Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εκτίμηση αγαθών στην παιδική ηλικία


Recommended Posts

1 hour ago, samsympan said:

Όσο για οικογένειες με παιδιά, εμείς παιδιά, πολλές φορές παίρνουμε φαγώσιμα από το σπίτι ή από φούρνο για τα παιδιά (και εμείς μπορεί να τσιμπάμε) και να παραγγέλνουμε μόνο καφέ ή/και χυμούς για τα παιδιά.

 

Ε αυτο δεν το είχα φανταστεί ότι γίνεται! Μήπως μιλάμε για μωρά, με ειδικές διατροφικές απαιτήσεις; Δηλαδή κάθεστε σε ένα μαγαζί με τρόφιμα από άλλο κατάστημα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 241
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ναι κ εμένα αυτό μου έκανε εντύπωση που το δθαβασα. Δεν είναι παγκάκι ούτε οαιχνιδι στην παιδική. Και δεν κάνει κανείς παρατήρηση; Εγω θα ντρεπόμουν μόνο κ μόνο μην ενοχληθεί ο ιδιοκτήτης κ με το δίκιο του. 

 

Τον μικρό δεν τον έχουμε ανεβάσει ποτέ. Μόνο σε περίπτερο έχουμε εδώ τετοια κ δεν τα έχει προσεξει οπότε δεν του βάλαμε την ιδέα. 

Εμάς είναι έξω από ένα κατάστημα με ρούχα, που όταν κάνουμε βόλτα σάββατο ή κυριακή απόγευμα είναι κλειστό. Προφανώς αν έρθει κάποιος να κάνει, θα φύγουμε. Ή πχ στο allou fun park, αν θέλουν να ανέβουν λίγο χωρίς κέρμα, γιατί να πω όχι αν δεν υπάρχει άλλος να κάνει;

1 ώρα πρίν, samsympan είπε:

@little lamb η εικόνα με τα παιχνίδια με κερματοδέκτη και παιδάκια σκαρφαλωμένα να χαζολογάνε άνευ κέρματος, μου είναι πολύ γνώριμη και θεωρώ πολύ συνηθισμένη. Δεν μιλάω για χώρους που μπαίνεις πχ με είσοδο (κι εκεί όμως γιατί όχι) και δεν μιλώ να περιμένει κάποιος να κάνει κανονικά, κι εσύ να έχεις το παιδί σου να καταλαμβάνει το παιχνίδι. Μιλώ για το συνηθισμένο, υπαίθριοι χώροι πχ αναψυκτήρια ή κλειστοί πχ mall που βρίσκονται τα παιχνίδια και τον περισσότερο χρόνο της ημέρας δεν πλησιάζει κανείς, από πχ τα 10παιδάκια που θα χαζολογήσουν μέσα στη μέρα, τα δύο θα βάλουν και κέρμα. Δεν λέω για χώρους που μπαίνεις επί τούτου να κάνεις παιχνίδι με κέρμα (airhockey, μπάσκετ, κλπ), βλέπε ουφάδικα (χαχαχαχα). Κι εννοείται πως εμπορικά όφελος είναι για αυτους που τα εκμεταλλεύονται, αν φυσικά δεν παρεμποδίζεις άλλους ή δεν ξεχαρβαλώνεις το παιχνίδι. Άλλωστε πόσες φορές που δεν είχαμε σκοπό να ρίξουμε κέρμα, ρίξαμε τελικά, επειδή το παιδί δοκίμασε πρώτα το παιχνίδι έτσι.

 

Όσο για το καφέ-εστιατόριο που περνάς και κάθεσαι με την παρέα που κάθεται ήδη χωρίς να παραγγείλεις είτε γιατί βιάζεσαι, είτε γιατί δε θες, είτε γιατί σε κερνάνε οι φίλοι πχ ένα κρασί, κι αυτό μου είναι πολύ γνώριμο. Άντε μία φορά στα 25 χρόνια που κυκλοφορώ να έχω ακούσει να πει κάτι ο σερβιτόρος. 

Όσο για οικογένειες με παιδιά, εμείς παιδιά, πολλές φορές παίρνουμε φαγώσιμα από το σπίτι ή από φούρνο για τα παιδιά (και εμείς μπορεί να τσιμπάμε) και να παραγγέλνουμε μόνο καφέ ή/και χυμούς για τα παιδιά. Και σε πολλά καφέ τον χυμό μας τον χωρίζουν σε δύο ποτήρια γιατί τα δικά μας δεν πίνουν τόση ποσότητα το κάθε ένα. Και μόνος του ο σερβιτόρος μας το έχει προτείνει. Με χαρά οι άνθρωποι το κάνουν, όχι με ύφος "ήρθαν τώρα οι τσίπηδες".

