aglaia

Εμβόλια και ασφάλεια

Recommended Posts

εγω να ρωτησω κατι αλλο?τα παιδια μου εχουν κανει ολα τα εμβολια.αλλα τους εμειναν τα επαναλλειπτικα.η μεγαλη ειναι να τα αρχισει σε εναμισι χρονο κ ο μικρος σε 3 χρονια.πρεπει να τους τα κανω?κ αν δε τα κανουν τι κυνδινους αντιμετωπιζουν?αν τα κανουν παλι τι γινεται?εχω μπερδευτει ρε κοριτσια:roll:

Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

Διαφημίσεις

εγω να ρωτησω κατι αλλο?τα παιδια μου εχουν κανει ολα τα εμβολια.αλλα τους εμειναν τα επαναλλειπτικα.η μεγαλη ειναι να τα αρχισει σε εναμισι χρονο κ ο μικρος σε 3 χρονια.πρεπει να τους τα κανω?κ αν δε τα κανουν τι κυνδινους αντιμετωπιζουν?αν τα κανουν παλι τι γινεται?εχω μπερδευτει ρε κοριτσια:roll:

δε νομίζω δήματρα ότι κάποιος μπορεί να σου απαντήσει από δω μέσα με υπευθυνότητα...

ενημερώνεσαι, τα βάζεις όλα σε μια "ζυγαριά" και απλά επιλέγεις....

rQGhp3.png

Ασχετο ισως απλα να ξέρετε ότι για την φυματίωση υπάρχουν φάρμακα που βοηθούν στην ύφεσή της μα δεν θεραπεύεται πλήρως. Είναι μεταδοτική και στην χώρα μας όπως και σε όλες τις προηγμένες χώρες έιχε ουσιαστικά εξαληφθεί (αυτο πριν την άφιξη ανεμβολίαστων μετακινούμενων πληθυσμών).Το εμβόλιο γίνεται εδώ και δεκαετίες μαζικά στο δημοτίκό χωρίς σοβαρες παρενεργειες

ειναι αυτο που μας εκαναν στον ωμο κ εχουμε το σιμαδι?

Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

Διαφημίσεις

το εμβολιο γινεται στο δημοτικό αλλα και πάλι λέμε οτι δεν εχει αποτελεσματικότητα και αυτο το παραδέχονται και οι γιατροι....αμα ειναι να βάλεις το τοξικό στο σώμα σου και να εισαι ακαλυπτος περιπου 60% απο τη νοσο για ποιο λόγο να το κάνεις;;;;

Εγω πάλι ελειπα εκεινη την ημέρα εντελώς τυχαια...θυμαμαι το ειχα και παραπονο οτι δεν εκανα εμβολιο!!!!

Τωρα το θέμα των παράνομων μεταναστών προσωπικα το θεωρω ως πραγματικότητα...δεν λέω οτι φταινε που ειναι ανεμβολιαστοι ή που αναζητουν ενα καλυτερο μέλλον αλλα οτι ζουν εξαθλιωμένοι και μεσα στην βρώμα σε μαζικους καταυλισμους χωρις την αυτονόητη υγιεινή δεν μπορει να το αρνηθει κανεις. Θα πρεπει η πολιτεια (καλα περιμενε τωρα το Γιωργάκη εσυ να κινηθει) να μεριμνήσει γι'αυτους τους ανθρώπους ωστε να μην κινδυνευουν ουτε οι ιδιοι αλλα ουτε το κοινωνικό σύνολο. Δυστυχως η χώρα μας σε παρα πολλα πράγματα ειναι τριτοκοσμική στην πραγματικότητα κι ας λενε οτι θέλουν οι πολιτικοί. Εμεις την βλέπουμε την πραγματικότητα καθε μερα στο δρομο, στο λεωφορείο, στα φαναρια, στις πλατειες....

λοιπόν βάση αυτης της εκθεσης http://pedtb.gr/maingr.php?i=5&j=1

βλέπουμε οτι τα κρουσματα είναι μαλλον πιο πολλα

...... των ελληνων !

κι όχι των μεταναστων

Στατιστικά στοιχεία του Ιατρείου Φυματίωσης Παιδικής ηλικίας για το έτος 2005

Χώρα προέλευσης Φ. μόλυνση Νόσος Π. επαφής Άτυπα Σύνολο

Ελλάδα 112 16 14 6 148

Αλβανία 67 2 69

Π.Σ.Ένωση 39 39

Ανατ.Ευρώπη 14 1 15

Δυτ.Ευρώπη 2 2

Ασία 8 8

Αφρική 6 1 7

Αλλες 1 1 2

Σύνολο 249 20 15 6 290

(παρακαλώ καντε εναν κόπο να δέιτε τα στοιχεία στολινκ δνε μπορώ να φτίαξω την λίστα εδω παντως μια εικόνα την έχετε)

Συγνωμη αν ήμουν απότομη αλλα η ξενοφοβία και ο ρατσισμός καλλιεργείτε συστηματικά στην χώρα μας

απο επίσημους και μη φορείς .

αυτό δεν συμαίνει οτι πρεπει να μου αρέσει κι όλας ε?

Από το 1985 παρατηρείται διεθνώς νέα έξαρση της φυματίωσης, χαρακτηριστικό στοιχείο της οποίας είναι αυτή τη φορά, η παγκοσμιότητα. Αυτό οφείλεται στην εύκολη και αθρόα μετακίνηση πληθυσμών από αναπτυσσόμενες προς αναπτυγμένες χώρες και αντίστροφα.

Σε αναπτυγμένες χώρες, εστία διασποράς αποτελούν οι μετανάστες από χώρες με υψηλή επίπτωση φυματίωσης, οι οποίοι κατά βάση διασπείρουν τη νόσο μεταξύ τους. Η μακρά όμως παραμονή στη χώρα υποδοχής οδηγεί στην κοινωνική διείσδυση με αποτέλεσμα τη μεταφορά της νόσου και στον αυτόχθονα πληθυσμό.

ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΝΚ ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΕΣ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΟΤΙ ΕΓΡΑΨΑ ΧΩΡΙΣ ΙΧΝΟΣ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ.

Τα νουμερα δεν ειναι αναλογικα αν σκεφτεισ τον πληθυσμο των ημεδαπων που φυσικα υπερεχει αριθμητικα των αλλοδαπων. Δεν εχω διαθεση για αντιπαραθεσει προς Θεου μα δεν ειναι ωραιο να με λενε ρατσιστρια στα καλα καθουμενα!

Κατά τη δεύτερη δεκαετία στο νομό Αττικής παρατηρήθηκε:

1. Αύξηση της επίπτωσης κατά 28%.

2. Αύξηση παιδιών μεταναστών από 3% σε 47%, στο σύνολο των ασθενών μας.

3. Κύρια επίπτωση επί Ελλήνων από την πρώην Σοβιετική Ένωση, αλλοδαπών από την Ανατολική Ευρώπη (κυρίως Αλβανία), Αφρικανών και Ασιατών. Τελευταία, παρατηρείται αύξηση της προσέλευσης από τις εμπόλεμες περιοχές της Ασίας.

4. Αύξηση της επίπτωσης στο Δήμο Αθηναίων, λόγω της συγκέντρωσης σ'αυτόν του κύριου όγκου των μεταναστών.

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΙΝΚ. Ζητώ συγνώμη για τα πολλά μηνυματα μα αδικα κατηγορηθηκα για ενα απλο και πασιγνωστο φαινομενο σε ολες τις αναπτυγμενες χωρες

Διαφημίσεις

αρια δεν υπαρχει κατι το ρατσιστικο στο σχολιο της...τωρα...με ξερεις τι αποψεις εχω για το μεταναστευτικο θεμα....κ δεν νομιζω οτι ηταν ρατσιστικο, αλλωστε μου ειχε δημιουργηθει κ εμενα αυτη η απορια.

ο λογος:σκεψου οτι στα διαφορα μερη ή τις διαφορες ηπειρους ιωση απο ιωση διαφερει σε ενταση . (ο αντρας μου αρρωστησε πολυ ασχημα απο ιωση σε ενα 3ημερο ταξιδι στη γαλλια...)πχ δεν λενε, αν ταξιδεψεις στο ταδε μερος να εμβολιαστεις;ε, αυτο εννοει...οτι η αθροα ελευση πληθυσμων ενδεχεται να μεταφερει και ασθενειες οι οποιες ειτε εχουν μειωθει ειτε δεν υπαρχουν στην ευρωπη/ελλαδα.

δεν εχει να κανει με τους ιδιους τους μεταναστες, αλλα με τη μεταναστευση κ την ενταση της.

κ επειδη ειχα κ εγω αυτη την απορια, καθως η μικρη θα παιζει με παιδακια απο παντου :-) εδω που μενουμε, ο παιδιατρος μας διαβεβαιωσε οτι δεν υπαρχει καμια απολυτως εξαρση λογω της μετακινησης πληθυσμων. την ερευνα αυτη θα τη διαβασω κ θα τη συζητησω μαζι του την επομενη φορα, αν και ειλικρινα δε νομιζω οτι υπαρχει λογος ανησυχιας.

Rosie μου μην πτοείσαι, ούτε να αποχωρήσεις. Σε παρακολουθώ με ορθάνοιχτα αυτιά και σένα, την aria, τη dimitrali και όλες τις άλλες κοπέλες και τα liks που βαζετε. Είναι χρήσιμες όλες οι φωνές για να μπορέσουμε να βγάλουμε ένα συμπέρασμα. Έχω καταμπερδευτεί με όλα αυτά και παλεύω αν βγάλω μια άκρη.

Αν δεν έχεις πρόβλημα με τη γλώσσα τότε θα σε συμβούλευα να αγοράσεις αυτό το πρόσφατο άρθρο από το Mothering, http://www.mothering.com/health/vaccine-debate-article

Κατά γενική ομολογία είναι το καλύτερο άρθρο που δημοσιεύτηκε τα τελευταία χρόνια πάνω στο θέμα σε parenting magazine. Παρουσιάζει και τις δύο όψεις του νομίσματος χωρίς κινδυνολογίες.

Στην Αμερική πολλοί επιλέγουν ν' ακολουθήσουν το πρόγραμμα του Dr. Miller, http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2004/12/29/vaccination-schedule-part-one.aspx.

Με λίγα λόγια δεν εμβολιάζεις πριν τα δύο και μετά προτείνει τα εξής μεμονωμένα χωρίς υδράργυρο:

Pertussis (acelluar -- aP -- not whole cell) vaccine.

Diphtheria (D) vaccine.

Tetanus (T) vaccine (the first three on this list are to be given separately, not together, as is usually the case).

The Salk polio vaccine, with an inactivated (dead) virus, one that is cultured in human cells, not monkey kidney cells.

Κι εγώ πάντα έλεγα όταν κλείσει τα δύο χρόνια ο μικρός βλέπουμε. Τώρα είναι 28 μηνών αλλά με βάση όλα αυτά που διάβασα και γνωρίζω δεν τολμάω σε καμία περίπτωση να βάλω κάποια ξένη ουσία στο σώμα του. Αλλά απ' την άλλη είμαι και πολύ προσεκτική με τις τροφές που του δίνω (σχεδόν ποτέ ζάχαρη, αλεύρι, γαλακτοκομικά κτλ), θηλάζει ακόμη, επιλέγω ξύλινα μη-τοξικά παιγνίδια, φυσικά καλλυντικά, βγαίνουμε έξω στον ήλιο όταν μπορούμε και δεν πάμε σε παιδότοπους κτλ κτλ.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

... πηγα το παιιδι παιδων (για ασχετο θέμα) και μόλις ειδαν το βιβλαριο μου εφεραν κοινωνικη λειτουργό !

ΒΕΒΑΙΑ ειμαι και τσαμπουκας και διαβασμενη και ΟΠΟΥ ΠΑΩ κουβαλαω μαζι μου ερευνες για θηλασμό ,εμβολια καθως και φεκ!

(μη γελας σε βλεπω )

ΦΕΚ; Θέλω και εγώ... please :)

Που το βρήσκουμε αυτό; Υπάρχει κάπου;

πᾶν μέτρον ἄριστον

Να πω κάτι, μπορεί να ακουστεί άσχετο αλλά ο λόγος της έξαρσης της φυματίωσης μετά το 85 είναι το AIDS. Οι ανοσοκατασταλμένοι φορείς άρχισαν να την κολλουν....

WLn5p2.png

Από το link της aria:

Από το 1985 παρατηρείται διεθνώς νέα έξαρση της φυματίωσης, χαρακτηριστικό στοιχείο της οποίας είναι αυτή τη φορά, η παγκοσμιότητα. Αυτό οφείλεται στην εύκολη και αθρόα μετακίνηση πληθυσμών από αναπτυσσόμενες προς αναπτυγμένες χώρες και αντίστροφα.

Κύριο αίτιο αυτής της νέας έξαρσης της φυματίωσης είναι το σύνδρομο της επίκτητης ανοσολογικής ανεπάρκειας. Οι ασθενείς με AIDS πεθαίνουν σε ποσοστό μεγαλύτερο από 50% με λοίμωξη από μυκοβακτηρίδια, φυματιώσεως ή περιβαλλοντικά. Τα αντιφυματικά φάρμακα είναι, σε αυτούς τους ασθενείς, μη αποτελεσματικά, ενώ αναπτύσσονται με μεγάλη ευκολία, ανθεκτικά στελέχη μυκοβακτηριδίου.

Έχεις δίκιο felinidoc σε αυτό που έγραψες! Διάβασε όλο το κομμάτι είναι ενδιαφέρον και κατατοπιστικό

Διαφημίσεις

Από το λινκ που παρέθεσα στη σελίδα 55 (που φαίνεται ότι κανείς δεν διάβασε!):

AIDS cases and the breaking down of immune systems were responsible for the resurgence of TB in Europe and North America in the 1990s

Οπότε πέρα από το Aids η επανεμφάνιση της φυματίωσης οφείλεται και στην εξασθένιση των ανοσοποιητικών μας συστημάτων. Το Reuters δεν κάνει αναφορά στους μετανάστες, δική μας ελληνική επινόηση είναι αυτό για να δικαιολογήσουμε την εξαθλίωση της υγείας των Ελλήνων!

Sxetika με τα εμβολια και την σκληρυνση κατα πλακας.......ειχαμε μια γενικη συζητηση για τα εμβολια με μια γνωστη μου που δουλευει στον εοφ και ειπε πως ξερουν οτι καποια εμβολια σχετιζονται με την εμφανιση σε παιδια σκληρυνση κατα πλακας περιπου στα 10 τους χρονια...........απλα δεν ειναι σιγουροι αν η ασθενεια οφειλεται στα εμβολια η αυτα τα παιδια ειχαν την ασθενεια στο γενντικο τους υλικο και θα την εμφανιζαν ουτως αλλως........της ειπα οτι δεν το πιστευω αυτο γιατι πρεπει να υπαρχει λογος που εχουμε εξαρση στα αυτοανοσα νοσηματα τις τελευταιες δεκαετιες και τα εμβολια ειναι μια πολυ καλη εξηγηση με ολα τα χημικα που περιεχουν και τις ανοσοενισχυτικες ουσιες.....συμφωνησε και μου ειπε οτι εχουν καταγραφει πολλες εγκεφαλοπαθειες σε μωρα απο τα εμβολια τα τελευταια χρονια.........και ειπε οτι οντως οι φαρμακευτικες ειναι που αγνοουν τις συστασεις των οργανισμων και οι γιατροι αναγκαζονται να συστηνουν τα εμβολια αυτα αφου δεν υπαρχουν εναλλακτικες....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Η κατά πλάκα σκλήρυνση όπως και τα υπόλοιπα αυτόνοσα καθώς και τα διάφορα αυτιστικά σύνδρομα προκαλούνται από μια ομάδα παραγόντων, αν και τα εμβόλια μπορεί να προκαλέσουν άμεσα κάποια απ' αυτά ή απλά ν' αποτελέσουνε το τελειωτικό χτύπημα.

Για παράδειγμα η κατά πλάκα σκλήρυνση, σύμφωνα με τις τελευταίες έρευνες, προκαλείται σε μεγάλο βαθμό από την έλλειψη Βιταμίνης D καθώς και από μια πολύ τραυματική εμπειρία στην παιδική ηλικία, πριν την ηλικία των 5 ετών. Σε παρόμοια συμπεράσματα καταλήγουνε και για τα υπόλοιπα αυτόνοσα.

Τα αυτιστικά σύνδρομα επίσης προκαλούνται από πολλούς παράγοντες όπως τα εμβόλια, η έλλειψη βιταμίνης D (όχι μόνο στον οργανισμό του παιδιού αλλά και της μητέρας του κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης), τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία, η τηλεόραση, ακόμη, σύμφωνα με πρόσφατες θεωρίες και έρευνες, από τους υπέρηχους Questions about Prenatal Ultrasound and the Alarming Increase in Autism.

Οπότε καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι η οποιαδήποτε παρέμβαση στο μηχανισμό της φύσης (αλλά και η παραμέρισή του) ενδέχεται να έχει σοβαρές επιπτώσεις σε μας και στα παιδιά μας.

Να πω κάτι, μπορεί να ακουστεί άσχετο αλλά ο λόγος της έξαρσης της φυματίωσης μετά το 85 είναι το AIDS. Οι ανοσοκατασταλμένοι φορείς άρχισαν να την κολλουν....

Γιατί καλέ να ακουστεί άσχετο; Έχει σημασία να ξέρουμε πού οφείλεται η έξαρση μιας ασθένειας, ποιοι παράγοντες επιδεινώνουν το φαινόμενο και ποιους προσβάλλει περισσότερο.

Ευχαριστούμε για την επισήμανση. Είναι καθησυχαστικό κάπως για τις μαμάδες να επισημαίνεται ότι η έξαρση της φυματίωσης αφορά κυρίως σε ανθρώπους που έχουν ανοσολογική ανεπάρκεια.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Οπότε πέρα από το Aids η επανεμφάνιση της φυματίωσης οφείλεται και στην εξασθένιση των ανοσοποιητικών μας συστημάτων. Το Reuters δεν κάνει αναφορά στους μετανάστες, δική μας ελληνική επινόηση είναι αυτό για να δικαιολογήσουμε την εξαθλίωση της υγείας των Ελλήνων!

Πολλά δεινά οφείλονται στην εξασθένηση των ανοσοποιητικών μας συστηματων.

Δυστυχώς πολλοί απ' τους μετανάστες προέρχονται από χώρες στις οποίες οι συνθήκες ζωής είναι άθλιες (αλλιώς δε θα ήταν μετανάστες) και οι συνθήκες υγιεινής επίσης.

Το να το δεχτούμε αυτό δεν είναι ρατσιστικό. Ίσα ίσα, γνωρίζοντάς το, μπορούμε να τους υποδεχτούμε περισσότερο οργανωμένοι και να τους περιθάλψουμε με τέτοιο τρόπο, που και την δική τους την υγεία να προφυλάξουμε και τη δική μας.

έντιτ: ελπίζω εμένα ειδικά να μην με κατηγορήσετε για ρατσισμό αφού το μισό του νικ μου είναι αραβικό! χοχοχο

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Πολλά δεινά οφείλονται στην εξασθένηση των ανοσοποιητικών μας συστηματων.

Δυστυχώς πολλοί απ' τους μετανάστες προέρχονται από χώρες στις οποίες οι συνθήκες ζωής είναι άθλιες (αλλιώς δε θα ήταν μετανάστες) και οι συνθήκες υγιεινής επίσης.

Το να το δεχτούμε αυτό δεν είναι ρατσιστικό. Ίσα ίσα, γνωρίζοντάς το, μπορούμε να τους υποδεχτούμε περισσότερο οργανωμένοι και να τους περιθάλψουμε με τέτοιο τρόπο, που και την δική τους την υγεία να προφυλάξουμε και τη δική μας.

έντιτ: ελπίζω εμένα ειδικά να μην με κατηγορήσετε για ρατσισμό αφού το μισό του νικ μου είναι αραβικό! χοχοχο

Xαιρομαι που συμφωνεις με αυτά που έγραψα πιο πάνω/ ευτυχώς μπορει να εχω πολλα ελαττωματα μα ρατσιστρια δεν είμαι . Το σωστό είναι όλοι όσοι ζουν σε μια χώρα να τυγχάνουν ίδιας αντιμετώπισης από το σύστημα υγείας για το καλό όλων μας

Xαιρομαι που συμφωνεις με αυτά που έγραψα πιο πάνω/ ευτυχώς μπορει να εχω πολλα ελαττωματα μα ρατσιστρια δεν είμαι . Το σωστό είναι όλοι όσοι ζουν σε μια χώρα να τυγχάνουν ίδιας αντιμετώπισης από το σύστημα υγείας για το καλό όλων μας

Εγώ δεν κατηγόρησα ούτε εσένα αλλά ούτε και το ελληνικό κράτος για ρατσισμό, απλά διαφωνώ με το εξής που παρέθεσες:

(αυτο πριν την άφιξη ανεμβολίαστων μετακινούμενων πληθυσμών)

Το ότι είναι ανεμβολίαστοι δεν σημαίνει ότι είναι φορείς της ασθένειας, ούτε και ότι τη μεταδίδουν σε μας. Αυτό έχει να κάνει με το φτωχό ανοσοποιητικό τους σύστημα αλλά και το αντίστοιχο δικό μας.

Επίσης ο εμβολιασμός τους, όπως υπονοείς πιο πάνω, δεν η λύση.

Συμφωνώ ότι το τόπικ είναι πολύ μεγάλο αλλά δεν γίνεται να εισβάλουμε σ' αυτό και να παραθέτουμε αβάσιμα πράγματα που διαβάσαμε κάπου χωρίς να έχουμε ιδέα για τη συζήτηση που προηγήθηκε.

Συμφωνώ ότι το τόπικ είναι πολύ μεγάλο αλλά δεν γίνεται να εισβάλουμε σ' αυτό και να παραθέτουμε αβάσιμα πράγματα που διαβάσαμε κάπου χωρίς να έχουμε ιδέα για τη συζήτηση που προηγήθηκε.

Kαλή μου Ρόζυ, το τί είναι βάσιμο και τι αβάσιμο καθένας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά. Σε κάθε τόπικ, μπορεί ο καθένας να λέει την γνώμη του χωρίς να απολογείται για τον τρόπο που τη διαμόρφωσε. Η διαφορά στις απόψεις είναι αυτή που κάνει έναν διάλογο ενδιαφέροντα και εποικοδομητικό.:wink:

όταν γινεται αναφορα

στην μετανστευση

σαν επιχείρημα για εμβολιασμό

ειναι ρατσιστικό απο μόνου του

Η ποαγκοσμιοποίηση εφερε και τα καλα και τα κακα της

σε λίγο θα μας πουν οτι η αύξηση των χρηστων παράνομων ουσιών οφείλετε στο οτι γίναμαι κρατη μελη της ΕΟΚ και επιδη ήρθαν Ολλανδοί στην χωρα μας αυξήθηκε και η κατανάλωση ινδικής καναβης

Μου αρέσει απο παιδι να βλέπω πίσω απο τι λέξεις .

το μυνημα είναι σαφές

εμβολιαστειτε με το BCG γιατι ήρθαν μεταναστες

ΛΑΘΟΣ

παταει στην ευασιθησία και την ξενοφοβεία αυτη η πρακτική

όλοι βλέπουν τους μετανάστες

το ΠΟΥ λεει εμβολιαστείτε ειδαμε μεγαλη εισροη μεταναστων στην χωρα σας

κι εγω λεω

μα καλα επιστύμονες ανθρωποι

δεν βλέπουν οτι η αυξηση κρουσματων (που λεει ο λόγος ) δεν οφείλετε εκει αλλα αλου ????και το βαζουν και σε υπουργηκες αποφασεις και οδηγίες ως μ ο ν ο επιχείρημα ???????????????????:roll::roll:

(συνεπως ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ αλλα επιχειρηματα ...):wink:

και σου λενε που θα πατησω ???? στην ξεονοφοβίαααααααααααααα.....τα πιασαμαε τα λεφτα μας

θα παω για αλλη μια φορα συγνωμη αν ημουν απότομη και συγνωμη αν προσβαλα

σαφως δεν ηταν στις προθέσεις μου

αλλα ετσι ειναι ΓΙΑ ΜΕΝΑ !!!Ε!!!

ΤΕΛΟς να πω κι αυτο ... το θεμα ε'ιναι τεραστιο

κανεις δνε ειναι υποχρεωμενος να το διαβασει όλο για να απντησει (αν και το θεωρω τουλάχιστον ευγενικο το να το κανει )

ελπίζζω να μην κατηγορηθώ κι εγω με την σειρα μου

ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΤΟΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΑΝ ΤΡΟΜΑΞΟΥΝ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΕΜΒΟΛΙΑΣΤΟΥΜΕ !!!!

Guest
    Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις