Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εκτίμηση αγαθών στην παιδική ηλικία


Recommended Posts

πρίν από 28 λεπτά , samsympan είπε:

Παιδιά αυτό με τα παπούτσια έχει να κάνει και με το κατά πόσο "ζεις" στο πάτωμα. Εμείς (εγώ και λόγω καταγωγή, κιλίμια, κλπ... πλάκα κάνω...το κόβω μπαγιάτεψε το αστείο) Εμείς καθόμαστε σχεδόν την μισή ημέρα κάτω στα χαλιά. Τα παιδιά παίζουν εννοείται. Εμείς μπορεί να αράξουμε σε μαξιλάρες να χαζέψουμε τηλεόραση ή να διαβάσουμε παραμύθι. Επίσης λόγω περιορισμένου χώρου, το πάτωμα-το χαλί-μαξιλάρες εξυπηρετεί και να καθόμαστε οκλαδόν όταν έχουμε επισκέπτες. Παλιά με τα παιδιά πιο μικρά στρώναμε τραπεζομάντηλο και κάναμε πικ νικ. Ή τρώμε οκλαδόν πάλι στο τραπεζάκι σαλονιού καμιά φορά. Κλπ. Οπότε όποιος κάνει τέτοια χρήση δεν μπορεί να διανοηθεί παπούτσια εντός.

 

Κι εμεις κατω παιζουμε ολη μερα, αλλα με τα παπουτσια μπαινουμε σπιτι! 

Παντως μεχρι που σαν φοιτητρια γνωρισα φιλους απο Θεσσαλονικη και Βεροια και πηγα στα πατρικά τους, 20 χρονια ποτέ κανεις σε κανενα σπιτι δεν μας ειχε πει να βγαλουμε παπουτσια. Γι'αυτο λεω οτι μαλλον ειναι τοπικη συνηθεια.

Σε σπιτια με μωρα που μπουσουλανε το εχω δει και στην Αθηνα, αλλιως οχι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 241
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς δεν περνάμε πολλή ώρα στο πάτωμα αλλά τυχαίνει κι αυτό. Τέλος πάντων, η κάθε οικογένεια έχει τις δικές της συνήθειες και ο κάθε άνθρωπος τις δικές του απόψεις. Προσωπικά, δεν έχω θέμα να ασχοληθώ με την καθαριότητα του χώρου μου όταν φύγουν οι επισκέπτες αν και χρόνος πολύς δε μου περισσεύει συνήθως. Ωστόσο, δεν έχουμε και πολύ συχνά επισκέπτες. Όσο για τα χαλιά και μικρό παιδί όταν είχα, καθάριζα με ατμό, καθαριστικά-σαμπουάν χαλιών, ξύδι και τα γνωστά. Και ποτέ δεν αρρώστησε, σπάνια ιωσούλες. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , love kids είπε:

Όσο ήταν μικρό το παιδί, φυσικά και έπαιρνα μαζί μου το το φαγητό, την κρέμα του ή τα σνακ του. Και τώρα μπορεί να έχω στην τσάντα μου κάτι ελαφρύ, όπως κρακεράκια, αν πεινάσει πολύ μέχρι να έρθει η παραγγελία. Αλλά να πάρω, για παράδειγμα, σπιτικό γλυκό και να κεραστούμε οι μεγάλοι, όχι, δεν το κάνω. Ούτε λόγος να πάρω κάτι από τον φούρνο και να το φάμε από κει. Αυτό δεν επιτρέπεται και για λόγους εφορίας. 

Όσο για τα παπούτσια, αν ο άλλος έχει μωρό, θα τα βγάλω. Αν όχι, δε μου αρέσει να μου το ζητάνε και δεν πάω ξανά αν μου ζητηθεί. Ούτε όσο είχα μωρό δεν ζήτησα ποτέ από επισκέπτη να βγάλει τα παπούτσια του. Σκούπισμα, σφουγγάρισμα, ατμός, απολυμαντικά, όλα πια στις υπηρεσίες μας είναι. 

Καλά ναι αλλά άμα είναι μέρα παρά μέρα να έρχεται επισκέπτης και να πρέπει να πλένεις πάτωμα κάθε φορά που φεύγει συγνώμη κιόλας χαχα εγώ έχω θέμα με την καθαριότητα .. η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ζητήσει ποτέ η ίδια να βγάλει κάποιος παπούτσια αλλά όταν τα βγαζουν χαίρομαι τόσο πολύ. Μόνο και μόνο όλη αυτή η βρομιά που περπατάμε έξω και μόνο στην σκέψη ότι θα μπεις έτσι και στο σπίτι φρικαρω. Εγώ ας πούμε έχω θέμα με ρούχα από έξω να ξαπλώσω και σε καναπέ η κρεβάτι .. άλλο τα ρούχα του σπιτιού .. που και πάλι το πρωί που στρώνω τα κρεβάτια δεν μπορεί να ξαπλώσει κάποιο παιδί και να έρθει σε επαφή με σεντόνια ας πούμε. Γιατί Νταξει σέρνονται στο πάτωμα μετά δεν μπορώ και στο κρεβάτι με τα ίδια ρούχα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Super.mum είπε:

Καλά ναι αλλά άμα είναι μέρα παρά μέρα να έρχεται επισκέπτης και να πρέπει να πλένεις πάτωμα κάθε φορά που φεύγει συγνώμη κιόλας χαχα εγώ έχω θέμα με την καθαριότητα .. η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ζητήσει ποτέ η ίδια να βγάλει κάποιος παπούτσια αλλά όταν τα βγαζουν χαίρομαι τόσο πολύ. Μόνο και μόνο όλη αυτή η βρομιά που περπατάμε έξω και μόνο στην σκέψη ότι θα μπεις έτσι και στο σπίτι φρικαρω. Εγώ ας πούμε έχω θέμα με ρούχα από έξω να ξαπλώσω και σε καναπέ η κρεβάτι .. άλλο τα ρούχα του σπιτιού .. που και πάλι το πρωί που στρώνω τα κρεβάτια δεν μπορεί να ξαπλώσει κάποιο παιδί και να έρθει σε επαφή με σεντόνια ας πούμε. Γιατί Νταξει σέρνονται στο πάτωμα μετά δεν μπορώ και στο κρεβάτι με τα ίδια ρούχα. 

Περιττό να πούμε πως πάλι είμαστε εντελώς εκτός θέματος! Κι εγώ αγαπώ την καθαριότητα αν και μεταξύ του απόλυτα καθαρού σπιτιού και εποικοδομητικού χρόνου με την οικογένεια θα επιλέξω το δεύτερο. Με ρούχα που φοριούνται εκτός σπιτιού κι εμείς αποφεύγουμε όσο μπορούμε να ξαπλώνουμε σε κρεβάτια.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις δεν καθαριζουμε μολις φυγουν οι επισκεπτες, γιατι εχουμε καθαρισει αμεσως πριν. Αλλωστε παταμε και οι ιδιοι με παπουτσια καθε μερα. Για λιγο μεν (πριν φυγουμε για καπου ή μολις ερχομαστε απο καπου) αλλα παταμε, οποτε δεν ειναι το θεμα μας οι επισκεπτες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , little lamb είπε:

Εμεις δεν καθαριζουμε μολις φυγουν οι επισκεπτες, γιατι εχουμε καθαρισει αμεσως πριν. Αλλωστε παταμε και οι ιδιοι με παπουτσια καθε μερα. Για λιγο μεν (πριν φυγουμε για καπου ή μολις ερχομαστε απο καπου) αλλα παταμε, οποτε δεν ειναι το θεμα μας οι επισκεπτες.

Έτσι κι εμείς, πατάμε και με παπούτσια. Σίγουρα καθαρίζω πριν αλλά και μετά καθώς ναι μεν κι εμείς θα πατήσουμε για λίγο με παπούτσια κοντά στην είσοδο του σπιτιού αλλά όταν έχουμε επισκέπτες που φοράμε όλοι συνεχώς παπούτσια μετά χρειαζόμαστε ένα καθαρισματάκι πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αν πάω κάπου κ μου ζητήσουν να βγάλω παπούτσια θα νιώσω ανεπιθύμητη και βάρος και θα προτιμήσω  να μην ξαναπάω. Αν θεωρούν ότι θα τους βωμισω κ θα τους επιβαρύνω, καλύτερα να συναντιόμαστε εκτός. Εμείς απλώς δεν φοράμε παπούτσια μέσα στα δωμάτια κ γενικα προσπαθούμε να τα βγάζουμε μπαίνοντας ή έστω να μην κυκλοφορήσουμε πολύ, αλλά όχι ότι θα προβληματιστούμε. Εξάλλου μπαινοβγαινουμε στον κήπο κ τη βεράντα όλη μέρα κ γενικα μπαίνει σκόνη ή χώμα κ σκουπίζω 2 φορές σίγουρα. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, love kids είπε:

Ναι, ο καθένας κάνει ό,τι νομίζει. Δε χρειάζεται να συμφωνούν όλοι σε όλα. Εγώ π.χ. σε σπίτια που έμεναν ζευγάρι με μεγάλα παιδιά στην εφηβεία καθώς και ζευγάρι μόνο του και ήθελαν να βγάζουμε παπούτσια, η μία δε περίπτωση καλοκαίρι, δεν ξαναπάτησα. Σιγά μην περπατάω και ξυπόλητη στα πλακάκια στο ξένο σπίτι. Δεν ξαναπάω σπίτι τους κι είμαστε όλοι ευχαριστημένοι.

Πριν ρον κορονοιο δεν το έκανα ούτε εγώ..μετά μου έγινε συνήθεια.οχι το κολλάς έτσι βέβαια.σαμ αίσθηση στο χαλί.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς από τότε που κάναμε το παιδί δεν μπαίνουμε στο σπίτι με τα παπούτσια,όταν ερχετε κάποιος επισκεπτης δεν υπάρχει περίπτωση να του πω να τα βγάλει εκτός αν τα βγάλει μόνος του,εγώ όταν πηγαίνω σε κάποιο σπίτι επίσκεψη πάντα τα βγάζω δεν θέλω να πατάω με τα βρόμικα παπούτσια το πάτωμα ή τα χάλια που οι άλλοι πατάνε με κάλτσες ή ξυπόλυτοι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάντα μαζί μου ποδονάρια (ξεχνιέμαι και κυκλοφορώ με αυτά..) και αν πάω σε φιλικό σπίτι, τις παντόφλες μου! Θεωρώ αδιανόητο να αρχίσω να πατάω στα χαλιά των άλλων με τα παπούτσια μου! Σήμερα ήρθε ηλεκτρολόγος στο σπίτι ξέμεινα από ποδονάρια, του ζήτησα να βγάλει τα παπούτσια του (του έδωσα καλό tip!:razz:)! 

