Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κολυμβητήριο για 2χρονο σε ανατολική Αττική, ή Μουσικοκινητικη


Recommended Posts

Καλησπερα, επαναφερω λιγο το θεμα των στολων μπαλετου μιας που τις συζητησαμε λιγο εδω (δεν βρηκα ειδικο θεμα) για να μου πειτε μια γνωμη και για την τιμη και για τον τροπο που "επιβληθηκαν"-αγοραστηκαν και για το οτι δεν δινουν αποδειξη.

 

Λοιπον οταν πηγαμε αρχικα να ρωτησουμε, η διευθυντρια μας φανηκε πολυ καλη και γλυκια, αν και ηταν λιγο επιμονη να κλεισουμε αμεσα δοκιμαστικο (με την ατζεντα και το στυλο στο χερι) ενω λεγαμε οτι ειμαστε ακομα σε διερευνηση δραστηριοτητων και μπορει να την γραψουμε σε κατι ασχετο οπως κολυμβητηριο και ελεγε με μια υπερβολη οτι θα μας αρεσει σιγουρα και θα τα παει μια χαρα και θα γραφτει σιγουρα κλπ. Τελος παντων κλεισαμε δοκιμαστικο, μας ειπε οτι μας χαριζει και τα παπουτσακια που σας ειχα γραψει (τελικα της εβγαιναν και αγορασαμε, αλλα δεν εχει σημασια, σαν χειρονομια μας φανηκε καλη) και στο τελος φευγοντας πεταει ενα "στολη μην παρετε, θα παρουμε αργοτερα στολη του τμηματος", στο οποιο δεν δωσαμε ιδιαιτερη σημασια γιατι καλα καλα δεν ξεραμε αν θα γραφτουμε και ουτως ή αλλως δεν μας ειχε περασει απο το μυαλο να παρουμε στολη γιατι παρουσιαζοταν σαν μουσικοκινητικη.

 

Τελος παντων, καναμε δοκιμαστικο, οντως μας αρεσε και γραφτηκαμε. Η δικια μου και τα αγορακια πηγαιναν με τα ρουχα τους, καποια κοριτσακια ηταν πότε με ρουχα και πότε με στολες τουτου δικες τους και καποια αλλα ειχαν τη στολη της σχολης απο περσι. Καποια στιγμη μιλησε ο αντρας μου με τη διευθυντρια για κατι ασχετο και του λεει "θα σας δω αυριο γιατι θα ερθω να παρω μετρα για στολες". Και καπως τη ρωτησε ο αντρας μου να ενημερωθουμε για το κοστος και ειπε ναι βεβαια. Ερχεται, παιρνει μετρα, μου λεει ξανα "θα σας ενημερωσω για το κοστος", μενουμε με την εντυπωση οτι δεν ειναι υποχρεωτικο να παρουμε, περνανε καποια μαθηματα και μια μερα χωρις κανενα τηλεφωνημα μου δινει η δασκαλα στο τελος του μαθηματος τη συσκευασια της στολης που εγραφε απλως πανω χειρογραφα το ονομα του παιδιου και "45 ευρω". Ουτε αποδειξη ουτε τιποτα. (Ηταν κορμακι, φουστα και καλσον). Μονο σε εμενα εδωσε, υπεθεσα οτι ειχε δωσει στους αλλους γονεις στην εναρξη του μαθηματος. Της λεω οτι δεν συνεννοηθηκαμε με τη διευθυντρια, μου λεει "εγω δεν ξερω ρωτηστε στη γραμματεια". Λεει ο αντρας μου στη γραμματεια οτι υποτιθεται περιμεναμε ενημερωση κλπ κλπ και τελος παντων μας ειπαν αν θελουμε να την αφησουμε και να τηλεφωνησουμε στη διευθυντρια γιατι εκεινη λεει εχει πολλη δουλεια και δεν μπορει να παιρνει τηλεφωνα. Τελος παντων την αφησαμε προς το παρον, ειπαμε να δουμε και αν τα υπολοιπα παιδια θα την εχουν παρει στα επομενα μαθηματα και αν θα μας επαιρνε τελικα ποτέ η διεθυντρια (ειπαμε να μην παρουμε εμεις, αφου εκεινη ειχε πει οτι θα ενημερωσει). Οντως την αλλη μερα σκαει μελό sms ολο γλύκες, καλημερες κλπ και "η στολη της ταδε "μας", κοστιζει 45 ευρω κ θα την παραλαβετε απο τη γραμματεια". Την παιρνει ο αντρας μου να της πει οτι δεν εγινε συνεννοηση κ δεν ηταν σωστος τροπος αυτος και αρχιζει εκεινη παλι τα μελό οτι επρεπε να βαλει γρηγορα την παραγγελια και οτι σκεφτηκε να βαλει και για εμας γιατι "δεν θελει το δικο μας παιδι να διαφερει" και οτι αν δυσκολευομαστε μπορουμε να την εξοφλησουμε λιγο λιγο καθε μηνα. Θεωρησε (ή εκανε οτι θεωρησε) οτι θελαμε τη στολη κ δεν μπορουσαμε να την παρουμε , ενω το θεμα μας ηταν κυριως ο τροπος τους, που μας εφεραν προ τετελεσμενου χωρις να εχουν ενημερωσει απο τη εγγραφη για την υποχρεωτικοτητα. Ελεγε αρχικα οτι εχει ραφτει ειδικα στα μετρα του δικου μας παιδιου και δεν μπορει να δοθει σε αλλο αλλα στο τελος που δεν έπειθε ειπε οτι αν δεν την παρουμε δεν πειραζει, θα τη βαλει καποιο αλλο παιδι στο μελλον! Τελικα καταληξαμε οτι θα δουμε λιγο πώς θα παει η μικρη κι αν παει καλα μεχρι τα Χριστουγεννα και συμμετασχει στο ανοιχτο μαθημα μπορει να την παρουμε. (Όπως και εγινε) Για να τους παει και καποιος λιγο κοντρα σε αυτες τις πρακτικες, μιας που οπως ειδαμε στα επομενα μαθηματα ολα τα κοριτσια ειχαν στολη, μονο τα αγορια και η δικια μου δεν ειχαν. (Αν ειχε γινει με πιο ωραιο τροπο δηλαδη, και με πιο νορμαλ τιμη φυσικα, μπορει κι εμεις να την παιρναμε εξ αρχης).

Κι ερχομαστε στο σημερα, οπου επειδη ηρθαν καινουργια παιδακια μας ρωτησε αν θα την παρουμε τελικα, μας αφησε δηλαδη η αληθεια ειναι το περιθωριο να μην την παρουμε (που ομως το αφησε μετα απο ολα αυτα, δηλαδη οι αλλοι γονεις μπορει και να το θεωρησαν υποχρεωτικο και να την πατησαν), μας ειπε ομως οτι "ειναι καλυτερο για ολους να εχει" (ετσι αοριστα. Δεν νομιζω να εννοουσε κινητικα παντως, αφου τα αγορια φορανε μονο την μπλουζα (T-shirt) της στολης κι απο κατω τις φορμες τους, οποτε γιατι να μην μπορει κι ενα κοριτσι να ειναι ετσι; Ισως εχουν και κατι αλλο για το ανοιχτο μαθημα, παντως στα μαθηματα φορανε μονο την μπλουζα της στολης και φορμα) Τελικα την πηραμε για να τη βαλειοι και στο ανοιχτο μαθημα των Χριστουγέννων, αφου μας διαβεβαιωσε οτι θα της κανει και του χρονου και οτι δεν θα αλλαξουν χρωμα στολης, (ο αντρας μου ευχαριστως δεν θα την επαιρνε αλλα το δεχτηκε κυριως επειδη ηθελα εγω. Ηθελα οχι για την ιδια τη στολη αλλα γιατι ντρεπομαι να φαινομαστε οι περιεργοι - ο αντρας μου λεει οτι σε τετοια πατανε και τα κανουν αυτα και δεν εχει κι αδικο αλλα τελος παντων εγω ειμαι πιο ευαισθητη σε αυτα). Παμε λοιπον να πληρωσουμε με καρτα, μας λενε οτι δεν γινεται με καρτα για τις στολες. Λεει ο αντρας μου "χωρις αποδειξη δηλαδη;" και του ειπαν "τι να την κανετε;" Ο αντρας μου ειναι σχεδον πεπεισμενος οτι βγαζουν λεφτα απο τις στολες και οτι δεν κανουν απλα την εξυπηρετηση να τις παρουν αυτοι για να μην τρεχουμε εμεις. Και απορω αν ειμαστε οντως οι μονοι περιεργοι και αν οι αλλοι γονεις απλα εδωσαν κατ'ευθειαν τα 45 και τις πηραν χωρις σχολιο. Ο αντρας μου λεει οτι οι περισσοτεροι ντρεπονται και εκει πονταρουν. Για πειτε ετσι γινεται παντου ή υπαρχει μια αλφα συνεννοηση; Σε εμας με την επικοινωνια δεν το εχουν, δηλαδη και για το ανοιχτο μαθημα εσκασε απλα ενα sms με μερα, ωρα, εξοφληση στολων ως τοτε και "καταλληλο μαλλι" (αοριστα), καπως ετσι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Καλησπερα, επαναφερω λιγο το θεμα των στολων μπαλετου μιας που τις συζητησαμε λιγο εδω (δεν βρηκα ειδικο θεμα) για να μου πειτε μια γνωμη και για την τιμη και για τον τροπο που "επιβληθηκαν"-αγοραστηκαν και για το οτι δεν δινουν αποδειξη.

 

Λοιπον οταν πηγαμε αρχικα να ρωτησουμε, η διευθυντρια μας φανηκε πολυ καλη και γλυκια, αν και ηταν λιγο επιμονη να κλεισουμε αμεσα δοκιμαστικο (με την ατζεντα και το στυλο στο χερι) ενω λεγαμε οτι ειμαστε ακομα σε διερευνηση δραστηριοτητων και μπορει να την γραψουμε σε κατι ασχετο οπως κολυμβητηριο και ελεγε με μια υπερβολη οτι θα μας αρεσει σιγουρα και θα τα παει μια χαρα και θα γραφτει σιγουρα κλπ. Τελος παντων κλεισαμε δοκιμαστικο, μας ειπε οτι μας χαριζει και τα παπουτσακια που σας ειχα γραψει (τελικα της εβγαιναν και αγορασαμε, αλλα δεν εχει σημασια, σαν χειρονομια μας φανηκε καλη) και στο τελος φευγοντας πεταει ενα "στολη μην παρετε, θα παρουμε αργοτερα στολη του τμηματος", στο οποιο δεν δωσαμε ιδιαιτερη σημασια γιατι καλα καλα δεν ξεραμε αν θα γραφτουμε και ουτως ή αλλως δεν μας ειχε περασει απο το μυαλο να παρουμε στολη γιατι παρουσιαζοταν σαν μουσικοκινητικη.

 

Τελος παντων, καναμε δοκιμαστικο, οντως μας αρεσε και γραφτηκαμε. Η δικια μου και τα αγορακια πηγαιναν με τα ρουχα τους, καποια κοριτσακια ηταν πότε με ρουχα και πότε με στολες τουτου δικες τους και καποια αλλα ειχαν τη στολη της σχολης απο περσι. Καποια στιγμη μιλησε ο αντρας μου με τη διευθυντρια για κατι ασχετο και του λεει "θα σας δω αυριο γιατι θα ερθω να παρω μετρα για στολες". Και καπως τη ρωτησε ο αντρας μου να ενημερωθουμε για το κοστος και ειπε ναι βεβαια. Ερχεται, παιρνει μετρα, μου λεει ξανα "θα σας ενημερωσω για το κοστος", μενουμε με την εντυπωση οτι δεν ειναι υποχρεωτικο να παρουμε, περνανε καποια μαθηματα και μια μερα χωρις κανενα τηλεφωνημα μου δινει η δασκαλα στο τελος του μαθηματος τη συσκευασια της στολης που εγραφε απλως πανω χειρογραφα το ονομα του παιδιου και "45 ευρω". Ουτε αποδειξη ουτε τιποτα. (Ηταν κορμακι, φουστα και καλσον). Μονο σε εμενα εδωσε, υπεθεσα οτι ειχε δωσει στους αλλους γονεις στην εναρξη του μαθηματος. Της λεω οτι δεν συνεννοηθηκαμε με τη διευθυντρια, μου λεει "εγω δεν ξερω ρωτηστε στη γραμματεια". Λεει ο αντρας μου στη γραμματεια οτι υποτιθεται περιμεναμε ενημερωση κλπ κλπ και τελος παντων μας ειπαν αν θελουμε να την αφησουμε και να τηλεφωνησουμε στη διευθυντρια γιατι εκεινη λεει εχει πολλη δουλεια και δεν μπορει να παιρνει τηλεφωνα. Τελος παντων την αφησαμε προς το παρον, ειπαμε να δουμε και αν τα υπολοιπα παιδια θα την εχουν παρει στα επομενα μαθηματα και αν θα μας επαιρνε τελικα ποτέ η διεθυντρια (ειπαμε να μην παρουμε εμεις, αφου εκεινη ειχε πει οτι θα ενημερωσει). Οντως την αλλη μερα σκαει μελό sms ολο γλύκες, καλημερες κλπ και "η στολη της ταδε "μας", κοστιζει 45 ευρω κ θα την παραλαβετε απο τη γραμματεια". Την παιρνει ο αντρας μου να της πει οτι δεν εγινε συνεννοηση κ δεν ηταν σωστος τροπος αυτος και αρχιζει εκεινη παλι τα μελό οτι επρεπε να βαλει γρηγορα την παραγγελια και οτι σκεφτηκε να βαλει και για εμας γιατι "δεν θελει το δικο μας παιδι να διαφερει" και οτι αν δυσκολευομαστε μπορουμε να την εξοφλησουμε λιγο λιγο καθε μηνα. Θεωρησε (ή εκανε οτι θεωρησε) οτι θελαμε τη στολη κ δεν μπορουσαμε να την παρουμε , ενω το θεμα μας ηταν κυριως ο τροπος τους, που μας εφεραν προ τετελεσμενου χωρις να εχουν ενημερωσει απο τη εγγραφη για την υποχρεωτικοτητα. Ελεγε αρχικα οτι εχει ραφτει ειδικα στα μετρα του δικου μας παιδιου και δεν μπορει να δοθει σε αλλο αλλα στο τελος που δεν έπειθε ειπε οτι αν δεν την παρουμε δεν πειραζει, θα τη βαλει καποιο αλλο παιδι στο μελλον! Τελικα καταληξαμε οτι θα δουμε λιγο πώς θα παει η μικρη κι αν παει καλα μεχρι τα Χριστουγεννα και συμμετασχει στο ανοιχτο μαθημα μπορει να την παρουμε. (Όπως και εγινε) Για να τους παει και καποιος λιγο κοντρα σε αυτες τις πρακτικες, μιας που οπως ειδαμε στα επομενα μαθηματα ολα τα κοριτσια ειχαν στολη, μονο τα αγορια και η δικια μου δεν ειχαν. (Αν ειχε γινει με πιο ωραιο τροπο δηλαδη, και με πιο νορμαλ τιμη φυσικα, μπορει κι εμεις να την παιρναμε εξ αρχης).

Κι ερχομαστε στο σημερα, οπου επειδη ηρθαν καινουργια παιδακια μας ρωτησε αν θα την παρουμε τελικα, μας αφησε δηλαδη η αληθεια ειναι το περιθωριο να μην την παρουμε (που ομως το αφησε μετα απο ολα αυτα, δηλαδη οι αλλοι γονεις μπορει και να το θεωρησαν υποχρεωτικο και να την πατησαν), μας ειπε ομως οτι "ειναι καλυτερο για ολους να εχει" (ετσι αοριστα. Δεν νομιζω να εννοουσε κινητικα παντως, αφου τα αγορια φορανε μονο την μπλουζα (T-shirt) της στολης κι απο κατω τις φορμες τους, οποτε γιατι να μην μπορει κι ενα κοριτσι να ειναι ετσι; Ισως εχουν και κατι αλλο για το ανοιχτο μαθημα, παντως στα μαθηματα φορανε μονο την μπλουζα της στολης και φορμα) Τελικα την πηραμε για να τη βαλειοι και στο ανοιχτο μαθημα των Χριστουγέννων, αφου μας διαβεβαιωσε οτι θα της κανει και του χρονου και οτι δεν θα αλλαξουν χρωμα στολης, (ο αντρας μου ευχαριστως δεν θα την επαιρνε αλλα το δεχτηκε κυριως επειδη ηθελα εγω. Ηθελα οχι για την ιδια τη στολη αλλα γιατι ντρεπομαι να φαινομαστε οι περιεργοι - ο αντρας μου λεει οτι σε τετοια πατανε και τα κανουν αυτα και δεν εχει κι αδικο αλλα τελος παντων εγω ειμαι πιο ευαισθητη σε αυτα). Παμε λοιπον να πληρωσουμε με καρτα, μας λενε οτι δεν γινεται με καρτα για τις στολες. Λεει ο αντρας μου "χωρις αποδειξη δηλαδη;" και του ειπαν "τι να την κανετε;" Ο αντρας μου ειναι σχεδον πεπεισμενος οτι βγαζουν λεφτα απο τις στολες και οτι δεν κανουν απλα την εξυπηρετηση να τις παρουν αυτοι για να μην τρεχουμε εμεις. Και απορω αν ειμαστε οντως οι μονοι περιεργοι και αν οι αλλοι γονεις απλα εδωσαν κατ'ευθειαν τα 45 και τις πηραν χωρις σχολιο. Ο αντρας μου λεει οτι οι περισσοτεροι ντρεπονται και εκει πονταρουν. Για πειτε ετσι γινεται παντου ή υπαρχει μια αλφα συνεννοηση; Σε εμας με την επικοινωνια δεν το εχουν, δηλαδη και για το ανοιχτο μαθημα εσκασε απλα ενα sms με μερα, ωρα, εξοφληση στολων ως τοτε και "καταλληλο μαλλι" (αοριστα), καπως ετσι.

Και στη δική μας σχολή αγοράζουν στολές ώστε να υπάρχει ομοιομορφία. Δε θα την έστελνα χωρίς στολή προσωπικά. Μας παραγγέλνουν τις στολές αφού πάρει μέτρα η μοδίστρα και πάμε εμείς και τις παίρνουμε από το κατάστημα όπου δίνεται και απόδειξη. Στην περίπτωσή σας, όπως τα περιγράφεις, πιθανώς να βγάζουν έτσι κέρδος από τις στολές.

Όσο για το αν θα της κάνει του χρόνου η στολή, αυτό δεν μπορεί να στο εγγυηθεί η διευθύντρια, είναι ανάλογα την ανάπτυξη του παιδιού. Για το αν θα έχουν την ίδια στολή μπορεί να το προγραμματίσει από τώρα. Σε εμάς έχει τύχει να έχουν δύο χρονιές τα ίδια κορμάκια κλπ. Αυτά που κοστίζουν αρκετά, να ξέρεις, είναι συνήθως οι στολές των παραστάσεων. 

Link to comment
Share on other sites

@little lamb αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι εκεί που πάτε έχουν περισσότερο νοοτροπία σχολής μπαλέτου κ λιγότερο ωδείου και γι αυτό θεωρούν αυτονόητη τη στολή κ το χτένισμα που λες κ υποθέτω θα ακολουθήσει το μακιγιαζ μετά.. Κ μάλλον θεωρούν αυτονόητο ότι οι γονείς που στέλνουν τα παιδιά όντως το θεωρούν μπαλετο κ γι αυτό δεν θα έχουν θέμα με τη στολή. Το μπαλετο βασίζεται στην ομοιομορφία και την επίδειξη, δεν θέλω να το σχολιάσω θετικά ή αρνητικά αλλά τέλος πάντων έχει μια συγκεκριμένη κουλτούρα. Μάλλον δέν περίμεναν ότι κάποιος γονιός δεν θα θέλει στολή. Τα της απόδειξης είναι ένα χωριστό ζήτημα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Έσπερος είπε:

@little lamb αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι εκεί που πάτε έχουν περισσότερο νοοτροπία σχολής μπαλέτου κ λιγότερο ωδείου και γι αυτό θεωρούν αυτονόητη τη στολή κ το χτένισμα που λες κ υποθέτω θα ακολουθήσει το μακιγιαζ μετά.. Κ μάλλον θεωρούν αυτονόητο ότι οι γονείς που στέλνουν τα παιδιά όντως το θεωρούν μπαλετο κ γι αυτό δεν θα έχουν θέμα με τη στολή. Το μπαλετο βασίζεται στην ομοιομορφία και την επίδειξη, δεν θέλω να το σχολιάσω θετικά ή αρνητικά αλλά τέλος πάντων έχει μια συγκεκριμένη κουλτούρα. Μάλλον δέν περίμεναν ότι κάποιος γονιός δεν θα θέλει στολή. Τα της απόδειξης είναι ένα χωριστό ζήτημα. 

Έτσι είναι και η δική μας σχολή και το βρίσκω λογικό μιας και προετοιμάζει για εξετάσεις κιόλας. Έχει και τμήματα μουσικοκινητικής για τις μικρές ηλικίες που δεν κάνουν κανονικό μπαλέτο αλλά κι εκεί φορούν ομοιόμορφα ρούχα, απλό κορμάκι συνήθως με μια φούστα, όχι κάτι ιδιαίτερο. Βάψιμο πάντως σε εμάς κάνουν στις παραστάσεις, όχι στα μαθήματα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , love kids είπε:

Έτσι είναι και η δική μας σχολή και το βρίσκω λογικό μιας και προετοιμάζει για εξετάσεις κιόλας. Έχει και τμήματα μουσικοκινητικής για τις μικρές ηλικίες που δεν κάνουν κανονικό μπαλέτο αλλά κι εκεί φορούν ομοιόμορφα ρούχα, απλό κορμάκι συνήθως με μια φούστα, όχι κάτι ιδιαίτερο. Βάψιμο πάντως σε εμάς κάνουν στις παραστάσεις, όχι στα μαθήματα.

Ναι για τις παραστάσεις εννοούσα το βάψιμο, δεν έχω δει σε μαθήματα. εμένα προσωπικά δεν μ αρέσει καθόλου αυτό. 

Φαίνεται ότι η μουσικοκινητική νοείται αλλιώς όταν είναι ωδείο και αλλιώς όταν είναι μπαλέτο. Ίσως εκεί η @little lamb βρέθηκαν με διαφορετικές προσδοκίες και γι αυτό έγινε έτσι όλη η διαδικασία. Προφανώς λάθος και κουτοπόνηρος χειρισμός εκ μέρους της σχολής. Αλλά δεν θα περίμεναν γονέα να μην θέλει τη στολή όπως φαίνεται. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η δικη μου εμπειρια ειναι τελειως διαφορετικη.ισως παιζει ρολο οτι ειμαστε επαρχια.ομως η σχολης μας ειναι καθαρα μπαλετο,με εξετασεις κλπ

εχει μπαλετικη προπαιδια στα μικρα,σαν μουσικοκινητικη.εχει κ σαν γυμναστικη,κ γιογκα γτ γνωριζουν οι κοπελες που κανουν.κ κανουν κ κλασικο κ συγχρονο,με σεμιναρια κλπ για τους μεγαλους.κ δ την λες κ φθηνη

εμεις ειχαμε κανει ενα δοκιμαστικο χωρις να πληρωσουμε,κ μετα εγγραφη ,καθε μηνα τα διδακτρα κλπ.μας ειπαν να κανει μερικα μαθηματα κ μετα να δει για εξοπλισμο.πρωτα τα μπαλαρινακια σαν πιο βασικο.τοσα χρονια εχω δει ισως μονο ενα παιδακι να φοραει μπαλαρινακια αγορασμενα απο αλλου,προσωπικα προτιμω της σχολης λογω ποιοτητας.η στολη τους ειναι ενα απλο κορμακι με λιγο τουλι,για 2χρ ειχε ροζ,κ μεχρι τωρα γαλαζιο.συνηθως κρατανε 2χρ το χρωμα,κ επειδη ειναι ελαστικα συνηθως το βαζουν πραγματι 2χρ.πρωτη χρονια συνηθως ολοι ενθουσιαζονται κ παιρνουν στολη,ομως εχω δει αρκετα παιδακια να φορανε αλλα.πολυ σπανια απλα κολαν κ μπλουζα,συνηθως παιρνουν κορμακι απο αλλου,καποιες φορες ιδιο χρωμα,αλλες οχι.κ η δικια μου φετος κανονικα εχουν μωβ αλλα της κανει το προηγουμενο

δ υπαρχει καμια πιεση να παρουν στολη.ουτε να εχουν κοτσο στο μαθημα.απλα φετος ζητησε η δασκαλα στο κλασικο να εχουν απλα πιασμενα τα μαλλια

επισης εμας τα μικρα ουτε σε παρασταση μακιγιαζ.μαλιστα το εγραφε ετσι σαν να απαγορευεται

επισης τοσο ηταν το κοστος για την στολη παραστασης.δ ξερω τι περιλαμβανει η δικη σας.εμας της παραστασης πραγματι τους πηραν μετρα,ηταν εξαιρετικης ποιοτητας,κ εμεις της αποσβεσαμε σαν καρναβαλιστικη στολη για 2-3χρ

η αληθεια ειναι οτι δ μου αρεσε καθολου ο τροπος της σχολης σας.επρεπε κ εσεις να υποψιαστειτε οτι αφου θα παρουν μετρα,υποτιθεται θα την παρετε.δ μου αρεσε που δ σας ενημερωσαν για το κοστος,κ φυσικα επρεπε οπωσδηποτε αποδειξη,δ καταλαβαινω γτ δ μπορεις να πληρωσεις με καρτα

απλα κ εσεις δ επρεπε να το αφησετε ετσι φλου.κ να ξεκαθαρισετε οτι δ ειναι θεμα χρηματων κλπ.εγω δ θα ενιωθα οτι το παιδι μου διαφερει,κ αν εχετε αυτην την αποψη να την στηριζετε.δ διαφωνω με τον αντρα σου,γτ φαινεται καπως η συμπεριφορα της σχολης σας,αλλα δ σημαινει οτι παντου πρεπει να πας κοντρα,γτ δ παει κανεις

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μονο η Βικυ καταλαβε. Το προβλημα δεν ειναι οτι δεν θελαμε στολη. Το προβλημα ειναι οτι εγινε με πολυ πονηρο τροπο. Ο τροπος σας φαινεται νορμαλ; Το να μην ενημερωσουν ποσο κοστιζει; Ειτε πριν την παρουν (οπως μας ειπε αλλωστε, μαλιστα ειχε πει οταν πηρε τα μετρα οτι θα παρει προσφορές) ειτε κι απο πριν γραφτεις ας πουμε οτι υπαρχει κι αυτο που συνηθως κοστιζει τοσο; Εντωμεταξυ δεν ειναι και λιγο μεγαλο το κοστος; Στα 45 ειναι κορμακι-φουστα-καλσον. Ενταξει τα λεφτα θα τα βγαλει, αλλα δεν υπαρχουν και πολυ οικονομικοτερα; Μιλαμε για τριχρονα-τετραχρονα και δεν ειναι καν μπαλετο. Δεν μας ειχαν πει καν τι περιλαμβανει η στολη, ειχα δει τα παιδακια που την ειχαν απο περσι αλλα ας πουμε δεν ειχα ιδεα οτι τα καλσον ειναι ειδικα και δεν φορας τα δικα σου!

 

Κι εγω περιπου τα ιδια ελεγα στον αντρα μου για να "παρηγορηθουμε", οτι παντου ετσι γινεται και οτι το θεωρουν αυτονοητο και οτι και σε ενα μουσικο οργανο ή σε μια ξενη γλωσσα δεν θα σου πουν απο πριν γραφτεις οτι υπαρχουν πχ βιβλια και συνηθως κανουν τοσο, αλλα ο αντρας μου λεει (και παλι νομιζω εχει δικιο), οτι τιποτα δεν ειναι αυτονοητο, ο γονιος δεν ειναι υποχρεωμενος να ξερει, και οτι η σωστη συμπεριφορα επιχειρηματια ειναι να σε ενημερωσει εξ αρχης για ολα τα κοστη που θα εχεις, αλλιως ειναι πονηρια. Γραφεσαι και σου τα παρουσιαζει μετα. Και κανονικο μπαλετο να ηταν, εννοω παιδι του δημοτικου, που το ξερεις οτι εχουν στολες (εγω τουλαχιστον το ξερω, ο αντρας μου λεει οτι δεν το ηξερε, νομιζε μονο στις εκδηλωσεις) παλι θα μας πειραζε ο τροπος. Θυμαμαι οταν εκανα εγω καποια στιγμη πηραμε παπουτσια καρακτερ, σκεφτομαι τωρα οτι και τοτε μπορει να μην ειχαν πει στους γονεις απο την αρχη της χρονιας οτι θα τα χρειαστουμε.

 

Και στα πλαισια του να "παρηγορηθουμε" ειπα επισης στον αντρα μου οτι επρεπε να ειχαμε ρωτησει πολυ πιο σαφως απο μονοι μας ή ακομα και να πουμε οτι δεν ειμαστε σιγουροι αν θα παρουμε, αλλα λεει να μη νιωθω οτι φταιμε, το εκαναν πονηρα ξεκαθαρα, οφειλαν να ενημερωσουν και στο κατω κατω μας ειχε πει οτι θα μας ενημερωνε (οντως το ειχε πει...) σαν να ειναι σαφες οτι μπορει και να μην παρουν ολοι, και μετα εξαφανιστηκε και μετα το εριξε στο μελό οτι δεν προλαβαινε και μας λυπηθηκε κλπ κλπ κλπ.

 

Τωρα τους εδωσαν κατι χριστουγεννιατικες στεκες για το ανοιχτο μαθημα (η δασκαλα τις εδωσε στο τελος του μαθηματος και τους ειχε πει οτι ειναι μια εκπληξη). Στους γονεις δεν ανεφερε τιποτα απολυτως, εγω το ειδα επειδη ειμαι μεσα επειδη ειναι η μονη κατω των τριών. Μετα θυμηθηκα οτι στο sms για το σνοιχτο μαθημα λεει "εξοφληση στολων ΚΑΙ ΑΞΕΣΟΥΑΡ", οποτε λεω πλακα θα'χει να πουν να τα πληρωσουμε. Δεν ειναι θεμα κοστους προφανως, ειναι αυτες του j... του 1,50 ευρω, αλλα παλι ο τροπος. Τα εδωσαν στα παιδια για να ενθουσιαστουν, σαν δωρο παρουσιασμενα, δεν ανεφεραν τιποτα στους γονεις κλπ. Δεν θα ειναι ασχημο; Φανταστειτε να το χρεωσουν και παραπανω :-P Αμα ειναι, να πληρωνουμε και τα αυτοκολλητακια που τους δινουν!

Link to comment
Share on other sites

με την δικη σου αποψη συμφωνω.κ προσωπικα δ νιωθω ασχημα να κανω κτ που δ συνηθιζεται,να διαφερω κλπ

δ συμφωνω απολυτα με τον αντρα σου

επειδη αυτος δ ξερει για την στολη σε μεγαλυτερη ηλικια δ σημαινει κτ

ρωταμε κ εμεις.να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα.οπως αυτο που λες με τα βιβλια.αφου ολοι ξερουν οτι θα παρουν βιβλια στα αγγλικα πχ.αυτος που θελει ρωταει απο την αρχη να ξερει κοστος κλπ

εκτος την αποδειξη,δ υπαρχει κτ να τους κατηγορησεις.κ εσεις επρεπε να το σκεφτειτε στα μετρα πχ.δ ειναι σωστος ο τροπος τους,αλλα δ θα ενιωθα οτι με κοροιδεψαν

ειναι μεγαλο το κοστος για μενα.δ θα επαιρνα με τπτ το καλτσον πχ.κ εμας εχει καλτσον με 10€,παιρνω ιδιο απο μαγαζι με 5,απλα προσεχω πολυ την αποχρωση.κ αυτο για την παρασταση,στο μαθημα παει με διαφορα

εμεις αυτοκολλητακια δ πληρωσαμε ποτε:Pφετος ειναι μεγαλα,δ παιρνουν.ομως σε μια παρασταση υπηρχε κοπελα που προσεχε τα μικρα,κ το ειχε κανονισει η ιδιοκτητρια.καποιοι γονεις  λεγανε να μην πληρωσουν οι γονεις εισητηριο,κτ που δ συμφωνω

αλλα επειδη γραφει αξεσουαρ,η εννοει το καλτσον η την στεκα,κ κτ μου λεει δ θα ειναι κοστος 2€:mrgreen:

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 είπε:

αλλα επειδη γραφει αξεσουαρ,η εννοει το καλτσον η την στεκα,κ κτ μου λεει δ θα ειναι κοστος 2€:mrgreen:

 

Μα το καλσον το πληρωσαμε, ηταν στα 45 της στολης.

Τη στεκα παντως δεν την ανοιξαμε, κι αν πουν κατι για πληρωμη παραπανω απο το εναμισι θα τη δωσουμε πισω κ θα παμε να της παρουμε την ιδια απο τα j... Απο εκει ηταν αλλωστε, το γραφει, και με τη σακουλα τις φερανε. Αν τη χρεωσουν οσο κανει, απλα θα τους πουμε οτι παλι δεν ηταν σωστος ο τροπος. Μπορει και να μην τη χρεωσουν βεβαια και αδικα να το συζηταω.

 

Παντως η ολη νοοτροπια εκει ειναι λιγο σαν να ειναι στα Μπολσοι. Ολο λενε και προβαλουν στα σοσιαλ ποσο ουαου ειναι, "κλεισε θεση τωρα" και κατι τετοια, λενε "η επιχειρηση μας παει τραινο" κλπ. Σαν να ειναι μονο αυτοι κι αλλος κανενας. Σαν "δεν σας εχουμε αναγκη". Αλλα καμια ουσιαστικη επικοινωνια, ενα sms και τελος. Δεν ξερω αλλιως το περιμενα. Οταν πηγαινα εγω, που ηταν και πολυ μεγαλυτερη σχολη, 30 παιδια στο τμημα, ηταν πιο ανθρωπινα. Και ωδειο. Και παραδοσιακους που πηγαινα μεχρι προσφατα, το ιδιο. Προσωπικη γνωριμια με γονεις και παιδια, συζητησεις, τηλεφωνηματα και για ενημερωση και σε ονομαστικες γιορτες κλπ, στα σοσιαλ η σχολη των παραδοσιακων γραφει "σας περιμενουμε με χαρα" κλπ, εδω ενα ψυχρο πραγμα, ενα "γεια σας" μπαινοντας και βγαινοντας, ενημερωσεις μονο με sms και στα σοσιαλ "μην το χασεις" και "κλεισε θεση τωρα". Δεν ξερω, μπορει να φταιει και ο κορωνοιος για την ψυχρα, μπορει να φταιει και η ηλικια του παιδιου, δηλαδη ετσι να ειναι παντα στα τοσο μικρα και μετα να χτιζεται πιο προσωπικη σχεση, τι να πω. Μπορει να φταιμε κι εμεις που δεν ρωταμε, δεν εχω δει ομως και κανεναν αλλο να συζηταει, ολοι απλα μπαινουν και βγαινουν με ενα "γεια σας". Γι'αυτο απορω αν ας πουμε οι αλλοι γονεις συζητησαν παραπανω για τις στολες και ηταν ενημερωμενοι ή αν απλα τους ειπαν κι εκεινων "κανει τοσο", τα εδωσαν και τελος χωρις πολλα πολλα. 

 

Εγω δεν εχω καθολου θεμα να διαφερει, τοσο μικρη δεν το καταλαβαινει, ειναι παρα παρα πολυ χαρουμενη με την ολη φαση και ουτε που εχει ασχοληθει τι φορανε τα αλλα. Με ενδιαφερει ομως να μην ειμαστε οι περιεργοι και φοβαμαι οτι ετσι μας βλεπουν και οτι κανενας αλλος γονιος δεν ειπε τιποτα, και ουτε θα πει αν χρεωσουν πχ τις στεκες (αλλοι μπορει και να ενθουσιαζονται με αυτα και να λενε "ελα μωρε, τα πληρωνουμε παραπανω αλλα δεν τρεχουμε, τα πηραν αυτοι"). Κι επειδη μπαινω και στο μαθημα ντρεπομαι ακομα πιο πολυ, μιλαμε περναω απο τη γραμματεια με κατεβασμενο το κεφαλι και χαιρεταω στα γρηγορα γιατι σκεφτομαι οτι θα λενε "ηρθε η περιεργη"! Αλλα ο αντρας μου λεει οτι ακριβως σε αυτη την ντροπη πονταρουν, οτι θα ντραπεις και θα τα παρεις ολα αδιαμαρτυρητα και χωρις να ζητας αποδειξη για να μη φαινεσαι περιεργος και το εκμεταλλευονται. (Σωστο και αυτο, νομιζω η αληθεια ειναι καπου στη μεση).

Νομιζω παντως οτι αν θελησει να συνεχισει μεγαλωνοντας θα κοιταξω και αλλου αν δεν εχει θεμα να αλλαξει συμμαθητες, υπαρχει κι αλλη σχολη που δεχεται απο τεσσαρων. (Το κακο ειναι οτι οταν πρωτοπας μπορει και να δειξουν πιο ελκυστικο προσωπο!) Τωρα το καλο ειναι οτι το προγραμμα ειναι παρα πολυ ωραιο, η μικρη ειναι κατενθουσιασμενη κι εχει εξελιχθει τρομερα σε λογο, κινητικοτητα και κοινωνικοποιηση. Μας βλεπω δυο χρονια εκει, οσο θα της κανει και η στολη και μετα να διερευναμε περισσοτερο. Μας ειπε οτι θα της κανει γιατι βαζει λεει περιθωριο και κανουν λεει μια ραφη που την ανοιγουν μετα. Αν δεν κανει, δεν νομιζω να ξαναπαρουμε του χρονου, εκει πλεον θα μιλησω κι εγω γιατι εχει πεσει τρελη διαβεβαιωση οτι θα της κανει ΣΙΓΟΥΡΑ!

 

 

1 hour ago, vicky86 είπε:

:mrgreen:

 

Λαθος η παραθεση 

 

Κι αυτο που λετε για στολες παραστασεων που κοστιζουν ακριβα, δεν πρεπει οι σχολες να το λενε εξ αρχης; Δηλαδη γραφεσαι, ξεκινας κι οταν πλησιαζει η παρασταση το λενε τοτε; Και τι θα πεις στο παιδι; Δεν θα συμμετασχεις; Δυσκολα, γιατι αυτα ειναι σημαντικα για το παιδι, ειδικα πιο μεγαλο. Οπότε το ξερουν οτι θα τα παρεις και γι'αυτο δεν τα λενε εξ αρχης, για να εξασφαλισουν πρωτα οτι θα γραφτεις και να τα παρουσιασουν μετα που δεν θα μπορεις να πεις οχι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι αυτα να τα ρωτας απο την αρχη.εμενα προσωπικα το εχω ξαναπει,δ θα φοβηθω να πω στο παιδι οτι δυστυχως δ μπορει να συμμετεχει.κ αναλογα την ηλικια θα εξηγησω

εφοσον της αρεσει,κ θελετε κ εσεις,απλα φανταζομαι θα αλλαξετε σχολη.ελπιζω να βρειτε κτ με καλυτερη συνεννοηση.εστω κ σε 2χρ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Καλησπερα, επαναφερω λιγο το θεμα των στολων μπαλετου μιας που τις συζητησαμε λιγο εδω (δεν βρηκα ειδικο θεμα) για να μου πειτε μια γνωμη και για την τιμη και για τον τροπο που "επιβληθηκαν"-αγοραστηκαν και για το οτι δεν δινουν αποδειξη.

 

Λοιπον οταν πηγαμε αρχικα να ρωτησουμε, η διευθυντρια μας φανηκε πολυ καλη και γλυκια, αν και ηταν λιγο επιμονη να κλεισουμε αμεσα δοκιμαστικο (με την ατζεντα και το στυλο στο χερι) ενω λεγαμε οτι ειμαστε ακομα σε διερευνηση δραστηριοτητων και μπορει να την γραψουμε σε κατι ασχετο οπως κολυμβητηριο και ελεγε με μια υπερβολη οτι θα μας αρεσει σιγουρα και θα τα παει μια χαρα και θα γραφτει σιγουρα κλπ. Τελος παντων κλεισαμε δοκιμαστικο, μας ειπε οτι μας χαριζει και τα παπουτσακια που σας ειχα γραψει (τελικα της εβγαιναν και αγορασαμε, αλλα δεν εχει σημασια, σαν χειρονομια μας φανηκε καλη) και στο τελος φευγοντας πεταει ενα "στολη μην παρετε, θα παρουμε αργοτερα στολη του τμηματος", στο οποιο δεν δωσαμε ιδιαιτερη σημασια γιατι καλα καλα δεν ξεραμε αν θα γραφτουμε και ουτως ή αλλως δεν μας ειχε περασει απο το μυαλο να παρουμε στολη γιατι παρουσιαζοταν σαν μουσικοκινητικη.

 

Τελος παντων, καναμε δοκιμαστικο, οντως μας αρεσε και γραφτηκαμε. Η δικια μου και τα αγορακια πηγαιναν με τα ρουχα τους, καποια κοριτσακια ηταν πότε με ρουχα και πότε με στολες τουτου δικες τους και καποια αλλα ειχαν τη στολη της σχολης απο περσι. Καποια στιγμη μιλησε ο αντρας μου με τη διευθυντρια για κατι ασχετο και του λεει "θα σας δω αυριο γιατι θα ερθω να παρω μετρα για στολες". Και καπως τη ρωτησε ο αντρας μου να ενημερωθουμε για το κοστος και ειπε ναι βεβαια. Ερχεται, παιρνει μετρα, μου λεει ξανα "θα σας ενημερωσω για το κοστος", μενουμε με την εντυπωση οτι δεν ειναι υποχρεωτικο να παρουμε, περνανε καποια μαθηματα και μια μερα χωρις κανενα τηλεφωνημα μου δινει η δασκαλα στο τελος του μαθηματος τη συσκευασια της στολης που εγραφε απλως πανω χειρογραφα το ονομα του παιδιου και "45 ευρω". Ουτε αποδειξη ουτε τιποτα. (Ηταν κορμακι, φουστα και καλσον). Μονο σε εμενα εδωσε, υπεθεσα οτι ειχε δωσει στους αλλους γονεις στην εναρξη του μαθηματος. Της λεω οτι δεν συνεννοηθηκαμε με τη διευθυντρια, μου λεει "εγω δεν ξερω ρωτηστε στη γραμματεια". Λεει ο αντρας μου στη γραμματεια οτι υποτιθεται περιμεναμε ενημερωση κλπ κλπ και τελος παντων μας ειπαν αν θελουμε να την αφησουμε και να τηλεφωνησουμε στη διευθυντρια γιατι εκεινη λεει εχει πολλη δουλεια και δεν μπορει να παιρνει τηλεφωνα. Τελος παντων την αφησαμε προς το παρον, ειπαμε να δουμε και αν τα υπολοιπα παιδια θα την εχουν παρει στα επομενα μαθηματα και αν θα μας επαιρνε τελικα ποτέ η διεθυντρια (ειπαμε να μην παρουμε εμεις, αφου εκεινη ειχε πει οτι θα ενημερωσει). Οντως την αλλη μερα σκαει μελό sms ολο γλύκες, καλημερες κλπ και "η στολη της ταδε "μας", κοστιζει 45 ευρω κ θα την παραλαβετε απο τη γραμματεια". Την παιρνει ο αντρας μου να της πει οτι δεν εγινε συνεννοηση κ δεν ηταν σωστος τροπος αυτος και αρχιζει εκεινη παλι τα μελό οτι επρεπε να βαλει γρηγορα την παραγγελια και οτι σκεφτηκε να βαλει και για εμας γιατι "δεν θελει το δικο μας παιδι να διαφερει" και οτι αν δυσκολευομαστε μπορουμε να την εξοφλησουμε λιγο λιγο καθε μηνα. Θεωρησε (ή εκανε οτι θεωρησε) οτι θελαμε τη στολη κ δεν μπορουσαμε να την παρουμε , ενω το θεμα μας ηταν κυριως ο τροπος τους, που μας εφεραν προ τετελεσμενου χωρις να εχουν ενημερωσει απο τη εγγραφη για την υποχρεωτικοτητα. Ελεγε αρχικα οτι εχει ραφτει ειδικα στα μετρα του δικου μας παιδιου και δεν μπορει να δοθει σε αλλο αλλα στο τελος που δεν έπειθε ειπε οτι αν δεν την παρουμε δεν πειραζει, θα τη βαλει καποιο αλλο παιδι στο μελλον! Τελικα καταληξαμε οτι θα δουμε λιγο πώς θα παει η μικρη κι αν παει καλα μεχρι τα Χριστουγεννα και συμμετασχει στο ανοιχτο μαθημα μπορει να την παρουμε. (Όπως και εγινε) Για να τους παει και καποιος λιγο κοντρα σε αυτες τις πρακτικες, μιας που οπως ειδαμε στα επομενα μαθηματα ολα τα κοριτσια ειχαν στολη, μονο τα αγορια και η δικια μου δεν ειχαν. (Αν ειχε γινει με πιο ωραιο τροπο δηλαδη, και με πιο νορμαλ τιμη φυσικα, μπορει κι εμεις να την παιρναμε εξ αρχης).

Κι ερχομαστε στο σημερα, οπου επειδη ηρθαν καινουργια παιδακια μας ρωτησε αν θα την παρουμε τελικα, μας αφησε δηλαδη η αληθεια ειναι το περιθωριο να μην την παρουμε (που ομως το αφησε μετα απο ολα αυτα, δηλαδη οι αλλοι γονεις μπορει και να το θεωρησαν υποχρεωτικο και να την πατησαν), μας ειπε ομως οτι "ειναι καλυτερο για ολους να εχει" (ετσι αοριστα. Δεν νομιζω να εννοουσε κινητικα παντως, αφου τα αγορια φορανε μονο την μπλουζα (T-shirt) της στολης κι απο κατω τις φορμες τους, οποτε γιατι να μην μπορει κι ενα κοριτσι να ειναι ετσι; Ισως εχουν και κατι αλλο για το ανοιχτο μαθημα, παντως στα μαθηματα φορανε μονο την μπλουζα της στολης και φορμα) Τελικα την πηραμε για να τη βαλειοι και στο ανοιχτο μαθημα των Χριστουγέννων, αφου μας διαβεβαιωσε οτι θα της κανει και του χρονου και οτι δεν θα αλλαξουν χρωμα στολης, (ο αντρας μου ευχαριστως δεν θα την επαιρνε αλλα το δεχτηκε κυριως επειδη ηθελα εγω. Ηθελα οχι για την ιδια τη στολη αλλα γιατι ντρεπομαι να φαινομαστε οι περιεργοι - ο αντρας μου λεει οτι σε τετοια πατανε και τα κανουν αυτα και δεν εχει κι αδικο αλλα τελος παντων εγω ειμαι πιο ευαισθητη σε αυτα). Παμε λοιπον να πληρωσουμε με καρτα, μας λενε οτι δεν γινεται με καρτα για τις στολες. Λεει ο αντρας μου "χωρις αποδειξη δηλαδη;" και του ειπαν "τι να την κανετε;" Ο αντρας μου ειναι σχεδον πεπεισμενος οτι βγαζουν λεφτα απο τις στολες και οτι δεν κανουν απλα την εξυπηρετηση να τις παρουν αυτοι για να μην τρεχουμε εμεις. Και απορω αν ειμαστε οντως οι μονοι περιεργοι και αν οι αλλοι γονεις απλα εδωσαν κατ'ευθειαν τα 45 και τις πηραν χωρις σχολιο. Ο αντρας μου λεει οτι οι περισσοτεροι ντρεπονται και εκει πονταρουν. Για πειτε ετσι γινεται παντου ή υπαρχει μια αλφα συνεννοηση; Σε εμας με την επικοινωνια δεν το εχουν, δηλαδη και για το ανοιχτο μαθημα εσκασε απλα ενα sms με μερα, ωρα, εξοφληση στολων ως τοτε και "καταλληλο μαλλι" (αοριστα), καπως ετσι.

Χθες έδωσα κιβεγω 45 ευρώ για τη στολή τεικβοντο.χωρις απόδειξη.δεν με πείραξε.εμεοναν τόσο καιρό οι άνθρωποι χωρίς δουλειά.υα έπρεπε να την είχαμε πάρει αλλά έλλειψε κάποιες φορές.χαρηκε πολύ το παιδί ένιωσε περισσότερο μέλος της ομάδας. 

Δεν πειράζει.τοσα κερατιάτικα έχουμε πληρώσει εδώ και εκεί.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Χθες έδωσα κιβεγω 45 ευρώ για τη στολή τεικβοντο.χωρις απόδειξη.δεν με πείραξε.εμεοναν τόσο καιρό οι άνθρωποι χωρίς δουλειά.υα έπρεπε να την είχαμε πάρει αλλά έλλειψε κάποιες φορές.χαρηκε πολύ το παιδί ένιωσε περισσότερο μέλος της ομάδας. 

Δεν πειράζει.τοσα κερατιάτικα έχουμε πληρώσει εδώ και εκεί.

100% έτσι σκέφτομαι και εγώ.

@little lamb δεν χρειάζεται τόση ανάλυση. Μια απλή παρεξήγηση έγινε. Πιάστην και πες της ότι απλά δεν συνεννοηθήκατε καλά για το θέμα της στολής, η οποία είναι πολύ ωραία και ευχαριστώ που ασχοληθήκατε, η μικρή είναι ενθουσιασμένη με όλα όσα γίνονται εδώ κτλ, απλά θα θέλαμε, επειδή υπάρχει προϋπολογισμός, να ενημερωνόμαστε εκ των προτέρων για έκτακτα έξοδα, έστω και μικρά. Δεν νομίζω πως υπήρξε δόλος από την πλευρά τους. Αν μπαίνετε στη διαδικασία να θυμώνετε και να παρεξηγείστε με τη σχολή για το αν η στέκα θα κάνει 1,5 ή 2 ευρώ , χάνετε τη χαρά και χαλιέστε και οι ίδιοι. Δεν θα μου περνούσε από το μυαλό να αλλάξω σχολή για το λόγο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , vicky86 είπε:

καλο ειναι αυτα να τα ρωτας απο την αρχη

 

Αυτο το σκεφτομαι κι εγω, αλλα απο την αλλη δεν μπορεις και να εχεις υποψιαστει τα παντα. Πχ οτι στην παρασταση εχουν αλλες στολες που τις πληρωνουν δεν το ειχα ακουσει ποτε. Πώς να το ρωτησω; Δεν θα μου πηγαινε το μυαλο. Οταν πηγαινα εγω μπαλετο ειτε φορουσαμε του μαθηματος ειτε κατι αλλες, παντως δεν τις πληρωναμε, ρωτησα τους γονεις μου. Οποτε πώς να υποψιαστει ο γονιος να ρωτησει; Δεν πρεπει να το πουν; Ειναι λιγο σαν το victim blaming το να σκεφτομαστε οτι φταιμε που δεν ρωτησαμε, ενω εκεινοι ξεκαθαρα επιτηδες δεν το λενε για να εξασφαλισουν οτι θα γραφτεις πρωτα.

 

πρίν από 33 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Χθες έδωσα κιβεγω 45 ευρώ για τη στολή τεικβοντο.χωρις απόδειξη.δεν με πείραξε.εμεοναν τόσο καιρό οι άνθρωποι χωρίς δουλειά.υα έπρεπε να την είχαμε πάρει αλλά έλλειψε κάποιες φορές.χαρηκε πολύ το παιδί ένιωσε περισσότερο μέλος της ομάδας. 

Δεν πειράζει.τοσα κερατιάτικα έχουμε πληρώσει εδώ και εκεί.

 

Τουλαχιστον το λες οτι ειναι κερατιατικα! Και γνωστοι που ρωτησα λενε "ολοι την πατησαμε με τετοια", ειναι κοινο βιωμα τελικα, χαχα, απλα δεν μιλαει κανεις και βρισκουν και τα κανουν.

Στο οτι επειδη εμειναν χωρις δουλεια πρεπει να μας μαδησουν με πονηρους τροπους δεν συμφωνω. Και οι γονεις μπορει να εμειναν χωρις δουλεια αλλα δεν πανε να αρπαξουν απο οπου βρουν σε βαρος αλλων!

 

Τα παιδια θα ενιωθαν μελη της ομαδας και με μια στολη των 25. Για πολεμικες τεχνες δεν ξερω, αλλα για μπαλετο υπαρχουν σιγουρα. Κι αν αξιζει οντως 45 και ειναι θεμα ποιοτητας κλπ να πω οκ, αν ομως αυτη τις παιρνει 30 και μας τις πουλαει ουσιαστικα, ειναι αλλο. Αλλα δεν μας αφηνουν να δουμε αποδειξη για να το ξερουμε.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Yovanna είπε:

100% έτσι σκέφτομαι και εγώ.

@little lamb δεν χρειάζεται τόση ανάλυση. Μια απλή παρεξήγηση έγινε. Πιάστην και πες της ότι απλά δεν συνεννοηθήκατε καλά για το θέμα της στολής, η οποία είναι πολύ ωραία και ευχαριστώ που ασχοληθήκατε, η μικρή είναι ενθουσιασμένη με όλα όσα γίνονται εδώ κτλ, απλά θα θέλαμε, επειδή υπάρχει προϋπολογισμός, να ενημερωνόμαστε εκ των προτέρων για έκτακτα έξοδα, έστω και μικρά. Δεν νομίζω πως υπήρξε δόλος από την πλευρά τους. Αν μπαίνετε στη διαδικασία να θυμώνετε και να παρεξηγείστε με τη σχολή για το αν η στέκα θα κάνει 1,5 ή 2 ευρώ , χάνετε τη χαρά και χαλιέστε και οι ίδιοι. Δεν θα μου περνούσε από το μυαλό να αλλάξω σχολή για το λόγο αυτό.

 

Γι'αυτο γραφω, για να δω αν ειμαστε τοσο λαθος. Οκ σε ολα, συμφωνω οτι μπορει τζαμπα να φαινομαστε περιεργοι (σ'αυτο διαφωνω λιγο με τον αντρα μου που λεει καλυτερα περιεργοι παρα κορόιδα, πιστευω καπου στη μεση ειναι η αληθεια) αλλα διαφωνω στο οτι ειναι απλη παρεξηγηση. Σιγα μην την ευχαριστησουμε κιολας! Αν της τα πουμε αυτα, θα πει τις ... που ελεγε να πληρωσουμε με δοσεις. Δεν προκειται να καταλαβει οτι το θεμα δεν ειναι οικονομικο αλλα θεμα εντιμοτητας προς τον πελατη. Δηλαδη αν η στεκα εκανε εναμισι και μας την χρεωσουν 2 το θεωρειτε τιμιο; Και ολα καλα και μην πει κανεις κατι για να μη χαλιομαστε; Σχολη χορου ειναι, οχι μαγαζι αξεσουαρ ωστε να εχει κερδος απο αυτο χωρις να ενημερωνει.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Έσπερος said:

αυτή η επίδειξη πλούτου κ σπατάλης και προνομίων με έχει αηδιάσει εδώ μέσα και δεν είμαι η μόνη, καλή της ώρα εκεί που είναι, ξέρεις ποια λεω. Κάποιοι γονείς είναι προσεκτικοί με το πού ξοδεύουν και δεν το παίζουν λαρτζ με δηθενιες. και τα παιδιά ολων είναι ευτυχισμένα χωρίς ιδιωτικά σχολεία και χωρίς πανάκριβα δωρα και πάρτι υπερπαραγωγή. Τα 45 ευρώ για κάποιες οικογένειες είναι πολυτέλεια. Κανεις δεν ειναο υποχρεωμένος να υποστηρίζει την αισχροκέρδεια και τη φοροδιαφυγή και δεν είναι καλύτερος γονιός αν το κάνει. 

 

Η έλλειψη ενσυναίσθησης εδώ μέσα είναι απίστευτη. Φιγούρα μόνο για τα ποσο γαμάτα είναι τα ιδιωτικά σχολεία σας, ποσο ανεπανάληπτες εμπειριες και αναμνήσεις «αγοράζετε» στα παιδιά σας, και μια αφ υψηλού κριτική προς όποιον δεν ανήκει στη δίκη σας κοινωνική τάξη και μεγαλώνει τα παιδιά του μίζερα και στερημένα κατά τη γνώμη σας. Ντροπή πραγματικά. 

Αυτή που λες, και στην οποία προσπαθείς απεγνωσμένα να μοιάσεις (με μεγάλη επιτυχία), μια χαρά εδώ είναι με άλλο nick.. Τί δεν το ήξερες??

Για τα υπόλοιπα, no comment. Απλά προσπερνάω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θεωρώ πως όταν ξεκινά το παιδί μια δραστηριότητα ή εμείς, θα πρέπει να έχουμε στο νου μας ότι δεν είναι μόνο τα δίδακτρα και τέλος. Υπάρχουν στολές, βιβλία, όργανα, παραστάσεις κλπ. Ούτε το βρίσκω σωστό να πάω το παιδί π.χ. μπαλέτο ή άθλημα και να μην του πάρω στολή ή ότι χρειάζεται. Ας βρούμε άλλο τρόπο πιο πρόσφορο να ενισχύσουμε τα περί διαφορετικότητας κλπ. 

Το περί απόδειξης άλλο θέμα. Η σχολή προφανώς δεν μπορεί να κόψει απόδειξη για πώληση ρούχων οπότε το πιο τίμιο θα ήταν για να μη δημιουργούνται θέματα κλπ. να σας στείλει από το κατάστημα ώστε να πληρώσετε εκεί με τον τρόπο που επιθυμείτε. Έτσι δε θα είχατε κι εσείς υπόνοιες (δικαίως) ότι βγάζουν από τη στολή. Προσωπικά πάντως αν δε μου άρεσε η συμπεριφορά, γιατί το πρόγραμμα λέτε σας ικανοποιεί, δε θα περίμενα δύο χρόνια για να ψαχτώ αλλού μόνο και μόνο για να κάνω απόσβεση της στολής. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Έσπερος είπε:

 

Η έλλειψη ενσυναίσθησης εδώ μέσα είναι απίστευτη. Φιγούρα μόνο για τα ποσο γαμάτα είναι τα ιδιωτικά σχολεία σας, ποσο ανεπανάληπτες εμπειριες και αναμνήσεις «αγοράζετε» στα παιδιά σας, και μια αφ υψηλού κριτική προς όποιον δεν ανήκει στη δίκη σας κοινωνική τάξη και μεγαλώνει τα παιδιά του μίζερα και στερημένα κατά τη γνώμη σας. Ντροπή πραγματικά. 

Ποιανής από όσες γράφουμε πάει το παιδί σε ιδιωτικό; εμένα ναι, πάνε, σε οικονομικό, επειδή βάζοντάς τα κάτω έβγαινε πιο φθηνό αυτό από το να έχω νταντά στο σπίτι επειδή δουλεύω, συν ό,τι άλλο γλιτώνω από τα γύρω γύρω, αν θες να απολογηθώ. Ποια άλλη? και ποιά από εμάς είπε ότι το σχολείο των παιδιών της είναι γαμάτο; ποια υποτίμησε οτιδήποτε άλλο; δεν υποτιμήσαμε το διαφορετικό, υποτιμήσαμε (ίσως) τη νοοτροπία του "δεν θα λείψει κάτι στο παιδί αν δεν χαρεί με τα χριστούγεννα" και το "δεν ξέρει ότι εχει γενέθλια, άρα ας μη γιορτάσει". Και μάλιστα η προτροπή δεν ήταν "πήγαινε σε πανάκριβο παιδότοπο και κάνε πάρτυ", αλλά "πήγαινε στις κούνιες και κόψτε εκεί τουρτα"

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , kotsifikos είπε:

Κάτσε γιατί τώρα θα ακούσεις και εσύ ότι κάνεις επίδειξη πλούτου!!

Μα δεν είπα πουθενά ότι το ποσό για τη στολή ήταν ευκαταφρόνητο ή κάτι τέτοιο. Απλά ζώντας στο 2021 και με τόση πληθώρα πληροφορίας γύρω μου μπορώ να έχω στο περίπου γνώση του τι θα μου στοιχίσει κάτι. Ούτε την τακτική της σχολής δικαιολόγησα, το αντίθετο. Επίδειξη πλούτου δεν μπορώ να κάνω, γιατί δεν είμαι πλούσια. Το ιδιωτικό σχολείο ή οι δραστηριότητες δεν είναι ενδείξεις πλούτου πάντα. Υπάρχουν γονείς που στερούνται πράγματα για να έχουν αυτά τα παιδιά τους. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, irin said:

Ποιανής από όσες γράφουμε πάει το παιδί σε ιδιωτικό; εμένα ναι, πάνε, σε οικονομικό, επειδή βάζοντάς τα κάτω έβγαινε πιο φθηνό αυτό από το να έχω νταντά στο σπίτι επειδή δουλεύω, συν ό,τι άλλο γλιτώνω από τα γύρω γύρω, αν θες να απολογηθώ. Ποια άλλη? και ποιά από εμάς είπε ότι το σχολείο των παιδιών της είναι γαμάτο; ποια υποτίμησε οτιδήποτε άλλο; δεν υποτιμήσαμε το διαφορετικό, υποτιμήσαμε (ίσως) τη νοοτροπία του "δεν θα λείψει κάτι στο παιδί αν δεν χαρεί με τα χριστούγεννα" και το "δεν ξέρει ότι εχει γενέθλια, άρα ας μη γιορτάσει". Και μάλιστα η προτροπή δεν ήταν "πήγαινε σε πανάκριβο παιδότοπο και κάνε πάρτυ", αλλά "πήγαινε στις κούνιες και κόψτε εκεί τουρτα"

Αχ μην απολογείσαι! Και στο κολλέγιο Αθηνών να πηγαίνατε, δικαίωμα σας και μπράβο! Κακό πράγμα η ζήλεια. Αμάρτημα θα έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, love kids said:

Μα δεν είπα πουθενά ότι το ποσό για τη στολή ήταν ευκαταφρόνητο ή κάτι τέτοιο. Απλά ζώντας στο 2021 και με τόση πληθώρα πληροφορίας γύρω μου μπορώ να έχω στο περίπου γνώση του τι θα μου στοιχίσει κάτι. Ούτε την τακτική της σχολής δικαιολόγησα, το αντίθετο. Επίδειξη πλούτου δεν μπορώ να κάνω, γιατί δεν είμαι πλούσια. Το ιδιωτικό σχολείο ή οι δραστηριότητες δεν είναι ενδείξεις πλούτου πάντα. Υπάρχουν γονείς που στερούνται πράγματα για να έχουν αυτά τα παιδιά τους. 

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα!!! Το αναφέρω γιατί γίνεται επίθεση σε συγκεκριμένα άτομα!!!

Μα φυσικά και θα έχει έξοδα μία δραστηριότητα, αλίμονο να δεν κάναμε τίποτα στα παιδιά γιατί υπάρχουν άνθρωποι που νιώθουν μειωνεκτικά.

 

 

Εδώ προχθές ή χθες έγινε και ''αστείο '' ότι όσοι παίζουν ντραμς δεν είναι μουσικοί...αλλά το προσπέρασα γιατί θεώρησα πως δεν έγινε κακοπροαίρετα όμως τελικά και για αυτό σίγουρη είμαι πως έγινε επίτηδες..μάλλον κάποιος ήθελε να μειώσει κάποιο άλλο μέλος !! Ευτυχώς που δε με νοιάζει καθόλου τι λέει και τι πιστεύει ο κόσμος για εμένα!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Yovanna είπε:

Αχ μην απολογείσαι! Και στο κολλέγιο Αθηνών να πηγαίνατε, δικαίωμα σας και μπράβο! Κακό πράγμα η ζήλεια. Αμάρτημα θα έλεγα.

παντως το παρτυ του παιδιου μου ειχε 5 παιδακια και εγινε σε παρκο δωρεαν!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Γνώμη ζήτησες κ την έγραψα.μολις χθες το έκανα.

 

Καλε δεν σου ειπα κατι, συζηταμε. Το σκεφτομαι κατα ποσον το σκεφτομαστε καλα, κατα ποσον ειναι ή δεν ειναι αυτοι σωστοι κλπ. Οντως γνωμες θελω, δεν σου ειπα κατι

 

πρίν από 35 λεπτά , love kids είπε:

Θεωρώ πως όταν ξεκινά το παιδί μια δραστηριότητα ή εμείς, θα πρέπει να έχουμε στο νου μας ότι δεν είναι μόνο τα δίδακτρα και τέλος. Υπάρχουν στολές, βιβλία, όργανα, παραστάσεις κλπ. Ούτε το βρίσκω σωστό να πάω το παιδί π.χ. μπαλέτο ή άθλημα και να μην του πάρω στολή ή ότι χρειάζεται. Ας βρούμε άλλο τρόπο πιο πρόσφορο να ενισχύσουμε τα περί διαφορετικότητας κλπ. 

Το περί απόδειξης άλλο θέμα. Η σχολή προφανώς δεν μπορεί να κόψει απόδειξη για πώληση ρούχων οπότε το πιο τίμιο θα ήταν για να μη δημιουργούνται θέματα κλπ. να σας στείλει από το κατάστημα ώστε να πληρώσετε εκεί με τον τρόπο που επιθυμείτε. Έτσι δε θα είχατε κι εσείς υπόνοιες (δικαίως) ότι βγάζουν από τη στολή. Προσωπικά πάντως αν δε μου άρεσε η συμπεριφορά, γιατί το πρόγραμμα λέτε σας ικανοποιεί, δε θα περίμενα δύο χρόνια για να ψαχτώ αλλού μόνο και μόνο για να κάνω απόσβεση της στολής. 

 

Δεν ειναι μονο η στολη, ειναι το προγραμμα. Η αλλη σχολη που ξερω στην περιοχη δεν κανει σε τοσο μικρα. Δεν ειπα οτι θα κατσουμε για τη στολη, αλλα οτι θα μας καλυψει λογικα για 2 χρονια αν κατσουμε (μπορει του χρονου να μη θελει καν να παει).

Ουτε ειπα καπου οτι δεν θα παιρναμε για να ενισχυσουμε τη διαφορετικοτητα. Για να μην ενισχυουμε αυτες τις πρακτικες του τετελεσμενου το ειπα. Τετελεσμενο δεν εννοω το να εχουν στολη, αυτο ναι το ψιλοπεριμενεις, αλλα το να λενε ας πουμε για το θεμα της αποδειξης (που ειναι κατανοητο αυτο που λες το να μην μπορουν να κοψουν) οταν ηδη εχουν ραφτει κλπ ειναι οκ; Ειναι δυσκολο να πουν εξ αρχης οτι "οι στολες που θα παρουμε κανουν τοσο και να ξερετε θα ειναι χωρις αποδειξη για τον ταδε λογο, αλλα οποιος θελει εχουμε στη διαθεση του τα τιμολογια"; Αρα παιζει και να βγαζει κερδος. Απο τη μια δεν μπορει να κοψει αποδειξη γιατι δεν εχει δικαιωμα να την πουλαει, αλλα απο την αλλη την πουλαει; (Αν ισχυει, μπορει να μην ισχυει, θα το διαπιστωσουμε αν οντως ζητησουμε το τιμολογιο, που ενταξει δεν νομιζω να το κανουμε).

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, irin said:

Ποιανής από όσες γράφουμε πάει το παιδί σε ιδιωτικό; εμένα ναι, πάνε, σε οικονομικό, επειδή βάζοντάς τα κάτω έβγαινε πιο φθηνό αυτό από το να έχω νταντά στο σπίτι επειδή δουλεύω, συν ό,τι άλλο γλιτώνω από τα γύρω γύρω, αν θες να απολογηθώ. Ποια άλλη? και ποιά από εμάς είπε ότι το σχολείο των παιδιών της είναι γαμάτο; ποια υποτίμησε οτιδήποτε άλλο; δεν υποτιμήσαμε το διαφορετικό, υποτιμήσαμε (ίσως) τη νοοτροπία του "δεν θα λείψει κάτι στο παιδί αν δεν χαρεί με τα χριστούγεννα" και το "δεν ξέρει ότι εχει γενέθλια, άρα ας μη γιορτάσει". Και μάλιστα η προτροπή δεν ήταν "πήγαινε σε πανάκριβο παιδότοπο και κάνε πάρτυ", αλλά "πήγαινε στις κούνιες και κόψτε εκεί τουρτα"

Καλά δεν ξέρεις για ποιον χτυπάει η καμπάνα??

Μην απολογείσαι για αυτά που προσφέρεις στο παιδί σου!!! Εγώ δεν θα το κάνω ποτέ και για κανέναν!!! άσε μας καλέ που θα δώσω και λογαριασμό πως και τι !!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Έσπερος είπε:

αυτή η επίδειξη πλούτου κ σπατάλης και προνομίων με έχει αηδιάσει εδώ μέσα και δεν είμαι η μόνη, καλή της ώρα εκεί που είναι, ξέρεις ποια λεω. Κάποιοι γονείς είναι προσεκτικοί με το πού ξοδεύουν και δεν το παίζουν λαρτζ με δηθενιες. και τα παιδιά ολων είναι ευτυχισμένα χωρίς ιδιωτικά σχολεία και χωρίς πανάκριβα δωρα και πάρτι υπερπαραγωγή. Τα 45 ευρώ για κάποιες οικογένειες είναι πολυτέλεια. Κανεις δεν ειναο υποχρεωμένος να υποστηρίζει την αισχροκέρδεια και τη φοροδιαφυγή και δεν είναι καλύτερος γονιός αν το κάνει. 

 

Η έλλειψη ενσυναίσθησης εδώ μέσα είναι απίστευτη. Φιγούρα μόνο για τα ποσο γαμάτα είναι τα ιδιωτικά σχολεία σας, ποσο ανεπανάληπτες εμπειριες και αναμνήσεις «αγοράζετε» στα παιδιά σας, και μια αφ υψηλού κριτική προς όποιον δεν ανήκει στη δίκη σας κοινωνική τάξη και μεγαλώνει τα παιδιά του μίζερα και στερημένα κατά τη γνώμη σας. Ντροπή πραγματικά. 

Καλά τα λες! Θα ξεχάσω εγώ που έλεγα για παιχνίδια από το Lidl και φασολάκια και έλεγες ίου ούτε από έξω δεν περνάω ποιότητα χάλια λες και τάιζα το παιδί μου σκατά και έπαιζε με δηλητήριο στο ξύλο από τα χρώματα; 

  • Χαχαχα 4

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , kotsifikos είπε:

Καλά δεν ξέρεις για ποιον χτυπάει η καμπάνα??

Μην απολογείσαι για αυτά που προσφέρεις στο παιδί σου!!! Εγώ δεν θα το κάνω ποτέ και για κανέναν!!! άσε μας καλέ που θα δώσω και λογαριασμό πως και τι !!

Δεν ξέρω γιατί πραγματικά δεν έχω συγκρατήσει ποιανής το παιδάκι πάει σε ιδιωτικό και ποιανής σε δημόσιο. Απλά γιατί τα θεωρώ το ίδιο, δεν αλλάζει η άποψή μου για κάποια ανάλογα με το σχολείο ή το μπαλέτο ή τα drums

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...