Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αθήνα ή επαρχιακή πόλη


Recommended Posts

πρίν από 2 λεπτά , Fenia27 είπε:

 

Οι πολεις εχουν μεγαλυτερη αγορα εργασιας οπως επισης και μεγαλυτερο ανταγωνισμο. Οπως βεβαια και στην επαρχια λιγοτερη ζητηση μεν αλλα βλεπεις και πολλες επιχειρησεις να ευημερουν κτλ.

 

Η "εξελιξη" παντως ειναι κατι παλι εντελως υποκειμενικο. Τι εννοεις εξελιξη ειδικα στην ηλικια των 8-10 ετων? Θελανε μια μεγαλυτερη ακαδημια σε καποιο αθλημα? εξελιχθηκαν δηλαδη πως? Πηγαν σε ιδιωτικο σχολειο και ανοιξαν πορτες?    Εξελιξη μπορεις να εχεις και στην επαρχια και σε μικρες πολεις. Και στον τομεα της εργασιας αλλα και σε προσωπικο επιπεδο. Πραγματικα ειμαι περιεργη να δω τι εννοεις με αυτην την "εξελιξη" που ενα παιδι δημοτικου εχει στην πολη και στερειτε στην επαρχια...

Ότι πηγαν σε φροντιστήρια κ έμαθαν γλώσσες,  υπολογιστές, είχαν στο σχολείο συμμαθητές που ήθελαν να σπουδάσουν κλπ. Βέβαια ήταν από  μικρά μέρη κυρίως μικρά νησιά. Δεν λέω ότι έφυγε ένα παιδί από το Ρέθυμνο για την Αθήνα και άλλαξε η ζωή του, μάλλον θα έβριζε μέρα νύχτα που πήγε στην ασχήμια. 

Πάντως ότι σε επαρχιακές πόλεις, ακόμα κ κωμοπόλεις, ένας που έχει σπουδάσει μπορεί να βρει πιο εύκολα δουλειά στο αντικείμενό του, ισχύει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ότι πηγαν σε φροντιστήρια κ έμαθαν γλώσσες,  υπολογιστές, είχαν στο σχολείο συμμαθητές που ήθελαν να σπουδάσουν κλπ. Βέβαια ήταν από  μικρά μέρη κυρίως μικρά νησιά. Δεν λέω ότι έφυγε ένα παιδί από το Ρέθυμνο για την Αθήνα και άλλαξε η ζωή του, μάλλον θα έβριζε μέρα νύχτα που πήγε στην ασχήμια. 

Πάντως ότι σε επαρχιακές πόλεις, ακόμα κ κωμοπόλεις, ένας που έχει σπουδάσει μπορεί να βρει πιο εύκολα δουλειά στο αντικείμενό του, ισχύει. 

 

Δεν ξερω ποια ειναι η κατασταση σε μικρα νησια ωστε να μην εχεις φροντηστηρια κτλ. Αποτελουν παντως την εξαιρεση νομιζω και οχι τον κανονα. Σιγουρα η ζωη σε μερη με ελαχιστες οικογενειες και παιδια ειναι πολυ διαφορετικη με αλλες δυσκολιες πρακτικες πανω απο ολα.

 

Και παλι δεν αλλαζει τα αρνητικα ουτε κανει την μονη επιλογη την μετακομιση σε μια πολη οπως η Αθηνα. Φανταζομουνα δηλαδη οτι θα πεις κατι πιο εντυπωσιακο για την εξελιξη που σου προσφερει η μεγαλουπολη απο το "αλλαξε η ζωη των παιδιων γιατι μαθανε αγγλικα /γερμανικα" 

 

Τωρα οι παρεες ειναι μια μεγαλη επιρροη. Μεγαλυτερη απο την επιρροη των γονιων και οσα εμμεσα και αμεσα περνανε στο παιδι απο την μερα που γεννιεται δεν ειναι. 

 

Δηλαδη το οτι αλλαζει η ζωη ενος παιδιου επειδη ο συμμαθητης ο Γιωργακης και η Μαρια θελουν η οχι να σπουδασουν, και καταληγει και εκεινο να σπουδαζει η οχι αναλογα με το τι θελουν οι συμμαθητες...τι να πω δεν νομιζω οτι στεκει...Αλλα ενταξει ο καθε ανθρωπος μεγαλωνει και επιρεαζεται διαφορετικα, μπορει οντως και αυτες οι μικρες αλλαγς στην ζωη των φιλων σου να φερανε οντως μια μεγαλη αλλαγη στην εξελιξη της ζωης τους...

 

Εσυ θα εφευγες αυριο να μεινεις στην Αθηνα για το παιδι σου ? θα εβλεπες δηλαδη οφελος σε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ότι πηγαν σε φροντιστήρια κ έμαθαν γλώσσες,  υπολογιστές, είχαν στο σχολείο συμμαθητές που ήθελαν να σπουδάσουν κλπ. Βέβαια ήταν από  μικρά μέρη κυρίως μικρά νησιά. Δεν λέω ότι έφυγε ένα παιδί από το Ρέθυμνο για την Αθήνα και άλλαξε η ζωή του, μάλλον θα έβριζε μέρα νύχτα που πήγε στην ασχήμια. 

Πάντως ότι σε επαρχιακές πόλεις, ακόμα κ κωμοπόλεις, ένας που έχει σπουδάσει μπορεί να βρει πιο εύκολα δουλειά στο αντικείμενό του, ισχύει. 

Εντάξει αν ήταν από πολύ μικρά μέρη, ιδιαίτερα νησιά χωρίς καλά καλά σχολείο λογικό είναι. Αλλά η επαρχία κατά κύριο λόγο έχει κ φροντιστήρια κ ξένες γλώσσες κ δραστηριότητες. Μπορεί να μην έχει την πληθώρα της Αθήνας αλλά φτάνουν για να μπορέσει να μορφωθεί κ να σπουδάσει!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Fenia27 είπε:

 

Δεν ξερω ποια ειναι η κατασταση σε μικρα νησια ωστε να μην εχεις φροντηστηρια κτλ. Αποτελουν παντως την εξαιρεση νομιζω και οχι τον κανονα. Σιγουρα η ζωη σε μερη με ελαχιστες οικογενειες και παιδια ειναι πολυ διαφορετικη με αλλες δυσκολιες πρακτικες πανω απο ολα.

 

Και παλι δεν αλλαζει τα αρνητικα ουτε κανει την μονη επιλογη την μετακομιση σε μια πολη οπως η Αθηνα. Φανταζομουνα δηλαδη οτι θα πεις κατι πιο εντυπωσιακο για την εξελιξη που σου προσφερει η μεγαλουπολη απο το "αλλαξε η ζωη των παιδιων γιατι μαθανε αγγλικα /γερμανικα" 

 

Τωρα οι παρεες ειναι μια μεγαλη επιρροη. Μεγαλυτερη απο την επιρροη των γονιων και οσα εμμεσα και αμεσα περνανε στο παιδι απο την μερα που γεννιεται δεν ειναι. 

 

Δηλαδη το οτι αλλαζει η ζωη ενος παιδιου επειδη ο συμμαθητης ο Γιωργακης και η Μαρια θελουν η οχι να σπουδασουν, και καταληγει και εκεινο να σπουδαζει η οχι αναλογα με το τι θελουν οι συμμαθητες...τι να πω δεν νομιζω οτι στεκει...Αλλα ενταξει ο καθε ανθρωπος μεγαλωνει και επιρεαζεται διαφορετικα, μπορει οντως και αυτες οι μικρες αλλαγς στην ζωη των φιλων σου να φερανε οντως μια μεγαλη αλλαγη στην εξελιξη της ζωης τους...

 

Εσυ θα εφευγες αυριο να μεινεις στην Αθηνα για το παιδι σου ? θα εβλεπες δηλαδη οφελος σε αυτο?

Δυστυχώς υπάρχουν και μέρη, όπως ορεινά χωριά, όπου δεν υπάρχουν φροντιστήρια, κέντρα ξένων γλωσσών, σχολές χορού κλπ. σε απόσταση που να μπορεί μια οικογένεια να διανύσει ώστε να στείλει τα παιδιά της. Έχω παράδειγμα οικογένειας που το παιδί τους ήθελε ξένες γλώσσες και αθλήματα αλλά στον τόπο που έμεναν δεν υπήρχε τίποτα. Πήραν την απόφαση να έρθουν Αθήνα μιας κι εδώ υπήρχαν επιχειρήσεις συγγενών όπου θα μπορούσαν να εργαστούν και κυριολεκτικά το παιδί έχει ανθίσει κι έχει βρει ένα σωρό ενδιαφέροντα. Σαφώς κι αυτό θα γινόταν και στην κοντινή τους πόλη απλά επέλεξαν την Αθήνα, διότι εδώ βρήκαν εύκολα δουλειά. Για μένα που είναι σημαντικό να έχει το παιδί ερεθίσματα, αυτό αποτελεί κριτήριο στην επιλογή τόπου διαβίωσης. Αλλά αν δε θέλεις π.χ. ένα ιδιωτικό σχολείο με συγκεκριμένο προφίλ κλπ., μια χαρά βρίσκεις τα υπόλοιπα και στην επαρχία.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Fenia27 είπε:

Εσυ θα εφευγες αυριο να μεινεις στην Αθηνα για το παιδι σου ? θα εβλεπες δηλαδη οφελος σε αυτο?

δεν θα έφευγα αλλά θα σου πω το γιατί. στην Αθήνα δεν θα παίρναμε επίδομα νησιωτικοτητας άρα θα είχαμε μικρότερο εισόδημα, πάλι δεν θα είχαμε ιδιόκτητο σπίτι κ τα ενοίκια θα ήταν πολύ ακριβότερα, λόγω αποστάσεων θα είχαμε περισσότερες μετακινήσεις άρα έξοδα αυτοκινήτου, μπορεί να μην είχαμε οργανική θέση άρα ανασφάλεια κάθε χρόνο κ μετακινήσεις σε πολλά σχολεία, επομένως λόγω μεγαλύτερων εξόδων κ μικρότερου εισοδήματος δεν θα απολαμβάναμε αυτά που προσφέρει η Αθήνα, κ γενικα δεν θα διατηρούσαμε αυτό το επίπεδο ζωής. Εδώ μπορεί το παιδί να κάνει οτιδήποτε από ποδόσφαιρο μέχρι ιστιοπλοΐα αρκετά οικονομικά κ κυρίως όλα δίπλα μας, μόνο γθα βρέφη κ μικρά νήπια δεν έχει δραστηριότητες. Επομένως δεν θα μας ωφελούσε σε κάτι. όμως δεν είναι συνειδητή επιλογή εκ μέρους μου, είναι απλώς αποδοχή κ ζύγισμα των συνθηκών. κατά τ αλλά σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι το παιδί μου μεγαλώνει καλύτερα ή είναι πιο χαρούμενο από τα παιδιά της Αθήνας. ούτε θεωρώ γενικα την επαρχία ωραίο μέρος. ενταξει εχεις τη φυσική ομορφιά κ οι άνθρωποι δεν είναι μες στο τρέξιμο κ τα νεύρα κάθε μέρα στο δρόμο. όμως πίσω από τα χαμόγελα υπάρχει ξενοφοβία κ ρατσισμός προς τους ξένους, πάρε-δώσε κ συμφέροντα, ωφελιμιστικές σχέσεις, συγκάλυψη προβλημάτων κ σκανδάλων, εκλογές με πελατειακά κριτήρια κ όχι για να βελτιωθεί ο τόπος, υποκριτικές σχέσεις, κουτσομπολιο, τοπικισμοσ, νομίζουν ότι είναι το κέντρο του κόσμου κ πολλά άλλα. δεν βρίσκω κάτι το τόσο άγιο για να επιλέγει κάποιος να μεγαλώσει το παιδί του σε τετοια μερη, όπου προφανώς αυτή η νοοτροπία ποτίζει κ διαβρώνει τους πάντες αφού κ οι νέοι που έχουν φύγει για λίγο, έχουν γυρίσει αλλά μερη ή κ άλλες χώρες, γυρίζουν στα ίδια κ δεν κάνουν κάτι για να τα αλλάξουν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Έσπερος είπε:

όμως πίσω από τα χαμόγελα υπάρχει ξενοφοβία κ ρατσισμός προς τους ξένους, πάρε-δώσε κ συμφέροντα, ωφελιμιστικές σχέσεις, συγκάλυψη προβλημάτων κ σκανδάλων, εκλογές με πελατειακά κριτήρια κ όχι για να βελτιωθεί ο τόπος, υποκριτικές σχέσεις, κουτσομπολιο, τοπικισμοσ, νομίζουν ότι είναι το κέντρο του κόσμου κ πολλά άλλα. δεν βρίσκω κάτι το τόσο άγιο για να επιλέγει κάποιος να μεγαλώσει το παιδί του σε τετοια μερη, όπου προφανώς αυτή η νοοτροπία ποτίζει κ διαβρώνει τους πάντες αφού κ οι νέοι που έχουν φύγει για λίγο, έχουν γυρίσει αλλά μερη ή κ άλλες χώρες, γυρίζουν στα ίδια κ δεν κάνουν κάτι για να τα αλλάξουν. 

 

Σε αυτο το κομματι διαφωνω. μπορεις να βρεις παντου τετοιου ειδους ανθρωπους και καταστασεις απο το μαρουσι μεχρι την κατω ραχουλα αλλα συγκεκριμενα για την επαρχια εναι κατι που λεγοταν πριν απο 30 χρονια αλλα πλεον το ακουω λιγο "κλισε". Τι να πω μαλλον εξαρταται που μενει κανεις και για πιο μερος μιλαει...Δεν εχω δηλαδη την εικονα αυτη απο την επαρχια στην οποια μεγαλωσα. Υπαρχουν παντου οι "βαλτωμενοι" ανθρωποι ειτε μιλαμε για το καφενειο στο χωριο ειτε για την καφετερια στην πολη, και παντου θα βρεις και μεσα στην περιβοητη πρωτευουσα ρατσιστες και ξενοφοβικους...

 

Εγω στην θεση σου σε συνεχεια και με το θεμα που δεν ταιριαζεις και δεν εχεις κοινο με ανθρωπους εκτος επαγγελματος, θα σκεφτομουν "τι μπορει να εχει μπει λαθος στο μυαλο μου για να βλεπω και να κρινω με τοσο αυστηροτητα ενα συνολο ανθρωπων, σε ενα μερος στο οποιο ζω...το οποιο θα ποτισει και θα διαβρωσει οτι υπαρχει τριγυρω μαζι με το παιδι μου?ειναι στραβος ο γυαλος η στραβα αρμενιζουμε?"

 

Γενικα το περιγραφεις (υποθετω το μερος που ζεις) σαν ταινια τρομου. Και το ζητημα δνε ειναι γιατι μενεις εκει που μεινεις που προφανως οι λογοι δεν ειναι μονο η επιλογη αλλα ολα και αυτα που περιεγραψες...η ερωτηση μου ειναι οτι υποθετικα μιλωντας, αν δεν ειχες το οικονομικο θεμα με τα επιδοματα, την οργανικη κτλ και δεν σε "κρατουσε" κατι στο νησι...τι θα επελεγες για το παιδι και την οικογενεια σου ? θα πηγαινες στην Αθηνα?

 

απο εκει και περα, οπως βλεπει κανεις τα πραγματα, σεβαστο και δεν δεν αφορα και κανεναν αλλον 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Fenia27 είπε:

 

Σε αυτο το κομματι διαφωνω. μπορεις να βρεις παντου τετοιου ειδους ανθρωπους και καταστασεις απο το μαρουσι μεχρι την κατω ραχουλα αλλα συγκεκριμενα για την επαρχια εναι κατι που λεγοταν πριν απο 30 χρονια αλλα πλεον το ακουω λιγο "κλισε". Τι να πω μαλλον εξαρταται που μενει κανεις και για πιο μερος μιλαει...Δεν εχω δηλαδη την εικονα αυτη απο την επαρχια στην οποια μεγαλωσα. Υπαρχουν παντου οι "βαλτωμενοι" ανθρωποι ειτε μιλαμε για το καφενειο στο χωριο ειτε για την καφετερια στην πολη, και παντου θα βρεις και μεσα στην περιβοητη πρωτευουσα ρατσιστες και ξενοφοβικους...

 

Εγω στην θεση σου σε συνεχεια και με το θεμα που δεν ταιριαζεις και δεν εχεις κοινο με ανθρωπους εκτος επαγγελματος, θα σκεφτομουν "τι μπορει να εχει μπει λαθος στο μυαλο μου για να βλεπω και να κρινω με τοσο αυστηροτητα ενα συνολο ανθρωπων, σε ενα μερος στο οποιο ζω...το οποιο θα ποτισει και θα διαβρωσει οτι υπαρχει τριγυρω μαζι με το παιδι μου?ειναι στραβος ο γυαλος η στραβα αρμενιζουμε?"

