Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εκτίμηση αγαθών στην παιδική ηλικία


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Για τα παπουτσια που λες, εμεις κι εκει κανουμε οικονομια, οχι παιρνοντας ο,τι να'ναι, αλλα τις καλες μαρκες ειτε παμε σε στοκ ειτε κοιταμε στο σκρουτζ και παιρνουμε μαλλον περσινα μοντελα αν κρινω απο τις διαφορες στην τιμη και τα σπασμενα νουμερα. Μας βγαινει βεβαια λιγο η πιστη με τις απειρες ανοιχτες καρτελες και το να παμε ενδεχομενως λιγο πιο μακρια για δοκιμη και παραλαβη (γιατι και τα μεταφορικα ειναι κατι που φροντιζουμε να μη χρεωνομαστε ποτε) αλλα δεν βλεπουμε το λογο να παρουμε κατι φετινης συλλογης, ειδικα οσο ειναι μικρη και δεν διαλεγει τοσο πολυ σχεδιο. Και μετα θα ηθελα να το ενστερνιστει αυτο. Εννοειται οτι κσποια στιγμη θα παρει και κατι πιο ακριβο αν την ξετρελαινει τοσο πολυ το σχεδιο, οπως εχω κανει κι εγω (ακριβο για ενηλικου εννοω 60, παραπανω δεν εχω παρει ποτε, ο αντρας μου εχει παρει και μεχρι 80+ αναγκαστικα λογω προβληματος στα γονατα), αλλα απο εφηβος και πανω το φορας για χρονια το παπουτσι, δεν ειναι οπως παιδι που το φοραει για μια χρονια, οπότε κοιταμε να ειναι το πολυ γυρω στα 40 τα μποτακια-παπουτσοπεδιλα ακομα κι αν δεν ειναι το αγαπημενο μου σχεδιο και στα αθλητικα 15-20 ευρω, που βρισκουμε ευκολα κοντα μας περσινα των μεγαλων εταιρειων.

 

Θαυμάζω τον κόσμο που έχει υπομονή και κάθεται να  ψαχνει με τις ώρες στο Σκρουτζ να βρει πχ που είναι το πιο φθηνό παπούτσι.Προσωπικα δεν έχω κρατήσει παπούτσι πάνω από 2 χρόνια με εξαίρεση τα ακριβά κομμάτια.Αθλητικα 15-20 ευρώ που βρίσκεις;Το πιο φθηνό αθλητικό που έχω πάρει έκανε 80 ευρώ και πίστευα πως ήτανε και καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 241
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 34 λεπτά , Mamaloulou είπε:

Θαυμάζω τον κόσμο που έχει υπομονή και κάθεται να  ψαχνει με τις ώρες στο Σκρουτζ να βρει πχ που είναι το πιο φθηνό παπούτσι.Προσωπικα δεν έχω κρατήσει παπούτσι πάνω από 2 χρόνια με εξαίρεση τα ακριβά κομμάτια.Αθλητικα 15-20 ευρώ που βρίσκεις;Το πιο φθηνό αθλητικό που έχω πάρει έκανε 80 ευρώ και πίστευα πως ήτανε και καλή τιμή.

 

Της μικρης αθλητικα εννοω. Puma και adidas. Και δικα μου παντως απο αυτες τις μαρκες και asics εχω παρει και με 35. Πιο κατω ισως οχι. 

Το σκρουτζ εμενα μου αρεσει κι επειδη βλεπω πιο πολλα σχεδια που αν παω μονο σε μαγαζια δεν θα τα δω. Αλλα για δικα μου πραγματα δεν το χρησιμοποιω, με τη μικρη το ξεκινησα για παιχνιδια, βιβλια, ρουχα. Ειναι πιο συγκεκριμενες οι μαρκες και ειναι τα ιδια σε ολα τα μαγαζια, οπότε ειναι κριμα αν ο ενας εχει το ιδιο πραγμα διπλασια τιμη. Στων ενηλικων τα ρουχα δεν ειναι τοσο απλο γιατι δεν ειναι τα ιδια ρουχα παντου και δοκιμαζω κιολας. Σε βιβλια ενηλικων εχω κοιταξει ομως γιατι παλι μπορει να ειναι μεγαλες διαφορες. Μεγαλη εγω θεωρω και τα 3-4 ευρω ας πουμε, γιατι για μια φορα δεν ειναι μεν μεγαλη, 3 φορες απο 4 ευρω ομως ειναι αλλο ενα βιβλιο. Απο τον αντρα μου το εμαθα το σκρουτζ, η οικογενεια μου καμια σχεση, ειχαν μια νοοτροπια "καλυτερα χαμενα λεφτα παρα χαμενος χρονος", "αμα ειναι να τα δωσουμε στη βενζινη βγαινει το ιδιο" κλπ. Ο αντρας μου το χρησιμοποιουσε κυριως για ηλεκτρονικα φαρμακεια κι ετσι το εμαθα αρχικα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , little lamb είπε:

 

Της μικρης αθλητικα εννοω. Puma και adidas. Και δικα μου παντως απο αυτες τις μαρκες και asics εχω παρει και με 35. Πιο κατω ισως οχι. 

Το σκρουτζ εμενα μου αρεσει κι επειδη βλεπω πιο πολλα σχεδια που αν παω μονο σε μαγαζια δεν θα τα δω. Αλλα για δικα μου πραγματα δεν το χρησιμοποιω, με τη μικρη το ξεκινησα για παιχνιδια, βιβλια, ρουχα. Ειναι πιο συγκεκριμενες οι μαρκες και ειναι τα ιδια σε ολα τα μαγαζια, οπότε ειναι κριμα αν ο ενας εχει το ιδιο πραγμα διπλασια τιμη. Στων ενηλικων τα ρουχα δεν ειναι τοσο απλο γιατι δεν ειναι τα ιδια ρουχα παντου και δοκιμαζω κιολας. Σε βιβλια ενηλικων εχω κοιταξει ομως γιατι παλι μπορει να ειναι μεγαλες διαφορες. Μεγαλη εγω θεωρω και τα 3-4 ευρω ας πουμε, γιατι για μια φορα δεν ειναι μεν μεγαλη, 3 φορες απο 4 ευρω ομως ειναι αλλο ενα βιβλιο. Απο τον αντρα μου το εμαθα το σκρουτζ, η οικογενεια μου καμια σχεση, ειχαν μια νοοτροπια "καλυτερα χαμενα λεφτα παρα χαμενος χρονος", "αμα ειναι να τα δωσουμε στη βενζινη βγαινει το ιδιο" κλπ. Ο αντρας μου το χρησιμοποιουσε κυριως για ηλεκτρονικα φαρμακεια κι ετσι το εμαθα αρχικα.

Είπα και εγώ,15-20 ευρώ για παιδικά μου φαίνεται πιο λογικό,εγώ χρησιμοποιώ Σκρουτζ για παιχνίδια γιατι βαριέμαι να πηγαίνω στα καταστήματα,βιβλία και φαρμακεία,παπούτσια για το παιδί δεν αγοράζω πότε online,έχει χοντρό ποδαράκι και αν δεν τα δοκιμάσει δεν γίνεται με αποτέλεσμα να τα χρυσοπληρωνω,το πιο φθηνό παπούτσι που του έχω πάρει έκανε 40 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Mamaloulou είπε:

Είπα και εγώ,15-20 ευρώ για παιδικά μου φαίνεται πιο λογικό,εγώ χρησιμοποιώ Σκρουτζ για παιχνίδια γιατι βαριέμαι να πηγαίνω στα καταστήματα,βιβλία και φαρμακεία,παπούτσια για το παιδί δεν αγοράζω πότε online,έχει χοντρό ποδαράκι και αν δεν τα δοκιμάσει δεν γίνεται με αποτέλεσμα να τα χρυσοπληρωνω,το πιο φθηνό παπούτσι που του έχω πάρει έκανε 40 ευρώ.

 

Τα δοκιμαζει, γιατι βλεπουμε στο σκρουτζ που υπαρχουν φθηνα καποια που μας αρεσουν και εκει παμε και τα παιρνουμε, οχι ηλεκτρονικα. Δεν θα επαιρνα κι εγω ποτε αδοκιμαστο. Για μποτακια και παπουτσοπεδιλα κι εμεις εκει γυρω στο 40αρι βρισκουμε συνηθως. Ο νομος του Μερφι ειναι οτι παντα θα εχουν καποιο ωραιο, των ιδιων μαρκων αλλα σπασμενο νουμερο, γυρω στα 25 και ποτε δεν θα ειναι το νουμερο μας! Αθλητικα βρισκουμε ευκολα με 15-20, μαλιστα εχει στην Αγια Παρασκευη στοκ adidas και puma διπλα διπλα κι εχουν αυτες τις τιμες κι επειδη μενουμε (σχετικα) κοντα μας βολευει. Κι εκει διπλα εχει και στοκ orchestra και στοκ dpam. Μαγεια η Αγια Παρασκευη :-P

Link to comment
Share on other sites

Βιβλία δεν αγοράζω ποτέ από το Σκρουτζ, το θεωρώ ιεροσυλία. Μοναδική εξαίρεση όσα είναι εξαντλημένα από τους εκδοτικούς, γιατί βασικά το Σκρουτζ κάνει για λογαριασμό σου αυτό που δεν μπορείς να κάνεις εσύ, να τσεκάρει δηλαδή με διάφορα συνοικιακά βιβλιοπωλεία ανά την Ελλάδα μέχρι να βρει κάποιο αντίτυπο. Ειδικά για τα βιβλία, πραγματικά προτιμώ να τα παίρνω πιο ακριβά από το βιβλιοπωλείο της γειτονιάς μας, είναι συνειδητή επιλογή γιατί είναι ένα μέρος που θέλω να υπάρχει και να συντηρηθεί.

Σε όλα τα υπόλοιπα το Σκρουτζ με έχει βολέψει αφάνταστα, συν τοις άλλοις γιατί αν γίνεις μέλος έχεις δωρεάν μεταφορικά. Σχεδόν όλα όσα αφορούν το παιδί τα παίρνουμε από εκεί, καθώς και πάρα πολλές αγορές δικές μας, εκτός από τα ρούχα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, little lamb είπε:

 

Τα δοκιμαζει, γιατι βλεπουμε στο σκρουτζ που υπαρχουν φθηνα καποια που μας αρεσουν και εκει παμε και τα παιρνουμε, οχι ηλεκτρονικα. Δεν θα επαιρνα κι εγω ποτε αδοκιμαστο. Για μποτακια και παπουτσοπεδιλα κι εμεις εκει γυρω στο 40αρι βρισκουμε συνηθως. Ο νομος του Μερφι ειναι οτι παντα θα εχουν καποιο ωραιο, των ιδιων μαρκων αλλα σπασμενο νουμερο, γυρω στα 25 και ποτε δεν θα ειναι το νουμερο μας! Αθλητικα βρισκουμε ευκολα με 15-20, μαλιστα εχει στην Αγια Παρασκευη στοκ adidas και puma διπλα διπλα κι εχουν αυτες τις τιμες κι επειδη μενουμε (σχετικα) κοντα μας βολευει. Κι εκει διπλα εχει και στοκ orchestra και στοκ dpam. Μαγεια η Αγια Παρασκευη :-P

Υπάρχει στοκ dpam?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ilaeira είπε:

Βιβλία δεν αγοράζω ποτέ από το Σκρουτζ, το θεωρώ ιεροσυλία. Μοναδική εξαίρεση όσα είναι εξαντλημένα από τους εκδοτικούς, γιατί βασικά το Σκρουτζ κάνει για λογαριασμό σου αυτό που δεν μπορείς να κάνεις εσύ, να τσεκάρει δηλαδή με διάφορα συνοικιακά βιβλιοπωλεία ανά την Ελλάδα μέχρι να βρει κάποιο αντίτυπο. Ειδικά για τα βιβλία, πραγματικά προτιμώ να τα παίρνω πιο ακριβά από το βιβλιοπωλείο της γειτονιάς μας, είναι συνειδητή επιλογή γιατί είναι ένα μέρος που θέλω να υπάρχει και να συντηρηθεί.

Σε όλα τα υπόλοιπα το Σκρουτζ με έχει βολέψει αφάνταστα, συν τοις άλλοις γιατί αν γίνεις μέλος έχεις δωρεάν μεταφορικά. Σχεδόν όλα όσα αφορούν το παιδί τα παίρνουμε από εκεί, καθώς και πάρα πολλές αγορές δικές μας, εκτός από τα ρούχα. 

 

Εμεις δεν αγοραζουμε μεσω σκρουτζ, απλα κοιταμε στο σκρουτζ για να συγκρινουμε τιμες. Για να ξερω ας πουμε, αν κατι υπαρχει καπου σχεδον μιση τιμη σε σχεση με αλλου, να το παρω απο εκει.

Και οι ηλεκτρονικες αγορες παντως πολλες φορες απο τοπικα καταστηματα ειναι. Δεν σημαινει οτι δεν στηριζονται τα τοπικα μαγαζια. Απλως μπορει να ειναι τοπικα αλλων γειτονιων και πολεων.

 

πρίν από 42 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Υπάρχει στοκ dpam?

 

Ναι, πανω στη Μεσογειων. Δεν ειναι ολο το καταστημα στοκ, εχει και φετινα. Στον πισω τοιχο ειναι τα στοκ. Στα παπουτσια του στοκ ειναι 1+1. Φυσικα ολα αυτα δεν σ'τα λενε αν δεν τυχει να το προσεξεις μονος σου... :angry:

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Εμεις δεν αγοραζουμε μεσω σκρουτζ, απλα κοιταμε στο σκρουτζ για να συγκρινουμε τιμες. Για να ξερω ας πουμε, αν κατι υπαρχει καπου σχεδον μιση τιμη σε σχεση με αλλου, να το παρω απο εκει.

Και οι ηλεκτρονικες αγορες παντως πολλες φορες απο τοπικα καταστηματα ειναι. Δεν σημαινει οτι δεν στηριζονται τα τοπικα μαγαζια. Απλως μπορει να ειναι τοπικα αλλων γειτονιων και πολεων.

 

Ναι, ακριβώς. Τις περισσότερες φορές τοπικά είναι κιόλας. 

 

Απλά ειδικά για τα βιβλία, πολλά βιβλιοπωλεία στο Σκρουτζ καταπατούν συστηματικά την ενιαία τιμή του βιβλίου, με την ανοχή της πλατφόρμας που δεν θέλει ή δεν μπορεί να ασκήσει έλεγχο στο πεδίο αυτό. Είναι τέτοιο το φορμάτ που προωθεί τον ανταγωνισμό σε σημείο που να γίνεται αθέμιτος. Και με ενοχλεί πολύ αυτή η πρακτική. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Ναι, ακριβώς. Τις περισσότερες φορές τοπικά είναι κιόλας. 

 

Απλά ειδικά για τα βιβλία, πολλά βιβλιοπωλεία στο Σκρουτζ καταπατούν συστηματικά την ενιαία τιμή του βιβλίου, με την ανοχή της πλατφόρμας που δεν θέλει ή δεν μπορεί να ασκήσει έλεγχο στο πεδίο αυτό. Είναι τέτοιο το φορμάτ που προωθεί τον ανταγωνισμό σε σημείο που να γίνεται αθέμιτος. Και με ενοχλεί πολύ αυτή η πρακτική. 

 

Δεν το ηξερα αυτο, οτι υπαρχει καποια συγκεκριμενη τιμη. Δεν παιρνω παντως ποτε απο καποια που ειναι μονο ηλεκτρονικα (υποθετω αυτα λες γιατι συνηθως σε αυτα ειναι κατι υπερβολικα χαμηλες τιμες), γιατι αυτα πολλες φορες δεν εχουν καν σημειο παραλαβης ή δεν εχουν δωρεαν παραδοση μετα απο καποιο ποσο, οποτε πληρωνεις μεταφορικα που δεν εχει νοημα κι επισης δεν βρισκεις ευκολα πολλα απο αυτα που θελεις μαζεμενα. Δεν θα κατσω να βαλω ενα μονο προϊον απο καθε μαγαζι, ενταξει ψαχνω τα οικονομικα αλλα ειπαμε :razz:Συν οτι ποτε δεν ξερεις αν ειναι απατη τα σκετα ηλεκτρονικα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Δεν το ηξερα αυτο, οτι υπαρχει καποια συγκεκριμενη τιμη. Δεν παιρνω παντως ποτε απο καποια που ειναι μονο ηλεκτρονικα (υποθετω αυτα λες γιατι συνηθως σε αυτα ειναι κατι υπερβολικα χαμηλες τιμες), γιατι αυτα πολλες φορες δεν εχουν καν σημειο παραλαβης ή δεν εχουν δωρεαν παραδοση μετα απο καποιο ποσο, οποτε πληρωνεις μεταφορικα που δεν εχει νοημα κι επισης δεν βρισκεις ευκολα πολλα απο αυτα που θελεις μαζεμενα. Δεν θα κατσω να βαλω ενα μονο προϊον απο καθε μαγαζι, ενταξει ψαχνω τα οικονομικα αλλα ειπαμε :razz:Συν οτι ποτε δεν ξερεις αν ειναι απατη τα σκετα ηλεκτρονικα.

 

Η ενιαία τιμή ισχύει για τους πρώτους 18 μήνες από την κυκλοφορία του βιβλίου, και έχει ως σκοπό να πωλούνται οι νέες κυκλοφορίες επί ίσοις όροις παντού. Και διάφορα συνοικιακά ανά την Ελλάδα τα βάζουν χαμηλότερα στο Σκρουτζ, όχι μόνο ηλεκτρονικά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

 

Η ενιαία τιμή ισχύει για τους πρώτους 18 μήνες από την κυκλοφορία του βιβλίου, και έχει ως σκοπό να πωλούνται οι νέες κυκλοφορίες επί ίσοις όροις παντού. Και διάφορα συνοικιακά ανά την Ελλάδα τα βάζουν χαμηλότερα στο Σκρουτζ, όχι μόνο ηλεκτρονικά. 

Δεν έχω ιδέα τι γίνεται με τις τιμές των βιβλίων,εγώ παραγγέλνω από την πρωτοπορία κυρίως παιδικά γιατι στα βιβλιοπωλεία τα βρίσκω στην διπλή τιμή.Ενα χαρακτηριστικό παράδειγμα που θυμάμαι είναι πως τα βιβλία τικ και τελα στην πρωτοπορία τα είχε 6 ευρώ και στο βιβλιοπολείο 11,50.Τα δικά μου βιβλία τα αγοράζω από συνοικιακό βιβλιοπολείο διότι οι τιμές δεν απέχουνε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

 

Η ενιαία τιμή ισχύει για τους πρώτους 18 μήνες από την κυκλοφορία του βιβλίου, και έχει ως σκοπό να πωλούνται οι νέες κυκλοφορίες επί ίσοις όροις παντού. Και διάφορα συνοικιακά ανά την Ελλάδα τα βάζουν χαμηλότερα στο Σκρουτζ, όχι μόνο ηλεκτρονικά. 

 

Α δεν νομιζω οτι εχω παρει καποιο τοσο καινουργιο, γιατι ειναι συνηθως ακριβα. Παιρνω πιο παλιους τομους Τιμου, Τικ κ Τελα κλπ γιατι ειχα δει οτι οι καινουργιοι ειναι ακριβοι αλλα δεν ειχα παρατηρησει οτι ειναινακριβως το ιδιο παντου, τωρα που το λες το θυμαμαι. Αν μου αρεσε ενα καινουργιο , περιμενω να πεσει η τιμη. Πχ ειδα στην εκθεση στο Ζαππειο οτι εχει βγει τωρα Ο γυρος του κοσμου με μουσικη του Πατακη που κανει 14, και σκεφτηκα τοτε οτι αν περιμενω λιγο θα πεσει, χωρις να ξερω αυτο που ειπες για τους 18 μηνες. Χαμηλες τιμες γενικα βρισκω στον Ιανο και στο public. Το public δεν ειναι στο σκρουτζ αλλα  τσεκαρω παντα ποσο τα εχει.

Link to comment
Share on other sites

On 26/11/2021 at 4:15 ΜΜ, little lamb είπε:

Εμενα ενας αλλος προβληματισμος μου ειναι το εξης: επειδη η καθε οικογενεια τα σκεφτεται αλλιως, ασχετα με το δυσκολευται/δεν δυσκολευεται, σκεφτομαι οτι καποια πραγματα που επιλεγουμε να μην κανουμε και που αλλοι τα κανουν, μπορει το παιδι μας να το κανουν να νιωθει σαν τη μυγα μες στο γαλα. Εξηγω με παραδειγματα: εμεις δεν πολυπηγαινουμε σε εστιαση (μονοι μας εννοω, με φιλους παμε), ποτέ δεν το συνηθιζαμε, ουτε σαν ελευθερο ζευγαρι πηγαιναμε ας πουμε ποτε για ποτό, μονο βολτες χωρις κατι φαγωσιμο ή παιρναμε κατι στο χερι. Οχι για οικονομια απαραιτητως, γενικα δεν βρισκουμε κατι σε αυτη την εξοδο, δικη μας ιδιοτροπια πες. Και στα ταξιδια το ιδιο, μπορει ας πουμε σε ταξιδι 3 ημερων να καθομασταν μονο μια φορα σε εστιατοριο/ταβερνα. Και τωρα παιρνουμε ας πουμε σουβλακι ή καφε στο χερι χωρις να καθομαστε σε μαγαζι. Καφε στο χερι θα παρουμε σπανια, μονο αν νυσταζουμε πολυ κ ειμαστε εξω. Αυτο το θεωρουμε πεταμενα λεφτα. Οι γονεις μου λοιπον παλια ουτε εκεινοι καθονταν ποτέ σε εστιαση αν δεν επροκειτο να δουν φιλους, αυτοι οχι για οικονομια αλλα για οικονομια χρονου, το θεωρουν χαζεμα (εχουν κολλημα με αυτο). Σαν παιδι λοιπον ενιωθα περιεργα οταν με ρωτουσαν "πού βγαινετε σαν οικογενεια;" κι ελεγα μονο παραστασεις, σινεμα, μουσεια ή απλα βολτες και με ρωτουσαν "οχι, εννοω σε ποιο μαγαζι φαγητου/καφε" κι ελεγα "σε κανενα". Τωρα λοιπον που ειμαστε και σε καινουργια γειτονια εχουμε γνωρισει καναδυο οικογενειες στην παιδικη χαρα, που τωρα που ειναι χειμωνας πανε σε εναν παιδοτοπο και φυσικα οι ανθρωποι μας εχουν πει να πηγαινουμε κι εμεις. Προς το παρον πηγαμε μια φορα αλλα ξερω οτι αν θελουμε καπως να δικτυωθουμε στην περιοχη και να γνωρισουμε οικογενειες με παιδακια θα πρεπει να πηγαινουμε, παρολο που μας φαινονται τα απολυτα πεταμενα λεφτα. Δεν μιλαω για 2-3 φορες το μηνα ας πουμε, απ'ο,τι λενε πανε πολλες φορες τη βδομαδα αντι παιδικης χαρας, ουτε θεωρω πεταμενα λεφτα τη διαδκεδαση του παιδιου, αλλα τον δικο μας καφε/χυμο που θα πρεπει να παρουμε. Απο την αλλη αν δεν πηγαινουμε, θα ειναι το παιδι μας στην απ'εξω. Αλλο παραδειγμα, αλλοι φιλοι μια φορα ειπαν να βαλουμε τα παιδια στα αμαξακια με τα κερματα και εβαζαν και ξαναβαζαν, σχεδον δεκαρικο. Κι αυτο μας φαινεται υπερβολη, οχι γιατι θα μας λειψει το δεκαρικο προφανως που εξανεμιζεται πανευκολα σε οτιδηποτε, αλλα γιατι μας φαινεται σπαταλη χωρις λογο. Τα παιδια ειναι μικρα, δεν το ζητουσαν, η δικια μας κιολας δεν ειχε ξανακανει με κερμα, τη βαζαμε απλως πανω χωρις να ριχνουμε και ηταν μια χαρα χαρουμενη. Ομως για να ειμαστε κοινωνικοποιημενοι ξερω πως θα πρεπει να κανουμε και σπαταλες που δεν θα τις καναμε αλλιως, οπως αυτο. Πώς τα σκεφτεστε εσεις αυτα; Τυχαια παραδειγματα φυσικα, μπορει να ειναι οτιδηποτε που δεν θα σκοπευαμε να διαθεσουμε αλλα το κανουμε για χαρη της παρεας.

Έτσι την είχα πατήσει και εγώ μια φορά με τον μικρό .. που έτρεχε από εδώ και από εκεί και έμπαινε σε όλα τα αυτοκινητάκια με κέρματα.. χαλάσαμε 20 ευρώ σχεδόν γιατί σε οποίο ανέβαινε πέταγα κέρμα. Ο άντρας μου θύμωνε μαζί μου και εγώ έλεγα έλα σιγά. Μέχρι που άκουσα μια μαμά να εξηγεί στο δικό της ότι έκανε δυο φορές και δεν έχει αλλά λεφτά για άλλη μια. Και από την μια σκέφτηκα ότι έκανε καλά γιατί και εγώ έριχνα το κέρμα και ο μικρός καθόταν δευτερόλεπτα και μετά κατέβαινε και πήγαινε σε άλλο και το αυτοκινητάκι έπαιζε μόνο του. Βέβαια τώρα ξέρω ότι όντως τον ικανοποιεί και μόνο που κάθεται γιατί είναι αρκετά μικρός. Εκτός από τις φορές που μου δείχνει την τρύπα που μπαίνει το κέρμα και φωνάζει «μαμά εδώ εδώ»  

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Έτσι την είχα πατήσει και εγώ μια φορά με τον μικρό .. που έτρεχε από εδώ και από εκεί και έμπαινε σε όλα τα αυτοκινητάκια με κέρματα.. χαλάσαμε 20 ευρώ σχεδόν γιατί σε οποίο ανέβαινε πέταγα κέρμα. Ο άντρας μου θύμωνε μαζί μου και εγώ έλεγα έλα σιγά. Μέχρι που άκουσα μια μαμά να εξηγεί στο δικό της ότι έκανε δυο φορές και δεν έχει αλλά λεφτά για άλλη μια. Και από την μια σκέφτηκα ότι έκανε καλά γιατί και εγώ έριχνα το κέρμα και ο μικρός καθόταν δευτερόλεπτα και μετά κατέβαινε και πήγαινε σε άλλο και το αυτοκινητάκι έπαιζε μόνο του. Βέβαια τώρα ξέρω ότι όντως τον ικανοποιεί και μόνο που κάθεται γιατί είναι αρκετά μικρός. Εκτός από τις φορές που μου δείχνει την τρύπα που μπαίνει το κέρμα και φωνάζει «μαμά εδώ εδώ»  

Τα κερματα κι εγω βλακεια τα θεωρω. Οχι τοσο για να μην ξοδεψουμε,αλλα ολη η λογικη μου φαινεται ακυρη. Οταν ηταν πολυ μικρα ανεβαιναν χωρις κερμα και ηταν πολυ ευχαριστημενα. Καποια μερα η γιαγια τους εβαλε κερμα και τους ανοιξε τα ματια! Ως τοτε δεν το ηξεραν! Αλλα και παλι, ΑΝ κατ’εξαιρεση τους δωσουμε κερμα,ειναι ενα στον καθενα. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, irin είπε:

Τα κερματα κι εγω βλακεια τα θεωρω. Οχι τοσο για να μην ξοδεψουμε,αλλα ολη η λογικη μου φαινεται ακυρη. Οταν ηταν πολυ μικρα ανεβαιναν χωρις κερμα και ηταν πολυ ευχαριστημενα. Καποια μερα η γιαγια τους εβαλε κερμα και τους ανοιξε τα ματια! Ως τοτε δεν το ηξεραν! Αλλα και παλι, ΑΝ κατ’εξαιρεση τους δωσουμε κερμα,ειναι ενα στον καθενα. 

Φαντάσου τις προάλλες που πήγαμε βάλαμε μόνο 2 ευρώ από 1 ευρώ σε κάθε αμαξάκι. Και σε αυτά δεν έκατσε μέχρι το τέλος. Στην ουσία πιο πολύ ώρα έκατσε στην παιδική χαρά , τραμπολίνο και φουσκωτά παρά να ασχοληθεί με αυτά και λογικό πλέον πιστεύω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 hours ago, irin said:

Τα κερματα κι εγω βλακεια τα θεωρω. Οχι τοσο για να μην ξοδεψουμε,αλλα ολη η λογικη μου φαινεται ακυρη. Οταν ηταν πολυ μικρα ανεβαιναν χωρις κερμα και ηταν πολυ ευχαριστημενα. Καποια μερα η γιαγια τους εβαλε κερμα και τους ανοιξε τα ματια! Ως τοτε δεν το ηξεραν! Αλλα και παλι, ΑΝ κατ’εξαιρεση τους δωσουμε κερμα,ειναι ενα στον καθενα. 

Από τη μία καταλαβαίνω απόλυτα το να μη θέλει κάποιος γονιός να ξοδεύει κέρματα για τέτοιου είδους παιχνίδια, από την άλλη θεωρώ πως τα παιχνίδια αυτά , είναι εκεί για κάποιο λόγο, ανήκουν σε κάποιο λούνα παρκ, κατάστημα, εμπορικό κέντρο, περίπτερο και δεν θεωρώ σωστό να βάζουμε εκεί τα παιδάκια να κάθονται απλά. Είτε τα βάζουμε και κάνουν μια βόλτα , πληρώνουμε δηλαδή, είτε τους λέμε ότι όχι δεν θα κάνετε. Είναι για μένα σαν να πηγαίνεις να καθίσεις σε καφετέρια χωρίς να παραγγείλεις. Συχνά μάλιστα οι γονείς δυσαρεστούνται όταν πρέπει να σηκώσουν το παιδί τους για να κάνει κάποιο άλλο κανονικά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Yovanna είπε:

Από τη μία καταλαβαίνω απόλυτα το να μη θέλει κάποιος γονιός να ξοδεύει κέρματα για τέτοιου είδους παιχνίδια, από την άλλη θεωρώ πως τα παιχνίδια αυτά , είναι εκεί για κάποιο λόγο, ανήκουν σε κάποιο λούνα παρκ, κατάστημα, εμπορικό κέντρο, περίπτερο και δεν θεωρώ σωστό να βάζουμε εκεί τα παιδάκια να κάθονται απλά. Είτε τα βάζουμε και κάνουν μια βόλτα , πληρώνουμε δηλαδή, είτε τους λέμε ότι όχι δεν θα κάνετε. Είναι για μένα σαν να πηγαίνεις να καθίσεις σε καφετέρια χωρίς να παραγγείλεις. Συχνά μάλιστα οι γονείς δυσαρεστούνται όταν πρέπει να σηκώσουν το παιδί τους για να κάνει κάποιο άλλο κανονικά. 

Ναι κ εμένα αυτό μου έκανε εντύπωση που το δθαβασα. Δεν είναι παγκάκι ούτε οαιχνιδι στην παιδική. Και δεν κάνει κανείς παρατήρηση; Εγω θα ντρεπόμουν μόνο κ μόνο μην ενοχληθεί ο ιδιοκτήτης κ με το δίκιο του. 

 

Τον μικρό δεν τον έχουμε ανεβάσει ποτέ. Μόνο σε περίπτερο έχουμε εδώ τετοια κ δεν τα έχει προσεξει οπότε δεν του βάλαμε την ιδέα. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα ειχα σκεφτει ποτε αυτα, αλλα ενταξει δεν το βαζεις και για ωρα. Μερικα δευτερολεπτα τη βαζουμε εμεις. Αν καθονται ωρα ή αν κακοφαινεται στους γονεις το να τα κατεβασουν ναι δεν ειναι σωστο. Ιδιοκτητης δεν μας εχει πει κανεις τιποτα. Στο εκπτωτικο χωριο ειναι δεκαδες τετοια οποτε δεν παρατηρουν αν κανεις ή δεν κανεις, σε ενα παρκο που παμε δεν υπαρχει ιδιοκτητης, βρισκονται απλως εκει και γραφει οτι ανηκουν σε μια εταιρεια που περναει προφανως ανα διαστηματα και μαζευει τα λεφτα και σε ενα μαγαζι ρουχων μια φορα ειχαμε ψωνισει ρουχα κ βγαινοντας εκατσε κι εκει. Αλλα δεν νομιζω οτι θα ελεγαν κατι για ενα σχεδον μωρο που μπαινει για δευτερολεπτα. Ξερουν μαλλον οτι θα ερθει η μερα που θα καθομαστε κανονικα, δεν θα το γλιτωσουμε! Ουτε σε περιπτερο ειχαν πει κατι μια φορα που κατσαμε. Μια φορα στο εκπτωτικο που πηγαμε να μπουμε στο χωρο και μου ειπαν οτι κλεινουν σε δεκα λεπτα ειχα πει πολυ φυσικα οτι για 2 λεπτα θα μπουμε κ δεν θα βαλουμε καν κερμα, πραγματικα δεν ειχα σκεφτει οτι μπορει να μη θελουν! Αλλα παλι δεν ειπαν κατι, μαλλον επειδη ξερουν οτι τα τοσο μικρα στην ουσια δεν το χρησιμοποιουν. Αλλα οντως θα μπορουσαν να μην αφηνουν. Πω πω θα ενιωθα ασχημα τοτε γιατι δεν ειχα κακη προθεση που την εβαζα, για εκμεταλλευση μιας τζαμπα υπηρεσιας ας πουμε! Θεωρουσα οτι βασικα δεν τη χρησιμοποιουμε την υπηρεσια, δεν τα ειχα σκεφτει ποτε αυτα που λετε! Εκμεταλλευση ας πουμε μου φαινοταν μια φορα που σε ενα καρουζελ ειχαν βαλει καποιοι γονεις το παιδι τους και πηγαν κι αλλοι μετα στα υπολοιπα αλογακια με το ιδιο κερμα. Κι εκμεταλλευση εδω που τα λεμε ειναι λιγο και το να εχουν τοσο ακριβη τη χρεωση κι ακομα χειροτερα που η μουσικη κοβεται επιτηδες πολυ αποτομα για να ζητησει το παιδακι κι αλλο.

@super mum μια φορα μπηκαμε σε ενα και αρχισε να παιζει φουλ, μαλλον ειχε ξεμεινει κερμα μεσα, μηπως ειχες βαλει τον δικο σου πριν και σηκωθηκε πριν καν αρχισει; 

 

Και σε καφετερια παντως εχουμε κατσει παιρνοντας κατι να το μοιραστουμε ή ειμαστε με το παιδι κ παιρνουμε δυο πραγματα αντι τρια. Κι εχουμε κατσει για λιγο χωρις να παραγγειλουμε, οχι ολοι προφανως αλλα αν ας πουμε καθομαι με μια φιλη κ περασει ο αντρας μου για λιγο (και πολλοι φιλοι το εχουν κανει αυτο, να ειναι περαστικοι κ να μην παρουν κατι), ή μια φορα που περασαμε να δουμε εκεινους τους γνωστους στον παιδοτοπο για 10' (δεν πηγε η μικρη στα παιχνιδια, μαλιστα της εφερε αυτοκολλητο η ανιματρις και ειπα οτι δεν εχουμε πληρωσει και θα φυγουμε και ειπε δεν πειραζει κ της εδωσε δυο μαλιστα. Και το νερο που φερνουν τους λεω οτι θα φυγουμε αλλα λενε δεν πειραζει και το αφηνουν. Εξυπνες κινησεις τις βρισκω αυτες εκ μερους τους, αν θελουν να ξαναπας και να κατσεις κανονικα, παρα να σου πουν "μας πιανεις καρεκλα".

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb said:

Μια φορα στο εκπτωτικο που πηγαμε να μπουμε στο χωρο και μου ειπαν οτι κλεινουν σε δεκα λεπτα ειχα πει πολυ φυσικα οτι για 2 λεπτα θα μπουμε κ δεν θα βαλουμε καν κερμα, πραγματικα δεν ειχα σκεφτει οτι μπορει να μη θελουν!

Κλαίω:D

 

1 hour ago, little lamb said:

Ξερουν μαλλον οτι θα ερθει η μερα που θα καθομαστε κανονικα,

Εμένα που ο δικός μου είναι 4, δεν ασχολείται πια. 2-3 είναι συνήθως η ηλικία που συγκινούνται από αυτά. Οπότε δεν νομίζω ότι το σκέφτονται έτσι.

1 hour ago, little lamb said:

Και σε καφετερια παντως εχουμε κατσει παιρνοντας κατι να το μοιραστουμε ή ειμαστε με το παιδι κ παιρνουμε δυο πραγματα αντι τρια. Κι εχουμε κατσει για λιγο χωρις να παραγγειλουμε, οχι ολοι προφανως αλλα αν ας πουμε καθομαι με μια φιλη κ περασει ο αντρας μου για λιγο (και πολλοι φιλοι το εχουν κανει αυτο, να ειναι περαστικοι κ να μην παρουν κατι), ή μια φορα που περασαμε να δουμε εκεινους τους γνωστους στον παιδοτοπο για 10' (δεν πηγε η μικρη στα παιχνιδια, μαλιστα της εφερε αυτοκολλητο η ανιματρις και ειπα οτι δεν εχουμε πληρωσει και θα φυγουμε και ειπε δεν πειραζει κ της εδωσε δυο μαλιστα. Και το νερο που φερνουν τους λεω οτι θα φυγουμε αλλα λενε δεν πειραζει και το αφηνουν. Εξυπνες κινησεις τις βρισκω αυτες εκ μερους τους, αν θελουν να ξαναπας και να κατσεις κανονικα, παρα να σου πουν "μας πιανεις καρεκλα".

Τί εννοούμε περαστικός από καφετέρια? Για μένα περαστικός από καφετέρια είναι εκεί που περπατάω, σε πετυχαίνω έξω σε μια καφετέρια και σταματάω να σε χαιρετήσω. Αν είμαι βιαστική , ακόμη και αν μου το προτείνεις, δεν θα κάτσω. Αν μπορώ να κάτσω έστω και 10-15  λεπτά, δεν θα παραγγείλω έναν καφέ και ας πιώ 5 γουλιές? Έτσι θα καθίσω στο ξένο τραπέζι? Πόσο μάλλον αν ο άλλος ξέρει ότι είμαι εκεί και έρθει επί τούτω. Αν πάρει μια καρέκλα να κάτσει, δεν είναι πρέπον να παραγγείλει κάτι? Εγώ έτσι το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Μα αν περασει για 10 λεπτα-ενα τεταρτο δεν θα εχει ερθει καν η παραγγελια του -αν εχει ερθει σερβιτορος για παραγγελια εντωμεταξυ. Εσυ σωστα τα λες ως σκεψη ευγενειας απεναντι στο μαγαζι, αλλα απο την αλλη δεν εγινε και κατι αν κατσει καποιος δεκα λεπτα σε μια καρεκλα, θα ηταν λιγο υπερβολικο και το μαγαζι αν το πειραζε τοσο πολυ να κατσει καποιος που περασε να πει ενα γεια.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, little lamb είπε:

. Μια φορα στο εκπτωτικο που πηγαμε να μπουμε στο χωρο και μου ειπαν οτι κλεινουν σε δεκα λεπτα ειχα πει πολυ φυσικα οτι για 2 λεπτα θα μπουμε κ δεν θα βαλουμε καν κερμα, πραγματικα δεν ειχα σκεφτει οτι μπορει να μη θελουν! Αλλα παλι δεν

Χαχα ότι καλύτερο με έκανες και γέλασα πολύ 

1 ώρα πρίν, little lamb είπε:

Μα αν περασει για 10 λεπτα-ενα τεταρτο δεν θα εχει ερθει καν η παραγγελια του -αν εχει ερθει σερβιτορος για παραγγελια εντωμεταξυ. Εσυ σωστα τα λες ως σκεψη ευγενειας απεναντι στο μαγαζι, αλλα απο την αλλη δεν εγινε και κατι αν κατσει καποιος δεκα λεπτα σε μια καρεκλα, θα ηταν λιγο υπερβολικο και το μαγαζι αν το πειραζε τοσο πολυ να κατσει καποιος που περασε να πει ενα γεια.

Η να κάτσει και να έρθει ο σερβιτόρος να πει τι θα πάρετε ; Και να του πει «τίποτα περαστικός είμαι» χαχα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Super.mum είπε:

 

Η να κάτσει και να έρθει ο σερβιτόρος να πει τι θα πάρετε ; Και να του πει «τίποτα περαστικός είμαι» χαχα 

 

Αυτο συμβαινει και μου κανει εντυπωση που σας φαινεται τοσο περιεργο! Και το εχω κανει και το εχουν κανει αλλοι ενω καθομαστε εμεις! Μηπως ειναι κανενα τοπικο εθιμο σαν το "παπουτσια μεσα ή εξω απο το σπιτι"; :-P

Link to comment
Share on other sites

Παντως τωρα που τα λετε, λογικο μου φαινεται οτι θα μπορουσαν να πουν κατι, οπως και για τα αυτοκινητακια, απλως δεν το ειχα σκεφτει ποτέ (και αν ημουν ιδιοκτητης μαλλον δεν θα ελεγα κατι). Σκεφτομαι τωρα οτι πολλες φορες που μας ενοχλει κατι που κανει καποιος και θεωρουμε οτι το κανει για το δικο του βολεμα κλπ, τελικα ισως δεν το κανει επιτηδες αδιαφορωντας για τους αλλους, αλλα απλα δεν εχει σκεφτει καποια αρνητικη διασταση. Φυσικα δεν αναφερομαι σε σαφεις απαγορευσεις κι επικινδυνα πραγματα πχ αναποδα σε μονοδρομο, αλλα σε τετοιες κοινωνικες "γκαφες" οπως το να βαλεις το παιδι χωρις κερμα ή να κατσεις σε καρεκλα αν εχεις σκοπο να φυγεις σε λιγο.

Link to comment
Share on other sites

@little lamb η εικόνα με τα παιχνίδια με κερματοδέκτη και παιδάκια σκαρφαλωμένα να χαζολογάνε άνευ κέρματος, μου είναι πολύ γνώριμη και θεωρώ πολύ συνηθισμένη. Δεν μιλάω για χώρους που μπαίνεις πχ με είσοδο (κι εκεί όμως γιατί όχι) και δεν μιλώ να περιμένει κάποιος να κάνει κανονικά, κι εσύ να έχεις το παιδί σου να καταλαμβάνει το παιχνίδι. Μιλώ για το συνηθισμένο, υπαίθριοι χώροι πχ αναψυκτήρια ή κλειστοί πχ mall που βρίσκονται τα παιχνίδια και τον περισσότερο χρόνο της ημέρας δεν πλησιάζει κανείς, από πχ τα 10παιδάκια που θα χαζολογήσουν μέσα στη μέρα, τα δύο θα βάλουν και κέρμα. Δεν λέω για χώρους που μπαίνεις επί τούτου να κάνεις παιχνίδι με κέρμα (airhockey, μπάσκετ, κλπ), βλέπε ουφάδικα (χαχαχαχα). Κι εννοείται πως εμπορικά όφελος είναι για αυτους που τα εκμεταλλεύονται, αν φυσικά δεν παρεμποδίζεις άλλους ή δεν ξεχαρβαλώνεις το παιχνίδι. Άλλωστε πόσες φορές που δεν είχαμε σκοπό να ρίξουμε κέρμα, ρίξαμε τελικά, επειδή το παιδί δοκίμασε πρώτα το παιχνίδι έτσι.

 

Όσο για το καφέ-εστιατόριο που περνάς και κάθεσαι με την παρέα που κάθεται ήδη χωρίς να παραγγείλεις είτε γιατί βιάζεσαι, είτε γιατί δε θες, είτε γιατί σε κερνάνε οι φίλοι πχ ένα κρασί, κι αυτό μου είναι πολύ γνώριμο. Άντε μία φορά στα 25 χρόνια που κυκλοφορώ να έχω ακούσει να πει κάτι ο σερβιτόρος. 

Όσο για οικογένειες με παιδιά, εμείς παιδιά, πολλές φορές παίρνουμε φαγώσιμα από το σπίτι ή από φούρνο για τα παιδιά (και εμείς μπορεί να τσιμπάμε) και να παραγγέλνουμε μόνο καφέ ή/και χυμούς για τα παιδιά. Και σε πολλά καφέ τον χυμό μας τον χωρίζουν σε δύο ποτήρια γιατί τα δικά μας δεν πίνουν τόση ποσότητα το κάθε ένα. Και μόνος του ο σερβιτόρος μας το έχει προτείνει. Με χαρά οι άνθρωποι το κάνουν, όχι με ύφος "ήρθαν τώρα οι τσίπηδες".

Ά! Και μερίδες σε εστιατόρια μοιρασμένες στα δύο εννοείται για τα παιδιά αλλά και για ενήλικες αν είναι πολύ χορταστικές.

Δεν ξέρω, αλήθεια, μου φαίνεται πολύ νορμάλ.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, samsympan said:

@little lamb η εικόνα με τα παιχνίδια με κερματοδέκτη και παιδάκια σκαρφαλωμένα να χαζολογάνε άνευ κέρματος, μου είναι πολύ γνώριμη και θεωρώ πολύ συνηθισμένη. Δεν μιλάω για χώρους που μπαίνεις πχ με είσοδο (κι εκεί όμως γιατί όχι) και δεν μιλώ να περιμένει κάποιος να κάνει κανονικά, κι εσύ να έχεις το παιδί σου να καταλαμβάνει το παιχνίδι. Μιλώ για το συνηθισμένο, υπαίθριοι χώροι πχ αναψυκτήρια ή κλειστοί πχ mall που βρίσκονται τα παιχνίδια και τον περισσότερο χρόνο της ημέρας δεν πλησιάζει κανείς, από πχ τα 10παιδάκια που θα χαζολογήσουν μέσα στη μέρα, τα δύο θα βάλουν και κέρμα. Δεν λέω για χώρους που μπαίνεις επί τούτου να κάνεις παιχνίδι με κέρμα (airhockey, μπάσκετ, κλπ), βλέπε ουφάδικα (χαχαχαχα). Κι εννοείται πως εμπορικά όφελος είναι για αυτους που τα εκμεταλλεύονται, αν φυσικά δεν παρεμποδίζεις άλλους ή δεν ξεχαρβαλώνεις το παιχνίδι. Άλλωστε πόσες φορές που δεν είχαμε σκοπό να ρίξουμε κέρμα, ρίξαμε τελικά, επειδή το παιδί δοκίμασε πρώτα το παιχνίδι έτσι.

 

Όσο για το καφέ-εστιατόριο που περνάς και κάθεσαι με την παρέα χωρίς να παραγγείλεις είτε γιατί δεν θες, είτε γιατί σε κερνάνε οι φίλοι πχ ένα κρασί, κι αυτό μου είναι πολύ γνώριμο. Άντε μία φορά στα 25 χρόνια που κυκλοφορώ να έχω ακούσει να πει κάτι ο σερβιτόρος. 

Όσο για οικογένειες με παιδιά, εμείς παιδιά, πολλές φορές παίρνουμε φαγώσιμα από το σπίτι ή από φούρνο για τα παιδιά (και εμείς μπορεί να τσιμπάμε) και να παραγγέλνουμε μόνο καφέ ή/και χυμούς για τα παιδιά. Και σε πολλά καφέ τον χυμό μας τον χωρίζουν σε δύο ποτήρια γιατί τα δικά μας δεν πίνουν τόση ποσότητα το κάθε ένα. Και μόνος του ο σερβιτόρος μας το έχει προτείνει. Με χαρά οι άνθρωποι το κάνουν, όχι με ύφος "ήρθαν τώρα οι τσίπηδες".

Ά! Και μερίδες σε εστιατόρια μοιρασμένες στα δύο εννοείται για τα παιδιά αλλά και για ενήλικες αν είναι πολύ χορταστικές.

Δεν ξέρω, αλήθεια, μου φαίνεται πολύ νορμάλ.

Και μένα μου είναι γνώριμη η εικόνα αυτή, αλλά δεν μου αρέσει. Επίσης στο mall τουλάχιστον, όχι μόνο τα πλησιάζουν, αλλά συχνά πρέπει να περιμένεις κιόλας. Δεν βλέπω πως το χαζολόγημα άνευ πληρωμής πάνω στα παιχνίδια αυτά, είναι κέρδος για το κατάστημα. Είναι άλλο να βάλεις το παιδί πάνω για να το ρωτήσεις θες να κάνεις και αν πει ναι να θέλεις κέρμα , αν όχι να το κατεβάσεις. Και ναι, πολλοί γονείς, με έχουν στραβοκοιτάξει που θέλω να βάλω το παιδί μου εκεί που έχουν βάλει απλά το δικό τους να κάθεται, στυλ χαλάς την πιάτσα. 

Είναι άλλο να υπάρχουν 1-2 μπουκάλια κρασί στο τραπέζι και να ζητήσεις ένα ποτήρι, και άλλο να πίνω τον καφέ μου, και να έρθεις και εσύ να κάτσεις και να σε ρωτήσεις ο σερβιτόρος τί θα πάρεις και να πεις τίποτα. Επίσης οι μοιρασμένες μερίδες σε μικρά παιδιά, όχι μόνο είναι φυσιολογικό, αλλά επιβάλλεται για μένα, εκτός αν έχουν διαφορετική προτίμηση.

Αν κατάλαβα καλά, εννοείς να πάτε οικογενειακώς με τα φαγώσιμα σας σε καφετέρια , να τα τρώτε εκεί και να παραγγείλετε μόνο καφέ? Σωστά κατάλαβα? 

Χωρίς παρεξήγηση, το ότι δεν μας κάνουν παρατήρηση, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι πράττουμε σωστά. Μπορεί απλά να μη λένε κάτι από ευγένεια και μόνο. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...