Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δώρο για γάμο


love kids

Recommended Posts

Σάλτσες δηλαδή γενικά πριν το γουόκ κάνατε στο τηγάνι; Εμείς σε κατσαρολάκι μικρό. 

(Το'χα πει ότι κάποιο θέμα θα καταλήξει σε συνταγές, ευτυχώς δεν είναι αυτό με την κολύμβηση)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 13 λεπτά , little lamb είπε:

Σάλτσες δηλαδή γενικά πριν το γουόκ κάνατε στο τηγάνι; Εμείς σε κατσαρολάκι μικρό. 

(Το'χα πει ότι κάποιο θέμα θα καταλήξει σε συνταγές, ευτυχώς δεν είναι αυτό με την κολύμβηση)

Εισαι της παλιας σχολης μαλλοv το κατσαρολακι ηταv πριv 20 χροvια για σαλτσες χαχα χα. στο τηγαvι ειvαι κ πιο ευκολα γιατι δεv κολλαει κατω αv βαλεις μαvιταρια η κοτοπουλο κ χωραει κ περισοτερη ποσοτητα κ μετα προσθετεις μεσα κ τα μακαροvια κ τα αvακατευεις vα παρουv μια βραση ολα μαζι . 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, little lamb said:

Δηλαδή αυτά τα πράγματα που φτιάχνεις και αλλού (πχ σάλτσες, μανιτάρια) έχουν κάτι διαφορετικό αν γίνουν στο γουόκ; Όπως στο σχαροτηγανο που μοιάζουν σαν από ψησταριά; Ή είναι πιο γρήγορο το γουόκ σε σχέση με το απλό μικρό κατσαρολάκι; Γενικά εκτός από ειδικές συνταγές τι διαφορετικό προσφερει αν φτιάχνεις κάτι που συνήθως το εφτιαχνες αλλού; Σας βλεπω ενθουσιασμένες γι'αυτο ρωτάω.

 

Η διαφορά είναι οτι το γουόκ κρατάει την υγρασία επειδή έχει μικρή επιφάνεια κάτω...στην ίδια θερμοκρασία με απλό τηγάνι στεγνώνει πολύ πιο γρήγορα (εκτός αν προσθέσεις νερά, οπότε χαμηλώνει τη γεύση). Κι επίσης λόγω των τοιχωμάτων, αν θέλει πολύ ανακάτεμα λερώνει λιγότερο και χωράει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , chocolate_eater είπε:

 

Η διαφορά είναι οτι το γουόκ κρατάει την υγρασία επειδή έχει μικρή επιφάνεια κάτω...στην ίδια θερμοκρασία με απλό τηγάνι στεγνώνει πολύ πιο γρήγορα (εκτός αν προσθέσεις νερά, οπότε χαμηλώνει τη γεύση). Κι επίσης λόγω των τοιχωμάτων, αν θέλει πολύ ανακάτεμα λερώνει λιγότερο και χωράει περισσότερο.

Καλώς τον .Πολυ ωραια παρατήρηση.

Σημερα παλι σκεφτομουν οτι έφυγες γιατι βαρέθηκες το κλουβί με τις τρελές. 

Έλα στο άλλο θέμα, αν θες να μας πεις τα νέα σου κ τι γινεται στα μέρη σου.:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα κατάλαβα όλα αυτά, αλλά είναι σε σύγκριση με το τηγάνι όλα αυτά. Αν χρησιμοποιείς μικρό κατσαρολάκι δεν βλέπω μεγάλη διαφορά επί της ουσίας. Τέλος πάντων,νομίζω καλύφθηκα!

Κι εγώ σκεφτόμουν ότι σε χάσαμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , little lamb είπε:

Ναι τα κατάλαβα όλα αυτά, αλλά είναι σε σύγκριση με το τηγάνι όλα αυτά. Αν χρησιμοποιείς μικρό κατσαρολάκι δεν βλέπω μεγάλη διαφορά επί της ουσίας. Τέλος πάντων,νομίζω καλύφθηκα!

