Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλια και ασφάλεια


aglaia

Recommended Posts

Δικη του δουλεια εναι να σου αποδειξει κατι τετοιο......αν ηταν δικη σου δεν θα τον χρειαζοσουν ως γιατρο......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχει 3 παιδιάτρους αλλά επειδή δεν είμαι από δω δεν ξέρω τι σόι είναι!

 

Ο ένας εκ των τριών (δεν γνωρίζω όνομα και δεν θυμάμαι και φύλο) είπε σε γυναίκα ξαδέρφου του άντρα μου που μένουν εκεί να σταματήσει να θηλάζει το αγοράκι της γύρω στους 6 μήνες γιατί θα πάθει "Οιδιπόδειο" :lol:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γενικά δεν αναφέρω τίποτα εκτός και αν είμαι σχεδόν σίγουρη ότι ο άλλος θα λάβει σοβαρά υπόψη του όσα θα του πω, αλλιώς δεν έχει νόημα ν' ασχοληθώ. Κρίμα τα παιδάκια βέβαια, αλλά τι να κάνουμε;

Απλά τον τελευταίο καιρό μου την έδωσε η συμβουλή που ακούω από όλους σχεδόν να εμβολιαστώ κατά της γρίπης των χοίρων ή τουλάχιστον κατά της κοινής γρίπης γιατί είμαι έγκυος! Και μάλιστα όλοι το θεωρούν ανεύθυνο εκ μέρους μου να μην το κάνω! Συνάδερφος προχθές μου είπε ότι η γυναίκα του, 7 μηνών έγκυος, εμβολιάστηκε κατά της γρίπης των χοίρων και θα πρέπει να το κάνω κι εγώ...

Ίσως και να πιστεύουνε ότι θέτω σε κίνδυνο και τη δική τους υγεία. Πού να ξέρανε μάλιστα ότι στο δικό μου το παιδάκι δεν έκανα κανένα εμβόλιο, θα μου στέλνανε κι εμένα κοινωνική λειτουργό :roll:

Γι' αυτό και επανήρθα στο τόπικ, αγανάκτησα με τα μυαλά που κουβαλάνε υποτίθεται μορφωμένα άτομα γύρω μου!

 

 

Ο συναδελφος σου νιωθει την αναγκη να σε συμπαρασυρει στην πατατα που διεπραξε, πρωτον γιατι αν συμβει κατι θα αισθανεται καλυτερα που δεν ηταν ο μονος βλαξ και δευτερον γιατι η δικη σου αμφισβητηση τον κανει να αισθανεται ενοχες και φοβο για την αποφαση του.......Φυσικα και ειναι ανευθυνο εκ μερους σου να μην τον κανεις να αισθανεται καλα........χαχαχα.....σκεψου τι αγχος θα βιωνει ο φουκαρας μεχρι να γεννησει η γυναικα του και μεγαλωσει το παιδι......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γενικά δεν αναφέρω τίποτα εκτός και αν είμαι σχεδόν σίγουρη ότι ο άλλος θα λάβει σοβαρά υπόψη του όσα θα του πω, αλλιώς δεν έχει νόημα ν' ασχοληθώ. Κρίμα τα παιδάκια βέβαια, αλλά τι να κάνουμε;

Απλά τον τελευταίο καιρό μου την έδωσε η συμβουλή που ακούω από όλους σχεδόν να εμβολιαστώ κατά της γρίπης των χοίρων ή τουλάχιστον κατά της κοινής γρίπης γιατί είμαι έγκυος! Και μάλιστα όλοι το θεωρούν ανεύθυνο εκ μέρους μου να μην το κάνω! Συνάδερφος προχθές μου είπε ότι η γυναίκα του, 7 μηνών έγκυος, εμβολιάστηκε κατά της γρίπης των χοίρων και θα πρέπει να το κάνω κι εγώ...

