Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Α΄ Δημοτικού


popi76

Recommended Posts

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω τις πιο έμπειρες μαμάδες ή όσες έχουν πρωτάκια. Είναι σύνηθες να δίνουν στη λίστα τους τετράδια πρώτης γραφής συγκεκριμένων εκδοτικών οίκων; Και τετράδια μαθηματικών επίσης; Εγώ είμαι εκπαιδευτικός σε Γυμνάσιο και τρελάθηκα, σαν να πω στα παιδιά αγοράστε το βοήθημα αυτού του εκδοτικού οίκου, δεν επι. Σήμερα η δασκάλα έβαλε στον μικρό 2 σελίδες από αυτό το τετράδιο, χωρίς να τους το έχει πει. Οπότε ο μικρός ξαφνιάστηκε... επίσης μας δόθηκε μια φωτοτυπία με τίτλο καθήκοντα μαθητών. Όλα αυτά με παραξενεύουν μου φαίνονται περίεργα, είμαι μήπως υπερβολική, δεν ξέρω, πείτε μου. Περιμένω τις γνώμες σας! Θα με βοηθούσε!

Επεξεργάστηκαν by popi76
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 8 λεπτά , popi76 είπε:

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω τις πιο έμπειρες μαμάδες ή όσες έχουν πρωτάκια. Είναι σύνηθες να δίνουν στη λίστα τους τετράδια πρώτης γραφής συγκεκριμένων εκδοτικών οίκων; Και τετράδια μαθηματικών επίσης; Εγώ είμαι εκπαιδευτικός σε Γυμνάσιο και τρελάθηκα, σαν να πω στα παιδιά αγοράστε το βοήθημα αυτού του εκδοτικού οίκου. Σήμερα η δασκάλα έβαλε στον μικρό 2 σελίδες από αυτό το τετράδιο, χωρίς να τους το έχει πει. Οπότε ο μικρός ξαφνιάστηκε... επίσης μας δόθηκε μια φωτοτυπία με τίτλο καθήκοντα μαθητών. Όλα αυτά με παραξενεύουν μου φαίνονται περίεργα, είμαι μήπως υπερβολική, δεν ξέρω, πείτε μου. Περιμένω τις γνώμες σας! Θα με βοηθούσε!

Ναι ειναι συνηθες να ζητανε καποιο συγκεκριμενο για ευκολια. Να εχουν ολα το ιδιο

Τι εννοεις ομως τους εβαλε 2σελιδες χωρις να τους το εχει πει; δ το ζητησε πρωτα; το ειχαν παρει ηδη ολα τα παιδια; 

Τι περιπου ελεγε σε αυτα τα καθηκοντα; 

Η κορη μου παει δευτερα. Αυτο που εχω διαπιστωσει απλα ειναι οτι ο καθε δασκαλος ζηταει διαφορετικα με βαση τι βολευει εκεινον απο την εμπειρια του

Πχ φετος στην λιστα η νεα μας δασκαλα εβαλε κ μια αλλαξια ρουχα να κουβαλανε μαζι, εγω δ εβαζα ουτε περυσι που ηταν πρωτακι. Η ο γυμναστης πχ ζηταει καθε χρονο πετσετα-φανελακι-μπλουζα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , vicky86 είπε:

Ναι ειναι συνηθες να ζητανε καποιο συγκεκριμενο για ευκολια. Να εχουν ολα το ιδιο

Τι εννοεις ομως τους εβαλε 2σελιδες χωρις να τους το εχει πει; δ το ζητησε πρωτα; το ειχαν παρει ηδη ολα τα παιδια; 

Τι περιπου ελεγε σε αυτα τα καθηκοντα; 

Η κορη μου παει δευτερα. Αυτο που εχω διαπιστωσει απλα ειναι οτι ο καθε δασκαλος ζηταει διαφορετικα με βαση τι βολευει εκεινον απο την εμπειρια του

Πχ φετος στην λιστα η νεα μας δασκαλα εβαλε κ μια αλλαξια ρουχα να κουβαλανε μαζι, εγω δ εβαζα ουτε περυσι που ηταν πρωτακι. Η ο γυμναστης πχ ζηταει καθε χρονο πετσετα-φανελακι-μπλουζα

Ο μικρός δεν μπορούσε να διαβάσει τα καθήκοντα του μαθητή, μου έδειξε το φυλλάδιο και φρίκαρα. Γιατί το βιβλίο δεν το έχουν πάρει όλοι, και το λέω υπεύθυνα, γιατί το πιο μεγάλο βιβλιοπωλείο της περιοχής δεν το είχε διαθέσιμο. Έστειλα άρον - άρον το σύζυγο να το πάρει. Και δε συμφωνώ καθόλου με τη μορφή του βιβλίου. Άλλων εκδοτικών οίκων είναι πολύ απλούστερα και καλύτερα! Κάτσε να δω τι έγραφε. Τι έχω να κάνω για αύριο. Γλώσσα, τετράδιο πρώτης γραφής, σελ. 4 και 5. (Γραμμούλες και το γράμμα Τ). Σχόλια δασκάλας: Τα παιδιά θα έχουν μαζί τους τα 2 βιβλία Γλώσσας και τα 2 βιβλία Μαθηματικών. Τα άλλα, αφού ντυθούν, θα επιστραφούν την τάξη. 

Αυτό το φυλλάδιο κάτω έχει χώρο για σχόλια γονέα, άρα να το θεωρήσω ως τρόπο επικοινωνίας με τους γονείς;;;;;;;

Και φυσικά ζήτησαν αλλαξιά ρούχα, και η λίστα κοστίζει πάνω από 40 ευρώ.

 

 

Επεξεργάστηκαν by popi76
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , popi76 είπε:

Ο μικρός δεν μπορούσε να διαβάσει τα καθήκοντα του μαθητή, μου έδειξε το φυλλάδιο και φρίκαρα. Γιατί το βιβλίο δεν το έχουν πάρει όλοι, και το λέω υπεύθυνα, γιατί το πιο μεγάλο βιβλιοπωλείο της περιοχής δεν το είχε διαθέσιμο. Έστειλα άρον - άρον το σύζυγο να το πάρει. Και δε συμφωνώ καθόλου με τη μορφή του βιβλίου. Άλλων εκδοτικών οίκων είναι πολύ απλούστερα και καλύτερα! Κάτσε να δω τι έγραφε. Τι έχω να κάνω για αύριο. Γλώσσα, τετράδιο πρώτης γραφής, σελ. 4 και 5. (Γραμμούλες και το γράμμα Τ). Σχόλια δασκάλας: Τα παιδιά θα έχουν μαζί τους τα 2 βιβλία Γλώσσας και τα 2 βιβλία Μαθηματικών. Τα άλλα, αφού ντυθούν, θα επιστραφούν την τάξη. 

Αυτό το φυλλάδιο κάτω έχει χώρο για σχόλια γονέα, άρα να το θεωρήσω ως τρόπο επικοινωνίας με τους γονείς;;;;;;;

Και φυσικά ζήτησαν αλλαξιά ρούχα, και η λίστα κοστίζει πάνω από 40 ευρώ.

 

 

Προσπαθω λιγο να καταλαβω γτ φρικαρες. Σου φανηκαν πολλα για πρωτες μερες η ελεγε κ κτ αλλο; 

Για τα τετραδια αυτα δ εχω μεγαλη εμπειρια. Αυτο που ειχαμε ηταν οκ

Η λιστα μου ακουγεται αρκετα ακριβη, μιλαω για μικρες ταξεις. Συνηθως γυρω στα 20€εζουν,εμεις ειχαμε πχ κτ ντοσιεδες κ μπογιες οποτε φετος δωσαμε μονο 13€

Φανταζομαι δ θα ειναι μονο ετσι ο τροπος επικοινωνιας. Πχ μπορει να γραψει καποιος γονιος οτι δ βρηκαν το τετραδιο 

Εμας το τμημα ειναι πολυ μικρο. Η περσινη δασκαλα απλα σημειωνε πανω στα βιβλια των παιδιων τι εχουν για την αλλη μερα. Πχ μια ημερομηνια στη σελιδα του τετραδιου η στο βιβλιο τι ειχαν για αναγνωση

