Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ


Agapi6

Recommended Posts

Αφού το βάζεις από την κάτω πλευρά, πώς θα φαίνεται το σημάδι;

Εκτός κι αν κανένας... πονηρός ανασηκώσει την βασιλόπιτα για να το βρει!

Υπάρχει και η επιλογή να το βάλεις από πάνω και να την πασπαλίσεις με ζάχαρη άχνη, οπότε δεν φαίνεται τίποτα (το έχω κάνει)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 176
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αφού το βάζεις από την κάτω πλευρά, πώς θα φαίνεται το σημάδι;

Εκτός κι αν κανένας... πονηρός ανασηκώσει την βασιλόπιτα για να το βρει!

Υπάρχει και η επιλογή να το βάλεις από πάνω και να την πασπαλίσεις με ζάχαρη άχνη, οπότε δεν φαίνεται τίποτα (το έχω κάνει)

 

:lol::lol::lol: ε όχι και πονηρός!!! :lol::lol:

το πιο φυσιολογικό πράγμα αυτό δεν είναι?? να την σηκώσω να το ψάξω???

 

σπίτι μας το ψάχναμε συνέχεια από κάτω πριν την κοπή αλλά με βασιλόπιτα στυλ τσουρέκι οπότε εκεί μια χαρά μπαίνει ωμό...οκ θα το κάνω έτσι η από πάνω το κόλπο με την άχνη... :wink:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται... αν έχεις πολλές δουλειές, καλύτερα από σήμερα. Εγώ την φτιάχνω τώρα. Αυτή τη στιγμή ψήνεται...

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη ευχαριστω για τη διευκρινιση για το κρεμοριο

 

Ευχαριστώ επίσης όλες σας και για τις αναλογίες και εγω τις εψαχνα.

 

Αχ εχω ενθουσιαστεί με την ιδεα της βασιλόπιτας. Νου αρεσει που εχει αναψει η συζητηση

 

Καλή επιτυχια σε όλες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

helen18,afroditaki d,λαμπρινη σας ευχαριστω

παρα πολυ για την βοηθεια να ειστε καλα

επιτελους τα καταλαβα....αντε καλη μας επιτυχια!!!!!!

 

Αληθεια το 2009 με τι το γραφετε?

 

Εγω στην κλασσικη βασιλοπιτα κεικ εβαζα

ασπρα αμυγδαλα (αφου ετρωγα τα περισσοτερα

:oops::oops: ) πανω στη ζυμη κ μετα την

εβαζα στο φουρνο!

Link to comment
Share on other sites

Καμια ιδεα για διακόσμηση???

 

Κορίτσια, εγώ στη συνταγή του Παρλιάρου, θα γράψω το 2009 με σποράκια ροδιού!

 

Μετά το ψήσιμο εννοείται... ;)

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την συνταγη την ποίτικη (καθοτι κολλημα με την ΠΟΛΗ και την κουζίνα της)...και μοσχοβολησε ο τοπος όλος...

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ριτα πολύ ωραία η πίτα σου και του χρόνου!

αυτό το 2009 που λες με την λευκή σοκολάτα, την έβαλες πάνω στην πίτα πριν το ψήσιμο? είναι αυτά τα στρογγυλά που πουλάνε σε συσκευασία στο σούπερ???

maryp πηρα μια λευκη σοκολατα και την ελιωσα σε μπεν μαρι την αφησα να κρυωσει και να πηξει λιγο και αφου εψησα την πιτα εγραψα το ετος με κορνε.

σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες και σε σενα τα καλυτερα

 

aggeloudiaχαρομαι που σου αρεσε!!!και του χρονου!!

η αληθεια ειναι οτι η μυρωδια οταν ψηνεται η πιτα ειναι ανεπαναληπτη!!μοσχομυριυριζει η γειτονια!!

με το καλο το νεο ετος !!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ερώτηση για την συνταγή του Παρλιάρου...

 

γράφετε ότι το νόμισμα το βάζετε στο τέλος αφού ψηθεί! Πως γίνεται αυτό? Δεν θα φαίνεται η θέση του? Πειράζει αν το τυλίξω με αλουμινόχαρτο και το βάλω στη ζύμη πριν την βάλω στο φούρνο? :roll:

 

Εμεις απο το πατρικό μου αλλα και εγω αργότερα οταν κανω βασιλοπιτα-κεικ , δεν τα αναποδογυρίζουμε , δεν τις βγαζουμε καν απο το ταψί γιαυτον τον λογο !

Η μαμα μου έχει ενα ταψάκι που το λεμε "της βασιλόπιτας" και εγω αγοραζα συνήθως αυτες τις χάρτινες φόρμες που ειναι και ομορφες . Της μαμάς το ταψι το τυλίγα γυρω γυρω με χρυσή ή κοκκινη φαρδιά κορδέλα γινοταν σαν δωρο καπως πολυ ωραιο !

 

Ειχε τυχει μια χρονια εκει που σταυρωνε ο μπαμπας μου τη βασιλοπιτα να "νιωσει" το κέρμα . :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κούκλες, ερώτηση για τη βασιλόπιτα του παρλιάρου:

 

Μπορώ να την ψήσω σε στρογγυλό πυρέξ; Έχει σημασία το μέγεθος του σκεύους που θα ψηθεί;

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

την έκανα πριν απο λίγο σε στρογγυλό ταψί με σχέδιο σχετικά μικρο και βγήκε πολύ ωραία.απο γεύση θα σας πώ αύριο....αν καταφέρω θα βάλω και φωτογραφία

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

Κούκλες, ερώτηση για τη βασιλόπιτα του παρλιάρου:

 

Μπορώ να την ψήσω σε στρογγυλό πυρέξ; Έχει σημασία το μέγεθος του σκεύους που θα ψηθεί;

 

Με ενδιαφέρει και μένα αυτή η απάντηση γιατί και εγώ ανακάλυψα ότι δεν έχω κατάλληλο σκεύος και θα στείλω το ταίρι μου να αγοράσει...έχω μόνο μια φόρμα από αυτές για κεηκ με την τρύπα στην μέση...μάλλον δεν κάνει ε?? :roll::roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ριτάκι εφτιαξα την βασιλόπιτα της γιαγιάς σου. Μοσχοβόλησε το σπίτι αλλά από πάνω μου φαίνεται λίγο πέτρα και αγχώνομαι, μάλλον πατάτα έχω κάνει. Θα σας πώ εντυπώσεις αύριο που θα την φάμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν όσον αφορά στη συνταγη του Παρλιάρου επειδή μου φάνηκαν λίγα τα υλικά και φοβήθηκα μήπως έβγαινε μικρή η Βασιλόπιτα...πήρα ένα ταψί διαμέτρου 32cm αντι 30 που λέει ο Παρλιάρος και σχεδόν διπλασίασα τις δοσολογίες των υλικών.Δηλαδή έβαλα:

400gr βούτυρο

400gr αχνη

9 αυγά

500gr βερυκοκα και δαμασκηνα

300ml amaretto

250gr αμυγδαλα τριμμένα

250gr φυστικι Αιγίνης τριμέννο

400gr αλεύρι

σχεδόν 2 κουταλάκια μπεικιν

 

Αυτή τη στιγμή ψήνεται και έχει φουσκώσει πολύ.Θα την αφήσω παραπάνω απο 1 ώρα γιατι είναι πιο πολύ η δοσολογία.

Δοκίμασα λίγο απο το μείγμα πριν τη βάλω στο φούρνο.Έχει απαλή γλυκιά γεύση..όχι πολύ γλυκιά..με έντονη μυρωδιά απο τα φρούτα και το ποτό που έβαλα.Επισης μου άρεσε πολύ το χρώμα της..αρκετά σκούρο απο τους ξηρούς καρπούς.Ελπίζω να γίνει ωραία..και να αρέσει σε όλους! :D

 

Καλή χρονιά να έχουμε!!! :D

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

αυθεντικη πολιτικη συνταγη της γιαγιας μου

δειτε εδω

http://www.greekmasa.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1177&Itemid=49

 

ειναι φοβερη!!

ειπα χτες να την φτιαξω και μπαινω σημερα και ο σερβερ εχει προβλημα :?

ξερει καμια αν διαφερει πουθενα απο αλλες πολιτικες βασιλοπιτες?

καλημερα και χρονια πολλα

Link to comment
Share on other sites

Φέτος εγω agapi θα δοκιμάσω αυτήν την συνταγή μοιάζει με τσουρεκοκείκ!



 

Και ΄γω αυτή λέω να κάνω μιας και μοιάζει με τσουρέκι και είναι και πιο εύκολη η συνταγή.

Αφροδίτη την είδα στις συνταγές της παρέας και σε είδα που έγραφες οτι αυτή θα κάνεις φέτος. Θα κάνω απόψε κιολας και κάτι μελομακάρονα που βρήκα εκεί. :D

 

ωραία Ελένη !!! φτιάχτην εσύ απόψε να μου πεις εντυπώσεις !!! :D

μελομακάρονα ποιά συνταγή θα φτιάξεις ; δες αυτη που λέει "μελομακάρονα της Ευδοκίας" μοναδική ! :D

Καλή επιτυχία σε όλα & του χρονου!

 

Αυτή τη στιγμή είναι στο φούρνο μου η βασιλόπιτα της Θεοδώρας (σήμερα αξιώθηκα να την κάνω!) και μυρίζει υπέροχα,σαν τσουρέκι.Και έχει φουσκώσει πολύ και φαίνεται απίθανη.Ελπίζω και στην γεύση να είναι το ίδιο ωραία όπως στην εμφάνιση.

Να σας πω οτι είναι πολύ εύκολη σαν συνταγή,γίνεται σε 10-15 λεπτά.

Μόλις γίνει αυτή έχω κι άλλη έτοιμη για ψήσιμο.Και το απόγευμα θα κάνω άλλες δύο.(θα τις δώσω, στους κουμπάρους).

 

 

Αφροδίτη, την έφτιαξες?

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Φέτος εγω agapi θα δοκιμάσω αυτήν την συνταγή μοιάζει με τσουρεκοκείκ!



 

Και ΄γω αυτή λέω να κάνω μιας και μοιάζει με τσουρέκι και είναι και πιο εύκολη η συνταγή.

Αφροδίτη την είδα στις συνταγές της παρέας και σε είδα που έγραφες οτι αυτή θα κάνεις φέτος. Θα κάνω απόψε κιολας και κάτι μελομακάρονα που βρήκα εκεί. :D

 

ωραία Ελένη !!! φτιάχτην εσύ απόψε να μου πεις εντυπώσεις !!! :D

μελομακάρονα ποιά συνταγή θα φτιάξεις ; δες αυτη που λέει "μελομακάρονα της Ευδοκίας" μοναδική ! :D

Καλή επιτυχία σε όλα & του χρονου!

 

Αυτή τη στιγμή είναι στο φούρνο μου η βασιλόπιτα της Θεοδώρας (σήμερα αξιώθηκα να την κάνω!) και μυρίζει υπέροχα,σαν τσουρέκι.Και έχει φουσκώσει πολύ και φαίνεται απίθανη.Ελπίζω και στην γεύση να είναι το ίδιο ωραία όπως στην εμφάνιση.

Να σας πω οτι είναι πολύ εύκολη σαν συνταγή,γίνεται σε 10-15 λεπτά.

Μόλις γίνει αυτή έχω κι άλλη έτοιμη για ψήσιμο.Και το απόγευμα θα κάνω άλλες δύο.(θα τις δώσω, στους κουμπάρους).

 

 

Αφροδίτη, την έφτιαξες?

 

και εγω εχτες το βραδυ αξιώθηκα να την φτιάξω ... :lol:

έβαλα και ζύμη σε ένα ατομικό ταψάκι για κέικ(σανιτάς) , θεικό το αποτέλεσμα Ελένη! η πιο νοστημη βασιλόπιτα που έχω δοκιμάσει ποτέ !

αντικατέστησα το 1,5 ποτηρι με γάλα που λέει με μισό χυμό ποτροκάλι κ το υπόλοιπο γάλα και έβαλα όλο το σακουλάκι χαχλέπι(πήρα το έτοιμο τρυμμένο).

Τέλεια Ελένη ! πες μου κ εσυ εντυπώσεις ! :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Φέτος εγω agapi θα δοκιμάσω αυτήν την συνταγή μοιάζει με τσουρεκοκείκ!

 

Βασιλόπιτα της Θεοδώρας

 

Υλικά

 

1 1/2 ποτήρι (νερού) ζάχαρη

1 1/2 ποτήρι (νερού) γάλα χλιαρό

1 συσκευασία βούτυρο ή μαργαρίνη των 250 gr.(προτιμώ βούτυρο)

6 αυγά

1 κουταλάκι του γλυκού μαχλέπι (τριμμένο)

100 gr. μαγιά (ξερή ή νωπή)

ξύσμα από ένα πορτοκάλι και λίγο χυμό

 

Εκτέλεση

 

Χτυπάτε στο μίξερ τα αυγά την ζάχαρη και το βούτυρο (σε θερμοκρασία δωματίου) μέχρι να ασπρίσουν.

 

Σε λίγο χλιαρό χυμό πορτοκαλιού (περίπου δύο κουταλιές της σούπας) λιώνετε την μαγιά, μαζί με δύο κουταλιές (της σούπας) από το χλιαρό γάλα, την αφήνετε να φουσκώσει, ενώ συνεχίζεται στο μίξερ το κτύπημα των πιο πάνω υλικών προσθέτοντας και το ξύσμα πορτοκαλιού και το μαχλέπι.

 

Αφού φουσκώσει η μαγιά την ρίχνετε στο μίξερ εναλάξ με το κοσκινισμένο αλεύρι, και το υπόλοιπο χλιαρό γάλα, χτυπάτε τόσο ώστε να αναμειχθούν τα υλικά.

 

Βάζετε σε ένα ταψάκι Νο 34 ή σε δύο μικρότερα. Το σκέπαζετε και το αφήνετε να φουσκώσει.

 

Ψήνετε σε προθερμασμένο φούρνο 180°C.

 

Λίγα μυστικά ακόμα

Την γαρνίρετε είτε με αμύγδαλα απρισμένα γράφοντας την χρονολογία και αλείφοντας την επιφάνεια με κρόκο αυγού (διαλυμένο σε λίγο νερό), ή οταν την βγάλετε από τον φούρνο με άχνη ζάχαρη ή με άσπρη σοκολάτα κάνοντας σχέδια.

 

Καλή επιτυχία! :) 

AfroditiD καλημέρα και Χρόνια Πολλά!

μήπως μπορείς να μου πεις πόσο αλεύρι περίπου θέλει. Σκέφτομαι να φτιάξω την δική σου συνταγή.

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=13609&postdays=0&postorder=asc&start=60

 

κατ123 εχω διορθώσει την συνταγή ...

 

θα χρειαστείς 1κιλό αλεύρι , προτίμησε αυτό στην κιτρινη συσκευασία με τον κυριο με το φτερό .. που είναι για τσουρέκια ! :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

NΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ?????

 

100 gr Ξηρη μαγια , δεν ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ???????

 

1 ΦΑΚΕΛΑΚΙ ΙΣΩς ?????

Μονη μου ????? Ουτε στον παραδεισο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...