Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο Covid σε ηλικίες 5+


irin

Recommended Posts

21 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Δλδ συμμαθητής της που γεννήθηκε Μάρτιο μπόρεσε; Νομίζω δεν ανοίγει μέρα με τη μέρα παιδιά ανοίγει με τη χρονιά άρα κανένα του 9 δεν έχει εμβολιαστεί (;) Ότι πάει με τη χρονιά και όχι με την ημερομηνία είναι σίγουρο. Απλά δεν ξέρω αν η χρονιά που γεννιέται ένα παιδί θεωρείται σαν 0 η σαν 1. 

Έχουν εμβολιαστεί παιδιά του 2009 γιατί πάει με τον μήνα, ναι μαθητής που γεννήθηκε τον Μάρτιο έχει εμβολιαστεί, έχω ανιψιό που έχει γεννηθεί τον Φεβρουάριο και έχει εμβολιαστεί και συμμαθητής του που έχει γενέθλια Δεκέμβριο δεν μπορεί να εμβολιαστεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 208
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 41 λεπτά , Annitamik είπε:

Δεν έχω παιδί αυτής της ηλικίας οπότε δεν έχω και άποψη, τουλάχιστον ακόμα. Να πω ότι δεν το έχω συζητήσει με κάποιον παιδίατρο για αυτό θα ήθελα και εγώ να μάθω. Θα ήθελα να μάθω με ποιο σκεπτικό είναι θετικοί οι γιατροί που το προτείνουν. Γιατί τελικά ούτε από τη μετάδοση προστατεύει ούτε τα παιδιά νοσούν σοβαρά τουλάχιστον ακόμα με τις συγκεκριμένες μεταλλάξεις που υπάρχουν. Πολύ με προβληματίζει το συγκεκριμένο ερώτημα , καθώς πιστεύω ότι η υποχρεωτικοτητα θα επεκταθεί και σε άλλες ηλικίες αργότερα.

 

Από όσο το έχω συζητήσει, πιστεύουν από τα δεδομένα που έχουν ότι είναι ασφαλές (πιο ασφαλές από ότι  στα 12-18) και παράλληλα προστατεύει από αυτά που μπορεί να αφήσει πίσω του η απευθείας νόσηση, όπως βλάβες σε πνεύμονες, δυσκολία συγκέντρωσης για αρκετούς μήνες μετά, πολυφλεγμονώδες σύνδρομο κ.α. Γενικότερα δεν θέλουν να πάρουν το ρίσκο της νόσησης. Και από εκεί και πέρα, τουλάχιστον οι γιατροί με τους όποιους μιλάω το θεωρούν και μέρος κοινωνικής ευθύνης.

 

Δεν ξέρω γιατί εξακολουθεί και ακούγεται ως επιχείρημα ότι δεν προστατεύει από τη μετάδοση. Σαφώς και δεν προστατεύει πλήρως, αλλά δεν είναι το ίδιο θωρακισμένο ένα ανεμβολίαστο παιδί σε σχέση με ένα εμβολιασμένο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , kotsifikos είπε:

Έχουν εμβολιαστεί παιδιά του 2009 γιατί πάει με τον μήνα, ναι μαθητής που γεννήθηκε τον Μάρτιο έχει εμβολιαστεί, έχω ανιψιό που έχει γεννηθεί τον Φεβρουάριο και έχει εμβολιαστεί και συμμαθητής του που έχει γενέθλια Δεκέμβριο δεν μπορεί να εμβολιαστεί.

Μόνο στα παιδιά συμβαίνει; Περίεργο. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Μόνο στα παιδιά συμβαίνει; Περίεργο. 

Λογικά ναι, γιατί πράγματι σε αυτά οι 11 μήνες κάνουν μεγάλη διαφορά , δηλαδή ένα παιδί που γεννήθηκε τον Ιανουάριο έχει ένα χρόνο διαφορά με το άλλο που γεννήθηκε Δεκέμβριο. Το ίδιο συνέβη και με ανιψιά μου που έκλεισε φέτος τα 18, έπρεπε να περάσουν τα γενέθλια της προκειμένου να εμβολιαστεί (τότε δεν ίσχυε το 12+). Με εμάς τους ενήλικες δεν κάνουν διαφορά οι 5-6-8-10 μήνες, αντίθετα στα παιδιά κάνουν.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Μόνο στα παιδιά συμβαίνει; Περίεργο. 

Σε τόσο μικρές ηλικίες ίσως να είναι λογικό. ΠΧ όταν άνοιγαν οι ομάδες 40-49, 30-39 κλπ δεν είναι ότι δεν είχε εγκριθεί για τους 29 χρονών, απλά έπαιρναν σειρά προτεραιότητας. Τώρα όμως έχει εγκριθεί από 5 και πάνω! ένα παιδί 4ετών γιατί να το κάνει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 minutes ago, vtgian said:

 

Ναι!!!! Από την Τρίτη και μετά, αγκαλιές φιλιά ελεύθερα και χωρίς μέτρο! Το κοριτσάκι μου μετράει μία μία τις μέρες :grin:

Τέλεια!!! με το καλό!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

η πιάνει με τη χρονιά όπως στα σχολεία και πάνε όλα του 2017 

Μα του 2017 τα παιδιά είναι φέτος προνήπιο...άρα? 4!

Αν πάει με τη χρονιά, τα παιδιά του 2017 θα μπορούν από 1/1/2022. Το 2021 (αν ανοίξει τόσο νωρίς) όχι. Αλλά λογικά θα πάει και με τα γενέθλια πιστεύω, όπως λέμε παραπάνω, για να μην είναι κοντά στα 4 το παιδάκι. 

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από τον μοριακό βιολόγο Γιάννη Πρασσά που γράφει στο φβ για τον κορονοιό και τα εμβόλια (σημ. ζει στον Καναδά, δεν έχει σχέση με θέσεις στην Ελλάδα και την κυβέρνηση). Εμάς δεν μας πιάνει ακόμα, υποθέτω ότι κ να ανοίγει αυτόματα για τα παιδιά του '17 θα πρέπει να το ρωτήσουμε γιατί ειναι τελείως άλλη ηλικία. 

 

