Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυτοκινητο για τριτεκνους


Recommended Posts

Καλησπερα! Σε λιγο καιρο περιμενουμε το 3ο μας παιδακι και ηρθε η ωρα να αλλαξουμε, εκτος των αλλων, και αυτοκινητο. Ψαχνω ενα αυτοκινητο το οποιο να χωραει 2 παιδικα καθισματα isofix και στη μεση ενα παιδι δημοτικου. Η μεγαλυτερη κορη μου ειναι 5 χρονων ομως ιδιαιτερα ψηλη και πρεπει να υπολογισω πως θα ειναι σε διαστασεις την επομενη 5ετια. Θα ηθελα ιδανικα να χωραει στη μεση booster, αλλιως ενα ατομο με ζωνη. Τα περισσοτερα SUV που κοιταω ενω ειναι πολυ ογκωδη εξωτερικα με μεγαλους αποθηκευτικους χωρους, οι πισω θεσεις ειναι στενες και ο μεσεος επιβατης δεν χωραει καλα. Δεν θελω να παω στη λυση του 7θεσιου, ανεβαινει πολυ στην τιμη και νομιζω ειναι υπερβολη. Υπαρχει καποιο μοντελο που μπορειτε να μου προτεινετε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 27 λεπτά , CMES είπε:

Καλησπερα! Σε λιγο καιρο περιμενουμε το 3ο μας παιδακι και ηρθε η ωρα να αλλαξουμε, εκτος των αλλων, και αυτοκινητο. Ψαχνω ενα αυτοκινητο το οποιο να χωραει 2 παιδικα καθισματα isofix και στη μεση ενα παιδι δημοτικου. Η μεγαλυτερη κορη μου ειναι 5 χρονων ομως ιδιαιτερα ψηλη και πρεπει να υπολογισω πως θα ειναι σε διαστασεις την επομενη 5ετια. Θα ηθελα ιδανικα να χωραει στη μεση booster, αλλιως ενα ατομο με ζωνη. Τα περισσοτερα SUV που κοιταω ενω ειναι πολυ ογκωδη εξωτερικα με μεγαλους αποθηκευτικους χωρους, οι πισω θεσεις ειναι στενες και ο μεσεος επιβατης δεν χωραει καλα. Δεν θελω να παω στη λυση του 7θεσιου, ανεβαινει πολυ στην τιμη και νομιζω ειναι υπερβολη. Υπαρχει καποιο μοντελο που μπορειτε να μου προτεινετε;

Με το καλό το τρίτο παιδάκι!

 

Πρεπει να ψάξεις μοντέλα που έχουν στην πίσω σειρά 3 αυτόνομες θέσεις, ψάξε «Vehicles that accommodate 3 full adult individual seats in the second row».

 

Ενδεικτικα κάποια είναι το Peugeot 5008 και το Citroen Picasso.

 

Υπάρχει και ένα σύστημα, το multimac, το οποίο είναι εξάρτημα που προσαρμόζεται στο υπάρχον αυτοκίνητο και μετατρέπει το πίσω κάθισμα σε 3θεσιο, 4θεσιο κλπ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , CMES είπε:

Καλησπερα! Σε λιγο καιρο περιμενουμε το 3ο μας παιδακι και ηρθε η ωρα να αλλαξουμε, εκτος των αλλων, και αυτοκινητο. Ψαχνω ενα αυτοκινητο το οποιο να χωραει 2 παιδικα καθισματα isofix και στη μεση ενα παιδι δημοτικου. Η μεγαλυτερη κορη μου ειναι 5 χρονων ομως ιδιαιτερα ψηλη και πρεπει να υπολογισω πως θα ειναι σε διαστασεις την επομενη 5ετια. Θα ηθελα ιδανικα να χωραει στη μεση booster, αλλιως ενα ατομο με ζωνη. Τα περισσοτερα SUV που κοιταω ενω ειναι πολυ ογκωδη εξωτερικα με μεγαλους αποθηκευτικους χωρους, οι πισω θεσεις ειναι στενες και ο μεσεος επιβατης δεν χωραει καλα. Δεν θελω να παω στη λυση του 7θεσιου, ανεβαινει πολυ στην τιμη και νομιζω ειναι υπερβολη. Υπαρχει καποιο μοντελο που μπορειτε να μου προτεινετε;

 

Σε απλό, οικονομικό αμάξι, που να σας βγάλει ας πούμε 10+ χρόνια, δύσκολα. Τα παιδιά έχουν το κακό να γίνονται έφηβοι.

Αν το αγοράζετε για 4-5 χρόνια, αλλάζει όμως, εγώ τα αμάξια τα κρατάω μέχρι να πεθάνουν.

Εχουμε ενα Renault Grand Scenic αρκετα χρονια, ειναι πολυμορφικο πενταθεσιο - επταθεσιο και ακομη και με 3 φηβους + σκυλο + αποσκευες δεν ειχα ποτε θεμα.

Είχαμε αγοράσει από εισαγωγέα που φέρνει αμάξια καινούρια και μεταχειρισμένα, κατευθείαν για τρίτεκνους (χωρίς δασμούς). Εμείς αγοράσαμε μεταχειρισμένο διετίας, και ήταν άψογο, το έχουμε ήδη 5 χρόνια και έχει βγάλει ελάχιστα προβλήματα, τα συνηθισμένα που περιμένει κανείς, όχι κάτι που οφείλοταν στο ότι ήταν μεταχειρισμένο.

Το αλλο που μου αρεσε πολυ απο οσα ειχα δει ηταν το Citroen Gran Picasso, πολυ παρομοιο με αυτο που εχουμε. 

Αν δεν υπηρχε θεμα κοστους, μαλλον θα ειχα παρει το Ford S-Max, που το εχει φιλη και εχει αποδειχτει εξαιρετικα ανθεκτικο.

Τα SUV της προκοπης ηταν αρκετα ακριβοτερα απο το Renault και το Citroen παρεπιπτοντως.

 

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό το μωράκι σου!!!

 

Δεν έχω να προτείνω καποιο άλλο αλλά ίσως βολεύει το 5θεσιο σε περίπτωση που αργότερα κάνετε κ τέταρτο παιδάκι, να μην αλλάζετε πάλι μετά. Εκτός κ αν είστε σίγουροι ότι δεν θα κάνετε άλλο ούτε θα προκύψει! Πάντως για κανένα χρόνο μπορείτε να βολευτειτε με το υπάρχον σας αυτοκίνητο κ να βάζετε το ένα καθισματακι ανάποδα μπροστά με απενεργοποιημένους αερόσακους

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις!!

@Deenaτο peugeot 5008 το εχω δει και μου αρεσει πολυ αλλα ειναι πολυ ακριβο! Ωραιο το συστημα που ειπες, δεν το ηξερα, θα το ψαξω!

@ΑΡΓΚ εχω αυτοκινητο leasing και το συμβολαιο ληγει σε 1,5 χρονο. Προς το παρον θα κανω αναβαθμιση σε αυτο που εχω τωρα με λιγο μεγαλυτερο μισθωμα και σε 1,5 χρονο θα κανω καινουριο συμβολαιο, οποτε δεν με νοιαζουν οι αντοχες του αυτοκινητου ουτε τα πιθανα προβληματα! Αυτα τα αναλαμβανει εξ'ολοκληρου η εταιρια leasing. Με ενδιαφερει μονο η ανεση και οι χωροι και πρεπει να ειναι μοντελο σε κυκλοφορια, οχι παλιο να εχει αποσυρθει.

@mama16 αποκλειεται για 4ο!!! Εξαντλουνται ηδη οι αντοχες μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σου και με το καλό! Θα μπορούσα να έχω γράψει εγω αυτή την δημοσίευση, μιας και είναι το hot θέμα συζήτησης με τον άντρα μου τους τελευταίους μήνες. Δεν έγραψα τελικά εδώ γιατι εμείς θέλουμε ηλεκτρικό αυτοκίνητο που δεν υπάρχει αγορά ακόμα στην Ελλάδα. Εμείς καταλήξαμε ότι πρέπει να πάρουμε ένα με 3 αυτόνομες θέσεις πίσω, είναι το μόνο που λειτουργει στην περίπτωση μας. Δεν θέλουμε ούτε εμείς 7θεσιο. Δύο που μου έρχονται στο μυαλό που δεν είναι SUV είναι το VW Touran και το Citroën Gran C4. Δεν γνωρίζω τιμές όμως :)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Chrysoum είπε:

Γειά σου και με το καλό! Θα μπορούσα να έχω γράψει εγω αυτή την δημοσίευση, μιας και είναι το hot θέμα συζήτησης με τον άντρα μου τους τελευταίους μήνες. Δεν έγραψα τελικά εδώ γιατι εμείς θέλουμε ηλεκτρικό αυτοκίνητο που δεν υπάρχει αγορά ακόμα στην Ελλάδα. Εμείς καταλήξαμε ότι πρέπει να πάρουμε ένα με 3 αυτόνομες θέσεις πίσω, είναι το μόνο που λειτουργει στην περίπτωση μας. Δεν θέλουμε ούτε εμείς 7θεσιο. Δύο που μου έρχονται στο μυαλό που δεν είναι SUV είναι το VW Touran και το Citroën Gran C4. Δεν γνωρίζω τιμές όμως :)

 

Mα και τα δύο που είπες είναι επταθέσια, μπερδεύτηκα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ said:

 

Mα και τα δύο που είπες είναι επταθέσια, μπερδεύτηκα.

Βγαίνουν και σε 5θεσια έκδοση, μόνο 5θεσια με μεγάλο αποθηκευτικό χώρο πίσω, όχι με τις 2 έξτρα θέσεις κατεβασμενες :)

Link to comment
Share on other sites

Απ'ο,τι ξέρω, τα σκέτα booster δεν συστήνονται πια, χρειάζεται να έχουν και πλαϊνά μέχρι 36 κιλά. Μοντέλα που να χωρανε τρία τετοια δεν ξέρω να σου πω, θα ξέρουν όμως σίγουρα στην ομάδα Παιδί και Οδική ασφάλεια στο fb. 

Κάτι άλλο: αν τα άλλα δύο κσθισματακια κοιτάνε προς τα πίσω δεν θα μπορεί το μεγάλο παιδί να περάσει να μπει στη μέση, οπότε μάλλον βολεύει να είναι στην άκρη το δικό του κάθισμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Απ'ο,τι ξέρω, τα σκέτα booster δεν συστήνονται πια, χρειάζεται να έχουν και πλαϊνά μέχρι 36 κιλά. Μοντέλα που να χωρανε τρία τετοια δεν ξέρω να σου πω, θα ξέρουν όμως σίγουρα στην ομάδα Παιδί και Οδική ασφάλεια στο fb. 

Κάτι άλλο: αν τα άλλα δύο κσθισματακια κοιτάνε προς τα πίσω δεν θα μπορεί το μεγάλο παιδί να περάσει να μπει στη μέση, οπότε μάλλον βολεύει να είναι στην άκρη το δικό του κάθισμα

Δεν το ηξερα αυτο για τα booster! Το προβλημα ειναι πως οποιοδηποτε αυτοκινητο που χωραει 3 καρεκλακια κανονικα πισω ανεβαινει πολυ στην τιμη. Επισης επειδη οπως ειπα το αυτοκινητο ειναι leasing, δεν υπαρχει διαθεσιμο οποιοδηποτε μοντελο. Πρεπει να βρω ενα που να μας χωραει, να ειναι σε νορμαλ τιμη και να υπαρχει διαθεσιμο! Μπερδεμα!

Επισης το καρεκλακι του 2ου παιδιου κοιταει ηδη μπροστα. Ειναι 3,5 χρονων και 1.07 υψος οποτε τον εχω ηδη γυρισει! Ειπα τη μεγαλη στη μεση με τη λογικη οτι δεν θα βαλω κανονικο καρεκλακι και θα χωραει καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα! Κοιτάμε κι εμείς για αυτοκίνητο που να χωράει 3 παιδικά καθίσματα πίσω. Κοιτάμε το Peugeot  3008 το οποίο πίσω, χωράει τα 2 δεξιά-αριστερά με isofix βάση και το μεσαίο χωρίς isofix. Έχει και isofix στον συνοδηγό αλλά εμάς δε μας εξυπηρετεί καθώς δεν πρόκειται βάλουμε εκεί παιδί να κάτσει.

 

Υπάρχει κάποια άλλη μάρκα-μοντέλο αυτοκινήτου σε αυτό το level που να χωράει 3 καθίσματα isofix πίσω; Από ότι μας λένε, για να έχεις 3 isofix πίσω, πρέπει να ανέβεις κατηγορία (και τιμή). Ισχύει;

 

Επίσης, για έγγαμο ζευγάρι 3τέκνων υπογράφουν και οι δύο σύζυγοι-συνιδιοκτησία για το αυτοκίνητο; Έτσι μας λέει ο αντιπρόσωπος. Σαν κρατική δικλείδα ασφαλείας (ότι δε θα αγοράσει ο ένα σύζυγος κάνοντας χρήση 3τεκνίας και πχ αργότερα αγοράσει κι ο άλλος κάνοντας πάλι χρήση 3τεκνίας). Ισχύει κι αυτό;

 

Αν κάποιος ξέρει (καθότι άσχετη) ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Καλησπέρα! Κοιτάμε κι εμείς για αυτοκίνητο που να χωράει 3 παιδικά καθίσματα πίσω. Κοιτάμε το Peugeot  3008 το οποίο πίσω, χωράει τα 2 δεξιά-αριστερά με isofix βάση και το μεσαίο χωρίς isofix. Έχει και isofix στον συνοδηγό αλλά εμάς δε μας εξυπηρετεί καθώς δεν πρόκειται βάλουμε εκεί παιδί να κάτσει.

 

Υπάρχει κάποια άλλη μάρκα-μοντέλο αυτοκινήτου σε αυτό το level που να χωράει 3 καθίσματα isofix πίσω; Από ότι μας λένε, για να έχεις 3 isofix πίσω, πρέπει να ανέβεις κατηγορία (και τιμή). Ισχύει;

 

Επίσης, για έγγαμο ζευγάρι 3τέκνων υπογράφουν και οι δύο σύζυγοι-συνιδιοκτησία για το αυτοκίνητο; Έτσι μας λέει ο αντιπρόσωπος. Σαν κρατική δικλείδα ασφαλείας (ότι δε θα αγοράσει ο ένα σύζυγος κάνοντας χρήση 3τεκνίας και πχ αργότερα αγοράσει κι ο άλλος κάνοντας πάλι χρήση 3τεκνίας). Ισχύει κι αυτό;

 

Αν κάποιος ξέρει (καθότι άσχετη) ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.

Καλησπέρα! Στην έρευνα που έκανα για τα αυτοκίνητα πήγα σε 7 αντιπροσωπείες και δοκίμασα βάζοντας και βγάζοντας καθίσματα 11 διαφορετικά αυτοκίνητα. Το συμπέρασμα είναι πως αν δεν χωράει 3 isofix πίσω δεν χωράνε και 3 καθίσματα. Και στα περισσότερα δεν χωράει καν 3ο άτομο στη μέση. Όντως αυτά με τα 3 isofix ανεβαίνουν πολύ στην τιμή αλλά έχεις και μεγαλύτερη έκπτωση 3τεκνιας.

Όντως η άδεια βγαίνει στο όνομα και των δύο γονιών και έχεις δικαίωμα μόνο μια φορά να το χρησιμοποιήσεις στη ζωή σου. Ουσιαστικά απαλλάσσεσαι από το τέλος ταξινόμησης που ανεβαίνει όσο ανεβαίνει και η τιμή. Αν λοιπόν θες να αγοράσεις καινούριο με 3 isofix δες για pegeaut 5008, volkswagen turan, ford smax. Αν θες 2 isofix και ικανοποιητικό χώρο στη μέση για 3ο άτομο ( το πολύ booster, όχι κάθισμα) τότε πάλι έχεις περιορισμένες επιλογές: dacia joger, skoda kodiak, hundai tuscon. Και να θυμάσαι: το πόσο μεγάλο είναι εξωτερικά ένα αμάξι δεν έχει καμία σχέση με το πόσους επιβάτες χωράει! 

Link to comment
Share on other sites

@CMES σε ευχαριστώ πολύ! Το κοίταξα με προσοχή το μήνυμα σου. Έχεις δίκιο σε όλα. Είμαστε σε δίλημμα. Είτε peugeot 3008 καινούργιο αλλά θα πρέπει να βρούμε για τα μεγάλα παιδάκια (4 και 7ετών) 2 στενά παιδικά καθίσματα να δέσουν με ζώνη ή booster με τα αρνητικά που έχει αυτό. Είτε peugeot 5008 μεταχειρισμένο που σου λύνει το θέμα των παιδικών καθισμάτων, αλλά είναι ογκώδες (σωστά; που θα το παρκάρουμε; δεν έχουμε πάρκινγκ ή τέλοσπαντων αν θέλουμε θα πρέπει να πληρώσουμε...) κι επιπλέον μεταχειρισμένο όπως είπα. Αν θες μου λες την άποψη σου. Κι όποιος άλλος θέλει φυσικά.

Θα επανέλθω όταν έχω επιπλέον στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

On 30/3/2023 at 12:22 ΜΜ, samsympan είπε:

@CMES σε ευχαριστώ πολύ! Το κοίταξα με προσοχή το μήνυμα σου. Έχεις δίκιο σε όλα. Είμαστε σε δίλημμα. Είτε peugeot 3008 καινούργιο αλλά θα πρέπει να βρούμε για τα μεγάλα παιδάκια (4 και 7ετών) 2 στενά παιδικά καθίσματα να δέσουν με ζώνη ή booster με τα αρνητικά που έχει αυτό. Είτε peugeot 5008 μεταχειρισμένο που σου λύνει το θέμα των παιδικών καθισμάτων, αλλά είναι ογκώδες (σωστά; που θα το παρκάρουμε; δεν έχουμε πάρκινγκ ή τέλοσπαντων αν θέλουμε θα πρέπει να πληρώσουμε...) κι επιπλέον μεταχειρισμένο όπως είπα. Αν θες μου λες την άποψη σου. Κι όποιος άλλος θέλει φυσικά.

Θα επανέλθω όταν έχω επιπλέον στοιχεία.

Το pegeaut δεν το είχα κοιτάξει, ήταν πολύ ακριβό ακόμα και το 3008 σε σχέση με άλλα αντίστοιχα. Τελικα κατέληξα στο skoda kodiak. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη! Επίσης σκέψου την περίπτωση να πάρεις κάποιο 7θεσιο. Τα δύο μικρότερα στο πίσω κάθισμα στα καθίσματα μια τους κανονικά και το μεγαλύτερο σε κάθισμα (όχι όμως isofix) στην πίσω έξτρα θέση. Χάνεις λίγο από τον χώρο του Πορτ μπαγκαζ αλλά αν έχεις ταξίδια (ή προοπτική για 4ο παιδί) είναι μια καλή λύση! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
On 29/3/2023 at 12:17 ΠΜ, CMES είπε:

Καλησπέρα! Στην έρευνα που έκανα για τα αυτοκίνητα πήγα σε 7 αντιπροσωπείες και δοκίμασα βάζοντας και βγάζοντας καθίσματα 11 διαφορετικά αυτοκίνητα. Το συμπέρασμα είναι πως αν δεν χωράει 3 isofix πίσω δεν χωράνε και 3 καθίσματα. Και στα περισσότερα δεν χωράει καν 3ο άτομο στη μέση. Όντως αυτά με τα 3 isofix ανεβαίνουν πολύ στην τιμή αλλά έχεις και μεγαλύτερη έκπτωση 3τεκνιας.

Όντως η άδεια βγαίνει στο όνομα και των δύο γονιών και έχεις δικαίωμα μόνο μια φορά να το χρησιμοποιήσεις στη ζωή σου. Ουσιαστικά απαλλάσσεσαι από το τέλος ταξινόμησης που ανεβαίνει όσο ανεβαίνει και η τιμή. Αν λοιπόν θες να αγοράσεις καινούριο με 3 isofix δες για pegeaut 5008, volkswagen turan, ford smax. Αν θες 2 isofix και ικανοποιητικό χώρο στη μέση για 3ο άτομο ( το πολύ booster, όχι κάθισμα) τότε πάλι έχεις περιορισμένες επιλογές: dacia joger, skoda kodiak, hundai tuscon. Και να θυμάσαι: το πόσο μεγάλο είναι εξωτερικά ένα αμάξι δεν έχει καμία σχέση με το πόσους επιβάτες χωράει!

Καλησπέρα! Είχες απόλυτο δίκιο. Αν δεν εχει 3 isofix πίσω, δύκολα χωράει 3 παιδικά καθίσματα. Διάβαζα κι ένα άρθρο όπου παρουσίαζε αναλυτικά σε πίνακα διάφορα μοντέλα και ένα γενικό συμπέρασμα ήταν ότι τα περισσότερα μοντέλα που διαφημίζονται ως family, τελικά δεν χωράνε 3 παιδικά καθίσματα πίσω.

 

Εμείς πήραμε το Peugeot 3008 (όπως και πολύς κόσμος από ότι παρατηρώ στο δρόμο). Χωρέσαμε το "αυγό" κι ένα παιδικό κάθισμα (δεξιά-αριστερά) κι ένα booster-χωρίς πλάτη (στη μέση), καταργώντας τα 2 ακριανά isofix και χρησιμοποιόντας ζώνες και στα 3. Αλλιώς με τα isofix δε χωράνε.

Για 2 καθίσματα με πλάτη + το "αυγό", ούτε λόγος. Και δοκιμάσαμε στη μέση κι ένα πολύ στενό. Έμπαινε με πολύ στρίμωγμα αλλα δε μπορούσες να κουμπώσεις τη ζώνη. Ίσως με 2 τέτοια στενά... ίσως. Με πολλά ερωτηματικά. Αλλά δε θέλουμε να αλλάξουμε και το κάθισμα του 2ου παιδιού. Είναι καλό το δικό της και για τη διάπλαση της κατάλληλο. Το στενό με πλάτη που δοκιμάσαμε, μου φάνηκε κατώτερο ποιοτικά από αυτά που είχαμε. Νομίζω ότι και πιο ασφαλές το μεγάλο παιδί με το booster-ζώνη, παρά με αυτό το συγκεκριμένο με πλάτη. Δεν ξέρω... τι να πω.

 

Αυτό και τα δικό μου συμπέρασμα. Προσωπικά απογοητεύτηκα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...