Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δώρο για γάμο


love kids

Recommended Posts

1 ώρα πρίν, diane2020 είπε:

 

Γιατί καλέ με τα λεφτά που θα τους δώσεις τα αγοράσουν κάτι που θέλουν και Θα θυμούνται ότι εσύ τους το πήρες. Δεν ξέρω εμένα όσα Δώρα μου έφεραν προσωπικά δεν θυμάμαι ποιος και τι τα χω σημειωμένα σε ένα χαρτί έτσι για το τυπικό του θέματος αλλά σίγουρα θυμάμαι ποιος μου έδωσε λεφτά και ποσα :D

 Ξέρεις πόσα κρύσταλλα βάζα κατσαρολικά έχω ακόμα μέσα σε κούτες? Αφού Λυπάμαι να τα δώσω γιατί είναι κάποια γνωστών εταιρειών και τα κρατάω τώρα γιατί τα κρατάω Δεν ξέρω μάλλον προίκα για τις κόρες μου? ?? Ναι 

Άμα δεν μου τα φέρουν στο κεφάλι γιατί και αυτές λεφτά θα θέλουν χαχαχα

 

Ε ναι αλλά αν αγοράσεις πράγματα συνήθως δεν το συνδυάζεις ακριβώς "το τάδε ποσό από τον τάδε πάει στο τάδε δωρο", απλα μοιράζεις το συνολικό ποσό σε διάφορα πράγματα οπότε δεν ξέρεις τι είναι από ποιον. Δεν είναι κακό φυσικά αυτό, μην παρεξηγηθω κιόλας, απλά το λέω επειδή είπες ότι θα θυμούνται ποιος τους το πήρε.

Εγώ πάντως θυμαμαι ποιος έφερε τι ενώ αντιθέτως δεν θυμάμαι τι ποσό έβαλε ο καθένας από όσους έβαλαν λεφτά.

Όσο για τα δώρα, δεν έχουμε τίποτα σε κούτες. Ο,τι δεν επρόκειτο να χρησιμοποιήσουμε το αλλάξαμε. Λίγα ήταν βέβαια, τα πιο πολλά που έφεραν έτυχε και ήταν και ωραία και χρήσιμα. Γενικά δεν νομίζω ότι είναι τόσα πολλά τα άχρηστα ή άσχημα δώρα, μόνο αν μένεις μαζί από πριν κ τα έχεις όλα όπως ειπώθηκε (εμείς δεν μέναμε). Ούτε αυτά που δεν αλλάζονται ήταν τόσο πολλά σε εμάς τουλάχιστον.

 

πρίν από 22 λεπτά , Ilaeira είπε:

Έγραψες τόσες φορές ότι το θεωρείς άσχημο και μη ρομαντικό, που πραγματικά θέλω να σου διευκρινίσω ότι υπάρχουν ζευγάρια που κάνουν τον γάμο τους χωρίς καμία βοήθεια από τους γονείς, οπότε το "μία ή άλλη" που λες είναι αρκετά σημαντικό. Όταν έρχεσαι αντιμέτωπος με πρακτικά ζητήματα, αναγκαστικά λειτουργείς εξίσου πρακτικά και όχι ιδιαίτερα ρομαντικά. Επίσης, δεν ξέρω ποιος είναι ο κύκλος σου, αλλά συνήθως τα ζευγάρια που κάνουν μόνα τους τον γάμο τους δεν ασχολούνται με τα σιντριβάνια σοκολάτας και τα γουάου λουλούδια - θέλουν απλά να προσφέρουν στους καλεσμένους τους αξιοπρεπές φαγητό σ' έναν όμορφο χώρο και να περάσουν καλά. Όταν σε σπονσοράρουν οι γονείς (που καθόλου κακό δεν είναι, και μακάρι να είχαν κι οι δικοί μας τη δυνατότητα να το κάνουν), τότε ναι, έχεις την πολυτέλεια να ασχοληθείς και με αυτές τις λεπτομέρειες. 

 

Το ότι δεν είναι ρομαντικό ναι το έγραψα πολλές φορές, όσες έγραψαν κι άλλες ότι προτιμουν τα χρηματικά δώρα. Δεν είναι κακό. Συζητάμε. Εξηγεί ο καθένας το σκεπτικό του. Το είπα κι εγώ η ίδια ότι όντως είναι βοήθεια το "μία ή άλλη", απλά δεν είναι ακριβώς η βοήθεια που στηρίζει το νέο σπιτικό κλπ, όπως ήταν από παλιά το έθιμο των χρημάτων. Για τα συντριβάνια σοκολάτας κλπ δεν είπα ούτε ότι μου αρέσουν, ούτε ότι τα έκανα (αντιθέτως, τόνισα ότι είναι παραμυθιασματα των επαγγελματιών γαμου-βαφτισης που πολλοί τσιμπάνε) ούτε ότι με σπονσοραραν οι γονείς φυσικά. Οι γονείς μου πλήρωσαν τους δικούς τους καλεσμένους (λογικό γιατί ήθελαν καμια 40ρια δικούς τους φίλους, οποτε δεν καταλαβαίνω γιατί να τους πληρώσω εγώ που δεν ειχα σκοπό να τους καλέσω) αλλά δεν συνέβαλαν σε άλλα έξοδα του γάμου. (Α στο νυφικό ναι, αλλά το έραψε συγγενης οπότε δεν ήταν οι συνηθισμένες τιμές νυφικών). Σε εξοπλισμό του σπιτιού ναι συνέβαλαν, σαν δώρο, αλλά τον γαμο δεν τον σπονσοραραν. Και να τον σπονσοραραν όμως, σίγουρα δεν θα επιλέγαμε μπουφέ γλυκών, after wedding photos κλπ που κάνουν όλοι -δεν ξέρω αν τους σπονσοραρουν ή όχι, σίγουρα όμως τους πσραμυθιαζουν οι επαγγελματίες. Δυο φίλες έχω παντρεμένες, και οι δύο μου έλεγαν ότι δεν βρίσκουν με τιποτα φωτογράφο κάτω από 1000 και ότι ολοι έχουν υποχρεωτικά λέει μέσα στο πακέτο το after wedding. Το ίδιο και για το catering, ότι έχει υποχρεωτικά μέσα στο πακέτο τον μπουφέ γλυκών. Δεν ξέρω πώς τους πείθουν έτσι, λες και δεν μπορείς να πεις "δεν θέλω το τάδε, αφαιρέστε το από την τιμή". Άλλες φίλες παντρεμενες δεν έχω άλλα απ'ότι βλέπω στο φβ συγγενείς και γνωστούς, after wedding ας πούμε όλοι έκαναν. Δικαίωμα τους φυσικά και τώρα όντως ξέφυγα από το θέμα αλλά θυμήθηκα τη συμπεριφορά αυτών των επαγγελματιών κ συγχυστηκα! Και για να γελάσετε μιας που ξέφυγα ήδη θα σας πω τι μας είπε μια ανθοπωλης. Θέλαμε λουλούδια μόνο για τις λαμπάδες, το αυτοκίνητο, την ανθοδέσμη και δύο ανθοστηλες στην είσοδο της εκκλησίας (συν κάτι μικρουλικα για τα μαλλιά και το πέτο γαμπρου-κουμπαρου). Αφού λοιπόν μας αραδιαζε πόση ωρα μαξιλαρακια, φαναράκια, αυτοκίνητο γαμπρού, κορσαζ για την κουμπάρα (δεν ήθελε) και φυσικά τα μισά λουλούδια τα θεωρούσε πασέ και "περσινών στολισμων" ενώ φέτος είναι της μόδας άλλα υποτίθεται, κι εμείς επιμεναμε σε αυτά τα λίγα, μας είπε ότι δεν αξίζει να στείλει άνθρωπο για τόσο λίγα και να περάσει να τα πάρει ο γαμπρός να τα βάλει μόνος του μόλις φτάσει στην εκκλησία! Και όταν αναφέραμε πού θα γίνει το τραπέζι (δεν ήταν κτήμα, ούτε ταβέρνα, ένα ενδιάμεσο κέντρο με ροτόντες κλπ όμως) μας είπε απαξιωτικά "ένα τίμιο μαγαζί". Τη χάλασε που δεν ήταν κτήμα. Φυσικά δεν την επιλέξαμε. Βγήκα εκτός θέματος αλλά για να το επαναφέρω, αν είχαμε παραμυθιαστει από κάτι τέτοια κ παίρναμε όλα αυτά γιατί "τα έχουν μες στο πακέτο κ δεν βρίσκεις κάτω από τόσο" όπως την πάτησαν οι φίλες μου (εκτός αν τα ήθελαν και απλά το παίζουν ότι την πάτησαν, γιατί εγώ τους έλεγα τον οικονομικό φωτογράφο ας πούμε που είχα κ δεν πήγαν) θα βοηθούσαν στην αρχή της ζωής μας τα χρηματικά δώρα ή θα πήγαιναν σε όλα αυτά τα παραμυθιασματα; Αυτό εννοώ. Αν όντως βοηθηθεί κάποιο ζευγάρι πολύ καλό είναι προφανώς, δεν αντιλέγω, αλλά φοβάμαι πως δεν μένει φλούδα προκειμενου να καταφέρουν να αποπληρώσουν όλους αυτούς (εκτός αν είναι όντως πληρωμένα άνωθεν)

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@little lamb δεν έρχονται μια η άλλη τα δωρα με το κόστος του τραπεζιού, εκτός αν αποφασίσεις να κανεις μεγάλο τραπέζι με μηδενικό μπάτζετ. Ένα ζευγάρι καλεσμένων αν δώσει χρήματα είναι παραπάνω από το μέσο κόστος ανά άτομο στο τραπέζι κ οι στενοί συγγενείς δίνουν κ πολύ μεγάλα ποσα. Και σίγουρα όποιος  κάνει τις υπερπαραγωγές, έχει στο μυαλό του κ έναν προϋπολογθσμο με ήδη υπάρχοντα χρήματα, δεν νομίζω ότι βασίζεται στα δωρα. 

 

Τα δωρα κ τα σχετικά έθιμα προσαρμόζονται στις συνθήκες ζωής της εκάστοτε εποχής κ στα εκάστοτε άτομα. Ένα ζευγάρι ώριμο που συζεί χρόνια ή που ο καθένας έχει μείνει μόνος για καιρό, έχει σίγουρα μεγάλο μέρος της οικοσκευής. Ένα ζευγάρι νέο που μετά βίας ο μισθός καλύπτει τις ανάγκες, δεν έχει ανάγκη από κρύσταλλα κ κάδρα. Και το θέμα του γούστου είναι υποκειμενικό. Εμένα πχ δεν μ αρέσει να αλλάζω δωρα γιατί θεωρώ ότι χάνεται η συναισθηματική αξία έτσι. Οπότε ο ρομαντισμός που λες, πάει περίπατο. Δεν λέω ότι δεν εκτίμησα τα δωρα, το αντίθετο, σχεδον όλα βγήκαν παρα πολύ χρήσιμα, αλλά έμειναν τα κρύσταλλα που έλεγα κ κάποια κάδρα που απλώς δεν έχω τοίχο να τα βαλω γιατί το σπίτι είναι μικρό κ πολλοί τοίχοι καλύπτονται από βιβλιοθήκες. Αλλά κ το να πω ότι άλλαξα το τάδε κ πήρα κάτι άλλο μου ακούγεται εξίσου πεζό με το να πάρω χρήματα. Γενικα θεωρώ εξίσου χρήσιμα τα αντικείμενα αλλά καλύτερα με λίστα, αυτό έχω μετανιώσει που δεν έκανα γιατί το θεωρούσα κακόγουστο. Απλώς ένα αντικείμενο που για οποιονδήποτε λόγο δεν κάνει, μπορεί να πάει χαμένο κ τελικά να ακυρωθεί η αξία του, είτε υλική είτε συναισθηματική. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν θα ξαναπάω δώρο σε γάμο πάντως μετά από αυτή τη συζήτηση! Θεωρώ πιθανό πλέον να προτιμούν τα χρήματα ακόμα κι αν δεν το λένε. Συνήθως ρωτούσα βέβαια, αλλά όταν ρωτάς δεν σου λένε. Όπως έκανα κι εγώ όταν με ρωτούσαν, λένε "ο,τι θέλεις" ή "μην ξοδευτεις, θέλουμε μόνο την παρουσία σου". Στις δυο φίλες που παντρεύτηκαν στη μία πηγα δώρο γιατί κι εκείνη δώρο μας είχε φέρει οπότε θεώρησα ότι κι εκείνη δώρο θα ηθελε και στην άλλη λεφτά γιατί είχαν iban, αλλά έκανα αυτό με τα κουτάκια για να είναι πιο χαριτωμένο και τους άρεσε πολύ. 

Πάντως πολλές φορές το δώρο διευκολύνει και τον καλεσμένο στο εξής: αν έρχεται από μακριά ας πούμε και πληρώνει πχ αεροπορικά εισιτήρια κ ξενοδοχεία κ δεν μπορεί να διαθέσει και μεγάλο ποσό χρηματικού δώρου, προκειμένου να μη δώσει ας πούμε μόνο 40-50 ευρώ παίρνει ένα δώρο τέτοιας αξίας που όμως μπορεί να είναι κάτι πολύ χρήσιμο και ωραίο. Μας έχει τύχει να το κάνουμε και αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , annoulen είπε:

 

εννοείς ότι ήρθαν χωρίς δώρο ?

Ναι.. από του συζύγου τη μεριά ήρθαν έφαγαν και έφυγαν. Επίσης δε βοήθησαν στα έξοδα και στη διοργάνωση του γαμου. Αλλά όπως είπα και πριν οκ μου κακοφανηκε αλλά στην τελική δεν μπορώ να έχω και απαιτήσεις εγώ αποφάσισα να παντρευτώ. 

Απλά αν το ξαναέκανα θα ξεκοβα και στους δικούς μου να μη δώσουν ούτε ευρώ , τουλάχιστον για τα έξοδα του γάμου, όπως έκανα στη βάφτιση.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Όντως χωρίς δώρο;; Τρελό! 

Εμάς μας λείπει δώρο από κάποιον (μόνο έναν) και αναρωτιόμαστε αν ήταν κάποιο φακελάκι που παρέπεσε ή κάποιο δώρο που μπερδεύτηκε με άλλου (γιατί μια άλλη οικογένεια έφερε 2) ή απλά δεν έφερε κάτι. Αλλά κουφό μου φαίνεται, δεν μπορώ να φανταστώ να πήγαινε κάποιος χωρίς τίποτα (μέχρι τώρα που μας λες αυτό!)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξετω κ περίπτωση που ουτε ο κουμπάρος έφερε δώρο.πληρωσε μόνο την εκκλησία ουτε ανέλαβε κ τα στέφανα που θεωρητικά θα επρεπε να το κανει.για το στολισμό δεν θεωρωωοτι θα πρέπει να επιβαρυνθεί ο κουμπάρος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 minutes ago, jellyfishch said:

Ναι.. από του συζύγου τη μεριά ήρθαν έφαγαν και έφυγαν. Επίσης δε βοήθησαν στα έξοδα και στη διοργάνωση του γαμου. Αλλά όπως είπα και πριν οκ μου κακοφανηκε αλλά στην τελική δεν μπορώ να έχω και απαιτήσεις εγώ αποφάσισα να παντρευτώ. 

Απλά αν το ξαναέκανα θα ξεκοβα και στους δικούς μου να μη δώσουν ούτε ευρώ , τουλάχιστον για τα έξοδα του γάμου, όπως έκανα στη βάφτιση.

Εννοείς όλοι οι συγγενείς του? Γιατί?? Ως ένδειξη διαμαρτυρίας?:razz: Αν είναι δυνατόν!

Παλιότερα είχα διαβάσει εδώ μέσα για άδεια φακελάκια!:grin:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εγω ξετω κ περίπτωση που ουτε ο κουμπάρος έφερε δώρο.πληρωσε μόνο την εκκλησία ουτε ανέλαβε κ τα στέφανα που θεωρητικά θα επρεπε να το κανει.για το στολισμό δεν θεωρωωοτι θα πρέπει να επιβαρυνθεί ο κουμπάρος.

Κι εμένα ασχημο μου φαίνεται να πληρώσει ο κουμπάρος τον στολισμό. Εμείς δεν τον αφήσαμε ούτε την εκκλησθα να πληρώσει ούτε ποτήρια στέφανα κλπ- εξάλλου μας είχε στείλει και δώρο. οπότε αυτά τα καλύψαμε εμείς. ο κουμπάρος μας εξάλλου έκανε ταξίδι από άλλη πόλη, δεν θέλαμε να επιβαρύνουμε με τίποτα άλλο αλλά κ έτσι να μην ήταν, δεν θα ήθελα να πληρώσει κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Yovanna είπε:

Εννοείς όλοι οι συγγενείς του? Γιατί?? Ως ένδειξη διαμαρτυρίας?:razz: Αν είναι δυνατόν!

Παλιότερα είχα διαβάσει εδώ μέσα για άδεια φακελάκια!:grin:

Όχι εντάξει κάποιοι έφεραν αλλά ας πούμε ήταν οι μισοί. Λες να ήταν κανένα μήνυμα?? Δυστυχώς ήρθα για να μείνω... <_<:-D

Ο κουμπάρος (φίλος του συζύγου) έφερε ένα κάδρο από το ΙΚΕΑ... Αλλά τουλαχιστον έβγαλε φωτογραφιες. Και ένας άλλος που δεν έφερε είπε ότι ο ίδιος έκανε το χρέος του γιατί βοήθησε στο ψήσιμο.:cool:

Εγω το αιτιολογω ίσως στο ότι στους ίδιους δεν αρέσουν οι κοινωνικές συμβάσεις, δεν πιστεύουν σε γάμους βαφτίσια κτλ..

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , little lamb είπε:

Νομίζω δεν θα ξαναπάω δώρο σε γάμο πάντως μετά από αυτή τη συζήτηση! Θεωρώ πιθανό πλέον να προτιμούν τα χρήματα ακόμα κι αν δεν το λένε. Συνήθως ρωτούσα βέβαια, αλλά όταν ρωτάς δεν σου λένε. Όπως έκανα κι εγώ όταν με ρωτούσαν, λένε "ο,τι θέλεις" ή "μην ξοδευτεις, θέλουμε μόνο την παρουσία σου". Στις δυο φίλες που παντρεύτηκαν στη μία πηγα δώρο γιατί κι εκείνη δώρο μας είχε φέρει οπότε θεώρησα ότι κι εκείνη δώρο θα ηθελε και στην άλλη λεφτά γιατί είχαν iban, αλλά έκανα αυτό με τα κουτάκια για να είναι πιο χαριτωμένο και τους άρεσε πολύ. 

Πάντως πολλές φορές το δώρο διευκολύνει και τον καλεσμένο στο εξής: αν έρχεται από μακριά ας πούμε και πληρώνει πχ αεροπορικά εισιτήρια κ ξενοδοχεία κ δεν μπορεί να διαθέσει και μεγάλο ποσό χρηματικού δώρου, προκειμένου να μη δώσει ας πούμε μόνο 40-50 ευρώ παίρνει ένα δώρο τέτοιας αξίας που όμως μπορεί να είναι κάτι πολύ χρήσιμο και ωραίο. Μας έχει τύχει να το κάνουμε και αυτό.

Το να ρωτάς είναι αμήχανο. Μπορείς να ρωτήσεις απλωσ αν υπάρχει κάποιος λογαριασμός, αν υποψιάζεσαι ότι προτιμούν χρήματα, εμάς μας είχαν ρωτήσει πολλοί κ έτσι ενώ δεν είχαμε το iban στην πρόσκληση, πολλοί κατέθεσαν. Επίσης αυτό που λες ότι μπορεί κάποιος για χ λόγους να μην μπορεί να διαθέσει μεγάλο ποσο κ γθα να μην φανεί, να προτιμήσει δώρο. πολύ λογικά ειναο αυτά κ κανεις δεν θα τα παρεξηγήσει. πιο πολύ κρίμα είναι αυτός που θέλει να δώσει ένα μεγάλο ποσο κ πάρει κάτι πολύ ακριβό που δεν έχει χρηστικότητα γιατί δεν ταιριάζει με το σπίτι ή με τον τρόπο ζωής. Γθατι κ αυτοί οι άνθρωποι με πολλή αγάπη το κάνουν το δώρο, απλώς είναι λίγο ασυλλόγιστο. 

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμείς αφήσαμε να πληρώσουν τον στολισμό αν και ήθελαν επίμονα. Μόνο τα κεριά των λαμπάδων. Τα υπόλοιπα (στεφανα-καραφα-ποτηρι-εκκλησια) κανονικά. Δίσκο έβαλα έναν παλιό κειμήλιο από τη νονά μου. 

Χτες στο φβ ρωτούσε μια μαμά που είχε δίδυμα τι γίνεται με τον στολισμό της κολυμπήθρας επειδή στα μέρη της το κάνει ο νονός κι εκεί εχουν δύο νονους. Δεν το ήξερα ότι υπάρχει αυτό σε κάποια μέρη. Της είπαν όμως αρκετοί ότι μπορεί και να μην επιτρέπεται,ότι ακόμα κι αν επιτρέπεται δεν χρειάζεται να το κάνει ή ότι μπορεί να το κάνει η ίδια αν το θέλει οπωσδήποτε. Δεν είδα πού κατέληξε τελικά.

πρίν από 15 λεπτά , Έσπερος είπε:

Το να ρωτάς είναι αμήχανο. Μπορείς να ρωτήσεις απλωσ αν υπάρχει κάποιος λογαριασμός, αν υποψιάζεσαι ότι προτιμούν χρήματα, εμάς μας είχαν ρωτήσει πολλοί κ έτσι ενώ δεν είχαμε το iban στην πρόσκληση, πολλοί κατέθεσαν

 

Εννοούσα να ρωτήσω αν προτιμούν λεφτά ή δώρο. Εμάς μας ρώτησαν φίλοι. Αλλά δεν απαντούσα με τη μία ένα απ'τα δύο, νομίζω κανείς, συνήθως λες "τίποτα" ή "ο,τι θέλεις". Όπως και στη γέννα. Αν υποψιάζεσαι ότι προτιμούν λεφτά ναι ρωτάς κατ'ευθειαν λογαριασμό, αλλά και πάλι υποθέτω δεν θα το πουν με τη μία, πάλι θα πουν ένα "δεν χρειάζεται τίποτα, μόνο η παρουσία σας". Ή αν ρωτάς γραπτώς θα αμελούν να απαντήσουν με την πρώτη μέχρι να ξαναρωτησεις. Εγώ τουλάχιστον έτσι έκανα, ντρεπόμουν με το που με ρωτήσουν να πω "ναι ο τάδε είναι". Η μάνα μου με είχε ρωτήσει το Ιβάν για να το λέει σε δικούς της αλλα δεν ξέρω αν το έδινε με τη μία.

Και μιας που είπα για την εκμετάλλευση της βιομηχανίας γάμων, έμαθα το εξής: το να έχει κάθε ζευγάρι δική του καράφα, ποτήρι και δίσκο είναι πολύ πρόσφατο, παλιά είχε η εκκλησία. Αν το καλοσκεφτείτε οι γονείς μας δεν έχουν. Ακόμα παλιότερα δε το ίδιο ίσχυε και για τα στέφανα (πολύ παλιά υποθέτω αυτο γιατί ακόμα κι οι παππούδες μου ειχαν στέφανα)

Μια θεία του άντρα μου νεωκορα εντωμεταξυ μας έλεγε το εξής το οποίο μου φαίνεται λίγο τραβηγμενο και αστικός μύθος αλλά το παραθέτω: ότι και τώρα έχουν ένα ζευγάρι στέφανα στην εκκλησία γιατί μέσα στη φουρια του γάμου τους έχει τύχει πολλές φορές να ξεχάσουν να φέρουν τα στέφανα! Και κάποιοι λέει θέλουν μετά να πάρουν αυτά της εκκλησίας με τα οποία έγινε το μυστήριο και η εκκλησία τους λέει να φέρουν αυτά που είχαν αγοράσει για να τους δώσουν αυτά του μυστηρίου. Και αυτά που φέρνουν χρησιμοποιούνται στον επόμενο ξεχασιαρη (λέει)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , little lamb είπε:

Εννοούσα να ρωτήσω αν προτιμούν λεφτά ή δώρο. Εμάς μας ρώτησαν φίλοι. Αλλά δεν απαντούσα με τη μία ένα απ'τα δύο, νομίζω κανείς, συνήθως λες "τίποτα" ή "ο,τι θέλεις". Όπως και στη γέννα. Αν υποψιάζεσαι ότι προτιμούν λεφτά ναι ρωτάς κατ'ευθειαν λογαριασμό, αλλά και πάλι υποθέτω δεν θα το πουν με τη μία, πάλι θα πουν ένα "δεν χρειάζεται τίποτα, μόνο η παρουσία σας". Ή αν ρωτάς γραπτώς θα αμελούν να απαντήσουν με την πρώτη μέχρι να ξαναρωτησεις. Εγώ τουλάχιστον έτσι έκανα, ντρεπόμουν με το που με ρωτήσουν να πω "ναι ο τάδε είναι". Η μάνα μου με είχε ρωτήσει το Ιβάν για να το λέει σε δικούς της αλλα δεν ξέρω αν το έδινε με τη μία.

Αν ρωτάς τι από τα δυο προτιμούν, φέρνεις σε δύσκολη θέση. Εξάλλου αν είσαι διατεθειμένος να δώσεις λεφτά, δεν βρίσκω το λόγο να ρωτήσεις. Απλώς το κανεις κ είναι η πιο βολική λύση. Αν δεν έχουν iban απλώς ρωτάς τον λογαριασμό κ δεν βρίσκω λόγο να κάνει κάποιος τον δύσκολο, αφού ξέρεις ότι θα φέρουν όλοι κάτι. Λες ευγενικά να κάνουν ο.τι τους εξυπηρετεί περισσότερο κ δίνεις τον λογαριασμό αφού σου τον ζήτησαν. 

Link to comment
Share on other sites

Και μας 2 κουμπάροι πλήρωσαν τις λαμπάδες (μόνο τα κεριά, όχι το στολισμό τους) και τα στέφανα τα οποία έφτιαξε η κουμπάρα μου. Και έδωσαν και κάτι στον παπά. Τίποτε άλλο δεν δέχτηκα. Δεν ήθελα να ξοδευτούν. Εννοείται πως πλήρωσα τη διαμονή τη δική τους και της οικογένειας τους , σε καλύτερο ξενοδοχείο από των υπολοίπων, κουμπάροι γαρ. Η κουμπάρα μου βέβαια, στη βάπτιση (δεν ήταν νονά) μου έκανε δώρο όλο το στολισμό και το candy bar ! (ασχολείται επαγγελματικά με στολισμούς). Στο γάμο βέβαια προτίμησα τη μαμά μου (είναι ταλεντάρα) σε συνδυασμό με την ανθοπώλισσα του νησιού (άλλη ταλεντάρα).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Yovanna είπε:

Και μας 2 κουμπάροι πλήρωσαν τις λαμπάδες (μόνο τα κεριά, όχι το στολισμό τους) και τα στέφανα τα οποία έφτιαξε η κουμπάρα μου. Και έδωσαν και κάτι στον παπά. Τίποτε άλλο δεν δέχτηκα. Δεν ήθελα να ξοδευτούν. Εννοείται πως πλήρωσα τη διαμονή τη δική τους και της οικογένειας τους , σε καλύτερο ξενοδοχείο από των υπολοίπων, κουμπάροι γαρ. Η κουμπάρα μου βέβαια, στη βάπτιση (δεν ήταν νονά) μου έκανε δώρο όλο το στολισμό και το candy bar ! (ασχολείται επαγγελματικά με στολισμούς). Στο γάμο βέβαια προτίμησα τη μαμά μου (είναι ταλεντάρα) σε συνδυασμό με την ανθοπώλισσα του νησιού (άλλη ταλεντάρα).

Κι εμείς δεν τους βάλαμε να πληρώσουν το στολισμό.δρν θέλαμε.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ δεν δέχθηκαν να πληρώσουν οι κουμπάροι μας τον στολισμό, ο οποίος ήταν πολύ ακριβός και δεν ήθελα να τους επιβαρύνω, πλήρωσαν όμως εκκλησία λαμπάδες στέφανα και καράφα - ποτήρι!

Κατα τα άλλα δεν θυμάμαι καθόλου τι δώρο έφερε ο κάθε ένας, ίσως επειδή δεν με ένοιαζε. Εδώ που τα λέμε δεν θα μπορούσα να κρίνω τον άλλο με βάση το δώρο (αν και το έχω δει να συμβαίνει και το ζευγάρι αυτό έπεσε πολυ στα μάτια μου), σε εμένα ήρθαν άνθρωποι από πολυ μακριά, εεε δεν ξέρω αν και τι έδωσε ο κάθε ένας, θυμάμαι όμως πως έκαναν ταξίδι και πως με τίμησαν με την παρουσία τους.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , kotsifikos είπε:

και εγώ δεν δέχθηκαν να πληρώσουν οι κουμπάροι μας τον στολισμό, ο οποίος ήταν πολύ ακριβός και δεν ήθελα να τους επιβαρύνω, πλήρωσαν όμως εκκλησία λαμπάδες στέφανα και καράφα - ποτήρι!

Κατα τα άλλα δεν θυμάμαι καθόλου τι δώρο έφερε ο κάθε ένας, ίσως επειδή δεν με ένοιαζε. Εδώ που τα λέμε δεν θα μπορούσα να κρίνω τον άλλο με βάση το δώρο (αν και το έχω δει να συμβαίνει και το ζευγάρι αυτό έπεσε πολυ στα μάτια μου), σε εμένα ήρθαν άνθρωποι από πολυ μακριά, εεε δεν ξέρω αν και τι έδωσε ο κάθε ένας, θυμάμαι όμως πως έκαναν ταξίδι και πως με τίμησαν με την παρουσία τους.

 

Καλά το να το θυμάται κάποιος, ή ακόμα και να τα γράφει όπως εγώ, δεν το κάνει για να τους κρίνει αλλά για ενθύμιο. Και για πιο μακρινούς-τυπικους, να ξέρει τι υποχρέωση έχει. Φυσικά δεν εννοώ ότι αν δεν διέθεσαν πολλά δεν θα διαθέσεις εσύ, αλλά το αντίθετο: αν κάποιος που δεν θεωρω τόσο κοντινό διέθεσε πάρα πολλά, θα ήθελα να ανταποδώσω.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, jellyfishch είπε:

Ναι.. από του συζύγου τη μεριά ήρθαν έφαγαν και έφυγαν. Επίσης δε βοήθησαν στα έξοδα και στη διοργάνωση του γαμου. Αλλά όπως είπα και πριν οκ μου κακοφανηκε αλλά στην τελική δεν μπορώ να έχω και απαιτήσεις εγώ αποφάσισα να παντρευτώ. 

Απλά αν το ξαναέκανα θα ξεκοβα και στους δικούς μου να μη δώσουν ούτε ευρώ , τουλάχιστον για τα έξοδα του γάμου, όπως έκανα στη βάφτιση.

 

έχουν προχωρήσει οι απαντήσεις, δεν σας προλαβαίνω. 

 

Καλά κουφό έως και απαράδεκτο. Χωρίς δώρο !! Εντάξει ένας δύο, αλλά απ' ότι κατάλαβα αρκετοί. Που και το ένας - δυό χωρίς δώρο, παλι περίεργο μου φαίνεται. 

 

Και συγγνώμη, τους είχες και στο τραπέζι ? Δλδ διπλά απαράδεκτο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , annoulen είπε:

 

έχουν προχωρήσει οι απαντήσεις, δεν σας προλαβαίνω. 

 

Καλά κουφό έως και απαράδεκτο. Χωρίς δώρο !! Εντάξει ένας δύο, αλλά απ' ότι κατάλαβα αρκετοί. Που και το ένας - δυό χωρίς δώρο, παλι περίεργο μου φαίνεται. 

 

Και συγγνώμη, τους είχες και στο τραπέζι ? Δλδ διπλά απαράδεκτο. 

Χαχα τι να πεις? Δεν τους διαλέγουμε τους συγγενείς μας. Απλά πλέον δεν αφήνω ούτε τους δικούς μου να πληρώνουν για να μην αδικείται κανένας. 

 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, annoulen είπε:

 

έχουν προχωρήσει οι απαντήσεις, δεν σας προλαβαίνω. 

 

Καλά κουφό έως και απαράδεκτο. Χωρίς δώρο !! Εντάξει ένας δύο, αλλά απ' ότι κατάλαβα αρκετοί. Που και το ένας - δυό χωρίς δώρο, παλι περίεργο μου φαίνεται. 

 

Και συγγνώμη, τους είχες και στο τραπέζι ? Δλδ διπλά απαράδεκτο. 

Γυφτια το λένε στο χωριό μου. 

Δεν είμαι απο χωριό, τρόπος του λέγειν! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...