Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σημειώστε εδώ την εμπειρία σας (μωράκια στην θερμοκοιτίδα)


Recommended Posts

νομιζω οτι ενα απο χειροτεροα πραγματα που μπορει να συμβει σε μια μανουλα απο το να φυγει απο το νοσοκομειο χωρις το μωρακι της, να περιμενει εξω απο την μενν και να τρεμει οταν ερχεται ο γιατρος να της κανει ενημερωση. το εχω περασει ελαφρια 3 φορες με ωριακα προωρα μωρακια 34εβ περιπου 15-20 μερες μεσα. αυτο που δεν αντεχα ειναι οι ηλιθιες ερωτησεις τον συγγενων των αλλων κοριτσιων που με ρωταγαν που ειναι το δικο μου μωρακι.. μου εσπαγαν τα νευρα. και οταν βγαινεις με αδεια χερια να σου λενε ελα μωρε ολα καλα θα πανε και εσυ να τρεχεις με καισσαρικες 2 φορες την ημερα στο νοσοκομειο να ταισεις το μωρο και να το βλεπεις μεσα στην θερμοκοιτιδα.

 

Έγω δεν είχα τέτοιο θέμα αλλά έζησα απο κοντά την αγωνία μιας φίλης η οποία είχε τρίδυμα τα οποία οπως καταλαβαίνετε δεν ήταν δυνατό να γεννηθούν στους 9 μήνες οπότε χρειάστηκαν και τα τρία θερμοκοιτίδα και μάλιστα το πιο μικρούλη που δεν είχε καταφέρει να αναπτυχθεί όσο τα άλλα είναι ακόμα στη θερμοκοιτίδα εδώ κι ένα μήνα. Τα άλλα τα κατάφεραν και μόλις πρίν 2 μέρες τα πήραν στο σπίτι αλλά οπως και να χει κάθε φορά που πηγαίναμε για να τα δεί η μαμά τους και υπήρχαν εκεί τόσα παιδάκια που τα έβλεπες τη μία μέρα και την επόμενη συναντούσες γονείς που τα είχαν δεί και μαμάδες που τα γέννησαν και μετά ξαφνικά τα έχαναν ήταν βάναυσο. Τη φίλη μου επειδή εκ των πραγμάτων η εγκυμοσύνη ήταν δύσκολη την είχε ρωτήσει η γιατρός της(απο τους καλύτερους γιατρούς και ανθρώπους που υπάρχουν οπως αποδείχτηκε στην πορεία) αν επιθυμούσε να γίνει μείωση και ήταν απόλυτα αρνητική στην ιδέα. Μετά απο αυτό που έζησε με τα μωρά στη θρμοκοιτίδα και αυτά που είδε μου είπε οτι αν τα γνώριζε απο την αρχή θα το είχε κάνει μάλλον και γενικότερα θα βίωνε μεγάλο άγχος για αυτό που θα επακολουθούσε.

"Το καλοκαιράκι στην ακρογιαλιά μέσα στο νεράκι μαζί με τα μωρά" :D 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 316
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μετά απο αυτό που έζησε με τα μωρά στη θρμοκοιτίδα και αυτά που είδε μου είπε οτι αν τα γνώριζε απο την αρχή θα το είχε κάνει μάλλον και γενικότερα θα βίωνε μεγάλο άγχος για αυτό που θα επακολουθούσε.

 

 

σαν μαμα τριδυμων...καταλαβαινω απολυτα οσα ειπες κ συμφωνω

αν κγω,εκ του ασφαλους,επειδη τωρα τα παιδια μου ειναι μια χαρα,λεω οτι παλι δεν θα εκανα μειωση

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο αυτό που έζησε με τα μωρά στη θρμοκοιτίδα και αυτά που είδε μου είπε οτι αν τα γνώριζε απο την αρχή θα το είχε κάνει μάλλον και γενικότερα θα βίωνε μεγάλο άγχος για αυτό που θα επακολουθούσε.

 

 

σαν μαμα τριδυμων...καταλαβαινω απολυτα οσα ειπες κ συμφωνω

αν κγω,εκ του ασφαλους,επειδη τωρα τα παιδια μου ειναι μια χαρα,λεω οτι παλι δεν θα εκανα μειωση

 

 

Είμαι σίγουρη οτι χαίρεσαι για ην απόφαση σου :-) Νομίζω, η καθεμία σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να λειτουργεί με το δικό της ένστικτο και να κάνει αυτό που πιστεύει χωρίς να μετανοιώνει για τις επιλογές της γιατί σίγουρα κανένας δεν μπορεί να πεί τελικά οτι το έκανε με ελαφριά καρδιά και οτι δεν είχε σαν οδηγό την αγάπη για τα παιδιά που περιμένει, όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα.

"Το καλοκαιράκι στην ακρογιαλιά μέσα στο νεράκι μαζί με τα μωρά" :D 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Συγνωμη που παρεμβαινω αλλα σαν μαμα τριδυμων που ειναι ακομη στην εντατικη και δινουν τη μαχη τους δεν μετανιωνω ουτε λεπτο που δεν εκανα μειωση. Ας αποφασισει ο Θεος τι ειναι καλυτερο να γινει εγω νομιζω δεν εχω το δικαιωμα να αφαιρεσω ζωη. Και παλι συγνωμη για την παρεμβαση.

ΘΕΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνώμη και για τη δική μου παρέμβαση, αλλά χαίρομαι που μαθαίνω νέα σου. Yorkshire, να σου ζήσουν τα μωράκια σου! Χαίρομαι που γέννησες κι ελπίζω να είσαι καλά. Κάνε κουράγιο! Κι εμείς περάσαμε 2,5 μήνες στη ΜΕΝΝ με τα πάνω και τα κάτω μας, αλλά τώρα, δόξα τω Θεώ, τα τρία ζουζούνια μας είναι πλέον 10 μηνών και σχεδόν δε φαίνονται για μωρά 30 εβδομάδων. Να τους χαμογελάς κάθε λεπτό,κάθε στιγμή και να μη σκεφτείς ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ ότι δε θα τα πάρεις σπίτι. Αυτό που έχουν περισσότερο ανάγκη είναι να αισθάνονται τη μαμά τους δίπλα τους. Ελπίζω να έχουν τη μέθοδο ΚΑΓΚΟΥΡΟ στη δική σας ΜΕΝΝ - ευεργετική για τα μωρά και τη μαμά! Και να τα ακουμπάς όποτε μπορείς, αν σας το επιτρέπουν, γιατί ΜΕΝΝ από ΜΕΝΝ διαφέρει. Θα χαρώ να μάθω ότι τα πήρες και τα τρία σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που παρεμβαινω αλλα σαν μαμα τριδυμων που ειναι ακομη στην εντατικη και δινουν τη μαχη τους δεν μετανιωνω ουτε λεπτο που δεν εκανα μειωση. Ας αποφασισει ο Θεος τι ειναι καλυτερο να γινει εγω νομιζω δεν εχω το δικαιωμα να αφαιρεσω ζωη. Και παλι συγνωμη για την παρεμβαση.

 

 

 

 

το θεμα τριδυμα κ μειωση ειναι μεγσλη συζητηση...η οποια βεβαια δεν ειναι της παρουσης εδω...εχουν γινει σχετικες συζητησεις

 

ευχομαι τα μωρακια σου να γινουν γρηγορα καλα

ειναι μαχητες!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...ΕΓΩ ΕΧΩ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΣΤΙΣ 8/5/13 ΕΝΑ ΥΓΕΙΕΣΤΑΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΚΑΙ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΓΕΝΝΑ...ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ Ο ΠΡΕΚΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟΣ ΟΠΩΣ Ο ΧΑΣΙΑΚΟΣ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΠΛΕΟΝ ΜΟΝΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ...ΟΤΑΝ ΕΦΤΑΣΕ Η ΕΞΑΙΤΑΣΗ ΤΗΣ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΣΤΟ ΛΗΤΩ ΚΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΦΑΡΟ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΟΝΟΜΑ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ...ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΑΥΞΗΜΕΝΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΑΜΝΙΑΚΟ ΥΓΡΟ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑΤΙ Κ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΤΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΛΕΕΙ ΜΕΧΡΙ Κ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ...ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΤΥΧΗ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ Κ ΤΣΑΠΑΚΗ(ΕΜΒΡΥΟΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟΣ)ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΟ ΕΙΠΑ Η ΟΠΟΙΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ Η ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΤΟΥ Κ ΤΟ ΑΜΝΥΑΚΟ...ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ...ΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΑΣΙΑΚΟ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΕ (ΧΑΣΑΠΗ)ΤΟΝ Κ ΤΣΑΚΙΡΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΓΑΙΑ ΑΥΤΟΣ...ΑΠΟ ΤΟΝ 6 ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ...ΕΜΕΙΝΑ Σ ΑΥΤΟΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 8 ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΑΝΕ ΤΟΝ Α Ν Θ Ρ Ω Π Ο ΓΙΑΤΡΟ ΠΡΕΚΑ....ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΣ ΟΥΤΕ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑΣ ΟΥΤΕ ΧΑΣΑΠΗΣ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΟΥΝ ΑΝΕΤΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΗΞΕΡΑ ΜΟΝΟ 1 ΜΗΝΑ....ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΡΕΚΑΣ Κ ΠΑΛΙ ΠΡΕΚΑΣ ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΚΑΙ ΠΑΕΙ Κ ΣΕ ΑΛΛΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ....ΤΟ ΙΑΤΡΙΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΥΚΗ

Λεωφόρος Ειρήνης 21, Πεύκη, 15121, ΑΤΤΙΚΗΣ

Τηλέφωνο

:

2106144280

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλημέρα και απο εμένα! Γέννησα στις 17/10/2013 ένα προωρο κοριτσάκι βάρους 1520 γρ. στις 30w+0d, μετά από ολική ρήξη αμνιακού σάκου.

Είμαστε στη ΜΕΝΝ1 του Ιασώ, σε προσπάθεια να σταθεροποιηθεί το αναπνευστικό. Είναι κάποια κοπέλα που πέρασε αντίστοιχη κατάσταση να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας; Είναι μεγάλη η δοκιμασία αυτή, πρώτα για τα παιδάκια μας κ μετά για εμάς τους γονείς.. Χρειαζόμαστε όμως όλοι δύναμη για νς φτάσουμε στην ονειρική στιγμή που θα πάμε όλοι μαζί σπίτι!!

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι καλημερα κ καλη δύναμη.Εγω γεννησα πριν ενα χρονο 28εβδ ενα αγορακι 1200γρ περιπου.Μειναμε ΜΕΝΝ 45 μερες κ τωρα ειμαστε παιδαροι μια χαρα.Ξερω ειναι πολυ δυσκολα κανε υπομονη κ προσευχη,το μωρακι σου σε χρειαζεται.Όλα καλα θα πανε.Ειχες προλαβει να κανεις κορτιζονες;Πως ειναι το αναπνευστικο του;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι καλημερα κ καλη δύναμη.Εγω γεννησα πριν ενα χρονο 28εβδ ενα αγορακι 1200γρ περιπου.Μειναμε ΜΕΝΝ 45 μερες κ τωρα ειμαστε παιδαροι μια χαρα.Ξερω ειναι πολυ δυσκολα κανε υπομονη κ προσευχη,το μωρακι σου σε χρειαζεται.Όλα καλα θα πανε.Ειχες προλαβει να κανεις κορτιζονες;Πως ειναι το αναπνευστικο του;

 

Σε ευχαριστώ Hope!!! Να χαίρεσαι το αγοράκι σου!! Τα νερά μου έσπασαν ξημέρωμα Δευτερας 14/10, όπου έβαλα κατευθείαν δύο κορτιζόνες και άλλες δύο σε ένα 24ωρο, σύνολο 4. Παρέμεινα κληνήρης στο μαιευτήριο μπας και μπορούσαμε να καθυστερήσουμε λίγο, όμως την Πέμπτη, 17/10 ο υπέρηχος έδειξε πλήρες άμνιο (δεν είχε μείνει τπτ από αμνιακό υγρό) και πήγα εσπευσμένα για ΚΤ. Η μικρή διασωληνώθηκε για δυο μερες κ μετά πήγε στο cpap, οπου κ παραμένουμε με μικρά διαλείματα που την έχουν στο διάχυτο οξυγόνο.

Εσείς πόσο καιρό κανατε να σταθεροποιήσετε το αναπνευστικό;

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρος εμεινε διασωληνωμενος μονο ενα βραδυ κ μετα απο μερες κ μεχρι το τελος έπαιρνε διαχυτο οξυγονο.Και εγω με τις κορτιζονες εκανα ακριβως το ίδιο με σενα.Ευχομαι το καλυτερο .Όλα θα πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρούλης μας γεννήθηκε την 28η εβδομάδα της κύησης και ήταν μόλις 720γρ. Έμεινε 3 μήνες στην εντατική του νοσοκομείου Παπαγεωργίου και τον παραλάβμε μόλις την προηγούμενη εβδομάδα 2140γρ πλέον.

 

Με τη γυναίκα μου περάσαμε στιγμές που νομίζαμε θα καταρρέυσουμε, στιγμές που δε θέλαμε να μιλήσουμε σε κανένα, αλλά παίρναμε δύναμη από το μικρούλη μας και είμασταν εκεί καθημερινά να του πάμε το γαλατάκι του, να του μιλήσουμε, να τον χαιδέψουμε, να τον ταίσουμε...

 

Θέλει πολύ υπομονή, δύναμη και πίστη...δεν είναι όλες οι ημέρες καλές όσο βρίσκεται εκεί μέσα το μωράκι σας αλλά, πιστέψτε με, έχουμε από τους καλύτερους νεογνολόγους στον κόσμο και καταφέρνουν θαύματα.

 

Ένα μικρό θαύμα λοιπόν κρατάμε και εμείς τώρα στην αγκαλιά μας και δε μας ενοχλεί καθόλου που μας ξενυχτάει.

Ο χαζομπαμπάς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μικρούλης μας γεννήθηκε την 28η εβδομάδα της κύησης και ήταν μόλις 720γρ. Έμεινε 3 μήνες στην εντατική του νοσοκομείου Παπαγεωργίου και τον παραλάβμε μόλις την προηγούμενη εβδομάδα 2140γρ πλέον.

 

Με τη γυναίκα μου περάσαμε στιγμές που νομίζαμε θα καταρρέυσουμε, στιγμές που δε θέλαμε να μιλήσουμε σε κανένα, αλλά παίρναμε δύναμη από το μικρούλη μας και είμασταν εκεί καθημερινά να του πάμε το γαλατάκι του, να του μιλήσουμε, να τον χαιδέψουμε, να τον ταίσουμε...

 

Θέλει πολύ υπομονή, δύναμη και πίστη...δεν είναι όλες οι ημέρες καλές όσο βρίσκεται εκεί μέσα το μωράκι σας αλλά, πιστέψτε με, έχουμε από τους καλύτερους νεογνολόγους στον κόσμο και καταφέρνουν θαύματα.

 

Ένα μικρό θαύμα λοιπόν κρατάμε και εμείς τώρα στην αγκαλιά μας και δε μας ενοχλεί καθόλου που μας ξενυχτάει.

 

Καλώς δεχτήκατε το παιδάκι σας στο σπίτι! Αυτή πρέπει να είναι η πιό μαγική στιγμή και το μόνο για το οποίο προσευχόμαατε είναι να φτάσουμε γρήγορα κ όσο πιο ανώδυνα εκεί.. Οι 3 μήνες που περιγραφεις είναι μεγάλο διάστημα κ σίγουρα δοκιμάζεσαι. Εύχομαι μόνο ευτυχία απο εδώ κ στο εξής στο μικρό σαα ΗΡΩΑ και σε σας τους γονείς που τον στηρίζετε!

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα! Γέννησα στις 17/10/2013 ένα προωρο κοριτσάκι βάρους 1520 γρ. στις 30w+0d, μετά από ολική ρήξη αμνιακού σάκου.

Είμαστε στη ΜΕΝΝ1 του Ιασώ, σε προσπάθεια να σταθεροποιηθεί το αναπνευστικό. Είναι κάποια κοπέλα που πέρασε αντίστοιχη κατάσταση να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας; Είναι μεγάλη η δοκιμασία αυτή, πρώτα για τα παιδάκια μας κ μετά για εμάς τους γονείς.. Χρειαζόμαστε όμως όλοι δύναμη για νς φτάσουμε στην ονειρική στιγμή που θα πάμε όλοι μαζί σπίτι!!

Τα κοριτσάκια είναι πιο δυνατά κατά γενική ομολογία και η πρόοδός τους είναι πιο γρήγορη από τα αγοράκια. Λογικά θα είστε στο CPAP τώρα και με καφείνη και κορτιζόνη θα προσπαθείτε να ενισχύσετε τα πνευμονάκια της. Αν μείνετε καιρό στο CPAP, όταν αποσυνδεθεί θα εμφανίσει βροχοπνευμονική δυσπλασία η οποία θα ξεπεραστεί ανώδυνα με εισπνεόμενα, διουρητικά και λίγο παραπάνο χρόνο στην εντατική, αλλά μη σε απασχολεί καθόλου. Να είσαι πάντα δίπλα της και αν μπορείς να της πηγαίνεις γαλατάκι, να της μιλάς και να τη χαϊδεύεις και όλα θα πάνε καλά!

Ο χαζομπαμπάς!

Link to comment
Share on other sites

Τα κοριτσάκια είναι πιο δυνατά κατά γενική ομολογία και η πρόοδός τους είναι πιο γρήγορη από τα αγοράκια. Λογικά θα είστε στο CPAP τώρα και με καφείνη και κορτιζόνη θα προσπαθείτε να ενισχύσετε τα πνευμονάκια της. Αν μείνετε καιρό στο CPAP, όταν αποσυνδεθεί θα εμφανίσει βροχοπνευμονική δυσπλασία η οποία θα ξεπεραστεί ανώδυνα με εισπνεόμενα, διουρητικά και λίγο παραπάνο χρόνο στην εντατική, αλλά μη σε απασχολεί καθόλου. Να είσαι πάντα δίπλα της και αν μπορείς να της πηγαίνεις γαλατάκι, να της μιλάς και να τη χαϊδεύεις και όλα θα πάνε καλά!

 

Όταν λες, άμα μείνουμε καιρό στο cpap, τί εννοείς; Συνεχόμενο καιρό; Τις τελευταίες τρεις μερες είμασταν σε διάχυτο και σήμερα που πήγαμε πάλι στο cpap τη βρήκαμε. Μας είπαν οτι μέχρι να πάμε 34η τουλάχιστον, αυτή η εναλλαγή είναι συνηθισμένη. Πιστευεις πως είναι στάνταρ οτι θα εμφανίσουμε βρογχοπνευμονική δυσπλασία; Ρωτάω πολλά, αλλά θα έζησες τη φειδωλότητα των γιατρών της ΜΕΝΝ.. Φαντάζομαι πως είναι ενιαία τακτική σε κάθε νοσοκομείο...

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

Όσο λιγότερο μείνετε στο CPAP τόσο καλύτερα. Από τη στιγμή που είστε σε διάχυτο οξυγόνο κάποιες μέρες λογικά δε θα έχετε βροχοπνευμονική ή αν έχετε θα είναι μικρή.

Ο χαζομπαμπάς!

Link to comment
Share on other sites

Όσο λιγότερο μείνετε στο CPAP τόσο καλύτερα. Από τη στιγμή που είστε σε διάχυτο οξυγόνο κάποιες μέρες λογικά δε θα έχετε βροχοπνευμονική ή αν έχετε θα είναι μικρή.

 

Ευχαριστώ πολύ TheBridge...

Νομίζω οτι όλα αυτά είναι μια δοκιμασία που μόνον οι γονείς που το έχουν περάσει, μπορούν να καταλάβουν! Εύχομαι το καλύτερο για όλα αυτά τα μικρά αγγελάκια!!

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα και πάλι. Σήμερα συμπληρώνουμε 25 μερες στη ΜΕΝΝ. Η μικρή παει καλά γενικά, έφτασε τα 1780 γραμμάρια και είναι εδώ κ καποιες μερες σε διάχυτο οξυγόνο. Της έχουν αφαιρεσει τον ενδοφλέβιο ορό και εχει μόνο το καθετηράκι στη μύτη για το γάλα. Της έκαναν υπερηχο εγκεφάλου κ νεφρών κ ήταν οκ! Την άλλη βδομάδα άκουσα θα τη δει οφθαλμίατρος. Τώρα πίνει με τον καθετήρα 20 μλ το διωρο. Πότε περιπου θα πάμε στη φάση μπιμπερό; Να υποθεσω πως άμα δε βγει απο το διάχυτο δεν προχωράμε σε αυτό το βήμα;

Και πάλι καλημερα! Και καλή Κυριακή!!

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

Σημερα στο πρωινό επισκεπτήριο, μας ειπαν οτι αν στις 28 μερες δεν καταφέρουν να κόψουν το διάχυτο οξυγόνο, αυτο σημαίνει οτι η μικρή εχει βρογχοπνευμονική δυσπλασία. Μετά δεν κατάλαβα τί σημαίνει αυτό... Κατι μας είπε για ενίσχυση με διουρητικά κ κορτιζόνη, τα οποία είχα την εντύπωση οτι έπαιρνε ήδη.. Δηλαδή, θα κόψουν το διάχυτο και θα ενισχύσουν τους πνευμονες μόνο με φάρμακα;

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

στεναχωρήθηκα αργότερα και για το θέμα του θηλασμού:(οταν 14 ημερες εχουν περασει για να ξεκινησεις το θηλασμο,το εχασες το τραίνο...)

 

 

Ευτυχώς αυτό δεν ισχύει στην εποχή των θηλάστρων. Όλες οι μανούλες με μωράκια στις θερμοκοιτίδες μπορούν να βγάζουν γάλα με ενοικιαζόμενο νοσοκομειακό θήλαστρο, με διπλό όφελος.

 

Το αδύναμο μωράκι πίνει μητρικό γάλα και παίρνει αντισώματα που δεν έχει το ξένο γάλα- έτσι δυναμώνει το ανοσοποιητικό σύστημα και έχει περισσότερες πιθανότητες να μην κολλήσει κάτι(και να παραταθεί η παραμονή στη ΜΕΝΝ)- και ο θηλασμός είναι εφικτός μόλις το μωράκι μεγαλώσει και μπορεί να κάνει θηλαστικές κινήσεις.

 

 

Ενημερωθείτε σχετικά από την Αγλαΐα Παπαδήμα, Διεθνώς Πιστοποιημένη Σύμβουλο Γαλουχίας IBCLC

 

Επαναγαλακτισμός και πρόκληση γαλουχίας http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

 

 

Με το καλό να πάρουν όλες οι μανούλες τα μωράκια τους σπίτι. :)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα στο πρωινό επισκεπτήριο, μας ειπαν οτι αν στις 28 μερες δεν καταφέρουν να κόψουν το διάχυτο οξυγόνο, αυτο σημαίνει οτι η μικρή εχει βρογχοπνευμονική δυσπλασία. Μετά δεν κατάλαβα τί σημαίνει αυτό... Κατι μας είπε για ενίσχυση με διουρητικά κ κορτιζόνη, τα οποία είχα την εντύπωση οτι έπαιρνε ήδη.. Δηλαδή, θα κόψουν το διάχυτο και θα ενισχύσουν τους πνευμονες μόνο με φάρμακα;

Λοιπόν, η βροχοπνευμονική δυσπλασία είναι η πάθηση που κάνει το μωράκι να λαχανιάζει και να χρειάζεται οξυγόνωση που και που για να επαναφέρει την αναπνοή του στα κανονικά επίπεδα. Τα εισπνεόμενα κορτιζονούχα, βοηθούν την πνευμονική του λειτουργία και τα διουρητικά το ανακουφίζουν από τυχόν παρακρατήσεις που μπορεί να έχει και επιβαρύνουν την αναπνευστική του λειτουργία (το κουράζουν δηλαδή).

 

Μην ανησυχείς, όλα είναι μέσα στη φυσιολογική πορεία που έχει το μωράκι σου. Εμείς κόψαμε το διουρητικό 3 εβδομάδες μετά από την ημέρα που ήρθε σπίτι και συνεχίζουμε με σίδηρο, D3 βιταμίνη, Aerolin και Pulmicort (εισπνεόμενη κορτιζόνη). Λογικά σε λίγο καιρό θα του βάλουν γυαλάκια και θα πάτε σε ανοιχτή θερμοκοιτίδα.

 

hudson-rci-nasal-cannula-1103-nm1068.jpg

Ο χαζομπαμπάς!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...