Recommended Posts

Αναρωτιομουν κι εγώ αν εννοείς τα σκορδακια. Τα θυμάμαι που τα πετούσαν στο δημοτικό, δεκαετία 90. Βλακεία μου φαινόταν και τότε και τώρα. Αλλά αυτό δεν έχει σχέση με τα πειραματικά. Παιδιά που κάνουν βλακειουλες (χειρότερες από τα σκορδακια) θα βρεις παντού. Το να μην κάνει παρέα το παιδί σου με αυτά τα παιδιά (που θα τα βρει και στο πειραματικό), είναι τελείως άλλο πράγμα. Ίσως το πετυχαίνεις με το να πηγαίνει σε δραστηριότητες όπως ωδείο, θεατρική ομάδα κλπ ώστε να θέλει και στο σχολείο παιδιά με τέτοια ενδιαφέροντα. Σε εμένα μικρή πάντως έτσι λειτούργησε. Στο σχολείο έκανα παρέα με παιδιά που είχαν παρόμοια ενδιαφέροντα με εμένα. Και χαίρομαι που πήγα σε απλό γυμνάσιο και ειδα την πραγματική κοινωνία και παιδιά-γονεις όλων των τύπων, παρά να μην ήξερα ότι υπάρχουν.

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Δημοσιεύτηκαν (επεξεργάστηκε)
    πρίν από 29 λεπτά , little lamb είπε:

Παιδιά που κάνουν βλακειουλες (χειρότερες από τα σκορδακια) θα βρεις παντού. Το να μην κάνει παρέα το παιδί σου με αυτά τα παιδιά (που θα τα βρει και στο πειραματικό), είναι τελείως άλλο πράγμα. Ίσως το πετυχαίνεις με το να πηγαίνει σε δραστηριότητες όπως ωδείο, θεατρική ομάδα κλπ ώστε να θέλει και στο σχολείο παιδιά με τέτοια ενδιαφέροντα. ..... 

Θα συμφωνήσω σε αυτό.

Όσο για το αν πρέπει να γνωρίζουμε γονείς και παιδιά όλων των τύπων, το ασπάζομαι εν μέρει. Αλλά αυτό σηκώνει άλλη τεράστια συζήτηση.

πρίν από 56 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Δεν το λέω ειρωνικά, αν θεωρείτε αλητεία τέτοια περιστατικά, χρειάζεστε σχολείο άλλης νοοτροπίας, ούτε καν ακριβό ιδιωτικό. 

Αλητεία σε 8χρονα, όχι. 

Αλλά το να τρομάζουν τους περαστικούς και να γελάνε, και αυτό να το επικροτούν και οι γονείς με την ανοχή τους, όχι αυτό δεν μου αρέσει. 

Το μόνο που μπορώ να πω εδώ είναι ότι ενδεχομένως να έχω επηρεαστεί από την γενικότερη συμπεριφορά αυτών των παιδιών και των γονιών τους εντός και εκτός σχολείου (όποτε βρισκόμασταν) και το θέμα με τα σκορδάκια να λειτούργησε σωρευτικά. 

πρίν από 41 λεπτά , vtgian είπε:

(τα περισσότερα 13χρονα της γειτονιάς μας έχουν σοκαριστικά πιο ενήλικες ασχολίες).

Το φαντάζομαι... δεν έχουμε φτάσει ακόμα εκεί. 

πρίν από 41 λεπτά , vtgian είπε:

Άποψή μου, πλέον το πόσα ερεθίσματα θα πάρει το παιδί νομίζω είναι ξεκάθαρα θέμα του πόσο κουράγιο-όρεξη έχει ο γονιός να το τρέξει σε διάφορα.

Είναι ΚΑΙ στο γονιό. συνδυασμός θα έλεγα σχολείου και όρεξης γονιού. 

Επεξεργάστηκαν by annoulen

Οι δραστηριότητες κ τα ερεθίσματα είναι κ θέμα γονέα κυρίως. Το πειραματικό/πρότυπο όμως βοηθάει στο να βρεις παρέες με ενδιαφέροντα που ίσως δεν θα έβρισκες στο σχολείο της γειτονιάς. 

από την άλλη έχει ένα δίκιο η @little lamb στο ότι έχει οφέλη κ να συναναστρεφεσαι με ποικίλο κόσμο… Εγω το βλέπω στον εαυτό μου που ακόμα κ τώρα είμαι εκτός τόπου κ χρόνου ώρες ώρες, κ αυτό είναι η βελτιωμένη εκδοχή επειδή άλλαξα τελείως περιβάλλον κ λόγω ζωής σε άλλο μέρος κ λόγω δουλειάς. Δηλαδή κανονικά θα ήμουν περισσότερο στην κοσμάρα μου. και σκεφτείτε ότι πήγα σε πειραματικό όταν δεν είχε εξετάσεις κ μάλιστα όχι στα πιο προβεβλημένα Ανάβρυτα ή Πλάκα κλπ, δηλαδή δεν ήταν κ τόσο φιλτραρισμένο περιβάλλον. 

• Μου αρέσει 1

Εγω ημουν μαθητρια της Ιωνιδειου

Δεν ειχα σκοπο να το πω εχω σβησει και εχω γραψει 10 φορες.

Στο Γυμνασιο ειχα εναν γυμναστη που μας επιανε το ποπο ... οταν του ειπα να σταματησει με εβαλε στο ματι και ελεγε ψεμματα στους αλλους καθηγητες για εμενα.Το εκανε και σε αλλες συμμαθητριες μου.

Μια φιλολογος στο λυκειο ειχε παρει μερος σε πολυμηνη απεργια καθηγητων , σπαει ο διαολος το ποδαρι του και μιλησε σε καναλια οτι ''δεν μπορω να ξερω το επιπεδο των μαθητων μου γιατι λειπω πολυ καιρο'' Γυρισε και αφησε 7 παιδια στο τοπο (σε ολα τα φιλολογικα) οταν ερωτηθηκε απο γονεις για αυτο ειπε ''' ετσι θελω ετσι κανω δε θελω (θελουμε) τα παιδια σας εδω ειναι χαμηλου επιπεδου'' . Η ιδια φιλολογος επειδη ειμαι δυσλεκτικη μου ειχε προτεινει ''να παρατησω το σχολειο'' αφου δεν αξιζω εχω προβλημα.

Οι μισοι καθηγητες μας λεγαν οτι εδω ειναι οι καλυτεροι... οσοι δεν ειναι καλοι για οποιοδποτε λογο μπορουν να φυγουν και να πανε στα ''κατωτερα σχολεια'' ΣΙΓΑ ΡΕ ΑΝΩΤΕΡΟΙ .

Οι περισσοτεροι (οχι ολοι) οι γονεις που πανε τα παιδια τους εκει νομιζουν οτι τα βαλαν διευθ στο ΣΕΡΝ και αντιμετωπιζουν με αυτη τη φτωχη λογικη τα παντα.Τα παιδια εγκλβωβιζονται στη πιεση να τελειωσουν το ''γαματο σχολειο''.

Ωφειλω να πω οτι υπηρχαν πολλοι καθηγητες εκει μεσα καλοι  (οπως σε ολα τα σχολεια) και οτι αυτη ειναι η εμπειρια μου πριν πολλα πολλα χρονια (αφου τελειωσα το σχολειο τον προηγουμενο αιωνα λολ το 1998)

Επισης εχω τωρινες κακες εντυπωσεις απο φιλους μου που πηγαν τωρα τα παιδια τους σε τετοια σχολεια (σε αλλα).Και ετσι δεν θεωρω οτι ειναι πια δικη μου μονο αποψη.

Εγω ημουν ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ 6 χρονια. Δεν το ακουσα μου ειπαν ετσι πιστευω.Ειχα πολλους φιλους και μεσα στο σχολειο *παροτι ηταν απο αλλες περιοχες και δεν ειχαμε κιν και ιντερνετ και απο τις εξωσχολικες μου δραστηριοτητες ... φυσικα η δυσλεξια μου ποτε δεν εγινε καλυτερη αφου κανεις ποτε δε με βοηθησε και ετσι εχω  κουσουρια τα ορθογραφικα και την κακη αναπτυξη του γραπτου λογου.Ημουν βαρος για το ''γαματο σχολειο'' .

• Λυπημένη/-ος 4

Ξέρω κι εγώ μια κοπέλα που πήγαινε στην Ιωνίδειο, λίγο μικρότερη, είναι 35. Δεν έχω πολλές επαφές μαζί της πια αλλά αν θες να τη ρωτήσω. Από πειραματικά/πρότυπα στα νότια,ξέρω οικογένεια που το παιδί τους τελειώνει τώρα στην Ευαγγελική στη Νέα Σμύρνη. Εκείνοι είναι πολύ ευχαριστημένοι, το παιδί αγαπά πολύ το θέατρο κι εκεί έχουν σούπερ ντουπερ θεατρική ομάδα, είχα πάει να δω μια παράσταση και ήταν σαν επαγγελματική.

Η πλάκα είναι ότι χτες με ρώτησε συμπτωματικά η μάν μου αν εχουμε πειραματικό εδώ που μένω τώρα. Της είπα όχι και λέει "δηλαδή αν θέλετε πειραματικό πού μπορεί να πάει;" (σημειωτέον είναι μόλις δύο ετών :-P ) και της λέω "γιατί να θέλουμε πειραματικό;" και κουφαθηκε, το θεωρούσε σαν μια πάρα πολύ καλή επιλογή που είχε κάνει για εμένα :razz:

πρίν από 4 λεπτά , little lamb είπε:

Ξέρω κι εγώ μια κοπέλα που πήγαινε στην Ιωνίδειο, λίγο μικρότερη, είναι 35. Δεν έχω πολλές επαφές μαζί της πια αλλά αν θες να τη ρωτήσω. Από πειραματικά/πρότυπα στα νότια,ξέρω οικογένεια που το παιδί τους τελειώνει τώρα στην Ευαγγελική στη Νέα Σμύρνη. Εκείνοι είναι πολύ ευχαριστημένοι, το παιδί αγαπά πολύ το θέατρο κι εκεί έχουν σούπερ ντουπερ θεατρική ομάδα, είχα πάει να δω μια παράσταση και ήταν σαν επαγγελματική.

Η πλάκα είναι ότι χτες με ρώτησε συμπτωματικά η μάν μου αν εχουμε πειραματικό εδώ που μένω τώρα. Της είπα όχι και λέει "δηλαδή αν θέλετε πειραματικό πού μπορεί να πάει;" (σημειωτέον είναι μόλις δύο ετών :-P ) και της λέω "γιατί να θέλουμε πειραματικό;" και κουφαθηκε, το θεωρούσε σαν μια πάρα πολύ καλή επιλογή που είχε κάνει για εμένα :razz:

Ε αν ήσασταν σε άλλη χώρα κ θέλατε καλό σχολείο θα έπρεπε ήδη να έχετε κάνει κράτηση θέσης. Δίκιο έχει η γυναίκα!!! 

Εγω είμαι πολύ αμφίθυμη σχετικά με το θέμα, όπως καταλαβαίνετε. Γενικα μας θα ήθελα να πω με την επαγγελματική μιυ εμπειρία, ότι καμία φορά οι γονείς αποδίδουν υπερβολικά μεγάλη σημασία στο σχολείο, κρίνοντας εκ των υστέρων. Επειδή είμαι σε μικρό μέρος, βλέπω την εξέλιξη των μαθητών μας μετά το σχολείο. Πραγματικά πολλοί δεν έχουν καμία μα καμία σχέση με το πώς ήταν ως μαθητες. Μπορεί τα παιδιά που ήταν κακοί μαθητες κ απίστευτα φασαριόζοι σε αφύσικο βαθμό, στα 18 τους να έχουν πιάσει κάπου δουλειά κ να είναι ευγενέστατοι; σοβαρότατοι, πολύ κατασταλαγμένοι κ να ξέρουν τι θέλουν, κ μιλώ γθα παιδιά που ας πούμε ένας γονιός παιδιού μαθητή  πειραματικού να μην ήθελε για παρέα του παιδιού του. Ενώ αντιθετα να δεις άριστους μαθητες ως φοιτητές να είναι τελείως χαμένοι. Γι αυτό έχω αναρωτηθεί πολλές φορές αν το σχολείο είναι γενικα μια τελείως διαστρεβλωμένη κοινωνική πραγματικότητα στην οποία δίνουμε σημασία σε τελείως λάθος πράγματα. 

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ε αν ήσασταν σε άλλη χώρα κ θέλατε καλό σχολείο θα έπρεπε ήδη να έχετε κάνει κράτηση θέσης. Δίκιο έχει η γυναίκα!!! 

Εγω είμαι πολύ αμφίθυμη σχετικά με το θέμα, όπως καταλαβαίνετε. Γενικα μας θα ήθελα να πω με την επαγγελματική μιυ εμπειρία, ότι καμία φορά οι γονείς αποδίδουν υπερβολικά μεγάλη σημασία στο σχολείο, κρίνοντας εκ των υστέρων. Επειδή είμαι σε μικρό μέρος, βλέπω την εξέλιξη των μαθητών μας μετά το σχολείο. Πραγματικά πολλοί δεν έχουν καμία μα καμία σχέση με το πώς ήταν ως μαθητες. Μπορεί τα παιδιά που ήταν κακοί μαθητες κ απίστευτα φασαριόζοι σε αφύσικο βαθμό, στα 18 τους να έχουν πιάσει κάπου δουλειά κ να είναι ευγενέστατοι; σοβαρότατοι, πολύ κατασταλαγμένοι κ να ξέρουν τι θέλουν, κ μιλώ γθα παιδιά που ας πούμε ένας γονιός παιδιού μαθητή  πειραματικού να μην ήθελε για παρέα του παιδιού του. Ενώ αντιθετα να δεις άριστους μαθητες ως φοιτητές να είναι τελείως χαμένοι. Γι αυτό έχω αναρωτηθεί πολλές φορές αν το σχολείο είναι γενικα μια τελείως διαστρεβλωμένη κοινωνική πραγματικότητα στην οποία δίνουμε σημασία σε τελείως λάθος πράγματα. 

Σε αυτό συμφωνώ.

Είχα συμμαθήτριες του 15-16 που μπήκαν φιλολογία, δεν ξέρω πώς ήταν σαν φοιτήτριες αλλά πλέον κανουν ιδιαίτερα/φροντιστήρια εδώ και χρόνια και απ'ο,τι καταλαβαινω ειναι και καλές, ενώ ας πούμε στο σχολείο στα αρχαία είχαν 14-15. Προφανώς τους άρεσε μετά και το εξέλιξαν. Εγώ που είχα 18 δεν θυμάμαι τίποτα, διαβάζω αρχαίο κείμενο και μου φαίνεται κινέζικα. Και να φανταστείτε είχαμε και αρχαία στη σχολή μου, οπότε τα είδα και πιο πρόσφατα.

Επίσης, φοιτητές που δεν ήταν και τόσο καλοί, κόβονταν, έκαναν χρόνια να τελειώσουν με 7 ας πούμε, μετά έκαναν κάποιο μεταπτυχιακό που τους άρεσε πολύ και συνέχισαν και για διδακτορικό. Που πολλοί που τελείωσαν νωρίτερα κ με καλύτερους βαθμούς δεν έκαναν 

Τέλος, ούτε καν η μόρφωση της οικογένειας δεν παίζει πάντα ρόλο. Θυμάμαι συμμαθητές με γονείς αποφοίτους λυκείου (περιπτεράδες, ταξιτζήδες) που ήταν άριστοι, πέρασαν σε καλές σχολές, έκαναν μεταπτυχιακά κλπ. Και πάντα τα ζήλευα αυτά τα παιδιά, με την καλή έννοια, γιατί νιώθω όταν τα κατάφεραν όλα μόνοι τους ενώ εγώ είχα βοήθεια σε οποιαδήποτε απορία και γενικότερα μια α' εποπτεία και ως μαθήτρια και ως φοιτήτρια (ήταν σε κάπως σχετικό αντικείμενο οι γονείς μου)

On 9/6/2021 at 1:51 ΜΜ, teacher40 είπε:

καλησπερα σε όλη την παρέα. έχω ένα κοριτσάκι 6 ετών, που φέτος θα ξεκινήσει το Δημοτικό. Μας ενημέρωσε η δασκάλα πριν λίγες μέρες ότι ξεκίνησαν οι αιτήσεις για τα πειραματικά σχολεία, για όποιον θέλει. Δεν το σκέφτηκα ιδιαίτερα μια και λόγω επαγγάλματος (έχω δικό μου κέντρο μελέτης στην περιοχή που μένουμε ) ξέρω πάνω κάτω πώς δουλεύουν τα σχολεία της περιοχής κι οι δάσκαλοι και κυρώς στο σχολείου που θα πάει η μικρή και  δεδομένου ότι θα αναλάβω κι εγώ τη μελέτη της είμαι κάπως ήσυχη ότι θα πάει καλά. Σήμερα μας έπιασε μόνους η δασκάλα και μας είπε να το σκεφτούμε λίγο παραπάνω μήπως τη γράψουμε, γιατί έχει κάποιες ξεχωριστές ικανότητες ( είναι μπροστά μαθησιακά όπως έχει πει) και αξίζει να το σκεφτούμε. Εγώ τώρα έχω μπει στο δίλημμα: από τη μια σκέφτομαι να αξιοποιήσει στο έπακρο τις ικανότητες της γιατί αυτά είναι εφόδια για το μέλλον της. από την άλλη δε μου αρέσει η ιδέα ενός σχολείου που είναι μακριά, δε θα μπορώ να έχω άμεση επικοινωνία με το δάσκαλο και δε θα μπορεί  να αναπτύξει σχέσεις γιατί τα παιδάκια θα είναι από διάφορες περιοχές. 

Με ενδιαφερει να ακούσω γνώμες κι εμπειρίες πάνω στο θέμα. 

Εγω πήγα σε πειραματικό και πέραν της αυστηρότητας και των ντουλαπακιων που θυμιζαν σχολεία του εξωτερικου δε θυμάμαι να αποκόμισα κάτι. Βέβαια ήμουν μεγάλη. Την επόμενη χρονιά γράφτηκα στο σχολείο της γειτονιάς μου και ξανά κέρδισα τις παρέες μου που είχα χάσει με τις διαδρομές και τη χαρά μου. 

Τι να σου πω... Άλλο πρότυπο πάντως άλλο πειραματικό. Αλλά και πάλι ποση διαφορά πια θα δεις νομίζεις... Αλλά οκ δεν ξέρω εσυ θα αποφασίσεις εγώ απλώς λέω την εμπειρια μου αλλά το τονίζω ήμουν μεγάλη έφηβη,  ναι με παραπανω ικανότητες γι αυτό με έστειλαν αλλά να σου πω μια χαρά τις εξελίξα κ στο γειτονικό. Ασε που δίπλα ήταν η πλατεία που συναντουσα το boyfriend. Μια χαρά εξελισσεσαι όταν έχεις και καλή ψυχολογία :D

• Χαχαχα 1

Δημοσιεύτηκαν (επεξεργάστηκε)

@annoulen έχοντας 2 παιδιά στην Ιωνιδειο θα σου πω τα εξής: Ήταν επιλογή τους και μετά από παρότρυνση της δασκάλας τους. Ήθελαν (και ήθελα) να φύγουν από τα στενά όρια της περιοχής μας και ευτυχώς ταίριαξε στην ιδιοσυγκρασία τους ενώ συγχρόνως έχουν ακόμα και τους φίλους τους από το δημοτικό. Τα παιδιά εξετάζονται σε γλώσσα και μαθηματικά σε αντικείμενα που δεν προϋποθέτουν διάβασμα παπαγαλιας. Οι καθηγητές που τους έτυχαν ήταν αρκετά καλοί και κοντά στο δικό μου σκεπτικό, υπάρχουν οι όμιλοι που μέσα σε αυτούς τα παιδιά μπορούν να αναπτύξουν δεξιότητες εκτός προγράμματος, εκπαιδευτικά ταξίδια εξωτερικού και εσωτερικού κλπ. Το μαθητικό επίπεδο των μαθητών τραβάει τα παιδιά μπροστά ενώ οι καθηγητές υποτίθεται ότι περνούν από αξιολόγηση. Στα αρνητικά του είναι ένα παμπάλαιο κτίριο, μεγάλα τμήματα (28αρια), μεγάλος ανταγωνισμός μεταξύ των μαθητών (ιδιαίτερα των κοριτσιών για κάποιο λόγο που δεν ξέρω), ο μεγάλος αριθμός υποψηφίων (600 περίπου για 108 θέσεις) και .... είναι το πρώτο σχολείο που ανοίγει τον χορό των καταλήψεων στον Πειραιά.

Επίσης στον Πειραιά πρότυπο από την προηγούμενη χρονιά είναι και το Ζαννειο.

Επεξεργάστηκαν by andigo

LlIEp3.pngOjjvp3.png

Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, andigo είπε:

@annoulen έχοντας 2 παιδιά στην Ιωνιδειο θα σου πω τα εξής: Ήταν επιλογή τους και μετά από παρότρυνση της δασκάλας τους. Ήθελαν (και ήθελα) να φύγουν από τα στενά όρια της περιοχής μας και ευτυχώς ταίριαξε στην ιδιοσυγκρασία τους ενώ συγχρόνως έχουν ακόμα και τους φίλους τους από το δημοτικό. Τα παιδιά εξετάζονται σε γλώσσα και μαθηματικά σε αντικείμενα που δεν προϋποθέτουν διάβασμα παπαγαλιας. Οι καθηγητές που τους έτυχαν ήταν αρκετά καλοί και κοντά στο δικό μου σκεπτικό, υπάρχουν οι όμιλοι που μέσα σε αυτούς τα παιδιά μπορούν να αναπτύξουν δεξιότητες εκτός προγράμματος, εκπαιδευτικά ταξίδια εξωτερικού και εσωτερικού κλπ. Το μαθητικό επίπεδο των μαθητών τραβάει τα παιδιά μπροστά ενώ οι καθηγητές υποτίθεται ότι περνούν από αξιολόγηση. Στα αρνητικά του είναι ένα παμπάλαιο κτίριο, μεγάλα τμήματα (28αρια), μεγάλος ανταγωνισμός μεταξύ των μαθητών (ιδιαίτερα των κοριτσιών για κάποιο λόγο που δεν ξέρω), ο μεγάλος αριθμός υποψηφίων (600 περίπου για 108 θέσεις) και .... είναι το πρώτο σχολείο που ανοίγει τον χορό των καταλήψεων στον Πειραιά.

Επίσης στον Πειραιά πρότυπο από την προηγούμενη χρονιά είναι και το Ζαννειο.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Κάποια από αυτά, όντας "κοντοχωριανή", τα ψιλο-ήξερα βέβαια (με εξαίρεση το θέμα των καταλήψεων :shock:). Όσον αφορά τον ανταγωνισμό, ξέρω ότι και στη Ράλλειο έτσι είναι τα πράγματα (ίσως και χειρότερα), οπότε φαντάζομαι ότι είναι κάπως παρόμοια κ στα υπόλοιπα πρότυπα. Για το Ζάννειο δεν το ήξερα. 

Συγχαρητήρια πάντως που και τα δύο σου παιδιά πέτυχαν στις εξετάσεις, μπράβο. 

Έχουμε ακόμα ένα χρόνο για να το σκεφτούμε με τον μεγάλο μου γιο, είναι στην Δ δημοτικού τώρα, θέλω να δω πως θα πάει και στην Ε' Δημοτικού, και μετά βλέπουμε. (και έχω κ τον μικρό που ακολουθεί με μία σχολική τάξη διαφορά). Θα δω και οι δάσκαλοί τους τι θα πουν. Κρατάω πάρα πολύ μικρό καλάθι πάντως. 

σας ευχαριστώ όλους /όλες για τις απαντήσεις...αποφασίσαμε να πάει στο σχολείο της γειτονιάς μας τώρα που είναι μικρούλα και όταν έρθει η ώρα του γυμνασίου βλέπουμε...

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα