Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το αγαπημένο σας στιλ


Recommended Posts

πρίν από 26 λεπτά , Έσπερος είπε:

Το tshirt της βόλτας, που η μόνη διαφορα με τα ρούχα της μαθήτριας είναι ότι απλώς σε καλύπτει πλήρως; που δεν είναι καν της βόλτας αλλά του σουπερμάρκετ; σε γυναίκες στο σχολείο μας πολύ σπάνια βλέπω τετοια. Το πιο σπορ είναι να φοράνε αθλητικά παπούτσια με casual ντύσιμο από πάνω, πχ ένα καλοκαιρινό πουκαμισάκι με τζιν κ αθλητικά, τέτοιο στιλ. Ένα μάκο μπλουζάκι με πιο θηλυκή γραμμή κ κάποια λεπτομερεια όπως μια δαντελιτσα κάπου ή ένα σχέδιο με χάντρες ή ένα κέντημα, ναι φοράνε, κ εγω έχω βάλει κατά καιρούς, δεν φοράω μεταξωτές μπλούζες στο σχολείο (αν κ όσο μπορώ το αποφεύγω κ το απλό μπλουζάκι, προτιμώ να είναι κάτι λιγότερο καθημερινό κ κάποιο σχέδιο πιο στιλατο). Τέλος πάντων, γούστα είναι αυτά. Πάντως όταν μας έρχονται κάποιες μαμάδες που δουλεύουν σε υπηρεσίες που ντύνονται ωραία, νιώθω ότι όλες μας δείχνουμε παρα πολύ μίζερες κ αξιολύπητες. 

Δεν ξέρω ποιο εννοείς T-shirt της βόλτας. Σχεδόν όλα όσα έχω εκτός από τα κλασικά αθλητικά είναι σαν αυτά που περιγράφεις. Έχω και κάποια μαύρα με πολύ ωραίες στάμπες-φράσεις. Ακόμη όμως κι ένα απλό μονόχρωμο μακό μπλουζάκι μπορεί με τα κατάλληλα αξεσουάρ ή και παπούτσια να δείξει πολύ ωραίο. Γούστα είναι βέβαια αυτά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 156
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 4 λεπτά , love kids είπε:

Δεν ξέρω ποιο εννοείς T-shirt της βόλτας. Σχεδόν όλα όσα έχω εκτός από τα κλασικά αθλητικά είναι σαν αυτά που περιγράφεις. Έχω και κάποια μαύρα με πολύ ωραίες στάμπες-φράσεις. Ακόμη όμως κι ένα απλό μονόχρωμο μακό μπλουζάκι μπορεί με τα κατάλληλα αξεσουάρ ή και παπούτσια να δείξει πολύ ωραίο. Γούστα είναι βέβαια αυτά. 

tshirt εγω λέω το σκέτο που είναι σαν φανελάκι. τα αλλά τα λέω μπλουζάκια για να τα ξεχωρίζω. ενταξει αυτά μου φαίνονται οριακά πολύ casual για το γούστο μου κ για τον χώρο κ την ηλικία μας. εκτός αν έχουν καποθο ιδιαίτερο κόψιμο ή στόλισμα ή πολύ θηλυκή γραμμή. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν το πάω επι του προσωπικού. Εννοώ σαν συνολική εικόνα, ότι δείχνει ασχημο, να θεωρείς ότι ο χώρος δουλειά σου, κ μάλιστα ένα σχολείο, που είναι σημείο αναφοράς για τα παιδιά κ τους γονείς σου, δεν είναι ένας χώρος που θα διακρίνεις το ντύσιμο σου από το καθημερινό σου ντύσιμο. Θεωρώ ότι συνολικά αυτό υποβαθμίζει την εικόνα των εκπαιδευτικών κ του σχολείου. όχι ενός σχολείου ειδικά, γενικα του εκπαιδευτικού συστήματος. 

Τι να πω... Εγώ δίνω έμφαση στην ουσία κι όχι στην εικόνα. Τι να την κάνω την εκπαιδευτικό με το κυριλέ ντύσιμο που πάει στο σχολείο και δε βλέπει την ώρα να φύγει. Προτιμώ την εκπαιδευτικό με το τζιν κι ας είναι και σκισμένο και το μακό που κουβαλάει σακίδιο γεμάτο και τρέχει στο διάλειμμα να ξεστήσει και να στήσει από την αρχή προτζέκτορες από αίθουσα σε αίθουσα. Αληθινό παράδειγμα φίλης καθηγήτριας Γαλλικών. Μια χαρά τη σέβονται τα παιδιά και αναγνωρίζουν οι γονείς τη δουλειά της. Μπορεί κάποιοι συνάδελφοι να τη σχολιάζουν για το ντύσιμο αλλά δε θα μπορούσε και δε θα έπρεπε να ενδιαφέρεται λιγότερο.  Ούτε άκουσα ποτέ κανέναν να σχολιάζει το δήθεν μίζερο στυλ των εκπαιδευτικών των παιδιών του. Άλλα είναι τα σημαντικά. 

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

tshirt εγω λέω το σκέτο που είναι σαν φανελάκι. τα αλλά τα λέω μπλουζάκια για να τα ξεχωρίζω. ενταξει αυτά μου φαίνονται οριακά πολύ casual για το γούστο μου κ για τον χώρο κ την ηλικία μας. εκτός αν έχουν καποθο ιδιαίτερο κόψιμο ή στόλισμα ή πολύ θηλυκή γραμμή. 

Ακόμη και τα πολύ απλά αν τα συνδυάσεις με ένα ξεχωριστό κολιέ ή σκουλαρίκια, αλλάζουν εντελώς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εσπερος εσύ πως ψωνίζεις?Διαδυκτιακα?Φαντάζομαι στο νησί δεν υπάρχει ποικιλία.

Υπάρχουν καταστήματα με πολύ ακριβά ρούχα, αναίτια ακριβά. Σχεδον ποτέ δεν ψωνίζω το οτιδήποτε από εδώ, μόνο αν είναι κάτι επείγον του μικρου ή αν κάποιος μας κάνει κάποια εξυπηρέτηση. Ρούχα έχω καιρό να πάρω γιατί γενικα είχα υπερβολικά πολλά από διάφορες φασεισ κιλών οπότε εναλλάσσω τα τελευταία χρόνια. όταν ήθελα κάτι έπαιρνα από Αθήνα. Παπούτσια κάνω το σταυρό μου κ παίρνω ηλεκτρονικά πλέον γιατί βασικ τώρα κυρίως παπούτσια ψωνίζω, παλιά δν πρόσεχα τι έπαιρνα, είχα πολλά σε ωραία σχέδια αλλά όχι καλή ποιότητα κ χρειάστηκα μαζική ανανέωση, οπότε αγοράζω λίγα καλά κομμάτια από ποιοτικό υλικό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , love kids είπε:

εικόνα. Τι να την κάνω την εκπαιδευτικό με το κυριλέ ντύσιμο που πάει στο σχολείο και δε βλέπει την ώρα να φύγει. Προτιμώ την εκπαιδευτικό με το τζιν κι ας είναι και σκισμένο και το μακό που κουβαλάει σακίδιο γεμάτο και τρέχει στο διάλειμμα να ξεστήσει και να στήσει από την αρχή προτζέκτορες από αίθουσα σε αίθουσα. Αληθινό παράδειγμα φίλης καθηγήτριας Γαλλικών. Μια χαρά τη σέβονται τα παιδιά και αναγνωρίζουν οι γονείς τη δουλειά της. Μπορεί κάποιοι συνάδελφοι να τη σχολιάζουν για το ντύσιμο αλλά δε θα μπορούσε και δε θα έπρεπε να ενδιαφέρεται λιγότερο.  Ούτε άκουσα ποτέ κανέναν να σχολιάζει το δήθεν μίζερο στυλ των εκπαιδευτικών των παιδιών του. Άλλα είναι τα σημαντικά. 

μα δεν το σχολιάζω μεμονωμένα ότι είναι κακός. κ ο άντρας μου χάλια ντύνεται κ μάλιστα τα πιο καλά του ρούχα (αυτά που του αρέσουν πιο πολύ, όχι τα επίσημα) δν τα φοράει στο σχολείο επιτηδες για να μην τα χαλάσει! σαν γενική συνήθεια το σχολιαζω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Έσπερος είπε:

μα δεν το σχολιάζω μεμονωμένα ότι είναι κακός. κ ο άντρας μου χάλια ντύνεται κ μάλιστα τα πιο καλά του ρούχα (αυτά που του αρέσουν πιο πολύ, όχι τα επίσημα) δν τα φοράει στο σχολείο επιτηδες για να μην τα χαλάσει! σαν γενική συνήθεια το σχολιαζω. 

Άρα το πιο κυριλέ ντύσιμο δε θα τον έκανε σίγουρα καλύτερο καθηγητή. Πιστεύεις ότι οι γονείς και οι μαθητές θα τον σέβονταν πιο πολύ αν ντυνόταν αλλιώς; Ή θα βελτιωνόταν ακόμη και η εικόνα του εκπαιδευτικού συστήματος (η ουσία σίγουρα όχι) αν υπήρχε στολή εργασίας στο σχολείο;

Link to comment
Share on other sites

Οι μπαλαρίνες δεν μου αρέσουν ούτε εμένα, καθόλου όμως. Στις μόνες γυναίκες που δείχνουν οκ, είναι στις ψηλές και αδύνατες, μοντέλα τύπου. Σε γυναίκες με παραπανίσια κιλά, big no. Το ίδιο ισχύει και για τα λεπτεπίλεπτα φλατ πέδιλα. Μου αρέσουν μόνο σε γυναίκες με μακριά-λεπτά άκρα.

13 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

Για πείτε κανένα αγαπημένο brand σε παπούτσια;

Για αθλητικό, nike και ξερό ψωμί.

Για sneakers, με τα hogan σε ευχαριστεί το πόδι σου ακι είναι και όμορφα΄και ταιριάζουν πολύ ωραία με υφασμάτινο παντελόνι.

Για μπότες, μποτάκια, πέδιλα κτλ ωραία και άνετα παπούτσια για μένα , είναι τα nak και τα καλογήρου (η μάρκα). 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε αφού γράψαμε 5 σελίδες για το ντύσιμο των εκπαιδευτικών της δευτεροβαθμιας να πω και εγώ ότι η αγαπημενη μου καθηγήτρια στο σχολείο ερχόταν με αθλητικά, τζιν και μακό και πολύ μου άρεσε. Ήταν 25 και ήταν ο πρώτος της διορισμός. Νοιαζοταν πολύ για την ποιότητα του μαθήματος και προσπαθούσε πολύ (ίσως και λόγω ηλικίας και ότι ήταν πολύ φρέσκια στο επάγγελμα). Τωρα τι να πω; ο άντρας μου πάντως με αθλητικά και τζιν κανει μάθημα στους φοιτητες στο πανεπιστήμιο, που όσο να πεις στο πανεπιστήμιο έχουν και ένα κύρος περισσότερο. Και επίσης τώρα που το σκέφτομαι πολλοί από όσους κάνουν μάθημα σε εμένα στο πανεπιστήμιο έρχονται με T shirt, τζιν και αθλητικό, ειδικά όσοι είναι associate και είναι εκεί γύρω στα 35 - 45. Και μετά από τόσα χρόνια στα πανεπιστήμια, για μένα η ουσία είναι μια: ας κάνει καλή διάλεξη και ας έρθει όπως θέλει, ούτε που θα το προσέξω, εάν είναι καλός θα με κερδίσουν αυτά που λέει, όχι η εμφάνιση του. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Έσπερος said:

κι εγω έχω αλλά το σκέφτομαι κάθε φορά γιατί αναρψτιεμαι τι να βαλω από πάνω, το τσάντα, αν θα βαφτώ, αν θα βαλω σκουλαρίκια, τίποτα δεν μιυ ταιριάζει με τα αθλητικά. αν δεν είχα παιδί δεν θα φορούσα ποτέ!!

