Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οδοντιατρικές εργασίες με γενική αναισθησία σε παιδιά


Recommended Posts

Το παιδί μου 4+ άρχισε να έχει σοβαρό θέμα με τα δόντια του. Ξεκίνησε να τα φτιάχνει σιγά σιγά (έχουν περάσει μήνες) όμως προέκυψε μια έντονη φοβία επειδή πόνεσε και σταμάτησε να συνεργάζεται. Με την παιδοδοντίατρο μας προσπαθήσαμε πάρα πολύ ώσπου μας παρέπεμψε πλέον σε γενική αναισθησία λόγω ηλικίας. Μας έστειλε λοιπόν σε πολυιατρείο για παιδιά, στη Θεσσαλονίκη (με σκοπό τη γενική!!) κι εκεί ξεκινήσαμε απ την αρχή -μια προσπάθεια ν αποφύγουμε τη γενική- με μία οδοντίατρο που ενώ τα πρώτα ραντεβού πήγαν καλά στη συνέχεια σε μια "κρίσιμη" στιγμή που το παιδί  αγχώθηκε έκλαψε χτυπιόταν κλπ κλπ (εξάλλου ήταν δεδομενο πως δεν είναι κουλ και πλήρως συνεργάσιμο) η ίδια χρησιμοποίησε έναν πολύ άσχημο τρόπο για να τον συνετίσει -για την ώρα δε θα επεκταθώ γιατί μου πήρε μέρες (αλήθεια!!) να διαχειριστώ σαν κατάσταση όλο αυτό που συνέβη- επομένως διακόψαμε τη συνεργασία. Εδώ να προσθέσω πως ο τρόπος της έφερε αποτέλεσμα -με συμβιβασμό και από τις δύο πλευρές, κατανοώ πλήρως το πόσο δύσκολο αν όχι αδύνατο ήταν να εργαστεί έτσι- αλλά εξακολουθεί ο τρόπος να είναι μη αποδεκτός από την οικογένεια μας.

Είμαι διατεθειμένη να προσπαθήσω σε όσους οδοντιάτρους χρειάζεται μέχρι να βρω αυτόν που θα βοηθήσει το παιδί, παρόλα αυτά έχω βρεθεί στη δυσάρεστη θέση να αμφισβητώ πλέον πως είναι το σωστό να ψάχνω να αποφύγω τη γενική.
Είναι μια αναισθησία με μεγαλύτερο ρίσκο, κίνδυνο, εξετάσεις, πόνο, στρες κλπ, όμως φτάσαμε στο να τρέχει στην αγκαλιά μου ένα παιδί ακριβώς όπως θα ξυπνούσε από τη γενική χωρίς να έχει κάνει γενική. Υπάρχει περίπτωση έτσι να θέλει να πάει σε οδοντίατρο ξανά;;
Για μένα αυτό είναι ένα κομμάτι πολύ ουσιαστικό, ακόμα πιο ουσιαστικό από το ίδιο το πρόβλημα, εαν δεν εμπιστεύομαι τη λύση.

Οπότε αν μπορείτε να μου προσφέρετε πληροφορίες σχετικές θα το εκτιμούσα.
Θα ήθελα να μάθω και σε επίπεδο Αττικής αντίστοιχους παιδοδοντιάτρους που κάνουν γενική ή να μη θέλουν να κάνουν.

Σας ευχαριστώ,
Μια μαμά για λύπηση (ειπώθηκε επιστημονικώς αλλά δυστυχώς "πιστοποιητικό" δε θα προλάβω να πάρω)


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Vasilo είπε:

Το παιδί μου 4+ άρχισε να έχει σοβαρό θέμα με τα δόντια του. Ξεκίνησε να τα φτιάχνει σιγά σιγά (έχουν περάσει μήνες) όμως προέκυψε μια έντονη φοβία επειδή πόνεσε και σταμάτησε να συνεργάζεται. Με την παιδοδοντίατρο μας προσπαθήσαμε πάρα πολύ ώσπου μας παρέπεμψε πλέον σε γενική αναισθησία λόγω ηλικίας. Μας έστειλε λοιπόν σε πολυιατρείο για παιδιά, στη Θεσσαλονίκη (με σκοπό τη γενική!!) κι εκεί ξεκινήσαμε απ την αρχή -μια προσπάθεια ν αποφύγουμε τη γενική- με μία οδοντίατρο που ενώ τα πρώτα ραντεβού πήγαν καλά στη συνέχεια σε μια "κρίσιμη" στιγμή που το παιδί  αγχώθηκε έκλαψε χτυπιόταν κλπ κλπ (εξάλλου ήταν δεδομενο πως δεν είναι κουλ και πλήρως συνεργάσιμο) η ίδια χρησιμοποίησε έναν πολύ άσχημο τρόπο για να τον συνετίσει -για την ώρα δε θα επεκταθώ γιατί μου πήρε μέρες (αλήθεια!!) να διαχειριστώ σαν κατάσταση όλο αυτό που συνέβη- επομένως διακόψαμε τη συνεργασία. Εδώ να προσθέσω πως ο τρόπος της έφερε αποτέλεσμα -με συμβιβασμό και από τις δύο πλευρές, κατανοώ πλήρως το πόσο δύσκολο αν όχι αδύνατο ήταν να εργαστεί έτσι- αλλά εξακολουθεί ο τρόπος να είναι μη αποδεκτός από την οικογένεια μας.

Είμαι διατεθειμένη να προσπαθήσω σε όσους οδοντιάτρους χρειάζεται μέχρι να βρω αυτόν που θα βοηθήσει το παιδί, παρόλα αυτά έχω βρεθεί στη δυσάρεστη θέση να αμφισβητώ πλέον πως είναι το σωστό να ψάχνω να αποφύγω τη γενική.
Είναι μια αναισθησία με μεγαλύτερο ρίσκο, κίνδυνο, εξετάσεις, πόνο, στρες κλπ, όμως φτάσαμε στο να τρέχει στην αγκαλιά μου ένα παιδί ακριβώς όπως θα ξυπνούσε από τη γενική χωρίς να έχει κάνει γενική. Υπάρχει περίπτωση έτσι να θέλει να πάει σε οδοντίατρο ξανά;;
Για μένα αυτό είναι ένα κομμάτι πολύ ουσιαστικό, ακόμα πιο ουσιαστικό από το ίδιο το πρόβλημα, εαν δεν εμπιστεύομαι τη λύση.

Οπότε αν μπορείτε να μου προσφέρετε πληροφορίες σχετικές θα το εκτιμούσα.
Θα ήθελα να μάθω και σε επίπεδο Αττικής αντίστοιχους παιδοδοντιάτρους που κάνουν γενική ή να μη θέλουν να κάνουν.

Σας ευχαριστώ,
Μια μαμά για λύπηση (ειπώθηκε επιστημονικώς αλλά δυστυχώς "πιστοποιητικό" δε θα προλάβω να πάρω)


 

Λυπάμαι που είχατε τέτοια εμπειρία! 

Η κόρη μου είναι απίστευτα διστακτική και φοβάται πάρα πολύ οποιαδήποτε ιατρική επέμβαση. Φέτος χρειάστηκε αρκετές οδοντικες εργασίες (και παιδική απονεύρωση). Η παιδοοδοντιατρος είναι ειδικευμένη και ήταν πολύ ήρεμη, επεξηγηματικη και πήγε με το ρυθμό του παιδιού. Τη πρώτη φορά δυστυχώς χρειάστηκε να κρατήσω σφιχτά το παιδί γιατί ο φόβος της ήταν μη διαχειρισιμος χωρίς λόγο (φοβόταν μη πονέσει, χωρίς να υπάρχει τέτοια πιθανότητα). Από τη στιγμή που διαπίστωσε ότι α) την ακούμε β) δεν της λέμε ψέματα γ) μπορούσε να υπολογίσει πόσο θα κρατήσει το κάθε τι έγινε απόλυτα συνεργασιμη. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , vtgian είπε:

Λυπάμαι που είχατε τέτοια εμπειρία! 

Η κόρη μου είναι απίστευτα διστακτική και φοβάται πάρα πολύ οποιαδήποτε ιατρική επέμβαση. Φέτος χρειάστηκε αρκετές οδοντικες εργασίες (και παιδική απονεύρωση). Η παιδοοδοντιατρος είναι ειδικευμένη και ήταν πολύ ήρεμη, επεξηγηματικη και πήγε με το ρυθμό του παιδιού. Τη πρώτη φορά δυστυχώς χρειάστηκε να κρατήσω σφιχτά το παιδί γιατί ο φόβος της ήταν μη διαχειρισιμος χωρίς λόγο (φοβόταν μη πονέσει, χωρίς να υπάρχει τέτοια πιθανότητα). Από τη στιγμή που διαπίστωσε ότι α) την ακούμε β) δεν της λέμε ψέματα γ) μπορούσε να υπολογίσει πόσο θα κρατήσει το κάθε τι έγινε απόλυτα συνεργασιμη. 

Πολυ σωστα.Εγω για Αθήνα θα ήθελα να προτείνω το happy tooth στη Γλυφάδα, χωρίς όμως να γνωρίζω αν κανουν αναισθησία εκει.

Link to comment
Share on other sites

Μένεις Θεσσαλονίκη; Στην Αθήνα εμας μας παρακολουθεί μια καταπληκτική παιδοδοντιατρος, καθηγήτρια Πανεπιστημίου, είναι μεγάλη σε ηλικία, δεν γνωρίζω τπτ σχετικά με γενική αναισθησία παρόλα αυτά γιατί δεν χρειάστηκε. Εμείς την επισκεφθήκαμε κατόπιν σύστασης, η μικρή χτύπησε στη γωνία του κομοδίνου κ έκοψε τα ούλα της εντελώς, φάνηκε η ρίζα του δοντιού δλδ, καθώς κ ράγισε το ένα μπροστινό δόντι. Προσωπικά, κ χωρίς ίχνος υπερβολής, από τη στιγμή που μπήκαμε στο ιατρείο μέχρι που φύγαμε είχα μείνει με ανοιχτό το στόμα από τον τρόπο προσέγγισης του παιδιού κ την πρακτική της. Αν σε ενδιαφέρει πολύ ευχαρίστως να σου δώσω το τηλ της, έστω κ να μιλήσετε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Πολυ σωστα.Εγω για Αθήνα θα ήθελα να προτείνω το happy tooth στη Γλυφάδα, χωρίς όμως να γνωρίζω αν κανουν αναισθησία εκει.

Το ίδιο λέμε! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , vtgian είπε:

Εμάς μας βλέπει η ίδια. Μεγάλη εφεύρεση το ρομποτακι αναισθησιας που δεν καταλαβαινουν την ένεση. 

Ρομποτακι αναισθησιας?τι είναι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Επαρχία μένω προς τα πάνω απλά δεν αποτελεί πρόβλημα το να έρθουμε Αττική σε περίπτωση γενικής. Τώρα για να μετρήσουμε απλά τα δόντια είναι δύσκολο.

Σ αυτή τη φάση θέλω να ψάξω λίγο παραπάνω για τη γενική, γιατί μέχρι τώρα τ αποτελέσματα ήταν τυχαία.

Και η θετική προσέγγιση λειτούργησε μέχρι ένα σημείο και η αρνητική επίσης. Βέβαια σε καμία από τις δύο περιπτώσεις δε θέλει να ξαναπάει. Κι οταν λέω δε θέλει έχουμε πάει 10 φορές με το δε θέλω να ξαναπάω απλά δε γίνεται να βάζω συνέχεια το παιδί σε μία κατάσταση την οποία δεν είναι σε θέση να διαχειριστεί. Καταλαβαίνω πως όντως προσπαθεί να το κάνει και εαν συνέχιζα με την τελευταία, ειλικρινά το πιστεύω πως θα τα έφτιαχνε όλα. Θα έπρεπε εγώ να "καταφέρνω" να πηγαίνω το παιδί και αυτή να το "καταφέρνει" εκεί. Και μαζί να "καταφέρουμε" να το στείλουμε στον ψυχολόγο εαν δυσκολευτεί να συνεργαστεί.
Και για ένα παιδί που συνεργάζεται είναι κάτι "βαρύ" σα διαδικασία. 


Όταν τελειώσει όλο αυτό με το καλό θα σας πω αναλυτικά για τη μη αποδεκτή συμπεριφορά που ανέφερα, θα δώσω αποδείξεις και ονόματα! Δεν προσφέρει κάτι προς το παρόν. 

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ρομποτακι αναισθησιας?τι είναι αυτό?

Η τοπική δε γίνεται με κλασική ένεση. Έχουν ένα μηχάνημα κυλινδρικο που το λένε ρομπότ με το οποίο ακουμπούν γύρω γύρω το ουλο και δεν ξέρω πως λειτουργεί αλλά το αποτέλεσμα είναι η τοπική αναισθησία. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν και είχα δοκιμάσει διάφορα παιδοοδοντιατρικά κέντρα, τελικά προσωπικά είδα τεράστια διαφορά πηγαίνοντας σε μία "κανονική" οδοντίατρο χωρίς κάποια ιδιαίτερη φήμη, που όμως είχε τον τρόπο της με τα παιδάκια. Η συγκεκριμένη είναι στο Χολαργό αν θέλετε πληροφορίες, και είναι ένα "απλό" οδοντριατρείο, χωρίς δυνατότητα ολικής αναισθησίας ή περίεργα παιχνίδια κλπ, απλά η κυρία έχει εμπειρία και ελαφρύ χέρι, οπότε καθησυχάζει τα παιδάκια και δεν κλαίνε μετά, ούτε καν σε πολφοτομή σε μικρό παιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Αν και είχα δοκιμάσει διάφορα παιδοοδοντιατρικά κέντρα, τελικά προσωπικά είδα τεράστια διαφορά πηγαίνοντας σε μία "κανονική" οδοντίατρο χωρίς κάποια ιδιαίτερη φήμη, που όμως είχε τον τρόπο της με τα παιδάκια. Η συγκεκριμένη είναι στο Χολαργό αν θέλετε πληροφορίες, και είναι ένα "απλό" οδοντριατρείο, χωρίς δυνατότητα ολικής αναισθησίας ή περίεργα παιχνίδια κλπ, απλά η κυρία έχει εμπειρία και ελαφρύ χέρι, οπότε καθησυχάζει τα παιδάκια και δεν κλαίνε μετά, ούτε καν σε πολφοτομή σε μικρό παιδάκι.

Η αλήθεια είναι ότι και ο δικός μας κλασικός οδοντιατρος βλέπει πολλά παιδιά ακριβώς γιατί είναι πολύ ήρεμος και γλυκός, με ελαφρύ όπως λες χέρι και γρήγορος. Τον έχω συστήσει σε πολλούς ενήλικες με φοβία και βρήκαν την ησυχία τους. Δυστυχώς η μικρή δεν τον ήθελε και έτσι βρήκαμε εναλλακτική. 

Link to comment
Share on other sites

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την μικρή μου. Στον πρώτο οδοντίατρο που πήγαμε λόγω λάθους χειρισμού το παιδί απέκτησε φοβία. στον επόμενο που πήγα πάλι δεν καθότανε και μου είπε γενική αναισθησία. Δεν ήθελα με τίποτα και πήγα και σε 3ο οπού βρήκαμε την υγειά μας. Με πολύ υπομονή και με μένα δίπλα τα καταφέραμε. Αυτό ήταν. Μετά  κατάλαβε ότι δεν θα πονάει και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Ήταν  και αυτή τόσο χαρούμενη που τα κατάφερε. Δοκίμασε και σε άλλο παιδοδοντίατρο μέχρι να βρεις αυτόν που θα κερδίσει την εμπιστοσύνη του παιδιού. Εμείς πήγαμε εδώ αν σε ενδιαφέρει και τα καταφέραμε https://www.kidsteeth.gr/ .Είναι πολύ καλή και υπομονετική.

4fnbp3.png

fdBUp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...