Ά! Και μερίδες σε εστιατόρια μοιρασμένες στα δύο εννοείται για τα παιδιά αλλά και για ενήλικες αν είναι πολύ χορταστικές.

Δεν ξέρω, αλήθεια, μου φαίνεται πολύ νορμάλ.

Σε μερίδα που προορίζεται για παιδιά νομίζω είναι συνηθισμένο να μοιράζεται στα δύο. Ή στην τελική, δεν έχετε πάει ποτέ σε ταβέρνα και να πείτε ότι όλα θα είναι στη μέση και θέλετε ένα καθαρό πιάτο ακόμα; δε σημαίνει ότι παίρνεις λίγα, μπορεί να παίρνεις τα ίδια, απλά να μοιράζονται σε όλους. 

Το να βγάλω φαγητό σε ταβέρνα ή καφετέρια όχι. Ίσως να έχει τύχει να έχω μαζί κουλούρι για τα παιδιά, φαντάζομαι δεν έγινε κάτι, αν έχεις παραγγείλει ροφήματα κλπ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , irin είπε:

Το να βγάλω φαγητό σε ταβέρνα ή καφετέρια όχι. Ίσως να έχει τύχει να έχω μαζί κουλούρι για τα παιδιά, φαντάζομαι δεν έγινε κάτι, αν έχεις παραγγείλει ροφήματα κλπ

Σε ταβέρνα όχι! Εκτός κι αν είναι πολύ μικρό το παιδί εννοείται.

Σε καφέ όμως, το βρίσκω πολύ ok το να δώσω στα παιδιά το κουλούρι θεσσαλονίκης, το τοστάκι το σπιτικό ή ένα κομμάτι σπιτική πίτα και να τους παραγγείλω χυμό ή γλυκό (μετά που θα φάνε το αλμυρό τους). Και να μην τους παρω το club ή την τορτίγια από εκεί. Που βέβαια τις μισές φορές θα τους πάρουμε και το club ή την τορτίγια από εκεί. Αλλά τέλοσπάντων όχι όλες.

Επίσης φρούτο άνετα βγάζουμε για τα παιδιά στην παρέα. Ή εάν έχω φτιάξει σπιτικό κέϊκ, μπορεί να πάρω και να κεραστούμε και οι μεγάλοι στην παρέα ένα κομμάτι.

Κι εντάξει διακριτικά! Όχι να στρώσεις το τραπεζομάντηλο και να βγάλεις την φόρμα να την κόψεις ή τις ελιές, την ντομάτα και το τυρόψωμο στο τραπέζι ρεφενέ. Είπαμε!

Και ποτέ δεν μας έχει στραβοκοιτάξει κανείς. Αλήθεια! Τι να πω.

Βέβαια την παραγγελία μας την κάνουμε κανονικά και με το παραπάνω τις περισσότερες φορές. Γιατί πχ εαν τα παιδιά έχουν φάει το φρούτο ή το σπιτικό κάτιτις, θα τους πάρουμε και το γλυκάκι μετά. Θα πάρουμε κι εμείς κάτι γλυκό για να μην ζηλεύουμε... κι έτσι εντέλει περισσότερη κατανάλωση κάνεις από τον σκέτο καφέ. Και οι υπεύθυνοι το ξέρουν αυτό πιστέψτε με.

Εκτός κι αν μιλάμε για το σούπερ high class-club cafe-restaurant που δεν ξέρω τι policy έχει.

Link to comment
Share on other sites

Το να καθεσαι σε μαγαζι εστιασης με τροφιμο απο αλλο μαγαζι το ηξερα οτι δεν ειναι σωστο. Και δεν ειναι ηθικο θεμα, ειναι οτι αν τους γινει ελεγχος πρεπει να υπαρχει αποδειξη για οτιδηποτε καταναλωνεται εκει. Μας το ειχαν πει καποτε που ημουν με συμφοιτητριες μου και ειχαμε ενα νερακι στο τραπεζι, οτι το νερακι αυτο επρεπε να μπει στην τσαντα. Αλλο ομως το να εχεις τροφιμο απο αλλο μαγαζι πχ φουρνο, αλλο να εχεις κατι για μωρο απο το σπιτι πχ το βραστο αυγο ή το ταπερακι του με το φαΐ του. Και αλλο το να κατσουν 3 και να παραγγειλουν 2. Εφοσον μπαινει παραγγελια ειναι οκ. Οχι βεβαια να κατσουν 5 κ να παρει ενας. Το μοιρασμα μεριδας (οχι μονο σε παιδια)  και το να κατσουν 3 κ να παραγγειλουν 2 παντα γινοταν και δεν θα μπορουσα ποτε να φανταστω οτι ειναι κακο. Υπαρχει και ατακα, απο ταινια νομιζω "θα μας φερεις μια πορτοκαλαδα με δυο ποτηρια"!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, samsympan said:

Σε ταβέρνα όχι! Εκτός κι αν είναι πολύ μικρό το παιδί εννοείται.

Σε καφέ όμως, το βρίσκω πολύ ok το να δώσω στα παιδιά το κουλούρι θεσσαλονίκης, το τοστάκι το σπιτικό ή ένα κομμάτι σπιτική πίτα και να τους παραγγείλω χυμό ή γλυκό (μετά που θα φάνε το αλμυρό τους). Και να μην τους παρω το club ή την τορτίγια από εκεί. Που βέβαια τις μισές φορές θα τους πάρουμε και το club ή την τορτίγια από εκεί. Αλλά τέλοσπάντων όχι όλες.

Επίσης φρούτο άνετα βγάζουμε για τα παιδιά στην παρέα. Ή εάν έχω φτιάξει σπιτικό κέϊκ, μπορεί να πάρω και να κεραστούμε και οι μεγάλοι στην παρέα ένα κομμάτι.

Κι εντάξει διακριτικά! Όχι να στρώσεις το τραπεζομάντηλο και να βγάλεις την φόρμα να την κόψεις ή τις ελιές, την ντομάτα και το τυρόψωμο στο τραπέζι ρεφενέ. Είπαμε!

Και ποτέ δεν μας έχει στραβοκοιτάξει κανείς. Αλήθεια! Τι να πω.

Βέβαια την παραγγελία μας την κάνουμε κανονικά και με το παραπάνω τις περισσότερες φορές. Γιατί πχ εαν τα παιδιά έχουν φάει το φρούτο ή το σπιτικό κάτιτις, θα τους πάρουμε και το γλυκάκι μετά. Θα πάρουμε κι εμείς κάτι γλυκό για να μην ζηλεύουμε... κι έτσι εντέλει περισσότερη κατανάλωση κάνεις από τον σκέτο καφέ. Και οι υπεύθυνοι το ξέρουν αυτό πιστέψτε με.

Εκτός κι αν μιλάμε για το σούπερ high class-club cafe-restaurant που δεν ξέρω τι policy έχει.

Μου έτυχε πρόσφατα , είχαμε βγει με φιλους σε ένα κατάστημα για μπύρα, ο γιος μου είναι ένα παιδί που δεν μπορεί ποτέ να πεινάει οπότε πάντα φροντίζω και έχω μαζί μου κάτι να τσιμπήσει, εκείνη την ημέρα είχα πάρει στα γρήγορα ένα πακέτο κρακεράκια από το σπίτι. Όταν καθίσαμε στο τραπέζι ο γιος μου λοιπόν άρχισε να λέει έντονα πως πεινάει και να ρωτάει τι έχω πάρει μαζί μου να φάει μέχρι να έρθει το τοστ που παραγγείλαμε, του έδωσα λοιπόν τα κρακεράκια να φάει μέχρι να έρθει το τοστ, εδώ να σημειώσω πως είχαμε παραγγείλει κρασιά - μπύρες -τοστ  - χυμούς . Ο φίλος λοιπόν όταν είδε τα κρακεράκια στο τραπέζι (τα οποία είχε αφήσει ο γιος μου) με πρόσβαλε λέγοντας μου πως δεν είναι πρέπον αυτό, η αλήθεια είναι πως κόλλησα, τι δεν είναι πρέπον? να δώσω στο εξάχρονο κάτι να φάει μέχρι να έρθει αυτό που έχω παραγγείλει?? ένιωσα πολύ πολύ άβολα η αλήθεια είναι γιατί στο δικό μου μυαλό ήταν οκ αφού είχα παραγγείλει ένα σωρό πράγματα., και κυρίως επειδή ήταν για το παιδί όχι για εμένα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , kotsifikos είπε:

Μου έτυχε πρόσφατα , είχαμε βγει με φιλους σε ένα κατάστημα για μπύρα, ο γιος μου είναι ένα παιδί που δεν μπορεί ποτέ να πεινάει οπότε πάντα φροντίζω και έχω μαζί μου κάτι να τσιμπήσει, εκείνη την ημέρα είχα πάρει στα γρήγορα ένα πακέτο κρακεράκια από το σπίτι. Όταν καθίσαμε στο τραπέζι ο γιος μου λοιπόν άρχισε να λέει έντονα πως πεινάει και να ρωτάει τι έχω πάρει μαζί μου να φάει μέχρι να έρθει το τοστ που παραγγείλαμε, του έδωσα λοιπόν τα κρακεράκια να φάει μέχρι να έρθει το τοστ, εδώ να σημειώσω πως είχαμε παραγγείλει κρασιά - μπύρες -τοστ  - χυμούς . Ο φίλος λοιπόν όταν είδε τα κρακεράκια στο τραπέζι (τα οποία είχε αφήσει ο γιος μου) με πρόσβαλε λέγοντας μου πως δεν είναι πρέπον αυτό, η αλήθεια είναι πως κόλλησα, τι δεν είναι πρέπον? να δώσω στο εξάχρονο κάτι να φάει μέχρι να έρθει αυτό που έχω παραγγείλει?? ένιωσα πολύ πολύ άβολα η αλήθεια είναι γιατί στο δικό μου μυαλό ήταν οκ αφού είχα παραγγείλει ένα σωρό πράγματα., και κυρίως επειδή ήταν για το παιδί όχι για εμένα.

Nαι, και στην τελική κρακεράκια έβγαλες, όχι κοτόπουλο με πατάτες! αυτά μπορεί ανα πάσα στιγμή να τα βγάλεις για να ξεγελάσει και ενήλικας την πείνα του

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μέχρι πέρσι καλοκαίρι όταν πηγαίναμε για καφέ είχαμε τα φρουτα του παιδιού μαζί, γιατί δεν έτρωγε κάτι άλλο. Δεναμε κ το καρεκλάκι του σε καρέκλα κ έτρωγε στον δικό του δίσκο. Έπισης μέχρι τα δυο σίγουρα κ σε ταβέρνα είχαμε και κάτι δικό του σε τάπερ μαζί συμπληρωματικό στο τι θα έπαιρνε στο μαγαζί. Όχι κακό δεν θα τπ θεωρούσα, μάλλον αυτονόητο θα έλεγα ότι είναι. 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αυτο που εγραψα πριν, πρεπει να εχουν αποδειξη για ο,τι καταναλωνεται εκει, αλλιως θεωρειται οτι το πουλησαν ετσι. Καλυτερα να εβγαζες δηλαδη κοτοπουλο με πατατες σε ταπερακι. Ή σε ενα φρουτο πχ δεν θα σου το ελεγε. Δεν το λενε για θεμα ηθικης.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , kotsifikos είπε:

Μου έτυχε πρόσφατα , είχαμε βγει με φιλους σε ένα κατάστημα για μπύρα, ο γιος μου είναι ένα παιδί που δεν μπορεί ποτέ να πεινάει οπότε πάντα φροντίζω και έχω μαζί μου κάτι να τσιμπήσει, εκείνη την ημέρα είχα πάρει στα γρήγορα ένα πακέτο κρακεράκια από το σπίτι. Όταν καθίσαμε στο τραπέζι ο γιος μου λοιπόν άρχισε να λέει έντονα πως πεινάει και να ρωτάει τι έχω πάρει μαζί μου να φάει μέχρι να έρθει το τοστ που παραγγείλαμε, του έδωσα λοιπόν τα κρακεράκια να φάει μέχρι να έρθει το τοστ, εδώ να σημειώσω πως είχαμε παραγγείλει κρασιά - μπύρες -τοστ  - χυμούς . Ο φίλος λοιπόν όταν είδε τα κρακεράκια στο τραπέζι (τα οποία είχε αφήσει ο γιος μου) με πρόσβαλε λέγοντας μου πως δεν είναι πρέπον αυτό, η αλήθεια είναι πως κόλλησα, τι δεν είναι πρέπον? να δώσω στο εξάχρονο κάτι να φάει μέχρι να έρθει αυτό που έχω παραγγείλει?? ένιωσα πολύ πολύ άβολα η αλήθεια είναι γιατί στο δικό μου μυαλό ήταν οκ αφού είχα παραγγείλει ένα σωρό πράγματα., και κυρίως επειδή ήταν για το παιδί όχι για εμένα.

Δεν είναι πρέπον;; Τόση αυστηρότητα βρε παιδί μου για τα κρακεράκια του παιδιού; Αντιλαμβάνομαι να χτυπάει άσχημα το να φέρνεις σνακ, ταπεράκια και προιόντα από τον δίπλα φούρνο στην καφετέρια που θα πας, είναι όντως άκομψο, όμως προσωπικά όταν πρόκειται για παιδί θεωρώ αποδεκτό και το φρούτο, και το σπιτικό κέικ και το κουλουράκι. Γιατί όταν πρόκειται για παιδί τίθενται θέματα όπως η υγιεινή διατροφή, οι προτιμήσεις (πιθανότατα να μην καλύπτονται με τίποτα από τον κατάλογο), το επείγον του πράγματος (αντε να τα βάλεις με παιδί που πεινάει) κτλ. Αν βγούμε τώρα ενήλικες θεωρώ δεδομένο να βολευτούμε με το μενού της καφετέριας. Τύποι που πίνουν το καφεδάκι τους με σακουλίτσα φούρνου παραμάσχαλα μου κάνουν πολύ κακή εντύπωση. Ταπεράκια σε καφετέριες ευτυχώς δεν έχω δει ακόμα, δεν ξέρω αν συνηθίζεται σε ενηλίκους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Αυτο συμβαινει και μου κανει εντυπωση που σας φαινεται τοσο περιεργο! Και το εχω κανει και το εχουν κανει αλλοι ενω καθομαστε εμεις! Μηπως ειναι κανενα τοπικο εθιμο σαν το "παπουτσια μεσα ή εξω απο το σπιτι"; :-P

Μην ανοίγεις τώρα νέο θέμα για τα παπούτσια χαχα. Άσε και έχω κόλλημα δεν μπορώ να μπαίνουν στο σπίτι με παπούτσια και σε κάποιους κακοφαίνεται 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Super.mum είπε:

Μην ανοίγεις τώρα νέο θέμα για τα παπούτσια χαχα. Άσε και έχω κόλλημα δεν μπορώ να μπαίνουν στο σπίτι με παπούτσια και σε κάποιους κακοφαίνεται 

 

Εχουν γραφτει σελιδες επι σελιδων, γι'αυτο το ειπα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , kotsifikos είπε:

Μου έτυχε πρόσφατα , είχαμε βγει με φιλους σε ένα κατάστημα για μπύρα, ο γιος μου είναι ένα παιδί που δεν μπορεί ποτέ να πεινάει οπότε πάντα φροντίζω και έχω μαζί μου κάτι να τσιμπήσει, εκείνη την ημέρα είχα πάρει στα γρήγορα ένα πακέτο κρακεράκια από το σπίτι. Όταν καθίσαμε στο τραπέζι ο γιος μου λοιπόν άρχισε να λέει έντονα πως πεινάει και να ρωτάει τι έχω πάρει μαζί μου να φάει μέχρι να έρθει το τοστ που παραγγείλαμε, του έδωσα λοιπόν τα κρακεράκια να φάει μέχρι να έρθει το τοστ, εδώ να σημειώσω πως είχαμε παραγγείλει κρασιά - μπύρες -τοστ  - χυμούς . Ο φίλος λοιπόν όταν είδε τα κρακεράκια στο τραπέζι (τα οποία είχε αφήσει ο γιος μου) με πρόσβαλε λέγοντας μου πως δεν είναι πρέπον αυτό, η αλήθεια είναι πως κόλλησα, τι δεν είναι πρέπον? να δώσω στο εξάχρονο κάτι να φάει μέχρι να έρθει αυτό που έχω παραγγείλει?? ένιωσα πολύ πολύ άβολα η αλήθεια είναι γιατί στο δικό μου μυαλό ήταν οκ αφού είχα παραγγείλει ένα σωρό πράγματα., και κυρίως επειδή ήταν για το παιδί όχι για εμένα.

Καλά έχει πρόβλημα ο φίλος ..άκου τώρα 

πρίν από 15 λεπτά , little lamb είπε:

 

Εχουν γραφτει σελιδες επι σελιδων, γι'αυτο το ειπα

Άντε ; Που να προλάβω να δω :’(

Link to comment
Share on other sites

θελει ενα μετρο.οχι κ εκμεταλλυεση παρεχομενης υπηρεσιας να βαζεις ενα νηπιο σε αυτοκινητακι χωρις κερμα..τι να καταλαβει το μωρο του 1,5χρ;μετα τα 4δ ενδιαφερονται κιολας.καπου 2-4χρ ναι,θα ζητησει,για 1-2βολτες θα βαλω κ κερμα,οχι πχ μετα απο καθε βολτα στο μαρκετ.συνηθως αυτα που εχουμε δ ειναι απο καποιο μαγαζι,ειναι στον πεζοδρομο πχ,αλλα οχι του περιπτερου η καποιου μαγαζιου συγκεκριμενα,κ ναι αν ειναι μικρο κ δ ζηταει δ ειναι κακο να κατσει χωρις κερμα,οχι μιση ωρα(χασιμο χρονου)ουτε να σχηματιστει ουρα απο πισω με κοσμο που θελει να κανει

ενω στο εμπορικο που εχει χωρο με ηλεκτρονικα ,εκει εννοειται μονο με κερμα

να πας με νηπιο που δ καλυπτεται απο το μενου του μαγαζιου εννοειται,κ φρουτα κ φαγητο σε ταπερακι.μετα τα 3δ συνηθιζω,γτ ολο κ κτ θα εχει που μπορουν να φανε,ακομη κ απλο τοστακι,μπαρα η φρουτοσαλατα

επειδη δ θα κατσουμε παντα,συνηθως κτ εχω μαζι,η μπορει να αγορασαμε πριν,οπως τα κρακερακια που αναφερθηκαν.το οποιο φυσικα δ ηταν κακο να φαγωθουν μεχρι απλα να ερθει η παραγγελια.δ θα κατσω καπου που θα πιω εναν καφε κ θα βγαλω "ολοκληρο σπιτικο καλαθι"

εννοειται ακομη κ τωρα θα παρουν μια μεριδα απο μιση,κ πολλες φορες εναν χυμο απο μισο(μεγαλο ποτηρι),κ πολλες φορες μας προτεινουν απο το μαγαζι να το χωρισουν,αλλα δ παιρνουν καθε φορα κτ να πιουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Super.mum said:

Μην ανοίγεις τώρα νέο θέμα για τα παπούτσια χαχα. Άσε και έχω κόλλημα δεν μπορώ να μπαίνουν στο σπίτι με παπούτσια και σε κάποιους κακοφαίνεται 

Αλήθεια τώρα σε ποιους κακοφαίνεται??  εγώ δεν ρωτάω καν όπου πάω βγάζω τα παπούτσια μου, εμένα μου κακοφαίνεται όταν έρχεται κάποιος και δεν βγάζει τα παπούτσια, με ενοχλεί .

Τώρα με τα χαλιά είναι δεδομένο αυτό, όμως και το καλοκαίρι  εγώ θέλω όποιος μπαίνει να βγάζει παπούτσια!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , kotsifikos είπε:

Αλήθεια τώρα σε ποιους κακοφαίνεται??  εγώ δεν ρωτάω καν όπου πάω βγάζω τα παπούτσια μου, εμένα μου κακοφαίνεται όταν έρχεται κάποιος και δεν βγάζει τα παπούτσια, με ενοχλεί .

Τώρα με τα χαλιά είναι δεδομένο αυτό, όμως και το καλοκαίρι  εγώ θέλω όποιος μπαίνει να βγάζει παπούτσια!

Καλά δεν φαντάζεσαι αλλά εμένα ας πούμε θεία ερχόταν και δεν έβγαζε παπούτσια και πάταγε και το χαλί. Μια , δυο , τρεις είχα τότε τον πρώτο μου γιο να μπουσουλάει. Άρχισα να βγάζω την ηλεκτρική σκουπα πριν έρθει να την βλέπει μόλις μπαίνει. Με ρωτάει κάθε φορά αα έχεις μόλις σκουπίσει ; Της λέω ναι και έχω σφουγγαρίσει κιόλας και τα βγάζει στην πόρτα χαχα 

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα των παπουτσιων βασει της εμπειριας μου με φιλους και γνωστους και βασει οσων εχω διαβασει εδω, εχω καταληξει οτι το βγαλσιμο ειναι συνηθεια κυριως της βορειας Ελλαδας. Και εικαζω οτι ισως σχετιζεται με το μουσουλμανικο παρελθον που ειναι πιο προσφατο εκει (μολις 110 χρονια), καθως το Ισλαμ παραδοσιακα φημιζοταν για την καθαριοτητα πριν μπεις σε εναν χωρο. Οπως στα τζαμια που εβγαζαν παπουτσια και επλεναν σχολαστικα τα ποδια στις βρυσες που εχουν απ'εξω. (Μια νοτα λαογραφιας σημερα) Σημερα δεν ξερω αν τα κανουν αυτα ουτε εκει, παπουτσια στο τζαμι βγαζουν παντως.

Link to comment
Share on other sites

Όσο ήταν μικρό το παιδί, φυσικά και έπαιρνα μαζί μου το το φαγητό, την κρέμα του ή τα σνακ του. Και τώρα μπορεί να έχω στην τσάντα μου κάτι ελαφρύ, όπως κρακεράκια, αν πεινάσει πολύ μέχρι να έρθει η παραγγελία. Αλλά να πάρω, για παράδειγμα, σπιτικό γλυκό και να κεραστούμε οι μεγάλοι, όχι, δεν το κάνω. Ούτε λόγος να πάρω κάτι από τον φούρνο και να το φάμε από κει. Αυτό δεν επιτρέπεται και για λόγους εφορίας. 

