Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προετοιμασία για το Δημοτικό


Recommended Posts

Deena μου γλυκιά,έχω φέτος α δημοτικού και εκτός μεγάλου απροόπτου θα τα έχω και του χρόνου στη δευτέρα.Τα παιδάκια αυτά που έχω τα πήρα φέτος με πόνο ψυχής γιατί φοβόμουν πολύ ότι θα είναι πολύ απροετοίμαστα λόγω του ότι πέρσι έχασαν το μισό νηπιαγωγείο.Με διέψευσαν πανηγυρικά,τα χρυσάφια μου!Με μικρά βηματάκια και με πολλή επανάληψη,με πολλή θέληση και όρεξη από τη μεριά τους και με πολύ καλή συνεργασία με τους γονείς τους,τολμώ να πω ότι είναι από τις καλύτερες πρώτες που είχα ποτέ(και είχα πολλές!)

Βεβαίως οι συνθήκες είναι άθλιες φέτος,αλλά σίγουρα έχει να κάνει και με το τι παιδάκια έχεις,αυτό προσπαθώ να πω.Πάντως,επειδή η μικρή μου κόρη θα πάει πρώτη από Σεπτέμβριο,θα έχουμε να λέμε για το τι ακριβώς κόστισε η τηλεκπαίδευση....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, nantianna είπε:

Deena μου γλυκιά,έχω φέτος α δημοτικού και εκτός μεγάλου απροόπτου θα τα έχω και του χρόνου στη δευτέρα.Τα παιδάκια αυτά που έχω τα πήρα φέτος με πόνο ψυχής γιατί φοβόμουν πολύ ότι θα είναι πολύ απροετοίμαστα λόγω του ότι πέρσι έχασαν το μισό νηπιαγωγείο.Με διέψευσαν πανηγυρικά,τα χρυσάφια μου!Με μικρά βηματάκια και με πολλή επανάληψη,με πολλή θέληση και όρεξη από τη μεριά τους και με πολύ καλή συνεργασία με τους γονείς τους,τολμώ να πω ότι είναι από τις καλύτερες πρώτες που είχα ποτέ(και είχα πολλές!)

Βεβαίως οι συνθήκες είναι άθλιες φέτος,αλλά σίγουρα έχει να κάνει και με το τι παιδάκια έχεις,αυτό προσπαθώ να πω.Πάντως,επειδή η μικρή μου κόρη θα πάει πρώτη από Σεπτέμβριο,θα έχουμε να λέμε για το τι ακριβώς κόστισε η τηλεκπαίδευση....

Τι ωραία που μιλάς για τους μαθητές σου, και πολυ ευχάριστα όλα αυτά που λες. Μπράβο σας σε όλους! Αλλά κυρίως σε εσένα γιατί η δασκάλα δίνει τα κίνητρα, κακά τα ψέμματα. Κι αυτά που δίνει αυτά θα παρει , συνήθως! 

 

Γιατί όπως ξαναέγραψα πιστευω πολυ στη δασκάλα, από εκείνη εξαρτώνται τα περισσότερα

Link to comment
Share on other sites

Just now, nantianna είπε:

Deena μου γλυκιά,έχω φέτος α δημοτικού και εκτός μεγάλου απροόπτου θα τα έχω και του χρόνου στη δευτέρα.Τα παιδάκια αυτά που έχω τα πήρα φέτος με πόνο ψυχής γιατί φοβόμουν πολύ ότι θα είναι πολύ απροετοίμαστα λόγω του ότι πέρσι έχασαν το μισό νηπιαγωγείο.Με διέψευσαν πανηγυρικά,τα χρυσάφια μου!Με μικρά βηματάκια και με πολλή επανάληψη,με πολλή θέληση και όρεξη από τη μεριά τους και με πολύ καλή συνεργασία με τους γονείς τους,τολμώ να πω ότι είναι από τις καλύτερες πρώτες που είχα ποτέ(και είχα πολλές!)

Βεβαίως οι συνθήκες είναι άθλιες φέτος,αλλά σίγουρα έχει να κάνει και με το τι παιδάκια έχεις,αυτό προσπαθώ να πω.Πάντως,επειδή η μικρή μου κόρη θα πάει πρώτη από Σεπτέμβριο,θα έχουμε να λέμε για το τι ακριβώς κόστισε η τηλεκπαίδευση....

Να σου πω την αλήθεια, αν δεν είχα διασταυρώσει τις δικές μου διαπιστώσεις και με άλλους γονείς με δεύτερα, τρίτα παιδιά στην Α' δημ. φέτος, θα θεωρούσα ενδεχομένως ότι είναι θέμα παιδιού, καθώς ο γιος μου όντως ήταν παιδί που πήγε στην Α' δημ. στον αυτόματο, χωρίς να συναντήσει την παραμικρή δυσκολία και χωρίς να καταβάλει και καμία ιδιαίτερα μεγάλη προσπάθεια (και έτσι συνεχίζει μέχρι τώρα οδεύοντας στο τέλος της Γ' Δημ.), ενώ η μικρή κινείται συμβατά με την ηλικία της μαθησιακά, όντας βέβαια πιο επιμελής και εργατική.

 

Αλλά η διαπίστωσή μου είναι κοινή με αυτή άλλων γονιών της τάξης, ειδικά ανθρώπων που εμπιστεύομαι την κρίση τους και που είναι στο ίδιο μήκος κύματος με μένα.

Link to comment
Share on other sites

Τα μπράβο αρνούμαι να τα καρπωθώ,σε ευχαριστώ,αλλά δεν μου ανήκουν,αλήθεια.Τα καμάρια μου όμως και οι γονείς τους τα αξίζουν πραγματικά,διότι μέσα σε αυτές τις απίστευτες συνθήκες προχωράμε τόσο καλά.Και έχω και τρία πανέμορφα Ινδάκια στην τάξη μου που δεν μιλούσαν σχεδόν καθόλου ελληνικά και τώρα είναι οι στυλοβάτες της τάξης,βοηθούν και κάποιους λίγο πιο αδύναμους...Να μην τους δώσω συγχαρητήρια;Ο εκάστοτε δάσκαλος πάντα ρίχνει το σπόρο,αλλά αν είναι και το έδαφος γόνιμο,τότε πραγματικά είναι τέλεια.Η δική μου τύχη είναι ότι αγαπιέμαι απόλυτα από αυτά τα δεκαοχτώ ζευγάρια μάτια που με εμπιστεύονται τυφλά!Άσε που πιστεύουν και ότι είμαι η ομορφότερη κυρία!:grin::grin::grin:

Just now, Deena είπε:

Να σου πω την αλήθεια, αν δεν είχα διασταυρώσει τις δικές μου διαπιστώσεις και με άλλους γονείς με δεύτερα, τρίτα παιδιά στην Α' δημ. φέτος, θα θεωρούσα ενδεχομένως ότι είναι θέμα παιδιού, καθώς ο γιος μου όντως ήταν παιδί που πήγε στην Α' δημ. στον αυτόματο, χωρίς να συναντήσει την παραμικρή δυσκολία και χωρίς να καταβάλει και καμία ιδιαίτερα μεγάλη προσπάθεια (και έτσι συνεχίζει μέχρι τώρα οδεύοντας στο τέλος της Γ' Δημ.), ενώ η μικρή κινείται συμβατά με την ηλικία της μαθησιακά, όντας βέβαια πιο επιμελής και εργατική.

 

Αλλά η διαπίστωσή μου είναι κοινή με αυτή άλλων γονιών της τάξης, ειδικά ανθρώπων που εμπιστεύομαι την κρίση τους και που είναι στο ίδιο μήκος κύματος με μένα.

Ίσως έκανα λάθος που γενίκευσα,έχεις δίκιο.Απλά επειδή πραγματικά αλλιώς τα περίμενα και αλλιώς μου ήρθαν φέτος,ίσως παρασύρθηκα από τον ενθουσιασμό μου!:)

Link to comment
Share on other sites

Just now, nantianna είπε:

Τα μπράβο αρνούμαι να τα καρπωθώ,σε ευχαριστώ,αλλά δεν μου ανήκουν,αλήθεια.Τα καμάρια μου όμως και οι γονείς τους τα αξίζουν πραγματικά,διότι μέσα σε αυτές τις απίστευτες συνθήκες προχωράμε τόσο καλά.Και έχω και τρία πανέμορφα Ινδάκια στην τάξη μου που δεν μιλούσαν σχεδόν καθόλου ελληνικά και τώρα είναι οι στυλοβάτες της τάξης,βοηθούν και κάποιους λίγο πιο αδύναμους...Να μην τους δώσω συγχαρητήρια;Ο εκάστοτε δάσκαλος πάντα ρίχνει το σπόρο,αλλά αν είναι και το έδαφος γόνιμο,τότε πραγματικά είναι τέλεια.Η δική μου τύχη είναι ότι αγαπιέμαι απόλυτα από αυτά τα δεκαοχτώ ζευγάρια μάτια που με εμπιστεύονται τυφλά!Άσε που πιστεύουν και ότι είμαι η ομορφότερη κυρία!:grin::grin::grin:

Τι ωραιο ποστ :x

Επιμένω στο μπράβο.......... 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως νομιζω οτι στην τηλεκπαιδευση του νοεμβριου συμμετειχαν περισσοτερα παιδακια

βλεπω απουσιες τωρα στα παιδια

δυστυχως απο την αρχη υπηρχαν καποια παιδακια που δ μπηκαν καθολου,κ σιγουρα στους συμμαθητες της κορης μου που ειναι πρωτη,αυτο θα φανει κ μαθησιακα,εχουν κανει πολυ λιγο δια ζωσης

καποια ειχαν κ πρακτικους λογους απουσιας

εγω δ μπορω να κρινω το επιπεδο γενικα της ταξης,κ αν ειναι ευχαριστημενη η δασκαλα με την προοδο.εγω σαν μαμα,απο την κορη μου ειμαι ικανοποιημενη.στο νηπιο του μικρου τα 5-6χρ που θα πανε πρωτη επισης ειναι αρκετα προχωρημενα

αλλα οσο να 'ναι,δ εχουν ζησει το σχολειο οπως ειναι κανονικα.τι προλαβαν απο εκδρομες κ εκπαιδευτικα μεχρι περυσι τον μαρτη;

κ συγγενη που εχω δασκαλα στην πρωτη,μαθησιακα δ αντιμερωπιζει ιδιαιτερα προβληματα,εννοειται ομως θα προτιμουσε να ειναι τα μαθηματα κανονικα

παντως οταν ημουν εγω μικρη,δ προσπαθουσαν να μας μαθουν πραγματα απο πολυ μικρα.απο την μεση του δημοτικου κ μετα η μαμα μου ηταν το στυλ,διαβασε κ λιγο παρακατω,κανε κ κανενα εξτρα το καλοκαιρι κλπ,αλλα γενικα δ με πειραζε,ημουν επιμελης κ διαβαζα οτι επεφτε στα χερια μου.μια ενδιαμεση γενια πριν την κορη μου,εζησα καποια παιδακια στον περιγυρο,πηγαν ιδιωτικο παιδικο-νηπια κ τα πιεζαν πολυ να μαθουν γραμματακια,κ στο δημοσιο πριν καμια δεκαετια ηταν ετσι θυμαμαι.τουλ απο τα παιδακια που ηξερα.ενω τωρα βλεπω μια χαλαροτητα

αν δ εκανε καθολου τετοια η δασκαλα στα νηπια,δ ξερω κ εγω πως θα το εβλεπα,κ αν θα εκανα κτ επιπλεον.

αλλα απο την στιγμη που βλεπω εξελιξη κ στον μικρο που ειναι ουτε 4,5 κ θα εχει κ του χρονου,ειμαι αισιοδοξη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εκανα δειλά μια μικρή δοκιμή να της κάνω λίγα πραγματακια της πρωτης να δω και πως λειτουργεί μαθησιακα, φυσικά όχι μέσα από το βιβλίο. Απλώς το βιβλίο κοιτάω και παιρνω ιδέες και είδα πως της αρεσει...  Ξέρω ότι ακουγεται περίεργο να θέλω να την ξεκινήσω από τώρα απλώς στο νήπιο περαν ότι δεν μπαίνουμε κάθε μέρα, δεν κάνουν και πολλα πράγματα, βίντεο και ελαφρά όλα... Εφόσον τη βλέπω να θέλει γιατί να μην το κάνω? Εγώ απλώς έχω το άγχος γιατί θέλει λιγο το χρόνο της γενικά, έτσι τη βοηθάω κ στον εκφραστικό λόγο που έχει παει περίφημα σε αυτό! 

Ας πουμε έχω τη μελέτη και της το κάνω σαν παραμυθακι.... 

Ακουω αλλά νήπιαγωγεια ποσα κάνουν και εμείς όχι... 

 

Αυτό που δουλευω επίσης είναι αυτό που αναφέρθηκε, να ακουει προσεκτικά τι ζητάει η δασκάλα. Γιατί ζητάει πχ μια εργασία και όταν τη ρωτάω τι εργασία ζήτησε η κυρία, η δε θυμάται, η δεν έχει δώσει σημασία! Αυτό υποθέτω είναι λόγω ηλικίας... Αυτό προσπαθω να κάνω, να την οργάνωσω... Όσο γίνεται... Χωρίς καμμια πιεση... Πρόθυμη είναι... Είναι πολυ φιλότιμο παιδί... 

 

Βρίσκετε κάπου λαθος σε αυτά??... 

Θα βαριέται δηλαδή αν παει λιγάκι πιο έτοιμη?

Το κανουμε  μισή ωρίτσα τη μέρα... 

On 29/3/2021 at 2:14 ΜΜ, mama16 είπε:

Νομίζω ότι όντως σε αυτή τη χρονιά επιβάλεται η βοήθεια για τα παιδάκια του νηπίου. Κ τα πρωτακια τα σκέφτομαι πολύ γιατί απ' την τηλεκπαίδευση δεν γίνεται το ίδιο μάθημα με το δια ζώσης πιστεύω!

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ... Πραγματικά είναι σα να μη πηγαίνουν σχολείο... Χθες ας πουμε μισή ώρα φάγαμε στο μπες βγες. Και γίνεται συχνά αυτό... Και μιαμιση ώρα ουσιαστικά δεν είναι μάθημα, μισή είναι το διάλειμμα.... 

Έτσι δειλά δειλά, 

Ας πουμε μπήκαμε σε προσθεση. Σε κάποια φάση λέω αποκλείεται δε θα το μάθει ποτε... Απελπιστηκα αλλά δεν το έδειξα. Βασικά βαριόταν.....Και την επόμενη μέρα που είπα αστο δεν κάνουμε τιποτα σήμερα,μόνη της μου έκανε την πρόσθεση. Ελα μαμά να μάθουμε να προσθέτουμε. 

 

Βασικά κάθεται στην καρέκλα για ώρα. Μεγάλη υπόθεση που η νηπιαγωγός δεν είχε την ευκαιρία να τους μάθει φέτος. Αναγκαστικά το έμαθαν στο σπίτι... 

 

Προσπαθώ να της δώσω καλες βάσεις χωρίς πιεση όμως,να μην είναι αραχτη όλη μέρα... Να χει ένα προγραμμα, να μάθει πεντε Πράγμαυα... 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Εκανα δειλά μια μικρή δοκιμή να της κάνω λίγα πραγματακια της πρωτης να δω και πως λειτουργεί μαθησιακα, φυσικά όχι μέσα από το βιβλίο. Απλώς το βιβλίο κοιτάω και παιρνω ιδέες και είδα πως της αρεσει...  Ξέρω ότι ακουγεται περίεργο να θέλω να την ξεκινήσω από τώρα απλώς στο νήπιο περαν ότι δεν μπαίνουμε κάθε μέρα, δεν κάνουν και πολλα πράγματα, βίντεο και ελαφρά όλα... Εφόσον τη βλέπω να θέλει γιατί να μην το κάνω? Εγώ απλώς έχω το άγχος γιατί θέλει λιγο το χρόνο της γενικά, έτσι τη βοηθάω κ στον εκφραστικό λόγο που έχει παει περίφημα σε αυτό! 

Ας πουμε έχω τη μελέτη και της το κάνω σαν παραμυθακι.... 

Ακουω αλλά νήπιαγωγεια ποσα κάνουν και εμείς όχι... 

 

Αυτό που δουλευω επίσης είναι αυτό που αναφέρθηκε, να ακουει προσεκτικά τι ζητάει η δασκάλα. Γιατί ζητάει πχ μια εργασία και όταν τη ρωτάω τι εργασία ζήτησε η κυρία, η δε θυμάται, η δεν έχει δώσει σημασία! Αυτό υποθέτω είναι λόγω ηλικίας... Αυτό προσπαθω να κάνω, να την οργάνωσω... Όσο γίνεται... Χωρίς καμμια πιεση... Πρόθυμη είναι... Είναι πολυ φιλότιμο παιδί... 

 

Βρίσκετε κάπου λαθος σε αυτά??... 

Θα βαριέται δηλαδή αν παει λιγάκι πιο έτοιμη?

Το κανουμε  μισή ωρίτσα τη μέρα... 

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ... Πραγματικά είναι σα να μη πηγαίνουν σχολείο... Χθες ας πουμε μισή ώρα φάγαμε στο μπες βγες. Και γίνεται συχνά αυτό... Και μιαμιση ώρα ουσιαστικά δεν είναι μάθημα, μισή είναι το διάλειμμα.... 

Έτσι δειλά δειλά, 

Ας πουμε μπήκαμε σε προσθεση. Σε κάποια φάση λέω αποκλείεται δε θα το μάθει ποτε... Απελπιστηκα αλλά δεν το έδειξα. Βασικά βαριόταν.....Και την επόμενη μέρα που είπα αστο δεν κάνουμε τιποτα σήμερα,μόνη της μου έκανε την πρόσθεση. Ελα μαμά να μάθουμε να προσθέτουμε. 

 

Βασικά κάθεται στην καρέκλα για ώρα. Μεγάλη υπόθεση που η νηπιαγωγός δεν είχε την ευκαιρία να τους μάθει φέτος. Αναγκαστικά το έμαθαν στο σπίτι... 

 

Προσπαθώ να της δώσω καλες βάσεις χωρίς πιεση όμως,να μην είναι αραχτη όλη μέρα... Να χει ένα προγραμμα, να μάθει πεντε Πράγμαυα... 

 

Εσύ τελικά διδάσκεις και διευθύνεις σε Δημοτικό σχολείο ή σε άλλη βαθμίδα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Εκανα δειλά μια μικρή δοκιμή να της κάνω λίγα πραγματακια της πρωτης να δω και πως λειτουργεί μαθησιακα, φυσικά όχι μέσα από το βιβλίο. Απλώς το βιβλίο κοιτάω και παιρνω ιδέες και είδα πως της αρεσει...  Ξέρω ότι ακουγεται περίεργο να θέλω να την ξεκινήσω από τώρα απλώς στο νήπιο περαν ότι δεν μπαίνουμε κάθε μέρα, δεν κάνουν και πολλα πράγματα, βίντεο και ελαφρά όλα... Εφόσον τη βλέπω να θέλει γιατί να μην το κάνω? Εγώ απλώς έχω το άγχος γιατί θέλει λιγο το χρόνο της γενικά, έτσι τη βοηθάω κ στον εκφραστικό λόγο που έχει παει περίφημα σε αυτό! 

Ας πουμε έχω τη μελέτη και της το κάνω σαν παραμυθακι.... 

Ακουω αλλά νήπιαγωγεια ποσα κάνουν και εμείς όχι... 

 

Αυτό που δουλευω επίσης είναι αυτό που αναφέρθηκε, να ακουει προσεκτικά τι ζητάει η δασκάλα. Γιατί ζητάει πχ μια εργασία και όταν τη ρωτάω τι εργασία ζήτησε η κυρία, η δε θυμάται, η δεν έχει δώσει σημασία! Αυτό υποθέτω είναι λόγω ηλικίας... Αυτό προσπαθω να κάνω, να την οργάνωσω... Όσο γίνεται... Χωρίς καμμια πιεση... Πρόθυμη είναι... Είναι πολυ φιλότιμο παιδί... 

 

Βρίσκετε κάπου λαθος σε αυτά??... 

Θα βαριέται δηλαδή αν παει λιγάκι πιο έτοιμη?

Το κανουμε  μισή ωρίτσα τη μέρα... 

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ... Πραγματικά είναι σα να μη πηγαίνουν σχολείο... Χθες ας πουμε μισή ώρα φάγαμε στο μπες βγες. Και γίνεται συχνά αυτό... Και μιαμιση ώρα ουσιαστικά δεν είναι μάθημα, μισή είναι το διάλειμμα.... 

Έτσι δειλά δειλά, 

Ας πουμε μπήκαμε σε προσθεση. Σε κάποια φάση λέω αποκλείεται δε θα το μάθει ποτε... Απελπιστηκα αλλά δεν το έδειξα. Βασικά βαριόταν.....Και την επόμενη μέρα που είπα αστο δεν κάνουμε τιποτα σήμερα,μόνη της μου έκανε την πρόσθεση. Ελα μαμά να μάθουμε να προσθέτουμε. 