Για το αν πρέπει να εμβολιαστεί το 5-11 χρόνων παιδί μου. Θα εμπιστευτώ:
1. Την επίσημη υγειονομική αρχή και τους αρμοδιους παιδιατρικούς συλλόγους?
2. Το ένστικτό μου?
3. Αυτο που άκουσα από κάποιον στην τηλεόραση?
4. Την πνευματικό μου?
Τα 2,3 και 4 δεν ξέρω τι θα σας πούνε, αλλά η αρμόδια υγειονομικη αρχη και οι περισσότεροι παιδιατρικοί σύλλογοι (οι θεσμοί που έχουμε βαλει εμεις εκεί για να μας ενημερώνουν υπεύθυνα) μας λένε ότι το οφελος του εμβολιασμου για τα παιδιά 5-11 χρόνων είναι μεγαλύτερο του κόστους και έτσι η σύσταση είναι για εμβολιασμό.
Διαλέξτε.
* το ότι τα παιδιά είναι σε πολύ πολύ μικρότερο ρίσκο από τους μεγάλους είναι γεγονός, αλλά άσχετο με την αξιολόγηση ρίσκου που καλούμαστε να κάνουμε οι γονείς. Το ζύγισμα που μας ενδιαφέρει είναι «τι έχει μεγαλύτερο ρίσκο για το παιδι μου: ο εμβολιασμός ή ο ιος; (το τίποτα απο τα δυο σαν επιλογή δεν παίζει δεδομένου οτι στον επόμενο χρόνο όλοι θα συναντήσουμε τον ιο. Ειδικά τα παιδιά)
** βαση ολων των στοιχείων που εχουμε σήμερα ο εμβολιασμός των παιδιών ειναι ο μοναδικός τρόπος να μετατραπεί το μικρό ρίσκο που τους αντιστοιχεί σε ακόμη μικρότερο. Σαν έξτρα κερδος, ο εμβολιασμός των παιδιών θα βοηθήσει επίσης σημαντικά και στον καλύτερο έλεγχο της κυκλοφορίας του ιού στην κοινότητα (σημείωση: συμφωνα με τον Paul Offitt (μελος της συμβουλευτικης επιτροπης του FDA που εισηγηθηκε την σχετικη εγκριση) η εγκριση του εβολιασμου στα παιδιά έγινε με βάση το υπολογιζόμενο πλεόνασμα οφέλους/κόστους αποκλειστικά για τα ίδια)
*** το να νοιωθεις άγχος για οποιασδήποτε ιατρική πράξη αφορά το παιδί σου είναι απόλυτα λογικό και δεν σε κάνει ούτε ψεκ ούτε αρνητή. Η λύση είναι η επίσημη ενημέρωση των στοιχείων που έχουμε. Το κλειδί ομως είναι να είμαστε διατεθειμένοι να ακούσουμε αυτό που λένε τα δεδομένα και όχι αυτό που υπονομεύουν οι οποίες προκαταληψεις μας
**** έχουν ήδη εμβολιαστεί εκατομμύρια παιδια 5-11 ετών και το προφίλ ασφαλείας δείχνει παρα πολύ καλό. Το μοναδικό ρίσκο πρόκλησης σπάνιων μυοκαρδιτιδων δείχνει ακόμη μικρότερο για τα μικρότερα παιδιά (σε σχέση πχ με τα 12-17). Το σχετικό ρίσκο πρόκλησης μυοκαρδίτιδας από τον ιο ειναι μεγαλύτερο.
***** η δόση για τα παιδιά είναι μικρότερη (το 1/3 της αντίστοιχης των μεγαλύτερων) και το μεσοδιάστημα δόσεων (πολύ σωστά κατά την γνώμη μου) ακόμη μεγαλύτερο (4 μήνες)
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Ρε παιδιά ακούσατε κανέναν να λέει άνοιξε για τη χρονιά μου αλλά ακόμα δεν έχω γενέθλια δεν με πιάνει θα μου ανοίξει μετά τα γενέθλια; Άρα ή όλα πρέπει να είναι 5+ οπότε πάμε στα γεννημένα του 2016 η πιάνει με τη χρονιά όπως στα σχολεία και πάνε όλα του 2017 

Κανονικά όπως τα σχολεια θα παει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάνουμε όλα τα εμβόλια τα υποχρεωτικά και το bexero. Δεν έχουμε κάνει ποτέ και ούτε και φέτος της γρίπης. Προς το παρόν δε σκεφτόμαστε τον εμβολιασμό κατά του Covid-19, ίσως αργότερα. Το πιο πιθανό είναι πως και να κολλήσει θα το περάσει ήπια ή και ασυμπτωματικά. Δε βλέπω επίσης το λόγο εγώ προσωπικά να εμβολιαστεί το παιδί για να μην κινδυνέψει κάποιος άλλος, π.χ. ηλικιωμένος. Θα μου πείτε, μπορεί να υπάρχει στην τάξη παιδί που ανήκει σε ευπαθή ομάδα και να κινδυνέψει από ανεμβολίαστο συμμαθητή. Τότε θα το σκεφτόμουν, πάντως ως πρώτη σκέψη, δεν το έχουμε στις προτεραιότητές μας. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , love kids είπε:

Κάνουμε όλα τα εμβόλια τα υποχρεωτικά και το bexero. Δεν έχουμε κάνει ποτέ και ούτε και φέτος της γρίπης. Προς το παρόν δε σκεφτόμαστε τον εμβολιασμό κατά του Covid-19, ίσως αργότερα. Το πιο πιθανό είναι πως και να κολλήσει θα το περάσει ήπια ή και ασυμπτωματικά. Δε βλέπω επίσης το λόγο εγώ προσωπικά να εμβολιαστεί το παιδί για να μην κινδυνέψει κάποιος άλλος, π.χ. ηλικιωμένος. Θα μου πείτε, μπορεί να υπάρχει στην τάξη παιδί που ανήκει σε ευπαθή ομάδα και να κινδυνέψει από ανεμβολίαστο συμμαθητή. Τότε θα το σκεφτόμουν, πάντως ως πρώτη σκέψη, δεν το έχουμε στις προτεραιότητές μας. 