Πλέον πάντως, θεωρούν όλοι δεδομένο ότι δεν θα μπεις με παπούτσια στο σπίτι τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , Yovanna είπε:

Εγώ έχω πάντα μαζί μου ποδονάρια (ξεχνιέμαι και κυκλοφορώ με αυτά..) και αν πάω σε φιλικό σπίτι, τις παντόφλες μου! Θεωρώ αδιανόητο να αρχίσω να πατάω στα χαλιά των άλλων με τα παπούτσια μου! Σήμερα ήρθε ηλεκτρολόγος στο σπίτι ξέμεινα από ποδονάρια, του ζήτησα να βγάλει τα παπούτσια του (του έδωσα καλό tip!:razz:)! 

Πλέον πάντως, θεωρούν όλοι δεδομένο ότι δεν θα μπεις με παπούτσια στο σπίτι τους.

Εγώ αν πάω σε κάποιο σπίτι χαλαρά πχ περνάω από τη γειτόνισσα να πάρω κάτι ή να κάτσω λίγο, βγάζω πάντα τα παπούτσια αν έχουν χαλι. Αν όμως με καλούσε κάποιος πιο «επίσημα» κ οργανωμένα δεν θα μου άρεσε να μου ζητήσει να τα βγάλω. Γιατί είναι άλλη φάση πχ φοράς πιο καλά ρούχα, το σπίτι είναι τακτοποιημένο κλπ. Ή ακόμα χειρότερα αν είναι γιορτή κ φοράνε όλοι τα καλά τους, μου φαίνεται τελείως άκυρο να είναι χωρίς παπούτσια. Άλλο να πηγαίνεις σ ένα σπίτι συχνά για κουβεντούλα ή να παίζουν τα παιδιά, που πας άνετα κ χαλαρά, άλλο μια πιο προσεγμένη περίσταση. Εγω και καπνιστή ντρέπομαι να βγάλω στο μπαλκονι. Γι αυτό χειμώνα αποφεύγουμε να καλούμε κόσμο αν δεν έχει καιρό καλό για να κάτσουμε έξω γιατί δυστυχώς οι περισσότεροι καπνίζουν (όπως κ ο άντρας μου). Αν δέχομαι κάποιον σπίτι, αν τον έχω καλέσει, για μένα σημαίνει ότι τον δέχομαι όπως είναι και θα φροντίσω να περάσει καλά εκείνος πρώτα απ ολα. Αφου δεν θέλουμε κάπνισμα μέσα στο σπίτι κ δεν βολεύει να καθίσουμε όλοι έξω όλη την ώρα ή έστω αρκετά μεγάλο διάστημα, προτιμώ να τα πούμε κάπου εκτός σπιτιου. 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Έσπερος said:

Εγώ αν πάω σε κάποιο σπίτι χαλαρά πχ περνάω από τη γειτόνισσα να πάρω κάτι ή να κάτσω λίγο, βγάζω πάντα τα παπούτσια αν έχουν χαλι. Αν όμως με καλούσε κάποιος πιο «επίσημα» κ οργανωμένα δεν θα μου άρεσε να μου ζητήσει να τα βγάλω. Γιατί είναι άλλη φάση πχ φοράς πιο καλά ρούχα, το σπίτι είναι τακτοποιημένο κλπ. Ή ακόμα χειρότερα αν είναι γιορτή κ φοράνε όλοι τα καλά τους, μου φαίνεται τελείως άκυρο να είναι χωρίς παπούτσια. Άλλο να πηγαίνεις σ ένα σπίτι συχνά για κουβεντούλα ή να παίζουν τα παιδιά, που πας άνετα κ χαλαρά, άλλο μια πιο προσεγμένη περίσταση. Εγω και καπνιστή ντρέπομαι να βγάλω στο μπαλκονι. Γι αυτό χειμώνα αποφεύγουμε να καλούμε κόσμο αν δεν έχει καιρό καλό για να κάτσουμε έξω γιατί δυστυχώς οι περισσότεροι καπνίζουν (όπως κ ο άντρας μου). Αν δέχομαι κάποιον σπίτι, αν τον έχω καλέσει, για μένα σημαίνει ότι τον δέχομαι όπως είναι και θα φροντίσω να περάσει καλά εκείνος πρώτα απ ολα. Αφου δεν θέλουμε κάπνισμα μέσα στο σπίτι κ δεν βολεύει να καθίσουμε όλοι έξω όλη την ώρα ή έστω αρκετά μεγάλο διάστημα, προτιμώ να τα πούμε κάπου εκτός σπιτιου. 

Α καλά, στο σπίτι μου έχει να μπει καπνιστής 15 χρόνια, από τότε που είχα κάνει μια μάζωξη για τη γιορτή μου, την οποία οι καπνιστές κατέστρεψαν διότι ήταν όλο το βράδυ στο μπαλκόνι και κάπνιζαν, και είμασταν μισοί μέσα, μισοί έξω. Από τότε καπνιστές μόνο εκτός σπιτιού. Όταν ζούσα στο Παρίσι, επειδή όλοι κάπνιζαν εκεί, δεν με ένοιαζε τόσο. Αφότου γύρισα Ελλάδα, χωρίσαμε τα τσανάκια μας με τους καπνιστές.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Yovanna είπε:

Πλέον πάντως, θεωρούν όλοι δεδομένο ότι δεν θα μπεις με παπούτσια στο σπίτι τους.

 

Εγω δεν το εχω δει αυτο. Μονο σε ενα σπιτι με μωρο μας το ζητησαν οταν ηταν πολυ μικρο, μηνων. Μετα οχι. Και μονο ενας φιλος μας ρωταει να τα βγαλει οποτε εχει ερθει. Λογω της μικρης ομως, παλια στο πατρικο μου δεν το ελεγε. Οποτε δεν ειναι και τοσο δεδομενο.

Εμενα δεν με πειραζει καθολου παντως, παρολο που γενικα ειμαι σιχασιαρα και βαζω συχνα οινοπνευμα στα χερια μου κλπ. Αλλα για τα παπουτσια και τα ρουχα απ'εξω μεσα στο σπιτι δεν με πειραζει. Αφου ουτως ή αλλως εκτιθεμεθα στα μικροβια οταν ειμαστε εξω, και το παιδι καθεται οπουδηποτε εξω, δεν γλιτωνουμε κατι. Δεν το ειχαμε και ποτε στο πατρικο μου οπότε μου ηταν κατι τελειως ξενο οταν το πρωτοειδα. Ουτε σε επισκεψεις σε αλλα σπιτια το ειχα δει 20 χρονια. 

Οσοι δεν φορατε και ρουχα απ'εξω μεσα στο σπιτι, οταν ερχεται κοσμος και καθεται στον καναπε τον καθαριζετε μετα; Νομιζω πως αφου καθονται αλλοι, μπορουμε να κατσουμε κι εμεις, που στο κατω κατω ξερουμε πού κατσαμε πριν.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , little lamb είπε:

Οσοι δεν φορατε και ρουχα απ'εξω μεσα στο σπιτι, οταν ερχεται κοσμος και καθεται στον καναπε τον καθαριζετε μετα; Νομιζω πως αφου καθονται αλλοι, μπορουμε να κατσουμε κι εμεις, που στο κατω κατω ξερουμε πού κατσαμε πριν.

Αυτό εγω το τηρώ πιο σχολαστικά. Τα ρούχα του σχολείου βασικά, προσπαθώ να τα βγάζω αμέσως κ να τα αερίζω καλύτερα. κ ο άντρας μου το ίδιο κ του μικρου πάνε κατευθείαν άπλυτα. Επιςης για τον ίδιο λόγο δν μ αρέσει να κυκλοφορώ με πιτζάμες, θέλω να τις νιώθω καθαρές ότι είναι μόνο για το κρεβάτι. Αλλά άμα το πάμε έτσι μακριά, τ ρούχα του παιδιού ακούμπησαν στο κάθισμα του αυτοκινήτου που μετά θα κάτσει με τα καθαρα κλπ οπότε δεν βγάζεις άκρη. Γι αυτό τέτοιες συνήθειας τις θεωρώ μικρούς χαριτωμένους ψυχαναγκασμους κ όχι αληθινά μέτρα υγιεινής όπως είναι πχ το πλύσιμο των χεριών. Από το μπες βγες εμένα βασικά η σκόνη μ ενοχλεί. Αλλά δεν μπορώ να μπω στη διαδικασια να αλλάζω παντόφλες για να βγω στο μπαλκονι πχ μην τυχόν κ φέρω κάτι μέσα. Ας σκουπίσω μια φορά παραπάνω ο,τι δεν συγκρατήσει το πατάκι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , little lamb είπε:

Οσοι δεν φορατε και ρουχα απ'εξω μεσα στο σπιτι, οταν ερχεται κοσμος και καθεται στον καναπε τον καθαριζετε μετα;

Αλλάζω ριχτάρια! 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 48 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αλλά άμα το πάμε έτσι μακριά, τ ρούχα του παιδιού ακούμπησαν στο κάθισμα του αυτοκινήτου που μετά θα κάτσει με τα καθαρα κλπ οπότε δεν βγάζεις άκρη. Γι αυτό τέτοιες συνήθειας τις θεωρώ μικρούς χαριτωμένους ψυχαναγκασμους κ όχι αληθινά μέτρα υγιεινής όπως είναι πχ το πλύσιμο των χεριών. 

 

Αυτο εννοω. Το παραδειγμα με το αυτοκινητο με εκφραζει απολυτα. Το ιδιο και το καροτσι, θα βαλεις το μωρο εξω, θα το βαλεις και στο σπιτι. Ή αυτο που ειπες οτι στα δωματια μονο με παντοφλες. Με τις ιδιες παντοφλες ομως παμε στο σαλονι, οποτε; Ή ας πουμε δεν θα κατσουμε ποτε με πιτζαμα στον καναπε; Εμενα μου φαινεται πολλη καταναλωση φαιας ουσιας ολο αυτο. Τα μικρα παιδια πιανουν ακομα και τις σολες των παπουτσιων τους, και στο σχολειο μασουλανε το μολυβι που τους επεσε κατω, δεν νομιζω να πειραζει το να κατσουν σε ενα πατωμα ή χαλι πατημενο απο παπουτσια. (Εκτος αν μιλαμε για τη φαση της αποστειρωσης εννοειται). Τα λεω και στον εαυτο μου για να τα ακουω που πλενω χερια ολη την ωρα ενω δεν χρειαζεται, και που αν ακουμπησω το καπακι του σκουπιδοντενεκε βαζω οινοπνευμα!

 

Αν τα κανουμε για μια αισθηση καθαριοτητας οκ, αλλα για υγιεινη δεν νομιζω οτι προσφερει κατι φοβερο το να μην μπουν στο σπιτι μικροβια αν ολη μερα εκτιθεσαι σε αυτα σε συγκοινωνιες κλπ 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , little lamb είπε:

Αν τα κανουμε για μια αισθηση καθαριοτητας οκ, αλλα για υγιεινη δεν νομιζω οτι προσφερει κατι φοβερο το να μην μπουν στο σπιτι μικροβια αν ολη μερα εκτιθεσαι σε αυτα σε συγκοινωνιες κλπ 

Βασικά δεν είναι κακό κιόλας, δεν μπορείς να ζεις στην αποστείρωση, δεν ειναι καλό. Το θέμα στη συγκοινωνία είναι ο αέρας που αναπνέεις, όχι η χειρολαβή που πιάνεις και μετά πλένεσαι και φυσικά δεν κολλάς κάτι επειδή ο πισινός σου ακούμπσε το κάθισμα (ούτε καν ο πισινός δλδ, αφού φοράς ρούχα).

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εγω αν πάω κάπου κ μου ζητήσουν να βγάλω παπούτσια θα νιώσω ανεπιθύμητη και βάρος και θα προτιμήσω  να μην ξαναπάω. Αν θεωρούν ότι θα τους βωμισω κ θα τους επιβαρύνω, καλύτερα να συναντιόμαστε εκτός. Εμείς απλώς δεν φοράμε παπούτσια μέσα στα δωμάτια κ γενικα προσπαθούμε να τα βγάζουμε μπαίνοντας ή έστω να μην κυκλοφορήσουμε πολύ, αλλά όχι ότι θα προβληματιστούμε. Εξάλλου μπαινοβγαινουμε στον κήπο κ τη βεράντα όλη μέρα κ γενικα μπαίνει σκόνη ή χώμα κ σκουπίζω 2 φορές σίγουρα. 

Α εμείς έχουμε άλλες παντόφλες για τον κήπο και άλλες για το σπίτι. Συνήθως στον κήπο φοράμε κροκς 

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εγώ αν πάω σε κάποιο σπίτι χαλαρά πχ περνάω από τη γειτόνισσα να πάρω κάτι ή να κάτσω λίγο, βγάζω πάντα τα παπούτσια αν έχουν χαλι. Αν όμως με καλούσε κάποιος πιο «επίσημα» κ οργανωμένα δεν θα μου άρεσε να μου ζητήσει να τα βγάλω. Γιατί είναι άλλη φάση πχ φοράς πιο καλά ρούχα, το σπίτι είναι τακτοποιημένο κλπ. Ή ακόμα χειρότερα αν είναι γιορτή κ φοράνε όλοι τα καλά τους, μου φαίνεται τελείως άκυρο να είναι χωρίς παπούτσια. Άλλο να πηγαίνεις σ ένα σπίτι συχνά για κουβεντούλα ή να παίζουν τα παιδιά, που πας άνετα κ χαλαρά, άλλο μια πιο προσεγμένη περίσταση. Εγω και καπνιστή ντρέπομαι να βγάλω στο μπαλκονι. Γι αυτό χειμώνα αποφεύγουμε να καλούμε κόσμο αν δεν έχει καιρό καλό για να κάτσουμε έξω γιατί δυστυχώς οι περισσότεροι καπνίζουν (όπως κ ο άντρας μου). Αν δέχομαι κάποιον σπίτι, αν τον έχω καλέσει, για μένα σημαίνει ότι τον δέχομαι όπως είναι και θα φροντίσω να περάσει καλά εκείνος πρώτα απ ολα. Αφου δεν θέλουμε κάπνισμα μέσα στο σπίτι κ δεν βολεύει να καθίσουμε όλοι έξω όλη την ώρα ή έστω αρκετά μεγάλο διάστημα, προτιμώ να τα πούμε κάπου εκτός σπιτιου. 

Θυμάμαι σε πάρτυ που φυσικά δεν λέω να βγάλουν παπούτσια αλλά είχα ένα ζευγάρι φίλοι μας που το κάνανε μόνοι τους όπως πάντα. Βρε λέω σήμερα ειδικά βλέπεις τι γίνεται όλοι μπαίνουν έτσι τραπέζι κάνουμε. Όχι εκείνοι επέμεναν και είχαν κολλήσει να τα βγάλουν 

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εγώ αν πάω σε κάποιο σπίτι χαλαρά πχ περνάω από τη γειτόνισσα να πάρω κάτι ή να κάτσω λίγο, βγάζω πάντα τα παπούτσια αν έχουν χαλι. Αν όμως με καλούσε κάποιος πιο «επίσημα» κ οργανωμένα δεν θα μου άρεσε να μου ζητήσει να τα βγάλω. Γιατί είναι άλλη φάση πχ φοράς πιο καλά ρούχα, το σπίτι είναι τακτοποιημένο κλπ. Ή ακόμα χειρότερα αν είναι γιορτή κ φοράνε όλοι τα καλά τους, μου φαίνεται τελείως άκυρο να είναι χωρίς παπούτσια. Άλλο να πηγαίνεις σ ένα σπίτι συχνά για κουβεντούλα ή να παίζουν τα παιδιά, που πας άνετα κ χαλαρά, άλλο μια πιο προσεγμένη περίσταση. Εγω και καπνιστή ντρέπομαι να βγάλω στο μπαλκονι. Γι αυτό χειμώνα αποφεύγουμε να καλούμε κόσμο αν δεν έχει καιρό καλό για να κάτσουμε έξω γιατί δυστυχώς οι περισσότεροι καπνίζουν (όπως κ ο άντρας μου). Αν δέχομαι κάποιον σπίτι, αν τον έχω καλέσει, για μένα σημαίνει ότι τον δέχομαι όπως είναι και θα φροντίσω να περάσει καλά εκείνος πρώτα απ ολα. Αφου δεν θέλουμε κάπνισμα μέσα στο σπίτι κ δεν βολεύει να καθίσουμε όλοι έξω όλη την ώρα ή έστω αρκετά μεγάλο διάστημα, προτιμώ να τα πούμε κάπου εκτός σπιτιου. 