 

Βασικά κάθεται στην καρέκλα για ώρα. Μεγάλη υπόθεση που η νηπιαγωγός δεν είχε την ευκαιρία να τους μάθει φέτος. Αναγκαστικά το έμαθαν στο σπίτι... 

 

Προσπαθώ να της δώσω καλες βάσεις χωρίς πιεση όμως,να μην είναι αραχτη όλη μέρα... Να χει ένα προγραμμα, να μάθει πεντε Πράγμαυα... 

 

 

Στην Α δημοτικου, θα ξεκινησουν να μαθουν να γραφουν τα νουμερα μεχρι το 5, μετα θα τα προσθετουν, μετα μεχρι το 10, μετα θα τα προσθετουν κλπ

Δε θυμαμαι λεπτομερειες αλλα ετσι θα παει η χρονια.

Αν κανετε προσθεσεις τωρα, σε ολη την Α δημοτικου τι θα κανει το παιδι;

Δεν ειρωνευομαι, μιλαω πολυ σοβαρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Στην Α δημοτικου, θα ξεκινησουν να μαθουν να γραφουν τα νουμερα μεχρι το 5, μετα θα τα προσθετουν, μετα μεχρι το 10, μετα θα τα προσθετουν κλπ

Δε θυμαμαι λεπτομερειες αλλα ετσι θα παει η χρονια.

Αν κανετε προσθεσεις τωρα, σε ολη την Α δημοτικου τι θα κανει το παιδι;

Δεν ειρωνευομαι, μιλαω πολυ σοβαρα.

Δεν ξερω το πλανο της Α’ δημοτικου, παντως οντως στο νηπιαγωγειο κανουν προσθεσεις και λιγες αφαιρεσεις. Η δικια μου καπου ακουσε και τον πολλαπλασιασμο, αλλα δεν εχει καταλαβει την εννοια του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Στην Α δημοτικου, θα ξεκινησουν να μαθουν να γραφουν τα νουμερα μεχρι το 5, μετα θα τα προσθετουν, μετα μεχρι το 10, μετα θα τα προσθετουν κλπ

Δε θυμαμαι λεπτομερειες αλλα ετσι θα παει η χρονια.

Αν κανετε προσθεσεις τωρα, σε ολη την Α δημοτικου τι θα κανει το παιδι;

Δεν ειρωνευομαι, μιλαω πολυ σοβαρα.

Πιστεψε με μετα κανουν πολλα παραπανω

Κ μαλιστα μαθαινουν τις προσθεσεις με αρκετα διαφορετικο τροπο απο εμας, κ η αληθεια ειναι για οποιον δ το εχει με τα μαθηματικα ειναι δυσκολο

Εγω στο νηπιο εσκαγα με την κορη μου γτ φαινοταν οτι δ το εχει. Δ ασχοληθηκα ομως γτ ναι μεν ξερω, δ εχω τροπο να μεταδωσω την γνωση. Φετος τα παει πολυ καλα στα μαθηματικα κ φυσικα οφειλεται στην κυρια της

Απο την αλλη, ηξερε να διαβαζει δισυλλαβες λεξεις, κ να γραφει σχεδον τα παντα τελειωνοντας το νηπιο, αν ελεγες τα γραμματα, μονη ανορθογραφα. Κ η αληθεια ειναι οτι αν κτ χρειαζεται να το κανει πολλες φορες βαριεται πολυ, κ το λεει. Τελειωνει πολυ γρηγορα. Κ ηδη ξεκινησε να διαβαζει κομικ μονη(γεννημενη 1/9/14)

Just now, irin είπε:

Δεν ξερω το πλανο της Α’ δημοτικου, παντως οντως στο νηπιαγωγειο κανουν προσθεσεις και λιγες αφαιρεσεις. Η δικια μου καπου ακουσε και τον πολλαπλασιασμο, αλλα δεν εχει καταλαβει την εννοια του

Αυτο ισχυει. Ο γιος μου τωρα στην τηλεκπαιδευση κανανε κ μαθηματικα. Προσθεσεις ως το 5,κ μετα ως το 10.κ ειναι κ καλος. Μετραει με τα δαχτυλα

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Πιστεψε με μετα κανουν πολλα παραπανω

Κ μαλιστα μαθαινουν τις προσθεσεις με αρκετα διαφορετικο τροπο απο εμας, κ η αληθεια ειναι για οποιον δ το εχει με τα μαθηματικα ειναι δυσκολο

Εγω στο νηπιο εσκαγα με την κορη μου γτ φαινοταν οτι δ το εχει. Δ ασχοληθηκα ομως γτ ναι μεν ξερω, δ εχω τροπο να μεταδωσω την γνωση. Φετος τα παει πολυ καλα στα μαθηματικα κ φυσικα οφειλεται στην κυρια της

 

Ναι, αλλα αν εχει ηδη καει το παιδι κανοντας προσθεσεις σαν προετοιμασια, η επαναληψη ξανα και ξανα των ιδιων εννοιων στην Α Δημοτικου, ειναι πολυ πιθανο να το κανει να βαρεθει. Ειναι πολλες φορες αναποφευκτο, εξαλλου ενα παιδι με ενδιαφερον για την αριθμητικη η την αναγνωση δε θα το κρατησει κανεις με το ζορι πισω η μπορει να μαθει και μονο, αλλα αν εχει ηδη κανει ασκησεις τυπου δημοτικου, τι θα του κρατησει την προσοχη; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Εκανα δειλά μια μικρή δοκιμή να της κάνω λίγα πραγματακια της πρωτης να δω και πως λειτουργεί μαθησιακα, φυσικά όχι μέσα από το βιβλίο. Απλώς το βιβλίο κοιτάω και παιρνω ιδέες και είδα πως της αρεσει...  Ξέρω ότι ακουγεται περίεργο να θέλω να την ξεκινήσω από τώρα απλώς στο νήπιο περαν ότι δεν μπαίνουμε κάθε μέρα, δεν κάνουν και πολλα πράγματα, βίντεο και ελαφρά όλα... Εφόσον τη βλέπω να θέλει γιατί να μην το κάνω? Εγώ απλώς έχω το άγχος γιατί θέλει λιγο το χρόνο της γενικά, έτσι τη βοηθάω κ στον εκφραστικό λόγο που έχει παει περίφημα σε αυτό! 

Ας πουμε έχω τη μελέτη και της το κάνω σαν παραμυθακι.... 

Ακουω αλλά νήπιαγωγεια ποσα κάνουν και εμείς όχι... 

 

Αυτό που δουλευω επίσης είναι αυτό που αναφέρθηκε, να ακουει προσεκτικά τι ζητάει η δασκάλα. Γιατί ζητάει πχ μια εργασία και όταν τη ρωτάω τι εργασία ζήτησε η κυρία, η δε θυμάται, η δεν έχει δώσει σημασία! Αυτό υποθέτω είναι λόγω ηλικίας... Αυτό προσπαθω να κάνω, να την οργάνωσω... Όσο γίνεται... Χωρίς καμμια πιεση... Πρόθυμη είναι... Είναι πολυ φιλότιμο παιδί... 

 

Βρίσκετε κάπου λαθος σε αυτά??... 

Θα βαριέται δηλαδή αν παει λιγάκι πιο έτοιμη?

Το κανουμε  μισή ωρίτσα τη μέρα... 

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ... Πραγματικά είναι σα να μη πηγαίνουν σχολείο... Χθες ας πουμε μισή ώρα φάγαμε στο μπες βγες. Και γίνεται συχνά αυτό... Και μιαμιση ώρα ουσιαστικά δεν είναι μάθημα, μισή είναι το διάλειμμα.... 

Έτσι δειλά δειλά, 

Ας πουμε μπήκαμε σε προσθεση. Σε κάποια φάση λέω αποκλείεται δε θα το μάθει ποτε... Απελπιστηκα αλλά δεν το έδειξα. Βασικά βαριόταν.....Και την επόμενη μέρα που είπα αστο δεν κάνουμε τιποτα σήμερα,μόνη της μου έκανε την πρόσθεση. Ελα μαμά να μάθουμε να προσθέτουμε. 

 

Βασικά κάθεται στην καρέκλα για ώρα. Μεγάλη υπόθεση που η νηπιαγωγός δεν είχε την ευκαιρία να τους μάθει φέτος. Αναγκαστικά το έμαθαν στο σπίτι... 

 

Προσπαθώ να της δώσω καλες βάσεις χωρίς πιεση όμως,να μην είναι αραχτη όλη μέρα... Να χει ένα προγραμμα, να μάθει πεντε Πράγμαυα... 

 

Προσωπικα δ θα ασχολιομουν τοσο, αλλα στο νηπιο μας κανουν πολλα, αν δ εκαναν, μπορει πραγματι σε νηπιο να εκανα κ εγω

Ισως να εκανα μερα παρα μερα. Η αληθεια ειναι οτι υπαρχει πιθανοτητα να βαριεται. Η να την μπερδεψεις γτ θα τα κανουν με αλλη μεθοδο

Στην προσθεση εμεις βαζαμε δαχτυλακια. Αν θες χρησιμοποιησε αβακα, χρησιμοποιουν η κορη μου στο δημοτικο

Ενταξει το να εχει ενα προγραμμα κ να κανετε πραγματα δ ειναι λαθος. Απλα ισως να ειχα αλλο προγραμμα. Εμεις σε αυτην την καραντινα δ εχουμε καθολου

Επισης αυτο που θα εκανα θα ηταν σε επιπεδο νηπιου, οχι παραπανω

Πχ μοτιβα,Προγραφη,αντιστοιχιση με διαφορα θεματα

Η τα γραμματα με πιο παιχνιδιαρικο τροπο. Μαθαινετε το Α, να το γραψει λιγο οκ. Αλλα να το σχηματισετε με πλαστελινη, να βρει αντικειμενα απο Α, να ζωγραφισει κτ απο Α

(εμας στο νηπιο κανανε κτ φοβερες εργασιες τωρα την παγκοσμια ημερα τεχνης, νωριτερα με τα εντομα κ το κυκλο ζωης, τα λουλουδια επισης απο σπορακι κλπ) 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Ναι, αλλα αν εχει ηδη καει το παιδι κανοντας προσθεσεις σαν προετοιμασια, η επαναληψη ξανα και ξανα των ιδιων εννοιων στην Α Δημοτικου, ειναι πολυ πιθανο να το κανει να βαρεθει. Ειναι πολλες φορες αναποφευκτο, εξαλλου ενα παιδι με ενδιαφερον για την αριθμητικη η την αναγνωση δε θα το κρατησει κανεις με το ζορι πισω η μπορει να μαθει και μονο, αλλα αν εχει ηδη κανει ασκησεις τυπου δημοτικου, τι θα του κρατησει την προσοχη; 

Δ ξερω πραγματικα. Γτ η δικια μου φετος ενδιαφερθηκε για μαθηματικα. Πραγματι με το γραψιμο-αναγνωση το εχει περισσοτερο. Κ ηξερε αρκετα για νηπιο, κ ναι βαρεθηκε, αλλα απο την αλλη με αυτο ασχολειται ολη μερα. Αλλα βαριεται να γραψει την ορθογραφια 3φορες(τοσες ειναι στο ετοιμο τετραδιο, δ την βαζω εγω) 

Απο την αλλη ο μικρος ηδη εκανε προσθεση ως το 10,θα τα κανει του χρονου ξανα, κ θα τα ξανακανει πρωτη. Ως ενα βαθμο ειναι αναμενομενη η επαναληψη. Μηπως να μην εκανε καθολου στο νηπιο; μπορει. Ειναι ομως στην "υλη" τους. Κ αφου δ υπαρχει οιεση απο την δασκαλα ουτε εμενα, δ το βρισκω κακο. Τα ακουει, κ οτι του μεινει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , love kids είπε:

Εσύ τελικά διδάσκεις και διευθύνεις σε Δημοτικό σχολείο ή σε άλλη βαθμίδα;

Εγώ δεν έχω πει ποτε ότι διδασκω σε δημοτικό σχολείο!! Ουτε θέλω να μπω σε λεπτομέρειες για ευνόητους λόγους. Όποτε μπορεί να σταματήσει αυτό το παραλήρημα να παμε παρακατω? Η θα με πρηζετε κανα χρόνο ακόμα? 

:)

Οχι πως με χαλάει να ασχολουνται μαζί μου :P

Κοίτα τα πάμε, τα ξαναπάμε, ειπαμε καποια διαφωνησαμε, κάπου έχουμε όρια. Ομολογώ ότι όταν είμαι στις φρίκες μου, ξεσπαω με έναν λάθος τρόπο.   Ξεχνάω πως υπαρχει κόσμος που μπιρει να προσβληθει. Δεν το κάνω όμως απι κακία η κάτι τέτοιο. Απλως έχω προφορικο λόγο και ξεχνάω που βρίσκομαι. Αν ήμασταν για καφε θα ήταν αλλιώς. Με πιανεις ? Δεν έχω όρεξη για αντιπαραθεσεις σίγουρα. Γι αυτό απέχω πλέον όταν τα παίρνω κρανίο με μερικες. Με μερικές απαντησεις εννοώ δε γνωριζομαστε προσωπικα. Οπότε Ειρήνη υμίν σηκώνω λευκό μαντήλι δευτερη φορα στο φόρουμ. Καντε μου δώρο ένα φερμουάρ: P τι να κάνω έχω ταμπεραμέντο :P . Είμαι μικρή θα ωριμάσω :P αλλα μη με κάνετε αλλο θέμα please, ντρέπομαι :oops::P

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Εγώ δεν έχω πει ποτε ότι διδασκω σε δημοτικό σχολείο. Ουτε εχω Δημοτικό σχολειο! Ουτε θέλω να μπω σε λεπτομέρειες για ευνόητους λόγους. Όποτε μπορεί να σταματήσει αυτό το παραλήρημα να παμε παρακατω? Η θα με πρηζετε κανα χρόνο ακόμα? 

:)

Καλά, δε ζήτησα επωνυμία επιχείρησης στην οποία εργάζεσαι. Προφανώς προστατεύουμε τα προσωπικά μας δεδομένα στο διαδίκτυο, πολύ δε περισσότερο δεν αποκαλύπτουμε την ταυτότητά μας ή στοιχεία που θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε αυτήν σε ένα φόρουμ. Αλλά το να πει κάποιος ότι εργάζεται π.χ. σε κέντρο μελέτης, φροντιστήριο, σούπερ μάρκετ κλπ. δεν τον φωτογραφίζει και λογικό δεν είναι αν έχει γίνει αναφορά σε επάγγελμα να ερωτηθεί κάποιος κάτι σχετικό; Ούτε είπα πως διδάσκεις σε Δημοτικό, ούτε ότι έχεις Δημοτικό!!!!! Εσύ είχες αναφέρει ότι είσαι γενική διευθύντρια σε εκπαιδευτήριο, κάτι τέτοιο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

 

Στην Α δημοτικου, θα ξεκινησουν να μαθουν να γραφουν τα νουμερα μεχρι το 5, μετα θα τα προσθετουν, μετα μεχρι το 10, μετα θα τα προσθετουν κλπ

Δε θυμαμαι λεπτομερειες αλλα ετσι θα παει η χρονια.

Αν κανετε προσθεσεις τωρα, σε ολη την Α δημοτικου τι θα κανει το παιδι;

Δεν ειρωνευομαι, μιλαω πολυ σοβαρα.

Αργκ κοίτα κάνουμε αυτά που κανουμε γενικά είναι ένα παιδι με δικους του ρυθμους. Είναι πανέξυπνο αλλά αγχώνομαι. Είχα ραντεβού με την αναπτυξιολόγο και μου είπε από κάποιο τεστ που έκανε ότι κανονικά θα έπρεπε να ξέρει να μετράει αντίστροφα τους αριθμούς, ότι θα έπρεπε να ξέρει κάποια περίεργα σύμβολα , πράγματα τα οποία η αλήθεια είναι ότι δεν τα έχουμε δει ποτέ και δεν έχει εκπαιδευτεί . Μου τόνισε ότι το νηπιαγωγείο Κανονικά έπρεπε να μας τα κάνει ενώ δεν υπάρχει αυτή η γραμμή αλλά Η μετάβαση μετά στην πρώτη είναι δύσκολη. Και λόγω καραντίνας και τα λοιπά και τα λοιπά Όλα παίζουν το ρόλο τους .Σε αυτά η ίδια Δηλαδή μου συνέστησε να τα κάνω γιατί θα τα βρω μπροστά μου οπότε είπα να ξεκινήσω και εγώ δηλαδή, με αυτό τον τρόπο .η ίδια μου έδειξε τα βιβλία του σχολείου έπαθα πλάκα με αυτά που είδα. Οπότε πήγα και το αγόρασα δεν παίρνω το βιβλίο επί τούτου παίρνω ιδέες όμως δεν μου είπε Κάτσε να κάνεις τα μαθήματα της πρώτης αυτό ήτανε δική μου απόφαση αλλά ποιος το νόημα να πάρω ένα βιβλίο με ΑΒ από το να πάρω ένα βιβλίο το ίδιο βιβλίο δηλαδή της πρώτης που ξέρω ακριβώς τι έχει μέσα. Δεν πιστεύω ότι μιλάς ειρωνικά αλλά γενικά υπάρχει ειρωνεία στην ατμόσφαιρα όχι σε μένα απέναντι γενικά το έχω διαπιστώσει και πριν γραφτώ δηλαδή το παρατηρώ σε αρκετές απαντήσεις ..Εν πάση περιπτώσει Δεν είναι αυτό το θέμα μας  όμως....σκοπός  μας  δεν είναι να το παίζουμε έξυπνες και ποιος είναι καλύτερος από τον άλλον σκοπός είναι να αλληλοβοηθηθούμε. Εγώ τουλάχιστον αυτό το σκοπό έχω μπει τώρα αν ξεφεύγω κάποια στιγμή μπορεί να παρασύρομαι μπορεί να μη φταίω απόλυτα και εγώ.......... λοιπόν να μη βγαίνουμε άλλο οφ τοπικ........... Τι λες κι εσυ

Just now, love kids είπε:

Καλά, δε ζήτησα επωνυμία επιχείρησης στην οποία εργάζεσαι. Προφανώς προστατεύουμε τα προσωπικά μας δεδομένα στο διαδίκτυο. Αλλά το να πει κάποιος ότι εργάζεται π.χ. σε κέντρο μελέτης, φροντιστήριο, σούπερ μάρκετ κλπ. δεν τον φωτογραφίζει και λογικό δεν είναι αν έχει γίνει αναφορά σε επάγγελμα να ερωτηθεί κάποιος κάτι σχετικό; Ούτε είπα πως διδάσκεις σε Δημοτικό, ούτε ότι έχεις Δημοτικό!!!!! Εσύ είχες αναφέρει ότι είσαι γενική διευθύντρια σε εκπαιδευτήριο, κάτι τέτοιο. 

Οκ. Πάμε παραπέρα τώρα? Μιλαω κι εγώ αλλά κι εσυ όμως....! 

:)

πρίν από 16 λεπτά , vicky86 είπε:

Προσωπικα δ θα ασχολιομουν τοσο, αλλα στο νηπιο μας κανουν πολλα, αν δ εκαναν, μπορει πραγματι σε νηπιο να εκανα κ εγω

Ισως να εκανα μερα παρα μερα. Η αληθεια ειναι οτι υπαρχει πιθανοτητα να βαριεται. Η να την μπερδεψεις γτ θα τα κανουν με αλλη μεθοδο

Στην προσθεση εμεις βαζαμε δαχτυλακια. Αν θες χρησιμοποιησε αβακα, χρησιμοποιουν η κορη μου στο δημοτικο

Ενταξει το να εχει ενα προγραμμα κ να κανετε πραγματα δ ειναι λαθος. Απλα ισως να ειχα αλλο προγραμμα. Εμεις σε αυτην την καραντινα δ εχουμε καθολου

Επισης αυτο που θα εκανα θα ηταν σε επιπεδο νηπιου, οχι παραπανω

Πχ μοτιβα,Προγραφη,αντιστοιχιση με διαφορα θεματα

Η τα γραμματα με πιο παιχνιδιαρικο τροπο. Μαθαινετε το Α, να το γραψει λιγο οκ. Αλλα να το σχηματισετε με πλαστελινη, να βρει αντικειμενα απο Α, να ζωγραφισει κτ απο Α

(εμας στο νηπιο κανανε κτ φοβερες εργασιες τωρα την παγκοσμια ημερα τεχνης, νωριτερα με τα εντομα κ το κυκλο ζωης, τα λουλουδια επισης απο σπορακι κλπ) 

Δ ξερω πραγματικα. Γτ η δικια μου φετος ενδιαφερθηκε για μαθηματικα. Πραγματι με το γραψιμο-αναγνωση το εχει περισσοτερο. Κ ηξερε αρκετα για νηπιο, κ ναι βαρεθηκε, αλλα απο την αλλη με αυτο ασχολειται ολη μερα. Αλλα βαριεται να γραψει την ορθογραφια 3φορες(τοσες ειναι στο ετοιμο τετραδιο, δ την βαζω εγω) 

Απο την αλλη ο μικρος ηδη εκανε προσθεση ως το 10,θα τα κανει του χρονου ξανα, κ θα τα ξανακανει πρωτη. Ως ενα βαθμο ειναι αναμενομενη η επαναληψη. Μηπως να μην εκανε καθολου στο νηπιο; μπορει. Ειναι ομως στην "υλη" τους. Κ αφου δ υπαρχει οιεση απο την δασκαλα ουτε εμενα, δ το βρισκω κακο. Τα ακουει, κ οτι του μεινει

Μπράβο Ναι με άβακα τα κάνουμε. Ε αυτό είναι που λέω εσάς Από ότι έχω καταλάβει από αυτά που έχεις γράψει κάνετε πάρα πολλά πράγματα εμείς καμία σχέση είναι Πόσα παιδιά Εντάξει καλή η δασκάλα ρε παιδί μου αλλά επιμένει ότι αυτά δεν πρέπει να γίνονται στο νηπιαγωγείο. κρατάει εκεί το δικό της σύστημα είναι και λίγο μεγάλη σε ηλικία μπορεί να παίζει και αυτό το ρόλο του ξέρω εγώ τι να πω τη συμπαθώ αλλά τι να κάνω. .. και εγώ βλέπω ενδιαφέρον από την πλευρά του παιδιού και από τη στιγμή που βλέπω ενδιαφέρον Για ποιο λόγο να μην  τα κάνω.. έτσι σκέφτομαι και εγώ δηλαδή Έλα λίγο στη δική μου θέση. .. αν εγώ π.χ. ήμουνα στη δική σου θέση με ένα παιδί που κάνουνε πάρα πολύ δουλειά στο νήπιο Ε σιγά μην κάθομουν να ασχοληθώ. Ούτε καν . είναι και η πεποίθηση μου τέτοια δηλαδή! Ας πούμε το μικρό μου που είναι ένα τόσο δα ξέρει να μετράει κανονικότατα. Κάνει πράγματα που άλλα στην ηλικία του Δεν τα κάνουν αυτα. Ε Τι Να το προχωρήσεις είναι ήδη προχωρημένο από μόνο του! Αυτά ακριβώς που περιγράφεις κάνουμε συν ότι κάνουμε και συλλαβές κάποια γραμματάκια και συλλαβουλες. Αγόρασα και πολλά επιτραπέζια επίσης εκπαίδευτικα πάλι με αριθμούς με λεξούλες τέτοια

πρίν από 52 λεπτά , irin είπε:

Δεν ξερω το πλανο της Α’ δημοτικου, παντως οντως στο νηπιαγωγειο κανουν προσθεσεις και λιγες αφαιρεσεις. Η δικια μου καπου ακουσε και τον πολλαπλασιασμο, αλλα δεν εχει καταλαβει την εννοια του

Καμία σχέση δεν έχουν κάνει τίποτα από όλα αυτά που αναφέρεις για αυτό έχω φρικάρει εγώ! Εγώ πιστεύω φταίει επειδή στο τμήμα τους είναι πολύ περισσότερα τα πιο μικρά. 

Link to comment
Share on other sites

Εμας ειναι μισα-μισα νηπια-προνηπια.η ταξη εχει περιπου 22παιδια.κ στην τηλεκπαιδευση μπαινουν 12-16. Κ μου εχει πει η κυρια του οτι κυριως προσπαθει να ετοιμασει τα νηπια. Αλλα αφου σχεδον αναγνωριζει ολα τα γραμματα ο μικρος μου, απο κοντα οταν πηγαιναν αρχισε τις συλλαβουλες. Αν ηταν δια ζωσης μονο τα μαθηματα, πιστευω θα μαθαινε ακομα περισσοτερα

Προχθες εγραψε μονος κτ. ΣΑΓΠΩ, αφου πρωτα με ρωτησε με τι ο. Αλλα τα αλλα δ μου ειπε κ το εγραψε ετσι. :-P

Εγω πχ στο σπιτι τον βαζω στην τηλεκπαιδευση να γραφει την ημερομηνια μεσα στην γραμμη, τον γεναρη ηθελε ενα Α4

Με αφορμη το πασχα, μπορειτε να κανετε ωραια πραγματα. Πχ χειροτεχνιες να τις χαρισετε σε συγγενεις κ φιλους.θα κανει κ εξασκηση στο ψαλιδι. Να δημιουργησει κτ με πηλο πχ. Να βαψετε αυγα, να κανετε τσουρεκια. Μπορει αυτα να ειναι ασχετα αλλα στην ουσια βοηθανε κ στις δεξιοτητες κ στην λεπτη κινητικοτητα. Κ να γραψει κ καρτες. Αυτο για μενα αρκει, κ το κανουν με μεγαλη χαρα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , vicky86 είπε:

Εμας ειναι μισα-μισα νηπια-προνηπια.η ταξη εχει περιπου 22παιδια.κ στην τηλεκπαιδευση μπαινουν 12-16. Κ μου εχει πει η κυρια του οτι κυριως προσπαθει να ετοιμασει τα νηπια. Αλλα αφου σχεδον αναγνωριζει ολα τα γραμματα ο μικρος μου, απο κοντα οταν πηγαιναν αρχισε τις συλλαβουλες. Αν ηταν δια ζωσης μονο τα μαθηματα, πιστευω θα μαθαινε ακομα περισσοτερα

Προχθες εγραψε μονος κτ. ΣΑΓΠΩ, αφου πρωτα με ρωτησε με τι ο. Αλλα τα αλλα δ μου ειπε κ το εγραψε ετσι. :-P

Εγω πχ στο σπιτι τον βαζω στην τηλεκπαιδευση να γραφει την ημερομηνια μεσα στην γραμμη, τον γεναρη ηθελε ενα Α4

Με αφορμη το πασχα, μπορειτε να κανετε ωραια πραγματα. Πχ χειροτεχνιες να τις χαρισετε σε συγγενεις κ φιλους.θα κανει κ εξασκηση στο ψαλιδι. Να δημιουργησει κτ με πηλο πχ. Να βαψετε αυγα, να κανετε τσουρεκια. Μπορει αυτα να ειναι ασχετα αλλα στην ουσια βοηθανε κ στις δεξιοτητες κ στην λεπτη κινητικοτητα. Κ να γραψει κ καρτες. Αυτο για μενα αρκει, κ το κανουν με μεγαλη χαρα

Τα κάνουμε όλα αυτά που έχεις γράψει... Μαγειρευουμε παρεα κάθε βδομάδα, βάζω και το μικρό μαζί και μπαινει ολόκληρο μέσα στις λεκάνες... Το μικρό έχει μάθει παρα πολλα μιλάει κανονικά,παιρνει πολλα ερεθίσματα. Και φτιαχνουμε και κάρτες συνεχώς. Πηλός εχει καταντήσει βαρετος...Οσο για το ψαλίδι αστο κόβει σαν ενήλικας.... Τώρα είμαστε στα επιτραπέζια αρέσουν παρά πολυ....αλλα εκπαιδευτικά με λέξεις ερωτήσεις κάρτες γραμματα και αριθμόυς.  Η λεπτή κινητικότητα της είναι μπροστά γενικα. 

Διαβάζει επίσης μερικά δισυλλαβα... Όλα αυτά τα έμαθε σπίτι.... 

 

Τη μνήμη θέλω να ενίσχυσω και την συγκέντρωση, αν έχετε κάτι να προτείνετε! 

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Τα κάνουμε όλα αυτά που έχεις γράψει... Μαγειρευουμε παρεα κάθε βδομάδα, βάζω και το μικρό μαζί και μπαινει ολόκληρο μέσα στις λεκάνες... Το μικρό έχει μάθει παρα πολλα μιλάει κανονικά,παιρνει πολλα ερεθίσματα. Και φτιαχνουμε και κάρτες συνεχώς. Πηλός εχει καταντήσει βαρετος...Οσο για το ψαλίδι αστο κόβει σαν ενήλικας.... Τώρα είμαστε στα επιτραπέζια αρέσουν παρά πολυ....αλλα εκπαιδευτικά με λέξεις ερωτήσεις κάρτες γραμματα και αριθμόυς.  Η λεπτή κινητικότητα της είναι μπροστά γενικα. 

Διαβάζει επίσης μερικά δισυλλαβα... Όλα αυτά τα έμαθε σπίτι.... 

 

Τη μνήμη θέλω να ενίσχυσω και την συγκέντρωση, αν έχετε κάτι να προτείνετε! 

Ευχαριστώ! 

 

Noμίζω ότι περιγράφεις ένα παιδί μάλλον μπροστά από τα υπόλοιπα ;) 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Τα κάνουμε όλα αυτά που έχεις γράψει... Μαγειρευουμε παρεα κάθε βδομάδα, βάζω και το μικρό μαζί και μπαινει ολόκληρο μέσα στις λεκάνες... Το μικρό έχει μάθει παρα πολλα μιλάει κανονικά,παιρνει πολλα ερεθίσματα. Και φτιαχνουμε και κάρτες συνεχώς. Πηλός εχει καταντήσει βαρετος...Οσο για το ψαλίδι αστο κόβει σαν ενήλικας.... Τώρα είμαστε στα επιτραπέζια αρέσουν παρά πολυ....αλλα εκπαιδευτικά με λέξεις ερωτήσεις κάρτες γραμματα και αριθμόυς.  Η λεπτή κινητικότητα της είναι μπροστά γενικα. 

Διαβάζει επίσης μερικά δισυλλαβα... Όλα αυτά τα έμαθε σπίτι.... 

 

Τη μνήμη θέλω να ενίσχυσω και την συγκέντρωση, αν έχετε κάτι να προτείνετε! 

Ευχαριστώ! 

μια χαρα τοτε.δ χρειαζεται να κανετε κ πολλα

νομιζω τα επιτραπεζια τυπου μεμορι θα βοηθησουν

κτ για την συγκεντρωση δ ξερω να πω την αληθεια

κ η δικια μου χαζευει αρκετα οσο διαβαζει

ισως για την συγκεντρωση διαφορα παιχνιδακια με λεπτοδουλεια,εγω δ τα μπορω καθολου.πχ μικρα λεγκο,η διαφορα κομματια που τα ενωνεις κ φτιαχνεις πραγματα.εχει με μαγνητακια.διαφορα ειδη κ διαφορα θεματα.κ με χαντρες για κοσμηματα

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

ότι κανονικά θα έπρεπε να ξέρει να μετράει αντίστροφα τους αριθμούς, ότι θα έπρεπε να ξέρει κάποια περίεργα σύμβολα ,

Τι εννοείς, ισοτητες-ανισοτητες? 

Στα μαθηματικά φέτος έδειξαν τα σύμβολα για μικρότερο μεγαλύτερο, έκαναν κάποια παραδειγματα,  έκαναν προσθέσεις και αφαιρέσεις μέχρι το δέκα.

 

Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση είναι το εξής: πχ έχουμε γραμμένο το νούμερο δέκα και είναι ζωγραφισμένα έξι ζωάκια, πόσα ζωάκια πρέπει να ζωγραφίσω για να γίνουν 10? Αυτό ομολογώ ότι μου φάνηκε δύσκολο ειδικά για τα προνήπια.

 

Αλλά λογικά δίνουν περισσότερο βάση στα νήπια και τα προνήπια ακολουθούν με το ρυθμό τους χωρίς πιέση όσο μπορεί το καθένα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση είναι το εξής: πχ έχουμε γραμμένο το νούμερο δέκα και είναι ζωγραφισμένα έξι ζωάκια, πόσα ζωάκια πρέπει να ζωγραφίσω για να γίνουν 10? Αυτό ομολογώ ότι μου φάνηκε δύσκολο ειδικά για τα προνήπια.

Ο γιος μου που έχει λατρεία με τους αριθμούς, όταν παίζουμε πάσες κ μετράει, μπορεί να πει μετά το 5 ποσα μένουνε μέχρι το 10. αλλά δεν έχω καταλάβει αν το άκουσε μια φορά κ το έμαθε απέξω ή το υπολόγισε, μάλλον το πρώτο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ο γιος μου που έχει λατρεία με τους αριθμούς, όταν παίζουμε πάσες κ μετράει, μπορεί να πει μετά το 5 ποσα μένουνε μέχρι το 10. αλλά δεν έχω καταλάβει αν το άκουσε μια φορά κ το έμαθε απέξω ή το υπολόγισε, μάλλον το πρώτο. 

Δηλαδή λέει "μέχρι το δέκα θέλω πέντε", μετά τέσσερα, μετά τρία κτλ? 

 

Μπράβο στο παιδι! Ο δικός μου δεν μπόρεσε να το καταλάβει ακουστικά την ώρα που το είπε η δασκάλα, το κάναμε μετά μαζί με χαρτί και μολύβι κ το έπιασε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Δηλαδή λέει "μέχρι το δέκα θέλω πέντε", μετά τέσσερα, μετά τρία κτλ? 

 

Μπράβο στο παιδι! Ο δικός μου δεν μπόρεσε να το καταλάβει ακουστικά την ώρα που το είπε η δασκάλα, το κάναμε μετά μαζί με χαρτί και μολύβι κ το έπιασε. 

Ναι, πχ μετά την έκτη πάσα λέει ότι έμειναν 4, μετά την έβδομη 3 κοκ. 

Σίγουρα δεν του το είπε κανένας από εμάς, λογικά κάποια στιγμή το είπε η κοπέλα και του έμεινε. Δεν θυμάμαι τώρα αν το λέει σε άλλα συμφραζόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ναι, πχ μετά την έκτη πάσα λέει ότι έμειναν 4, μετά την έβδομη 3 κοκ. 

Σίγουρα δεν του το είπε κανένας από εμάς, λογικά κάποια στιγμή το είπε η κοπέλα και του έμεινε. Δεν θυμάμαι τώρα αν το λέει σε άλλα συμφραζόμενα.

 

Μα ειναι δυνατο το παιδι να μετρα και να κανει αφαιρεση και να πιστευετε στα σοβαρα οτι παπαγαλιζει;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...