Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άγχος αποχωρισμου...μάλλον


fotiniv

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!Είναι δυνατον να εκδηλωσει αγχος αποχωρισμου βρέφος 2 μηνών;;;Ο μπεμπης μου εχει καλομαθει στις αγκαλιες κ στην αμεριστη προσοχή κ τη δικη μου κ του μπαμπά του...Σημερα που προσπαθησαμε να κανουμε μια ηρωικη εξοδο κ τον κρατησε η γιαγια του,με την οποια εχει συχνες επαφες κ τα πανε καλα,πλανταξε στο κλαμα μεχρι που γυρισαμε άρον αρον...Ησυχασε μονο οταν τον πηρα εγω κ τον θηλασα,αν κ ηταν χορτατος!(Είχα αντλησει κ αφησει 1 μπουκαλι δικο μου γαλα).Οταν αποκοιμηθηκε στην αγκαλια μου, ξυπνησε 2-3 φορες για να βεβαιωθει οτι ημουν εκει κ ξανακοιμηθηκε.Ειναι φυσιολογικη τετοια συμπεριφορα απο τοσο νωρις;Δε με πειραξε για τη βολτα προφανως,αλλα με αγχωνει η ιδεα της προσκολλησης απο τωρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


15 ώρες πρίν, Polina87 είπε:

Καλησπέρα σας!Είναι δυνατον να εκδηλωσει αγχος αποχωρισμου βρέφος 2 μηνών;;;Ο μπεμπης μου εχει καλομαθει στις αγκαλιες κ στην αμεριστη προσοχή κ τη δικη μου κ του μπαμπά του...Σημερα που προσπαθησαμε να κανουμε μια ηρωικη εξοδο κ τον κρατησε η γιαγια του,με την οποια εχει συχνες επαφες κ τα πανε καλα,πλανταξε στο κλαμα μεχρι που γυρισαμε άρον αρον...Ησυχασε μονο οταν τον πηρα εγω κ τον θηλασα,αν κ ηταν χορτατος!(Είχα αντλησει κ αφησει 1 μπουκαλι δικο μου γαλα).Οταν αποκοιμηθηκε στην αγκαλια μου, ξυπνησε 2-3 φορες για να βεβαιωθει οτι ημουν εκει κ ξανακοιμηθηκε.Ειναι φυσιολογικη τετοια συμπεριφορα απο τοσο νωρις;Δε με πειραξε για τη βολτα προφανως,αλλα με αγχωνει η ιδεα της προσκολλησης απο τωρα!

 

Θα ήταν τρομακτικό αν ένα νεογέννητο δεν ήταν προσκολλημένο στη μαμά του (ή όποιον άλλον το φροντίζει κατά κύριο λόγο), πόσο μάλλον έναν νεογέννητο που θηλάζει. Ασφαλώς και δεν έχει κακομάθει το μωρό, θα έπρεπε να σε ανησυχεί αν αδιαφορούσε μένοντας μόνο, οπότε είναι ίσα ίσα πολύ καλό σημάδι ο ενθουσιασμός όταν γύρισες.

Από εκεί και πέρα, αν έχει επαφές με τη γιαγιά συχνά, είχε μόλις θηλάσει όταν έφυγες,  και αν μιλάμε για 1-2 ώρες, δεν είναι φυσιολογικό να πλαντάζει στο κλάμα, οπότε ή ήταν ένα τυχαίο γεγονός από κάτι άσχετο (π.χ. πονάκια) ή η γιαγιά κάτι έκανε πολύ διαφορετικό από εσάς που το έβγαλε πολύ από τη ρουτίνα του. Δες αν θα επαναληφθεί με μια σύντομη απουσία, και αν ναι, μάλλον τελικά η γιαγιά δεν κάνει για babysitter.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Polina87 είπε:

Καλησπέρα σας!Είναι δυνατον να εκδηλωσει αγχος αποχωρισμου βρέφος 2 μηνών;;;Ο μπεμπης μου εχει καλομαθει στις αγκαλιες κ στην αμεριστη προσοχή κ τη δικη μου κ του μπαμπά του...Σημερα που προσπαθησαμε να κανουμε μια ηρωικη εξοδο κ τον κρατησε η γιαγια του,με την οποια εχει συχνες επαφες κ τα πανε καλα,πλανταξε στο κλαμα μεχρι που γυρισαμε άρον αρον...Ησυχασε μονο οταν τον πηρα εγω κ τον θηλασα,αν κ ηταν χορτατος!(Είχα αντλησει κ αφησει 1 μπουκαλι δικο μου γαλα).Οταν αποκοιμηθηκε στην αγκαλια μου, ξυπνησε 2-3 φορες για να βεβαιωθει οτι ημουν εκει κ ξανακοιμηθηκε.Ειναι φυσιολογικη τετοια συμπεριφορα απο τοσο νωρις;Δε με πειραξε για τη βολτα προφανως,αλλα με αγχωνει η ιδεα της προσκολλησης απο τωρα!

Ειναι απολυτα φυσιολογικο για ενα βρεφος να ειναι προσκολλημενο στην μαμα του. Μεχρι πριν λιγες εβδομαδες ησασταν ενα 24 ωρες το 24ωρο! Τα μωρα δεν καλομαθαινουν με τις αγκαλιες, ειναι αναγκη. Αυτες οι αντιληψεις ερχονται απο την γενια των μαμαδων μας και -ισως- των γιαγιαδων μας, ειναι ξεπερασμενες και προερχονται απο αμερικανικα προτυπα "ανεξαρτητοποιησης" των βρεφων και φυσικα εχουν καταρριφθει απο την συγχρονη ψυχολογια. Ειναι η αναγκη της φυσικης επαφης με την μοναδικη οικεια μυρωδια σ'αυτον τον ξενο κοσμο που λεγεται μανουλα και η αισθηση ασφαλειας που αυτη προσφερει. Δεν ειναι προβλημα προσκολλησης οταν μιλαμε για βρεφος, ακομη και για νηπιο. Δεν ειναι δα και εφηβος, ουτε 40 χρονων! Δωσε οση περισσοτερη αγκαλια μπορεις και θα νιωθει σιγουρια και αυτοπεποιθηση οσο μεγαλωνει. Μπορεις να διαβασεις και ενα υπεροχο αρθρο του Παπαβεντση "Παρτε τα βρεφη σας αγκαλια!".

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Εχετε δικιο...η αληθεια ειναι οτι με βομβαρδιζουν με τετοιες ξεπερασμενες ιδεες οι μαμαδες,γιαγιαδες κ πεθερες!Θα κοιταξω κ το αρθρο,ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις σας!!!Ηταν πολυ χρησιμες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένα βρέφος δεν ''καλομαθαίνει'' στις αγκαλιές, τις έχει ανάγκη κυρίως από την μητέρα του.. Πάρε το αγκαλιά αφού το έχει ανάγκη, κανένα παιδί δεν έπαθε κάτι από την αγκαλιά. Γιατί σε αγχώνει η ιδέα της προσκόλλησης? Είναι μόνο δύο μηνών εννοείται πως θέλει να είναι κολλημένο πάνω σου 24/7.

 

Link to comment
Share on other sites

Ήταν η πρώτη φορά που επιχείρησες να "απομακρυνθείς" από κοντά του. Είναι απόλυτα φυσιολογικό. Μπορεί να ήταν χορτάτος αλλά αναζητούσε τη μυρωδιά σου και την αγκαλιά σου.

Δεν θα είναι πάντα έτσι, θα μπορέσεις να βγεις και μια βόλτα σύντομα.

Αλλά σε καμία περίπτωση μην ανησυχείς ότι κάτι δεν πάει καλά.

Οι μαμάδες/πεθερές/θείες κλπ είτε έχουν ξεχάσει την εποχή που είχαν τα δικά τους μωρά, είτε έχουν την αντίληψη "ας το να κλαίει, μην το κακομαθαίνεις με αγκαλιές" (Εγώ να δεις τι άκουσα από την πεθερά μου χαχα)

Α! και η πρώτη μου έξοδος με φίλες μετά το πρώτο μωρό κατέληξε το ίδιο άδοξα, κι ας ήταν με τον μπαμπά του! Αλλά αφού τον ηρέμησα και τον κοίμισα, ξαναβγήκα για λίγο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...