Κι εγώ σκεφτόμουν ότι σε χάσαμε!

ε δοκιμασε vα βαλεις κοτοπουλο με vτοματακια μικρα στο κατσαρολακι κ στο τηγαvι vα δεις που ψηvοvται πιο γρηγορα πιο ομοιομορφα χωρις vα κρατησουv πολλα vερα κ χωρις vα αvακατευεις συvεχεια για vα μηv κολλησει το κοτοπουλο η τα vτοματακια κατω

ειvαι το σχημα που βοηθαει κ οτι ειvαι αvτικολητικα ολα αυτα καμια σχεση με κατσαρολακι. Στο κατσαρολακι για vα ψηθει το κοτοπουλο πρεπει vα το καvεις vερομπλουμ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , little lamb είπε:

Ναι τα κατάλαβα όλα αυτά, αλλά είναι σε σύγκριση με το τηγάνι όλα αυτά. Αν χρησιμοποιείς μικρό κατσαρολάκι δεν βλέπω μεγάλη διαφορά επί της ουσίας. Τέλος πάντων,νομίζω καλύφθηκα!

Κι εγώ σκεφτόμουν ότι σε χάσαμε!

η σάλτσα που σου είπα είναι δευτερεύουσα χρήση κ όχι ο προορισμός του σκευους. βασικά είναι για φαγητά ασιατικής κουζίνας κυρίως. σκεψου κρέας ή ψάρι με λαχανικά αλλά όχι τύπου σάλτσας δικής μας παραδοσιακής. ή

κάτι σαν την τηγανιά τη δίκη μας. κ επειδή το φαγητό μαγειρεύεται κ στα τοιχώματα, δεν θες λάδια κ πολλά ζουμιά. 

Link to comment
Share on other sites

Ε άρα τελικά είναι για πιο γκουρμέ και συνταγές που θέλουν ψάξιμο. Τίποτα απ'όσα είπατε δεν φτιάχνουμε :razz:Τέλος πάντων, είμαστε και φουλ από κατσαρολικα προς το παρόν οπότε δεν το σκέφτομαι. Αν είναι να πρέπει να ρίξω διάβασμα κιόλας για να το χρησιμοποιησω ασ'το καλύτερα! Απλά ήθελα να δω αν είναι τόσο must κι αν έχετε όλες/όλοι (απ'ο,τι κατάλαβα ναι). Αργότερα μπορεί! Τώρα αν είναι να πάρουμε κάτι θα'ναι γάστρα. Μετά μπορεί σχαροτηγανο, πιο απλό μου ακούστηκε. Το γουόκ αν αρχίσουμε ποτέ γκουρμεδιες (θα'χουν βγει άλλα εντωμεταξυ μέχρι τότε!)

 

πρίν από 37 λεπτά , ninaki80 είπε:

ειvαι το σχημα που βοηθαει κ οτι ειvαι αvτικολητικα ολα αυτα καμια σχεση με κατσαρολακι

Κατσαρολάκι πάντως έχουμε και αντικολλητικό

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , little lamb είπε:

Ε άρα τελικά είναι για πιο γκουρμέ και συνταγές που θέλουν ψάξιμο. Τίποτα απ'όσα είπατε δεν φτιάχνουμε :razz:Τέλος πάντων, είμαστε και φουλ από κατσαρολικα προς το παρόν οπότε δεν το σκέφτομαι. Αν είναι να πρέπει να ρίξω διάβασμα κιόλας για να το χρησιμοποιησω ασ'το καλύτερα! Απλά ήθελα να δω αν είναι τόσο must κι αν έχετε όλες/όλοι (απ'ο,τι κατάλαβα ναι). Αργότερα μπορεί! Τώρα αν είναι να πάρουμε κάτι θα'ναι γάστρα. Μετά μπορεί σχαροτηγανο, πιο απλό μου ακούστηκε. Το γουόκ αν αρχίσουμε ποτέ γκουρμεδιες (θα'χουν βγει άλλα εντωμεταξυ μέχρι τότε!)

 

Κατσαρολάκι πάντως έχουμε και αντικολλητικό

εvταξει δεv ειvαι κ καμια γκουρμεδια το κοτοπουλο με μακαροvια κ vτοματακια. ευκολο γρηγορο κ αρεσει κ στα παιδια. ε μικρη κοπελα εισαι θα μαθεις κ αλλες συvταγες σιγα σιγα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , little lamb είπε:

Ε άρα τελικά είναι για πιο γκουρμέ και συνταγές που θέλουν ψάξιμο. Τίποτα απ'όσα είπατε δεν φτιάχνουμε :razz:Τέλος πάντων, είμαστε και φουλ από κατσαρολικα προς το παρόν οπότε δεν το σκέφτομαι. Αν είναι να πρέπει να ρίξω διάβασμα κιόλας για να το χρησιμοποιησω ασ'το καλύτερα! Απλά ήθελα να δω αν είναι τόσο must κι αν έχετε όλες/όλοι (απ'ο,τι κατάλαβα ναι). Αργότερα μπορεί! Τώρα αν είναι να πάρουμε κάτι θα'ναι γάστρα. Μετά μπορεί σχαροτηγανο, πιο απλό μου ακούστηκε. Το γουόκ αν αρχίσουμε ποτέ γκουρμεδιες (θα'χουν βγει άλλα εντωμεταξυ μέχρι τότε!)

 

 

Τα κινέζικα τύπου stir fry όχι γκουρμέ δεν τα λες, είναι το κατεξοχή φαγητό του τεμπέλη ;) Ψάξε το.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρώτησα τον άντρα μου και τα ξέρει τα γουόκ. Απλα δεν ασχοληθηκαμε ποτέ γιατί έχουμε πολλά κατσαρολικα ινοξ από παλιά (εκείνος βασικά) κ θέλει να μαγειρεύουμε σε αυτά επειδή το αλουμίνιο είναι βλαβερό. Το κοιτάει στα πάντα αυτό, ακόμα και για τρίφτη ή ξεφλουδιστηρι, και αλουμινόχαρτο δεν έχουμε στο σπιτι. Αυτός είναι κι ο λόγος που δεν έχουμε πάρει ακόμα γάστρα, γιατί οι οικονομικές είναι αλουμινίου.

Τώρα βλέπω (και του δείχνω) οτι υπάρχουν και ινοξ γουόκ με μόνο 17 ευρώ.

Το σχαροτηγανο και η γκριλιερα είναι το ίδιο;

 

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν υπάρχουν σκεύη αλουμινίου εκτός από τα μίας χρήσης, τι εννοείς; Εκτός αν εννοείς αυτά από χυτό αλουμίνιο; Αλλά αυτά είναι ανοδιωμένα, δεν είναι απλό αλουμίνιο σε επαφήμε τρόφιμα. Όπως και να έχει, επειδή το αλουμίνιο είναι φτηνό και μη ανθεκτικό υλικό, γενικά δεν κάνει για τηγάνια και wok και δεν θα βρεις πολλά, γιατί στραβώνουν. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, τι να σου πω, λέει ότι αυτή η επίστρωση χαλάει με τα χρόνια. Πάντως ακόμα και σε τρίφτες ή ξεφλουδιστηρια αν γράφουν στο υλικό γενικά "μέταλλο" δεν παίρνει, μόνο stainless steel

Link to comment
Share on other sites

Τα σκεύη κουζίνας είναι κάτι χρήσιμο και διαχρονικό σαν δώρο... βεβαία προσωπικά δεν θα πρότεινα το σχαροτιγανο καθώς δεν το χρησιμοποιούν πολλοί και καθαρίζει και δύσκολα συνήθως. Από δώρα γάμου δικά μας πολύ χρήσιμο η χύτρα τα σετ μαχαιροπήρουνα το σπιντι ρανερ που άργησε να χρησιμοποιηθεί αλλά τώρα μου λύνει τα χέρια και όλα τα τάπερ γουερ ... επίσης μια φανταστική ανοξείδωτη μεγάλη τουρτιερα που δεν είναι βέβαια καθημερινή η χρήση αλλά όταν σου χρειάζεται το εκτιμας που την έχεις...ποτήρια κρασιού και νερού σετ...και διάφορα σετ Ιωνίας για σερβίρισμα...α και να μην ξεχάσω ένα πυρέξ σε βάση με ρεσω για να σερβίρετε το φαγητό και να μένει ζεστό...

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι πάλι το σπιντι ρανερ; Έχει πάρει φωτιά το Google σήμερα!

 

Τώρα που είπες Tupperware, ούτε πλαστικά δεν θέλει ο άντρας μου! :-P Κι όχι μόνο σε ο,τι σχετίζεται με φαγητό. Γενικά δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα πλαστικό στο σπίτι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 26 λεπτά , little lamb είπε:

Τι είναι πάλι το σπιντι ρανερ; Έχει πάρει φωτιά το Google σήμερα!

 

Τώρα που είπες Tupperware, ούτε πλαστικά δεν θέλει ο άντρας μου! :-P Κι όχι μόνο σε ο,τι σχετίζεται με φαγητό. Γενικά δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα πλαστικό στο σπίτι

Μέχρι που μου το έφεραν ούτε εγώ ήξερα χαχαχχα...είναι σαν ένα μεγαλο μπολ με σουρωτιρι μέσα και το καπάκι έχει ένα χερούλι που το γυρνάς και στραγγίζει τα λαχανικά...

 

Ο άντρας μου το λατρεύει γιατί δεν του αρέσει η νερουλιασμενη σαλάτα...και εμένα με βόλεψε γιατί κόβω το μαρούλι μέσα εκεί το αλλάζω τρία νερά σουρωνοντας το και μετά το στραγγίζω και έτοιμο αφράτο για σαλάτα...

 

Ιδανικά ναι το πλαστικό δεν είναι και ότι καλύτερο... εμείς ας πούμε δεν έχουμε φούρνο μικροκυμάτων...χαχα 

 

Βασικά είχε ο άντρα ς μου αλλά τον χαρίσαμε...

 

Σπιντι καρουζέλ λέγεται πως μου ήρθε το ρανερ χαχα σόρρυ

Link to comment
Share on other sites

 Είπα κι εγώ γιατί δεν το έβρισκα στο Google. Μόνο κάτι πλοία speed runner βρήκα και λέω να ένα σίγουρα χρήσιμο και πρωτότυπο δώρο :-P:-P

Βρήκα πάντως κάτι φασόλια speedy runner bean carbonara και νόμισα ότι σχετίζονται με το σκεύος :-P

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Καλώς τον .Πολυ ωραια παρατήρηση.

Σημερα παλι σκεφτομουν οτι έφυγες γιατι βαρέθηκες το κλουβί με τις τρελές. 

Έλα στο άλλο θέμα, αν θες να μας πεις τα νέα σου κ τι γινεται στα μέρη σου.:)

Εγώ πάντως ένας λόγος που φευγω ανά καιρους είναι αυτός :lol:

 Ησυχαζω που λέμε κι επανερχομαι

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Πλακιτσα

:oops:

 

 

Στο θέμα μας :mrgreen:

 

 

Εγώ δώρο γάμου δίνω λεφτά, δε δίνω δώρα... Αυτά έχει ανάγκη ένα μελλονυμφο ζευγάρι, τα δικά μου κατσαρόλικα έχει? 

Εκτός αν εχω οικειοτητα να ρωτησω που και πάλι δεν.... Λεφτά και πάλι λεφτά κ σε καλή μερια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , diane2020 είπε:

Εγώ δώρο γάμου δίνω λεφτά, δε δίνω δώρα... Αυτά έχει ανάγκη ένα μελλονυμφο ζευγάρι, τα δικά μου κατσαρόλικα έχει? 

Εκτός αν εχω οικειοτητα να ρωτησω που και πάλι δεν.... Λεφτά και πάλι λεφτά κ σε καλή μερια

 

Εντάξει δεν είναι τόσο απόλυτο ότι όλοι προτιμούν τα λεφτά. Πολλοί ναι (εξ ου και η υπενθύμιση-έρανος στο προσκλητήριο) αλλά πολλοί θέλουν και το χειροπιαστό. Προσωπικά νομίζω ότι έστω μισά μισά είναι καλό. Μισά λεφτά μισα δώρα εννοώ. Θα μου φαινόταν πολύ θλιβερό να μην έχω κανένα δωρο-ενθυμιο από τον γάμο κ να είχα μόνο λεφτά. Τώρα βλέπω το τάδε πράγμα και σκέφτομαι "ήταν δώρο του γάμου" και ταξιδεύω σ'εκεινη τη μέρα! Και στην αγάπη των καλεσμένων, που το διάλεξαν κλπ.

Την ανάγκη που λες ότι έχει ένα νέο ζευγάρι, την καταλαβαίνω όπως γινονταν παλιά οι γάμοι, που δεν είχαν δεξιώσεις και γινόταν ένα τραπέζι μόνο με τους κουμπάρους και όντως τα χρηματικά δώρα πήγαιναν για το ξεκίνημα της ζωής του ζευγαριού. Τώρα πάνε για την αποπληρωμή του τραπεζιού, του φωτογράφου που παραμυθιαζει το ζευγάρι με pre και after wedding photos, του catering που παραμυθιαζει το ζευγάρι ότι χρειάζεται και μπουφές γλυκών με συντριβάνι σοκολάτας που μένει ανέγγιχτο γιατί όλοι έχουν σκάσει από το φαΐ, στον ανθοπωλη που παραμυθιαζει ότι το τάδε λουλούδι είναι passé και ότι χρειάζονται φαναράκια και μαξιλαράκια σε κάθε σκαλοπάτι κλπ και αντί όντως να στηριζουμε με τα χρήματα το ξεκίνημα της νέας ζωής και του νέου σπιτικού κλπ κλπ βοηθάμε απλά να μην μπουν μέσα από τα έξοδα του γάμου. Θα μου πεις βοήθεια είναι κι αυτό. Αλλά θέλω να πω πως ο,τι βγαίνει ξαναμπαίνει, δηλαδη μία η άλλη, ενώ το χειροπιαστό δώρο μένει, δεν είναι αέρας. Εξάλλου αν δεν τους αρέσει αλλάζει και παίρνουν ο,τι χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Yovanna είπε:

Έτσι.. να ηρεμούμε και εμείς! :mrgreen:

Πλακίτσα :oops:

Μμμ κρυάδες

 

:P

πρίν από 12 λεπτά , little lamb είπε:

 

Εντάξει δεν είναι τόσο απόλυτο ότι όλοι προτιμούν τα λεφτά. Πολλοί ναι (εξ ου και η υπενθύμιση-έρανος στο προσκλητήριο) αλλά πολλοί θέλουν και το χειροπιαστό. Προσωπικά νομίζω ότι έστω μισά μισά είναι καλό. Μισά λεφτά μισα δώρα εννοώ. Θα μου φαινόταν πολύ θλιβερό να μην έχω κανένα δωρο-ενθυμιο από τον γάμο κ να είχα μόνο λεφτά. Τώρα βλέπω το τάδε πράγμα και σκέφτομαι "ήταν δώρο του γάμου" και ταξιδεύω σ'εκεινη τη μέρα! Και στην αγάπη των καλεσμένων, που το διάλεξαν κλπ.

Την ανάγκη που λες ότι έχει ένα νέο ζευγάρι, την καταλαβαίνω όπως γινονταν παλιά οι γάμοι, που δεν είχαν δεξιώσεις και γινόταν ένα τραπέζι μόνο με τους κουμπάρους και όντως τα χρηματικά δώρα πήγαιναν για το ξεκίνημα της ζωής του ζευγαριού. Τώρα πάνε για την αποπληρωμή του τραπεζιού, του φωτογράφου που παραμυθιαζει το ζευγάρι με pre και after wedding photos, του catering που παραμυθιαζει το ζευγάρι ότι χρειάζεται και μπουφές γλυκών με συντριβάνι σοκολάτας που μένει ανέγγιχτο γιατί όλοι έχουν σκάσει από το φαΐ, στον ανθοπωλη που παραμυθιαζει ότι το τάδε λουλούδι είναι passé και ότι χρειάζονται φαναράκια και μαξιλαράκια σε κάθε σκαλοπάτι κλπ και αντί όντως να στηριζουμε με τα χρήματα το ξεκίνημα της νέας ζωής και του νέου σπιτικού κλπ κλπ βοηθάμε απλά να μην μπουν μέσα από τα έξοδα του γάμου. Θα μου πεις βοήθεια είναι κι αυτό. Αλλά θέλω να πω πως ο,τι βγαίνει ξαναμπαίνει, δηλαδη μία η άλλη, ενώ το χειροπιαστό δώρο μένει, δεν είναι αέρας. Εξάλλου αν δεν τους αρέσει αλλάζει και παίρνουν ο,τι χρειάζονται.

Γιατί καλέ με τα λεφτά που θα τους δώσεις τα αγοράσουν κάτι που θέλουν και Θα θυμούνται ότι εσύ τους το πήρες. Δεν ξέρω εμένα όσα Δώρα μου έφεραν προσωπικά δεν θυμάμαι ποιος και τι τα χω σημειωμένα σε ένα χαρτί έτσι για το τυπικό του θέματος αλλά σίγουρα θυμάμαι ποιος μου έδωσε λεφτά και ποσα :D

 Ξέρεις πόσα κρύσταλλα βάζα κατσαρολικά έχω ακόμα μέσα σε κούτες? Αφού Λυπάμαι να τα δώσω γιατί είναι κάποια γνωστών εταιρειών και τα κρατάω τώρα γιατί τα κρατάω Δεν ξέρω μάλλον προίκα για τις κόρες μου? ?? Ναι 

Άμα δεν μου τα φέρουν στο κεφάλι γιατί και αυτές λεφτά θα θέλουν χαχαχα

Να ναι καλά οι άνθρωποι βγήκανε πάρα πολλά έξοδα Όχι βέβαια όλα αυτά που χάλασα για το γάμο αλλά αυτό το ποσό μας βοήθησε πάρα πολύ να ανασκουμπωθούμε ήρθε και η εγκυμοσύνη μετά και ήταν όλα κομπλέ

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb είπε:

 

Εντάξει δεν είναι τόσο απόλυτο ότι όλοι προτιμούν τα λεφτά. Πολλοί ναι (εξ ου και η υπενθύμιση-έρανος στο προσκλητήριο) αλλά πολλοί θέλουν και το χειροπιαστό. Προσωπικά νομίζω ότι έστω μισά μισά είναι καλό. Μισά λεφτά μισα δώρα εννοώ. Θα μου φαινόταν πολύ θλιβερό να μην έχω κανένα δωρο-ενθυμιο από τον γάμο κ να είχα μόνο λεφτά. Τώρα βλέπω το τάδε πράγμα και σκέφτομαι "ήταν δώρο του γάμου" και ταξιδεύω σ'εκεινη τη μέρα! Και στην αγάπη των καλεσμένων, που το διάλεξαν κλπ.

Την ανάγκη που λες ότι έχει ένα νέο ζευγάρι, την καταλαβαίνω όπως γινονταν παλιά οι γάμοι, που δεν είχαν δεξιώσεις και γινόταν ένα τραπέζι μόνο με τους κουμπάρους και όντως τα χρηματικά δώρα πήγαιναν για το ξεκίνημα της ζωής του ζευγαριού. Τώρα πάνε για την αποπληρωμή του τραπεζιού, του φωτογράφου που παραμυθιαζει το ζευγάρι με pre και after wedding photos, του catering που παραμυθιαζει το ζευγάρι ότι χρειάζεται και μπουφές γλυκών με συντριβάνι σοκολάτας που μένει ανέγγιχτο γιατί όλοι έχουν σκάσει από το φαΐ, στον ανθοπωλη που παραμυθιαζει ότι το τάδε λουλούδι είναι passé και ότι χρειάζονται φαναράκια και μαξιλαράκια σε κάθε σκαλοπάτι κλπ και αντί όντως να στηριζουμε με τα χρήματα το ξεκίνημα της νέας ζωής και του νέου σπιτικού κλπ κλπ βοηθάμε απλά να μην μπουν μέσα από τα έξοδα του γάμου. Θα μου πεις βοήθεια είναι κι αυτό. Αλλά θέλω να πω πως ο,τι βγαίνει ξαναμπαίνει, δηλαδη μία η άλλη, ενώ το χειροπιαστό δώρο μένει, δεν είναι αέρας. Εξάλλου αν δεν τους αρέσει αλλάζει και παίρνουν ο,τι χρειάζονται.

 

Το ΙΒΑΝ στο προσκλητήριο δεν είναι υπενθύμιση-έρανος. Είναι αποδοχή της πραγματικότητας ότι οι καλεσμένοι θα φέρουν δώρο, και διευκόλυνση προς τους καλεσμένους ότι το ζευγάρι προτιμά χρηματικό δώρο. Εννοείται πως τα φυσικά δώρα από όποιον τα θελήσει είναι επίσης καλόδεχτα κι όταν τα βλέπουμε τους θυμόμαστε.

 

Έγραψες τόσες φορές ότι το θεωρείς άσχημο και μη ρομαντικό, που πραγματικά θέλω να σου διευκρινίσω ότι υπάρχουν ζευγάρια που κάνουν τον γάμο τους χωρίς καμία βοήθεια από τους γονείς, οπότε το "μία ή άλλη" που λες είναι αρκετά σημαντικό. Όταν έρχεσαι αντιμέτωπος με πρακτικά ζητήματα, αναγκαστικά λειτουργείς εξίσου πρακτικά και όχι ιδιαίτερα ρομαντικά. Επίσης, δεν ξέρω ποιος είναι ο κύκλος σου, αλλά συνήθως τα ζευγάρια που κάνουν μόνα τους τον γάμο τους δεν ασχολούνται με τα σιντριβάνια σοκολάτας και τα γουάου λουλούδια - θέλουν απλά να προσφέρουν στους καλεσμένους τους αξιοπρεπές φαγητό σ' έναν όμορφο χώρο και να περάσουν καλά. Όταν σε σπονσοράρουν οι γονείς (που καθόλου κακό δεν είναι, και μακάρι να είχαν κι οι δικοί μας τη δυνατότητα να το κάνουν), τότε ναι, έχεις την πολυτέλεια να ασχοληθείς και με αυτές τις λεπτομέρειες. 

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα δε μου αρέσει το iban στο προσλκητήριο.. εμείς δε βάλαμε.

Εννοείται ότι αρκετοί ήρθαν κουνόντας τα χέρια , αλλά τι να γίνει. στην τελική για εμάς το κάναμε όχι για να μαζέψουμε λεφτά και δώρα. 

 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Εμείς είχαμε βάλει iban στο προσκλητήριο, γιατί συζούσαμε τρία χρόνια ήδη οπότε είχαμε έτοιμο σπίτι, δεν υπήρχε κάτι που μας έλειπε. Μαζέψαμε τότε ένα γενναίο ποσό και το χρησιμοποιήσαμε έτσι όπως εμείς θέλαμε. Εγώ όταν παίρνω προσκλητήριο στα χέρια μου και δεν έχει iban ξενερώνω γιατί δεν θέλω να ψάχνω δώρο και κυρίως δεν ξέρω τι χρειάζεται το σπίτι, οπότε δίνω φακελάκι και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...