; Έλα αγάπη μου να ξεκινήσουμε τώρα γαλλικά και να κόψουμε το μπάσκετ που είναι δευτερεύον; Και όλα αυτά είναι οκ αν πειστεί και ο μπαμπάς; Πάλι σε χάνω...

4 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Παλιότερα ήταν πιο συνηθισμένο, τώρα ειλικρινά δεν ξέρω ούτε 1 στα 10 παιδιά να κάνει δεύτερη γλώσσα, κυρίως όσα έχουν οι γονείς στο πλάνο Γερμανία ή πάνε σε ιδιωτικό που δίνει έμφαση στις γλώσσες. Ωραίο είναι να μιλάς και άλλες γλώσσες σίγουρα, δε θα διαφωνήσω και ας μου ήταν άχρηστο προσωπικά.

Είχα την αίσθηση ότι ακόμα υπάρχει η συνήθεια των 2 γλωσσών από το δημοτικό. Θα χαιρόμουν αν δε συνέβαινε πλέον αυτό. Προσωπικά θεωρώ την τέλεια γνώση αγγλικών αναγκαία, για μένα είναι συνώνυμο του αναλφαβητισμού στις μέρες μας να μην τη μιλάς καλά. Για δευτερη γλώσσα νωρίς θα το σκεφτώ μόνο αν δω ενδιαφέρον και έφεση από τη μεριά του παιδιού. Προσωπικά τα γαλλικά που ξεκίνησα δημοτικό και τα εφτασα σε καλό επίπεδο μου χρησίμευσαν μόνο σε διακοπές στη Γαλλία που τα μίλαγα και τσάτρα πάτρα γιατί δεν τα εξασκούσα στο μεσοδιάστημα. Υποθέτω θα μου χρησίμευαν και για μοριοδότηση στο δημόσιο αλλά δεν ενδιαφέρθηκα ποτέ και θα ευχόμουν ούτε και το παιδί μου. Αντιθέτως τα ισπανικά που τα επέλεξα φοιτήτρια και τα έμαθα για την πάρτη με ιδιαίτερο από native speaker τα έχω καταχαρεί γιατί τυγχάνει να έχω φίλους που ζουν στην Ισπανία, έχω γυρίσει όλη τη χώρα και έχω έρθει σε επαφή με την κουλτούρα και τους ανθρώπους, είναι ειλικρινά μεγάλη εμπειρία να επικοινωνείς στη γλώσσα ενός αγαπημένου τόπου και ενός ωραίου λαού. Ηταν προσωπική επιλογή όμως. Τα αγγλικά από την άλλη είναι στη δουλειά μου αναγκαιότητα και στην καθημερινότητα επίσης. Από το να διαβάσεις ένα άρθρο μέχρι να δεις μια σειρά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Anna3011 είπε:

Το αν θα βγει το άθλημα από τη μέση καλό θα ήταν να μην είναι αποκλειστικά θέμα διαφωνίας ανάμεσα σε εσένα και το σύζυγο αλλά να ερωτηθεί και το παιδί που θα κλιθεί να ακολουθήσει και το πρόγραμμα... Πες ότι το παιδί αγαπάει το μπάσκετ. Τι θα του πεις; Έλα αγάπη μου να ξεκινήσουμε τώρα γαλλικά και να κόψουμε το μπάσκετ που είναι δευτερεύον; Και όλα αυτά είναι οκ αν πειστεί και ο μπαμπάς; Πάλι σε χάνω...

Είχα την αίσθηση ότι ακόμα υπάρχει η συνήθεια των 2 γλωσσών από το δημοτικό. Θα χαιρόμουν αν δε συνέβαινε πλέον αυτό. Προσωπικά θεωρώ την τέλεια γνώση αγγλικών αναγκαία, για μένα είναι συνώνυμο του αναλφαβητισμού στις μέρες μας να μην τη μιλάς καλά. Για δευτερη γλώσσα νωρίς θα το σκεφτώ μόνο αν δω ενδιαφέρον και έφεση από τη μεριά του παιδιού. Προσωπικά τα γαλλικά που ξεκίνησα δημοτικό και τα εφτασα σε καλό επίπεδο μου χρησίμευσαν μόνο σε διακοπές στη Γαλλία που τα μίλαγα και τσάτρα πάτρα γιατί δεν τα εξασκούσα στο μεσοδιάστημα. Υποθέτω θα μου χρησίμευαν και για μοριοδότηση στο δημόσιο αλλά δεν ενδιαφέρθηκα ποτέ και θα ευχόμουν ούτε και το παιδί μου. Αντιθέτως τα ισπανικά που τα επέλεξα φοιτήτρια και τα έμαθα για την πάρτη με ιδιαίτερο από native speaker τα έχω καταχαρεί γιατί τυγχάνει να έχω φίλους που ζουν στην Ισπανία, έχω γυρίσει όλη τη χώρα και έχω έρθει σε επαφή με την κουλτούρα και τους ανθρώπους, είναι ειλικρινά μεγάλη εμπειρία να επικοινωνείς στη γλώσσα ενός αγαπημένου τόπου και ενός ωραίου λαού. Ηταν προσωπική επιλογή όμως. Τα αγγλικά από την άλλη είναι στη δουλειά μου αναγκαιότητα και στην καθημερινότητα επίσης. Από το να διαβάσεις ένα άρθρο μέχρι να δεις μια σειρά.

Η αλήθεια είναι ότι τη δεύτερη γλώσσα στο μυαλό μου την έχω αδιαπραγμάτευτη, αφού αναρωτιέμαι αν είναι καλύτερο να είναι άλλη από τη β γλώσσα του σχολείου γθα να μάθει τρεις! Οπότε αν τεθεί δίλημμα για μένα είναι μουσική (που μπορεί να κάνει πιο χαλαρά) ή άθλημα (βασικά δεν είναι καν δίλημμα...). Δεν το έχω στο μυαλό μου σαν κάτι που το συζητάς, όπως συζητάς κάποια αθλητική ή καλλιτεχνική δραστηριότητα. Ο άντρας μου έχει πιο χαλαρή προσέγγιση, επειδή τη γλώσσα της χώρας που σπούδασε την είχε μάθει μικρός λίγο σε διγλωσσο ιδιωτικό δημοτικό κ λίγο σε φροντιστήριο αλλά βασικά την τελειοποίησε εκεί, οπότε δεν το θεωρεί τόσο κρίσιμο για να τον αγχώνει - σίγουρα πάντως όσο κ αν δεν είναι τύπος που τα λέει αυτά, φαντάζεται σπουδές του παιδιού στην ιδθα χώρα, οπότε ενδόμυχα τον απασχολεί. απλώς εκείνος δεν μεγάλωσε με τη λογική να μαζεύουμε τυπικα προσόντα για μόρια όπως μεγάλωσα εγω κ έτσι δεν κολλαει στο αν θα πάρει ένα χαρτι κλπ. άσε που αν είναι να γίνει το παιδί δημόσιος υπάλληλος θα προτιμήσει να το στείλει γθα μαθητεία σε τεχνίτη (άσχετο  που έγινε καθηγητής, σε καμία περίπτωση δεν ονειρεύεται κάτι ανάλογο για το παιδί!) 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Chrysoum είπε:

Είχα λίγους Γάλλους συμφοιτητές και μιλούσαν πολύ καλά, ήταν όμως και άλλη περίπτωση, δεν ήταν ο κλασσικός μέσος Γάλλος. Κυρίως είχα Σκανδιναβούς, που μιλάνε πραγματικά άπταιστα ΟΛΟΙ, ακόμα και οι ηλικιωμένοι 80 χρόνων, κάποιους Γερμανούς και Ολλανδους και πραγματικά μιλούσαν πολύ καλά Αγγλικά μόνο από το σχολείο. Γι αυτό λέω ότι πραγματικά θέλω να δω πως γίνεται η διδασκαλία Αγγλικών εδώ και να συγκρίνω με όσα θυμάμαι από τα σχολικα μου χρόνια στην Ελλάδα. 

Mε τους Σκανδιναβούς στη δουλειά έχουμε κάτι τρελές παρεξηγήσεις με τα z και j, που τα κάνουν s και y οταν μιλάνε. Πταίσματα σε σχέση με προφοτρά Ιταλών και Ινδών, αλλά είχαμε μερικά πολύ αστεία meeting κατά καιρούς όταν εμπλέκεται ορολογία, με τον καημένο τον Σκανδιναβό να επαλαμαβάνει συνεχώς όλο και πιο απελπισμένος κάτι του τύπου Γέισον αντί για Jason, και να είναι 5 άτομα άλλων εθνικοτήτων "can you repeat that ?" ξανά και ξανά 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

Mε τους Σκανδιναβούς στη δουλειά έχουμε κάτι τρελές παρεξηγήσεις με τα z και j, που τα κάνουν s και y οταν μιλάνε. Πταίσματα σε σχέση με προφοτρά Ιταλών και Ινδών, αλλά είχαμε μερικά πολύ αστεία meeting κατά καιρούς όταν εμπλέκεται ορολογία, με τον καημένο τον Σκανδιναβό να επαλαμαβάνει συνεχώς όλο και πιο απελπισμένος κάτι του τύπου Γέισον αντί για Jason, και να είναι 5 άτομα άλλων εθνικοτήτων "can you repeat that ?" ξανά και ξανά 

Ναι κάποιοι ίσως έχουν αστεία προφορά :) μέσα σ αυτούς και ο άντρας μου! Παρόλα αυτά μιλάνε όλοι τους πολύ καλά Αγγλικά. Για τους Σουηδούς κιόλας ισχύει ότι είναι είτε ο πρώτος ή ο δεύτερος λαός παγκόσμιως όσον αφορά το επίπεδο γλωσσομαθειας στα Αγγλικά (εννοείται μεταξύ των non native χωρών). Πραγματικά ζω συνολικά στην Σκανδιναβία 9 χρόνια, είναι μετρημένες στα δάχτυλα οι φορές που πέτυχα κάποιον να μην μιλάει Αγγλικά, Σουηδό δε κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα κορίτσια!!

Έχω τις τελευταίες ημέρες έναν προβληματισμό.

Μετά από έντονη επιμονή του γιου μου τον γράψαμε και σε άλλη δραστηριότητα πέρα από το ωδείο και το κολυμβητήριο. Ήθελε πολυ να ξεκινήσει προπονήσεις μπασκετ , με τον άντρα μου σκεφτήκαμε πως ένα ομαδικό άθλημα θα ήταν πολύ βοηθητικό. Το πρόβλημα που προκύπτει είναι το εξής:  Λόγω του ότι πήγαμε στη μέση της σεζόν η ακαδημία δεν έχει να μας δώσει προπονητικές εμφανίσεις, εδώ να σημειώσω πως όλα τα παιδιά στην ομάδα τις φορούν στην προπόνηση εκτός του γιου μου που ξεκίνησε τώρα. Ο γιος μου στεναχωρήθηκε πολύ που δεν είχε εμφάνιση και ο ίδιος και έτσι αποφασίσαμε να κάνουμε μία βόλτα από τη μπουτικ της ομάδας ώστε να δούμε αν έχει εκεί να αγοράσουμε, έχει λοιπόν εκεί και το κόστος είναι περίπου στα 50 ευρώ . (αν τις παίρναμε από την ακαδημία θα ήταν κάτι λίγο φθηνότερη). Ο άντρας μου επιμένει να την αγοράσουμε καθώς το παιδί θέλει να ενταχθεί στην ομάδα ουσιαστικά...εγώ λίγο προβληματίζομαι στο αν πρέπει ή όχι να την αγοράσω καθώς η ομάδα δεν σε υποχρώνει να το κάνεις από τη στιγμή που υπάρχει έλλειψη. 

Ακόμα και αν δεν συνεχίσει την προπόνηση είναι μία εμφάνιση που θα μπορεί να τη φοράει και εκτός γηπέδου.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι τρομερά σημαντικό για αυτά να είναι μέρος της ομάδας, καλλιεργείται και από το ίδιο το άθλημα αυτό, οπότε αν δεν υπάρχει οικονομικό θέμα, εγώ θα την αγόραζα χωρίς δεύτερη σκέψη.

Θα μπορούσατε αν θέλατε να το καθυστερήσετε λίγο, με αφορμή ότι είναι κάτι καινούριο και ακόμα δεν ξέρει και ο ίδιος αν θα θέλει να συνεχίσει, να του το βάλετε δηλαδή σαν στόχο.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, vtgian said:

Είναι τρομερά σημαντικό για αυτά να είναι μέρος της ομάδας, καλλιεργείται και από το ίδιο το άθλημα αυτό, οπότε αν δεν υπάρχει οικονομικό θέμα, εγώ θα την αγόραζα χωρίς δεύτερη σκέψη.

Θα μπορούσατε αν θέλατε να το καθυστερήσετε λίγο, με αφορμή ότι είναι κάτι καινούριο και ακόμα δεν ξέρει και ο ίδιος αν θα θέλει να συνεχίσει, να του το βάλετε δηλαδή σαν στόχο.

Οικονομικό θέμα δεν υπάρχει, σκέφτομαι και εγώ πως είναι σημαντικό για εκείνον ώστε να νιώσει μέλος της ομάδας!

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Οικονομικό θέμα δεν υπάρχει, σκέφτομαι και εγώ πως είναι σημαντικό για εκείνον ώστε να νιώσει μέλος της ομάδας!

 

Να την πάρετε. Είναι σημαντική η εμφάνιση για ψυχολογικούς λόγους. 

Απλώς πρόσεξε να μην την πάρεις ίσα ίσα, δλδ βάλε ένα πλάνο τουλάχιστον μέχρι το τέλος και της επόμενης σχολικής (και αθλητικής) χρονιάς.

Επίσης έχε υπ'οψιν ότι την φοράνε πάνω από τα ρούχα τους (εντάξει όχι πάνω από χοντρά φούτερ), οπότε πρέπει να είναι αρκετά χαχόλικη.

Και οι δικοί μου μπάσκετ είναι και έχουμε πάρει εμφανίσεις 2 νούμερα πάνω.  

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, annoulen said:

 

Να την πάρετε. Είναι σημαντική η εμφάνιση για ψυχολογικούς λόγους. 

Απλώς πρόσεξε να μην την πάρεις ίσα ίσα, δλδ βάλε ένα πλάνο τουλάχιστον μέχρι το τέλος και της επόμενης σχολικής (και αθλητικής) χρονιάς.

Επίσης έχε υπ'οψιν ότι την φοράνε πάνω από τα ρούχα τους (εντάξει όχι πάνω από χοντρά φούτερ), οπότε πρέπει να είναι αρκετά χαχόλικη.

Και οι δικοί μου μπάσκετ είναι και έχουμε πάρει εμφανίσεις 2 νούμερα πάνω.  

Σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...