 

Γενικα το περιγραφεις (υποθετω το μερος που ζεις) σαν ταινια τρομου. Και το ζητημα δνε ειναι γιατι μενεις εκει που μεινεις που προφανως οι λογοι δεν ειναι μονο η επιλογη αλλα ολα και αυτα που περιεγραψες...η ερωτηση μου ειναι οτι υποθετικα μιλωντας, αν δεν ειχες το οικονομικο θεμα με τα επιδοματα, την οργανικη κτλ και δεν σε "κρατουσε" κατι στο νησι...τι θα επελεγες για το παιδι και την οικογενεια σου ? θα πηγαινες στην Αθηνα?

 

απο εκει και περα, οπως βλεπει κανεις τα πραγματα, σεβαστο και δεν δεν αφορα και κανεναν αλλον 

Και για εμένα έτσι ακριβώς όπως τα περιγράφει είναι η επαρχία . Κι εγώ δεν τα διέκρινα όταν ήμουν μικρότερη τώρα όμως το έχω διαπιστώσει και έχω ζήσει σε διάφορα μέρη της Ελλάδας αλλά και στην Αθήνα.. όχι ότι γλιτώνεις από αυτά στην πρωτεύουσα, στην Ελλάδα ζούμε άλλωστε, αλλά δεν είναι τόσο έντονα. Φέτος δούλεψα στη συμπρωτεύουσα και βρήκα την υγειά μου. Και δε μου έλειπε τίποτα ήμουν σε προάστιο και είχαμε και τα πάρκα μας και την ησυχία μας, αλλά και τους γιατρούς μας, την κίνηση, τη ζωντάνια της μεγαλούπολης. Μακάρι να ζούσε και η μητέρα μου εκεί να μετακομίζαμε μόνιμα. 

 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , jellyfishch είπε:

Και για εμένα έτσι ακριβώς όπως τα περιγράφει είναι η επαρχία . Κι εγώ δεν τα διέκρινα όταν ήμουν μικρότερη τώρα όμως το έχω διαπιστώσει και έχω ζήσει σε διάφορα μέρη της Ελλάδας αλλά και στην Αθήνα.. όχι ότι γλιτώνεις από αυτά στην πρωτεύουσα, στην Ελλάδα ζούμε άλλωστε, αλλά δεν είναι τόσο έντονα. Φέτος δούλεψα στη συμπρωτεύουσα και βρήκα την υγειά μου. Και δε μου έλειπε τίποτα ήμουν σε προάστιο και είχαμε και τα πάρκα μας και την ησυχία μας, αλλά και τους γιατρούς μας, την κίνηση, τη ζωντάνια της μεγαλούπολης. Μακάρι να ζούσε και η μητέρα μου εκεί να μετακομίζαμε μόνιμα. 

 

Συμφωνώ. Η επαρχία σε γενικές γραμμές είναι έτσι, σύμφωνα και με τις δικές μου εμπειρίες. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Fenia27 είπε:

 

Σε αυτο το κομματι διαφωνω. μπορεις να βρεις παντου τετοιου ειδους ανθρωπους και καταστασεις απο το μαρουσι μεχρι την κατω ραχουλα αλλα συγκεκριμενα για την επαρχια εναι κατι που λεγοταν πριν απο 30 χρονια αλλα πλεον το ακουω λιγο "κλισε". Τι να πω μαλλον εξαρταται που μενει κανεις και για πιο μερος μιλαει...Δεν εχω δηλαδη την εικονα αυτη απο την επαρχια στην οποια μεγαλωσα. Υπαρχουν παντου οι "βαλτωμενοι" ανθρωποι ειτε μιλαμε για το καφενειο στο χωριο ειτε για την καφετερια στην πολη, και παντου θα βρεις και μεσα στην περιβοητη πρωτευουσα ρατσιστες και ξενοφοβικους...

 

Εγω στην θεση σου σε συνεχεια και με το θεμα που δεν ταιριαζεις και δεν εχεις κοινο με ανθρωπους εκτος επαγγελματος, θα σκεφτομουν "τι μπορει να εχει μπει λαθος στο μυαλο μου για να βλεπω και να κρινω με τοσο αυστηροτητα ενα συνολο ανθρωπων, σε ενα μερος στο οποιο ζω...το οποιο θα ποτισει και θα διαβρωσει οτι υπαρχει τριγυρω μαζι με το παιδι μου?ειναι στραβος ο γυαλος η στραβα αρμενιζουμε?"

 

Γενικα το περιγραφεις (υποθετω το μερος που ζεις) σαν ταινια τρομου. Και το ζητημα δνε ειναι γιατι μενεις εκει που μεινεις που προφανως οι λογοι δεν ειναι μονο η επιλογη αλλα ολα και αυτα που περιεγραψες...η ερωτηση μου ειναι οτι υποθετικα μιλωντας, αν δεν ειχες το οικονομικο θεμα με τα επιδοματα, την οργανικη κτλ και δεν σε "κρατουσε" κατι στο νησι...τι θα επελεγες για το παιδι και την οικογενεια σου ? θα πηγαινες στην Αθηνα?

 

απο εκει και περα, οπως βλεπει κανεις τα πραγματα, σεβαστο και δεν δεν αφορα και κανεναν αλλον 

Μένω σε κοσμοπολίτικο νησί με πολύ τουρισμό, πολλά σπίτια που φτιάχνουν ή αγοράζουν ξένοι (εννοώ κανονικοί ξένοι από άλλες χώρες), με αρκετά υψηλό μορφωτικό επίπεδο των κατοίκων κ πολύ νεανικό πληθυσμό κ αρκετές υποδομές επιπέδου επαρχιακής πόλης (όχι πρωτεύουσας νόμου) πλην της υγείας. Όμως όλα αυτά που σου περιγράφω, τα έχουν. Ρατσιστές εννοώ απέναντι σε όποιον δεν είναι από το μέρος, όχι απέναντι στους ξένους. Οι ξένοι εκτος από τουριστεσ, είναι πολύ χρήσιμοι για να χτίζουν τα ξενοδοχεία κ να καθαρίζουν τα σπίτια τους, δεν μπορούν χωρίς αυτούς. Τα παιδιά κάνουν περισσότερη φασαρία στους ξένους καθηγητές κ αν γονιός κάνει θέμα θα το κάνει κυρίως σε ξένο καθηγητη κ σχεδον ποτέ σε ντόπιο ή πολλά χρόνια κάτοικο όπως εγω. Οι επαγγελματικές συναλλαγές γίνονται με κριτήριο συγγενείς, συμπάθειες ή άλλες εξαρτήσεις. οικογενειακά θέματα των μαθητών που αφορούν το σχολείο κ πρέπει να τα ξέρει ο καθηγητής, τα κρύβουν από τους μη ντόπιους, προκλητικά μπροστά σου τα λενε ψιθυριστά. αν συμβεί κάτι η πρώτη αντίδραση είναι να κουκουλωσουμε. αν έχουμε θέμα με τον δήμο μπορεί να μην τσακωθούμε γιατί είναι εκεί κάποιος γνωστός με τον οποίο έχουμε άλλες συναλλαγές. αλλά λενε μπροστά σου κ άλλα πίσω σου. Δεν λέω ότι δεν γίνονται άλλου αυτά, απλώς στην ανωνυμία της Αθήνας μπορείς να απέχεις από τέτοιες καταστάσεις. 

 

αν υπήρχε περίπτωση να φύγω κ να ζω με άνεση στην Αθήνα, δεν θα είχα παντρευτεί εδώ. τόσο απλα. ομωσ αν άλλαζαν ξαφνικά οι συνθήκες αύριο ή σε πέντε χρόνια, φοβάμαι ότιέχοντας συνηθίσει εδώ την άνεση του χρόνου κ αφού με τους παλιούς μου φίλους έχουμε διαφορετικούς δρόμους θα έπρεπε να φτιάξουμε νέο κυκλο αφήνοντας τον εδώ, συν το ότι ένα παιδί που έχει πάει σχολείο κ έχει φιλουσ κ εξ ανάγκης θεωρεί ότι αυτός είναι ο τόπος του μπορεί να μην θέλει να φύγει, μάλλον δεν θα έκανα το μεγάλο βήμα. Εξάλλου δεν περνάω άσχημα εδώ. Απλώς δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή κ δεν το εξωραΐζω. κ ο άντρας μ που δν θα έφευγε εύκολα από εδώ, τις βλέπει τις παθογένειες απλώς θεωρεί ότι δεν τον επηρεάζουν τόσο στην καθημερινότητα κ την ποιότητα ζωής ώστε να φύγει, κ βρίσκει αλλά στραβά στη νοοτροπία της Αθήνας ιδίως τα νεύρα, τα κορναρίσματα, τα βρισίδια στο δρόμο κλπ. 
 

