Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο Covid σε ηλικίες 5+


irin

Recommended Posts

πρίν από 28 λεπτά , vicky86 είπε:

μπορεις να του κανεις ραπιντ αν ανησυχεις η πριν γυρισει σχολειο για σιγουρια.ακομη εγω δ το θεωρω απαραιτητο.εμενα ειχε πρωτα δεκατα,μετα μυξα κ βηχα κ εμεινε συνολικα 2βδομαδες τοτε σπιτι

βασικα ειχε 2βραδια πυρετο,κ μετα 3-4μερες δεκατα,κ μετα αλλες 3μερες βηχα

Ναι το σκέφτομαι μήπως του κάνω ραπιντ πριν γυρίσει (Τετάρτη στην καλύτερη…). Η παιδίατρος δεν μου είπε κάτι όμως. Σίγουρα αν επιμείνουν θα την ξαναρωτησω κ θα κάνει κ ο άντρας μου καλού κακού ένα σελφ αύριο το πρωί. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 208
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

19 hours ago, Mama_Anesti_ said:

Ναι έχεις δίκιο. Μπορεί και να μην το καταλαβαίνατε αν δεν υπήρχαν κρούσματα.  Εμένα έκανε λίγα δέκατα με τεστ αρνητικό και την δεύτερη μέρα βγηκε θετικό. 

 

Το συμπέρασμα μου είναι πως αν έχεις ύποπτα συμπτώματα πρέπει να κάνεις τεστ καθημερινά για να είσαι σίγουρος. 

Περαστικά στο παιδάκι!! Γρήγορη ανάρρωση !!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , kotsifikos είπε:

Περαστικά στο παιδάκι!! Γρήγορη ανάρρωση !!

Ευχαριστούμε πολύ, καλά είμαστε τώρα, πέρασε και η καραντίνα που ήταν ομολογουμένως δύσκολη. Όλα καλά! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , kotsifikos είπε:

Κορίτσια έχει μιλήσει καμία κοπέλα με τον παιδίατρος της σχετικά με το εβμόλιο?

 

Μίλησα εγώ. Και, ενώ σε προηγούμενη θεωρητική κουβέντα ήταν θετική, τώρα μου είπε να περιμένω να τα ξαναπούμε από Ιανουάριο. Ότι δεν έχει επαρκή στοιχεία να μελετήσει, και ότι δεδομένου ότι δεν έχουν αναφερθεί επιπλοκές από κορονοϊό σε μικρά παιδιά, δεν είναι σίγουρη ότι πρέπει να εμβολιαστούν τα 5-12ετών άμεσα. Για τα 12-17 είναι πολύ θετική. Για τα μικρά, αν δεν έχουν κάποιο θέμα, και αν δεν έχουν άτομα υψηλού κινδύνου στο στενό τους περιβάλλον, προτείνει να περιμένουμε λίγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 minutes ago, irin said:

Μίλησα εγώ. Και, ενώ σε προηγούμενη θεωρητική κουβέντα ήταν θετική, τώρα μου είπε να περιμένω να τα ξαναπούμε από Ιανουάριο. Ότι δεν έχει επαρκή στοιχεία να μελετήσει, και ότι δεδομένου ότι δεν έχουν αναφερθεί επιπλοκές από κορονοϊό σε μικρά παιδιά, δεν είναι σίγουρη ότι πρέπει να εμβολιαστούν τα 5-12ετών άμεσα. Για τα 12-17 είναι πολύ θετική. Για τα μικρά, αν δεν έχουν κάποιο θέμα, και αν δεν έχουν άτομα υψηλού κινδύνου στο στενό τους περιβάλλον, προτείνει να περιμένουμε λίγο.

Το ίδιο μου είπε ο παιδίατρος , παρόλο που ήταν πολύ θετικός σε προηγούμενη συζήτηση  δηλαδή τι θετικός μου είχε πει πως οπωσδήποτε θα πρέπει να εμβολιάσω το παιδί τώρα ζητάει χρόνο να το μελετήσει.  Τώρα περιμένω τηλέφωνο του πνευμονολόγου ώστε να το συζητήσω κυρίως με εκείνον.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , kotsifikos είπε:

Το ίδιο μου είπε ο παιδίατρος , παρόλο που ήταν πολύ θετικός σε προηγούμενη συζήτηση  δηλαδή τι θετικός μου είχε πει πως οπωσδήποτε θα πρέπει να εμβολιάσω το παιδί τώρα ζητάει χρόνο να το μελετήσει.  Τώρα περιμένω τηλέφωνο του πνευμονολόγου ώστε να το συζητήσω κυρίως με εκείνον.

Να σου πω, η απάντησή της, όπως και του δικού σου, μου εμπνέουν εμπιστοσύνη. Ούτε κάθετα αρνητικός όπως κάποιοι, ούτε απερίσκεπτα θετικός. Θετικός μεν, αλλά υπό συζήτηση. Το δικό σου παιδάκι δεν είναι που έχει άσθμα; φαντάζομαι ότι αυτό το δεδομένο θα βοηθάει τη ζυγαριά να γυρίσει προς το θετικό..

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, irin said:

Να σου πω, η απάντησή της, όπως και του δικού σου, μου εμπνέουν εμπιστοσύνη. Ούτε κάθετα αρνητικός όπως κάποιοι, ούτε απερίσκεπτα θετικός. Θετικός μεν, αλλά υπό συζήτηση. Το δικό σου παιδάκι δεν είναι που έχει άσθμα; φαντάζομαι ότι αυτό το δεδομένο θα βοηθάει τη ζυγαριά να γυρίσει προς το θετικό..

Ναι το παιδάκι μου είναι. Και εγώ περισσότερο ασφαλής νιώθω με αυτή την απάντηση ομως φοβάμαι κιόλας μη κολλήσει ξανά.

Να δω τι θα πει και ο πνευμονολόγος τώρα .

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , kotsifikos είπε:

Ναι το παιδάκι μου είναι. Και εγώ περισσότερο ασφαλής νιώθω με αυτή την απάντηση ομως φοβάμαι κιόλας μη κολλήσει ξανά.

Να δω τι θα πει και ο πνευμονολόγος τώρα .

Δηλαδή ο παιδίατρος, γνωρίζοντας για το άσθμα, και ότι απορρυθμίστηκε από τη νόσηση, συνεχίζει να είναι επιφυλακτικός;

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, irin said:

Δηλαδή ο παιδίατρος, γνωρίζοντας για το άσθμα, και ότι απορρυθμίστηκε από τη νόσηση, συνεχίζει να είναι επιφυλακτικός;

Δεν κατάλαβα να είναι επιφυλακτικός ως προς το εμβόλιο, όμως θέλει πρώτα να μελετήσει τα δεδομένα στα παιδιά αυτής της ηλικίας ο ίδιος και μετά να δώσει μία οριστική και σίγουρη για εκείνον απάντηση. Απλά μου έκοψε τη φόρα γιατί θεωρούσα πως θα είχε ήδη τα δεδομένα που χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , kotsifikos είπε:

Δεν κατάλαβα να είναι επιφυλακτικός ως προς το εμβόλιο, όμως θέλει πρώτα να μελετήσει τα δεδομένα στα παιδιά αυτής της ηλικίας ο ίδιος και μετά να δώσει μία οριστική και σίγουρη για εκείνον απάντηση. Απλά μου έκοψη τη φόρα γιατί θεωρούσα πως θα είχε ήδη τα δεδομένα που χρειάζεται.

 Aυτό μου έκανε κι εμένα εντύπωση στη δικιά μου. Αφού υποτίθεται ότι έχουμε δεδομένα, από τον εμβολιασμό μικρών παιδιών στην Αμερική κλπ. Τέλος πάντων, για να το λένε 3 παιδίατροι (μου είπε και μία φίλη το ίδιο), κάτι θα ξέρουν. Μίλησα προχθές με την παιδίατρο, ως εκείνη την ώρα ήμουν σε φάση "άντε να ανοίξει η πλατφόρμα να κλείσω το κοντινότερο ραντεβού". Αλλά τελικά...μου κόπηκε η φόρα!

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, irin said:

 Aυτό μου έκανε κι εμένα εντύπωση στη δικιά μου. Αφού υποτίθεται ότι έχουμε δεδομένα, από τον εμβολιασμό μικρών παιδιών στην Αμερική κλπ. Τέλος πάντων, για να το λένε 3 παιδίατροι (μου είπε και μία φίλη το ίδιο), κάτι θα ξέρουν. Μίλησα προχθές με την παιδίατρο, ως εκείνη την ώρα ήμουν σε φάση "άντε να ανοίξει η πλατφόρμα να κλείσω το κοντινότερο ραντεβού". Αλλά τελικά...μου κόπηκε η φόρα!

Τώρα μόλις μίλησα με τον πνευμονολόγο και μου είπε πως πρέπει να προχωρήσουμε στον εμβολιασμό του παιδιού (η αλήθεια είναι πως εκείνος είναι αρμόδιος για το θέμα του γιου μου) . Σε ερώτηση αν θα κάνει δύο ή μία δόσεις μου είπε ότι οδηγία δοθεί κατά τον εμβολιασμό του...άντε βγάλε άκρη τώρα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , kotsifikos είπε:

Τώρα μόλις μίλησα με τον πνευμονολόγο και μου είπε πως πρέπει να προχωρήσουμε στον εμβολιασμό του παιδιού (η αλήθεια είναι πως εκείνος είναι αρμόδιος για το θέμα του γιου μου) . Σε ερώτηση αν θα κάνει δύο ή μία δόσεις μου είπε ότι οδηγία δοθεί κατά τον εμβολιασμό του...άντε βγάλε άκρη τώρα.

 

Έχω διαβάσει ότι είναι 2 οι δόσεις, απλά η κάθε δόση είναι το 1/3 από τη δόση των ενηλίκων. Φαντάζομαι ότι όποιο παιδάκι εμβολιάζεται θα πρέπει, εκτός απροόπτου, να κάνει κανονικά τις 2 δόσεις

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, irin said:

Έχω διαβάσει ότι είναι 2 οι δόσεις, απλά η κάθε δόση είναι το 1/3 από τη δόση των ενηλίκων. Φαντάζομαι ότι όποιο παιδάκι εμβολιάζεται θα πρέπει, εκτός απροόπτου, να κάνει κανονικά τις 2 δόσεις

Θα μου πουν όταν το κάνει , θα ρωτήσω δηλαδή. Πάντως η αλήθεια είναι πως ότι αφορά το αναπνευστικό του εμπιστεύομαι τον πνευμονολόγο του και για να μου λέει να προχωρήσουμε σημαίνει πως αυτό είναι καλύτερο για το παιδί, απλά θα περιμένω λίγο (να μπει ο Ιανουάριος δηλαδή όχι περισσότερο) μήπως μου δώσει και ο παιδίατρος περισσότερες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Η μικρη πρέπει να έπαθε γαστρε τεράστια γιατί σήμερα μου ειπαν από το σχολειο της ότι στην τάξη της είχαν τρία κρούσματα ση ερα.τα συμπτώματα σταμάτησαν ομως μπαμ.κ κάτω χτες βράδυ.

Ρώτησα τη γραμματέα για την ηλικία του εμβολιασμού κ μου ειπε οτι λογικά θα πηγαίνει μέσω του αμκα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, irin είπε:

 Aυτό μου έκανε κι εμένα εντύπωση στη δικιά μου. Αφού υποτίθεται ότι έχουμε δεδομένα, από τον εμβολιασμό μικρών παιδιών στην Αμερική κλπ. Τέλος πάντων, για να το λένε 3 παιδίατροι (μου είπε και μία φίλη το ίδιο), κάτι θα ξέρουν. Μίλησα προχθές με την παιδίατρο, ως εκείνη την ώρα ήμουν σε φάση "άντε να ανοίξει η πλατφόρμα να κλείσω το κοντινότερο ραντεβού". Αλλά τελικά...μου κόπηκε η φόρα!