συμφωνω αρκετα

χωρις να αποκλειω να το κανω αμεσα στον μικρο πχ,γτ αν υπαρξει θεμα με το εμβολιο,θα μπορουσε κ με τον κοβιντ λογω του θεματος που βρηκαμε

το παιδι που ανηκει στην ευπαθη ομαδα,ειναι λογικα αυτο που θα πρεπει να εμβολιαστει,ετσι δ ειναι;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , vicky86 είπε:

συμφωνω αρκετα

χωρις να αποκλειω να το κανω αμεσα στον μικρο πχ,γτ αν υπαρξει θεμα με το εμβολιο,θα μπορουσε κ με τον κοβιντ λογω του θεματος που βρηκαμε

το παιδι που ανηκει στην ευπαθη ομαδα,ειναι λογικα αυτο που θα πρεπει να εμβολιαστει,ετσι δ ειναι;

Λογικά ναι, εκείνο θα πρέπει άμεσα να εμβολιαστεί, ανάλογα φυσικά και τις συμβουλές των γιατρών του. Κι εγώ δεν αποκλείω να κάνει το εμβόλιο πιο άμεσα από ό,τι το σκέφτομαι τώρα. Θα μιλήσουμε φυσικά και με τον παιδίατρο αλλά αυτή τη στιγμή δεν είναι στα άμεσα σχέδιά μας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 39 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Αυτό ακριβώς σκέφτομαι κι εγώ. Μου την έχει δώσει τόσο πολύ η φάση, που δεν θέλω να βάλει πλάτη το νήπιο στη συλλογική ανοσία, τη στιγμή που αυτοί που το έχουν ανάγκη αρνούνται ακόμα να εμβολιαστούν. Δεν είναι δική του δουλειά, ούτε δική του ευθύνη.

Θα το συζητήσω με την παιδίατρο βέβαια, αν με παροτρύνει για τη δική του ασφάλεια θα το κάνω. Αλλά αυτός θα είναι ο μόνος λόγος. 

συμφωνω απολυτα οπως το λες

εγω εκανα το εμβολιο για μενα,στα 35 με κιλα παραπανω φοβηθηκα το ενδεχομενο να το περασω βαρια.κατα δευτερον επειδη ειχαμε εναν γαμο κ το καλοκαιρι μεναμε με τους παππουδες 80+ χρ

αν ημουν 30 κ σε πολυ καλη φυσικη κατασταση μπορει κ να μην ηθελα να το κανω

πρίν από 27 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δε νομίζω ρε παιδια να μας υποχρεώσεων για τα μικρά.

Τωραχκ για εμας ανά 3 μήνες υπερβολή δεν είναι?

ολα τα περιμενω πια..

θα ειναι τρομερα αδικο να το κανουν υποχρεωτικο στα παιδια κ οχι στους δασκαλους,παπαδες,αστυνομικους,γενικα ενηλικες

δ ξερω τι λενε οι ερευνες,ποτε μειωνονται τοσο πολυ τα αντισωματα.δ θα μπορουσες να κανεις εναν ελεγχο πχ στο τριμηνο κ αναλογα να το κανεις τοτε η σε 3μ;γτ οκ 4φορες τον χρονο ειναι καπως να το σκεφτεσαι..

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δε νομίζω ρε παιδια να μας υποχρεώσεων για τα μικρά.

Τωραχκ για εμας ανά 3 μήνες υπερβολή δεν είναι?

