Recommended Posts

Λοιπόν, όντας αφηρημένη, αντί να παραγγείλω 2 λίτρα γάλα από το σούπερ μάρκετ, παράγγειλα 5. Ελαφρύ 1,5 % και λήγει σε 3 μέρες.

Θα πιέσω τα παιδιά να πιουν παραπάνω, αλλά σίγουρα όχι τόσο παραπάνω!

Πείτε καμιά συνταγή, θέλω τα φώτα σας. Έχω δει πολλές ωραίες ιδέες για υγιεινά σνακ και γεύματα εδώ.

Θα έκανα τυρόπιτα κρεμώδη ή γαλατόπιτα, αλλά με αυτή τη ζέστη, δεν αντέχω ούτε τη σκέψη!

Διαφημίσεις

Για υγιεινά σνακ δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό αλλά κάποιες συνταγές που σκέφτομαι από φαγητό είναι παστίτσιο η μουσακάς αν έχεις την διάθεση κ από γλυκά παγωτό ή γλυκό μιλφειγ με μπισκότα πτι μπερ

κ εγω αυτα θα προτεινα.παγωτο,σμουθις 

κ διαφορα γλυκα που χρειαζεται κρεμα

κ ρυζογαλο

Στάνταρ μπεσαμέλ για παρασκευές που μπαίνουν κατάψυξη.

Επισης, εγώ θα έφτιαχνα και 3-4 κέικ και θα τα κράταγα κατάψυξη. Κάνω την συνταγή της κόκκινης φαρινας ΓΙΩΤΗ που έχει 250 ml γαλα.

• Μου αρέσει 2

3 ώρες πρίν, Deena είπε:

Στάνταρ μπεσαμέλ για παρασκευές που μπαίνουν κατάψυξη.

Επισης, εγώ θα έφτιαχνα και 3-4 κέικ και θα τα κράταγα κατάψυξη. Κάνω την συνταγή της κόκκινης φαρινας ΓΙΩΤΗ που έχει 250 ml γαλα.

Τι εννοεις; Φτιαχνεις μονο μπεσαμελ και τη βαζεις καταψυξη;;

πρίν από 37 λεπτά , irin είπε:

Τι εννοεις; Φτιαχνεις μονο μπεσαμελ και τη βαζεις καταψυξη;;

Όχι καλε, φαγητό με μπεσαμέλ καταψύχω. 

πρίν από 33 λεπτά , Deena είπε:

Όχι καλε, φαγητό με μπεσαμέλ καταψύχω. 

Α οκ!! Το παστιτσιο βγαινει καλο απο την καταψυξη;

Λοιπόν σε πρώτη φάση συνειδητοποίησα ότι οι κρέπες χρειάζονται αρκετό γάλα, οπότε το βραδινό μας ήταν κρέπες.

Και έκανα και μερικά μπωλ κρέμα για αύριο το πρωί.

Για αύριο σκέφτομαι το ίσως φαγητό με μπεσαμέλ είναι μια καλή λύση όντως. 

• Μου αρέσει 1

17 ώρες πρίν, Deena είπε:

Επισης, εγώ θα έφτιαχνα και 3-4 κέικ και θα τα κράταγα κατάψυξη. 

ψημένο κέικ στην κατάψυξη ? και πως είναι μετά ? φαντάζομαι στις μικρές φόρμες, τις μακρόστενες ? για πες. 

πρίν από 6 λεπτά , annoulen είπε:

ψημένο κέικ στην κατάψυξη ? και πως είναι μετά ? φαντάζομαι στις μικρές φόρμες, τις μακρόστενες ? για πες. 

Διατηρείται στην κατάψυξη. Αυτό που κάνω εγώ με τα κέικ για να έχω πάντα διαθέσιμα είναι όταν το φτιάχνω, το κόβω σε κομμάτια κ το κάθε κομμάτι το τυλίγω με διαφανής μεμβράνη. Έτσι ξεπαγωνω όσα τεμάχια θέλω κ είναι ολοφρεσκα, δεν έχουν μπαγιατεψει καθόλου

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , annoulen είπε:

Εγώ το κρατάω είτε σε φέτες κομμένο, είτε σε σχήμα cupcake

• Μου αρέσει 1

@Deena και @mama16 κεικ στην κατάψυξη... ουάουυυ! Πρώτη φορά το ακούω. Μου ακούγεται υπέροχη ιδέα. Κι αυτό με τα κομμάτια σε διαφάνεια που αποψύχεις όσα θέλεις, τι σούπερ. Από βραδύς αποψύχετε εκτός ψυγείου για να είναι έτοιμο το πρωί ή εντός της ψύξης πρώτα και μετά εκτός ψυγείου λίγη ώρα;

πρίν από 40 λεπτά , samsympan είπε:

@Deena και @mama16 κεικ στην κατάψυξη... ουάουυυ! Πρώτη φορά το ακούω. Μου ακούγεται υπέροχη ιδέα. Κι αυτό με τα κομμάτια σε διαφάνεια που αποψύχεις όσα θέλεις, τι σούπερ. Από βραδύς αποψύχετε εκτός ψυγείου για να είναι έτοιμο το πρωί ή εντός της ψύξης πρώτα και μετά εκτός ψυγείου λίγη ώρα;

Εγώ η αλήθεια είναι ότι το βγάζω κατευθείαν από την κατάψυξη, αποψυχεται πολύ γρήγορα. Ίσως να είναι πιο σωστός τρόπος απ' το ψυγείο, δεν το έχω δοκιμάσει να δω πως γίνεται. Αλλά ναι συμφέρει στην κατάψυξη. Εμένα όσες φορές έφτιαχνα άμα δεν το τρώγαμε γρήγορα μπορεί να χαλούσε στο τέλος κ πήγαινε χαμένο. Οπότε πέρυσι το καλοκαίρι έψαξα στο ίντερνετ αν γίνεται να το βάζω κατάψυξη επειδή θα πήγαινε σχολείο η κόρη μου κ ήθελα να έχω ανά πάσα στιγμή μεριδουλες

• Μου αρέσει 1

Μπορείς να φτιάξεις πολύ γρήγορο σουφλέ με ψωμί τοστ, τυρί, γαλοπούλα σε 2 στρώσεις, χτυπάς 2-3 αυγά με μπόλικο γάλα να καλύψει τις φέτες του τοστ κ από πάνω τρίβεις τυρί. Πολύ γρήγορο, το κάνω συχνά όταν μου λήγει το γάλα.

• Μου αρέσει 3

Μπεσαμέλ στην κατάψυξη εμάς δεν μας κρατάει κ μάλιστα βγαίνει αηδία. όμως ήταν μπεσαμέλ τξς μαμάς μου από σκόνη, όχι φρέσκια. Εσείς δεν το έχετε πάθει ποτέ; 

Διαφημίσεις

Εμένα παστίτσιο με φρέσκια μπεσαμέλ μου κρατάει μια χαρά, μπεσαμέλ σκόνη μου φαίνεται άθλια φρεσκοφτιαγμενη, όχι να την φάω και από την κατάψυξη!

• Μου αρέσει 1

1 hour ago, Deena είπε:

Εμένα παστίτσιο με φρέσκια μπεσαμέλ μου κρατάει μια χαρά, μπεσαμέλ σκόνη μου φαίνεται άθλια φρεσκοφτιαγμενη, όχι να την φάω και από την κατάψυξη!

Α εγω ακόμα δεν έχω καταλάβει διαφορα! χρόνια έτρωγα τη σκόνη. η μαμα μου επίσης ακόμα δεν έχει καταλάβει γιατί δεν θελουμε να μας φτιάχνει παστίτσιο. ο άντρας μου έκανε 1-2 χρόνια υπομονή παριστάνοντας ότι μας ενθουσιάζει η ιδέα του παστίτσιου σε πακέτο για το νησί κ μετά μου αποκάλυψε ότι δεν άντεχε άλλο να τρώει μπεσαμέλ σκόνη!!!! μια φορά που το καταψύξαμε πάντως βγήκε μετά σαν να τρως χαρτι. εγω βέβαια το έφαγα γιατί νόμιζα ότι ήταν ιδέα μου! 

πρίν από 5 λεπτά , Έσπερος είπε:

Α εγω ακόμα δεν έχω καταλάβει διαφορα! χρόνια έτρωγα τη σκόνη. η μαμα μου επίσης ακόμα δεν έχει καταλάβει γιατί δεν θελουμε να μας φτιάχνει παστίτσιο. ο άντρας μου έκανε 1-2 χρόνια υπομονή παριστάνοντας ότι μας ενθουσιάζει η ιδέα του παστίτσιου σε πακέτο για το νησί κ μετά μου αποκάλυψε ότι δεν άντεχε άλλο να τρώει μπεσαμέλ σκόνη!!!! μια φορά που το καταψύξαμε πάντως βγήκε μετά σαν να τρως χαρτι. εγω βέβαια το έφαγα γιατί νόμιζα ότι ήταν ιδέα μου! 

Κοίτα εμένα δεν με λες και Μπαρμπαρήγου, με την μαγειρική δηλαδή δεν τα πάω και πολύ καλά, αλλά μπεσαμέλ σκόνη δεν μπορώ να φάω…

• Χαχαχα 1

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Γουάου! Και πάντα αναρρωτιόμουν ποιος το αγοράζει αυτό :) Πουρέ σε σκόνη μπορώ να φάω, φαγητό με μπεσαμέλ σε σκόνη, νομίζω θα πήγαινε κατευθείαν στο σκύλο. Και είναι κάπως περίεργο, γιατί πχ κρέμες σε σκόνη είναι καλές, η μπεσαμέλ όμως, με τίποτα!

11 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Είναι όπως μαθαίνεις απ' το σπίτι σου. Κ εμένα με σκόνη συνήθως την έφτιαχναν, ο άντρας μου όχι. Τώρα κ εγώ την κάνω χειροποίητη γιατί μου αρέσει να τα φτιάχνω μόνη μου τα φαγητά κ όχι να βάζω λίγο γάλα κ τι άλλο θέλει κ να τα κάνω, + του ότι είναι πιο υγιεινό

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Γουάου! Και πάντα αναρρωτιόμουν ποιος το αγοράζει αυτό :) Πουρέ σε σκόνη μπορώ να φάω, φαγητό με μπεσαμέλ σε σκόνη, νομίζω θα πήγαινε κατευθείαν στο σκύλο. Και είναι κάπως περίεργο, γιατί πχ κρέμες σε σκόνη είναι καλές, η μπεσαμέλ όμως, με τίποτα!

α εγω τον πουρέ σε σκόνη δεν μπορώ, κι ας το έτρωγα από μικρή! η μπεσαμέλ δεν με είχε ενοχλήσει ποτέ. 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα