Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εκτίμηση αγαθών στην παιδική ηλικία


Recommended Posts

πρίν από 44 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Κρυμμένα τα έχω τα περισσότερα σε μπαουλακια σκαμπό, ανά διαστήματα ανανεώνω ή πάει και τα ανοιγει. 

 

Δεν πρέπει να διακόπτουμε εννοείς? Κάπου το έχασα με τον κορρεκτορα! 

 

Αχ το παιδάκι σου! Σου κάνει νάζια! Ξέρουν τα κουμπιά μας! 

 

 

Συνηθίζετε να αγοράζετε μόνο με λίστα ή έγινε μια φορά? Πως φάνηκε στα παιδιά? 

 

Εμένα πάντως στο jumbo δύσκολα με περιορίζεις σε λίστα. Όλο και κάτι θα βρω να πάρω έξτρα που να μου αρέσει. 

Ναι.δεν πρέπει να διακοπτόμε.επιτελουντσι σήμαντικες νοητικές λειτουργίες,μαθαίνεις κυν να αυτοσυγκρ τρώνε ται κ να .η μας χρειάζονται .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 241
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 51 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Κρυμμένα τα έχω τα περισσότερα σε μπαουλακια σκαμπό, ανά διαστήματα ανανεώνω ή πάει και τα ανοιγει. 

 

Δεν πρέπει να διακόπτουμε εννοείς? Κάπου το έχασα με τον κορρεκτορα! 

 

Αχ το παιδάκι σου! Σου κάνει νάζια! Ξέρουν τα κουμπιά μας! 

 

 

Συνηθίζετε να αγοράζετε μόνο με λίστα ή έγινε μια φορά? Πως φάνηκε στα παιδιά? 

 

Εμένα πάντως στο jumbo δύσκολα με περιορίζεις σε λίστα. Όλο και κάτι θα βρω να πάρω έξτρα που να μου αρέσει. 

Βασικά δεν πάμε καθόλου συχνά στα Jumbo. Γενικά...δεν πάμε. Πήγαμε μουστάκα το σεπτέμβριο για τσάντες. Και τέλος. Πήγαμε και στα max τελευταία για ένα δώρο για πάρτυ. Από εκεί έφυγαν με ένα βιβλίο ο καθένας. Ξέρουν ότι παιχνίδια παίρνουν σε γιορτές, ό,τι έρθει σαν δώρο κλπ. Προφανώς και έχει τύχει να πάρουμε κάτι έξτρα, μικρό πραγματάκι πάντα, αλλά αυτό μπορεί να είναι ένα βιβλίο, ένα μολύβι, κλπ. Τώρα τους πήρα lego advent, αυτό ήταν μεγάλη εξαίρεση, δεν το περίμεναν.. το ήθελα πολύ για να φτιάξω χριστουγεννιάτικο κλίμα. Κάτι είπαν "θέλω το τάδε.." τους είπα πήραμε το lego, τα χριστούγεννα έρχονται δώρα. Πάντα λένε "θα ήθελα ένα..." , τους λεω οκ, θα δούμε...ή ζήτα το από τον άγιο βασίλη, ή "θυμήσου το στη γιορτή σου'.. δεν έχουμε δράματα. Αλλά δεν πηγαίνουμε και στο στόμα του λύκου χωρίς λόγο. 

Διάβασα που έλεγε κάποια κοπέλα παραπάνω ότι μου ζητάει μουστάκα αλλά πήγαμε πριν μία εβδομάδα... ή εχω ακούσει άλλους που τα σκ σαν βόλτα έχουν το μουστάκα. Αυτό δεν το χουμε.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Mama_Anesti_ said:

Αχ το παιδάκι σου! Σου κάνει νάζια! Ξέρουν τα κουμπιά μας! 

Μας πουλάει και μας αγοράζει..

58 minutes ago, Mama_Anesti_ said:

Εμένα πάντως στο jumbo δύσκολα με περιορίζεις σε λίστα. Όλο και κάτι θα βρω να πάρω έξτρα που να μου αρέσει. 

Jumbo δεν πηγαίνω ποτέ. έχουν ακουστεί χρόνια τώρα, πολύ άσχημες τακτικές από την πλευρά των εργοδοτών. Επίσης τα elc έχουν τραγικό after sales Department , οπότε για παιχνίδια πηγαίνουμε Μουστάκα κυρίως , αλλά αγαπώ και Ανέμη, γαιτανάκι και δυστυχώς έκλεισε το imaginarium στο golden και τώρα δεν έχω κοντά μου.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, irin είπε:

xaxa, σωστό. Όχι με την έννοια ότι τα κρατάμε στο σκοτάδι, να μην ξέρουν τί κυκλοφορεί. Αλλά όταν θέλεις να πεταχτείς πχ για ένα δωράκι για το ανίψι, γιατί να τα πάρεις μαζί στο μουστάκα? λογικό δεν είναι να θέλουν τα πάντα; κι εγώ θα τα ήθελα..

οσο δ ειχαν σχολειο πραγματικα δ ηταν ευκολο να μην τα εχουμε μαζι.απλα πλεον ζητανε να διαλεγουν εκεινα τα δωρα για φιλους κ ξαδερφια πχ

εμεις θα θελαμε να ψωνιζουμε με λιστα αλλα δεν..βασικα γραφουμε γισ το μαρκετ απλα για να μην ξεχασουμε.τι θελουμε,οχι με σκοπο να μην αποκλινουμε.γτ συνηθως ολο κ.κτ δ θα γραψαμε.αλλα οταν πχ πηραν μπισκοτα την προηγουμενη φορα,δ θα παρουν κ τωρα.οπως ισχυει κ για μας

τζαμπο με λιστα,δ νομιζω να εχω παει,εκτος του σχολειου:D

αλλα να μπουμε σε παιχνιδαδικο κ να μην παρουν γι αυτα,εννοειται.η σε βιβλιοπωλειο κ να παρουμε μονο οσα θελαμε αρχικα(συνηθως εχει κ παιχνιδια)

δλδ κ εμεις σαν την ιριν,μονο που παμε σε αυτα τα μερη

εχουν λιγη αυτοσυγκρατηση

Link to comment
Share on other sites

Απο τι ηλικια αρχισαν να ζητανε στα μαγαζια; Η δικια μου θελει να τα δει, ισως και να τα πιασει, αλλα μεχρι πριν λιγο καιρο δεν ειχε συνειδητοποιησει οτι μπορουμε να τα παρουμε σπιτι. Τωρα μπορει να πει δειλα δειλα "να πάρουμε;" ή "αλλη μέρα να παρουμε", επειδη το ειχαμε πει καποιες φορες. Και το ξεχναει. Μονο το παπακι ερωτευτηκε! Θελει παντως να κραταει εκεινη κατι που παιρνουμε μεχρι να παμε ταμειο. Οτιδηποτε. Την τελευταια φορα στο jumbo ας πουμε κρατουσε ...κατι κλειδακια για εξαερωση του καλοριφερ :razz:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

39 minutes ago, little lamb said:

Απο τι ηλικια αρχισαν να ζητανε στα μαγαζια; Η δικια μου θελει να τα δει, ισως και να τα πιασει, αλλα μεχρι πριν λιγο καιρο δεν ειχε συνειδητοποιησει οτι μπορουμε να τα παρουμε σπιτι. Τωρα μπορει να πει δειλα δειλα "να πάρουμε;" ή "αλλη μέρα να παρουμε", επειδη το ειχαμε πει καποιες φορες. Και το ξεχναει. Μονο το παπακι ερωτευτηκε! Θελει παντως να κραταει εκεινη κατι που παιρνουμε μεχρι να παμε ταμειο. Οτιδηποτε. Την τελευταια φορα στο jumbo ας πουμε κρατουσε ...κατι κλειδακια για εξαερωση του καλοριφερ :razz:

Κοίτα, αν βλέπεις ότι ακόμη δεν τη νοιάζει, οκ. Διαφορετικά, το θεωρώ ολίγον "καψόνι" , να πάω με μικρό παιδάκι σε παιχνιδάδικο , για να πάρω κάτι δικό μου άσχετο, και να μην του πάρω τίποτα. Άλλο να μπούμε για να πάρουμε πχ μαρκαδόρους και μπλοκ και να μην πάρουμε παιχνίδι και άλλο να μπούμε για να πάρουμε κάτι άσχετο. Στην προκειμένη, θα πήγαινα μόνη μου ή θα της έπαιρνα έστω  κάτι μικρό. Μου φαίνεται δηλαδή σαν να ζητάμε πολλά από ένα μικρό παιδάκι. Να το βάλεις μέσα στον "παράδεισο" αλλά μόνο να κοιτάζει..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb είπε:

Απο τι ηλικια αρχισαν να ζητανε στα μαγαζια; Η δικια μου θελει να τα δει, ισως και να τα πιασει, αλλα μεχρι πριν λιγο καιρο δεν ειχε συνειδητοποιησει οτι μπορουμε να τα παρουμε σπιτι. Τωρα μπορει να πει δειλα δειλα "να πάρουμε;" ή "αλλη μέρα να παρουμε", επειδη το ειχαμε πει καποιες φορες. Και το ξεχναει. Μονο το παπακι ερωτευτηκε! Θελει παντως να κραταει εκεινη κατι που παιρνουμε μεχρι να παμε ταμειο. Οτιδηποτε. Την τελευταια φορα στο jumbo ας πουμε κρατουσε ...κατι κλειδακια για εξαερωση του καλοριφερ :razz:

Πήγαμε μετά από καιρό σε παιχνιδάδικο για αλλαγή σε δώρα που θα κάνουμε εμείς σε άλλους. Όχι για εμάς. Τα κορίτσια 3 και 6ετών, εντάξει, ειδικά όταν περάσαμε από τα ράφια με τα playmobil και τα lego έκαναν τα ματάκια τους αστεράκια-καρδούλες κλπ. Τους εξηγήσαμε ότι ήρθαμε για αλλαγή για τους φίλους μας, για εσάς έχουμε πάρει δώρα είναι κάτω από το δέντρο. Το δέχθηκαν. Περισσότερο εγώ κι ο σύζυγος ζοριστήκαμε να μην τους πάρουμε κάτι, παρά τα παιδιά. Εγώ ειδικά έχω θέμα. Δε μπορώ να πάω στοχευμένα σε μαγαζί-σούπερ μάρκετ, και να μην χαζέψω και τα υπόλοιπα πράγματα (εκτός λίστας) και να πάρω καμιά-δυο-τρεις σαχλαμάρες (κάτι χρηστικό συνήθως για το σπίτι). Μπορώ δηλαδή, αλλά πιέζομαι και στεναχωριέμαι αν δεν χαζέψω. Ο σύζυγος είναι το αντίθετο. Πάει στοχευμένα και βαριέται αφόρητα την βόλτα για ψώνια :(.

@little lamb η κόρη σας πρέπει να είναι such a sweetheart :wub:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Yovanna είπε:

Κοίτα, αν βλέπεις ότι ακόμη δεν τη νοιάζει, οκ. Διαφορετικά, το θεωρώ ολίγον "καψόνι" , να πάω με μικρό παιδάκι σε παιχνιδάδικο , για να πάρω κάτι δικό μου άσχετο, και να μην του πάρω τίποτα. Άλλο να μπούμε για να πάρουμε πχ μαρκαδόρους και μπλοκ και να μην πάρουμε παιχνίδι και άλλο να μπούμε για να πάρουμε κάτι άσχετο. Στην προκειμένη, θα πήγαινα μόνη μου ή θα της έπαιρνα έστω  κάτι μικρό. Μου φαίνεται δηλαδή σαν να ζητάμε πολλά από ένα μικρό παιδάκι. Να το βάλεις μέσα στον "παράδεισο" αλλά μόνο να κοιτάζει..

καλα εννοειται κ εμενα δ ειναι οτι χτυπιουνται κ εγω κρατιεμαι.ειναι οτι δ επιμενουν κ εκεινα

σε παιχνιδαδικο συνηθως δ θα μπεις για κτ ασχετο,αλλα πχ για να παρεις δωρο σε αλλον.αν τυχει κ καθε βδομαδα παμε να παρουμε δωρο σε καποιον,δ θεωρω προσωπικα οτι πρεπει να παρουν κτ.αυτο ταιριαζει στη δικη μου οικογενεια.αλλοι εχουν αλλο τροπο σκεψης.δ ειναι "καψονι"

νομιζω μετα τα 4αρχισαν να ζητανε πιο πολυ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Yovanna είπε:

Κοίτα, αν βλέπεις ότι ακόμη δεν τη νοιάζει, οκ. Διαφορετικά, το θεωρώ ολίγον "καψόνι" , να πάω με μικρό παιδάκι σε παιχνιδάδικο , για να πάρω κάτι δικό μου άσχετο, και να μην του πάρω τίποτα. Άλλο να μπούμε για να πάρουμε πχ μαρκαδόρους και μπλοκ και να μην πάρουμε παιχνίδι και άλλο να μπούμε για να πάρουμε κάτι άσχετο. Στην προκειμένη, θα πήγαινα μόνη μου ή θα της έπαιρνα έστω  κάτι μικρό. Μου φαίνεται δηλαδή σαν να ζητάμε πολλά από ένα μικρό παιδάκι. Να το βάλεις μέσα στον "παράδεισο" αλλά μόνο να κοιτάζει..

 

Ναι εννοειται! Προς το παρον δεν ζηταει, γι' αυτο την παιρνουμε μαζι μας εκει οταν παμε για ασχετα. Τωρα πηγαμε ας πουμε για φωτακια, για κατι τζαμια καδρων, για κουπ πατ και γενικως για ασχετα πραγματα και δεν σταθηκαμε καθολου στα παιχνιδια, απλως προσπερασαμε. Αλλα ξερω οτι σε λιγα χρονια, ισως και σε λιγους μηνες, δεν θα ειναι τοσο απλο. Νομιζω προς το παρον "χανεται" λιγο σε ολο αυτο τον ογκο πραγματων και δεν συνειδητοποιει ακριβως τι ειναι το καθενα χωριστα. Βλεπει απλα "στοιβαγμενα χρωματα". Δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , little lamb είπε:

 

Ναι εννοειται! Προς το παρον δεν ζηταει, γι' αυτο την παιρνουμε μαζι μας εκει οταν παμε για ασχετα. Τωρα πηγαμε ας πουμε για φωτακια, για κατι τζαμια καδρων, για κουπ πατ και γενικως για ασχετα πραγματα και δεν σταθηκαμε καθολου στα παιχνιδια, απλως προσπερασαμε. Αλλα ξερω οτι σε λιγα χρονια, ισως και σε λιγους μηνες, δεν θα ειναι τοσο απλο. Νομ

ετσι κ εμεις.τωρα που πανε σχολειο με βολευει πολυ να πηγαινω σε ωρες που λειπουν

κ εννοειται κτ που θα επιλεξουν θα το κρατανε ως το ταμειο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 36 λεπτά , samsympan είπε:

 

@little lamb η κόρη σας πρέπει να είναι such a sweetheart :wub:

 

Εχει πλακα η αληθεια ειναι. Ειναι λιγο καρτουνάκι! Τωρα ειναι καλο, αργοτερα δεν ξερω μη μας γυρισει μπουμερανγκ! Γιατι ετσι που ειναι δεν μας βγαινει να τη "μαλωσουμε" για κατι, μας φαινονται ολα χαριτωμενα οσα κανει... 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, vicky86 said:

καλα εννοειται κ εμενα δ ειναι οτι χτυπιουνται κ εγω κρατιεμαι.ειναι οτι δ επιμενουν κ εκεινα

σε παιχνιδαδικο συνηθως δ θα μπεις για κτ ασχετο,αλλα πχ για να παρεις δωρο σε αλλον.αν τυχει κ καθε βδομαδα παμε να παρουμε δωρο σε καποιον,δ θεωρω προσωπικα οτι πρεπει να παρουν κτ.αυτο ταιριαζει στη δικη μου οικογενεια.αλλοι εχουν αλλο τροπο σκεψης.δ ειναι "καψονι"

νομιζω μετα τα 4αρχισαν να ζητανε πιο πολυ

Ε δεν νομίζω να πηγαίνει κανείς κάθε βδομάδα σε παιχνιδάδικο για δώρο. Και αν πάει και πρέπει να παίρνει κάθε φορά και το παιδί μαζί, τις μισές τουλάχιστον φορές, κάτι θα του πάρει θεωρώ. Καταλαβαίνω να μην θέλουμε να τα κακομαθαίνουμε , αλλά εδώ εμείς μπορεί να δούμε βιτρίνα και να στενοχωρηθούμε που δεν μπορούμε να πάρουμε ένα ωραίο καινούριο ρούχο ή παπούτσι. Φαντάσου τα παιδάκια στον παιχνιδοπαράδεισο!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , little lamb είπε:

Εχει πλακα η αληθεια ειναι. Ειναι λιγο καρτουνάκι! Τωρα ειναι καλο, αργοτερα δεν ξερω μη μας γυρισει μπουμερανγκ! Γιατι ετσι που ειναι δεν μας βγαινει να τη "μαλωσουμε" για κατι, μας φαινονται ολα χαριτωμενα οσα κανει... 

Δεν σας φαίνονται,είναι χαριτωμένα! Είναι υπέροχη ηλικία. Είναι όλα τους, και τα ναζάκια και οι γκρινίτσες και οι ζουζουνιές τους, όλα τους πραγματικά υπέροχα! Είναι έρωτας.

Δεν θα σας βγει μπούμερανγκ. Μην σε απασχολεί. Όταν χρειαστεί θα γίνει και η παρατήρηση και η διόρθωση. Και μια χαρά θα το χειριστείτε κι εσείς και το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Απο τι ηλικια αρχισαν να ζητανε στα μαγαζια; Η δικια μου θελει να τα δει, ισως και να τα πιασει, αλλα μεχρι πριν λιγο καιρο δεν ειχε συνειδητοποιησει οτι μπορουμε να τα παρουμε σπιτι. Τωρα μπορει να πει δειλα δειλα "να πάρουμε;" ή "αλλη μέρα να παρουμε", επειδη το ειχαμε πει καποιες φορες. Και το ξεχναει. Μονο το παπακι ερωτευτηκε! Θελει παντως να κραταει εκεινη κατι που παιρνουμε μεχρι να παμε ταμειο. Οτιδηποτε. Την τελευταια φορα στο jumbo ας πουμε κρατουσε ...κατι κλειδακια για εξαερωση του καλοριφερ :razz:

Εισαι τυχερη,δυόμιση χρόνων και ο δικός μου αλλά ζητάει παιχνίδι ακόμη και από το σούπερ μάρκετ,ειδικά αν δει playmobil θα μας ακούσει ολο το μαγαζί αν δεν πάρουμε έστω και μια φιγούρα

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

Ε δεν νομίζω να πηγαίνει κανείς κάθε βδομάδα σε παιχνιδάδικο για δώρο. Και αν πάει και πρέπει να παίρνει κάθε φορά και το παιδί μαζί, τις μισές τουλάχιστον φορές, κάτι θα του πάρει θεωρώ. Καταλαβαίνω να μην θέλουμε να τα κακομαθαίνουμε , αλλά εδώ εμείς μπορεί να δούμε βιτρίνα και να στενοχωρηθούμε που δεν μπορούμε να πάρουμε ένα ωραίο καινούριο ρούχο ή παπούτσι. Φαντάσου τα παιδάκια στον παιχνιδοπαράδεισο!

μου ετυχε 3εβδομαδες σερι.κ δ βαζω μεσα τα μαρκετ κ βιβλιοπωλεια,η βολτα στην αγορα

δ ειναι θεμα πρεπει.εμενα ζητανε να ερθουν για να διαλεξουν το δωρο,οποτε παμε με την προυποθεση οτι δ θα παρουν εκεινα κτ

θα στεναχωρηθουμε αλλα θα το ξεπερασουμε.απο την στιγμη που δ εχουμε χρηματα,η δ μας λειπει κτ δ θα πουμε,ελα μωρε,ας παρω ενα βραχιολακι με 5€ να παρηγορηθω

εγω δ λειτουργω ετσι.οποιος θελει φυσικα το κανει

δ λεω,τι να κανω για να τα βασανισω λιγο,ας παμε στο τζαμπο απλα να κοιτανε.παμε για συγκεκριμενους λογους,κ καποιες φορεσ θα παρουν κ σαχλαμαριτσα.εγω προσωπικα δ θελω καθε φορα.ουτε θα πηγαινα καθε βδομαδα σε παιχνιδαδικο αν δ χρειαζοταν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 41 λεπτά , vicky86 είπε:

μου ετυχε 3εβδομαδες σερι.κ δ βαζω μεσα τα μαρκετ κ βιβλιοπωλεια,η βολτα στην αγορα

δ ειναι θεμα πρεπει.εμενα ζητανε να ερθουν για να διαλεξουν το δωρο,οποτε παμε με την προυποθεση οτι δ θα παρουν εκεινα κτ

θα στεναχωρηθουμε αλλα θα το ξεπερασουμε.απο την στιγμη που δ εχουμε χρηματα,η δ μας λειπει κτ δ θα πουμε,ελα μωρε,ας παρω ενα βραχιολακι με 5€ να παρηγορηθω

εγω δ λειτουργω ετσι.οποιος θελει φυσικα το κανει

δ λεω,τι να κανω για να τα βασανισω λιγο,ας παμε στο τζαμπο απλα να κοιτανε.παμε για συγκεκριμενους λογους,κ καποιες φορεσ θα παρουν κ σαχλαμαριτσα.εγω προσωπικα δ θελω καθε φορα.ουτε θα πηγαινα καθε βδομαδα σε παιχνιδαδικο αν δ χρειαζοταν

Kαι τα δικά μου, όταν είναι για συμμαθητές θέλουν να επιλέγουν. Και ξέρουν ότι πηγαίνουμε γι'αυτό.

Όταν είναι για άλλα παιδάκια, αποφεύγω να έρχονται μαζί, αν έχω πού να τα αφήσω

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , irin είπε:

Kαι τα δικά μου, όταν είναι για συμμαθητές θέλουν να επιλέγουν. Και ξέρουν ότι πηγαίνουμε γι'αυτό.

Όταν είναι για άλλα παιδάκια, αποφεύγω να έρχονται μαζί, αν έχω πού να τα αφήσω

πχ κ για τα ξαδερφια τους θελουν.δ ειναι οτι εχουμε κ αλλους λογους να παμε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...