Εγω προσωπικά το ότι κάτι είναι άνετο, βολικό κ ευχάριστο, όπως είναι εν προκειμενω η ζωή για εμάς εδώ, δεν το περιβάλλω με ιδεολογία ότι είναι καλή επιλογή κ ωραίο περιβάλλον κ το παιδί μας εδώ είναι ευτυχισμένο κλπ. Είναι μια κατασταση που για μένα προέκυψε από ανάγκη κ όχι συνειδητά, δεν μου βγήκε σε κακό, αλλά τίποτα παραπάνω. Δεν πιστεύω ότι προσφέρει κάτι ιδιαίτερο στην ανατροφή του παιδιού μας. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

 

Εγω προσωπικά το ότι κάτι είναι άνετο, βολικό κ ευχάριστο, όπως είναι εν προκειμενω η ζωή για εμάς εδώ, δεν το περιβάλλω με ιδεολογία ότι είναι καλή επιλογή κ ωραίο περιβάλλον κ το παιδί μας εδώ είναι ευτυχισμένο κλπ. Είναι μια κατασταση που για μένα προέκυψε από ανάγκη κ όχι συνειδητά, δεν μου βγήκε σε κακό, αλλά τίποτα παραπάνω. Δεν πιστεύω ότι προσφέρει κάτι ιδιαίτερο στην ανατροφή του παιδιού μας. 

 

Μα αν κατάλαβα καλά, προσφέρει κάτι ιδιαίτερο με την έννοια της οικονομικής άνεσης της οικογένειας, που μεταφράζεται σε περισσότερες δραστηριότητες (ανέφερες κιόλας ότι είναι οικονομικές), και αργότερα θα μεταφραστεί σε περισσότερες επιλογές σε όποιο δρόμο επιλέξει, αφού θα μπορεί να υπάρχει περισσότερη στήριξη από πίσω. 

Αν έμενες στην Αθήνα θα είχες περισσότερα έξοδα, οπότε μπορεί να πήγαινε σε μουσεία, αλλά δεν θα μπορούσε να πάει και καράτε και ζωγραφική (τυχαία παραδείγματα). Αφήνω κατά μέρος την πρόσβαση στη θάλασσα, αφού απ' όσο καταλαβαίνω δεν το θεωρείς ιδιαίτερο πλεονέκτημα. (Προσωπικά το θεωρώ οξυγόνο, και θα προτιμούσα να μπορεί να πάει ιστιοπλοΐα, σπορ πολύ πιο ακριβό εδώ που μένω, από το να μπορεί να βγει το Σάββατο στα Village.)

Τέλος πάντων, σίγουρα τα παιδικά μας χρόνια καθορίζουν τις αντιλήψεις μας, οπότε δεν προσπαθώ να σε πείσω. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Ilaeira είπε:

 

Μα αν κατάλαβα καλά, προσφέρει κάτι ιδιαίτερο με την έννοια της οικονομικής άνεσης της οικογένειας, που μεταφράζεται σε περισσότερες δραστηριότητες (ανέφερες κιόλας ότι είναι οικονομικές), και αργότερα θα μεταφραστεί σε περισσότερες επιλογές σε όποιο δρόμο επιλέξει, αφού θα μπορεί να υπάρχει περισσότερη στήριξη από πίσω. 

Αν έμενες στην Αθήνα θα είχες περισσότερα έξοδα, οπότε μπορεί να πήγαινε σε μουσεία, αλλά δεν θα μπορούσε να πάει και καράτε και ζωγραφική (τυχαία παραδείγματα). Αφήνω κατά μέρος την πρόσβαση στη θάλασσα, αφού απ' όσο καταλαβαίνω δεν το θεωρείς ιδιαίτερο πλεονέκτημα. (Προσωπικά το θεωρώ οξυγόνο, και θα προτιμούσα να μπορεί να πάει ιστιοπλοΐα, σπορ πολύ πιο ακριβό εδώ που μένω, από το να μπορεί να βγει το Σάββατο στα Village.)

Τέλος πάντων, σίγουρα τα παιδικά μας χρόνια καθορίζουν τις αντιλήψεις μας, οπότε δεν προσπαθώ να σε πείσω. :)

τη θάλασσα τη λατρεύω, σε επαρχιακή πόλη ακόμα κ πρωτεύουσα νομού που δεν θα έβλεπα θάλασσα δεν θα εμενα. Ακόμα κ στο νησί χωρίς θεα στη θάλασσα δεν θα εμενα. 

 

καταλαβεινω πώς το λες,δεν εχεις άδικο, αυτά όμως δεν είναι πλεονεκτήματα της επαρχίας, είναι απλώς το βολεύει με βαση τις συνθήκες ζωής μας κ εξάλλου είναι δραστηριότητες παιδιών της πόλης. κατά τ αλλά από τα κλασικα πλεονεκτήματα της επαρχίας όπως η ησυχία, η φύση κ η περίφημη ανεμελιά, δεν θεωρώ ότι είναι κάτι τόσο συγκλονιστικό που στερούνται τα παιδιά της πόλης κ θα έπρεπε να νιώθω τυχερή κ προνομιούχα  που τα απολαμβάνουμε. τις κότες κ τα λουλούδια κ τους αγρούς κ τα κατσίκια εγω τα βλέπω απλώς σαν κάτι για να εμπλουτίζουμε τις βόλτες ελλείψει άλλων δραστηριοτήτων κ σαν πρόσθετες εγκυκλοπαιδικές γνώσεις όπως τα παιδιά της Αθήνας ξέρουν τα ζώα του Αττικού παρκου, όχι σαν κάτι ανεπανάληπτο που στερείται το παιδί της Αθήνας. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 27/5/2021 at 11:28 ΜΜ, Έσπερος είπε:

@Fenia27 τα ίδια επιχειρήματα λέει ο άντρας μου. εγω ένα δεν κατακαβαιμω. 4 εκατ. ζουν στην Αθήνα. Είναι τόσο δυστυχισμένοι; ή είναι βλάκες; δεν το λέω ειρωνικά, απλώς αναρωτιέμαι. 

 

Κωμικη παρένθεση. όταν παντρευτήκαμε αλλά ιδίως όταν κάναμε παιδί η μαμα μιυ ρωτούσε ποτέ θα πηγαίναμε σε κανονιοο σπίτι μέσα στη χώρε τιυ νησιού. κανονιοο σπίτι = διαμέρισμα. γιατί ας πούμε να είσαι στις παρυφές της «αστικής» ζώνης πάνω στη θάλασσα με κήπο σε παραδοσιακό νησιωτικό σπίτι σε παραδοσιακή γειτονιά χωρίς αυτοκίνητα κλπ, δεν είναι κανονική ζωή κατάλληλη για οικογένεια με μικρό παιδί! 

καποιοι μενουν κ αναγκαστικα,εκει ειναι η δουλεια τους

αλλα δ ειναι κ απαραιτητο να ειναι δυστυχισμενοι.υπαρχουν ανθρωποι που θελουν κοσμο,κινηση,γρηγορους ρυθμους.κ ειμαι κ εγω ετσι

προσωπικα γεννηθηκα επαρχια(οχι χωριο,μια πολη αλλα οχι μεγαλη),εκει μεγαλωσα,σπουδασα θεσ/νικη(που δ θα ηθελα να μενω με παιδια),κ εζησα κ αθηνα.στην αθηνα θα εκανα οικογενεια,δ εμενα παγκρατι πχ ομως,αλλα γυρισαμε επαρχια κυριως λογω οικονομικων.σε αλλη διπλανη πολη

επειδη η μαμα σου θεωρει τα διαμερισματα μονο κανονικα σπιτια,δ ειναι κ θεσφατο αυτο.ξερω παρα πολυ κοσμο που εχει την τελειως αντιθετη αποψη

@Νεκταρινακιοποτε ευχομαι ολα να πανε καλα στο νεο ξεκινημα σας.ειναι πιο ανετα οικονομικα η επαρχια,πιο ηρεμη για παιδια.σημαντικο που θα ειστε κοντα στους δικους σας.κ κυριως που ειστε οκ με την δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...