Όσο για τα παπούτσια, αν ο άλλος έχει μωρό, θα τα βγάλω. Αν όχι, δε μου αρέσει να μου το ζητάνε και δεν πάω ξανά αν μου ζητηθεί. Ούτε όσο είχα μωρό δεν ζήτησα ποτέ από επισκέπτη να βγάλει τα παπούτσια του. Σκούπισμα, σφουγγάρισμα, ατμός, απολυμαντικά, όλα πια στις υπηρεσίες μας είναι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , love kids είπε:

Όσο ήταν μικρό το παιδί, φυσικά και έπαιρνα μαζί μου το το φαγητό, την κρέμα του ή τα σνακ του. Και τώρα μπορεί να έχω στην τσάντα μου κάτι ελαφρύ, όπως κρακεράκια, αν πεινάσει πολύ μέχρι να έρθει η παραγγελία. Αλλά να πάρω, για παράδειγμα, σπιτικό γλυκό και να κεραστούμε οι μεγάλοι, όχι, δεν το κάνω. Ούτε λόγος να πάρω κάτι από τον φούρνο και να το φάμε από κει. Αυτό δεν επιτρέπεται και για λόγους εφορίας. 

Όσο για τα παπούτσια, αν ο άλλος έχει μωρό, θα τα βγάλω. Αν όχι, δε μου αρέσει να μου το ζητάνε και δεν πάω ξανά αν μου ζητηθεί. Ούτε όσο είχα μωρό δεν ζήτησα ποτέ από επισκέπτη να βγάλει τα παπούτσια του. Σκούπισμα, σφουγγάρισμα, ατμός, απολυμαντικά, όλα πια στις υπηρεσίες μας είναι. 

Συμφωνώ σε όλα.υπαρχουν κ και οχρηστοι χώροι για να φάει κάνεις.Τα παπουτσια ομως στα χάλια ειναι ένα θέματα κι θα έδινα ποδοναρια.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Super.mum said:

Καλά δεν φαντάζεσαι αλλά εμένα ας πούμε θεία ερχόταν και δεν έβγαζε παπούτσια και πάταγε και το χαλί. Μια , δυο , τρεις είχα τότε τον πρώτο μου γιο να μπουσουλάει. Άρχισα να βγάζω την ηλεκτρική σκουπα πριν έρθει να την βλέπει μόλις μπαίνει. Με ρωτάει κάθε φορά αα έχεις μόλις σκουπίσει ; Της λέω ναι και έχω σφουγγαρίσει κιόλας και τα βγάζει στην πόρτα χαχα 

Δεν καταλαβαίνω γιατί σε φέρει κάποιος σε αυτή την δύσκολη θέση.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Συμφωνώ σε όλα.υπαρχουν κ και οχρηστοι χώροι για να φάει κάνεις.Τα παπουτσια ομως στα χάλια ειναι ένα θέματα κι θα έδινα ποδοναρια.

Ναι, ο καθένας κάνει ό,τι νομίζει. Δε χρειάζεται να συμφωνούν όλοι σε όλα. Εγώ π.χ. σε σπίτια που έμεναν ζευγάρι με μεγάλα παιδιά στην εφηβεία καθώς και ζευγάρι μόνο του και ήθελαν να βγάζουμε παπούτσια, η μία δε περίπτωση καλοκαίρι, δεν ξαναπάτησα. Σιγά μην περπατάω και ξυπόλητη στα πλακάκια στο ξένο σπίτι. Δεν ξαναπάω σπίτι τους κι είμαστε όλοι ευχαριστημένοι.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Συμφωνώ σε όλα.υπαρχουν κ και οχρηστοι χώροι για να φάει κάνεις.Τα παπουτσια ομως στα χάλια ειναι ένα θέματα κι θα έδινα ποδοναρια.

εγώ αυτό κάνω, δεν μου αρέσει καθόλου να πατάνε τα χαλιά. Εγώ όταν πηγαίνω κάπου έχω στην τσάντα μου ένα ζευγάρι δικό μου ποδονάρια και ένα για το παιδί γιατί είναι δεδομένο πως θα βγάλουμε παπούτσια ακόμα και αν δεν μας το ζητήσουν.

το χειρότερο μου δε ήταν όταν κάποιος έμπαινε στο δωμάτιο του παιδιού με παπούτσια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό με τα παπούτσια έχει να κάνει και με το κατά πόσο "ζεις" στο πάτωμα. Εμείς (εγώ και λόγω καταγωγή, κιλίμια, κλπ... πλάκα κάνω...το κόβω μπαγιάτεψε το αστείο) Εμείς καθόμαστε σχεδόν την μισή ημέρα κάτω στα χαλιά. Τα παιδιά παίζουν εννοείται. Εμείς μπορεί να αράξουμε σε μαξιλάρες να χαζέψουμε τηλεόραση ή να διαβάσουμε παραμύθι. Επίσης λόγω περιορισμένου χώρου, το πάτωμα-το χαλί-μαξιλάρες εξυπηρετεί και να καθόμαστε οκλαδόν όταν έχουμε επισκέπτες. Παλιά με τα παιδιά πιο μικρά στρώναμε τραπεζομάντηλο και κάναμε πικ νικ. Ή τρώμε οκλαδόν πάλι στο τραπεζάκι σαλονιού καμιά φορά. Κλπ. Οπότε όποιος κάνει τέτοια χρήση δεν μπορεί να διανοηθεί παπούτσια εντός.

πρίν από 31 λεπτά , love kids είπε:

Ούτε όσο είχα μωρό δεν ζήτησα ποτέ από επισκέπτη να βγάλει τα παπούτσια του. Σκούπισμα, σφουγγάρισμα, ατμός, απολυμαντικά, όλα πια στις υπηρεσίες μας είναι. 

Επειδή το έχω ξανα ακούσει αυτό σαν άποψη. Εγώ με μωρά, με παιδιά ή χωρίς, δεν μπορώ να φανταστώ να φεύγει ο επισκέπτης και να κάνω φασίνα. Μου φαίνεται τόσο άκυρο. Τόσα έχω να κάνω ή είμαι κουρασμένη, φεύγει ο άλλος κι εγώ αντί να δουλέψω ή να αράξω, να βάζω σφουγγαρίστρα;! Τα χαλιά επίσης άντε βάζεις σκούπα για κανένα ψίχουλο-καμιά τρίχα. Αν έχεις πατήσει με παπούτσια όμως, η βρωμιά τις σόλας παραμένει εκεί. Ότι κι αν σημαίνει αυτό. Υπό νορμάλ συνθήκες (δεν θα μπει ο άλλος με λάσπες) δεν παθαίνεις κάτι. Αλλά και η ιδέα μόνο ότι θα κάτσεις κάτω και θα ακουμπήσεις εκεί που ήταν η σόλα...

Αν βέβαια δεν ζεις στο πάτωμα, όπως είπα, τότε κομπλέ!

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, samsympan said:

Παιδιά αυτό με τα παπούτσια έχει να κάνει και με το κατά πόσο "ζεις" στο πάτωμα. Εμείς (εγώ και λόγω καταγωγή, κιλίμια, κλπ... πλάκα κάνω...το κόβω μπαγιάτεψε το αστείο) Εμείς καθόμαστε σχεδόν την μισή ημέρα κάτω στα χαλιά. Τα παιδιά παίζουν εννοείται. Εμείς μπορεί να αράξουμε σε μαξιλάρες να χαζέψουμε τηλεόραση ή να διαβάσουμε παραμύθι. Επίσης λόγω περιορισμένου χώρου, το πάτωμα-το χαλί-μαξιλάρες εξυπηρετεί και να καθόμαστε οκλαδόν όταν έχουμε επισκέπτες. Παλιά με τα παιδιά πιο μικρά στρώναμε τραπεζομάντηλο και κάναμε πικ νικ. Ή τρώμε οκλαδόν πάλι στο τραπεζάκι σαλονιού καμιά φορά. Κλπ. Οπότε όποιος κάνει τέτοια χρήση δεν μπορεί να διανοηθεί παπούτσια εντός.

Επειδή το έχω ξανα ακούσει αυτό σαν άποψη. Εγώ με μωρά, με παιδιά ή χωρίς, δεν μπορώ να φανταστώ να φεύγει ο επισκέπτης και να κάνω φασίνα. Μου φαίνεται τόσο άκυρο. Τόσα έχω να κάνω ή είμαι κουρασμένη, φεύγει ο άλλος κι εγώ αντί να δουλέψω ή να αράξω να βάζω σφουγγαρίστρα;! Τα χαλιά επίσης άντε βάζεις σκούπα για κανένα ψίχουλο-καμιά τρίχα. Αν έχεις πατήσει με παπούτσια όμως, η βρωμιά τις σόλας παραμένει εκεί. Ότι κι αν σημαίνει αυτό. Υπό νορμάλ συνθήκες (δεν θα μπει ο άλλος με λάσπες) δεν παθαίνεις κάτι. Αλλά και η ιδέα μόνο ότι θα κάτσεις κάτω και θα ακουμπήσεις εκεί που ήταν η σόλα.

Αν βέβαια δεν ζεις στο πάτωμα, όπως είπα, τότε κομπλέ!

και εμείς έτσι είμαστε, καθόμαστε πάρα πολύ κάτω στο πάτωμα με τον μικρό, παιχνίδια ζωγραφιές ταινίες κτλ οπότε δεν μπορώ να διανοηθώ πως θα πατήσει ο επισκέπτης στα χαλιά μου με παπούτσια!! Τα ψίχουλα καθόλου δεν με πειράζουν,  φεύγουν με την σκούπα, όμως η βρωμιά της σόλας... αυτή βρωμιά που δεν είναι ορατή με το γυμνό μάτι είναι αυτό που δεν θέλω σπίτι μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...