Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Μεγάλωσα στα Γιάννενα και στα 18 μου έφυγα για την Αθήνα! Έχω μείνει εδώ 15 χρόνια... Στο μεταξύ γνώρισα τον άντρα μου κι έκανα ένα παιδάκι. Σκεφτόμαστε πολύ έντονα να φύγουμε μόνιμα για Γιάννενα, μας έχει κουράσει πολύ η Αθήνα. Εκεί μένουν οι γονείς μου, οπότε έχουμε και σπίτι. Σε δουλειές έχουμε ήδη προσφορές. Όσες οικογένειες ζείτε στα Γιάννενα, πώς σας φαίνεται; Πως είναι η ποιότητα ζωής, ο κόσμος, υπάρχουν όμορφα μέρη για παιδιά, είναι εύκολα τα ταξίδια; Όλες οι εμπειρίες σας ευπρόσδεκτες! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα .. μεγάλη αδυναμία για εμάς τα Γιάννενα. Τέτοια ομορφιά με την λίμνη , τόσες επιλογές για βόλτες , τόσα πάρκα με παιδικές χαρές και όλα φαινόντουσαν πολύ προσεγμένα και καθαρά. Πραγματικά μπράβο την θεωρώ πολύ μπροστά σαν πόλη. Μου αρέσει πολύ. Θα μου άρεσε να ζήσω σε μια τέτοια πόλη όπως τα Γιάννενα γιατί συνδιάζει και φύση και δεν είναι και χωριό. Καταστήματα φυσικά γεμάτη , φοιτητές παντού στις καφετέριες .. έχει ζωή. Εμάς μας άρεσε γιατί έδινε πολλές επιλογές για βόλτα και περπάτημα με παιδιά , τα πεζοδρόμια παντού μεγάλα και χωρίς λακούβες και παρκαρισμένα στην μέση. Να μπορείς να κανείς άνετα βόλτες και να ευχαριστιέσαι. Έχουμε πάει και με παιδιά και χωρίς και τις δυο φορές ηταν φοβερά. Πιστεύω είναι ιδανικά να μείνεις εκεί με οικογένεια και τα παιδιά να μεγαλώσουν εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι έτσι! Έχω πολύ καιρό να μείνω εκεί και κάθε απόφαση είναι πάντα δύσκολη στην αρχή της! Ένα από τα πράγματα που μας απασχολούν είναι πως θα γνωρίσουμε φίλους, γιατί πλέον δεν έχω κανέναν από εκεί! 

Link to comment
Share on other sites

On 9/10/2021 at 7:06 ΠΜ, spitzim είπε:

Μακάρι να είναι έτσι! Έχω πολύ καιρό να μείνω εκεί και κάθε απόφαση είναι πάντα δύσκολη στην αρχή της! Ένα από τα πράγματα που μας απασχολούν είναι πως θα γνωρίσουμε φίλους, γιατί πλέον δεν έχω κανέναν από εκεί! 

Μην σας αγχωνει αυτό. Μέσω της δουλειάς όλο κ κάποιο άτομο θα γνωρίσετε ή ακόμα αν έχετε παιδιά θα γνωρίσετε κ γονείς απ' τους φίλους που θα κάνουν!  Όλα καλά να σας πάνε!

Link to comment
Share on other sites

On 9/10/2021 at 7:06 ΠΜ, spitzim είπε:

Μακάρι να είναι έτσι! Έχω πολύ καιρό να μείνω εκεί και κάθε απόφαση είναι πάντα δύσκολη στην αρχή της! Ένα από τα πράγματα που μας απασχολούν είναι πως θα γνωρίσουμε φίλους, γιατί πλέον δεν έχω κανέναν από εκεί! 

 

Να πω και εγώ ότι είναι υπέροχη πόλη. Την αγαπώ πολύ, έχω πάει αρκετές φορές και ναι, είναι μία πόλη που θα επέλεγα να μείνω (εάν με ένα μαγικό ραβδί τακτοποιούνταν το εργασιακό μας βέβαια). Είναι πόλη, μεγάλη με νοσοκομεία κλπ αλλά και ταυτόχρονα απίστευτα γραφική και "ρομαντική". 

 

Γνωριμίες από τη δουλειά θα κάνεις, καλό είναι να κάνεις και εσύ την αρχή, δλδ αφού είστε ζευγάρι με παιδάκι "εμείς θα είμαστε εκεί, ελάτε" ή κάπως έτσι. Και μέσα από το σχολείο θα κάνετε γνωριμίες (δεν ξέρω βέβαια τι ηλικίας είναι το παιδάκι σας), εμείς από τότε που πήγαν τα παιδιά σχολείο, "άνοιξε" ο ήδη διευρυμένος κοινωνικός μας κύκλος. 

 

Θεωρώ επίσης ότι στην "επαρχία" είναι ευκολότερο να δικτυωθείς. Γιατί ο ένας πέφτει πάνω στον άλλο όπου και να πάτε (να το δεις με την θετική χροιά αυτό, γιατί έχει και αρνητική εννοείται).

 

Κατάγομαι από νησί, τα καλοκαίρια στις διακοπές έκανα παρέες εκεί, κάπου "χαθήκαμε" γύρω στα 30 - 35 μας, και μετά ξαναβρεθήκαμε στην παιδική χαρά του χωριού με τα παιδιά μας  ;-) !

 

 

 

Επεξεργάστηκαν by annoulen
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...