Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προετοιμασία για το Δημοτικό


Recommended Posts

Ένα ωραίο παιχνίδι για την συγκέντρωση είναι με φουσκωμένο μπαλόνι το πετάει ο ένας στον άλλο  χωρίς να χρησιμοποιήσει κάνεις καθόλου τα χέρια του 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Μα ειναι δυνατο το παιδι να μετρα και να κανει αφαιρεση και να πιστευετε στα σοβαρα οτι παπαγαλιζει;

 Ε δεν ξέρω, απλώς μου φαίνεται πιο λογικό να το έχει μάθει απ έξω παρά να το υπολογίζει μόνος του. Δενξέρω κιόλας τι ακριβώς μπορούν να κάνουν σ αυτήν την ηλικία, αλλά σίγουρα κανείς δεν του έμαθε αφαίρεση και να σου πω την αλήθεια δεν έχω ιιδίατερη επιθυμία να το διαπιστώσω, γιατί δεν θέλω να βαριέται στο σχολείο όπως λες. Βέβαια από ένα σημείο και μετά αυτό δεν είναι τόσο εύκολο, δηλαδή κάτι πρέπει να λες με το παιδί, δεν γίνεται διαρκώς να αποφεύγεις πράγματα που θα ακούσει στο σχολείο.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

 

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Τι εννοείς, ισοτητες-ανισοτητες? 

Στα μαθηματικά φέτος έδειξαν τα σύμβολα για μικρότερο μεγαλύτερο, έκαναν κάποια παραδειγματα,  έκαναν προσθέσεις και αφαιρέσεις μέχρι το δέκα.

 

Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση είναι το εξής: πχ έχουμε γραμμένο το νούμερο δέκα και είναι ζωγραφισμένα έξι ζωάκια, πόσα ζωάκια πρέπει να ζωγραφίσω για να γίνουν 10? Αυτό ομολογώ ότι μου φάνηκε δύσκολο ειδικά για τα προνήπια.

 

Αλλά λογικά δίνουν περισσότερο βάση στα νήπια και τα προνήπια ακολουθούν με το ρυθμό τους χωρίς πιέση όσο μπορεί το καθένα. 

τουλ στην τηλεκπαιδευση δ κανανε εμας για ισοτητες.εχει πχ συνηθως εναν αριθμο ζωων/λουλουδιων ζωγραφισμενα,κ βαζει τα παιδια να πουνε ποσα ειναι.καμια φορα κ με 3επιλογες .προσθεση πολυ,αφαιρεση οχι ιδιαιτερα

το πιο δυσκολο που εκαναν ηταν :εχω 8αυγα.ποσα θα δωσω στο καθε παιδι για να εχουν τον ιδιο αριθμο,ηταν 2παιδια.φυσικα ηταν δυσκολο για ολα.κ μετα ζωγταφισαν τα αυγα κ με γραμμουλες τα μοιρασαν

εννοειται πως στις διακοπες του πασχα,η το καλοκαιρι που δ θα κανουμε μαθημα περιμενω οτι πολλα θα τα ξεχασει.ετσι κ αλλιως μαθημα κανουμε μονο με την τηλεκπαιδευση.ουτε σ/κ ουτε τωρα στις διακοπες εχω σκοπο

οι ανισοτητες ειναι κ αρκετα ευκολο θεωρω.στην μεγαλη τα ειπα μια φορα το καλοκαιρι πριν παει δημοτικο γτ της εφεραν ενα βιβλιο μαθηματικων,κ το καταλαβε αμεσως

ο μικρος εχει πολυ πλακα γτ ειναι παπαγαλος κ οτι ακουει το λεει.πχ ακουει την μεγαλη κ λεει 5+5=10,10+10=20,τετοια απλα συνηθως θυμαται.κ μια φορα που εγραφε ορθογραφια η μεγαλη επειδη ειπε πολλες φορες τα προσωπα,την ρωταω πως γραφετε το εμεις,κ πεταγεται ο μικρος με ει:-P

καλο ειναι ενα παιδακι που ετοιμαζεται για πρωτη να εχει ξεκαθαρισει λιγο τους χρονους,χθες,σημερα αυριο.κ τα προσωπα αν τυχον μπερδευεται.δ εννοω να κλινει ρηματα

εγω πχ ποτε δ τους εβαλα να μετρησουν αναποδα.ο μικρος ουτε απο το 10ξερει,ενω κανονικα ξερει αρκετα.αντιθετα ο ανηψιος μου ηταν κτ που εμαθε παρα πολυ γρηγορα,σχεδον με την ομιλια 3χρ,κ για καποιο περιεργο λογο εμαθε σαν ποιηματακι το 2+2,4+4,κλπ ως το 16+16.ενω ουτε στο σχολειο κανουν κτ φοβερο,ουτε γενικα ειναι ιδιαιτερα προχωρημενος

πλακα εχει η κορη μου,ενω αντικειμενικα δ δυσκολευεται,κ μερικες φορες βαριεται,οταν ξεκινησε δημοτικο ειπε στον ξαδερφο της που ειναι ενα χρονο μικροτερος,οτι ειναι καλυτερα στο νηπιο,το δημοτικο ειναι δυσκολο κ να μην παει:-P

Just now, Έσπερος είπε:

 Ε δεν ξέρω, απλώς μου φαίνεται πιο λογικό να το έχει μάθει απ έξω παρά να το υπολογίζει μόνος του. Δενξέρω κιόλας τι ακριβώς μπορούν να κάνουν σ αυτήν την ηλικία, αλλά σίγουρα κανείς δεν του έμαθε αφαίρεση και να σου πω την αλήθεια δεν έχω ιιδίατερη επιθυμία να το διαπιστώσω, γιατί δεν θέλω να βαριέται στο σχολείο όπως λες. Βέβαια από ένα σημείο και μετά αυτό δεν είναι τόσο εύκολο, δηλαδή κάτι πρέπει να λες με το παιδί, δεν γίνεται διαρκώς να αποφεύγεις πράγματα που θα ακούσει στο σχολείο.  

πιθανον εφοσον μετραει αναποδα οταν παιζει πασες κατεβαινει ενα μετα απο καθε πασα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

πιθανον εφοσον μετραει αναποδα οταν παιζει πασες κατεβαινει ενα μετα απο καθε πασα;

Ναι, μπορεί να το έχει σκεφτεί κι ετσι. Δεν ξέρω ακριβώς, αλλά μπορει να είναι και σαν τις περιπτώσεις που λες που τους μένει κάποια άκυρη για την ηλικία τους πληροφορία. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ναι, μπορεί να το έχει σκεφτεί κι ετσι. Δεν ξέρω ακριβώς, αλλά μπορει να είναι και σαν τις περιπτώσεις που λες που τους μένει κάποια άκυρη για την ηλικία τους πληροφορία. 

μπορεις να τον ρωτησεις σε ασχετη στιγμη με κτ αλλο,οχι παιζωντας μπαλα να δεις τι θα πει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Τι εννοείς, ισοτητες-ανισοτητες? 

Στα μαθηματικά φέτος έδειξαν τα σύμβολα για μικρότερο μεγαλύτερο, έκαναν κάποια παραδειγματα,  έκαναν προσθέσεις και αφαιρέσεις μέχρι το δέκα.

 

Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση είναι το εξής: πχ έχουμε γραμμένο το νούμερο δέκα και είναι ζωγραφισμένα έξι ζωάκια, πόσα ζωάκια πρέπει να ζωγραφίσω για να γίνουν 10? Αυτό ομολογώ ότι μου φάνηκε δύσκολο ειδικά για τα προνήπια.

 

Αλλά λογικά δίνουν περισσότερο βάση στα νήπια και τα προνήπια ακολουθούν με το ρυθμό τους χωρίς πιέση όσο μπορεί το καθένα. 

Να μέτραει ανάποδα δηλαδή 10,9,8,7,6,5 κλπ. Μπερδευτηκε κ εκείνη μας είπε έπρεπε να το ξερει λέει. (?) εγώ της το κανα από το 5 ως 0 και το λέμε κάθε μέρα και το μάθε αμέσως. Τώρα γτ έπρεπε να το ξερει αυτό η να σχήματιζει σωστά έναν ρόμβο δεν κατάλαβα. Δυσκολεύεται στον ρόμβο το κάνει τετράγωνο αλλά ουτε εγώ μπορώ να το κάνω καλά πχ. Πού να δεις δηλαδή τα αστέρια που κάνω αν τα πιάσω κανονικά γραμμούλα γραμμούλα θα βγει ενα ατσούμπαλο πράγμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

μπορεις να τον ρωτησεις σε ασχετη στιγμη με κτ αλλο,οχι παιζωντας μπαλα να δεις τι θα πει

Ναι, αλλά δεν με απασχολεί ιδιαίτερα, δεν είναι ότι ανησυχώ αν έχει κατακτήσει κάτι για την ηλικία του. Ασχολείται υπερβολικά με τους αριθμούς κατά τη γνώμη μου, φαντάσου ότι μπροεί να διαβάσει και αριθμούς τριψήφιους. ΕΠιτέλους να ανοίξει ο καιρος να αρθούν και κάποια μετρα, να αλλάξουμε παραστάσεις, γιατί λέμε όλο τα ίδια και τα ίδια, στο τέλος ότνως θα βγάλουμε την ύλη σαν αυτά που κοροϊδεύω!! Το άλλο αστείο είναι που του αρέσει να ομαδοποιεί λέξεις που μοιάζουν πχ που έχουν το ίδιο συνθετικό ή βγαίνουν από την ιδια ρίζα ή απλώς ξεκινούν με την ίδια συλλαβή και του ακούγονται παρόμοιες, και τις περισσότερες φορές όντως πέφτει μέσα στο να διακρίνει ότι μοιάζουν, και μετά μιλάω με τους μαθητές, που με ρωτάνε τι σημαίνει μια λέξη που είναι εμφανές από πού βγαίνει και θα μπορούσαν να καταλάβουν, αν απλώς χρησιμοποιούσαν το μυαλό τους αντί να ρωτούν μηχανικά, και αναρωτιέμαι τι στο καλό λοβοτομή κάνει το εκπαιδευτικό σύστημα, που βλέπεις ένα παιδάκι να παρατηρεί και να αντιλαμβάνεται τόσα πράγματα, και μετά παέι σχολείο και χαζεύει και τα θέλει όλα έτοιμα.,..

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

Ένα ωραίο παιχνίδι για την συγκέντρωση είναι με φουσκωμένο μπαλόνι το πετάει ο ένας στον άλλο  χωρίς να χρησιμοποιήσει κάνεις καθόλου τα χέρια του 

Και πως το πιανει ο άλλος? Το πεταει με το κεφάλι? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ναι, αλλά δεν με απασχολεί ιδιαίτερα, δεν είναι ότι ανησυχώ αν έχει κατακτήσει κάτι για την ηλικία του. Ασχολείται υπερβολικά με τους αριθμούς κατά τη γνώμη μου, φαντάσου ότι μπροεί να διαβάσει και αριθμούς τριψήφιους. ΕΠιτέλους να ανοίξει ο καιρος να αρθούν και κάποια μετρα, να αλλάξουμε παραστάσεις, γιατί λέμε όλο τα ίδια και τα ίδια, στο τέλος ότνως θα βγάλουμε την ύλη σαν αυτά που κοροϊδεύω!! Το άλλο αστείο είναι που του αρέσει να ομαδοποιεί λέξεις που μοιάζουν πχ που έχουν το ίδιο συνθετικό ή βγαίνουν από την ιδια ρίζα ή απλώς ξεκινούν με την ίδια συλλαβή και του ακούγονται παρόμοιες, και τις περισσότερες φορές όντως πέφτει μέσα στο να διακρίνει ότι μοιάζουν, και μετά μιλάω με τους μαθητές, που με ρωτάνε τι σημαίνει μια λέξη που είναι εμφανές από πού βγαίνει και θα μπορούσαν να καταλάβουν, αν απλώς χρησιμοποιούσαν το μυαλό τους αντί να ρωτούν μηχανικά, και αναρωτιέμαι τι στο καλό λοβοτομή κάνει το εκπαιδευτικό σύστημα, που βλέπεις ένα παιδάκι να παρατηρεί και να αντιλαμβάνεται τόσα πράγματα, και μετά παέι σχολείο και χαζεύει και τα θέλει όλα έτοιμα.,..

κ τετοια κανουν κ στο νηπιο κ στο δημοτικο

στα νηπια ειπανε για τις συνθετες λεξεις.πχ χιονι+ανθρωπος,χιονι+νερο,χιονι+θυελλα κλπ

στο δημοτικο εχει λεξεις κ πρεπει να βαλεις σε ποια ομαδα ανηκουν,με σκοπο να μαθεις κ πως γραφονται.πχ ζυμη,ζυμωνω,ζυμαρι

ωραια ασκηση για πριν το δημοτικο,οχι για σας,ειναι να λες 3-4λεξεις που η μια διαφερει ειτε σαν ριζα ειτε σαν εννοια κ να βρισκει ποια

ποτε δ τους εδειξα τον ρομβο,δ ειναι κτ που συνηθιζουν να ζωγραφιζουν.το εμαθε στην πρωτη,αφου ηξερε το τετραγωνο.οπως κ τα αλλα,τραπεζιο,εξαγωνο

αστερια ομως τους εδειξα γτ θελανε

το μπαλονι το πετας με αλλα μερη του σωματος,φαντασου να ηταν δεμενα τα χερια σου πισω

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

κ τετοια κανουν κ στο νηπιο κ στο δημοτικο

στα νηπια ειπανε για τις συνθετες λεξεις.πχ χιονι+ανθρωπος,χιονι+νερο,χιονι+θυελλα κλπ

στο δημοτικο εχει λεξεις κ πρεπει να βαλεις σε ποια ομαδα ανηκουν,με σκοπο να μαθεις κ πως γραφονται.πχ ζυμη,ζυμωνω,ζυμαρι

Μα το ξέρω ότι τα κάνουν. Και στο σχολειο αν τους βάλω σε άσκηση να πουν από ποια ρίζα βγαίνει μια λέξη θα την κάνουν, σωστά οι περισσότεροι.

Το πρόβλημα πολλών παιδιών, είναι ότι αυτό που έχουν μάθει σε μια ενότητα, δεν μπορούν να το εφαρμόσουν μετά σε διαφορετικό πλαίσιο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, diane2020 είπε:

Και πως το πιανει ο άλλος? Το πεταει με το κεφάλι? 

Με το κεφάλι το πόδι τη μεση τον ποπό  με ότι σκεφτεί εκτός από τα χέρια είναι πολύ δύσκολο ακόμα κ για μεγάλους ωραίο κ διασκεδαστικο παιχνίδι, οποίος το πετάξει με τα χέρια χάνει... 

Όπως κ ένα άλλο ωραίο παιχνίδι είναι να βάλουμε το παιδί να σκεφτεί μια λέξη να μας την περιγράψει να την βρούμε χωρίς φυσικά να πει την λέξη.. Για τα παιδιά κ αυτό είναι δύσκολο γιατί συνηθως λένε την λέξη και χρειάζετε πολύ συγκέντρωση για να μπορέσει να περιγράψει αυτό που θέλει χωρίς να πει την λέξη.... :D

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος τα παιδια δε μπαινουν σε καλουπια. Αλλο να αποφυγεις να κανεις "φροντιστηριο" για το νηπιο και το δημοτικο, αλλο να κρατας το παιδι πισω.

Αλλο παιδι ζωγραφιζει πολυ καλα, αλλο απομνημονευει, αλλο ειναι καλο στην αριθμητικη, αλλο στην αναγνωση, αλλο στο μπασκετ, αλλο στην κοινωνικοτητα.

Δεν μπορουμε να περιμενουμε ολα να ειναι στο μεσο ορο σε ολα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

@Έσπερος τα παιδια δε μπαινουν σε καλουπια. Αλλο να αποφυγεις να κανεις "φροντιστηριο" για το νηπιο και το δημοτικο, αλλο να κρατας το παιδι πισω.

Αλλο παιδι ζωγραφιζει πολυ καλα, αλλο απομνημονευει, αλλο ειναι καλο στην αριθμητικη, αλλο στην αναγνωση, αλλο στο μπασκετ, αλλο στην κοινωνικοτητα.

Δεν μπορουμε να περιμενουμε ολα να ειναι στο μεσο ορο σε ολα.

Κοιτα αυτό με μπερδεύει. Γιατί ασυναίσθητα όλοι έχουμε μια τάση στον εγκυκλοπαιδισμο κ το ότι το παιδί το κρατάει δασκάλα, λειτουργεί αθροιστικά. Η αναπτυξή του σε γνωστικά θέματα παραείναι μεγάλη, σε σχέση πχ με την ικανότητα να κάτσει να κάνει έναν συγκροτημένο διάλογο όπως κάνουν άλλα παιδιά. Σίγουρα όταν κάτι αρέσει, το ενισχύεις, αλλά μετά αυτό μπορεί να ειναο εις βάρος άλλων. 

 

Σημερα καθόταν με τον μπαμπά του κ ελεγε «είμαστε δυο κ αν έρθουν άλλοι δυο θα είμαστε 4». κ μετά άλλοι δυο, του λέω; μου λέει έξι. μετά βρήκε κ το 8 αλλά μετά μπερδεύτηκε. 

Link to comment
Share on other sites

παντως εσπερος δ εννοουσα να τον ελεγξεις.εννοω απο περιεργεια απλα να τεσταρεις αν καταλαβαινει οτι κανει αφαιρεση η κατα τυχη.τουλ να το διαπιστωσεις,να μην αναρωτιεσαι.κ αν δ αναρωτιεσαι,απλα για να δεις αν σε κτ ειναι πανω απο τον μεσο ορο:razz:

Just now, Έσπερος είπε:

Κοιτα αυτό με μπερδεύει. Γιατί ασυναίσθητα όλοι έχουμε μια τάση στον εγκυκλοπαιδισμο κ το ότι το παιδί το κρατάει δασκάλα, λειτουργεί αθροιστικά. Η αναπτυξή του σε γνωστικά θέματα παραείναι μεγάλη, σε σχέση πχ με την ικανότητα να κάτσει να κάνει έναν συγκροτημένο διάλογο όπως κάνουν άλλα παιδιά. Σίγουρα όταν κάτι αρέσει, το ενισχύεις, αλλά μετά αυτό μπορεί να ειναο εις βάρος άλλων. 

 

Σημερα καθόταν με τον μπαμπά του κ ελεγε «είμαστε δυο κ αν έρθουν άλλοι δυο θα είμαστε 4». κ μετά άλλοι δυο, του λέω; μου λέει έξι. μετά βρήκε κ το 8 αλλά μετά μπερδεύτηκε. 

δ ξερω τι εχεις στο μυαλο σου παντως για συγκροτημενη συζητηση με 3,5χρ

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

ξερω τι εχεις στο μυαλο σου παντως για συγκροτημενη συζητηση με 3,5χρ

απλώς συζητήσεις που ακούω να κάνουν άλλοι γονείς με παιδιά τέτοιας ηλικίας ή ανάλογης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Με το κεφάλι το πόδι τη μεση τον ποπό  με ότι σκεφτεί εκτός από τα χέρια είναι πολύ δύσκολο ακόμα κ για μεγάλους ωραίο κ διασκεδαστικο παιχνίδι, οποίος το πετάξει με τα χέρια χάνει... 

Όπως κ ένα άλλο ωραίο παιχνίδι είναι να βάλουμε το παιδί να σκεφτεί μια λέξη να μας την περιγράψει να την βρούμε χωρίς φυσικά να πει την λέξη.. Για τα παιδιά κ αυτό είναι δύσκολο γιατί συνηθως λένε την λέξη και χρειάζετε πολύ συγκέντρωση για να μπορέσει να περιγράψει αυτό που θέλει χωρίς να πει την λέξη.... :D

Τελειο! 

Έχουμε παρομοια σε επιτραπέζια. Εγώ χάνω συνεχώς χωρίς να το κάνω επίτηδες! 

 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

εννοειται πως στις διακοπες του πασχα,η το καλοκαιρι που δ θα κανουμε μαθημα περιμενω οτι πολλα θα τα ξεχασει.ετσι κ αλλιως μαθημα κανουμε μονο με την τηλεκπαιδευση.ουτε σ/κ ουτε τωρα στις διακοπες εχω σκοπο

Στις διακοπές των Χριστουγέννων που δεν κάναμε τίποτα διαπίστωσα πως και ο δικός μου τα ξέχασε. Δεν θυμόταν την σειρά των αριθμών και πως γράφονται κάποια γράμματα. Να σου πω την αλήθεια θα ήθελα να κάνουμε κάποια παιχνίδια στο χαρτί στις διακοπές ή πχ να διαβάζει τις φωνές των γραμμάτων στον τίτλο του παραμυθιου ή να γράψει κάποια τρόφιμα στην λίστα του σουπερμάρκετ για να μην τα ξεχάσει τελείως. 

Link to comment
Share on other sites

On 17/4/2021 at 10:42 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Ναι, αλλα αν εχει ηδη καει το παιδι κανοντας προσθεσεις σαν προετοιμασια, η επαναληψη ξανα και ξανα των ιδιων εννοιων στην Α Δημοτικου, ειναι πολυ πιθανο να το κανει να βαρεθει. Ειναι πολλες φορες αναποφευκτο, εξαλλου ενα παιδι με ενδιαφερον για την αριθμητικη η την αναγνωση δε θα το κρατησει κανεις με το ζορι πισω η μπορει να μαθει και μονο, αλλα αν εχει ηδη κανει ασκησεις τυπου δημοτικου, τι θα του κρατησει την προσοχη; 

Το βρίσκω λίγο υπερβολικό να λέμε ότι θα έχει 'καεί'ένα παιδάκι που στην αρχή της α δημοτικού θα ξέρει να κάνει πρόσθεση... Ο γιος μου δεν 'έμαθε ποτέ πρόσθεση΄ θεωρώ ότι είχε τέτοια αντίληψη των ποσοτήτων που ήξερε πρόσθεση από πάντα. Και όχι μόνο δεν βαρέθηκε αλλά νομίζω ότι στην πρόοδο του δημοτικού, παρά το ότι διακρίνονταν σε όλους τους μαθηματικούς διαγωνισμου΄ς της ηλικίας του, δεν είχε καν 10 στα μαθηματικά. Είναι άλλες οι απαιτήσεις ενός σχολικού μαθήματος από το καθόμαστε και κάνουμε προσθέσεις με την μαμά ή τον μπαμπά.  Ειδικά η α' δημοτικού έχει πολλές πολλές πολλές προκλήσεις, ειδικά αν όπως ευχόμαστε, του χρόνου τα παιδιά επιστρέψουν στα σχολεία. Κατά την γνώμη μου, και έχοντας μεγαλώσει δύο πολύ διαφορετικά παιδιά, θεωρώ ότι στο παιδί πρέπει να δίνουν ό,τι ζητήσει. Αν θέλει να 'προχωρήσει', ναι πρέπει να βοηθήσουμε. Αν δεν δείχνει κάποιο ενδιαφέρον, ας το αφήσουμε ήσυχο έχει πολύ πολύ χρόνο να τα μάθει (εγώ πάντα λέω ότι ο γιος μου πήγε στο δημοτικό και δεν ήξερε να γράφει ούτε το όνομά του, που είναι και μεγάλο άλλωστε' και τα χριστούγεννα διάβαζε μόνος παραμύθια. 

 

Επεξεργάστηκαν by Βερενίκη
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...