Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξάρχεια


Ursa Major

Recommended Posts

Θα συμφωνησω οτι ουσιαστικη αστυνομικη παρουσια ειναι περιπολικα στις γειτονιες για την ασφαλεια των πολιτων και οχι ΜΑΤ στα εξαρχεια.

 

Και εγω, ποτε δεν ενοιωσα και εγω να απειλουμαι σε αυτη την περιοχη. Αλλα εχω βρεθει πολλες φορες μπροστα σε φασεις που σπανε αυτοκινητα, βιτρινες και βαζουν φωτιες. Και συνηθως ειναι Σαββατα γιατι ετσι περναει η ωρα. Και οχι, αυτοι δεν ειναι αναρχικοι, οχι με την πραγματικη εννοια. Οι αναρχικοι ειναι αυτοι που στα γεγονοτα του Δεκεμβριου σταματουσαν τις λεηλασιες και κυνηγουσαν τους αλλους για να παρουν πισω τις ταμιακες για να τις παραδωσουν στους καταστηματαρχες. Αυτοι που τα κανουν αυτα δεν ξερω τι ειναι πραγματικα.

 

Οποτε μην μιλαμε για κοινωνικη εξεργεση εδω. Εχει κανεις σπιτι πανω στην πλατεια? Εχετε ρωτησει αυτους πως ειναι καθε Σαββατοκυριακο να εισπνεουν τα μωρα τους καπνους απο τα σκουπιδια και αυτα που βαζουν φωτια? Και δεν μιλαμε για τωρα με τα ΜΑΤ αλλα εδω και χρονια.

 

Δεν ειναι η θεση μου να γνωριζω απο σωστη καταστολη, αλλα καταστολη χρειαζεται. Και μην μπερδευουμε τα πραγματα. Η παρεα μου που ηταν μοικανια, πανκια και οτι θες, δεν την ειχε σταματησει ποτε κανενας γιατι ηταν ετσι οπως ηταν. Αλλα τους διαφορους που κανανε ντου στα στενα γιατι να μην τους σταματησεις?

 

Οσο για τα διακριτικα συμφωνω μαζι σας. Πρεπει να εχουν ολοι και ειναι ανεπιτρεπτο να κρυβονται πισω απο τα κρανη.

 

Αλλα νομιζω οτι η αληθεια βρισκεται καπου στην μεση. Δεν γινεται το κεντρο να παραδιδεται σε μια ομαδα βανδαλων καθε Σαββατοκυριακο αλλα δεν γινεται να θεωρουμε οτι το προβλημα λυνεται με εναν λοχο ΜΑΤ. Ειναι ομως ενα θεμα που πρεπει να λυθει.

 

Και ναι, με ενοχλει η πολιτικοποιηση τετοιων πραγματων και οχι δεν ειμαι απολιτικ. Ξαναεπαναλμβανω, σε καμια χωρα του Δυτικου κοσμου, δεν επιτρεπονται πολιτικα σε εκπαιδευτικα ιδρυματα. Αμα επαιρνα χαμπαρι οτι το παιδι μου το ειχαν προσεγγισει στο σχολειο απο οποιοδηποτε κομμα, μα τον Θεο, θα τους ειχα παει στα δικαστηρια. Και ειμαι απολυτη σε αυτο.

 

Το σχολεια μας ειναι χαλια, το συστημα μας ντροπη. Αλλα τα παιδια δεν κανουν καταληψεις για αυτο...δυστυχως.

 

Εχετε δει στα Παρισινα πανεπιστημια ( που εχουν πολυ δυνατο κινημα νεολαιας) πως συζητανε στις αιθουσες γαι τετοια θεματα? Ολοι μαζι, με τις αποψεις τους και με ψηφοφοριες. Καταληψεις γινονται αλλα οποιος θελει παει στο μαθημα γιατι συνεχιζονται κανονικα.

 

Για στειλτε εσεις τα παιδια σας απο επαρχια να σπουδασουν σε μια πολη, να πληρωνετε ενοικια, φαγητα, να χρειαζεστε το παιδι σας να βγει επιτελους να δουλεψει για να σας ελαφρυνει απο το βαρος και αυτα να μην κανουν μαθημα για μηνες, να μην μπορουν να παρουν το διπλωμα τους! Ποια εξεγερση και ποια κοινωνικη πολιτικη και κουραφεξαλα? Ειναι στερηση δικαιωματων και προσωπικης ελευθεριας.

 

Τοσες καταληψεις πια και ουτε ενα αιτημα για βιβλιοθηκες, για σωστες εξετασεις, αιθουσες, καθηγητες. Αντι αυτου, σπανε στον ξυλο καθηγητες γιατι δεν γουσαρουν τις αποψεις τους, σπανε αιθουσες για να μην γινουν ψηφοφοριες, καταστρεφουν υπολογιστες και περιουσιες που πληρωνουμε εγω και εσυ για ενα μελλον για τα παιδια μας.

 

Εκει τι κανεις? Ποιον στελνεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • DaF

    DaF 18 δημοσιεύσεις

  • UFO

    UFO 12 δημοσιεύσεις

  • citron

    citron 10 δημοσιεύσεις

  • Λέγκω

    Λέγκω 7 δημοσιεύσεις

Στην περιπτωση του εκφωνητη του Πολυτεχνειου στα επισοδια προχθες, ηταν αυτος που εκανε κινηση να βγαλει το κρανος απο τον αστυνομικο και να τον σπρωξει. Ο αστυνομικος του μιλουσε στον πλυθηντικο και αυτος στον ενικο. Το προσωπο του γιατι να φαινεται? Τα δικριτικα ναι, αλλα αν πηγαινα εγω να βγαλω το κρανος του θα το θεωρουσα λογικο να με μαζεψουνε.

Οταν ειχα φαει και εγω καποτε ξυλο απο μπατσους ημουν στην πορεια, μεσα στο μπουγιο των αναρχικων. Με βαρεσαν και δεν ειπα σε κανεναν γιατι με βαραει. Εκει ημουν, πετρες πετουσαν οι διπλα, λογικο και να με βαρεσουν. Μην τα θελουμε ολα δικα μας.

 

 

 

Αληθεια το πιστευεις αυτο? Πιστευεις οτι στα σχολεια οι καταληψεις γινονται απειδη τα ιδια τα παιδια ξυπνησαν μια μερα, σηκωθηκαν απο το κρεβατι και ειπαν "Σημερα ειναι μερα για καταληψη"?? Στα πανεπιστημια με το καλημερα σχεδον σε εξαναγκαζουν να γινεις μελος σε καποιο κομματικο. Ελατε τωρα, μην εθελοτυφλουμε. Ναι, τα παιδια δεν ειναι ρομποτακια και ειναι πολυ πιο ανεξαρτητα στην σκεψη απο οτι ημασταν εμεις. Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν γινονται επιτυχημενες προσπαθειες να υποκινηθουν για τα συμφεροντα κομματων.

 

 

 

Που ξερεις ντε φακτο οτι τα μαζεωαν επειδη ητνα απλα μοικανια? Αν ηταν μοικανια και τα μαζεξανε κακως, αν σπασανε, βαλανε φωτια ή την επεσαν σε μπατσους και τρεχανε στο Φλοραλ για να κρυφτουν τοτε γιατι να μην τους μαζεψουν? Δηλαδη ρε συ Λεγκω, να παω εγω να κανω τον χαβαλε μου ( γιατι εκει ημουν και ξερω οτι τις περισοτερες φορες αυτα τα κανανε για να περασει η ωρα ) και μετα να τους την πω γιατι με κυνηγησανε? Πραγματικα δεν καταλαβαινω την λογικη. Για εξηγηστε μου.

 

 

 

Συμφωνω. Μας την πεφτουν απο παντου. Ομως αυτη η αντιδραση "Τα σπαω ολα γιατι μας την πεφτουνε" τι σχεση εχει? Οταν υπαρχει αστυνομικη βια ( που κανεις δεν λεει οτι δεν υπαρχει) να βγαινουν στην φορα, να παιρνουν τον δρομο της δικαιοσυνης, να εξεφτελιζονται απο τα μεσα. Αλλα αυτο πλεον που ο μπατσος = ολα τα κακα του συμπαντος ειναι εως γραφικο μπαναλ. Ο πατσος στο κατω-κατω της γραφης, ειναι ενας ακομη απο αυτους που πρπει να αγωνιζονατι οι αλλοι. Χαμηλομισθος, χωρις καλυψη, χωρις ασφαλεια εαν γιναι κατι στο καθηκον. Το να πας σε εναν τετοιο ανθρωπο που απλα στεκεται και να βαλεις φωτια ειναι αισχρο.

 

Και τα λεω εγω που δεν εχω καμια συμπαθεια για το τι εχουν κανει οι αστυνομικοι αλλα υπαρχουν ορια και δικαιωματα που πρεπει να εχουν ΟΛΟΙ. Οχι επιλεκτικα και οχι απλα αυτοι που θεωρουμε ΕΜΕΙΣ οτι περπει να εχουν. Η Δημοκρατια πρεπει να αφηνει ολους να εκφραστουν και ολοι να δεχονται τους νομους. Θεωρω πχ προσωπικα απαραδεκτες τις αποψεις των Χρυσαυγητων, αλλα εφ'οσον δεν κανουν κατι παρανομο, πρπει να δεχτω το δικαιωμα τους να λενε την αποψη τους.

 

Συνφωνώ ΑΠΟΛΥΤΩΣ σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα Λεγκω μου γιατι δεν με βαζεις στο κοπο να γραφω!!!!

ΜΕ ΚΑΛΥΨΕ ΠΛΗΡΩΣ!!!!

 

Και η μεγαλυτερη επιτυχια του συστηματος , ειναι αυτη η απολιτικ αποψη ..."εμενα δεν με νοιαζουν τα πολιτικα"..........και δρουν ανενοχλητοι!!! Τρελη επιτυχια του Αντρεα Παπανδρεου αυτη.......αλλα να μην ανοιξουμε αυτο τωρα και βγουμε εκτοσ!

 

Κι εμένα με κάλυψε η Λεγκω. Έχε χάρη που πρέπει να τρέξω να θηλάσω την μπέμπα γιατί αμα αρχίσω να γράφω γι αυτό το θέμα δεν θα έχω σταματημό! Ένα σχόλιο μόνο, οι πολίτες δεν επιτρέπεται να φοράνε κουκούλες (βλ. ποινικοποίηση κουκούλας κτλ.) αλλά ο μπάτσος το κρύβει το πρόσωπο του και με τον νόμο...

Αλλάζω την γκαρνταρόμπα μου δημιουργικά!

 

.pngpLWrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στα διακριτικα ναι αλλα οσο για τα προσωπα να μην φαινονται ειναι και θεμα προσωπικης ασφαλειας.

Ενας αστυνομικος που εκανε περιπολιες πριν καποια χρονια στα εξαρχεια ( πεζος, χωρις κρανος ) αφου του επιτεθηκαν, μετα επιτεθηκαν και στο σπιτι του οπου ηταν με την οικογενεια του. Αυτα γινονται. Οποτε δεν καταλαβαινω την αιτηση του προχθες να βγαλει ο αλλος το κρανος.

 

Ουτως ή αλλως βγαινει και αυτος ο γελοιος νομος της κουκουλας. Ολοι μπορουμε δηλαδη τωρα να φοραμε κουκουλες για να προστατευουμε τα προσωπικα μας δικαιωματα. Το ιδιο και ο μπατσος. Αλλα ο μπατσος να μπορει να καταγγελθει βαση των διακριτικων του που ειναι και η ουσια.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να σας τη σπασω με ενα politically correct σχολιο; 'αστυνομικος' ...καλυτερα ε; :wink:

 

λοιπον, να πω κι εγω τη γνωμη μου, το δικαιουμαι αλλωστε και με τη βουλα, ως γνησιο εξαρχειοτοπουλο (και οοοοχι δεν εχω σχεση με πετρες και οοοοχι i don't do drugs :lol::lol::lol:)

 

να θιξω 2 θεματα: 1.η πολιτικοποιηση και 2.η αστυνομια

 

Στο πρωτο, δεν μπορω παρα να σχολιασω πως ΟΛΑ ειναι πολιτική, τα παντα: από το τι τρωμε μεχρι και το που παρκαρουμε. Να κανω και κανα δυο συνειρμους: στο τι τρωμε: σκεφτομαστε αν αυτο που τρωμε εχει ενα καρο λιπασματα;ποια εταιρεια εχει συμφερον απο αυτο;ποιος το καλλιεργει;ποιος το πουλα; ποιος εχει κερδος;αν υπαρχει εκμεταλλευση του εργατη; ε δεν ειναι πολιτικη σταση αυτη; :rolleyes:

 

στο δευτερο: σκεφτομαστε τον συνανθρωπό μας με το καροτσακι; (μωρου, γιατι το αναπηρικο ειναι απαγορευμενο:? ), σκεφτομαστε αν καποιος ετσι οπως παρκαραμε θα αναγκαστει να βγει στο δρομο με κινδυνο τη ζωή του;σκεφτομαστε το νόμο;

 

άλλο πολιτικοποιημενος αλλο κομματικοποιημενος..

 

και μιας και ειπα για νομο...

 

περναω γρηγορα στο 2ο θεμα: την αστυνομια.

Περπαταω με τη μπεμπα στο μαρσιπο και βλεπω παντου ματ με οπλα στα χερια: χαριλαου τρικουπη (κατα μηκος), καλλιδρομιου (που ειναι το 5ο Α.Τ), στουρναρη..οποιος ξερει την περιοχη καταλαβαινει ότι τα Εξαρχεια ειναι περικυκλωμενα. Κι ομως, δεν αισθανομαι ασφαλής. ΦΟΒΑΜΑΙ.

 

καποια ειπε παραπανω οτι ξερουμε τους γνωστους αγνωστους. Ναι, πολυ καλα, πραγματι. Οι γνωστοι μπαχαλακηδες δεν ειναι αλλοι απο τους προβοκατορες που με ανωθεν εντολες στοχευουν στη διαλυση της ζωντανης,πολιτικοποιημενης μας περιοχης. Μεθοδευμενα πραγματα δηλαδη. Στα εξαρχεια ομως, δεν υπαρχουν μονο...κακοι. Υπαρχουν κ οι καλοι. Αυτοοργανωμενοι πολιτες που ενδιαφερονται για τη γειτονια και την ποιοτητα ζωης, δεν τα ριχνουν ολα στους μεταναστες ουτε στους εξαρτημενους..τα ριχνουν στη βια, την καταστολη, την τρομοκρατια του πολιτη...στην ασυδοσια της αστυνομιας. Καποιοι αλλωστε δεν ζητανε την παυση της αστυνομιας, ζητανε την εξυγιανση και την επιμορφωση των οργανων της.

 

ΥΓ:ειπατε τι δουλεια εχει ο συριζα στην βιβλιοπαρουσιαση....κουλτουρα και αριστερα πανε μαζι βρε παιδια, πως να το κανουμε!:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια να σας τη σπασω με ενα politically correct σχολιο; 'αστυνομικος' ...καλυτερα ε; :wink:

 

Να είδες γι'αυτό δεν θέλω να απαντάω σε τέτοια θέματα, γιατί δεν είμαι "politically correct" άτομο (ειδικά όταν βιάζομαι)! Συνεχίζω λοιπόν να συμφωνώ με όσα λέει η Λέγκω παραπάνω γιατί είναι και ξεκάθαρα και ωραία διατυπωμένα. Και χαίρομαι που αποσύρεται ο γελοίος νόμος για τις κουκούλες για όποιους λόγους κι αν γίνεται αυτό. :wink:

Αλλάζω την γκαρνταρόμπα μου δημιουργικά!

 

.pngpLWrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι εξαρχιώτισσα κι εγώ γέννημα θρέμμα, όπως ήταν και η μάνα μου. Είμαι από λίγους δρόμους παραδίπλα, από τη Νεάπολη Εξαρχείων, κοντά στο θερινό σινεμά Εκράν.

 

Όντως είναι μια ζεστή περιοχή και δεν θέλω να φύγω από εδώ, σε αντίθεση με τον άντρα μου, που θέλει να μετακομίσουμε εκτός κέντρου. Το βασικό του πρόβλημα είναι το παρκάρισμα..

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα... γειτόνισσες! Μένω στην περιοχή τα τελευταία 5 χρόνια, τα οποία ήταν και τα καλύτερα της ζωής μου. Καλύτερα κι από τα φοιτητικά! Εδώ γνώρισα τον άντρα μου και βγήκαμε το πρώτο μας ραντεβού, μετακόμισε σπίτι μου κι εξακολουθούμε να μένουμε και μετά το γάμο.

Για μένα τα Εξάρχεια πάντα είχαν και θα έχουν ένα ρομαντισμό. Γιατί όντως εδώ νιώθεις ότι συμβαίνει κάτι διαφορετικό, οι ιδέες βρίσκουν έκφραση. Μεγαλώνοντας όμως δεν τα βλέπω όλα τόσο ροζ... Με ενοχλεί κυρίως ένα πράγμα: η ασυδοσία από πάσα κατεύθυνση. Ο κάθε πικραμένος, καταπιεσμένος και γιαλαντζί επαναστάτης εδώ θα έρθει να βγάλει τ' απωθημένα του, νομίζοντας ότι τίποτα και κανένας δεν είναι άξιος του σεβασμού του. Στον αντίποδα αυτής της λογικής έρχεται η αστυνομοκρατία. Και τι καταλάβαμε;

Το θέμα είναι σίγουρα πολιτικό αλλά είναι τουλάχιστον αφελές να πιστεύει κανείς ότι η λύση στα όποια προβλήματα της περιοχής βρίσκεται αποκλειστικά και μόνο στην έντονη παρουσία της αστυνομίας. Εκτός από το να περάσει κάποια τηλεοπτικά μηνύματα, δεν καταλαβαίνω σε τι αποσκοπεί μία τέτοια κίνηση. Η διαφορά που εντοπίζω εγώ στην καθημερινότητά μου είναι ότι έφυγαν τα πρεζάκια που άραζαν στο κατώφλι της πολυκατοικίας μας και δε χρειάζεται πια να περνάμε από πάνω τους. Τι να το κάνεις όμως άμα πήγαν απλώς δυο δρόμους πιο πάνω; "Κουκουλώσαμε" (χα χα) ένα πρόβλημα - και τι έγινε;

8R4Vp3.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω όλες κ ολους που κρατανε τη συζητηση σε καλο επιπεδο και δεν παραβαινουν τους κανονες του φορουμ μας...τωρα για καποιους....:roll:

 

Στους κανονισμούς του φόρουμ αναφέρεται ότι μόνο οι συντονιστές και η διαχείριση έχουν δικαίωμα αρνητικού σχολιασμού της συμπεριφοράς των μελών.

Για να ενισχύεται η ανταλλαγή απόψεων, απαιτείται η διατύπωση της άποψης του καθενός, να μην περιλαμβάνει απαξιωτικούς, ειρωνικούς ή με χλευασμό χαρακτηρισμούς και εκφράσεις.

 

Θα θέλαμε να παρακαλέσουμε τα μέλη, όταν παρατηρούν τέτοιες περιπτώσεις, να παραπέμπουν τους εμπλεκόμενους της συζήτησης

σε αυτή την δημοσίευση.

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=884783&postcount=21
Link to comment
Share on other sites

... ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΔΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΑΝΑΡΧΙΚΟΙ ΣΕ ΦΤΩΧΟΥΣ, ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΙΑΡΗΔΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΕΚΑΛΗ;

 

Γιατί απλά όποιος έχει ιδεολογία βασισμένη στην θεωρία της Αναρχίας, είναι κατά της οποιασδήποτε μορφής βίας.

 

Αρα ψάξε να βρείς πρώτα ποιοί παίρνουν το ρόλο των "αναρχικών" στο παράδειγμα σου και μετά συζητάμε.

 

Εάν μπορείς να συζητήσεις, που δεν το βλέπω.

 

Εσύ έχεις απαντήσει στο ερώτημα σου;

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΛΑΒΑ ΟΜΩΣ....ΕΘΕΣΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ; ΝΑ ΔΩ ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΣΑΣ

 

Σου απάντησα!

 

Και σε παρακαλώ μην γράφεις με κεφαλαία και να κράτας ένα επίπεδο.

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

Ε ΒΡΕ ΨΕΥΤΟΑΡΙΣΤΕΡΟΙ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ!!ΣΤΙΛΙΤΕΥΕΤΕ ΤΟΥΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ Κ ΟΧΙ ΤΟΥΣ ΗΓΕΤΕΣ ΣΑΣ ΜΕ ΤΑ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΕΥΡΩ ΣΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ ΤΟΥΣ.ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΣΑΣ; ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΑΣ;

Καταρχήν σχετικά με τη στιλίτευση http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1352991#post1352991... ένα πολύ πολύ μικρό δείγμα.

Κατα δεύτερον, πάντα εντυπωσιάζομαι με τις μαντικές ικανότητες! Και ψευτοαριστεροί; Και έχουμε ηγέτες ματσό; και δεν έχουμε ιδεολογία και πιστεύω; και είμαστε και βολεμένοι; Κάτι παραπάνω θα ξέρεις!

Και επειδή πολύ κουβέντα γίνεται για τη δημοκρατία και τα δικαιώματα της Χρυσής Αυγής που δεν ένοχλούν κανέναν... Μία μέρα πριν τις εκλογές ρίξανε σπρέι στα μάτια της τραγουδίστριας Σοφίας Παπάζογλου επειδή πέταξε την προκύρηξη που τις δώσανε! Πάρα πολλές φορές έχουν μαχαιρώσει, ξυλοκοπήσει, ακόμα και σκοτώσει μετανάστες και όχι μόνο. Δεν νομίζω ότι μέλη της Χρυσής Αυγής αν σε πετύχουν στη γωνία και δεν συμφωνείς με τις απόψεις τους θα σκεφτούν δημοκρατία έχουμε αφήστε τον/την να φύγει!!! Ο φασισμός ποτέ δεν ήταν συνειφασμένος με τη δημοκρατία!

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΛΑΒΑ ΟΜΩΣ....ΕΘΕΣΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ; ΝΑ ΔΩ ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΣΑΣ

Πως μπορείς να ζητάς δημοκρατία και διάλογο όταν δεν μπορείς να κάνεις διάλογο, δεν χρησιμοποιείς κανένα επιχείρημα και δεν σέβεσαι κανέναν; Που είναι η δική σου δημοκρατία για να απαιτείς από μας;;;

Επίσης, είσαι εκτός θέματος και κατα συνέπεια τόπικ.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

-Αποφεύγετε την παρατεταμένη χρήση greeklish ή κεφαλαίων, κάνουν δυσανάγνωστες τις δημοσιεύσεις σας. Τα κεφαλαία στην γλώσσα των φόρουμ σημαίνουν ότι "φωνάζει" κάποιος.

 

-Για να ενισχύεται η ανταλλαγή απόψεων, απαιτείται η διατύπωση της άποψης του καθενός, να μην περιλαμβάνει απαξιωτικούς, ειρωνικούς,ρατσιστικούς ή με χλευασμό χαρακτηρισμούς και εκφράσεις

 

-Απαγορέυεται,να χρησιμοποιόυνται εκφράσεις απαξίωσης, υπονοώντας ομάδες ασθενών ή άλλων κοινωνικών ομάδων εν'ειδει χιούμορ.

Απαγορεύεται η χρήση προσβλητικών εκφράσεων, η παράθεση χυδαίου , άσεμνου ή προστατευόμενου απο νόμους πνευματικής ιδιοκτησίας υλικού και οι προσωπικές επιθέσεις.Ο σχολιασμός της συμπεριφοράς των μελών, είναι αποκλειστικά θέμα της διαχείρισης και των συντονιστών του forum της ΕΕΕΓ

Link to comment
Share on other sites

Tουλαχιστον μπορει καποιος να μου απαντησει στα προηγουμενα ερωτηματα; ακομα θα περιμενω; μηπως αυτο φανερωνει ελλειψη επιχειρηματων;

 

Nania,

 

Ξαναγράφω, σου απάντησα σε ένα μόνο σκέλος απο αυτά που ρωτάς.

 

Διάβασε σε παρακαλώ αυτό που έγραψα πιό πάνω και εάν θέλεις το συζητάμε και να προχωρήσουμε και παρακάτω.

 

Και γιατί απαιτείς απο του άλλους να απαντήσουν εδώ και τώρα;

 

Εδώ είναι ένα forum και μπαίνουμε όποτε μπορούμε.

 

Πως απαιτείς απο τους άλλους να σου απαντήσουνε άμεσα και μάλλιστα με αυτό το ύφος.

 

Σε παρακαλώ, σύνελθε!

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΛΑΒΑ ΟΜΩΣ....ΕΘΕΣΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ; ΝΑ ΔΩ ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΣΑΣ
τα ερωτηματα που τεθηκαν αφορουν συγκεκριμενα θεματα, ανηκουν ομως στη θεματολογια του κιτρινου τυπου, του λαϊκισμου και της λασπολογιας κατα της αριστερας. Ως εκ τουτου, το μονο που μπορω να απαντησω ειναι οτι πολυ ευκολα ξεφευγουμε απο ζητηματα που καινε με σκπο μα αποπροσανατολισουμε τη συζητηση και το ριχνουμε στα παραπανω.

 

ετσι, επαναφερω τα ζωτικης σημασιας ζητηματα για τους απανταχου εξαρχειωτες-εξαρχειωτισες και οχι μονο:

 

αστυνομευση ή αστυνομοκρατία;

ναρκωτικα

προσπαθειες υποβαθμισης της πλατειας και της περιοχης

λοφος στρεφη

...μπορειτε να προσθεσετε κι αλλα....

 

σημερα στη λαϊκη της καλλιδρομιου μοιραστηκαν 'διαβατηρια εισοδου επιτηρουμενης ζωνης εξαρχειων', ελπίζω να προμηθευτηκαμε ολοι μερικα:wink::lol:

Link to comment
Share on other sites

έσβησα την παράθεση και το κείμενο μου γιατί είδα ότι τα προηγούμενα ποστ πήγαν στο αρχείο οπότε δεν θεώρησα σωστό να παραμείνει το δικό μου δεν είχε πλέον λόγο ύπαρξης.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

1.Συγγνωμη αλλα οποιος δεν υπερασπιζεται την αριστερα ειναι χρυσαυγιτης;ελεος και παλι!!!μην βγαζετε αυθαιρετα συμπερασματα.

2. ειναι λαικισμος το ποθεν εσχες των πολιτικων αρχηγων; βλεπε περιουσια αλαβανου.

3. ειναι λαικισμος η πολιτικα κατευθυνομενη σατιρα του κ. Λαζοπουλου που δεν αγγιζει την αριστερα; ή μηπως ειναι ψεμα πως εχει βιλαρες και κοτερα;

4. το γεγονος που καινε περιπτερα, σπανε μαγαζια και αυτοκινητα οχι μονο στα εξαρχεια αλλα και στην πανεπιστημιουπολη στου ζωγραφου οπου εκαψαν 2 αυτοκινητα πολιτων αποτελει προπαγανδα; ποιος τα κανει αυτα; παιδια που πιστευουν σε μια ιδεολογια; τι ειδους ιδεολογια ειναι αυτη;

5. το γεγονος πως η κυρια δαμανακη, η εδω πολυτεχνειο, εδω πολυτεχνειο, και ο αγαπητος κυριος μπιστης πηγανσ στο πασοκ μηπως και παρουν κανενα υπουργειο ειναι κιτρινος τυπος;

Αγαπητοι μου φιλες και φιλοι, αυτη ειναι αληθεια. συγγνωμη αν σας πειραζει. με το να λετε καποιον λαικιστη χωρις επιχειρηματα αυτο ειναι λαικισμος και φασισμος. Νομιζω δεν θιγω καποιον απλα παραθετω καποιες αληθειες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είπα να μην απαντήσω, αλλά ας δώσω μιά ευκαιρία ακόμα.

 

Nania,

 

1) Δεν έιδα κανέναν να βγάζει αυθαίρετα συμπεράσματα. Μάλλον εσύ το κάνεις.

 

2) και 3) Το πόθεν έσχες των πολιτικών αρχηγών και η σάτυρα του λαζόπουλου βεβαίως και δεν είναι λαικισμός, ο τρόπος που γράφεις είναι.

 

4) Εγώ πιστέυω ότι είναι προπαγάνδα. Αντέχεις να το συζητήσεις πιό πέρα;

 

5) Οπως τα λές, δεν είναι κίτρινος τύπος.

 

Και δεν είδα πουθενά να μας αιτιολογείς και να επιχειρηματολογείς πάνω στις "αλήθειες" σου.

 

Διαβάζεις τι γράφουν τα άλλα μέλη ή γράφεις για να γράψεις;

 

Τα δικά σου τα κείμενα τα διαβάζεις;

 

Που είναι τα επιχειρήματα σου;

 

Βάζεις μαζί δίαφορα θέματα σε ένα μύλο και όποιον πάρει ο χάρος;

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

Nania,

 

1) Δεν έιδα κανέναν να βγάζει αυθαίρετα συμπεράσματα. Μάλλον εσύ το κάνεις.

 

2 και 3) Το πόθεν έσχες των πολιτικών αρχηγών και η σάτυρα του λαζόπουλου βεβαίως και δεν είναι λαικισμός, ο τρόπος που γράφεις είναι.

 

4) Εγώ πιστέυω ότι είναι προπαγάνδα. Αντέχεις να το συζητήσεις πιό πέρα;

 

5) Οπως τα λές, δεν είναι κίτρινος τύπος.

 

Και δεν είδα πουθενά να μας αιτιολογείς και να επιχειρηματολογείς πάνω στις "αλήθειες" σου.

 

1. Το να χαρακτηριζομαι ως χρυσαυγιτης επειδη δεν συμφψνω με τις ιδεες καποιων ειναι αυθαιρετο συμπερασμα; μαλλον ειναι.παμε παρακατω.

2. απαντηση δεν εχω παρει και να στο κανω πιο λιανα να καταλαβαινομαστε. ειναι δυνατον να εισαι ιδεολογος της αριστερας και να εχει εκατομυρια; συμβαδιζουν αυτα; ναι ή οχι;απλη ερωτηση ειναι

3. ειναι προπαγανδα να καινε το περιπτερο αριστεροι να σπανε τα αυτοκινητα των κατοικων του ζωγραφου; εκει μενει ο λατσης; στα ιλισσια; ελεος βρε παιδια.μην μασ κοροιδευετε. μην μου πεις τις δηθεν ιδεολογιες πως οι αναρχικοι δεν καταστρεφουν γιατι μπορω να σου κατεβασω ολη την ιδεολογια του μπακουνιν με παραθεματα και σελιδες για την μικροαστικη ταξη και πως καταστρεφοντας την πληγωνονται οι μεγαλοαστοι.

4. Μαρακι δαμανακη; μπιστης; ιδεολογοι της αριστερας ή μυριστηκαν λεφτα και εξουσια στο πασοκ; μου λες; την αποψη σου αν θες κατεθετεις.

Απλα θελω να παρω καποιες απαντησεις δεν απαιτω κατι. Αν δεν τις εχες σε αυτα τα συγκεκριμενα που ρωτω θα σε ευχαριστησω για την κουβεντα απο τα βαθη της καρδιας μου και θα σε παρεκαλεσω να μην γραφεις αλλα και οδηγηθει αλλου η συζητηση.ετσι λειτουργει η δημοκρατια με διαλογο. ρωταμε κατι συγκεκριμενο, παιρνουμε απαντησεις και μετα δεχομαστε ερωτησεις. χωρις σκοπιμοτητες και χωρις να θιγουμε τον συνομιληη μας. και κατι τελευταιο: η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια. το να πρεσβευουμε και να ακολουθουμε μια ιδεολογια ειναι σεβαστο. το να μην ξερουμε ομως τις αρχες της ειναι ανοητο και επικινδυνο. Μην κρινεις το υπολοιπο κειμενο δεν το εγραψα για σενα απλα ενας συνειρμος, μια παρορμηση της στιγμης.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πάμε πάλι...

 

Το να χαρακτηριζομαι ως χρυσαυγιτης επειδη δεν συμφψνω με τις ιδεες καποιων ειναι αυθαιρετο συμπερασμα; μαλλον ειναι

 

Δεν είδα πουθενά να σε χαρακτηρίζουν χρυσαυγίτη. Κάνε quote την επίμαχη πρόταση εάν θές.

 

απαντηση δεν εχω παρει και να στο κανω πιο λιανα να καταλαβαινομαστε. ειναι δυνατον να εισαι ιδεολογος της αριστερας και να εχει εκατομυρια; συμβαδιζουν αυτα; ναι ή οχι;απλη ερωτηση ειναι

 

Η απάντηση δεν είναι τόσο απλή...

 

Δεν είναι μεμπτό ένας ιδεολόγος της αριστεράς να έχει περιουσία.

 

Για να απαντήσουμε ολοκληρωμένα, πρέπει να εξετάσουμε το έργο του.

 

θέτω 2 κριτήρια αξιολόγησης:

 

Το 1ο κριτήριο που πρέπει να εξετάσουμε είναι ο τρόπος με τον οποίο απέκτησε τη περιουσία αυτή.

 

Πχ. Απο τα κτήματα της γιαγιάς, πάτησε επι πτωμάτων, έχει επιχείρηση με "σκλάβους" εργαζόμενους, κέρδισε το Λότο, βρήκε μια μοναδική πατέντα, είναι ο ειδικός στον τομέα του, έκλεψε, είναι απατεώνας, έκανε επενδύσεις κλπ.

 

Το 2ο κριτήριο και με το μεγαλύτερο βάρος, είναι να εξετάσουμε το πως διαχειρίζεται απο εκεί και πέρα, τη περιουσία αυτή.

 

Π.χ. Επιστρέφει μέρος στο κοινωνικό σύνολο με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ή απλά διογκώνει τη προσωπική του περιουσία; Τα τρώει σε Cayen και στα μπουζούκια ή έχει επιχείρηση με συνολική συμμετοχή των εργαζομένων στο μερίδιο των μετοχών / μερισμάτων, με συμμετοχή τους στο διοίκητικό συμβούλιο, ala Stakeholder theory; Εχει δημιουργήσει ίδρυμα και διαμέσου αυτού βοηθά τη κοινότητα; Κάνει πραγματικές δωρεές ή φοροδιαφεύγει για τα καλά;

 

Βλέπεις ότι δεν έιναι τόσο απλό όσο ένα Ναι ή ενα Οχι;

 

ειναι προπαγανδα να καινε το περιπτερο αριστεροι να σπανε τα αυτοκινητα των κατοικων του ζωγραφου; εκει μενει ο λατσης; στα ιλισσια; ελεος βρε παιδια.μην μασ κοροιδευετε. μην μου πεις τις δηθεν ιδεολογιες πως οι αναρχικοι δεν καταστρεφουν γιατι μπορω να σου κατεβασω ολη την ιδεολογια του μπακουνιν με παραθεματα και σελιδες για την μικροαστικη ταξη και πως καταστρεφοντας την πληγωνονται οι μεγαλοαστοι.

 

Σου απάντησα και σε αυτό. Ναι, είναι προπαγάνδα. Για να μας κάνουν να ζητάμε καταστολή αντί για παιδεία!

 

Το ποιοί κάνουν τη προπαγάνδα και για ποιούς λόγους, παρακαλώ να το συζητήσουμε σε άλλο θέμα, και όχι έδώ.

 

Ανοιξε νέο σχετικό θέμα και τα λέμε εκεί, εάν θέλεις φυσικά.

 

Αντίθετα, εσύ επιμένεις ότι "κάποιοι" σε "κοροιδεύουν".

 

Εσύ είσαι που γράφεις ότι οι αριστεροί σπάνε - καίνε.

 

Εχεις αποδείξεις για αυτό που λές;

 

Και κοίτα, δεν είμαι θεωριτικός του Αναρχισμού ούτε θεωριτικός Πολιτικών Επιστημών, ότι ήταν να πώ το είπα.

 

Και μην μας βάλεις κατεβατό, αν θέλεις βάλε ένα link να διαβάσουμε τις βάσεις των γραπτών σου...

 

Μαρακι δαμανακη; μπιστης; ιδεολογοι της αριστερας ή μυριστηκαν λεφτα και εξουσια στο πασοκ; μου λες; την αποψη σου αν θες κατεθετεις.

 

Τελικά δεν διαβάζεις τι έγραψα...

 

Ναι!, μυρίστηκαν τα λεφτά και την εξουσία! Ουφ...

 

Οπως και πολλοί άλλοι...

 

Απλα θελω να παρω καποιες απαντησεις δεν απαιτω κατι. Αν δεν τις εχες σε αυτα τα συγκεκριμενα που ρωτω θα σε ευχαριστησω για την κουβεντα απο τα βαθη της καρδιας μου και θα σε παρεκαλεσω να μην γραφεις αλλα και οδηγηθει αλλου η συζητηση.ετσι λειτουργει η δημοκρατια με διαλογο. ρωταμε κατι συγκεκριμενο, παιρνουμε απαντησεις και μετα δεχομαστε ερωτησεις. χωρις σκοπιμοτητες και χωρις να θιγουμε τον συνομιληη μας.

 

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και θα σταματήσω να γράφω.

 

Οπως λες και εσύ, έτσι λειτουργεί η δημοκρατία και ο διάλογος.

 

και κατι τελευταιο: η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια. το να πρεσβευουμε και να ακολουθουμε μια ιδεολογια ειναι σεβαστο. το να μην ξερουμε ομως τις αρχες της ειναι ανοητο και επικινδυνο.

 

Πολύ θα ήθελα να μου ανοίξεις τα μάτια και το μυαλό!

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

Μου αρκει που αναγνωρισες πως καποιοι αριστεροι δηθεν ιδεαλιστες μολις μυριζουν κονομα πανε αλλου.χαιρομαι που το αναγνωριζεις και δεν εισαι σαν κατι αλλα προβατα. Επειδη μιλησες για παιδεια για ποια παιδεια μιλας; οταν στα πανεπιστημια κανει καταληψη η μειοψηφια της αριστερας δια της βιας; οταν νοθευονται οι γενικες συνελευσεις; οταν τα σχολικα εγχειριδια επιχειρουν να αλλοιωσουν την εθνικη μας συνειδηση για να καταπραυθουν τα παθη με αλλα εθνη; αυτη ειναι η παιδεια μας; που οταν καποιος καθηγητης τολμαει να μιλησει για θρησκεια και πατριδα τον θεωρουν σκοταδιστη; ποιοι τον θεωρουν μου λες; κατι ψευτοκουλτουριαρηδες της αριστερας. και μπορω να σου αναφερω και παραδειγμα προσωπικο αν θες σε σχολειο του κερατσινιου, που συνδικαλιστες της ολμε μπουκοταρουν ολες τις εορτες πλην της 17 Νοεμβρη. Θα ανοιξω και ενα θεμα για αυτην την επετειο και θα ηθελα να ακουσω πολυ τη γνωμη σου

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφερεσαι σε εμενα, θα σε παρακαλουσα να ανακαλεσεις τα σχολια σου που δινουν την εντυπωση πως στηριζω την Χρυση Αυγη. Ειπα οτι στηριζω το δικαιωμα ολων να εχουν αποψη, ακομα και σε αυτους και εφ'οσον δεν ενοχλουν.

Που ειναι το μεμπτο σε αυτη την αποψη?

Link to comment
Share on other sites

κουκουουου...το θεμα μας ειναι τα εξαρχειααααααααα:?

 

-Για να ενισχύεται η ανταλλαγή απόψεων, απαιτείται η διατύπωση της άποψης του καθενός, να μην περιλαμβάνει απαξιωτικούς, ειρωνικούς,ρατσιστικούς ή με χλευασμό χαρακτηρισμούς και εκφράσεις

 

εχει κανεις μυωπια;:roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...