Recommended Posts

Καλησπερα! Σε λιγο καιρο περιμενουμε το 3ο μας παιδακι και ηρθε η ωρα να αλλαξουμε, εκτος των αλλων, και αυτοκινητο. Ψαχνω ενα αυτοκινητο το οποιο να χωραει 2 παιδικα καθισματα isofix και στη μεση ενα παιδι δημοτικου. Η μεγαλυτερη κορη μου ειναι 5 χρονων ομως ιδιαιτερα ψηλη και πρεπει να υπολογισω πως θα ειναι σε διαστασεις την επομενη 5ετια. Θα ηθελα ιδανικα να χωραει στη μεση booster, αλλιως ενα ατομο με ζωνη. Τα περισσοτερα SUV που κοιταω ενω ειναι πολυ ογκωδη εξωτερικα με μεγαλους αποθηκευτικους χωρους, οι πισω θεσεις ειναι στενες και ο μεσεος επιβατης δεν χωραει καλα. Δεν θελω να παω στη λυση του 7θεσιου, ανεβαινει πολυ στην τιμη και νομιζω ειναι υπερβολη. Υπαρχει καποιο μοντελο που μπορειτε να μου προτεινετε;

6imop2.pngRmpfp3.png

Διαφημίσεις

πρίν από 27 λεπτά , CMES είπε:

Καλησπερα! Σε λιγο καιρο περιμενουμε το 3ο μας παιδακι και ηρθε η ωρα να αλλαξουμε, εκτος των αλλων, και αυτοκινητο. Ψαχνω ενα αυτοκινητο το οποιο να χωραει 2 παιδικα καθισματα isofix και στη μεση ενα παιδι δημοτικου. Η μεγαλυτερη κορη μου ειναι 5 χρονων ομως ιδιαιτερα ψηλη και πρεπει να υπολογισω πως θα ειναι σε διαστασεις την επομενη 5ετια. Θα ηθελα ιδανικα να χωραει στη μεση booster, αλλιως ενα ατομο με ζωνη. Τα περισσοτερα SUV που κοιταω ενω ειναι πολυ ογκωδη εξωτερικα με μεγαλους αποθηκευτικους χωρους, οι πισω θεσεις ειναι στενες και ο μεσεος επιβατης δεν χωραει καλα. Δεν θελω να παω στη λυση του 7θεσιου, ανεβαινει πολυ στην τιμη και νομιζω ειναι υπερβολη. Υπαρχει καποιο μοντελο που μπορειτε να μου προτεινετε;

Με το καλό το τρίτο παιδάκι!

Πρεπει να ψάξεις μοντέλα που έχουν στην πίσω σειρά 3 αυτόνομες θέσεις, ψάξε «Vehicles that accommodate 3 full adult individual seats in the second row».

Ενδεικτικα κάποια είναι το Peugeot 5008 και το Citroen Picasso.

Υπάρχει και ένα σύστημα, το multimac, το οποίο είναι εξάρτημα που προσαρμόζεται στο υπάρχον αυτοκίνητο και μετατρέπει το πίσω κάθισμα σε 3θεσιο, 4θεσιο κλπ

• Μου αρέσει 2

πρίν από 29 λεπτά , CMES είπε:

Σε απλό, οικονομικό αμάξι, που να σας βγάλει ας πούμε 10+ χρόνια, δύσκολα. Τα παιδιά έχουν το κακό να γίνονται έφηβοι.

Αν το αγοράζετε για 4-5 χρόνια, αλλάζει όμως, εγώ τα αμάξια τα κρατάω μέχρι να πεθάνουν.

Εχουμε ενα Renault Grand Scenic αρκετα χρονια, ειναι πολυμορφικο πενταθεσιο - επταθεσιο και ακομη και με 3 φηβους + σκυλο + αποσκευες δεν ειχα ποτε θεμα.

Είχαμε αγοράσει από εισαγωγέα που φέρνει αμάξια καινούρια και μεταχειρισμένα, κατευθείαν για τρίτεκνους (χωρίς δασμούς). Εμείς αγοράσαμε μεταχειρισμένο διετίας, και ήταν άψογο, το έχουμε ήδη 5 χρόνια και έχει βγάλει ελάχιστα προβλήματα, τα συνηθισμένα που περιμένει κανείς, όχι κάτι που οφείλοταν στο ότι ήταν μεταχειρισμένο.

Το αλλο που μου αρεσε πολυ απο οσα ειχα δει ηταν το Citroen Gran Picasso, πολυ παρομοιο με αυτο που εχουμε. 

Αν δεν υπηρχε θεμα κοστους, μαλλον θα ειχα παρει το Ford S-Max, που το εχει φιλη και εχει αποδειχτει εξαιρετικα ανθεκτικο.

Τα SUV της προκοπης ηταν αρκετα ακριβοτερα απο το Renault και το Citroen παρεπιπτοντως.

• Μου αρέσει 1

Με το καλό το μωράκι σου!!!

Δεν έχω να προτείνω καποιο άλλο αλλά ίσως βολεύει το 5θεσιο σε περίπτωση που αργότερα κάνετε κ τέταρτο παιδάκι, να μην αλλάζετε πάλι μετά. Εκτός κ αν είστε σίγουροι ότι δεν θα κάνετε άλλο ούτε θα προκύψει! Πάντως για κανένα χρόνο μπορείτε να βολευτειτε με το υπάρχον σας αυτοκίνητο κ να βάζετε το ένα καθισματακι ανάποδα μπροστά με απενεργοποιημένους αερόσακους

• Μου αρέσει 1

Ευχαριστω για τις απαντησεις!!

@Deenaτο peugeot 5008 το εχω δει και μου αρεσει πολυ αλλα ειναι πολυ ακριβο! Ωραιο το συστημα που ειπες, δεν το ηξερα, θα το ψαξω!

@ΑΡΓΚ εχω αυτοκινητο leasing και το συμβολαιο ληγει σε 1,5 χρονο. Προς το παρον θα κανω αναβαθμιση σε αυτο που εχω τωρα με λιγο μεγαλυτερο μισθωμα και σε 1,5 χρονο θα κανω καινουριο συμβολαιο, οποτε δεν με νοιαζουν οι αντοχες του αυτοκινητου ουτε τα πιθανα προβληματα! Αυτα τα αναλαμβανει εξ'ολοκληρου η εταιρια leasing. Με ενδιαφερει μονο η ανεση και οι χωροι και πρεπει να ειναι μοντελο σε κυκλοφορια, οχι παλιο να εχει αποσυρθει.

@mama16 αποκλειεται για 4ο!!! Εξαντλουνται ηδη οι αντοχες μου!!!

• Μου αρέσει 1

6imop2.pngRmpfp3.png

Γειά σου και με το καλό! Θα μπορούσα να έχω γράψει εγω αυτή την δημοσίευση, μιας και είναι το hot θέμα συζήτησης με τον άντρα μου τους τελευταίους μήνες. Δεν έγραψα τελικά εδώ γιατι εμείς θέλουμε ηλεκτρικό αυτοκίνητο που δεν υπάρχει αγορά ακόμα στην Ελλάδα. Εμείς καταλήξαμε ότι πρέπει να πάρουμε ένα με 3 αυτόνομες θέσεις πίσω, είναι το μόνο που λειτουργει στην περίπτωση μας. Δεν θέλουμε ούτε εμείς 7θεσιο. Δύο που μου έρχονται στο μυαλό που δεν είναι SUV είναι το VW Touran και το Citroën Gran C4. Δεν γνωρίζω τιμές όμως :)

πρίν από 53 λεπτά , Chrysoum είπε:

Γειά σου και με το καλό! Θα μπορούσα να έχω γράψει εγω αυτή την δημοσίευση, μιας και είναι το hot θέμα συζήτησης με τον άντρα μου τους τελευταίους μήνες. Δεν έγραψα τελικά εδώ γιατι εμείς θέλουμε ηλεκτρικό αυτοκίνητο που δεν υπάρχει αγορά ακόμα στην Ελλάδα. Εμείς καταλήξαμε ότι πρέπει να πάρουμε ένα με 3 αυτόνομες θέσεις πίσω, είναι το μόνο που λειτουργει στην περίπτωση μας. Δεν θέλουμε ούτε εμείς 7θεσιο. Δύο που μου έρχονται στο μυαλό που δεν είναι SUV είναι το VW Touran και το Citroën Gran C4. Δεν γνωρίζω τιμές όμως :)

Mα και τα δύο που είπες είναι επταθέσια, μπερδεύτηκα.

1 hour ago, ΑΡΓΚ said:

Mα και τα δύο που είπες είναι επταθέσια, μπερδεύτηκα.

Βγαίνουν και σε 5θεσια έκδοση, μόνο 5θεσια με μεγάλο αποθηκευτικό χώρο πίσω, όχι με τις 2 έξτρα θέσεις κατεβασμενες :)

Απ'ο,τι ξέρω, τα σκέτα booster δεν συστήνονται πια, χρειάζεται να έχουν και πλαϊνά μέχρι 36 κιλά. Μοντέλα που να χωρανε τρία τετοια δεν ξέρω να σου πω, θα ξέρουν όμως σίγουρα στην ομάδα Παιδί και Οδική ασφάλεια στο fb. 

Κάτι άλλο: αν τα άλλα δύο κσθισματακια κοιτάνε προς τα πίσω δεν θα μπορεί το μεγάλο παιδί να περάσει να μπει στη μέση, οπότε μάλλον βολεύει να είναι στην άκρη το δικό του κάθισμα

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Απ'ο,τι ξέρω, τα σκέτα booster δεν συστήνονται πια, χρειάζεται να έχουν και πλαϊνά μέχρι 36 κιλά. Μοντέλα που να χωρανε τρία τετοια δεν ξέρω να σου πω, θα ξέρουν όμως σίγουρα στην ομάδα Παιδί και Οδική ασφάλεια στο fb. 

Κάτι άλλο: αν τα άλλα δύο κσθισματακια κοιτάνε προς τα πίσω δεν θα μπορεί το μεγάλο παιδί να περάσει να μπει στη μέση, οπότε μάλλον βολεύει να είναι στην άκρη το δικό του κάθισμα

Δεν το ηξερα αυτο για τα booster! Το προβλημα ειναι πως οποιοδηποτε αυτοκινητο που χωραει 3 καρεκλακια κανονικα πισω ανεβαινει πολυ στην τιμη. Επισης επειδη οπως ειπα το αυτοκινητο ειναι leasing, δεν υπαρχει διαθεσιμο οποιοδηποτε μοντελο. Πρεπει να βρω ενα που να μας χωραει, να ειναι σε νορμαλ τιμη και να υπαρχει διαθεσιμο! Μπερδεμα!

Επισης το καρεκλακι του 2ου παιδιου κοιταει ηδη μπροστα. Ειναι 3,5 χρονων και 1.07 υψος οποτε τον εχω ηδη γυρισει! Ειπα τη μεγαλη στη μεση με τη λογικη οτι δεν θα βαλω κανονικο καρεκλακι και θα χωραει καλυτερα

6imop2.pngRmpfp3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα