Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δώρο για γάμο


love kids

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Αχ εγω έχω μια ελπίδα ότι κάποια στιγμή θα έχουμε ένα ωραίο κυριλέ σαλόνι κ θα τα βάζουμε! κ βιτρίνα πολύ θα ήθελα να έχω, έχουμε έπιπλο τηλεόρασης με βιτρίνα που έχω βάλει κάτι λίγα αλλά τελικά του βάλαμε μπροστά εμπόδια για να μην σπάσει κανένα τζαμί από τον μικρό...

@Yovanna για τις καλές κατσαρόλες που έγραφες ότι σου πήρε η μαμα σου, η δικια  μιυ προφανώς δεν θα μιυ έπαιρνε για να μην γίνω σκλάβα στην κουζινα :razz: αλλά όταν πια είχα μεγαλώσει κ άκουγε στο κομμωτηριο τις γειτονισσες να λενε τι είδη τετοια έχουν έτοιμα για τις κόρες τους την έπιανε λίγο ένα κόμπλεξ γιατί είχε δει ότι δεν είναι εύκολο τελικά ένα νέο ζευγάρι να στήνει το σπίτι από την αρχή όταν υπάρχουν ταυτόχρονα πολλές ανάγκες.... Γενικώς με τα πρακτικά ζητήματα δεν έχουμε καλή σχέση στην οικογενειά μου. 

Κι εμείς προς το παρόν δεν έχουμε στο σπίτι βιτρίνα με κρύσταλλα κλπ. αλλά ίσως κάποια στιγμή προστεθεί κι αυτό στο χώρο, ίσως σε ένα άλλο σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 9 λεπτά , love kids είπε:

Δε νομίζω πως το ύφος που προτιμά κάποιος για τον προσωπικό του χώρο δείχνει την παιδεία του. Όσο για την καταγωγή, γιατί να τη σχολιάσω; Με ποιο σκεπτικό; Ότι είναι ανώτεροι όσοι κατάγονται από την πρωτεύουσα και τα αστικά κέντρα και κατώτεροι όσοι κατάγονται από χωριό; 

Κοίτα εγω μεγάλωσα με το στερεότυπο ότι στις πόλεις έχουμε μια α αισθητική που είναι κ θέμα παιδείας κ επειδή η αισθητική που μεγάλωσα θεωρώντας ως αυτονόητη ήταν το πολύ κυριλέ σπίτι με το καλό σαλόνι κ τα σχετικά, ήμουν κάπως κακεντρεχής, το παραδέχομαι! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Έσπερος είπε:

Κοίτα εγω μεγάλωσα με το στερεότυπο ότι στις πόλεις έχουμε μια α αισθητική που είναι κ θέμα παιδείας κ επειδή η αισθητική που μεγάλωσα θεωρώντας ως αυτονόητη ήταν το πολύ κυριλέ σπίτι με το καλό σαλόνι κ τα σχετικά, ήμουν κάπως κακεντρεχής, το παραδέχομαι! 

 

Στο μεταξύ, έτσι όπως το περιγράφεις, με καλό σαλόνι, βιτρίνες κλπ (και αρκετά ακριβά μπιμπελό έχω να πω) ήταν το σπίτι της γιαγιάς μου, που είχε τελειώσει γυμνάσιο, μέχρι τρίτη τάξη. Και η θεία μου που ήταν δακτυλογράφος είχε το καλό σαλόνι με τα κρύσταλλα και τα ασημικά (και όντως αρκετά καλόγουστο). Και εμείς δεν είχαμε τίποτα μη χρηστικό, με τη μάνα μου καθηγήτρια πανεπιστημίου. Οπότε μέχρι μια ηλικία το είχα στο μυαλό μου ότι κρύσταλλα+ασημικά = αμορφωσιά, και όσο πιο πολλά έχεις τόσο πιο αμόρφωτος :grin:

Link to comment
Share on other sites

Το τραπεζομάντηλο εξαρτάται από πολλά. Σε κουζίνα αν έχεις τραπέζι συνήθως στρωνεις, εκτός αν είναι τα γυάλινα με τα ινοξ πόδια. Στην τραπεζαρία αν είναι πολύ μεγάλη κάτι βάζεις, ίσως μια τραβέρσα ή ένα λεπτό μαντήλι χιαστί. Εμάς είναι 2 μέτρα, δεν είναι ωραίο όλη να είναι σκέτη, πολλή μονοτονία. Αλλά μόνο κάτι τετοιο ταιριάζει γιατί είναι από τις πολύ μοντέρνες με τα χιαστί πόδια κ με πολλά ανάγλυφα νερά. Φίλοι που έχουν απλές βενγκε τραπεζαρίες χωρίς νερά και με απλά ίσια πόδια έχουν και κανονικό τραπεζομάντηλο, όχι πολύ κλασικό βέβαια. Σε τραπεζωμα (δύο φορές μόνο προλάβαμε να κάνουμε, μετα έπεσε ο κορωνοϊος) στρώσαμε κι εμείς κανονικό άσπρο του φαγητού. Σε πιο χαλαρές φάσεις σουπλα.

Γενικά κάποια επιλεγμένα κομμάτια στρώνονται χωρίς να χαλάει το μοντέρνο και μινιμαλ στυλ (εκτός αν είναι τελείως λοφτ). Απλά παλιά, εκτός από το στυλ κάποιων που δεν ταιριάζουν σήμερα, είχαν την τάση να βάζουν πολλά μαζεμενα-και πολλά μπιμπελό πάνω τους. Σε κάθε ραφακι, σε κάθε τραπεζάκι, σε καλοριφέρ, στην τηλεόραση και δεν ξέρω κι εγώ πού αλλού. Και σε συνδυασμό γενικά με τα έντονα μοτίβα και χρώματα σε καναπέδες και χαλιά κούραζε το μάτι. Να σκεφτείτε στο πατρικό μου η κουζίνα έχει στον τοίχο πλακάκια με φουλ σχέδιο (αυτά που είναι για ανάμεσα η μαμά μου τα έβαλε σε όλο!!), κάτω μωσαϊκό ή χαλί επίσης με σχέδια, κουρτίνες και μαξιλάρια των καρεκλών επίσης με σχέδια και ντουλάπια με κάτι πολύ έντονα νερά. Δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ μονόχρωμο! Χαμός στο μάτι. 80ς. Στα 90ς ήρθαν στη μόδα λίγο πιο μινιμαλ έπιπλα αλλά με πολύχρωμους καναπέδες αν θυμάστε και μετά το μιλένιουμ άρχισαν τα βενγκε. Τώρα είναι αυτά με τα πολύ έντονα νερά που στην αρχή δεν μου άρεσαν, μου φαίνονταν σαν μόλις να κόπηκαν από το δάσος, αλλά τελικά περίπου έτσι πήραμε, τα συνήθισα γιατί τα έβλεπα σε όλα τα μαγαζιά.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Έσπερος είπε:

Κοίτα εγω μεγάλωσα με το στερεότυπο ότι στις πόλεις έχουμε μια α αισθητική που είναι κ θέμα παιδείας κ επειδή η αισθητική που μεγάλωσα θεωρώντας ως αυτονόητη ήταν το πολύ κυριλέ σπίτι με το καλό σαλόνι κ τα σχετικά, ήμουν κάπως κακεντρεχής, το παραδέχομαι! 

Ακριβώς όπως το είπες, στερεότυπο. Ευτυχώς όμως το κατάλαβες και δεν το ενστερνίζεσαι πια. Βέβαια ο καθένας έχει την άποψή του και διαφορετική θεώρηση αλλά και γνώσεις για την καλή διακόσμηση. Απλά επειδή είναι προσωπικό θέμα και γούστο της κάθε οικογένειας και φυσικά πολλές φορές και θέμα οικονομικό ή άλλων προτεραιοτήτων δεν το σχολιάζω καν. Για παράδειγμα, αυτή τη στιγμή το σπίτι μας έχει κάποιες ελλείψεις και το στυλ του δεν είναι το ιδανικό για μας αλλά στην παρούσα φάση δίνουμε πιο πολλή έμφαση στη μόρφωση του παιδιού, την παροχή ερεθισμάτων κλπ. οπότε δε μας πειράζει τόσο να υπάρχει και κάτι αταίριαστο στο χώρο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βιτρίνα δεν μου αρέσει. Δεν έχω πρόβλημα με τα κρύσταλλα και τα ασημικά (σε λογικό αριθμό) αλλά σε βιτρίνα δεν θα τα έβαζα με τίποτα. Μου φαίνεται σαν έκθεση. Θα τα έβαζα (και έβαλα) πάνω στην τραπεζαρία, στο έπιπλο τηλεόρασης (την έχουμε στον τοίχο), σε κάποιο ράφι βιβλιοθήκης, κάπως έτσι. (Ένα ράφι με μόνο αυτά, όχι το παλιό στυλ που είναι διακοσμητικά μπροστά από τα βιβλία)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Eξαρτάται τα δώρα και τη φάση της ζωής. Αν ας πούμε έχουν και οι δύο σταθερή δουλειά και στημένο σπιτικό μαζί, λίγη διαφορά θα κάνουν τα μικροδώρα σε χρήμα (άλλο από στενούς συγγενείς και σηματνικά ποσά). Ενώ ένα πρωτότυπο ή χρηστικό δώρο, μπορεί να καλύψει μια μικρή πολυτέλεια. Π.χ. ένα ωραίο πάπλωμα θα το εκτιμούσα περισσότερο από το αντίθστοιχο ποσό που πιο πιθανό είναι απλά να πήγαινε τελικά στο σούπερ μάρκετ. Βέβαια κάτι αχαρακτήριστα δώρα όλοι τα πήραμε και για μερικά που δεν αλλάζονταν κιόλας, οκ, και 2 ευρώ πιο χρήσιμα θα ήταν ;) 

Εντάξει σίγουρα αν έχουν στρωμένο σπιτικό μαζί κ δώρα να τους πάρουν δεν έχει πολύ σημασία αλλά νομίζω σπάνια πριν το γάμο ένα ζευγάρι έχει ήδη σπίτι και επιπλωμένο καλά κ όλα. Οπότε πιστεύω το να βάλουν οι περισσότεροι καλεσμένοι χρήματα είναι πιο χρήσιμο για το ζευγάρι. Ούτως η άλλως όλο κ κάποιος καλεσμένος θα πάει δώρο οπότε χαμένο δεν θα πάει. Αλλά το να σκέπτονται οι περισσότεροι ότι είναι πιο χρήσιμα τα δώρα κ στο τέλος το αντρόγυνο να μαζέψει δίπλα κ τριπλά ίδια δεν έχει νόημα. Κ πες τα σεντόνια είναι χρήσιμα. Απ' την άλλη αν δεν έχεις κ πολύ αποθηκευτικό χώρο πόσα ποια να μαζέψεις?

 

Εγώ  στο γάμο μου ευτυχώς οι περισσότεροι έφεραν χρήματα κ είχαμε μαζέψει ένα αρκετά καλό ποσό αλλά είχαμε κ δώρα άλλα χρήσιμα αλλά όχι. Τα περισσότερα πάντως ακόμα δεν τα έχω ανοίξει, ότι έχει σχέση με σεντόνια κλπ, κάποια στιγμή στο μέλλον θα γίνει κ αυτό!! :P Μ έχουν κάνει δώρο κ 2 άτομα 2 ιδιες γαστρες ίδιων διαστάσεων που ακριβώς την ίδια είχα αγορασμενη κ εγώ. Στο μέλλον όταν μου χαλάσει η δικιά μου θα χρησιμοποιήσω τη μία κ μετά κ την άλλη! Μέχρι να γεράσω δεν χρειάζεται να ξανά αγοράσω γάστρα! :mrgreen:

 

@Έσπερος τα χρήματα πήγαν στην εξωσωματική που ήταν αποτυχημένη αλλά αν ήταν επιτυχημένη θα καταλάβαινες πόσο πιο ωφέλιμα ήταν τα λεφτά από το να έπαιρνες δώρα. Τα χρήματα αυτό το σκοπό έχουν. Να τα διαθέσει το ζευγάρι σε κάτι που θεωρούν ωφέλιμο για το ξεκίνημα της νέας ζωής. Πχ σε ανακαίνιση, σε αγορά επίπλων, ηλεκτρικών ακριβών συσκευών κλπ

Link to comment
Share on other sites

 

πρίν από 14 λεπτά , love kids είπε:

Ακριβώς όπως το είπες, στερεότυπο. Ευτυχώς όμως το κατάλαβες και δεν το ενστερνίζεσαι πια. Βέβαια ο καθένας έχει την άποψή του και διαφορετική θεώρηση αλλά και γνώσεις για την καλή διακόσμηση. Απλά επειδή είναι προσωπικό θέμα και γούστο της κάθε οικογένειας και φυσικά πολλές φορές και θέμα οικονομικό ή άλλων προτεραιοτήτων δεν το σχολιάζω καν. Για παράδειγμα, αυτή τη στιγμή το σπίτι μας έχει κάποιες ελλείψεις και το στυλ του δεν είναι το ιδανικό για μας αλλά στην παρούσα φάση δίνουμε πιο πολλή έμφαση στη μόρφωση του παιδιού, την παροχή ερεθισμάτων κλπ. οπότε δε μας πειράζει τόσο να υπάρχει και κάτι αταίριαστο στο χώρο. 

Κι εμάς έχει ελλείψεις το σπίτι. Παρα πολλές, όχι σε χρηστικά αλλά μας λείπουν ακόμα κάποια χάλια, κάποια συμπληρωματικά φωτιστικά, κάποια σερβίτσια για πιο ειδικές  περιπτώσεις. Γιατί κατά καιρούς προκύπτουν αλλά κ αυτά προέχουν στις δικές μας προτεραιότητες. Απλώς μεγάλωσα με την ιδέα ότι το ζευγάρι με το που παντρευτεί μπαίνει σε ένα έτοιμο κ πλήρως εξοπλισμένο σπίτι κ μου αρέσουν κ τα κυριλέ, οπότε δυσκολεύτηκα αρκετά να αποδεχτώ κάποιες διαφορετικές συνθήκες- και κυριωσ να μην νιώθω ενοχές ή ότι θα μας σχολιάσουν κλπ. Γενικα πάντως το σπίτι προσπαθώ να το κάνω όσο πιο κυριλέ ταιριάζει στις συνθήκες. Κ του άντρα μου δν του αρέσουν τα πολύ μοντέρνα υλικά, είναι του παραδοσιακού ξύλου αλλά σε λιτές κλασικές γραμμές, όχι τόσο κυριλέ διακόσμηση αλλά όχι και τόσο μοντέρνο που να μην συμβαδίζει με τις δικές μου επιθυμίες. Σίγουρα θε ήθελε τα μισά διακοσμητικά της βιβλιοθήκης να λείπουν κ σίγουρα δεν εκτιμά ιδιαιτέρως το κατάστημα δώρου του Μουσείου Μπενακη με τα κουλτουριάρικα δωρα του, από το οποίο έχουν προέλθει!!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, little lamb είπε:

 

Κι εγώ δεν θα το έκανα αυτό με το δίπλωμα, για τον ίδιο λόγο, εκτός αν ήξερα ότι είναι κάποιος που του αρέσουν αυτά τα χαριτωμένα ή σε κάποιον πολύ στενό. Πάντως δεν χαλάνε, τι να πάθουν; Απλά τσαλακωνονται. Το άλλο με τα κουτάκια το έχω κάνει σε φίλη και τους άρεσε πολύ! Είναι ένας πιο χαριτωμένος τρόπος να δώσεις χρήματα για να μην είναι ένα ξενερωτο φακελάκι ή κατάθεση. Αν βέβαια κάποιος έχει βάλει στο προσκλητήριο iban τότε εντάξει δεν του φαίνεται ξενερωτη η κατάθεση. 

 

Τα περισσότερα ζευγάρια που μένουν ήδη μαζί και είναι 30ρηδες, μενουν λίγο καιρό μαζί και σε ένα στυλ πιο "φοιτητικό", δηλαδή δεν έχουν τόσο "καλά" πράγματα σαν αυτά που πάνε δώρα σε γάμους. Πχ ολόκληρα σερβίτσια, σετ πετσετών κλπ. Έχουν διαφορα σκόρπια πιάτα ή σκόρπιες πετσέτες. Εμένα μου αρέσουν τα δώρα. Αν κάποιος βάλει ΙΒΑΝ το καταλαβαίνω ότι προτιμάει λεφτά οπότε βάζω, αλλά σε άλλους παίρνω δώρα. Γενικά, ασχέτως γάμων, έχω μια περίεργη ψυχολογία με τα χρηματικά δώρα: απ'τη μια μου αρέσει πολύ η έκπληξη του πακέτου και η ενθύμηση αυτού που το έφερε κάθε φορά που το χρησιμοποιώ. Και τα λεφτά μου φαίνονται πολύ απρόσωπο. Από την άλλη, μου αρέσει να διαλέγω εγώ κάποια πράγματα κι έτσι μετά το γάμο ή τη γέννηση/βάφτιση της μικρής όταν έβλεπα σε κάποιο μαγαζί κάτι που μου άρεσε (πιάτο, διακοσμητικό, ρουχαλακια οτιδήποτε) σκεφτόμουν "αχ τι ωραίο, κρίμα που δεν μας το έφερε κανείς". Χαχα! Επίσης μου αρέσουν πολύ οι κάρτες. Τις έχω κολλήσει όλες σε άλμπουμ. Με τις σκέτες άσπρες καρτ βιζιτ δεν ενθουσιαζομουν. Αν ήταν με δώρο κάτι γίνεται, αν ήταν με λεφτά μου φαινόταν λίγο διεκπεραιωτικο, νομίζω δεν θα το έκανα εκτός αν για κάποιο λόγο δεν είχα προλάβει να οργανωθω καλύτερα.

 

 

Οχι εντάξει. Δεν έτυχε να έχουμε και κάποιο αταίριαστο βέβαια αλλά λογικά θα το χρησιμοποιούσα, δεν φαίνεται τόσο όσο το σκέπασμα.

 

 

Δεν είναι έτσι καλε τα τωρινά κρύσταλλα! Καμία σχέση με των μαμάδων μας. Μπορεί να είναι πχ μια μεγάλη πιατέλα ή βάζο με περίεργο σχήμα με χρώματα μέσα. Βιτρίνα ναι δεν έχει κανείς αλλά στο κέντρο της τραπεζαρίας ή στο έπιπλο της τηλεόρασης ή στον μπουφέ κάτι βάζεις. Εμείς έχουμε κάτι κεραμικές πιατέλες και κορνίζες ας πούμε. Κρύσταλλο δεν μας έκαναν κάποιο ωραίο. Ένα πολύ φουτουριστικό κι ένα πολύ κλασικο σαν των μαμάδων μας που λες τα αλλάξαμε. Αν ήταν κάτι ωραίο θα το κρατούσα. Είδαμε ωραία μοντέρνα όταν πήγαμε για τις αλλαγές αλλά προτίμησα να πάρουμε περισσότερα πράγματα με το ίδιο ποσό παρά ένα ακριβό τέτοιο. Αν μου άρεσε όμως θα το κρατούσα για την τραπεζαρία πχ.

 

 

Πήραμε δώρα και χρήματα από περίπου 120 "νοικοκυριά" (είναι και της μόδας ο όρος) αν τα υπολογίζω καλά τώρα. (Δεν σου λέω άτομα γιατί ένα δώρο μπορεί να ήταν από ένα άτομο κι ένα άλλο από πέντε). Δεν ήρθαν όλοι αυτοί, αλλά πολλοί που δεν ήρθαν έφεραν ή έστειλαν δώρο/λεφτά. Όπως και μερικοί ακαλεστοι γνωστοί της μάνας μου. Από όλα αυτά τα 120 "νοικοκυριά", περίπου 50 ήταν τα δώρα-αντικειμενα. Ίσως επειδή δεν είχαμε ΙΒΑΝ. Μερικοί πάντως μας ζήτησαν ΙΒΑΝ και πολλοί έδωσαν φακελάκια.

 

Ναι αυτό με το κουτάκι ωραίο είναι! Εγώ απ' την μητέρα μου είχα προίκα (που αγόραζε σιγά σιγά πριν να παντρευτούμε) σεντόνια, πετσέτες,  κουβέρτες κ όσα δώρα πήρα από καλεσμενους δεν τα έχω ανοίξει ακόμα καν. Κ η νονά μου μου αγόρασε κατσαρόλες, τηγανια, πιάτα, φλιτζάνια, τραπεζομάντηλα, πετσέτες κ τα είχα όλα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα χρήματα βασικά αν όλοι αυτοί ήταν στο τραπέζι, συνήθως βγαίνουν περίπου το ποσό του τραπεζιού. Ενώ το δώρο νιώθεις ότι είναι κάτι ξεχωριστό, δεν είναι απλά η αποπληρωμή του τραπεζιού. Γενικά είναι πιο "χαριτωμένο", πιο συναισθηματικό, πιο ζεστό, δεν ξερω, τουλάχιστον εμένα μου φαίνεται έτσι. Το ΙΒΑΝ στα προσκλητήρια πάντως δεν μου αρέσει καθόλου, δεν θα το έκανα ποτέ, θα ένιωθα σαν να ζητάω να φέρουν συγκεκριμένα μόνο λεφτά. Και γενικά σαν να ζητάω να φέρουν κάτι. Εντάξει είναι δεδομένο ότι θα φέρουν κάτι, αλλά δεν μου φαίνεται ωραίο να τους "υπενθυμιζουμε'" ότι "ε ψιτ το νου σας, μην έρθετε με άδεια χέρια". Οποιος θέλει να καταθέσει μπορεί να το ζητήσει το ΙΒΑΝ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , little lamb είπε:

Ούτε στρώνω κάτι κάτασπρα σεντόνια που μου έδωσαν, σκέφτομαι μόνο να καθιερωσω να τα στρώνω Χριστουγεννα-Πασχα ή στην επέτειο έτσι για αλλαγή για να μην πηγαίνουν χαμένα.

Το πρόβλημα με αυτά που μας έδωσαν μαμάδες και γιαγιάδες είναι βασικά το πλήθος τους και το ότι κάποια είναι για έπιπλα που δεν υπάρχουν πια, πχ μικρό τετράγωνο τραπεζάκι ανάμεσα στους καναπέδες ή στρογγυλες τραπεζαριες.

 

Είχα κι εγώ πολλά μικρά τετράγωνα καρέ από βελονάκι, απο τη μία μου γιαγιά. Η μητέρα μου κάποια τα μεταποίησε, για να μην πάνε τελείως χαμένα: τα άνοιξε σε λωρίδες και έδωσε να τις γαζώσουν σε μαξιλαροθήκες.

 

Στο μεταξύ εγώ τα λευκά σεντόνια τα βγάζω το καλοκαίρι, και τον χειμώνα χρησιμοποιώ τα χρωματιστά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , little lamb είπε:

Τα χρήματα βασικά αν όλοι αυτοί ήταν στο τραπέζι, συνήθως βγαίνουν περίπου το ποσό του τραπεζιού. Ενώ το δώρο νιώθεις ότι είναι κάτι ξεχωριστό, δεν είναι απλά η αποπληρωμή του τραπεζιού. Γενικά είναι πιο "χαριτωμένο", πιο συναισθηματικό, πιο ζεστό, δεν ξερω, τουλάχιστον εμένα μου φαίνεται έτσι. Το ΙΒΑΝ στα προσκλητήρια πάντως δεν μου αρέσει καθόλου, δεν θα το έκανα ποτέ, θα ένιωθα σαν να ζητάω να φέρουν συγκεκριμένα μόνο λεφτά. Και γενικά σαν να ζητάω να φέρουν κάτι. Εντάξει είναι δεδομένο ότι θα φέρουν κάτι, αλλά δεν μου φαίνεται ωραίο να τους "υπενθυμιζουμε'" ότι "ε ψιτ το νου σας, μην έρθετε με άδεια χέρια". Οποιος θέλει να καταθέσει μπορεί να το ζητήσει το ΙΒΑΝ.

Κι εμένα δεν μ αρέσει το ivan κ δν το είχα γράψει γιατί η αλήθεια είναι ότι περίμενα σχεδον

αποκλειστικα χρήματα. Κ εγω αντικείμενο δεν πηγαίνω ποτέ εκτός αν είναι στο νησί που έχουν λίστα κ είναι εύκολο, σκεφτόμαστε ένα ποσο, διαλέγουμε κάτι ή απλώς δίνουμε το ποσό για να κλείσει κάποιο μεγάλο δώρο όπως σερβίτσιο. αλλιώς θεωρώ μεγαλύτερη αναστάτωση να πάρω δώρο κ να βάζω τον άλλον στη δύσκολη θέση να το αλλάζει (εγω δεν μπορώ με τίποτα να αλλάξω δώρο, μόνο αν είναι για μέγεθος). 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , little lamb είπε:

Τα χρήματα βασικά αν όλοι αυτοί ήταν στο τραπέζι, συνήθως βγαίνουν περίπου το ποσό του τραπεζιού. Ενώ το δώρο νιώθεις ότι είναι κάτι ξεχωριστό, δεν είναι απλά η αποπληρωμή του τραπεζιού. Γενικά είναι πιο "χαριτωμένο", πιο συναισθηματικό, πιο ζεστό, δεν ξερω, τουλάχιστον εμένα μου φαίνεται έτσι. Το ΙΒΑΝ στα προσκλητήρια πάντως δεν μου αρέσει καθόλου, δεν θα το έκανα ποτέ, θα ένιωθα σαν να ζητάω να φέρουν συγκεκριμένα μόνο λεφτά. Και γενικά σαν να ζητάω να φέρουν κάτι. Εντάξει είναι δεδομένο ότι θα φέρουν κάτι, αλλά δεν μου φαίνεται ωραίο να τους "υπενθυμιζουμε'" ότι "ε ψιτ το νου σας, μην έρθετε με άδεια χέρια". Οποιος θέλει να καταθέσει μπορεί να το ζητήσει το ΙΒΑΝ.

Κοίτα εγώ κ ο άντρας μου αποφασίσαμε τον γάμο να τον κάνουμε με δικά μας λεφτά χωρίς βοήθεια απ' τους γονείς, οπότε το να φέρουν οι καλεσμένοι χρήματα μας βοήθησε ώστε να πάνε κάποια στο τραπέζι. Το να φέρουν δώρα ίσως να εχει περισσότερη συναισθηματική αξία αλλά κακά τα ψέματα για να κάνεις ένα γάμο με τραπέζι χρειάζεται να έχεις πολλά λεφτά στην άκρη.. Κ αυτό που άκουγα ότι οι γονείς έπαιρναν δάνειο για να πληρώσουν το γάμο είναι κάτι που δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Ilaeira είπε:

Στο μεταξύ εγώ τα λευκά σεντόνια τα βγάζω το καλοκαίρι, και τον χειμώνα χρησιμοποιώ τα χρωματιστά. 

εγω ότι λευκά είδη είχε η μαμα μου τα άφησα στην Αθήνα. πήρα μόνο πετσέτες όσες ταιριάζουν στο μπάνιο, κάποια στρωσίδια για το τραπέζι γενικής χρήσης κ εορταστικά. Σεντόνια, κουβέρτα  κ κουβερλι έχω αυστηρά ασορτί με το δωμάτιο. Μάλιστα το κουβερλι είναι διπλής όψης κ το στρώνω από τη μεριά που πάει με το σεντόνι, αν δεν το στρώσω έτσι με ενοχλεί. Το γέλιο είναι όταν το πλένω, αν τύχει κ δεν συντονίσω το εφεδρικό κουβερλι να ταιριάζει με το σεντόνι, πώς εκνευρίζομαι!!! Ακόμα κ τα σεντόνια του μικρου τα στρώνω ανάλογα πώς ταιριάζουν με το εκάστοτε πάπλωμα/ κουβερτακι κλπ. (έχω κάνει τη μεγάλη υπέρβαση να φοράω ενίοτε αταίριαστα εσώρουχα, δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω)! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 44 λεπτά , mama16 είπε:

Ναι αυτό με το κουτάκι ωραίο είναι! Εγώ απ' την μητέρα μου είχα προίκα (που αγόραζε σιγά σιγά πριν να παντρευτούμε) σεντόνια, πετσέτες,  κουβέρτες κ όσα δώρα πήρα από καλεσμενους δεν τα έχω ανοίξει ακόμα καν. Κ η νονά μου μου αγόρασε κατσαρόλες, τηγανια, πιάτα, φλιτζάνια, τραπεζομάντηλα, πετσέτες κ τα είχα όλα..

Εμένα δε μου αγόραζαν λευκά είδη κλπ. Προτιμούσαν να ξοδέψουν τα χρήματα στις σπουδές μου όπως έλεγαν και νομίζω μια χαρά έκαναν. Δε λέω φυσικά πως το ένα αναιρεί το άλλο. Μας αγόρασαν όμως μια ακριβή ηλεκτρική συσκευή που χρειαζόμασταν και διάφορα άλλα πράγματα πιο μικρής αξίας κατά καιρούς. Δεν έχω παράπονο. 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Έσπερος said:

εγω ότι λευκά είδη είχε η μαμα μου τα άφησα στην Αθήνα. πήρα μόνο πετσέτες όσες ταιριάζουν στο μπάνιο, κάποια στρωσίδια για το τραπέζι γενικής χρήσης κ εορταστικά. Σεντόνια, κουβέρτα  κ κουβερλι έχω αυστηρά ασορτί με το δωμάτιο. Μάλιστα το κουβερλι είναι διπλής όψης κ το στρώνω από τη μεριά που πάει με το σεντόνι, αν δεν το στρώσω έτσι με ενοχλεί. Το γέλιο είναι όταν το πλένω, αν τύχει κ δεν συντονίσω το εφεδρικό κουβερλι να ταιριάζει με το σεντόνι, πώς εκνευρίζομαι!!! Ακόμα κ τα σεντόνια του μικρου τα στρώνω ανάλογα πώς ταιριάζουν με το εκάστοτε πάπλωμα/ κουβερτακι κλπ. (έχω κάνει τη μεγάλη υπέρβαση να φοράω ενίοτε αταίριαστα εσώρουχα, δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω)! 

Σοβαρά τώρα ταιριάζεις τις πετσέτες με το μπάνιο και τα σεντόνια με τα δωμάτια?? Πραγματικά πρώτη φορά το ακούω.. 

Εγώ λευκά σεντόνια δε χρησιμοποιώ ποτέ γιατί μου κάνουν νοσοκομείο!

Iban δεν θα έβαζα ποτέ, θα προτιμούσα να μην παντρευτώ, πραγματικά. Όλοι φακελάκι μας έδωσαν και κάποιοι συγγενείς μας μας τα έδωσαν πριν από το γάμο και αυτό μας βοήθησε διότι παρότι ήταν σε στενό σχετικά κύκλο ( σε σχέση με άλλους γάμους με 200+ άτομα), χαλάσαμε πολλά χρήματα γιατί Έγινε σε νησί και πληρώσαμε και τη διαμονή των καλεσμένων και κάναμε και beach παρτυ το βράδυ πριν το γάμο για τους νέους και οι γονείς μου τραπέζι σε όλους τους υπόλοιπους (είχαν έρθει όλοι απο Παρασκευή). Μετά το τραπέζι ήρθαν και οι μεγάλοι στο beach πάρτυ και γίνανε γκολ!

Και εγώ πάντα χρήματα δίνω. Ξέρω πως θα έχει 100/100 επιτυχία το δώρο!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Ilaeira είπε:

Στο μεταξύ εγώ τα λευκά σεντόνια τα βγάζω το καλοκαίρι, και τον χειμώνα χρησιμοποιώ τα χρωματιστά. 

 

Αλήθεια; Εγώ το αντίθετο θα έκανα αν χρησιμοποιούσα τα λευκά. Θα τα έβαζα το χειμώνα που δεν πολυφαίνονται. Το καλοκαίρι που σκεπάζομαι μόνο με σεντόνι δεν θα μου άρεσε να είναι κάτασπρο.

Εντωμεταξυ όταν κεντησε η μαμά μου σεντόνια για το μωρό είχε στο μυαλό της ότι τα μωρουδιακά είναι άσπρα, τσακωθηκαμε σ'ένα μαγαζί με υφάσματα γιατί εγώ ήθελα και κάτι φούξια και της φαίνονταν κιτς, έλεγε "εγώ δεν τα κενταω αυτά" :-P Ρεζίλι πρέπει να είχαμε γίνει. Τελικά τα βρήκαμε σε κάτι βεραμαν και σαπιομηλι!

 

πρίν από 46 λεπτά , mama16 είπε:

Κοίτα εγώ κ ο άντρας μου αποφασίσαμε τον γάμο να τον κάνουμε με δικά μας λεφτά χωρίς βοήθεια απ' τους γονείς, οπότε το να φέρουν οι καλεσμένοι χρήματα μας βοήθησε ώστε να πάνε κάποια στο τραπέζι. Το να φέρουν δώρα ίσως να εχει περισσότερη συναισθηματική αξία αλλά κακά τα ψέματα για να κάνεις ένα γάμο με τραπέζι χρειάζεται να έχεις πολλά λεφτά στην άκρη.. Κ αυτό που άκουγα ότι οι γονείς έπαιρναν δάνειο για να πληρώσουν το γάμο είναι κάτι που δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση.

 

Σαν ενίσχυση εννοείται ότι είναι σημαντική, απλά δεν νιώθεις την αίσθηση του δώρου. Ψυχολογικά καθαρά το λέω (όπως λέγαμε και στο άλλο θέμα με τα χρηματικά δώρα του παιδιού κ τους λογαριασμούς κλπ κλπ). Νιώθεις ότι απλά παίρνεις πίσω ό,τι ξοδεψες για τον γάμο, οπότε όσο χρήσιμο κι αν είναι δεν είναι λίγο άχαρο και ξενερωτο σαν σκέψη; Προσωπικά πιο πολύ μου αρέσει να σκέφτομαι τον άλλο όποτε βλεπω το δώρο του, ακόμα κι αν δεν ήταν στενός. Αλλά γούστα είναι αυτά. Σε μη στενούς εγώ δεν έχει τύχει να πάω ως παντρεμένη, οπότε δεν ξέρω αν θα έπαιρνα δώρο και τι θα ήταν αυτό. Πιο πριν είχα πάει σε μη στενούς αλλά δεν έκανα χωριστό δώρο από τους γονείς μου. Σε φίλους που είχα πάει ως ελεύθερη είχα κάνει δώρα (δεν ειχα δουλέψει και πολύ ακόμα τότε οπότε δεν μου κολλαγε να δώσω λεφτά, θα ήταν σαν να πήρα από τους γονείς μου για να τα κάνω δώρο). Και σε κάποιο γάμο το δώρο ήταν από συνοικιακό μαγαζί και εκ των υστέρων το σκέφτομαι ότι μπορεί να ταλαιπωρήθηκαν σε πιθανή αλλαγή. Πλέον μόνο από μεγάλα μαγαζιά του κέντρου ή αλυσίδες. Το ίδιο και για δώρα σε παιδάκια. Δεν ενισχύουμε τα μαγαζιά έτσι, αλλά το αλλάζει ο άλλος πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , love kids είπε:

Εμένα δε μου αγόραζαν λευκά είδη κλπ. Προτιμούσαν να ξοδέψουν τα χρήματα στις σπουδές μου όπως έλεγαν και νομίζω μια χαρά έκαναν. Δε λέω φυσικά πως το ένα αναιρεί το άλλο. Μας αγόρασαν όμως μια ακριβή ηλεκτρική συσκευή που χρειαζόμασταν και διάφορα άλλα πράγματα πιο μικρής αξίας κατά καιρούς. Δεν έχω παράπονο. 

Καλά εννοείται πάνω απ' όλα οι γονείς αυτό πρέπει πρώτα να σκεφτούν... Τις σπουδές! Εμένα με σπούδασαν αλλά όχι μεταπτυχιακά κλπ, (δεν θα ήθελα κ κάτι άλλο, απ' τη στιγμή που μου παρείχαν αυτό τα υπόλοιπα θα τα κάνω με τις δικές μου δυνάμεις. Ένας λόγος που έκανα μόνη το γάμο ήταν ότι δεν τους περίσσευαν κ σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να επιβαρυνθούν άλλο. Κ οι σπουδές τόσα χρόνια σε άλλη πόλη είναι πολλά τα λεφτά), τα λευκά είδη τα έπαιρναν σιγά σιγά οπότε δεν μαζεύονταν πολλά έξοδα. Από το γυμνάσιο ήδη άρχιζε να ψωνίζει οπότε δεν δυσκολεύτηκε.

πρίν από 17 λεπτά , little lamb είπε:

 

Αλήθεια; Εγώ το αντίθετο θα έκανα αν χρησιμοποιούσα τα λευκά. Θα τα έβαζα το χειμώνα που δεν πολυφαίνονται. Το καλοκαίρι που σκεπάζομαι μόνο με σεντόνι δεν θα μου άρεσε να είναι κάτασπρο.

Εντωμεταξυ όταν κεντησε η μαμά μου σεντόνια για το μωρό είχε στο μυαλό της ότι τα μωρουδιακά είναι άσπρα, τσακωθηκαμε σ'ένα μαγαζί με υφάσματα γιατί εγώ ήθελα και κάτι φούξια και της φαίνονταν κιτς, έλεγε "εγώ δεν τα κενταω αυτά" :-P Ρεζίλι πρέπει να είχαμε γίνει. Τελικά τα βρήκαμε σε κάτι βεραμαν και σαπιομηλι!

 

 

Σαν ενίσχυση εννοείται ότι είναι σημαντική, απλά δεν νιώθεις την αίσθηση του δώρου. Ψυχολογικά καθαρά το λέω (όπως λέγαμε και στο άλλο θέμα με τα χρηματικά δώρα του παιδιού κ τους λογαριασμούς κλπ κλπ). Νιώθεις ότι απλά παίρνεις πίσω ό,τι ξοδεψες για τον γάμο, οπότε όσο χρήσιμο κι αν είναι δεν είναι λίγο άχαρο και ξενερωτο σαν σκέψη; Προσωπικά πιο πολύ μου αρέσει να σκέφτομαι τον άλλο όποτε βλεπω το δώρο του, ακόμα κι αν δεν ήταν στενός. Αλλά γούστα είναι αυτά. Σε μη στενούς εγώ δεν έχει τύχει να πάω ως παντρεμένη, οπότε δεν ξέρω αν θα έπαιρνα δώρο και τι θα ήταν αυτό. Πιο πριν είχα πάει σε μη στενούς αλλά δεν έκανα χωριστό δώρο από τους γονείς μου. Σε φίλους που είχα πάει ως ελεύθερη είχα κάνει δώρα (δεν ειχα δουλέψει και πολύ ακόμα τότε οπότε δεν μου κολλαγε να δώσω λεφτά, θα ήταν σαν να πήρα από τους γονείς μου για να τα κάνω δώρο). Και σε κάποιο γάμο το δώρο ήταν από συνοικιακό μαγαζί και εκ των υστέρων το σκέφτομαι ότι μπορεί να ταλαιπωρήθηκαν σε πιθανή αλλαγή. Πλέον μόνο από μεγάλα μαγαζιά του κέντρου ή αλυσίδες. Το ίδιο και για δώρα σε παιδάκια. Δεν ενισχύουμε τα μαγαζιά έτσι, αλλά το αλλάζει ο άλλος πιο εύκολα.

Εννοείται όπως το βλέπει ο καθένας. Εγώ πχ ακόμα κ κάρτες δεν κρατάω, δεν είμαι συναισθηματική σε αυτά! Νομίζω ότι θα μου πιάνουν χώρο κ που να της βάλω? Δώρα πολλά απ' τη δική μου πλευρά δεν είχα, απ' του άντρα μου είχα περισσότερα (κάλεσε βέβαια κ περισσότερους, κ τα 2/3 των χρημάτων απ' την πλευρά του άντρα μου ήρθαν) κ δεν ξέρω καν ποιοι τα πήραν, οπότε δεν παίζει συναίσθημα στο δώρο! Το μόνο δώρο που έχει για μένα συναισθηματική αξία είναι από πολύ καλή μου φίλη κ κουμπάρα μου πλέον! :) 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , mama16 είπε:

Καλά εννοείται πάνω απ' όλα οι γονείς αυτό πρέπει πρώτα να σκεφτούν... Τις σπουδές! Εμένα με σπούδασαν αλλά όχι μεταπτυχιακά κλπ, (δεν θα ήθελα κ κάτι άλλο, απ' τη στιγμή που μου παρείχαν αυτό τα υπόλοιπα θα τα κάνω με τις δικές μου δυνάμεις. Ένας λόγος που έκανα μόνη το γάμο ήταν ότι δεν τους περίσσευαν κ σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να επιβαρυνθούν άλλο. Κ οι σπουδές τόσα χρόνια σε άλλη πόλη είναι πολλά τα λεφτά), τα λευκά είδη τα έπαιρναν σιγά σιγά οπότε δεν μαζεύονταν πολλά έξοδα. Από το γυμνάσιο ήδη άρχιζε να ψωνίζει οπότε δεν δυσκολεύτηκε.

Κι εμένα μόνο τις προπτυχιακές μου σπουδές χρηματοδότησαν και ήταν δύσκολο μιας και σπούδαζα σε άλλη πόλη. Και κάποια λίγα φροντιστηριακά μαθήματα που είχα κάνει στο λύκειο. Μεταπτυχιακά, εξειδικεύσεις, σεμινάρια κλπ. τα πλήρωσα μόνη από τη δουλειά μου. Αν φυσικά, ζητούσα χρήματα και μπορούσαν τη δεδομένη στιγμή, θα βοηθούσαν αλλά δεν το ήθελα σε καμία περίπτωση. Η γιαγιά μου μου είχε αγοράσει κάποια λευκά είδη. Τα αγόραζε κι αυτή ήδη από το γυμνάσιο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , mama16 είπε:

Δώρα πολλά απ' τη δική μου πλευρά δεν είχα, απ' του άντρα μου είχα περισσότερα (κάλεσε βέβαια κ περισσότερους, κ τα 2/3 των χρημάτων απ' την πλευρά του άντρα μου ήρθαν) κ δεν ξέρω καν ποιοι τα πήραν, οπότε δεν παίζει συναίσθημα στο δώρο!

 

Καλά εννοείται γι'αυτον που τους ξέρει έχει συναίσθημα το δώρο. Αλλά σιγά σιγά τους γνωρίζει ο ένας τους φίλους και συγγενείς του άλλου οπότε δεν είναι για πάντα απλώς "ο τάδε που έφερε το τάδε"

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Σοβαρά τώρα ταιριάζεις τις πετσέτες με το μπάνιο και τα σεντόνια με τα δωμάτια?? Πραγματικά πρώτη φορά το ακούω.. 

Ενταξει τα σεντόνια ας πούμε είναι υπερβολή αλλά τις πετσέτες πώς να μην τις ταιριάξω; το μπάνιο μας είναι γαλάζιο μπεζ, βάζω πετσέτες γάλαζιες ή μπεζ ή κάτι πολύ απαλό γήινο (σομόν ή κροκί που μοιάζει με μπεζ), καταχρηστικά βάζω κ βεραμάν, αλλά με τίποτα δεν βάζω βυσσινί πχ!! Δεν μπορώ να το φανταστώ καν ότι κάποιος δεν το κάνει!! 

9 ώρες πρίν, love kids είπε:

Εμένα δε μου αγόραζαν λευκά είδη κλπ. Προτιμούσαν να ξοδέψουν τα χρήματα στις σπουδές μου όπως έλεγαν και νομίζω μια χαρά έκαναν. Δε λέω φυσικά πως το ένα αναιρεί το άλλο. Μας αγόρασαν όμως μια ακριβή ηλεκτρική συσκευή που χρειαζόμασταν και διάφορα άλλα πράγματα πιο μικρής αξίας κατά καιρούς. Δεν έχω παράπονο. 

Εμάς είχε πολλά λευκά είδη από εκείνην που την μεγάλωσαν με τη λογική ότι μαζεύουμε 12αδες σεντόνια, τα οποία φυσικά δεν πρόλαβε να χρησιμοποιήσει, κ ευτυχώς το σκέφτηκε κ κατάλαβε ότι δεν χρειαχεται να μαζεύουμε. Δεν έχω παραπονο γιατί κ με τα μεταπτυχιακα βοήθησαν κάπως συμπληρώνοντας την υποτροφία κ μετά έδωσαν ένα πολύ μεγάλο ποσό στον γάμο για δώρο κ πλήρωσαν οι ίδιοι τους δικούς τους καλεσμένους που ήταν οι μισοί ή παραπάνω. Απλώς η μαμα μου δεν έχει επίγνωση οικονομικών κ γενικα σύγχρονης ζωής κ θεωρούσε ότι ως δια μαγείας κάπως θα έπιανα δουλειά κ θα έπεφταν χρήματα από τον ουρανό κ μετά θα παντρευόμουν (κατά προτίμηση εκπαιδευτικό, όχι κανέναν άλλον με καμία προσοδοφόρα δουλειά που δεν είναι του επιπέδου μας, αλλά μυστηριωδώς θα του έπεφταν κ εκείνου λεφτά από τον ουρανό) κ θα βρισκόμασταν πάλι μυστηριωδώς με ένα σπίτι μεγάλο φουλ επιπλωμένο κ φουλ εξοπλισμένο κ πολύ καθωσπρεπει, όπως το φανταζόταν. Το πώς θα γίνονταν όλα αυτά, δεν το γνωριζω. Ούτε εκείνη βέβαια. Εμείς φύγαμε από το νησί όταν τελείωσε η χρόνια, πήγαμε στην Αθήνα για να γίνει ο γάμος, κόντευε τέλος Ιουλίου πλέον, μετά πήγαμε διακοπές, κ μέσα στις διακοπές έμαθα ότι πήρα οργανική θέση σε άλλο νησί, μετά γυρίσαμε σπίτι μας κ εγω ξανά έφυγα για να αναλάβω υπηρεσία στο άλλο νησί κ ήμασταν μας στο άγχος μην τυχόν κ δεν πάρω απόσπαση κ βρεθούμε στον αέρα τελείως, καμία σχέση με το τι φανταζόταν ως «παντρεύομαι κ ανοίγω σπίτι» :D   

 

Τελος πάντων δεν την κατηγορώ απλώς εκείνη έπεσε να είναι η γενιά που οι γονείς με σκληρή δουλειά κ τις σπουδές των παιδιών φρόντιζαν κ σπίτια με τα πάντα φρόντιζαν να παράσχουν όχι εξολοκλήρου αλλά έβαζαν τις βάσεις κ οι νέοι έπιαναν κ γρήγορα δουλειά κ γίνονταν αυτά. Τώρα δεν γίνονται αυτά, δεν το είχε καταλάβει, ίσως γις κάποια πράγματα έχει μετανιώσει πώς θα τα χειρίστηκε για να έχουμε μια πιο άνετη αρχή στη ζωή μας. Όμως δεν φταίει μόνο αυτή γιατί κ εγω στην κοσμάρα μου ήμουν. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ενταξει τα σεντόνια ας πούμε είναι υπερβολή αλλά τις πετσέτες πώς να μην τις ταιριάξω; το μπάνιο μας είναι γαλάζιο μπεζ, βάζω πετσέτες γάλαζιες ή μπεζ ή κάτι πολύ απαλό γήινο (σομόν ή κροκί που μοιάζει με μπεζ), καταχρηστικά βάζω κ βεραμάν, αλλά με τίποτα δεν βάζω βυσσινί πχ!! Δεν μπορώ να το φανταστώ καν ότι κάποιος δεν το κάνει!! 

 

 

Προσπαθώ να θυμηθώ αν έστω μία φορά έχω σκεφτεί αν οι πετσέτες που αγοράζω πάνε με οτιδήποτε και η απάντηση είναι αρνητική. Προσπαθώ επίσης να σκεφτώ έστω ένα σπίτι φίλων ή συγγενών που να μην έχει μέσα ο,τι να 'ναι πετσέτες, και πάλι δε μου έρχεται κανένα. Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι κανείς ταιριάζει πετσέτες με πλακάκια. Ίσως τα ξενοδοχεία αλλά εκεί είναι όλα άσπρα .

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ, πέφτει το ματι μου κ με ενοχλεί. Εδώ σας λέω με ενοχλεί αν δεν ταιριάζει το βρακι με το σουτιέν. Ταιριάζω την πετσέτα με το μπάνιο κ επίσης την πετσέτα τη δική μας με την πετσέτα της νταντάς (όχι με του παιδιού γιατί έχει τις παιδικές που είναι έτσι κ αλλιώς γαλάζιες ή βεραμάν κλπ). Βέβαια μεσοβδόμαδα που οι δικές μας πετσέτες αλλάζουν πιο συχνά, κάπου μπλοκάρω με τον συνδυασμό με τις πετσέτες της νταντάς αλλά γενικα προσπαθώ να είναι στην ίδια απόχρωση. Έχω τρέλα με τους συνδυασμούς. Γενικα σπαταλώ πολλή φαιά ουσια στο να σκεφτώ τι θα συνδυάσω με τι, ρούχα, παπούτσια, τσάντες, σκουλαρίκια, ακόμα κ τη φορμα με τα αθλητικά, τώρα πια κ τις μάσκες με τα ρούχα! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...