Σιγα σιγα το σημειωναν οι μαθητες αυτο

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μου φάνηκαν πολλά. Δηλαδή πόσος είναι ο χρόνος εργασίας για το σπίτι; Έτσι σκέφτηκα να γράψω, αλλά είπα, άσε μην αφήνουμε κενά. Αν δεν το έβρισκα δηλαδή, έπρεπε το παιδί να μην κάνει τίποτα; Και κάτι άλλο: οι περίφημες τελίτσες πάνω στις οποίες πρέπει να γράφουν τα παιδιά; Πού είναι; Τα παλιά τετράδια που είχαμε εμείς τι είχαν; Μια χαρά δεν μάθαμε; Είχα παρακολουθήσει παλιότερα σεμινάρια που μας έλεγαν ότι όταν βάζουν πολλές εργασίες είναι απαράδεκτο.

Αν όλα αυτά είναι επιστημονικά τεκμηριωμένα, οκ, αλλά δεν νομίζω ότι η αγορά συγκεκριμένου εκδοτικού οίκου θα βοηθήσει τα παιδιά μας. Φανταστείτε τι θα γινόταν από τους γονείς αν έλεγα στα παιδιά "αγοράστε το τάδε λυσάρι".

 

Επεξεργάστηκαν by popi76
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 35 λεπτά , popi76 είπε:

Ναι, μου φάνηκαν πολλά. Δηλαδή πόσος είναι ο χρόνος εργασίας για το σπίτι; Έτσι σκέφτηκα να γράψω, αλλά είπα, άσε μην αφήνουμε κενά. Αν δεν το έβρισκα δηλαδή, έπρεπε το παιδί να μην κάνει τίποτα; Και κάτι άλλο: οι περίφημες τελίτσες πάνω στις οποίες πρέπει να γράφουν τα παιδιά; Πού είναι; Τα παλιά τετράδια που είχαμε εμείς τι είχαν; Μια χαρά δεν μάθαμε; Είχα παρακολουθήσει παλιότερα σεμινάρια που μας έλεγαν ότι όταν βάζουν πολλές εργασίες είναι απαράδεκτο.

Αν όλα αυτά είναι επιστημονικά τεκμηριωμένα, οκ, αλλά δεν νομίζω ότι η αγορά συγκεκριμένου εκδοτικού οίκου θα βοηθήσει τα παιδιά μας. Φανταστείτε τι θα γινόταν από τους γονείς αν έλεγα στα παιδιά "αγοράστε το τάδε λυσάρι".

 

Κοιτα μεχρι να μπει σε εναν ρυθμο ισως σπαταλατε λιγο παραπανω χρονο.κ μας η περσινη πχ εδινε πολλα φυλλαδια που δ ειμαι πολυ υπερ. Αλλα τελικα σαν χρονος δ ηταν πολυ

Σ αυτες τις ηλικιες ομως νομιζω χρειαζεται μια "ομοιμορφια". Δ ειναι λυσσαρι. Ειναι σαν φυλλαδια εκτυπωμενα

Τελειτσες εννοεις που τα παιδια στην ουσια τις ενωνουν για να βγει το γραμμα κ μετα το κανουν κ μονα; εμας ειχε κ τετοια

Κ μεις μαθαμα, κ αυτα θα μαθουν. Αλλαζει λιγο η μεθοδος αλλα οκ, μια χαρα μου φαινονται προσωπικα. Αν κ δ εχω σχεση με την εκπαιδευση

Link to comment
Share on other sites

Μια μαμά συνάδερφος είχε μείνει πολύ ευχαριστημένη στο πρώτο της παιδί με τη δασκάλα, γιατί έβαζε την τελίτσα, δηλαδή το σημάδι για να αρχίσει να γράφει το γράμμα. Αυτό μου το ζήτησε και ο μικρός και το έκανα. Αυτά τα τετράδια όμως δεν έχουν κάτι τέτοιο. Όχι, η δικιά μας δεν βάζει να ενώσουν τελίτσες, κάνουν γράμματα κατευθείαν. Τι να πω, δεν ξέρω τη μεθοδολογία, αλλά αν η μεθοδολογία είναι έτσι, είναι για γέλια και για κλάματα. Πάντως, σε ευχαριστώ που μου απάντησες, με βοηθάς.

 

 

Επεξεργάστηκαν by popi76
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγώ φέτος Α δημοτικού έδωσα 50 ευρώ για τη λίστα και χάρηκα γιατί μέχρι πέρυσι έδινα πολλά περισσότερο στο ιδιωτικό  που πήγαινε  για υλικά.

Η δασκάλα δεν ζήτησε από συγκεκριμένο οίκο τετράδιο ωστόσο όμως εγώ θα το προτιμούσα για να μη ψάχνω σαν την τρελή όλη την ημέρα να βρω αυτά που ήθελε, γιατί ειλικρινά για να τα μαζέψω όλα αυτά έτρεχα όλη την ημέρα, κόκκινα κίτρινα πράσινα πορτοκαλί τετράδια, με λευκές-ριγέ-μισές σελίδες, με τετραγωνάκια κτλ.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, popi76 είπε:

Μια μαμά συνάδερφος είχε μείνει πολύ ευχαριστημένη στο πρώτο της παιδί με τη δασκάλα, γιατί έβαζε την τελίτσα, δηλαδή το σημάδι για να αρχίσει να γράφει το γράμμα. Αυτό μου το ζήτησε και ο μικρός και το έκανα. Αυτά τα τετράδια όμως δεν έχουν κάτι τέτοιο. Όχι, η δικιά μας δεν βάζει να ενώσουν τελίτσες, κάνουν γράμματα κατευθείαν. Τι να πω, δεν ξέρω τη μεθοδολογία, αλλά αν η μεθοδολογία είναι έτσι, είναι για γέλια και για κλάματα. Πάντως, σε ευχαριστώ που μου απάντησες, με βοηθάς.

 

 

ναι καταλαβα τι λες,για να ξερουν που περιπου θα ξεκινανε

η αληθεια ειναι δ θυμαμαι τοσο αναλυτικα τι εκαναν περυσι στην αρχη,αλλα καποια στιγμη την πετυχα την τελεια.ειχαν δει αναλυτικα το καθε γραμμα,οποτε κ χωρις να την εχει ξερανε πως να το κανουν

ισως τελικα να μην ειναι κ τοσο ιδανικο αυτο το τετραδιο οπως λες

αν θυμαμαι καλα περυσι την πρωτη εβδομαδα η κορη μου εκαναν αρκετα απλα πραγματα κυριως προγραφη κ καποια γραμματα,απλους αριθμους κλπ

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, popi76 είπε:

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω τις πιο έμπειρες μαμάδες ή όσες έχουν πρωτάκια. Είναι σύνηθες να δίνουν στη λίστα τους τετράδια πρώτης γραφής συγκεκριμένων εκδοτικών οίκων; Και τετράδια μαθηματικών επίσης; Εγώ είμαι εκπαιδευτικός σε Γυμνάσιο και τρελάθηκα, σαν να πω στα παιδιά αγοράστε το βοήθημα αυτού του εκδοτικού οίκου, δεν επι. Σήμερα η δασκάλα έβαλε στον μικρό 2 σελίδες από αυτό το τετράδιο, χωρίς να τους το έχει πει. Οπότε ο μικρός ξαφνιάστηκε... επίσης μας δόθηκε μια φωτοτυπία με τίτλο καθήκοντα μαθητών. Όλα αυτά με παραξενεύουν μου φαίνονται περίεργα, είμαι μήπως υπερβολική, δεν ξέρω, πείτε μου. Περιμένω τις γνώμες σας! Θα με βοηθούσε!

 

Το πρόβλημα ξεκινάει από το γεγονός ότι τα βιβλία του Υπουργείου δεν είναι καθόλου καλά, οπότε το επιπλέον υλικό είναι σχεδόν απαραίτητο. Αν δεν ήταν βοήθημα, θα ήταν μια σειρά από φωτοτυπίες. Τα δικά μου παιδιά πάνε σε ιδιωτικό, βοήθημα δεν μας έχουν ζητήσει να αγοράσουμε αλλά κάθε χρόνο τα παιδιά παίρνουν βιβλιοτετράδιο φτιαγμένο από το σχολείο (ουσιασικά φωτοτυπίες/φυλλάδια δεμένα σε σπιράλ), το ίδιο πράγμα ουσιασικά είναι.

 

Αντίθετα, επειδή στα μαθηματικά το σχολείο δουλεύει τα βιβλία του Υπουργείου Παιδείας της Κύπρου, τα οποία είναι καταπληκτικά, το επιπλέον υλικό σε φωτοτυπίες και φυλλάδια είναι σχεδόν μηδενικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμάς το υλικό για όλα τα μαθήματα πήγε γύρω στα 60 ευρώ (μαζί με αυτά που ζήτησε η μουσικός, η εικαστικός, η των αγγλικών).

Για τη γλώσσα ειδικά, η δασκάλα ζήτησε βοήθημα το Βιβλίο της Πρώτης μου Γραφής, το οποίο ουσιαστικά αντικαθιστά το παλιό τετράδιο αντιγραφής. Αντι να κάθεται η δασκάλα στο διάλειμμα και ένα-ένα τετράδιο να γράφει τις λέξεις που πρέπει να αντιγράψουν, το έχει έτοιμο το βιβλίο. Έκανε γύρω στα 3-4 ευρώ, είναι όντως χρήσιμο και γλιτώνει χρόνο, νευριάζω μόνο γιατί αφού χρειάζεται θα έπρεπε να δίνεται από το Υπουργείο.

Κατά τα άλλα, η δασκάλα μας είναι μεγάλη οπότε μάλλον ακολουθεί παλιά μέθοδο, χθες στο σχολείο γέμισαν 2 φωτοτυπίες μπρος-πίσω με γραμμές ίσιες και πλάγιες και με μπαστουνάκια και γιώτα. Είχαν τις τελείες στην αρχή-μέση και τέλος για να μάθουν τη φορά. Για το σπίτι ακόμα τίποτα.

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο σχετικό άσχετο? Προγραφή δεν κάνουν στο νήπιο? αυτά με τις τελίτσες και τις γραμμούλες δεν τα έκαναν πέρυσι?Εμάς τα έκανε πέρυσι, τώρα που τα βλέπει αυτά βαριέται να τα κάνει πάλι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , kotsifikos είπε:

Να ρωτήσω κάτι άλλο σχετικό άσχετο? Προγραφή δεν κάνουν στο νήπιο? αυτά με τις τελίτσες και τις γραμμούλες δεν τα έκαναν πέρυσι?Εμάς τα έκανε πέρυσι, τώρα που τα βλέπει αυτά βαριέται να τα κάνει πάλι.

Εμας τα έκαναν την εβδομάδα που πέρασε, και από Δευτέρα μπαίνουν στα γράμματα. Προφανώς θεώρησαν σωστό να γίνει μία επανάληψη και εξασκηση του χεριου μετά από το καλοκαίρι

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , irin είπε:

Εμας τα έκαναν την εβδομάδα που πέρασε, και από Δευτέρα μπαίνουν στα γράμματα. Προφανώς θεώρησαν σωστό να γίνει μία επανάληψη και εξασκηση του χεριου μετά από το καλοκαίρι

ετσι ακριβως

ειναι κ ενας τροπος να ελεγξει ο δασκαλος το επιπεδο

γι αυτο εχουμε ξαναπει οτι ναι,δειχνουν γραμματα στο νηπιαγωγειο,τα περισσοτερα παιδακια μαθαινουν κτ λιγα,αλλα δ ειναι απαραιτητο.τα ξανακανουν στο δημοτικο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , kotsifikos είπε:

Να ρωτήσω κάτι άλλο σχετικό άσχετο? Προγραφή δεν κάνουν στο νήπιο? αυτά με τις τελίτσες και τις γραμμούλες δεν τα έκαναν πέρυσι?Εμάς τα έκανε πέρυσι, τώρα που τα βλέπει αυτά βαριέται να τα κάνει πάλι.

 

Ναι, αυτές είναι οι λεγόμενες 'ασκήσεις προγραφής'

Και εμένα ψιλοβαριέται, αλλά καλύτερα να είναι χαλαρή και οι πρώτες εντυπώσεις της να είναι καλές παρά να πέσουν με τα μούτρα απο τη πρώτη μέρα.

Και εννοείται ότι δεν έχουν όλα τα παιδάκια το ίδιο επίπεδο, σε κάποια είναι απαραίτητο να ξαναγίνουν τέτοιου τύπου ασκήσεις. Πάντως, ουσιαστικά τώρα μαθαίνουν να γράφουν σωστά (εννοώ με τη σωστή φορά κάθε γράμματος). 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Να ρωτήσω κάτι άλλο σχετικό άσχετο? Προγραφή δεν κάνουν στο νήπιο? αυτά με τις τελίτσες και τις γραμμούλες δεν τα έκαναν πέρυσι?Εμάς τα έκανε πέρυσι, τώρα που τα βλέπει αυτά βαριέται να τα κάνει πάλι.

Είναι ανάλογα το νηπιαγωγείο. Νομίζω η δικιά μας δεν κάνει τέτοια. Οπότε λογικό στο δημοτικό να τα κάνουν, εφόσον υπάρχουν παιδάκια που δεν έχουν μάθει

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω εάν το χειρουργείο πει.για το νηπισγωγειο το αναλυτικό πρόγραμμα προβλέπει υπολογιστές κ σεξουαλθκη διαπαιδαγωγηση για όλα τα σχολεία?

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Δεν ξερω εάν το χειρουργείο πει.για το νηπισγωγειο το αναλυτικό πρόγραμμα προβλέπει υπολογιστές κ σεξουαλθκη διαπαιδαγωγηση για όλα τα σχολεία?

Ορίστε? Τί εννοείς σεξουαλική διαπαιδαγώγηση στο νηπιαγωγείο? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Yovanna είπε:

Ορίστε? Τί εννοείς σεξουαλική διαπαιδαγώγηση στο νηπιαγωγείο? 

 ΚΑΛΑ.ο κορρεκτορας....το νόημα είναι υπολογιστές κ σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

Ορίστε? Τί εννοείς σεξουαλική διαπαιδαγώγηση στο νηπιαγωγείο? 

Τίποτα όπως μπορεί να φανταζομαστε οι ενήλικες. Γνωριμία με το σώμα και τη φροντίδα του, σωστή ονομασία του κάθε οργάνου, πως θέτω τα όρια μου, η έννοια της ιδιωτικοτητας, τέτοια πράγματα, πολύ πολύ χρήσιμα πραγματικά. Από ποιον θα διδάσκονται και με τι εκπαίδευση, άλλη ιστορία αυτό... 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, vtgian said:

Τίποτα όπως μπορεί να φανταζομαστε οι ενήλικες. Γνωριμία με το σώμα και τη φροντίδα του, σωστή ονομασία του κάθε οργάνου, πως θέτω τα όρια μου, η έννοια της ιδιωτικοτητας, τέτοια πράγματα, πολύ πολύ χρήσιμα πραγματικά. Από ποιον θα διδάσκονται και με τι εκπαίδευση, άλλη ιστορία αυτό... 

Kαι γιατί αυτό να ονομάζεται σεξουαλική διαπαιδαγώγηση και όχι γνωριμία με το σώμα μου πχ? Και όπως λες, θα διδάσκονται από κάποιον ειδικό ή από τη δασκάλα του νηπιαγωγείου? Γιατί αν ισχύει το δεύτερο, προτιμώ να το αναλάβω εγώ για το παιδί μου. Εμάς πάντως την Πέμπτη που είχαμε τη συνάντηση γονέων με το προσωπικό του σχολείου και μετά με τις δασκάλες μας μόνο, δεν μας ανέφεραν κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά όλα ειναο στο νέο μάθημα «εργαστήρια δεξιοτήτων» που ε ει πολλές θεματικές μεταξύ των οποίων ρομποτική κ σεξουαλ.αγωγή (δν θυμάμαι πώς λέγεται). μπαίνουν σε όλες τις τάξεις αλλά διαφορετικά θέματα κάθε φορά. δεν έχω δει τι προβλέπεται για το νηπιαγωγειο, ή δεν θυμάμαι τέλος πάντων. Απλώς μην περιμένετε πολλά, είναι καμία 20αρια θεματικές πχ στο γυμναδιο, μια ώρα την εβδομάδα, άρα 3-4 ώρες το πολύ σε κάθε θεματική. Στο δημοτικό αντικαθιστά την ευέλικτη ζώνη, λίγο περισσότερες ώρες. βασικά ένα πασαλειμμα θα είναι μέσα στο οποίο ελπίζω να μείνει κάτι χρησιμο. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Kαι γιατί αυτό να ονομάζεται σεξουαλική διαπαιδαγώγηση και όχι γνωριμία με το σώμα μου πχ? Και όπως λες, θα διδάσκονται από κάποιον ειδικό ή από τη δασκάλα του νηπιαγωγείου? Γιατί αν ισχύει το δεύτερο, προτιμώ να το αναλάβω εγώ για το παιδί μου. Εμάς πάντως την Πέμπτη που είχαμε τη συνάντηση γονέων με το προσωπικό του σχολείου και μετά με τις δασκάλες μας μόνο, δεν μας ανέφεραν κάτι τέτοιο.

Εμάς η νηπιαγωγός μας είπε μόνο ότι θα κάνουν 2 ώρες την εβδομάδα αγγλικά. Για σεξουαλική διαπαιδαγώγηση δεν ανέφερε κάτι. Νομίζω ότι από το δημοτικό ξεκινάνε

Link to comment
Share on other sites

Το εργαστηρι δραστηριοτητων ειναι στο δημοτικο. Οπως λεει κ η εσπερος ειναι αρκετες ενοτητες με βαση τις ωρες δ θα γινει κ καμια εις βαθος ενημερωση

Εμεις ειχαμε αγγλικα απο περυσι στο νηπιο, λογικα απο φετος θα επεκταθει σε ολα, αλλα θα μαθω περισσοτερα την τεταρτη που εχουμε ενημερωση

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , vicky86 είπε:

Το εργαστηρι δραστηριοτητων ειναι στο δημοτικο. Οπως λεει κ η εσπερος ειναι αρκετες ενοτητες με βαση τις ωρες δ θα γινει κ καμια εις βαθος ενημερωση

Εμεις ειχαμε αγγλικα απο περυσι στο νηπιο, λογικα απο φετος θα επεκταθει σε ολα, αλλα θα μαθω περισσοτερα την τεταρτη που εχουμε ενημερωση

Έχω μάθει ότι καθηγήτριες αγγλικών  από τα δημοτικά έχουν αρχίσει να διατίθενται σε  νηπιαγωγεία

 

στο νηπιο τα εργαστήρια αν κατάλαβα καλά είναι απλώς στο πλαίσιο των διαφόρων θεματικών/project, όχι κάτι ιδιαιτερο, όχι από άλλον εκπαιδευτικό (αυτό σίγουρα) κ όχι επαφές.αγωγή. 
 

Κ στις άλλες τάξεις τα διδάσκει οποιοσδήποτε με μια επιμόρφωση που δν είναι προαπαιτούμενο. για να καταλάβετε σουρεαλισμό, ας πούμε για την σεξιυαλ.αγωγή, ενώ ύπαρχουν αυτά τα θέματα στο (μονόωρο!) μάθημα βιολογίας, διαφημίζεται το αντικείμενο στο νέο μάθημα του εργαστηρίου, που μπορεί να το διδάσκει μουσικός ή καλλιτεχνικός ή κοινωνιολογος κλπ γθατι βασικά το έχουν ως πρ τη ανάθεση οι καθηγητές από τους οποίους έχουν κόψει ώρες κατά καιρούς. κ τη ρομποτική ένας απ αυτούς θα την κάνει ενώ τα παιδιά έχουν ήδη μάθημα πληροφορικής. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...