Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δώρο για γάμο


love kids

Recommended Posts

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Δεν μπορώ να το φανταστώ καν ότι κάποιος δεν το κάνει!! 

Σε καλώ τότε στο σπίτι μου να δεις!!!! :P ποτέ δεν σκέφτηκα να ταιριάξω ούτε πετσέτες, ούτε σεντόνια, ούτε κουβερλι!! :mrgreen: το μόνο που ταιριάζω είναι τα ριχτάρια στους καναπέδες να ταιριάζουν με την διαρρύθμιση κ το ένα μέρος του τοίχου που είναι έντονος βαμμένος!

 

Πάντως ευτυχώς δεν έκανες κοριτσάκι κ έκανες αγοράκι γιατί από βαπτίσεις κ δώρα που θα έπαιρνες ροζ (πετσέτες) θα έπρεπε να τα αλλάξεις όλα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εντάξει όλα εξαρτώνται και από το σπίτι. Τα πιο πολλά (για να μην πω όλα) τα σπίτια που έχω πάει εχουν μπεζ ή γκρι τοίχους και το ίδιο είναι και οι καναπέδες, κουρτίνες κλπ. Και τα μπάνια επίσης ουδέτερα. Οπότε ο,τι τραπεζομάντηλο, πετσέτα, σεντόνι και να βάλεις ταιριάζει. Εμάς εχουν όλοι οι χώροι συγκεκριμένο χρώμα οπότε δεν μπορώ να βάλω ο,τι να'ναι. Θα χαθεί όλο το νόημα της επιλογής χρωμάτων και αρμονίας για τους χώρους. Το σαλόνι-κουζινα είναι ραφ με μπεζ σοκολά και οι κουρτίνες ακόμα έχουν ρίγες σε αυτά τα χρώματα. Οπότε γιατί να βάλω πχ στην κουζίνα κόκκινη ή μωβ πετσέτα; Η κρεβατοκάμαρα είναι φυστικι με μπεζ οπότε εκεί σχεδόν όλα τα σεντόνια ταιριάζουν πχ μπεζ, πρασινωπα, ροζ, κιτρινωπά. Γαλάζια όχι και τόσο αλλά αν είχα θα τα έβαζα. Δεν θα έβαζα όμως γαλάζιο πάπλωμα πχ. Τα μπάνια το ένα είναι μπεζ-μαυρο-κοκκινο και το άλλο ένα τιρκουαζ-σμαραγδι οπότε δεν θα βάλω κίτρινη ή κόκκινη πετσέτα στο σμαραγδι και γαλάζια στο κόκκινο. Αλλά δεν θα βάλω και μόνο κόκκινες ή μπεζ στο κοκκινο-μαυρο-μπεζ, θα βάλω και κίτρινες, ροζ, σομον. Όπως και στο τιρκουάζ θα βάλω ας πούμε λαχανί αλλά όχι σομον. Θέλω αρμονία στο μάτι, φέρνει ηρεμια, αλλιώς κουράζει. Για όταν έρθει κοσμος έχω τις πολύ ταιριαστές.

 

Μου αρέσει πολύ εκτός από άλλο χρώμα σε κάθε δωμάτιο, να έχει και άλλο στυλ. Πχ η κρεβατοκάμαρα που είναι φυστικι είναι country. Έχω πάπλωμα σαν patchwork με λουλουδάκια, αντίστοιχου στυλ μπιζουτιερες στη συρταριερα κλπ. Το σαλόνι είναι μοντέρνο. Ένα χωλακι που έχουμε είναι κάπως πιο εθνικ-λαογραφικο, έχω βάλει εκεί διάφορα ξύλινα αντικείμενα, ινδιάνικα, παραδοσιακά πχ κεντήματα ή μια πορσελάνινη κούκλα με φορεσιά, κουτιά που απεικονίζουν παλιούς χάρτες, κορνιζα μπρονζε κλπ. Ένα γραφείο που διαμορφώνουμε τώρα είναι λιλά με ρομαντικό στυλ. Πορσελάνινες κούκλες, πορτατίφ λουλουδάκι, άσπρα έπιπλα κλπ. 

(Προφανώς δεν πήγα να αγοράσω αντικείμενα για τα διάφορα στυλ, δεν είμαι τόσο παλαβή, απλώς ο,τι είχα από πριν ή μας έκαναν δώρα τα μοιρασα ανά δωμάτιο για να μην είναι τουρλουμπουκι όπως τα είχα στο δωμάτιό μου παλιά).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , mama16 είπε:

Πάντως ευτυχώς δεν έκανες κοριτσάκι κ έκανες αγοράκι γιατί από βαπτίσεις κ δώρα που θα έπαιρνες ροζ (πετσέτες) θα έπρεπε να τα αλλάξεις όλα!!

Στο σπίτι που μένουμε τώρα ήρθαμε όταν ήμουν έγκυος, πριν μάθω το φύλο. Τα υπνοδωμάτια είναι βεραμάν, αγαπημένο μου, από τα πιο αγαπημένα μου χρώματα. μας ρώτησε ο ιδιοκτήτης αν θέλαμε να τα βάψει άλλο χρωμα κ είπαμε όχι. Μετά σκέφτηκα αυτό που λες, ότι αν ήταν κοριτσάκι θα φέρναν όλοι ροζ! Η προίκα για την κούνια που διάλεξα είχε παστέλ χρώματα, κυρίως βεραμάν, αλλά είχε κ ροζ και κίτρινο , αν ήταν για κορίτσι μάλλον την ίδια θα διάλεγα. 

πρίν από 18 λεπτά , little lamb είπε:

Εμάς εχουν όλοι οι χώροι συγκεκριμένο χρώμα οπότε δεν μπορώ να βάλω ο,τι να'ναι.

ναι κι εμάς, το καθιστικό πχ έχει μια πινελιά κεραμίδι/κοραλλι/μπορντό ροδοκόκκινο τέλος πάντων, οπότε αντιστοίχως είναι το στιλ έτσι, πχ δεν στρώνω μπλε στο μέσα τραπέζι γιατί δεν πάει, τα μπλε σουπλα κ σερβίτσια τα έχω για το τραπέζι έξω κ μέσα βάζω τα ροζ ή γήινα. 

Link to comment
Share on other sites

Βεραμαν με ροζ πάει ωραία πάντως. Εμένα μου αρέσουν οι διχρωμίες (πχ βεραμαν-ροζ, βεραμαν-λιλα, φυστικι-ροζ κλπ) απλά για να είναι ωραίο πρέπει να είναι λίγο ισορροπημένα στον χώρο και όχι δύο άσχετα αντικείμενα κάπου

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , little lamb είπε:

Εντάξει όλα εξαρτώνται και από το σπίτι. Τα πιο πολλά (για να μην πω όλα) τα σπίτια που έχω πάει εχουν μπεζ ή γκρι τοίχους και το ίδιο είναι και οι καναπέδες, κουρτίνες κλπ. Και τα μπάνια επίσης ουδέτερα. Οπότε ο,τι τραπεζομάντηλο, πετσέτα, σεντόνι και να βάλεις ταιριάζει. Εμάς εχουν όλοι οι χώροι συγκεκριμένο χρώμα οπότε δεν μπορώ να βάλω ο,τι να'ναι. Θα χαθεί όλο το νόημα της επιλογής χρωμάτων και αρμονίας για τους χώρους. Το σαλόνι-κουζινα είναι ραφ με μπεζ σοκολά και οι κουρτίνες ακόμα έχουν ρίγες σε αυτά τα χρώματα. Οπότε γιατί να βάλω πχ στην κουζίνα κόκκινη ή μωβ πετσέτα; Η κρεβατοκάμαρα είναι φυστικι με μπεζ οπότε εκεί σχεδόν όλα τα σεντόνια ταιριάζουν πχ μπεζ, πρασινωπα, ροζ, κιτρινωπά. Γαλάζια όχι και τόσο αλλά αν είχα θα τα έβαζα. Δεν θα έβαζα όμως γαλάζιο πάπλωμα πχ. Τα μπάνια το ένα είναι μπεζ-μαυρο-κοκκινο και το άλλο ένα τιρκουαζ-σμαραγδι οπότε δεν θα βάλω κίτρινη ή κόκκινη πετσέτα στο σμαραγδι και γαλάζια στο κόκκινο. Αλλά δεν θα βάλω και μόνο κόκκινες ή μπεζ στο κοκκινο-μαυρο-μπεζ, θα βάλω και κίτρινες, ροζ, σομον. Όπως και στο τιρκουάζ θα βάλω ας πούμε λαχανί αλλά όχι σομον. Θέλω αρμονία στο μάτι, φέρνει ηρεμια, αλλιώς κουράζει. Για όταν έρθει κοσμος έχω τις πολύ ταιριαστές.

 

Μου αρέσει πολύ εκτός από άλλο χρώμα σε κάθε δωμάτιο, να έχει και άλλο στυλ. Πχ η κρεβατοκάμαρα που είναι φυστικι είναι country. Έχω πάπλωμα σαν patchwork με λουλουδάκια, αντίστοιχου στυλ μπιζουτιερες στη συρταριερα κλπ. Το σαλόνι είναι μοντέρνο. Ένα χωλακι που έχουμε είναι κάπως πιο εθνικ-λαογραφικο, έχω βάλει εκεί διάφορα ξύλινα αντικείμενα, ινδιάνικα, παραδοσιακά πχ κεντήματα ή μια πορσελάνινη κούκλα με φορεσιά, κουτιά που απεικονίζουν παλιούς χάρτες, κορνιζα μπρονζε κλπ. Ένα γραφείο που διαμορφώνουμε τώρα είναι λιλά με ρομαντικό στυλ. Πορσελάνινες κούκλες, πορτατίφ λουλουδάκι, άσπρα έπιπλα κλπ. 

(Προφανώς δεν πήγα να αγοράσω αντικείμενα για τα διάφορα στυλ, δεν είμαι τόσο παλαβή, απλώς ο,τι είχα από πριν ή μας έκαναν δώρα τα μοιρασα ανά δωμάτιο για να μην είναι τουρλουμπουκι όπως τα είχα στο δωμάτιό μου παλιά).

 

Η κουζίνα έχει ξύλινα ανοιχτόχρωμα ντουλάπια, μπεζ πλακάκια. Οι πετσέτες είναι πραγματικά οτιδήποτε μου γυαλίσει στο σούπερ μάρκετ, μέχρι και μια με τον spiderman έχουμε κάπου.

Τα μπάνια είναι ένα  ροζ και ένα γαλάζιο, οι πετσέτες είναι οτιδήποτε, από πράσινες και κόκκινες μέχρι ό,τι έχει μαζέψει το κάθε παιδί με το γούστο του κατά περίοδο.

Με το σαλόνι μου η @Έσπερος θα πάθει εγκεφαλικό, γιατί πέραν του ότι είναι και οι τοίχοι πολύχρωμοι σε τόνους ροδακινί, μπορντώ, κρεμ, γεμάτοι πίνακες-αντίγραφα διαφόρων καλλιτεχνών που μας άρεσαν από kandinsky μέχρι van gogh  και monet, έχω καταλήξει μετά από μια εσωτερική ανακατάταξη με έναν καναπέ γκρι και έναν μπορντώ, και δεν έχω αξιωθεί 2 χρόνια τώρα να βρω λύση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Η κουζίνα έχει ξύλινα ανοιχτόχρωμα ντουλάπια, μπεζ πλακάκια. Οι πετσέτες είναι πραγματικά οτιδήποτε μου γυαλίσει στο σούπερ μάρκετ, μέχρι και μια με τον spiderman έχουμε κάπου.

Τα μπάνια είναι ένα  ροζ και ένα γαλάζιο, οι πετσέτες είναι οτιδήποτε, από πράσινες και κόκκινες μέχρι ό,τι έχει μαζέψει το κάθε παιδί με το γούστο του κατά περίοδο.

Με το σαλόνι μου η @Έσπερος θα πάθει εγκεφαλικό, γιατί πέραν του ότι είναι και οι τοίχοι πολύχρωμοι σε τόνους ροδακινί, μπορντώ, κρεμ, γεμάτοι πίνακες-αντίγραφα διαφόρων καλλιτεχνών που μας άρεσαν από kandinsky μέχρι van gogh  και monet, έχω καταλήξει μετά από μια εσωτερική ανακατάταξη με έναν καναπέ γκρι και έναν μπορντώ, και δεν έχω αξιωθεί 2 χρόνια τώρα να βρω λύση.

 

Ακριβώς όμως επειδή είναι κυρίως μπεζ η κουζίνα, πάει οποιαδήποτε πετσέτα, αυτό λέω. Αν ήταν όλη η κουζίνα γαλάζια, δεν θα κολλαγε πολύ μια κόκκινη πχ, εκτος αν ήταν διχρωμία από στυλ και είχε κι άλλες κόκκινες πινελιές. Το σαλόνι σου πχ όπως το περιγράφεις δεν μου φαίνεται κάτι αταίριαστο. Ακούγεται σαν να έχει πολυχρωμία από στυλ, κάπως ποπ. Και το στυλ πινάκων ταιριαστό είναι με όλο αυτό. Αταίριαστο είναι να έχεις έναν Καντίνσκι ή Μονέ ή Βαν Γκογκ και έναν Ραφαήλ ή Καραβάτζιο ή Νικηφόρο Λυτρα!

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Η κουζίνα έχει ξύλινα ανοιχτόχρωμα ντουλάπια, μπεζ πλακάκια. Οι πετσέτες είναι πραγματικά οτιδήποτε μου γυαλίσει στο σούπερ μάρκετ, μέχρι και μια με τον spiderman έχουμε κάπου.

Τα μπάνια είναι ένα  ροζ και ένα γαλάζιο, οι πετσέτες είναι οτιδήποτε, από πράσινες και κόκκινες μέχρι ό,τι έχει μαζέψει το κάθε παιδί με το γούστο του κατά περίοδο.

Με το σαλόνι μου η @Έσπερος θα πάθει εγκεφαλικό, γιατί πέραν του ότι είναι και οι τοίχοι πολύχρωμοι σε τόνους ροδακινί, μπορντώ, κρεμ, γεμάτοι πίνακες-αντίγραφα διαφόρων καλλιτεχνών που μας άρεσαν από kandinsky μέχρι van gogh  και monet, έχω καταλήξει μετά από μια εσωτερική ανακατάταξη με έναν καναπέ γκρι και έναν μπορντώ, και δεν έχω αξιωθεί 2 χρόνια τώρα να βρω λύση.

Χαχα αγχώνομαι μόνο κ μόνο να το κάνω εικόνα στο μυαλό μου!

Τα σερβίτσια στο τραπέζι δεν τα ταιριάζετε; Εγω αγχώνομαι κ μ αυτά, σκέφτομαι την κάθε λεπτομερεια πού θα μπει το καθετί για να είναι όλα σε ταιριαστές αποχρώσεις. Το χειρότερο το έχω πάθει όταν έχω κανονίσει ένα σετ κ πάει ο άντρας μου να συμπληρώσει κάποιο κέρασμα κ παίρνει οποίο πιάτο κρίνει κατάλληλο με βάση το μέγεθος κ όχι το τι υπάρχει στο τραπέζι. Στην αρχή δεν τον προλάβαινα κ είχα πάθει κάτι εγκεφαλικά. Τώρα βγάζω ο,τι μπορεί να χρειαστεί από πριν κ του λέω ποια να πάρει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

Χαχα αγχώνομαι μόνο κ μόνο να το κάνω εικόνα στο μυαλό μου!

Τα σερβίτσια στο τραπέζι δεν τα ταιριάζετε; Εγω αγχώνομαι κ μ αυτά, σκέφτομαι την κάθε λεπτομερεια πού θα μπει το καθετί για να είναι όλα σε ταιριαστές αποχρώσεις. Το χειρότερο το έχω πάθει όταν έχω κανονίσει ένα σετ κ πάει ο άντρας μου να συμπληρώσει κάποιο κέρασμα κ παίρνει οποίο πιάτο κρίνει κατάλληλο με βάση το μέγεθος κ όχι το τι υπάρχει στο τραπέζι. Στην αρχή δεν τον προλάβαινα κ είχα πάθει κάτι εγκεφαλικά. Τώρα βγάζω ο,τι μπορεί να χρειαστεί από πριν κ του λέω ποια να πάρει. 

Σετ πιάτα έχεις 6αδες ή 12αδες? Γιατί αν έχεις 6αδες κ τύχει να έχεις πολλούς καλεσμένους τι κάνεις?? :D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , mama16 είπε:

Σετ πιάτα έχεις 6αδες ή 12αδες? Γιατί αν έχεις 6αδες κ τύχει να έχεις πολλούς καλεσμένους τι κάνεις?? :D

Δυστυχώς εχω 6δες γιατί δν σκέφτηκα τότε να συμπληρώσω. Μια φορά με παρα πολλούς έστησα δυο τραπέζια με άλλο χρωμα το καθένα. Άλλες φορές ετυχε να είναι κ παιδάκια που έφαγαν στα πιο μικρά πιάτα κ έτσι βολευτήκαμε. Γενικα με απασχολεί αυτό, όμως δεν νομίζω να έχω ποτέ τόσους πολλούς πάνω από 6 ενήλικες συν κάποια παιδιά για κανονικό τραπέζι. Για χαλαρή φάση που τσιμπάμε μεζεδάκια συνδυάζω τα μικρά πιάτα κ είναι καλύτερα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , little lamb είπε:

Και φαντάσου λέει να έχεις 12αδες αλλά τα άτομα να είναι 13 

:-P Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί είναι 6 ή 12 παρεμπιπτόντως

13 άτομα όμως δεν χωράνε στο ίδιο τραπέζι, μπορείς να τα κανεις δυο με συνδυασμούς.

 

Στο τραπέζι που κάναμε στη βάφτιση του μικρου στο σπίτι ήμασταν 10 ενήλικες κ τα είχα έτσι, το ένα τραπέζι με τα πιο καλά ήταν για τους παππούδες κ το άλλο για εμάς κ τα αδέρφια μας κ τα μικρά. Κ μου προκάλεσε ένα εγκεφαλικό η πεθερά μου που είναι η πρώτη που τα προσέχει αυτά. Ήρθε στο τραπέζι των νέων για να ταΐσει τον ανιψιό μου - μάλιστα πριν καλά καλά κάτσουμε όλοι, πράγμα που θεωρεί ανεπίτρεπτο αλλά ήταν ο αγαπημένος εγγονός βλέπετε... Ήρθε λοιπόν, έπιασε θέση, που εγω είχα σερβίτσια για 6 ακριβώς κ δεν είχα άλλο ίδιο να της φέρω, μετά σηκώθηκε κ πήγε δίπλα ενώ μου είχε ανακατέψει πιρούνια κ μαχαίρια, που το σετ μου έχει 12 κι ένα δυο είχαν χρησιμοποιηθεί για να τσιμπάει ο άντρας μου τα κρέατα στην ψησταρια κ έψαχνα τελευταία στιγμή να βρω ταιριαστό πιρούνι, γενικώς όλα αυτά που αν είχε τολμήσει να τα κάνει πχ ο άντρας μου σε επίσημο τραπέζι θα του κρατούσε μούτρα για μέρες, τα έκανε εκείνη σ εμένα!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Έσπερος είπε:

Χαχα αγχώνομαι μόνο κ μόνο να το κάνω εικόνα στο μυαλό μου!

Τα σερβίτσια στο τραπέζι δεν τα ταιριάζετε; Εγω αγχώνομαι κ μ αυτά, σκέφτομαι την κάθε λεπτομερεια πού θα μπει το καθετί για να είναι όλα σε ταιριαστές αποχρώσεις. Το χειρότερο το έχω πάθει όταν έχω κανονίσει ένα σετ κ πάει ο άντρας μου να συμπληρώσει κάποιο κέρασμα κ παίρνει οποίο πιάτο κρίνει κατάλληλο με βάση το μέγεθος κ όχι το τι υπάρχει στο τραπέζι. Στην αρχή δεν τον προλάβαινα κ είχα πάθει κάτι εγκεφαλικά. Τώρα βγάζω ο,τι μπορεί να χρειαστεί από πριν κ του λέω ποια να πάρει. 

 

Οταν λες σερβίτσιο; Γιατί αυτή τη στιγμή έχω ένα σετ κόκκινα και μπλε πολύχρωμα πιάτα φαγητού από ΙΚΕΑ (πρέπει να έχουν μείνει 5-6), 2 μπλε πιάτα σούπας και 4 ή 5 τυρκουάζ, κάτι άλλα άσπρα φαγητού με μαργαρίτες κίτρινες, νομίζω ή 3 ή 4 , κάτι μαύρα ρηχά για γλυκό, μπωλάκια επιδόρπιου μεταλλικά και κάτι άλλο ασπρα με κόκκινα λουλούδια και έχουν μείνει και μερικά πλαστικά παιδικά που δε χαλάνε με τίποτα. Δεν πιστεύω να φαντάζεσαι ότι εκτός από το να πάει ο καθένας και να βγάλει από το ντουλάπι όποιο πιάτο βρει μπροστά του, υπάρχει κάποιο άλλο πλάνο στο στρώσιμο τραπεζιού; Ή έστω 3 πηρούνια-κουτάλια στο σπίτι από το αρχικό ίδιο σετ;

πρίν από 35 λεπτά , little lamb είπε:

 

Ακριβώς όμως επειδή είναι κυρίως μπεζ η κουζίνα, πάει οποιαδήποτε πετσέτα, αυτό λέω. Αν ήταν όλη η κουζίνα γαλάζια, δεν θα κολλαγε πολύ μια κόκκινη πχ, εκτος αν ήταν διχρωμία από στυλ και είχε κι άλλες κόκκινες πινελιές. Το σαλόνι σου πχ όπως το περιγράφεις δεν μου φαίνεται κάτι αταίριαστο. Ακούγεται σαν να έχει πολυχρωμία από στυλ, κάπως ποπ. Και το στυλ πινάκων ταιριαστό είναι με όλο αυτό. Αταίριαστο είναι να έχεις έναν Καντίνσκι ή Μονέ ή Βαν Γκογκ και έναν Ραφαήλ ή Καραβάτζιο ή Νικηφόρο Λυτρα!

 

 

Ναι καλέ προφανώς το πολύχρωμο στυλ επιδιώκαμε, με εξαίρεση αυτό το μπορντώ καναπε που μου έχει σπάσει τα νεύρα μεν, αλλά δε θέλω να τον πετάξω ούτε να δώσω 200 ευρώ να του αλλάξω ύφασμα. Αλλά λογικά η @Έσπερος θα έμενε στον τόπο αν ερχόταν :) 

Στο μεταξύ επειδή μου αρέσει πολύ το μαγέιρεμα και έχω μεγάλη κουζίνα προφανώς οι πάγκοι είναι γεμάτοι με συσκευές που έχουν σαν στόχο να εξυπηρετούν και όχι να ταιριάζουν. Κόκκινη κουζινομηχανή, άσπρο multi, μαύρο μπλέντερ, μπορντώ μηχανή για pop corn, γκρι τοστιέρα, μεταλλική στο χρώμα του μπρούντζου βαφλιέρα, πράσινος αποξηραντής φρούτων. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Οταν λες σερβίτσιο; Γιατί αυτή τη στιγμή έχω ένα σετ κόκκινα και μπλε πολύχρωμα πιάτα φαγητού από ΙΚΕΑ (πρέπει να έχουν μείνει 5-6), 2 μπλε πιάτα σούπας και 4 ή 5 τυρκουάζ, κάτι άλλα άσπρα φαγητού με μαργαρίτες κίτρινες, νομίζω ή 3 ή 4 , κάτι μαύρα ρηχά για γλυκό, μπωλάκια επιδόρπιου μεταλλικά και κάτι άλλο ασπρα με κόκκινα λουλούδια και έχουν μείνει και μερικά πλαστικά παιδικά που δε χαλάνε με τίποτα. Δεν πιστεύω να φαντάζεσαι ότι εκτός από το να πάει ο καθένας και να βγάλει από το ντουλάπι όποιο πιάτο βρει μπροστά του, υπάρχει κάποιο άλλο πλάνο στο στρώσιμο τραπεζιού; Ή έστω 3 πηρούνια-κουτάλια στο σπίτι από το αρχικό ίδιο σετ;

Αλήθεια; Εγω έχω ένα πρόχειρο σετ ρηχά, ένα πρόχειρο σετ βαθιά (όχι σούπας όμως πιάτα σπαγγέτι τα ελεγε το σερβίτσιο), που τα έχουμε για καθημερινές, μετά έχω ένα σετ ροζ λουλουδάκια σε άσπρη πορσελάνη που είναι 6αδα κλασική βαθιά ρηχά γλυκού σαλατιέρα, πιατέλα κ ορντεβριερα που το έχουμε για πιο καλά κ ένα σετ άσπρο γαλάζιο που έχει μεγάλα κ ρηχά βαθιά, κ οι σαλατιέρα κ πιατέλες κλπ μπαίνουν αναλόγως αν πάνε με το ροζ ή το γαλάζιο. Καθημερινά μεταξύ μας είμαστε πιο χαλαροί, σ/κ όμως που τρώμε μαζί πάντα τα ταιριάζω, κ μπορεί να βγάλω κ τα πιο καλά. έχω μετανιώσει όμως που δν συμπλήρωςα τις 6δες στο καλό σερβίτσιο. Τώρα χει δει ο άντρας μου κάτι πραγματικά πολύ ωραία πιάτα που όμως θέλουν αλλά τόσα για τα συνοδευτικά κ του εξηγώ ότι δεν γίνεται να τα πάρουμε γιατί θα είναι παρα πολλά, εκείνος δεν καταλαβαίνει τι με απασχολεί για τους συνδυασμούς, ευτυχώς πάντα βγαίνει κάτι πιο επείγον κ αναβάλλεται η αγορά των πιάτων!!! 

Link to comment
Share on other sites

Οι κόκκινες (προς το βυσσινί) συσκευές είναι το όνειρο μου! Έχουμε κόκκινη καφετέρια και κόκκινη ηλεκτρική σκούπα. Ακούγεται αταίριαστο με τη ραφ-σοκολα κουζίνα αλλά αν ήταν όλες ετσι θα ταίριαζαν, θα έφτιαχναν ένα "στυλ" σε εκείνη τη γωνιά. 

Ο βυσσινί καναπές σου πολύ ταιριαστός με το όλο στυλ μου φαίνεται, αλλά η δική σου γνώμη μετράει.

 

Όσο για τις 6αδες και 12αδες, νομίζω ότι τα κολονατα που ήταν με το τεμάχιο τα πήραμε 10, επειδή 10 ατομα χωράνε στο μάξιμουμ της τραπεζαρίας μας και δεν έβλεπα το λογο να πάρουμε αλλα 4 (2 κρασιού κ 2 νερού) Η πωλήτρια βέβαια για να τα πουλήσει έλεγε ότι πρέπει να έχω έξτρα μήπως σπασουν. Αλλά μ'αυτη τη λογική κι όσοι παίρνουν 12αδα πρέπει να πάρουν 14. Εντωμεταξυ κοιτάμε τα σερβίτσια να είναι υποτίθεται ίδια, ενω οι καρέκλες συνήθως είναι 6 και τα τραπέζια με την επέκταση χωράνε συνήθως 8, οπότε ούτως ή άλλως είναι και οι καρέκλες αταίριαστες.

Κι αυτό με τα ποτήρια νερου-κραδιου χαζό είναι, αφού κάποιοι πίνουν μπύρα πχ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Οταν λες σερβίτσιο; Γιατί αυτή τη στιγμή έχω ένα σετ κόκκινα και μπλε πολύχρωμα πιάτα φαγητού από ΙΚΕΑ (πρέπει να έχουν μείνει 5-6), 2 μπλε πιάτα σούπας και 4 ή 5 τυρκουάζ, κάτι άλλα άσπρα φαγητού με μαργαρίτες κίτρινες, νομίζω ή 3 ή 4 , κάτι μαύρα ρηχά για γλυκό, μπωλάκια επιδόρπιου μεταλλικά και κάτι άλλο ασπρα με κόκκινα λουλούδια και έχουν μείνει και μερικά πλαστικά παιδικά που δε χαλάνε με τίποτα. Δεν πιστεύω να φαντάζεσαι ότι εκτός από το να πάει ο καθένας και να βγάλει από το ντουλάπι όποιο πιάτο βρει μπροστά του, υπάρχει κάποιο άλλο πλάνο στο στρώσιμο τραπεζιού; Ή έστω 3 πηρούνια-κουτάλια στο σπίτι από το αρχικό ίδιο σετ;

 

Ναι καλέ προφανώς το πολύχρωμο στυλ επιδιώκαμε, με εξαίρεση αυτό το μπορντώ καναπε που μου έχει σπάσει τα νεύρα μεν, αλλά δε θέλω να τον πετάξω ούτε να δώσω 200 ευρώ να του αλλάξω ύφασμα. Αλλά λογικά η @Έσπερος θα έμενε στον τόπο αν ερχόταν :) 

Στο μεταξύ επειδή μου αρέσει πολύ το μαγέιρεμα και έχω μεγάλη κουζίνα προφανώς οι πάγκοι είναι γεμάτοι με συσκευές που έχουν σαν στόχο να εξυπηρετούν και όχι να ταιριάζουν. Κόκκινη κουζινομηχανή, άσπρο multi, μαύρο μπλέντερ, μπορντώ μηχανή για pop corn, γκρι τοστιέρα, μεταλλική στο χρώμα του μπρούντζου βαφλιέρα, πράσινος αποξηραντής φρούτων. 

Κάπως έτσι και στο δικό μας σπίτι η κατάσταση. Θα ήθελα κάποια στιγμή να τα ταιριάξω καλύτερα μεταξύ τους αλλά δεν καίγομαι κιόλας. Προτιμώ τώρα να διαθέσω π.χ. χρήματα για ένα ταξίδι παρά να πάρω ταιριαστά σερβίτσια κλπ. Άσε που αν σπάσω κάνα πιάτο από το σερβίτσιο, θα φαρμακωθώ. Το έχω αυτό, δε θέλω να χαλάνε τα σετ. Ακόμη κι από τα παιχνίδια της μικρής αν χαθεί κάποιο κομμάτι του σετ κάνω τον τόπο άνω κάτω να το βρω. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , love kids είπε:

Κάπως έτσι και στο δικό μας σπίτι η κατάσταση. Θα ήθελα κάποια στιγμή να τα ταιριάξω καλύτερα μεταξύ τους αλλά δεν καίγομαι κιόλας. Προτιμώ τώρα να διαθέσω π.χ. χρήματα για ένα ταξίδι παρά να πάρω ταιριαστά σερβίτσια κλπ. Άσε που αν σπάσω κάνα πιάτο από το σερβίτσιο, θα φαρμακωθώ. Το έχω αυτό, δε θέλω να χαλάνε τα σετ. Ακόμη κι από τα παιχνίδια της μικρής αν χαθεί κάποιο κομμάτι του σετ κάνω τον τόπο άνω κάτω να το βρω. :mrgreen:

Ο γιος μου είναι η αιτία του κακού σε εμάς. Όλα σχεδόν του πέφτουν από τα χέρια. Οπότε δεν έχει νόημα η έννοια του σερβιτσιου, σε έναν μήνα το πολύ θα είναι λειψό

Link to comment
Share on other sites

O άντρας μου παλιότερα έφτιαχνε καφέ στα κρυστάλλινα ποτήρια νερού που μου είχε αγοράσει η μαμά μου από το Ιονία , έβαζε καλαμάκι και τα έπαιρνε μαζί του στη δουλειά! Ναι, καλά διαβάσατε! Άλλες φορές τα έπαιρνε πίσω και έσπαγαν στο αυτοκίνητο, άλλες τα άφηνε στη δουλειά και έσπαγαν εκεί. Έχουμε κάνει επικούς καυγάδες, του έπαιρνα πλαστικά για τον καφέ, τίποτα. Αποδεκάτισε όλη τη 12άδα. Μετά η μαμά μου με λυπήθηκε και μου πήρε άλλα. Τα έσπασε και εκείνα. Πλέον αγοράζω από το σούπερ μάρκετ , αν και επειδή τα σπάει και αυτά, αν ζητήσεις στο σπίτι μου να πιείς νερό, το πιθανότερο είναι να στο σερβίρω σε κούπα του καφέ.

Καλό σερβίτσιο δεν έχω και ούτε θέλω. Αφενός δεν κάνω τραπεζώματα, αν έρθουν φίλοι είμαι ικανή να βγάλω πλαστικά για να μην έχω να πλένω (το πλυντήριο δηλαδή :mrgreen:). Επίσης δεν έχω που να το βάλω διότι στο σπίτι μας δεν υπάρχουν σύνθετα και μπουφέδες, μόνο βιβλιοθήκες!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που σας διαβάζω μου φεύγει ένα βάρος γιατί με τα στάνταρ που μεγάλωσα, το σπίτι μου είναι απαράδεκτο και το είχα βάρος, όχι ότι δεν μου αρέσει, το αντίθετο, το έχουμε φροντίσει πολύ, απλώς λίγο λίγο. Νόμιζα ότι όλοι θα μας σχολίαζαν για το πώς είμαστε. αλλά τελικά μάλλον ο καθένας έχει διαφορετικά κριτήρια κ αυτά που με απασχολούν εμένα μάλλον δεν θα τα πρόσεχε ποτέ! κατά τ αλλά μπορεί στο σπίτι να έχει έναν λεκέ  που βγάζει μάτι κ εγω να μην ασχολούμαι, μια φορά είχε θυμώσει ο άντρας μου θυμάμαι γιατί ασχολιόμουν με το αν ταιριάζει το σουπλα με την τραβερσα του τραπεζιού κ ο μικρός είχε παραλείψει το τραπέζι με γιαούρτι κ το είχε αφήσει  άντρας μου επιτηδες για να δει αν θα ασχοληθώ...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

Τώρα που σας διαβάζω μου φεύγει ένα βάρος γιατί με τα στάνταρ που μεγάλωσα, το σπίτι μου είναι απαράδεκτο και το είχα βάρος, όχι ότι δεν μου αρέσει, το αντίθετο, το έχουμε φροντίσει πολύ, απλώς λίγο λίγο. Νόμιζα ότι όλοι θα μας σχολίαζαν για το πώς είμαστε. αλλά τελικά μάλλον ο καθένας έχει διαφορετικά κριτήρια κ αυτά που με απασχολούν εμένα μάλλον δεν θα τα πρόσεχε ποτέ! κατά τ αλλά μπορεί στο σπίτι να έχει έναν λεκέ  που βγάζει μάτι κ εγω να μην ασχολούμαι, μια φορά είχε θυμώσει ο άντρας μου θυμάμαι γιατί ασχολιόμουν με το αν ταιριάζει το σουπλα με την τραβερσα του τραπεζιού κ ο μικρός είχε παραλείψει το τραπέζι με γιαούρτι κ το είχε αφήσει  άντρας μου επιτηδες για να δει αν θα ασχοληθώ...

 

Δηλαδή ταιριάζεις τις πετσέτες με τα πλακάκια αλλά αφήνεις λεκέ (και μάλιστα γαλακτοκομικά που βρωμάνε μετά από λίγο); Και τώρα δε μας κάνεις πλάκα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Δηλαδή ταιριάζεις τις πετσέτες με τα πλακάκια αλλά αφήνεις λεκέ (και μάλιστα γαλακτοκομικά που βρωμάνε μετά από λίγο); Και τώρα δε μας κάνεις πλάκα;

Ε δεν θα το άφηνε όλο το βράδυ, απλώς περίμενε να δει αν θα το έβλεπα πριν τελειώσω τη διακόσμηση!! Κι εγω δεν θα το άφηνα όλο το βράδυ, απλώς εκείνη την ώρα έκανα κάτι άλλο. Το τραπέζι ένα έτσι κανεις κ το καθαρίσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ όταν λέω ότι συνδυάζω την πετσέτα δεν εννοώ "με τα πλακάκια". Έτσι όντως ακούγεται αστείο. Εννοώ ότι όλο το μπάνιο έχει ένα χρωματικό θέμα. Πχ εμάς τα πλακάκια είναι πέτρα, το έπιπλο βενγκε και ο νιπτήρας κατακόκκινος. Οπότε έχω βάλει γενικά κόκκινες λεπτομέρειες, πχ κόκκινο σκουπιδιντενεκε, κόκκινο καλαθάκι για τα καλλυντικά, κόκκινα κεράκια και κουρτίνα με κόκκινες λεπτομέρειες. Οπότε δεν κολλάει γαλάζια πετσέτα πχ. Το άλλο μπάνιο το τιρκουάζ-σναραγδι δεν είναι ότι απλά τα πλακάκια έχουν κάτι τιρκουάζ, οπότε ναι δεν θα εκαναν τόσο μπαμ. Είναι όλο το έπιπλο τιρκουάζ. Οπότε αντίστοιχα δεν κολλάει σομον πετσέτα πχ. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...