βάφομαι πάντα και κρατάω και τσάντα πάντα, έχω κάποιες που ταιριάζουν, σκουλαρίκια δεν φοράω ποτέ έτσι και αλλιώς.Υπάρχου άπειρες μπλούζες που μπορείς να συνδυάσεις από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Chrysoum είπε:

Ε αφού γράψαμε 5 σελίδες για το ντύσιμο των εκπαιδευτικών της δευτεροβαθμιας να πω και εγώ ότι η αγαπημενη μου καθηγήτρια στο σχολείο ερχόταν με αθλητικά, τζιν και μακό και πολύ μου άρεσε. Ήταν 25 και ήταν ο πρώτος της διορισμός. Νοιαζοταν πολύ για την ποιότητα του μαθήματος και προσπαθούσε πολύ (ίσως και λόγω ηλικίας και ότι ήταν πολύ φρέσκια στο επάγγελμα). Τωρα τι να πω; ο άντρας μου πάντως με αθλητικά και τζιν κανει μάθημα στους φοιτητες στο πανεπιστήμιο, που όσο να πεις στο πανεπιστήμιο έχουν και ένα κύρος περισσότερο. Και επίσης τώρα που το σκέφτομαι πολλοί από όσους κάνουν μάθημα σε εμένα στο πανεπιστήμιο έρχονται με T shirt, τζιν και αθλητικό, ειδικά όσοι είναι associate και είναι εκεί γύρω στα 35 - 45. Και μετά από τόσα χρόνια στα πανεπιστήμια, για μένα η ουσία είναι μια: ας κάνει καλή διάλεξη και ας έρθει όπως θέλει, ούτε που θα το προσέξω, εάν είναι καλός θα με κερδίσουν αυτά που λέει, όχι η εμφάνιση του. 

 

O καλύτερος καθηγητής που είχαμε, και πολύ καταξιωμένος διεθνώς, στο Πανεπιστήμιο, έχει έρθει μια μέρα μέσα στα χώματα, τον κοιτάγαμε και είχαμε γουρλώσει τα μάτια γιατί ήταν ακραίο, και μας είχε πει "συγγνώμη παιδιά, έσκαβα τον κήπο πρωί πρωί και δεν κατάλαβα πώς πέρασε η ώρα, ήρθα τρέχοντας χωρίς να αλλάξω για να μην αργήσω." Μεμονωμένο περιστατικό, καθαρός ήταν ο άνθρωπος γενικά, αλλά είχε πολύ πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , love kids είπε:

Άρα το πιο κυριλέ ντύσιμο δε θα τον έκανε σίγουρα καλύτερο καθηγητή. Πιστεύεις ότι οι γονείς και οι μαθητές θα τον σέβονταν πιο πολύ αν ντυνόταν αλλιώς; Ή θα βελτιωνόταν ακόμη και η εικόνα του εκπαιδευτικού συστήματος (η ουσία σίγουρα όχι) αν υπήρχε στολή εργασίας στο σχολείο;

Οχι ξαναλέω, δεν εννοώ ότι μεμονωμένα θα σέβονταν τον Χ περισσότερο από το. Ψ. πιστεύω όμως ότι αν υπήρχε η λογική του dress code συνολικά τα παιδιά θα συμπεριφέρονταν καλύτερα γιατί οι καθηγητές θα έδειχναν ότι ο χώρος έχει μια σοβαρότητα. και γενικα θα φαινόταν προς τα έξω μια καλύτερη εικόνα, όχι ένα στιλ ότι κάποιος βαριέται που είναι εκεί, που μπορεί να μην ισχύει αλλά σίγουρα είναι εύκολο να δοθεί η κακή εντύπωση. κ θα γλιτώναμε κ λίγη από τη μιζέρια του δημοσίου. που βέβαια δεν έχω δει ανθρώπους στη δουλειά τους να ντύνονται πιο πρόχειρα από εμάς… 

Για να το πάω ανάποδα, γιατί θεωρείτε λογικό άλλοι εργαζόμενοι να έχουν dress code κ όχι οι εκπαιδευτικοι(ή κ οποιαδήποτε ΔΥ έρχεται σε επαφή με κοινό, για να μην το εξειδικεύσω τόσο); δλδ τι παραοανω έχει ένας δικηγορία ή υπάλληλος τράπεζας που πρέπει να ντύνεται με ένα ωραίο κομψό ντύσιμο; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ τψρα θυμήθηκα που είχε έρθει η ασφαλιστήρια στο σπίτι όταν είχαμε το μικρό, μια εντυπωσιακή κοπέλα φυσικά άψογα ντυμένη, εγω τότε ήμουν ακόμα σε άδεια κ την είδα κ έπαθα κατάθλιψη γιατί όταν ήρθε είχα ντυθεί για τα δεδομένα μου (τα τότε δεδομένα) προσεγμένα , είχα βάλει τζιν μετά από μέρες κ φακούς επαφής, κ μπροστά της ένιωσα μια κακομοίρα. Μετά ξαναπέρασε την επόμενη μέρα να αφήσει το βιβλιάριο που είχε κρατήσει κ φορούσε τα ρούχα της βόλτας γιατί πήγαινε εκδρομή σε κάτι χωρια τιυ νησιού. ήταν μ σκισμένο τζιν, μποτάκια, κάτι τελείως άσχετο, προφανώς αυτό ήταν το κανονιο της, αλλά είχε τόση πλάκα η διαφορα με το ένα ντύσιμο που ζήλεψα, γιατί το σεισμένο τζιν το βλέπω κ κρατιέμαι να μην γουρλωσω τα μάτια από την έκπληξη!!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Έσπερος είπε:

δλδ τι παραοανω έχει ένας δικηγορία ή υπάλληλος τράπεζας που πρέπει να ντύνεται με ένα ωραίο κομψό ντύσιμο; 

Ο δικηγόρος ντύνεται ουδέτερα και συντηρητικά γιατί θέλει φαντάζομαι να μην προκαλούν εντύπωση τα ρούχα του στον δικαστή και χάσει από προκαταλήψεις.

Ο υπάλληλος τραπέζης, λογικά είναι ένας ταλαίπωρος άνθρωπος που άλλο σπούδασε, άλλα όνειρα είχε και περιμένοντας χρόνια κάτι καλύτερο, δέχτηκε τη μόνη άσχετη θέση που του δώσαν, και αν του πουν να φορά και κόκκινη μύτη, θα το κανει γιατί κουράστηκε να ελπίζει σε κάτι καλύτερο; Δεν ξέρω, μπορεί κάποιοι να το επιλέγουν, δύο παλιές συμμαθήτριες έχω που εργάζονται σαν ταμίες, η μία φιλόλογος που απελπίστηκε, η άλλη ακόμη χειρότερα, θεατρολόγος που αναρρωτιέται τι σκεφτόταν όταν πήγε να σπουδάσει σε αυτή τη σχολή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Έσπερος είπε:

Οχι ξαναλέω, δεν εννοώ ότι μεμονωμένα θα σέβονταν τον Χ περισσότερο από το. Ψ. πιστεύω όμως ότι αν υπήρχε η λογική του dress code συνολικά τα παιδιά θα συμπεριφέρονταν καλύτερα γιατί οι καθηγητές θα έδειχναν ότι ο χώρος έχει μια σοβαρότητα. και γενικα θα φαινόταν προς τα έξω μια καλύτερη εικόνα, όχι ένα στιλ ότι κάποιος βαριέται που είναι εκεί, που μπορεί να μην ισχύει αλλά σίγουρα είναι εύκολο να δοθεί η κακή εντύπωση. κ θα γλιτώναμε κ λίγη από τη μιζέρια του δημοσίου. που βέβαια δεν έχω δει ανθρώπους στη δουλειά τους να ντύνονται πιο πρόχειρα από εμάς… 