 

μάλλον αυτή τη συμπεριφορά θα υιοθετήσω και γω. άλλωστε στην ελλάδα βρισκόμαστε, κάθε τι ψαγμένο θεωρείται "αριανό" !!! όσο για το εμβόλιο της νέας γρίπης, φίλη μου ειδικευόμενη παιδίατρος που είναι στον 6 μήνα επιμένει να εμβολιαστεί και προσπαθεί να επηρεάσει και άλλους. θεωρώ απαράδεκτο να απευθύνονται σε ευαίσθητες ομάδες πληθυσμού και να διασπείρουν το φόβο προκειμένου να τους επηρεάσουν.

ο οικογενειακός γιατρός τον γονιών μου στην γερμανία είναι κάθετος με το νέο εμβόλιο (ακόμη και με αυτό της κοινής γρίπης) και τους ενημέρωσε ότι φοβούνται μακροπρόθεσμα για κρούσματα εμφάνισης σκλήρυνσης κατά πλάκας.

Link to comment
Share on other sites

Rosie ο δικός μου παιδίατρος μου μιλούσε με έντονο ύφος ότι σε κανένα "σοβαρό επιστημονικό" site δε θα δεις τέτοιες κινδυνολογίες (όπως τις χαρακτίρισε) παρά μόνο στα site που λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του (εννοώντας τα φορουμ απ'οτι κατάλαβα). Πρέπει λέει να ακούμε την Αμερικάνικη Παιδιατρική Ακαδημία και τον Π.Ο.Υ. και όχι αυτά που ακούμε λένε και αριστερά.

 

ο συγκεκριμένος παιδίατρος αφού ακολουθεί κατά γράμμα αυτά που λέει ο ΠΟΥ, υποστηρίζει τον αποκλειστικό μητρικό θηλασμό για 6 μήνες καθώς και την συνέχιση του για δύο χρόνια??!!! ή μήπως θεωρεί ότι οι γαλακτοβιομηχανίες σε αυτό το θέμα προσφέρουν περισσότερα στα μωρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι οχι μονο.......το εμβολιο αυτο απαγορευεται σε οποιον εχει αυτοανοσο η προδιαθεση για αυτοανοσο....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Όλοι αυτοί που υποστηρίζουν τον εμβολιασμό κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αναρωτήθηκαν ποτέ γιατί δεν προτείνεται το εμβόλιο κατά το πρώτο τρίμηνο; Γιατί πολύ απλά το πρώτο τρίμηνο αναπτύσσονται τα ζωτικά όργανα του παιδιού. Το μωράκι όμως δεν συνεχίζει ν' αναπτύσσεται και στα επόμενα τρίμηνα; Ο εγκέφαλός του δεν έχει ραγδαία αύξηση κατά το τρίτο τρίμηνο;

Πολλοί υποστηρίζουνε ότι δεν θα πρέπει τα παιδάκια να εμβολιάζονται όσο αναπτύσσεται το ανοσοποιητικό τους σύστημα, δηλ. τα πρώτα 5-7 έτη της ζωής τους (αυτή είναι και η συνήθης ηλικία φυσικού αποθηλασμού), γιατί κάθε παρέμβαση μπορεί να αποβεί μοιραία!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

ο συγκεκριμένος παιδίατρος αφού ακολουθεί κατά γράμμα αυτά που λέει ο ΠΟΥ, υποστηρίζει τον αποκλειστικό μητρικό θηλασμό για 6 μήνες καθώς και την συνέχιση του για δύο χρόνια??!!! ή μήπως θεωρεί ότι οι γαλακτοβιομηχανίες σε αυτό το θέμα προσφέρουν περισσότερα στα μωρά!!!

 

 

Για να μην τον αδικήσω στο θέμα του θηλασμού με ενθάρρυνε. Ποτέ δεν πρότεινε ξένο. Απλά στον 6 μήνα πρότεινε ρυζάλευρο. Σιγά μην τον άκουσα, τα δικά μου έκανα. Αλλά τελευταία μου τα χαλάσε. Μια που μου την είπε για το co-sleeping (ας έρθει αυτός 4 φορές μες την νύχτα να θηλάζει και ας μου πει μετά κουβέντα), και μία τώρα με τα εμβόλια. Ουφ!! Δεν είναι κανείς να την ψάχνει λίγο παραπάνω!!!!! Σε περνάνε για υστερικιά.

Link to comment
Share on other sites

Polio Vaccine Blamed for Outbreaks in Nigeria

 

Για όσους φοβούνται την πολιομυελίτιδα!

 

 

Συγνώμι αλλά και αυτού του είδους κείμενα-μελέτες και όπως αλλιώς ονομάζοντε για'μενα είναι "τρομοκρατία", πως είναι επίκαιρη τώρα η τρομοκρατία για τη φονική γρίπη, ακριβώς το ίδιο....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:shock:

Την τρομοκρατία πού την είδες εσύ; Στο γεγονός ότι στη Νιγηρία και στις άλλες αφρικανικές χώρες στέλνουνε εμβόλιο με ζωντανό ιό;;;

 

Nigeria and most other poor nations use an oral polio vaccine because it's cheaper, easier, and protects entire communities. But it's made from a live polio virus which carries a small risk of causing polio. In even rarer instances, the virus in the vaccine can mutate into a deadlier version that ignites new outbreaks.

 

http://www.msnbc.msn.com/id/32418446/ns/health-infectious_diseases

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η πολιομυελίτιδα είναι σοβαρή ασθένεια και άσχετα με το τι έγινε ή δεν έγινε στη Νιγηρία αυτός δεν είναι λόγος (για μένα πάντα) να μην κάνω το αντίστοιχο εμβόλιο στα παιδιά μου.

 

Εγώ ούσα ανάποδος άνθρωπος ξεκίνησα εντελώς αντίστροφα από ότι οι περισσότεροι γονείς: Η πρώτη μας παιδίατρος είχε "εναλλακτικές" απόψεις και ήταν κατά των εμβολίων. Κατόπιν αλλάξαμε....

 

Θυμάμαι όταν η κόρη μου έγινε μερικών μηνών, μας ρώτησε αν θέλουμε να της κάνουμε εμβόλια ή όχι. Τότε είχα μπει σε σοβαρό δίλημμα γιατί από τη μια φοβόμουν τις πιθανές παρενέργειες των εμβολίων, από την άλλη την πιθανότητα να νοσήσει από σοβαρές ασθένειες λόγω του ότι δεν θα έχει εμβολιαστεί. Δεν φοβόμουν την ιλαρά για παράδειγμα, αλλά τι γίνεται με την πολιομυελίτιδα; Η απάντηση της γιατρού με ενόχλησε πάρα πολύ καθώς μου είπε με πονηρό ύφος: Μη σε νοιάζει. Αφού εμβολιάζονται όλοι οι υπόλοιποι, δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.

 

Κατά την άποψή μου ασθένειες όπως η πολιομυελίτιδα, ο τέτανος η ηπατίτιδα Β δεν δέχονται διαπραγματευση ως προς τον εμβολιασμό. Κατά την άποψή μου.:wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

:shock:

Την τρομοκρατία πού την είδες εσύ; Στο γεγονός ότι στη Νιγηρία και στις άλλες αφρικανικές χώρες στέλνουνε εμβόλιο με ζωντανό ιό;;;

 

Rosie όταν κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις ενώ είμαι σίγουρη ότι καταλαβαίνεις πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω....

 

 

Η απάντηση της γιατρού με ενόχλησε πάρα πολύ καθώς μου είπε με πονηρό ύφος: Μη σε νοιάζει. Αφού εμβολιάζονται όλοι οι υπόλοιποι, δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.

 

επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη δε λέω...

 

Κατά την άποψή μου ασθένειες όπως η πολιομυελίτιδα, ο τέτανος η ηπατίτιδα Β δεν δέχονται διαπραγματευση ως προς τον εμβολιασμό. Κατά την άποψή μου.:wink:

 

το έχω ξαναπεί..συμφωνώ για εμένα επίσης πολύ σημαντικό είναι και αυτό του πνευμονιόκοκου...

 

Επίσης διαβάζοντας εδώ μέσα έχω μετανιώσει σίγουρα για mmr όχι ως προς παρενέργιες αλλά ως μάλλον περιττό...φυσικά δεν έχω κάνει γαστρεντερίτιδα το θεωρώ περιττό και βλέπουμε...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

4Κατά την άποψή μου ασθένειες όπως η πολιομυελίτιδα, ο τέτανος η ηπατίτιδα Β δεν δέχονται διαπραγματευση ως προς τον εμβολιασμό. Κατά την άποψή μου.:wink:

 

Σε αυτό οφείλω να συμφωνήσω αν θέλω να είμαι συνεπής με τα πιστεύω μου.

 

Προσωπικά είμαι αντίθετη στην πληθώρα των εμβολίων που χορηγούνται και στην ηλικία έναρξης του εμβολιασμού. Είμαι επίσης αντίθετη στη νοοτροπία που θέλει τον εμβολιασμό πανάκεια εναντίον κάθε νόσου.

 

Επειδή όμως θεωρώ πως στις περισσότερες των περιπτώσεων τα πράγματα δεν είναι μόνο άσπρα ή μαύρα, γι' αυτό κι έχω κάνει μια αξιολόγηση των εμβολιων κι έχω καταλήξει σε ορισμένα που θα ήθελα να κάνει η μικρή μου.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Gia τον πνευμονιοκοκκο Νταλια, ειχαμε ενημερωση στο δημο την προηγουμενη βδομαδα απο καθηγητη του Ευαγγελισμου για τη γριπη και τον ρωτησε μια γνωστη μου αν πρεπει να γινει του πνευμονιοκοκκου και της απαντησε οτι ειναι εντελως περιττο.......εμεις βεβαια το καναμε περσι μετα απο μεγαλη τρομοκρατια της γιατρου μας, για να διαπιστωσω επειτα οτι καλυπτει λιγους μονο ιους αναμεσα σε εκατονταδες που υπαρχουν, ενω εχει και σοβαρες παρενεργειες συχνα (εμας μας υποτροπιασε την δερματιτιδα και τα εκζεματα πανω που τα ειχαμε ξεπερασει)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Gia τον πνευμονιοκοκκο Νταλια, ειχαμε ενημερωση στο δημο την προηγουμενη βδομαδα απο καθηγητη του Ευαγγελισμου για τη γριπη και τον ρωτησε μια γνωστη μου αν πρεπει να γινει του πνευμονιοκοκκου και της απαντησε οτι ειναι εντελως περιττο.......εμεις βεβαια το καναμε περσι μετα απο μεγαλη τρομοκρατια της γιατρου μας, για να διαπιστωσω επειτα οτι καλυπτει λιγους μονο ιους αναμεσα σε εκατονταδες που υπαρχουν, ενω εχει και σοβαρες παρενεργειες συχνα (εμας μας υποτροπιασε την δερματιτιδα και τα εκζεματα πανω που τα ειχαμε ξεπερασει)

 

Όσο αναφορά τη νέα γρίπη ναι το έγραψα και σε άλλο θέμα ότι δεν καλύπτει συμφωνώ.

Ότι καλύπτει κάποια στελέχη του πνευμονιόκοκου ναι το γνωρίζω..

Αλλά vera μου όταν το παιδάκι της ξαδερφης μου πέρυσι το καλοκαίρι κόντεψαμε να το "χάσουμε" 5 ετών από πνευμονιόκοκο εγώ προσωπικά το εντάσσω σ'αυτά που δεν μετανιώνω που έκανα και θα έκανα και στο μέλλον...

 

Οσο και να διαβάζουμε βιβλιογραφίες κ.τ.λ ένας ακόμη παράγοντας που μας κάνει να πέρνουμε τις αποφάσεις μας πιστεύω είναι και οι προσωπικές εμπειρίες που έχουμε από στενό περιβάλλον ( και φυσικά δεν εννοώ αυτό που ακούσαμε από το γιο του ψιλικατζή ) καταστάσεις που τις βιώσαμε...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

:roll::roll:

Σκοταδισμός υπάρχει όταν δεν υπάρχει προβληματισμός. Από τη στιγμή που υπάρχει προβληματισμός ( έτσω από τη μια πλευρά ) κάτι πάει να γίνει...

 

όταν φοράμε "παρωπίδες" όμως και δε βλέπουμε ότι δυστυχώς εκτός από το άσπρο και το μάυρο υπάρχει και το γκρι εκεί δημιουργούνται πολύ μεγαλύτερα προβλήματα...αλλά το να βγάλει κάποιος τις παρωπίδες θέλει πολύ κόπο...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

:roll::roll:

Σκοταδισμός υπάρχει όταν δεν υπάρχει προβληματισμός. Από τη στιγμή που υπάρχει προβληματισμός ( έτσω από τη μια πλευρά ) κάτι πάει να γίνει...

 

όταν φοράμε "παρωπίδες" όμως και δε βλέπουμε ότι δυστυχώς εκτός από το άσπρο και το μάυρο υπάρχει και το γκρι εκεί δημιουργούνται πολύ μεγαλύτερα προβλήματα...αλλά το να βγάλει κάποιος τις παρωπίδες θέλει πολύ κόπο...

 

Θα έλεγα ότι ο κυριότερος εχθρός της προόδου δεν είναι ο σκοταδισμός (από αυτόν έχει πιθανότητες να βγει κανείς αν δει λίγο φως) αλλά ο φανατισμός. Από όποια μεριά κι αν προέρχεται και προς όποια μεριά κι αν εκπορεύεται...

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω κι εγω με το φανατισμό και το λεω συνεχεια be open-minded!

Κι εγω θεωρω κάποιες ασθενειες επικίνδυνες και θα ήθελα να κάνω εμβόλιο πχ της φυμιατιωσης αλλα ειναι το μονο που ειναι τοσο μάπα και το λενε και οι κλασσικοι παιδιατροι :(

 

Την πολυομελυτιδα δεν την "φοβαμαι" απο την αποψη οτι εχει εξαλειφθει πλήρως πλεον. Για τον τετανο καναμε...

Link to comment
Share on other sites

DIMITRALI το ίδιο πράγμα λέμε..εσύ το λες φανατισμό εγώ το λέω παρωπιδες

 

Nαι, συμφώνησα μαζί σου επί της ουσίας, απλά διαφοροποιήθηκα στην ορολολογία.

 

Και συμφωνώ και με τη yogini σε όλα πλην της φυματίωσης.

 

Την ίδια την αρρώστια τη σκέφτομαι γιατί θερίζει ακόμη. Αλλά το εμβόλιο είναι όπως λες τελειως μάπα. Παρέχει προστασία 25%. Αξίζει τον κόπο; Το σκέφτομαι...

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Δημητρα μου ειπε και η παιδιατρος να μην το κάνουμε της φυματιωσης γιατι μετά βγαινει πάντα θετική η μαντου και δεν ξέρεις αν εχει ερθει σε επαφή με την αρρωστια....

Φτιαχνουν λεει καινουργιο αλλα και παλι θα ειναι αδοκίμαστο οπότε....

Ενα κοριτσακι που ξερουμε κόλλησε φυματιωση 10 μηνων!!! δεν ξερουν απο ποιον....πηρε αγωγη νομιζω για αρκετο καιρό και ειναι καλα.

Ειπαμε οι ασθενειες αυτες δεν ειναι θανατηφόρες στο συνολο τους και σπάνιες οι περισσοτερες εξου και ο ενδοιασμος καποιων απο εμας για τον μαζικό εμβολιασμο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για θυμήστε μου λίγο για της φυματίωσης ( πέρασε και καιρός ), εγώ θυμάμαι ότι έκανε κάτι σε τεστ και θα μου έλεγε αν έπρεπε να το κάνω ή όχι...θυμάμαι κάτι λάθος...?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

To εμβόλιο της φυματίωσης το κάνουν στο δημοτικό. Στην πρώτη τάξη. Το μαντού σε μικρή ηλικία.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...