Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάθισμα αυτοκίνητου sos!


Recommended Posts

πρίν από 17 λεπτά , mama16 είπε:

Πρώτο κ κυριότερο.. Έχεις δει αν όντως χωράει στο αυτοκίνητο 3 καθισματακια πίσω? Έχετε πολύ μεγάλο αυτοκίνητο για να χωράνε 2 καθισματακια μεγάλα κ ένα αυγό? Στο δικό μας δεν νομίζω να χωράει αυγό, εγώ χωράω ίσα ίσα που είμαι αδύνατη. Αν είχα περισσότερα κιλά δεν θα χωρούσα με τπτ. Το αυτοκίνητο σας χωράει 3 μεγάλα καθίσματα? Η θα πρέπει σε κανέναν χρόνο να πάρετε καινούργιο? Γιατί αν είναι να πάρετε άλλο, για αυτό τον καιρό θα έβαζα το αυγό ανάποδα απ' τον συνοδηγό με απενεργοποιημένο αερόσακο κ εγώ θα καθόμουν στην μέση 

Ηηηη τι μου λες τώρα ; Δεν είχα σκεφτεί καν ότι μπορεί να μην χωράει .. σίγουρα θα χωράει Μπαίνει άνετα τρίτο άτομο πίσω και κάθεται στην μέση. Αλλιώς τι κάνω ; Παίρνω και καινούργιο αμάξι ? :p κοιτα δεν με απασχολεί το τώρα. Το τώρα πες είναι δυο και τα βάζω το ένα από την δεξιά μεριά το άλλο αριστερά και το μεσαίο κάθισμα άδειο όταν δεν είμαι εγώ πίσω. Με απασχολεί σε μισό χρόνο που θα έχω και το τρίτο. Τι θα κάνω. Κοιτα σίγουρα χωράει αν μπουν τα μεγάλα καθισματάκια στις άκρες και στην μέση το αυγό αλλά κατά ποσο θα είναι ασφαλές αυτό τώρα . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 7 λεπτά , Super.mum είπε:

Ηηηη τι μου λες τώρα ; Δεν είχα σκεφτεί καν ότι μπορεί να μην χωράει .. σίγουρα θα χωράει Μπαίνει άνετα τρίτο άτομο πίσω και κάθεται στην μέση. Αλλιώς τι κάνω ; Παίρνω και καινούργιο αμάξι ? :p κοιτα δεν με απασχολεί το τώρα. Το τώρα πες είναι δυο και τα βάζω το ένα από την δεξιά μεριά το άλλο αριστερά και το μεσαίο κάθισμα άδειο όταν δεν είμαι εγώ πίσω. Με απασχολεί σε μισό χρόνο που θα έχω και το τρίτο. Τι θα κάνω. Κοιτα σίγουρα χωράει αν μπουν τα μεγάλα καθισματάκια στις άκρες και στην μέση το αυγό αλλά κατά ποσο θα είναι ασφαλές αυτό τώρα . 

Κοίτα κ στο δικό μου αυτοκίνητο όταν ήταν ένα μεγάλο καθισματακι κ ένα αυγό χωρούσα άνετα, τώρα που βάλαμε 2 μεγάλα είναι πιο περιορισμένος ο χώρος κ με τπτ δεν χωράει τρίτο, ούτε καν αυγό νομίζω. Εσύ μπορεί να έχεις μεγαλύτερο κ το αυγό να χωράει, αλλά τρίτο καθισματακι πάλι πιστεύω είναι δύσκολο.

Όσο για το αυγό στη μέση μπορεί να πειράζουν το μικρό κ τα δυο μαζί κ να μην μπορείς να επιβλεπεις! Πάντως ακόμα κ isofix να μην έχεις απ' ότι ξέρω ασφαλές είναι τα καθισματακια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , mama16 είπε:

Κοίτα κ στο δικό μου αυτοκίνητο όταν ήταν ένα μεγάλο καθισματακι κ ένα αυγό χωρούσα άνετα, τώρα που βάλαμε 2 μεγάλα είναι πιο περιορισμένος ο χώρος κ με τπτ δεν χωράει τρίτο, ούτε καν αυγό νομίζω. Εσύ μπορεί να έχεις μεγαλύτερο κ το αυγό να χωράει, αλλά τρίτο καθισματακι πάλι πιστεύω είναι δύσκολο.

Όσο για το αυγό στη μέση μπορεί να πειράζουν το μικρό κ τα δυο μαζί κ να μην μπορείς να επιβλεπεις! Πάντως ακόμα κ isofix να μην έχεις απ' ότι ξέρω ασφαλές είναι τα καθισματακια

Δηλαδή σε εσάς το μεσαίο κάθισμα είναι πιο στενό από τα ακριανά ; Γιατί εμένα ειναι ίδια σε μέγεθος όλα .. πρέπει να το δοκιμάσω αυτό 

Link to comment
Share on other sites

Στην ομαδα που σου λεω γραφει και ποια αυτοκινητα ειναι για 3 καρεκλακια πισω. Αρα σιγουρα δεν κανουν ολα τα αυτοκινητα. Υποθετω πως ακομα κι αν χωρανε, μπορει η μεσαια θεση να μην εχει ουτε isofix ουτε ζωνη 3 σημειων, οποτε να μην μπορει να μπει με κανεναν τροπο. Σε αυτη την περιπτωση ειναι μονοδρομος η τοποθετηση του ενος καθισματος στη θεση του συνοδηγου (με απενεργοποιημενο αεροσακο) ή η αγορα καινουργιου αυτοκινητου. 

Επισης αν εχεις το αυγο στη μεση θα ειναι δυσκολο να βαλεις το βρεφος.

Το να κατσει μεγαλος αναμεσα επισης ειναι αδυνατο αν τα δυο ακριανα καρεκλακια κοιτανε προς τα πισω.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb είπε:

Στην ομαδα που σου λεω γραφει και ποια αυτοκινητα ειναι για 3 καρεκλακια πισω. Αρα σιγουρα δεν κανουν ολα τα αυτοκινητα. Υποθετω πως ακομα κι αν χωρανε, μπορει η μεσαια θεση να μην εχει ουτε isofix ουτε ζωνη 3 σημειων, οποτε να μην μπορει να μπει με κανεναν τροπο. Σε αυτη την περιπτωση ειναι μονοδρομος η τοποθετηση του ενος καθισματος στη θεση του συνοδηγου (με απενεργοποιημενο αεροσακο) ή η αγορα καινουργιου αυτοκινητου. 

Επισης αν εχεις το αυγο στη μεση θα ειναι δυσκολο να βαλεις το βρεφος.

Το να κατσει μεγαλος αναμεσα επισης ειναι αδυνατο αν τα δυο ακριανα καρεκλακια κοιτανε προς τα πισω.

Ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες ..θέλω πραγματικά να δοκιμάσω αν μπαίνει κανονικό κάθισμα στην μέση 9-36. Το είχα αυτονόητο ότι χωράει. Θα δοκιμάσω μόλις μου φέρουν το καινούργιο για τον μικρό και θα σας πω. Θα γραφτώ και στην ομάδα να δω και εκεί. Ευχαριστω πολύ κορίτσια 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι η καλύτερη λύση, είτε χωράνε είτε όχι, είναι ο μεγάλος στο κάθισμα του συνοδηγού (με απενεργοποιημένο αερόσακο και εννοείται να κοιτάζει προς τα πίσω) κι εσύ με τα δυο μικρά στο πίσω κάθισμα. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Δηλαδή σε εσάς το μεσαίο κάθισμα είναι πιο στενό από τα ακριανά ; Γιατί εμένα ειναι ίδια σε μέγεθος όλα .. πρέπει να το δοκιμάσω αυτό 

Ναι φαίνεται ελαφρώς μικρότερη.. Εμένα ούτε το αυγό μου χωράει, εσένα μπορεί να σου χωράει..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Ilaeira είπε:

Νομίζω ότι η καλύτερη λύση, είτε χωράνε είτε όχι, είναι ο μεγάλος στο κάθισμα του συνοδηγού (με απενεργοποιημένο αερόσακο και εννοείται να κοιτάζει προς τα πίσω) κι εσύ με τα δυο μικρά στο πίσω κάθισμα. 

 

Αν εχει 9-36 (ετσι ειπε) λογικα δεν κοιταει προς τα πισω. Δεν υπαρχουν στην Ελλαδα 9-36 που μπορουν να κοιταξουν πισω, παραγγελνεις απο εξωτερικο. Μονο 0-36 υπαρχουν. Ετσι λεει η ομαδα τουλαχιστον. Εμεις γι'αυτο πηραμε 0-36 παρολο που ηταν ηδη ενος ετους, για να το βαλουμε αναποδα. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Ilaeira είπε:

Νομίζω ότι η καλύτερη λύση, είτε χωράνε είτε όχι, είναι ο μεγάλος στο κάθισμα του συνοδηγού (με απενεργοποιημένο αερόσακο και εννοείται να κοιτάζει προς τα πίσω) κι εσύ με τα δυο μικρά στο πίσω κάθισμα. 

Δεν πρόκειται ο μεγάλος μου να κάτσει γυρισμένος πρως τα πίσω πρώτο αυτό και δεύτερο δεν υπάρχει περίπτωση να μην προσπαθεί να βγει να πιάσει χειρόφρενο η οτιδήποτε άλλο ...πιο πιθανό ο μικρός να πάει μπροστά που τότε θα είναι 1 μισή 

πρίν από 3 λεπτά , little lamb είπε:

 

Αν εχει 9-36 (ετσι ειπε) λογικα δεν κοιταει προς τα πισω. Δεν υπαρχουν στην Ελλαδα 9-36 που μπορουν να κοιταξουν πισω, παραγγελνεις απο εξωτερικο. Μονο 0-36 υπαρχουν. Ετσι λεει η ομαδα τουλαχιστον. Εμεις γι'αυτο πηραμε 0-36 παρολο που ηταν ηδη ενος ετους, για να το βαλουμε αναποδα. 

 

Ισχύει και αυτό 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Super.mum είπε:

Δεν πρόκειται ο μεγάλος μου να κάτσει γυρισμένος πρως τα πίσω πρώτο αυτό και δεύτερο δεν υπάρχει περίπτωση να μην προσπαθεί να βγει να πιάσει χειρόφρενο η οτιδήποτε άλλο ...πιο πιθανό ο μικρός να πάει μπροστά που τότε θα είναι 1 μισή 

Όχι εννοεί το μωρό που θα γεννήσεις να το βάλεις μπροστά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , mama16 είπε:

Όχι εννοεί το μωρό που θα γεννήσεις να το βάλεις μπροστά..

Όχι τον μεγάλο είπε «ο μεγάλος στο κάθισμα του συνοδηγού είπε» για αυτό 

πρίν από 1 λεπτό , Super.mum είπε:

Όχι τον μεγάλο είπε «ο μεγάλος στο κάθισμα του συνοδηγού είπε» για αυτό 

Ξέρω γώ κατάλαβα λάθος λες ; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Super.mum είπε:

Όχι τον μεγάλο είπε «ο μεγάλος στο κάθισμα του συνοδηγού είπε» για αυτό 

Ξέρω γώ κατάλαβα λάθος λες ; 

Α δεν ξέρω, εγώ νόμιζα ότι εννοούσε το μωρό γιατί κ εγώ αυτή τη σκέψη είχα :P

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην ζορίζεστε χωράνε και όχι μόνο 2 μεγάλα καθησματακια πίσω και ένα αυγό. Αλλά χωράνε κανονικότατα 3 καθίσματα μεγάλα κανονικά πίσω. Ναιιιι χάρηκα πολύ τώρα. Μόλις μου έστειλε φωτό ένας ξάδερφος που έχει το ίδιο αμάξι με εμάς. 

Link to comment
Share on other sites

Τον μεγάλο εννοούσα. ΟΚ, τότε βάλε τον μεσαίο. 

Τα παιδιά πρέπει να κοιτάζουν πίσω τουλάχιστον μέχρι τα 4. Αν πιστεύεις ότι ο μεγάλος δεν θα καθίσει (αν και, αν σε βλέπει έτσι οπως θα κάθεσαι στο πίσω κάθισμα, μπορεί και να καθίσει), τότε αγόρασε για τον μεσαίο ένα κάθισμα που να κοιτάζει προς τα πίσω και βάλε τον στη θέση του συνοδηγού.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Super.mum είπε:

Κορίτσια μην ζορίζεστε χωράνε και όχι μόνο 2 μεγάλα καθησματακια πίσω και ένα αυγό. Αλλά χωράνε κανονικότατα 3 καθίσματα μεγάλα κανονικά πίσω. Ναιιιι χάρηκα πολύ τώρα. Μόλις μου έστειλε φωτό ένας ξάδερφος που έχει το ίδιο αμάξι με εμάς. 

Άντε μια χαρά!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια θέλω να πάρω το britex romer evolva μήπως γνωρίζεται εν αξίζει 

πρίν από 1 λεπτό , Super.mum είπε:

Κορίτσια θέλω να πάρω το britex romer evolva μήπως γνωρίζεται εν αξίζει 

9-36 kg 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Super.mum said:

Κορίτσια μην ζορίζεστε χωράνε και όχι μόνο 2 μεγάλα καθησματακια πίσω και ένα αυγό. Αλλά χωράνε κανονικότατα 3 καθίσματα μεγάλα κανονικά πίσω. Ναιιιι χάρηκα πολύ τώρα. Μόλις μου έστειλε φωτό ένας ξάδερφος που έχει το ίδιο αμάξι με εμάς. 

Τι αμάξι έχετε βρε @Super.mum? Eμεις με ένα VW Passat και δεν χωρούσαν. Εμείς είχαμε το αυγο με βάση isofix πίσω από τον οδηγό, την μεσαια επίσης με isofix πίσω από τον συνοδηγό και την μεγάλη με τις ζώνες στην μέση. Δεν χωρούσαν όμως. Και πραγματικά ψάχναμε για πολύ καιρό να βρούμε ένα αυτοκίνητο που να χωράει 3 καθίσματα πίσω και δεν βρίσκαμε. Τελικά καταλήξαμε σε μίνι βαν (ωω ναι), και έχει ησύχασε το κεφάλι μου. Πολλή μανούρα το να βάλεις 3 παιδιά στριμωγμενα στο πίσω κάθισμα. Πολλη όμως! 

Link to comment
Share on other sites

On 14/8/2021 at 2:53 ΜΜ, Super.mum είπε:

Κορίτσια μην ζορίζεστε χωράνε και όχι μόνο 2 μεγάλα καθησματακια πίσω και ένα αυγό. Αλλά χωράνε κανονικότατα 3 καθίσματα μεγάλα κανονικά πίσω. Ναιιιι χάρηκα πολύ τώρα. Μόλις μου έστειλε φωτό ένας ξάδερφος που έχει το ίδιο αμάξι με εμάς. 

Να ρωτησω κι εγω πιο αυτοκινητο εχεις γιατι εχω το ιδιο προβλημα και με εχει πιασει απελπισια; στο δικο μου (peugeot 208) οχι καρεκλακι δεν χωραει στη μεση, ουτε η 5χρονη κορη μου δεμενη με ζωνη. Πρεπει να παρω καινουριο αμαξι και αυτα που εχουν 3 θεσεις για καθισματα πισω ειναι πανακριβα!

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, CMES είπε:

Να ρωτησω κι εγω πιο αυτοκινητο εχεις γιατι εχω το ιδιο προβλημα και με εχει πιασει απελπισια; στο δικο μου (peugeot 208) οχι καρεκλακι δεν χωραει στη μεση, ουτε η 5χρονη κορη μου δεμενη με ζωνη. Πρεπει να παρω καινουριο αμαξι και αυτα που εχουν 3 θεσεις για καθισματα πισω ειναι πανακριβα!

Σας απαντάω σε π.μ για αυτή την ερώτηση κορίτσια 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...