Αυτό είναι θετικό και πρέπει να εμπνέει εμπιστοσύνη. Προφανώς θέλουν να ενημερωθούν οι ίδιοι απευθείας με βάση τα επιστημονικά δεδομένα, δημοσιευμένες μελέτες, διεθνείς οδηγίες και πρακτικές και να καταλήξουν πριν πάρουν την ευθύνη να συστήσουν τον συγκεκριμένο εμβολιασμό σε τόσο μικρά παιδιά. Το ότι δόθηκε πράσινο φως από την Επιτροπή Εμβολιασμού σημαίνει ότι πλέον επιτρέπεται ο εμβολιασμός τους,  δεν σημαίνει ότι πρέπει όλα τα παιδιά αδιακρίτως να κάνουν το εμβόλιο, προς το παρόν τουλάχιστον. 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, μαγιοπουλας said:

Η μικρη πρέπει να έπαθε γαστρε τεράστια γιατί σήμερα μου ειπαν από το σχολειο της ότι στην τάξη της είχαν τρία κρούσματα ση ερα.τα συμπτώματα σταμάτησαν ομως μπαμ.κ κάτω χτες βράδυ.

Ρώτησα τη γραμματέα για την ηλικία του εμβολιασμού κ μου ειπε οτι λογικά θα πηγαίνει μέσω του αμκα

Καλημέρα!! Πως είναι σήμερα η μικρή?

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Deena said:

Έκλεισε κανείς ραντεβού για τα παιδιά του ή μόνο εγώ η τρελλή?

Για πότε έκλεισες?? Θα μπορω και εγώ τώρα αλλά θα κλείσω Γενάρη γιατί έκανε 30/11 το αντιγριπικό!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , kotsifikos είπε:

Για πότε έκλεισες?? Θα μπορω και εγώ τώρα αλλά θα κλείσω Γενάρη γιατί έκανε 30/11 το αντιγριπικό!

 

Πρώτη μέρα και για τα 2, στις 15/12.

 

Ακριβώς στις 3 εβδομάδες από το αντιγριπικό.

 

πρίν από 17 λεπτά , dama87 είπε:

Τελικα το ισχύει για το αντιγριπικο;

Το έχω κάνει στις 29/11 κ σκεφτομαι την αναμνηστική  κοβιτ να την κάνω 21/12..είναι καλά;

 

Ο Μαγιορκίνης είχε πει 3 εβδομάδες μετά για το μέγιστο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , dama87 είπε:

Τελικα το ισχύει για το αντιγριπικο;

Το έχω κάνει στις 29/11 κ σκεφτομαι την αναμνηστική  κοβιτ να την κάνω 21/12..είναι καλά;

Nai

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπαίνω τώρα και μου λέει ότι δεν ανήκει στην εμβολιαστική όμάδα που εμβολιάζονται τώρα! θα μας τρελάνουν τελείως?

17 minutes ago, Deena said:

 

Πρώτη μέρα και για τα 2, στις 15/12.

 

Ακριβώς στις 3 εβδομάδες από το αντιγριπικό.

 

 

Ο Μαγιορκίνης είχε πει 3 εβδομάδες μετά για το μέγιστο αποτέλεσμα.

Που μπαίνουμε για το ραντεβού?? Μάλλον κάτι δεν κάνω σωστά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , kotsifikos είπε:

Εγώ μπαίνω τώρα και μου λέει ότι δεν ανήκει στην εμβολιαστική όμάδα που εμβολιάζονται τώρα! θα μας τρελάνουν τελείως?

Που μπαίνουμε για το ραντεβού?? Μάλλον κάτι δεν κάνω σωστά.

 

Στην ίδια πλατφόρμα που κλείσαμε κι εμείς. Βάζεις τους κωδικούς σου, πας στην διαχείριση ραντεβού και πάνω - πάνω υπάρχει ένα drop down με τίτλο ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΛΙΤΗ. Εκεί επιλέγεις το όνομα του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...