Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκολία στην σύλληψη εξαιτίας του εμβόλιου ενάντια στον καρκίνο του τραχήλου;


naturelove

Recommended Posts

Κορίτσια καησπέρα 

έχοντας συνομιλήσει και με άλλες γυναίκες που προσπαθούν πολύ καιρό έχουμε την υπόνοια ότι μήπως η δυσκολία σύλληψης προήλθε από το εμβόλιο του τραχήμου μήτρας;θΑ ήθελα να ακούσω γνωμες έχετε δει δυσκολία στην σύλληψη ή δεν υπήρχε προβλημα΄?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας. Εγκρίνουμε το ερώτημά σας αλλά απαντούμε ότι 

α) οποιεσδήποτε απαντήσεις και εάν λάβετε δεν θα μπορέσουν ποτέ να αποτελέσουν έγκυρη και εμπεριστατωμένη αιτιολογία ή στατιστική για τέτοιο ερώτημα που αφορά εξειδικευμένο ιατρικό θέμα / συσχέτιση μιας ιατρικής πράξης με άλλο αρκετά συχνό πολυπαραγοντικό σύμπτωμα. 

β) εάν έχετε δυσκολίες στην σύλληψη, το καλύτερο θα είναι να πάρετε περισσότερες από μια απόψεις από γιατρούς ειδικευμένους σε αυτό το θέμα. Όσο περισσότερες απόψεις λάβετε από γιατρούς, τόσο καλύτερα θα ενημερωθείτε και θα βρείτε πιο γρήγορα λύση στο πρόβλημα που αντιμετωπίζετε. 

Σας ευχόμαστε να πάνε όλα κατ'ευχήν, το συντομότερο δυνατό! 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, naturelove είπε:

Κορίτσια καησπέρα 

έχοντας συνομιλήσει και με άλλες γυναίκες που προσπαθούν πολύ καιρό έχουμε την υπόνοια ότι μήπως η δυσκολία σύλληψης προήλθε από το εμβόλιο του τραχήμου μήτρας;θΑ ήθελα να ακούσω γνωμες έχετε δει δυσκολία στην σύλληψη ή δεν υπήρχε προβλημα΄?

Θα συμφωνισω με τον συντονιστη. Δ νομιζω οτι μπορεις να βγαλεις ενα συμπερασμα απο τις απαντησεις σε ενα φορουμ

Σαν στατιστικο στοιχειο, εγω ειχα κανει το εμβολιο σε ηλικια περιπου 23χρ, στα 27 κ 29 εμεινα εγκυος μεσα σε 3-4μ προσπαθειων για την καθε συλληψη

Ουτε το εχω ακουσει ποτε αυτο που λες, εστω απο καποια γνωστη

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, naturelove είπε:

Κορίτσια καησπέρα 

έχοντας συνομιλήσει και με άλλες γυναίκες που προσπαθούν πολύ καιρό έχουμε την υπόνοια ότι μήπως η δυσκολία σύλληψης προήλθε από το εμβόλιο του τραχήμου μήτρας;θΑ ήθελα να ακούσω γνωμες έχετε δει δυσκολία στην σύλληψη ή δεν υπήρχε προβλημα΄?

Στα 26 έκανα το εμβόλιο, συνέλαβα κατευθείαν κ τις δύο φορές ( τη πρώτη κατέληξε σε αποβολή). Δεν έχει καμία σχέση το εμβόλιο με τη σύλληψη

Link to comment
Share on other sites

Οι ενδείξεις του εμβολίου λενε οτι πιθανον να διευκολύνειβκ τη σύλληψη με την έννοια ότι απομακρύνει συγκεκριμένους λοιμογονους παράγοντες.

Δράττεται της ευκαιρίας να πω και κατιβπολυ σημαντικό.Την τριτη θα κάνω τη δεύτερη δόση.Εχω κλείσει τα 45.Δεν το κάνω για τα κονδυλώματα αλλα γιατι προστατεύει αποδεδειγμένα από πολλούς τύπους καρκίνου του εντέρου,του στήθους και του λάρυγγα και φαρυγγα.Το κανουν και  οι άντρες.Καποια στιγμη θα συνταγογραφειται κ στα αγόρια. Στην Αγγλία ήδη το κάνουν στα αγόρια στην Γ γυμνασιου.  

5 ώρες πρίν, naturelove είπε:

Κορίτσια καησπέρα 

έχοντας συνομιλήσει και με άλλες γυναίκες που προσπαθούν πολύ καιρό έχουμε την υπόνοια ότι μήπως η δυσκολία σύλληψης προήλθε από το εμβόλιο του τραχήμου μήτρας;θΑ ήθελα να ακούσω γνωμες έχετε δει δυσκολία στην σύλληψη ή δεν υπήρχε προβλημα΄?

Ποτε έκανες το εμβολιο?Αν εννοείς στον ίδιο κυκλο,ίσως η κινητοποίηση του ανοσοποιητικου να εμποδίσει τη σύλληψη αλλά αυτό θα ισχύει για ένα κύκλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, naturelove είπε:

Κορίτσια καησπέρα 

έχοντας συνομιλήσει και με άλλες γυναίκες που προσπαθούν πολύ καιρό έχουμε την υπόνοια ότι μήπως η δυσκολία σύλληψης προήλθε από το εμβόλιο του τραχήμου μήτρας;θΑ ήθελα να ακούσω γνωμες έχετε δει δυσκολία στην σύλληψη ή δεν υπήρχε προβλημα΄?

Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Εγώ το είχα κάνει στα 22 την τελευταία δόση και στα 23 ξεκίνησα προσπάθειες. Έκανα 2 παιδιά μέσα σε 2 χρόνια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Οι ενδείξεις του εμβολίου λενε οτι πιθανον να διευκολύνειβκ τη σύλληψη με την έννοια ότι απομακρύνει συγκεκριμένους λοιμογονους παράγοντες.

Δράττεται της ευκαιρίας να πω και κατιβπολυ σημαντικό.Την τριτη θα κάνω τη δεύτερη δόση.Εχω κλείσει τα 45.Δεν το κάνω για τα κονδυλώματα αλλα γιατι προστατεύει αποδεδειγμένα από πολλούς τύπους καρκίνου του εντέρου,του στήθους και του λάρυγγα και φαρυγγα.Το κανουν και  οι άντρες.Καποια στιγμη θα συνταγογραφειται κ στα αγόρια. Στην Αγγλία ήδη το κάνουν στα αγόρια στην Γ γυμνασιου.  

 

Συνταγογραφειται σε μεγαλύτερες ηλικίες;(είμαι 35). Αν όχι, ποσο κοστίζει και σε πόσο διάστημα γίνονται οι δόσεις;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Merendoula είπε:

Συνταγογραφειται σε μεγαλύτερες ηλικίες;(είμαι 35). Αν όχι, ποσο κοστίζει και σε πόσο διάστημα γίνονται οι δόσεις;

Δεν συνταγογραφειται.τρεις δόσεις.147 ευρώ η μια

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Δεν συνταγογραφειται.τρεις δόσεις.147 ευρώ η μια

Μπορούμε να το κάνουμε δηλαδή κ σε μεγαλύτερη ηλικία; δεν το ήξερα αυτό. εγω θα μπορούσα να το είχα κάνει όταν βγήκε γιατί δεν είχα σχέση τότε, γύρω στα 25 ήμουν ή λίγο πριν, βλακεία μου αλλά αυτά τότε ήταν ταμπού στην οικογένειά μου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μπορούμε να το κάνουμε δηλαδή κ σε μεγαλύτερη ηλικία; δεν το ήξερα αυτό. εγω θα μπορούσα να το είχα κάνει όταν βγήκε γιατί δεν είχα σχέση τότε, γύρω στα 25 ήμουν ή λίγο πριν, βλακεία μου αλλά αυτά τότε ήταν ταμπού στην οικογένειά μου. 

Ναι .εννοείται 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω να απαντήσω στην ερώτηση σου δυστυχώς. Αλλά τελείως τυχαία, πολύ πρόσφατα, διαβάζοντας μια σύγκριση για τα εμβόλια του κορονοιου σε ένα διεθνές επιστημονικό περιοδικό, βρήκα μια έρευνα που είχε γίνει το 2018 με τίτλο  "A lowered probability of pregnancy in females in the USA aged 25-29 who received a human papillomavirus vaccine injection". Δεν το έψαξα πολύ γιατί δεν έχω ιδιαίτερο ενδιαφέρον αλλά έχω την αίσθηση ότι τα αποτέλεσματα της έρευνας αποσυρθηκαν. Εύχομαι να μείνεις έγκυος σύντομα!

Just now, diane2020 said:

Δεν το έκανα ποτε γιατί όταν πρώτο βγήκε ήμουν μικρή γυρω στα 20 και ο γιατρός έλεγε όχι. Όποτε δεν έχω άποψη αλλά πρωτη φορα το ακουω αυτό... 

Πλάκα πλακα και εγώ κάπου τόσο ήμουν και ο γιατρός μου είχε πει όχι. Τώρα το θυμήθηκα 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Οι ενδείξεις του εμβολίου λενε οτι πιθανον να διευκολύνειβκ τη σύλληψη με την έννοια ότι απομακρύνει συγκεκριμένους λοιμογονους παράγοντες.

Δράττεται της ευκαιρίας να πω και κατιβπολυ σημαντικό.Την τριτη θα κάνω τη δεύτερη δόση.Εχω κλείσει τα 45.Δεν το κάνω για τα κονδυλώματα αλλα γιατι προστατεύει αποδεδειγμένα από πολλούς τύπους καρκίνου του εντέρου,του στήθους και του λάρυγγα και φαρυγγα.Το κανουν και  οι άντρες.Καποια στιγμη θα συνταγογραφειται κ στα αγόρια. Στην Αγγλία ήδη το κάνουν στα αγόρια στην Γ γυμνασιου.  

Ποτε έκανες το εμβολιο?Αν εννοείς στον ίδιο κυκλο,ίσως η κινητοποίηση του ανοσοποιητικου να εμποδίσει τη σύλληψη αλλά αυτό θα ισχύει για ένα κύκλο.

Είχα μείνει με την αίσθηση ότι το εμβόλιο πρέπει να γίνει σε μικρή ηλικία. Αν θυμάμαι καλά τότε που το έψαχνα ήταν μέχρι τα 26 και εγώ ήμουν οριακά μεγαλύτερη τότε. Ο γιατρός δεν το πρότεινε, δεν ξέρω αν ήταν γιατί με θεωρούσε μεγάλη ή γιατί ήταν καινούριο (να μην το εμπιστευόταν?). 

Εσένα σου το πρότειναν για τους υπόλοιπους καρκίνους; Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω ξανακούσει να γίνεται στα 45.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Είχα μείνει με την αίσθηση ότι το εμβόλιο πρέπει να γίνει σε μικρή ηλικία. Αν θυμάμαι καλά τότε που το έψαχνα ήταν μέχρι τα 26 και εγώ ήμουν οριακά μεγαλύτερη τότε. Ο γιατρός δεν το πρότεινε, δεν ξέρω αν ήταν γιατί με θεωρούσε μεγάλη ή γιατί ήταν καινούριο (να μην το εμπιστευόταν?). 

Εσένα σου το πρότειναν για τους υπόλοιπους καρκίνους; Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω ξανακούσει να γίνεται στα 45.

Εγώ πάντως το έκανα και ας είχα κολλήσει είδη κάποια στελέχη. Και ας είχα αργήσει. Ο γιατρός μου τότε μου είπε ότι ότι προστασία και να μας δώσει ας το κάνουμε. Και ας έχω κολλήσει είδη κάποια επικίνδυνα στελέχη θα με βοηθούσε να μην κολλήσω μελόντικα κ κάποια αλλα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Είχα μείνει με την αίσθηση ότι το εμβόλιο πρέπει να γίνει σε μικρή ηλικία. Αν θυμάμαι καλά τότε που το έψαχνα ήταν μέχρι τα 26 και εγώ ήμουν οριακά μεγαλύτερη τότε. Ο γιατρός δεν το πρότεινε, δεν ξέρω αν ήταν γιατί με θεωρούσε μεγάλη ή γιατί ήταν καινούριο (να μην το εμπιστευόταν?). 

Εσένα σου το πρότειναν για τους υπόλοιπους καρκίνους; Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω ξανακούσει να γίνεται στα 45.

Οι έρευνες το δίνουν έως τα 45.ναι για προστασια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 38 λεπτά , Anna3011 είπε:

Είχα μείνει με την αίσθηση ότι το εμβόλιο πρέπει να γίνει σε μικρή ηλικία. Αν θυμάμαι καλά τότε που το έψαχνα ήταν μέχρι τα 26 και εγώ ήμουν οριακά μεγαλύτερη τότε. Ο γιατρός δεν το πρότεινε, δεν ξέρω αν ήταν γιατί με θεωρούσε μεγάλη ή γιατί ήταν καινούριο (να μην το εμπιστευόταν?). 

Εσένα σου το πρότειναν για τους υπόλοιπους καρκίνους; Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω ξανακούσει να γίνεται στα 45.

Και μενα το ιδιο μου ειπε ο γιατρος μου......

 

Μαλιστα, μου ειπε οτι δεν το εκανε ουτε στην κορη του (συνομηλικη μου), οχι γιατι το φοβοταν, αλλα γιατι θεωρουσε με τα τοτε δεδομενα οτι ηταν αργα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, emmaki είπε:

Και μενα το ιδιο μου ειπε ο γιατρος μου......

 

Μαλιστα, μου ειπε οτι δεν το εκανε ουτε στην κορη του (συνομηλικη μου), οχι γιατι το φοβοταν, αλλα γιατι θεωρουσε με τα τοτε δεδομενα οτι ηταν αργα...

Οι έρευνες ομως προχώρησαν και έδωσαν νέα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Οι έρευνες ομως προχώρησαν και έδωσαν νέα δεδομένα.

Σαφως! Προχώρησε ομως και η ηλικια και πλεον με πιανει οριακα η νεα ηλικια που προτεινεται σε ορισμενες ο εμβολιασμος (βλ οδηγιες το cdc)

Link to comment
Share on other sites

Just now, emmaki είπε:

Σαφως! Προχώρησε ομως και η ηλικια και πλεον με πιανει οριακα η νεα ηλικια που προτεινεται σε ορισμενες ο εμβολιασμος (βλ οδηγιες το cdc)

Οριακά την έχω περάσει κι εγω αλλα μου ειπαν να το κάνω.την ηλικια την αντιλαμβάνομαι κυριως λογω έρευνας.

Κατι σαν το εμβιο της astra ένα πράγμα.ενας χρόνος ομως μου ειπαν δεν είναι θεμα

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Μπορούμε να το κάνουμε δηλαδή κ σε μεγαλύτερη ηλικία; δεν το ήξερα αυτό. εγω θα μπορούσα να το είχα κάνει όταν βγήκε γιατί δεν είχα σχέση τότε, γύρω στα 25 ήμουν ή λίγο πριν, βλακεία μου αλλά αυτά τότε ήταν ταμπού στην οικογένειά μου. 

Μα και σχέση να έχει μια κοπέλα δεν αποτελεί λόγο να μην κάνει το εμβόλιο. Η σεξουαλική ζωή ενός ανθρώπου δύσκολα προβλέπεται και δεν περιλαμβάνει συνήθως ένα σύντροφο. Επίσης όταν είμαστε ενήλικες, καλό είναι για τέτοια θέματα να συμβουλευόμαστε γιατρό και να παίρνουμε κατεύθυνση. Αν η μαμά μας θεωρεί ότι θα γνωρίσουμε έναν άντρα στη ζωή μας και μάλιστα παρθένο οπότε δε χρειάζεται το εμβόλιο, ενδεχομένως να έχει πέσει έξω. Αυτά δεν τα λέω για να σε κατηγορήσω, στην περίπτωσή σου ότι έγινε έγινε, αλλά επειδή διαβάζουν και άλλες νεαρές κοπέλες. Υπεύθυνες για το σώμα μας είμαστε οι ίδιες και οφείλουμε να το φροντίζουμε και να ενημερωνόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Επιπροσθέτως του παραπάνω σχολίου, να πω και για την συμβολή του παιδιάτρου/ιατρού/γυναικολόγου κλπ στην ενημέρωση του εφήβου και της οικογένειας. Ο ιατρός πρέπει να είναι ενήμερος, με ενδιαφέρον για τον πελάτη και με την σειρά του να ενημερώνει και να ευαισθητοποιεί. Στις οικογένειες είναι πιθανό να υπάρχουν πολλά κενά.  Όταν και ο οικογενειακός/θεράπων ιατρός είναι κι αυτός απλώς και μόνο διεκπαιρεωτικός (συχνό φαινόμενο δυστυχώς) τότε το άτομο είναι πολύ πιθανό να μείνει στο σκοτάδι και εύκολο να παραπληροφορηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποια γιατί το ξεκινάμε 12 ετών και όχι από μωρά; Επειδή αφορά σεξουαλικό μεταδιδόμενο ή έτσι αυθαίρετα; 

Just now, Anna3011 είπε:

Μα και σχέση να έχει μια κοπέλα δεν αποτελεί λόγο να μην κάνει το εμβόλιο. Η σεξουαλική ζωή ενός ανθρώπου δύσκολα προβλέπεται και δεν περιλαμβάνει συνήθως ένα σύντροφο. Επίσης όταν είμαστε ενήλικες, καλό είναι για τέτοια θέματα να συμβουλευόμαστε γιατρό και να παίρνουμε κατεύθυνση. Αν η μαμά μας θεωρεί ότι θα γνωρίσουμε έναν άντρα στη ζωή μας και μάλιστα παρθένο οπότε δε χρειάζεται το εμβόλιο, ενδεχομένως να έχει πέσει έξω. Αυτά δεν τα λέω για να σε κατηγορήσω, στην περίπτωσή σου ότι έγινε έγινε, αλλά επειδή διαβάζουν και άλλες νεαρές κοπέλες. Υπεύθυνες για το σώμα μας είμαστε οι ίδιες και οφείλουμε να το φροντίζουμε και να ενημερωνόμαστε.

Δυστυχώς πήγαινε πακέτο με την σεξουαλική διαπαιδαγώγηση στα σχολεία. Αν κάνουμε πως δεν υπάρχει το σ ε ξ ούτε βιβλία χρειάζονται ούτε ενημέρωση ούτε εμβόλια. ευτυχώς η νέα γενιά γονέων το ξεπέρασε κατά πολύ. 

Το έγραψα σ ε ξ γιατί μου το αλλάζει σε "επαφές" όταν το γράφω ολόκληρο χωρίς κενά! Και το φόρουμ κάνει ότι δεν υπάρχει :lol:

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Ξέρει κάποια γιατί το ξεκινάμε 12 ετών και όχι από μωρά; Επειδή αφορά σεξουαλικό μεταδιδόμενο ή έτσι αυθαίρετα; 

Δυστυχώς πήγαινε πακέτο με την σεξουαλική διαπαιδαγώγηση στα σχολεία. Αν κάνουμε πως δεν υπάρχει το σ ε ξ ούτε βιβλία χρειάζονται ούτε ενημέρωση ούτε εμβόλια. ευτυχώς η νέα γενιά γονέων το ξεπέρασε κατά πολύ. 

Το έγραψα σ ε ξ γιατί μου το αλλάζει σε "επαφές" όταν το γράφω ολόκληρο χωρίς κενά! Και το φόρουμ κάνει ότι δεν υπάρχει :lol:

Νομιζω τωρα θα το ξεκονανε από τα εννια .τα παιδια κανουν μια δοση

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Anna3011 είπε:

Μα και σχέση να έχει μια κοπέλα δεν αποτελεί λόγο να μην κάνει το εμβόλιο. Η σεξουαλική ζωή ενός ανθρώπου δύσκολα προβλέπεται και δεν περιλαμβάνει συνήθως ένα σύντροφο. Επίσης όταν είμαστε ενήλικες, καλό είναι για τέτοια θέματα να συμβουλευόμαστε γιατρό και να παίρνουμε κατεύθυνση. Αν η μαμά μας θεωρεί ότι θα γνωρίσουμε έναν άντρα στη ζωή μας και μάλιστα παρθένο οπότε δε χρειάζεται το εμβόλιο, ενδεχομένως να έχει πέσει έξω. Αυτά δεν τα λέω για να σε κατηγορήσω, στην περίπτωσή σου ότι έγινε έγινε, αλλά επειδή διαβάζουν και άλλες νεαρές κοπέλες. Υπεύθυνες για το σώμα μας είμαστε οι ίδιες και οφείλουμε να το φροντίζουμε και να ενημερωνόμαστε.

Απ όσο θυμάμαι τότε έλεγαν να μην εχεις επαφές για να το κανεις κ αν το κανεις να εχεις κάποιους μήνες αποχη, γι αυτό το αναφέρω. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...