Το είδες; Από μόνη της λέει η Ελλάδα χωρίς συστάσεις από τον παγκόσμιο οργανισμό. Έτσι. Χαλαρά. Άντε και κάθε μέρα! Είμαστε ληγμένες δλδ τώρα; Πώς θα πάει; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Το είδες; Από μόνη της λέει η Ελλάδα χωρίς συστάσεις από τον παγκόσμιο οργανισμό. Έτσι. Χαλαρά. Άντε και κάθε μέρα! Είμαστε ληγμένες δλδ τώρα; Πώς θα πάει; 

Πχι.δεν ρο ειδα

Link to comment
Share on other sites

Άντε μετά να πείσεις ότι δεν θέλουν να ξεφορτωθούν τα αγορασμένα εμβόλια που λήγουν το 2023 όπως λενε οι γνωστοί κύκλοι…. 

 

Σήμερα μάθαμε ότι βγήκε θετική εμβολιασμενη μαθήτρια μας από τους θετικούς γονείς της. Το παιδί δεν ερχόταν σχολείο, ενώ το δικαιούνταν. Καλά έκανε όπως αποδείχτηκε. Αλλά είναι πολύ κρίμα. Γιατί αν είχε έρθει κ έβγαινε μετά θετική θα την κατέκριναν όλοι, ενώ το υπόλοιπο τμήμα μπορεί να ερχόταν με ψευδή δήλωση σελφ τεστ και να μην ασχολιοταν κανεις… Πολύ απογοητευτική κατάσταση. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ilaeira said:

 

Θα το συζητήσω με την παιδίατρο βέβαια, αν με παροτρύνει για τη δική του ασφάλεια θα το κάνω. Αλλά αυτός θα είναι ο μόνος λόγος. 

σε αυτό συμφωνώ, ούτε εγώ θα βάλω την πλάτη του παιδιου μου για να μην εμβολιαστεί κάποιος άλλος, το κάνω ΜΟΝΟ γιατί θέλω να προστατεύσω το παιδί μου , γιατί τρέμω στην ιδέα να νοσήσει ξανά, φοβάμαι πάρα πολύ!Νομίζω πως όλοι οι γονείς που θα προχωρήσουμε σε εμβολιασμό μόνο για να προστατεύσουμε τα παιδιά μας θα το κάνουμε.

2 hours ago, μαγιοπουλας said:

Δε νομίζω ρε παιδια να μας υποχρεώσεων για τα μικρά.

Τωραχκ για εμας ανά 3 μήνες υπερβολή δεν είναι?

δεν νομίζω να γίνει υποχρεωτικό στα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Άντε μετά να πείσεις ότι δεν θέλουν να ξεφορτωθούν τα αγορασμένα εμβόλια που λήγουν το 2023 όπως λενε οι γνωστοί κύκλοι…. 

 

Σήμερα μάθαμε ότι βγήκε θετική εμβολιασμενη μαθήτρια μας από τους θετικούς γονείς της. Το παιδί δεν ερχόταν σχολείο, ενώ το δικαιούνταν. Καλά έκανε όπως αποδείχτηκε. Αλλά είναι πολύ κρίμα. Γιατί αν είχε έρθει κ έβγαινε μετά θετική θα την κατέκριναν όλοι, ενώ το υπόλοιπο τμήμα μπορεί να ερχόταν με ψευδή δήλωση σελφ τεστ και να μην ασχολιοταν κανεις… Πολύ απογοητευτική κατάσταση. 

Μα γιατί βρε Έσπερος, εσύ έλεγες ότι οι οδηγίες αυτές είναι του εοδυ που κάτι θα ξέρουν παραπάνω. Συγγνώμη για το ύφος μου αλλά είμαι υπερβολικά  εξοργισμένη

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lenia16 είπε:

Μα γιατί βρε Έσπερος, εσύ έλεγες ότι οι οδηγίες αυτές είναι του εοδυ που κάτι θα ξέρουν παραπάνω. Συγγνώμη για το ύφος μου αλλά είμαι υπερβολικά  εξοργισμένη

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ, όχι για την Έσπερος συγκεκριμένα αλλά για παρόμοιες περιπτώσεις που έχω στον περίγυρό μου και θυμώνουν με όσους εμβολιασμένους κυκλοφορούν κανονικά ενώ νοσεί κάποιος στο σπίτι τους. Δε γίνεται μία να ξέρει ο ΕΟΔΥ και μία όχι. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...