Θυμάμαι σε πάρτυ που φυσικά δεν λέω να βγάλουν παπούτσια αλλά είχα ένα ζευγάρι φίλοι μας που το κάνανε μόνοι τους όπως πάντα. Βρε λέω σήμερα ειδικά βλέπεις τι γίνεται όλοι μπαίνουν έτσι τραπέζι κάνουμε. Όχι εκείνοι επέμεναν και είχαν κολλήσει να τα βγάλουν 

 

1 ώρα πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Αλλάζω ριχτάρια! 

 

 

Και εγώ! 

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εγώ αν πάω σε κάποιο σπίτι χαλαρά πχ περνάω από τη γειτόνισσα να πάρω κάτι ή να κάτσω λίγο, βγάζω πάντα τα παπούτσια αν έχουν χαλι. Αν όμως με καλούσε κάποιος πιο «επίσημα» κ οργανωμένα δεν θα μου άρεσε να μου ζητήσει να τα βγάλω. Γιατί είναι άλλη φάση πχ φοράς πιο καλά ρούχα, το σπίτι είναι τακτοποιημένο κλπ. Ή ακόμα χειρότερα αν είναι γιορτή κ φοράνε όλοι τα καλά τους, μου φαίνεται τελείως άκυρο να είναι χωρίς παπούτσια. Άλλο να πηγαίνεις σ ένα σπίτι συχνά για κουβεντούλα ή να παίζουν τα παιδιά, που πας άνετα κ χαλαρά, άλλο μια πιο προσεγμένη περίσταση. Εγω και καπνιστή ντρέπομαι να βγάλω στο μπαλκονι. Γι αυτό χειμώνα αποφεύγουμε να καλούμε κόσμο αν δεν έχει καιρό καλό για να κάτσουμε έξω γιατί δυστυχώς οι περισσότεροι καπνίζουν (όπως κ ο άντρας μου). Αν δέχομαι κάποιον σπίτι, αν τον έχω καλέσει, για μένα σημαίνει ότι τον δέχομαι όπως είναι και θα φροντίσω να περάσει καλά εκείνος πρώτα απ ολα. Αφου δεν θέλουμε κάπνισμα μέσα στο σπίτι κ δεν βολεύει να καθίσουμε όλοι έξω όλη την ώρα ή έστω αρκετά μεγάλο διάστημα, προτιμώ να τα πούμε κάπου εκτός σπιτιου. 

Θυμάμαι σε πάρτυ που φυσικά δεν λέω να βγάλουν παπούτσια αλλά είχα ένα ζευγάρι φίλοι μας που το κάνανε μόνοι τους όπως πάντα. Βρε λέω σήμερα ειδικά βλέπεις τι γίνεται όλοι μπαίνουν έτσι τραπέζι κάνουμε. Όχι εκείνοι επέμεναν και είχαν κολλήσει να τα βγάλουν 

 

1 ώρα πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Αλλάζω ριχτάρια! 

 

 

Και εγώ! 

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εγώ αν πάω σε κάποιο σπίτι χαλαρά πχ περνάω από τη γειτόνισσα να πάρω κάτι ή να κάτσω λίγο, βγάζω πάντα τα παπούτσια αν έχουν χαλι. Αν όμως με καλούσε κάποιος πιο «επίσημα» κ οργανωμένα δεν θα μου άρεσε να μου ζητήσει να τα βγάλω. Γιατί είναι άλλη φάση πχ φοράς πιο καλά ρούχα, το σπίτι είναι τακτοποιημένο κλπ. Ή ακόμα χειρότερα αν είναι γιορτή κ φοράνε όλοι τα καλά τους, μου φαίνεται τελείως άκυρο να είναι χωρίς παπούτσια. Άλλο να πηγαίνεις σ ένα σπίτι συχνά για κουβεντούλα ή να παίζουν τα παιδιά, που πας άνετα κ χαλαρά, άλλο μια πιο προσεγμένη περίσταση. Εγω και καπνιστή ντρέπομαι να βγάλω στο μπαλκονι. Γι αυτό χειμώνα αποφεύγουμε να καλούμε κόσμο αν δεν έχει καιρό καλό για να κάτσουμε έξω γιατί δυστυχώς οι περισσότεροι καπνίζουν (όπως κ ο άντρας μου). Αν δέχομαι κάποιον σπίτι, αν τον έχω καλέσει, για μένα σημαίνει ότι τον δέχομαι όπως είναι και θα φροντίσω να περάσει καλά εκείνος πρώτα απ ολα. Αφου δεν θέλουμε κάπνισμα μέσα στο σπίτι κ δεν βολεύει να καθίσουμε όλοι έξω όλη την ώρα ή έστω αρκετά μεγάλο διάστημα, προτιμώ να τα πούμε κάπου εκτός σπιτιου. 

Θυμάμαι σε πάρτυ που φυσικά δεν λέω να βγάλουν παπούτσια αλλά είχα ένα ζευγάρι φίλοι μας που το κάνανε μόνοι τους όπως πάντα. Βρε λέω σήμερα ειδικά βλέπεις τι γίνεται όλοι μπαίνουν έτσι τραπέζι κάνουμε. Όχι εκείνοι επέμεναν και είχαν κολλήσει να τα βγάλουν 

 

1 ώρα πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Αλλάζω ριχτάρια! 

 

 

Και εγώ! 

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εγώ αν πάω σε κάποιο σπίτι χαλαρά πχ περνάω από τη γειτόνισσα να πάρω κάτι ή να κάτσω λίγο, βγάζω πάντα τα παπούτσια αν έχουν χαλι. Αν όμως με καλούσε κάποιος πιο «επίσημα» κ οργανωμένα δεν θα μου άρεσε να μου ζητήσει να τα βγάλω. Γιατί είναι άλλη φάση πχ φοράς πιο καλά ρούχα, το σπίτι είναι τακτοποιημένο κλπ. Ή ακόμα χειρότερα αν είναι γιορτή κ φοράνε όλοι τα καλά τους, μου φαίνεται τελείως άκυρο να είναι χωρίς παπούτσια. Άλλο να πηγαίνεις σ ένα σπίτι συχνά για κουβεντούλα ή να παίζουν τα παιδιά, που πας άνετα κ χαλαρά, άλλο μια πιο προσεγμένη περίσταση. Εγω και καπνιστή ντρέπομαι να βγάλω στο μπαλκονι. Γι αυτό χειμώνα αποφεύγουμε να καλούμε κόσμο αν δεν έχει καιρό καλό για να κάτσουμε έξω γιατί δυστυχώς οι περισσότεροι καπνίζουν (όπως κ ο άντρας μου). Αν δέχομαι κάποιον σπίτι, αν τον έχω καλέσει, για μένα σημαίνει ότι τον δέχομαι όπως είναι και θα φροντίσω να περάσει καλά εκείνος πρώτα απ ολα. Αφου δεν θέλουμε κάπνισμα μέσα στο σπίτι κ δεν βολεύει να καθίσουμε όλοι έξω όλη την ώρα ή έστω αρκετά μεγάλο διάστημα, προτιμώ να τα πούμε κάπου εκτός σπιτιου. 

Θυμάμαι σε πάρτυ που φυσικά δεν λέω να βγάλουν παπούτσια αλλά είχα ένα ζευγάρι φίλοι μας που το κάνανε μόνοι τους όπως πάντα. Βρε λέω σήμερα ειδικά βλέπεις τι γίνεται όλοι μπαίνουν έτσι τραπέζι κάνουμε. Όχι εκείνοι επέμεναν και είχαν κολλήσει να τα βγάλουν 

 

1 ώρα πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Αλλάζω ριχτάρια! 

 

 

Και εγώ! 

Link to comment
Share on other sites

Και τα αλλαζετε αμεσως τα ριχταρια; Δηλαδη προσεχετε μηπως κατσετε σε αυτα με τα ρουχα σπιτιου μολις φυγουν οι καλεσμενοι ή πριν ερθουν; Ή αντιστοιχα μηπως κατσετε με τα ρουχα της επισκεψης στο καθημερινο ριχταρι πριν ερθουν ή αφου φυγουν; Και τα τηρουν και οι αντρες σας; Πρεπει να τα δειξω στον αντρα μου αυτα, που με θεωρει υπερβολικη αν του λεω οτι το ταδε αντικειμενο ακουμπησε στο ταδε που το ειχαμε στην αποθηκη σε χαρτοκουτες ή αν μου δινει κατι και του λεω δεν το πιανω πριν πλυνω τα χερια μου γιατι εχω ακουμπησει καποια χαρτοκουτα κλπ. Εγω τα ξεπερασα λιγο αυτα οταν εκανα παιδι και ειδα οτι πιανουν τα παντα κ μετα βαζουν τα χερια στο στομα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Βασικά δεν είναι κακό κιόλας, δεν μπορείς να ζεις στην αποστείρωση, δεν ειναι καλό. Το θέμα στη συγκοινωνία είναι ο αέρας που αναπνέεις, όχι η χειρολαβή που πιάνεις και μετά πλένεσαι και φυσικά δεν κολλάς κάτι επειδή ο πισινός σου ακούμπσε το κάθισμα (ούτε καν ο πισινός δλδ, αφού φοράς ρούχα).

Εμεις κοψαμε τα παπουτσια μεσα στο σπιτι απο τα παιδια και μετα. Στην αρχη μου ηταν ξενο. τωρα το συνηθισα. Και βλεπω διαφορα,ειμαι ολη μερα με καλτσες και δεν λερωνονται! Το πολυ να σκονιστουν. Αλλα δεν εχουν μαυριλα! Το επιχειρημα του αντρα μου ειναι οτι παταμε ξυπολητοι και μετα ανεβαινουμε στα κρεβατια. Μη μεταφερουμε τις βρωμιες απο το δρομο μεσω των παπουτσιων. Λογικο μεν, παλια το παρεβλεπα. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, irin είπε:

Εμεις κοψαμε τα παπουτσια μεσα στο σπιτι απο τα παιδια και μετα. Στην αρχη μου ηταν ξενο. τωρα το συνηθισα. Και βλεπω διαφορα,ειμαι ολη μερα με καλτσες και δεν λερωνονται! Το πολυ να σκονιστουν. Αλλα δεν εχουν μαυριλα! Το επιχειρημα του αντρα μου ειναι οτι παταμε ξυπολητοι και μετα ανεβαινουμε στα κρεβατια. Μη μεταφερουμε τις βρωμιες απο το δρομο μεσω των παπουτσιων. Λογικο μεν, παλια το παρεβλεπα. 

Εγω δεν βλέπω μαυρίλα κι ας μην είμαστε σχολαστικοι. Σκόνη στα πόδια του μικρου ναι, κ κάτω θέλει σκούπισμα αλλά είναι μικρή επιφάνεια, κυρίως η είσοδος που βγάζει μπροστά στο καθιστικό. Η κουζινα γίνεται χάλια από άλλα κ όχι από τα παπούτσια. Μαυρίλα έχω δει μόνο στην πεθερά μου στην Αθήνα, όπου όχι μόνο δεν φοράμε παπούτσια αλλά για να πατήσουμε στα χάλια βγάζουμε κ τις παντόφλες, τώρα που το έγραφα σκέφτομαι ότι καθοκου δεν μου έχει λείψει αυτό τώρα που δεν πηγαινουμε στην Αθήνα!!! Λογικά είναι η μαυρίλα από το καυσαέριο που ποτίζει τα πάντα. 

 

Σχετικα με το ριχτάρι του καναπέ, με εξαίρεση το ενδεχόμενο να σου έρθει κάποιος από συγκοινωνία κατευθείαν, δεν μπορώ να σκεφτώ τι μπορεί να έχει κάποιος που να μη θες να ακουμπήσει τον καναπέ σου. 

Link to comment
Share on other sites

Η μαυριλα ειναι απο το καυσαεριο οντως. Κι εμεις στο πατρικο μου εχουμε ενω εδω που μενουμε στην ανατολικη Αττικη, οχι και πολυ μακρια δηλαδη, δεν εχουμε, καμια σχεση. Λιγο καφε μονο, χωμα δηλαδη. Στο πατρικο μου η μαυριλα ειναι παντου, κουρτινες, τοιχους, καλοριφερ, κουφωματα. Οταν τα καθαριζεις το πανι και το νερο γινεται μαυρο. Σε εμας καφε. Να φανταστειτε η μαμα μου σαπουνιζει ακομα και τις εσωτερικες πορτες καθε χρονο και βγαζουν μαυρο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb said:

Η μαυριλα ειναι απο το καυσαεριο οντως. Κι εμεις στο πατρικο μου εχουμε ενω εδω που μενουμε στην ανατολικη Αττικη, οχι και πολυ μακρια δηλαδη, δεν εχουμε, καμια σχεση. Λιγο καφε μονο, χωμα δηλαδη. Στο πατρικο μου η μαυριλα ειναι παντου, κουρτινες, τοιχους, καλοριφερ, κουφωματα. Οταν τα καθαριζεις το πανι και το νερο γινεται μαυρο. Σε εμας καφε. Να φανταστειτε η μαμα μου σαπουνιζει ακομα και τις εσωτερικες πορτες καθε χρονο και βγαζουν μαυρο.

σκεφτείτε τι αναπνέουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ήθελα να ρωτήσω, συνήθως λέμε στα παιδιά ότι μπορούμε να αγοράσουμε ένα πράγμα όταν πάμε σε κάποιο κατάστημα. Το κάνω κι εγώ το έχω διαβάσει κι εδώ, δεν θυμάμαι βέβαια ποιες μαμαδες το έγραψαν. Μιας και έτυχε σήμερα να πάμε μάρκετ και να του το υπενθυμίσω καθώς ήθελε να αγοράσει ό,τι κουκλάκι και αυτοκινητάκι έβλεπε, αναρωτήθηκα αν όντως καταλαβαίνει το λόγο που αγοράζουμε ένα αντικείμενο την φορά κ αν είναι αυτός ο σωστός τρόπος να διδαχτεί την αξία των αγαθών. Εσείς τι πιστεύετε? Βοηθα αυτο το σκεπτικό τα παιδιά να εκτιμήσουν τα αγαθά που έχουν ή αντίθετα τους δημιουργεί την αίσθηση πως στερούνται τα υπόλοιπα που δεν διάλεξαν? Ποια η γνώμη σας στο ζήτημα? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Ήθελα να ρωτήσω, συνήθως λέμε στα παιδιά ότι μπορούμε να αγοράσουμε ένα πράγμα όταν πάμε σε κάποιο κατάστημα. Το κάνω κι εγώ το έχω διαβάσει κι εδώ, δεν θυμάμαι βέβαια ποιες μαμαδες το έγραψαν. Μιας και έτυχε σήμερα να πάμε μάρκετ και να του το υπενθυμίσω καθώς ήθελε να αγοράσει ό,τι κουκλάκι και αυτοκινητάκι έβλεπε, αναρωτήθηκα αν όντως καταλαβαίνει το λόγο που αγοράζουμε ένα αντικείμενο την φορά κ αν είναι αυτός ο σωστός τρόπος να διδαχτεί την αξία των αγαθών. Εσείς τι πιστεύετε? Βοηθα αυτο το σκεπτικό τα παιδιά να εκτιμήσουν τα αγαθά που έχουν ή αντίθετα τους δημιουργεί την αίσθηση πως στερούνται τα υπόλοιπα που δεν διάλεξαν? Ποια η γνώμη σας στο ζήτημα? 

Εγώ βάζω όριο κ λέω ότι έχουμε τόσα χρήματα να διαθέσουμε.αρχισαμς κ τον κουμπάρα.εχει μερικά ψιλά Ε ένα ποετοφαλακι κ με αυτά αγοράσαμε μια μπάλα από μαγαζί με χριστουψενιατικα.ειχα πει κ εκεί ένα πράγμα που να καλύπτει το ποσό τουωπορτοφολιου της. Κάτι καταλαβαίνουν νομίζω 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...