Φαίνεται ζω σε άλλο κόσμο ή εσύ σε άλλη εποχή, χωρίς παρεξήγηση. Σιγά μην άλλαζε η συμπεριφορά των παιδιών αν υπήρχε dress code για τους εκπαιδευτικούς. Με μπερδεύουν οι σκέψεις σου. Ο χώρος θα παρέμενε ίδιος, δε θα άλλαζε. Οι άνθρωποι ως προσωπικότητες και με τις πράξεις τους εμπνέουν ή όχι το σεβασμό. Ναι μεν το ντύσιμο μπορεί να εκφράζει την προσωπικότητά μας αλλά οι πράξεις και η δουλειά λένε πιο πολλά. Και τα παιδιά αλλά και οι γονείς έχουν κρίση και καταλαβαίνουν. Οk, όσοι έχουν γαϊδουρινή συμπεριφορά δε μετράνε, γιατί πάντα έτσι θα συμπεριφέρονταν. 

Εγώ πάντως πολλές φορές φοράω το τζινάκι μου, το μακό μου, τα αξεσουάρ μου, μπορεί και sneakers και πάω με τρελή όρεξη στη δουλειά, είμαι και πολύ αποδοτική και ακούω και κάνα θετικό σχόλιο για την εμφάνισή μου. 

Δεν ξέρω πώς ντύνονται οι εκπαιδευτικοί που συναναστρέφεσαι ούτε μπήκα ποτέ στη διαδικασία να σκεφτώ για όσους ξέρω τι βαθμό παίρνουν στο στυλ. Δε νομίζω πάντως να είναι οι πιο προχειροντυμένοι. Σε όσες δημόσιες υπηρεσίες έχω πάει όλοι πρόχειρα είναι ντυμένοι, άντε να είναι καλύτερα ντυμένοι οι προϊστάμενοι κλπ. Αν έβαζα βαθμό, μάλλον οι του ιδιωτικού τομέα θα ήταν γενικά πιο καλοντυμένοι από του δημοσίου. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Δηλαδή,  μπαίνω στο σχολείο, που έχει να ανακαινιστεί από το 1950 (πρόσφατα πέρασαν ένα χέρι εμετικό λαχανί τις μισές τάξεις και έντονο λιλά τις άλλες μισές, αυτό ήταν η ανακαίνιση),  βλέπω δίπλα στην πόρτα του διευθυντή στα κουτιά τους κάτι υπολογιστές που είναι δωρεά και το σχολείο βαριέται μήνες τώρα να εγκαταστήσει, παραδίπλα κάτι βιβλιοθήκες που πρέπει να ανήκαν στον Καποδίστρια γεμάτες με ό,τι βιβλίο έχει δωρίσει ο καθένας φίρδην μίγδην, καμιά σαρανταριά παιδιά περιφέρονται στους διαδρόμους γιατί έχουν (πάλι) κενό για μυστηριώδης λόγους. Προσπερνάω τις τουαλέτες από όπου πάλι έχουν σπάσει την πόρτα, προσπερνάω το χημείο που λειτουργεί σαν αποθήκη και όπου ένας κουβάς στη γωνία είναι για ώρα ανάγκης όταν βρέχει, γιατί το ταβάνι στάζει. Φτάνω στην αίθουσα των καθηγητών, που η επίπλωση αποτελείται από 6-7 ό,τι να 'ναι γραφεία και 20 καρέκλες στοιβαγμένες κολλητά γύρω γύρω. Βλέπω την καθηγήτρια που έχει κενό να φορά καλοραμμένο ταγέρ, και σκέφτομαι "αχ τι ωραία, πολύ στυλ αυτό το σχολείο". Κάτι τέτοιο;

Ε δεν θα πεις ότι έχει στιλ αλλά τουλάχιστον ο καθηγητής θα δώσει την εντύπωση ότι μέσα σ αυτήν την κακομοιριά προσπαθει να μην παρασυρθεί κ βουλιάξει. νομίζω ότι πολλοί παρασύρονται από τη μιζέρια των κτιρίων κ θεωρούν ότι έτσι πρέπει να κυκλοφορούν κ εκείνοι. Ο άντρας μου πχ που έχει δουλέψει κ σ άλλους χωρους, το λέει: αν με θεωρούν τόσο άξιο εργαζόμενο που μετά βίας έχω ένα συρτάρι κ μοιράζομαι τον υπολογιστή με άλλους δέκα, θα δίνω στο ντύσιμο μου τη σημασία που ταιριάζει στον χώρο. εγω δν συμφωνώ μ αυτό. θεωρώ ότι έτσι υποβαθμίζουμε το επάγγελμά μας. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Δηλαδή,  μπαίνω στο σχολείο, που έχει να ανακαινιστεί από το 1950 (πρόσφατα πέρασαν ένα χέρι εμετικό λαχανί τις μισές τάξεις και έντονο λιλά τις άλλες μισές, αυτό ήταν η ανακαίνιση),  βλέπω δίπλα στην πόρτα του διευθυντή στα κουτιά τους κάτι υπολογιστές που είναι δωρεά και το σχολείο βαριέται μήνες τώρα να εγκαταστήσει, παραδίπλα κάτι βιβλιοθήκες που πρέπει να ανήκαν στον Καποδίστρια γεμάτες με ό,τι βιβλίο έχει δωρίσει ο καθένας φίρδην μίγδην, καμιά σαρανταριά παιδιά περιφέρονται στους διαδρόμους γιατί έχουν (πάλι) κενό για μυστηριώδης λόγους. Προσπερνάω τις τουαλέτες από όπου πάλι έχουν σπάσει την πόρτα, προσπερνάω το χημείο που λειτουργεί σαν αποθήκη και όπου ένας κουβάς στη γωνία είναι για ώρα ανάγκης όταν βρέχει, γιατί το ταβάνι στάζει. Φτάνω στην αίθουσα των καθηγητών, που η επίπλωση αποτελείται από 6-7 ό,τι να 'ναι γραφεία και 20 καρέκλες στοιβαγμένες κολλητά γύρω γύρω. Βλέπω την καθηγήτρια που έχει κενό να φορά καλοραμμένο ταγέρ, και σκέφτομαι "αχ τι ωραία, πολύ στυλ αυτό το σχολείο". Κάτι τέτοιο;

Μα ακριβώς όμως! Κλαίω με την περιγραφή αλλά και με τα χάλια του σχολείου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , love kids είπε:

Μα ακριβώς όμως! Κλαίω με την περιγραφή αλλά και με τα χάλια του σχολείου.

 

Δυστυχώς ούτε καν υπερβάλλω η κακομοίρα, όντως το σχολείο της περιοχής σας περιγράφω. Το μόνο καινούριο είναι το γήπεδο του μπάσκετ (εννοώ εξωτερικό, καινούριο δάπεδο  στην αυλή και 2 μπασκέτες). Τα υπόλοιπα, για κλάματα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ε δεν θα πεις ότι έχει στιλ αλλά τουλάχιστον ο καθηγητής θα δώσει την εντύπωση ότι μέσα σ αυτήν την κακομοιριά προσπαθει να μην παρασυρθεί κ βουλιάξει. νομίζω ότι πολλοί παρασύρονται από τη μιζέρια των κτιρίων κ θεωρούν ότι έτσι πρέπει να κυκλοφορούν κ εκείνοι. Ο άντρας μου πχ που έχει δουλέψει κ σ άλλους χωρους, το λέει: αν με θεωρούν τόσο άξιο εργαζόμενο που μετά βίας έχω ένα συρτάρι κ μοιράζομαι τον υπολογιστή με άλλους δέκα, θα δίνω στο ντύσιμο μου τη σημασία που ταιριάζει στον χώρο. εγω δν συμφωνώ μ αυτό. θεωρώ ότι έτσι υποβαθμίζουμε το επάγγελμά μας. 

Συγγνώμη, θα δώσει με το ταγιέρ την εντύπωση ότι προσπαθεί να μην παρασυρθεί και να μη βουλιάξει; :mrgreen:

Για να το πω απλά, καθόλου δε με νοιάζει πώς ντύνονται οι εκπαιδευτικοί εκτός φυσικά ακραίων περιπτώσεων. Η καθηγήτρια που ανέφερα πριν με το μακό ήταν στο σχολείο της σχεδόν η μοναδική που πέρσι που δεν ήταν υποχρεωτική η τηλεκπαίδευση έκανε ασύγχρονη αλλά και σύγχρονη τηλεκπαίδευση. Πολύ πιο κυριλέ ντυμένες συναδέλφισσές της εξαφανίστηκαν και αποφάσισαν να διακοπάρουν και προφανώς οι γονείς τις έκραξαν. Αν τους άκουγα να λένε "δεν πειράζει, φοράνε ταγιέρ και προσπαθούν να μην παρασυρθούν και βουλιάξουν", αλήθεια σου λέω, θα έψαχνα πιστόλι. :mrgreen::-D:-P

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , love kids είπε:

Συγγνώμη, θα δώσει με το ταγιέρ την εντύπωση ότι προσπαθεί να μην παρασυρθεί και να μη βουλιάξει; :mrgreen:

Για να το πω απλά, καθόλου δε με νοιάζει πώς ντύνονται οι εκπαιδευτικοί εκτός φυσικά ακραίων περιπτώσεων. Η καθηγήτρια που ανέφερα πριν με το μακό ήταν στο σχολείο της σχεδόν η μοναδική που πέρσι που δεν ήταν υποχρεωτική η τηλεκπαίδευση έκανε ασύγχρονη αλλά και σύγχρονη τηλεκπαίδευση. Πολύ πιο κυριλέ ντυμένες συναδέλφισσές της εξαφανίστηκαν και αποφάσισαν να διακοπάρουν και προφανώς οι γονείς τις έκραξαν. Αν τους άκουγα να λένε "δεν πειράζει, φοράνε ταγιέρ και προσπαθούν να μην παρασυρθούν και βουλιάξουν", αλήθεια σου λέω, θα έψαχνα πιστόλι. :mrgreen::-D:-P

Ενταξει κόλλησες κ εσυ στο ταγέρ! εμένα το πρόχειρο ή αθλητικό  ντύσιμο στο σχολείο μου φαίνεται ο ορισμός του μίζερου βαριεστημένου δημοσίου υπαλλήλου που η μόνη του δουλειά είναι να βάζει σφραγίδες σε εγγραφα σε ένα αραχνιασμένοι δωμάτιο. εντωμεταξύ αν είχαμε εξεταστική φέτος,  όντως αύριο θα βάζαμε σφραγίδες στις κόλλες αναφοράς σε ένα κακοφωτισμένο γραφείο με επιπλα από άθλια μελαμίνη… :P

πρίν από 34 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Ο δικηγόρος ντύνεται ουδέτερα και συντηρητικά γιατί θέλει φαντάζομαι να μην προκαλούν εντύπωση τα ρούχα του στον δικαστή και χάσει από προκαταλήψεις.

Ο υπάλληλος τραπέζης, λογικά είναι ένας ταλαίπωρος άνθρωπος που άλλο σπούδασε, άλλα όνειρα είχε και περιμένοντας χρόνια κάτι καλύτερο, δέχτηκε τη μόνη άσχετη θέση που του δώσαν, και αν του πουν να φορά και κόκκινη μύτη, θα το κανει γιατί κουράστηκε να ελπίζει σε κάτι καλύτερο; Δεν ξέρω, μπορεί κάποιοι να το επιλέγουν, δύο παλιές συμμαθήτριες έχω που εργάζονται σαν ταμίες, η μία φιλόλογος που απελπίστηκε, η άλλη ακόμη χειρότερα, θεατρολόγος που αναρρωτιέται τι σκεφτόταν όταν πήγε να σπουδάσει σε αυτή τη σχολή.

ο  διαγωνισμός της εθνικής ήταν περιζήτητος πάντως στη σχολή νας. κάποιοι φιλόλογοι που ξέρω πάντως καθολου δεν έχουν μετανιώσει ο ο ένας μάλιστα λάτρευε την επιστήμη κ έχει πλουσιότατη βιβλιοθήκη. από ένα σημείο κ μετά δεν ήταν απλώς ταμίας όμως. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...