fate

Σαν χθες.... (παλιό μέλος 8 χρόνια πριν)

Recommended Posts

Καλησπερα,τυχαια μετά από 8 χρόνια ξαναβρήκα αυτό το φόρουμ!πριν 8 χρόνια ήμουν 20 χρόνων φοιτήτρια και είχα μείνει έγκυος!ειχα γράψει εδώ πως αγχωνόμουν,φοβόμουν να το πω στους γονείς μου και είχα κάθε άγχος!Τα σχόλια ήταν ποικίλα ειτε θετικά ειτε αρνητικά !

Σημερα τυχαια ξαναβρήκα το φόρουμ κ χαρηκα παρά πολύ!

ειμαι πλέον 28,μαμά δυο αγοριών 4+6 !!!Ο δρόμος ήταν πολύ δύσκολος κ τίποτα δεν μου χαρίστηκε,αλλά ομολογώ πως είμαι πολύ πολύ ευτυχισμένη και δεν θα αλλάζα τίποτα !!!

Αν ποτέ βρεθούν κ άλλα κορίτσια σε κατάσταση φόβου,να θυμούνται πως όλα αλλάζουν!!!!!!

Με αγαπη μια μαμά...

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Καλώς ήλθες!

εγώ σε θαυμάζω που έγινες μαμά σε μικρή ηλικία, αν και φαντάζομαι τα πράγματα μόνο εύκολα δεν είναι.

Δεν ξέρω αν έχεις βοηθεια και πώς τα κατάφερες με τη σχολή, να χαιρεσαι όμως τα παιδάκια σου και να είστε καλά!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από magdalia,
        ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ!!!
        ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΗΚΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕ CECLOR ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΓΙΑ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ ΜΕ ΜΙΚΡΟΒΙΟ E-COLI ΔΕΝ ΕΦΥΓΕ ΤΟ ΑΤΙΜΟ
        ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΠΑΛΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ,ΕΙΔΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ.
        ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ??? HELP
        ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ???
      • Από sashoo,
        Καλημέρα σε όλους σας. Σας διαβάζω αρκετούς μήνες, έχωντας νιώσει συγκίνηση, χαρά αλλά κ μεγάλη αγωνία, με τις ιστορίες σας...
        Αισθάνθηκα την ανάγκη να μοιραστώ μαζί σας κ τη δική μου ιστορία. Ξεκίνησε πριν 10 χρόνια όταν έχασα το μωράκι μου στο τέλος το 2τριμήνου,από αποκόλληση πλακούντα.Δεν μπόρεσα να το ξεπεράσω, ήταν ο πόνος μου κ ο καημός μου.Χώρησα κ συνέχισα νιώθωντας τύψεις για το χαμό του... Το καλοκαίρι αποφασίσαμε με το νέο σύντροφό μου να προσπαθήσουμε για ένα μωράκι, πήγα για προγεννετικό έλεγχο κ τεστ ΠΑΠ. Ηθελα όλα να ξεκινήσουν σωστά αλλά άρχισαν οι εκπλήξεις!!! Στον υπέρηχο φάνηκε σοκολατοειδή κύστη που κάλυπτε τη 1ωοθήκη,ΣΟΚ έκανα μαγνητική,όπου ευτυχώς διαγνώστηκε προχωρημένη ενδομητρίωση. υπογονημότητα είπε η γιατρός μου.Το τεστ ΠΑΠ έδειξε ASCUS άτυπα πλακώδη κύτταρα!!! 2οΣΟΚ.Εκανα ενέσιμη θεραπεία για την ενδομητρίωση κ μπήκα σε τεχνική εμμηνόπαυση για 3μηνες.Ταυτόχρονα έκανα όλες τις εξετάσεις για ιους κ μικροοργανισμούς.Ολα αρνητικά.Τον Νοέμβριο είχα την 1η ωορηξία,ευχής έργο, θα ήταν να μείνω έγκυος,διαφορετικά θα έκανα κ τη 2η ένεση.Δεν πίστευα πως μπορούσε να συμβεί αλλά ανέβαλλα την ένεση γιατι δεν ένιωθα έτοιμη να περάσω πάλι όλες τις παρενέργειες.Έχω δισανεξία στις ορμόνες κ ήμουν ράκος. Έμεινα ΕΓΚΥΟΣ!!!Δεν μπόρεσα όμως να χαρώ καθόλου, άρχισε ο τρόμος μου... Είμαι 6 εβδομάδων κ 4ημερων,το φασολάκι είναι εκεί,το είδα την προηγούμενη εβδομάδα,θα ξανακάνω υπέρηχο την Τετάρτη για να δούμε την καρδούλα του, καθώς κ τεστ ΠΑΠ. Τι γίνεται όμως με τον τράχηλο? Οι πιθανότητες να αποβάλλω στο 2οτρίμηνο είναι πολλές.Το απόγευμα έχω ραντεβού με αιματολόγο για να συζητήσουμε το ιστορικό μου, η γιατρός μου θέλει ν΄αποκλείσει πρόβλημα πυκτικότητας ?κ να προσανατολιστούμε στην ανεπάρκεια τραχήλου!!! Είμαι τρομοκρατημένη μετά από τόσα χρόνια, με μία ωοθήκη έμεινα έγκυος και να το χάσω πάλι?... Δε νομίζω πως μπορώ να το αντέξω. Είμαι 37 χρονών πια κ με ανεπάρκεια τραχήλου δεν μου συστήνουν ούτε εξωσωματική.Αυτή η φυσική εγκυμοσύνη ήταν θαύμα είπε η γιατρος μου!!! Εγώ όμως είμαι κουρέλι, πολύ αγχωμένη και απαισιόδοξη... [/b]
      • Από Ivi 77,
        Καλησπέρα σας, 
        Είμαι στην 16η εμδομαδα κύησης και λόγω βήχα, πονόλαιμου και φλεγματων ο γυναικολόγος μου μου έδωσε για 6 μέρες από ένα χάπι zithroxyn αντιβίωση. 

Αισθάνομαι τύψεις που θα αναγκαστώ να την πάρω. Αν δεν την πάρω φοβάμαι αν θα μου περάσει γτ ήδη το έχω 4 5 μέρες. Έχει πάρει καμία την ίδια αντιβίωση; θα ήθελα γνώμες και ανάλογη εμπειρία. 

Ευχαριστώ. 
      • Από evaki93,
        Γειά σας. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποια έχει κάνει β επιπέδου στον Νικολαίδη Πέτρο και πόσο της στοίχισε. Ευχαριστώ!  
      • Από Milena14,
        Καλησπερα. Ειμαι εγγυος 8 εβδομαδων. Κάθε φορά που κάνω το παραμικρο νιωθω οτι δεν μπορω να αναπνευσω και οτι κουραζομαι υπερβολικα. Απο το να ανεβω στις σκαλες μεχρι να παω απο το ενα δωματιο στο αλλο. Μου κοβεται η αναπνοη, λαχανιαζω και κανω κανενα 5λεπτο να συνελθω. Εχετε βιωσει κατι παρομοιο? Μου φαινεται λιγο υπερβολικο για αυτο. Ειχα ακομα μια εγκυμοσυνη  που κατεληξε στις 8 εβδομαδες σε παλινδρομη κυηση και δεν ειχα βιωσει τοτε κατι παρομοιο. Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας.
      • Από ludiaa,
        Καλημέρα κοριτσάκι μου.
        Εχω περάσει από τη διαδικασία που περνάς στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου. Σταμάτησε η καρδιά του εμβρύου στην 8η εβδομάδα και το καταλαβα στην 12η. Κανένα συμπτωμα ούτε αίμα ούτε τίποτα. Να σκέφτεσαι ότι αυτό συμβαίνει και όπως λένε συχνά οι γιατροί γίνεται για καλό. Εγώ δεν ξέρω τι εφταιγε και επειδή είχα ήδη ένα παιδιί δεν θεωρήθηκε απαραίτητο να κάνω καμία εξέταση. Να θυμάσαι ότι είναι πολύ συχνό, ότι συμβαίνει σε πολλές γυναίκες και ότι ένα τεράστιο ποσοστό γυναικών μετά απο αυτό κάνει όσα υγιέστατα παιδιά επιθυμεί. Δυστυχώς αυτό είναι λοταρία. Και συμβαίνει. Όποιος ταβήξει το λαχνό του κάθεται και το νούμερο. Δεν θα το ξεχάσεις ποτέ απλά μετά απο καιρό θα πονάει λιγότερο. Εγώ θυμαμαι ότι έλεγα πως μπορεί μέσα σε μία μέρα να μην είμαι πια εγκυος. Αυτό με σόκαρε πιο πολύ. Παρόλαυτα όμως συνέχισα τη ζωή μου έκανα το δεύτερο παιδάκι μου μένωντας έγκυος 4 μήνες μετά την φυσική αποβολή την οποία έκανα. Όλα θα πάνε καλά. Να είσαι σίγουρη γιαυτό. για όλους είναι απλά ένα εμβρυο που χάθηκε γιασένα ήταν το παιδί σου, και το καταλαβαίνω απόλυτα.Εγώ θα σου έλεγα να ξεσπάσεις και ν στεναχωρηθείς. Δεν πειράζει. Και εγω ήμουν φοβερά ψυχραιμη τότε, δεν έκλαψα καθόλου, αλλά μετά το βρήκα μπροστά μου. Η επόμενη εγκυμοσύνη θα είναι λίγο δύσκολη με την εννοια ότι θα φοβάσαι. Όσμως θα σου πω αυτό που μου είπε εδώ η μαία που με παρακολουθούσε: Κλαις και καταδικάζεις το παιδί που έχεις μέσα σου εξαιτίας μίας κακιάς εμεπιρίας και αυτό δεν του αξίζει. Να είσαι δυνατή και με θετική σκέψη και όλα θα πανε καλα. Πολλά φιλιά και μια μεγάλη αγκαλια.
      • Από ΣαλονικιάΤσ.,
        Καλησπέρα,
        βρίσκομαι στην 25 εβδομάδα κύησης και θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας σχετικά την έκθεση σε τοξικά και γενικά διάφορα χημικά. Γενικά σεν εκτίθεμαι καθημερινά σε βλαβερές ουσίες, μόνο κάποιες φορές έτυχε να χρησιμοποιήσω χλωρίνη. Το πρόβλημά μου είναι πως κάποια στιγμή χρησιμοποίησα μια κόλλα στιγμής η οποία έβγαλε αναθυμιασεις (πρώτη φορά τόσο πολύ!!!) και σήμερα ψέκασα μια τριανταφυλλιά με ένα φάρμακο για το ωίδιο χωρίς χρήση γαντιών και τώρα ανησυχώ μήπως δεν προσέχω όσο θα έπρεπε!!! Ξέρω οτι ακούγομαι αστεία και ίσως υπερβολική αλλά μου μπήκε αυτή η σκέψη στο μυαλό και έχω αγχωθεί!!!  Αν γνωρίζει κάποια κάτι ας μου πει...

Ευχαριστώ
      • Από ΣΤΕΛΛΙ,
        Οπως θα ειδατε κ απο τον τιτλο, ειναι η πιο σπαστικη ερωτηση ολων κ με τσαντιζει γιατι οσοι κ οσες με ρωτανε ειναι πιο χοντροι απο εμενα, ασχετως εγκυμοσυνης! λοιπον εγω ειμαι στην 18η βδομαδα!!!ξεκινησα με 54,5 κιλα κ υψος 165! γενικα στα φυσιολογικα μου πλαισια, ειχα αδυνατισει αποπερυσι κ δεν ειχα ποπους κ στηθος!ειχαν φυγει ολα!!τωρα ζυγιστηκα στον γιατρο προχθες κ ημουν 59κιλα! βεβαια ημουν φαγωμενη κ με παπουτσια--γιατι πηγα βραδυ...τα τελευταια 4 κιλα τα πηρα τους τελευταιους 2 μηνες...ο γιατρος μου εχει πει ωσ 6 ως τον 6ο ΜΗΝΑ!!!ΑΛΛΑ οταν ειχα ναυτιες κ ετρωγα δεν παχυνα...τωρα που ειμαι οκ πως φουσκωνω???κ παρατηρω οτι ειναι πρηξιμο, το στηθος μεγαλωσε, η κοιλια φουσκωσε κ η λεκανη ανοιξε!! παιζει να ειναι κ τα υγρα κ ο πλακουντας κ ολα εκτος απο παχος???κ ολοι μου λενε "α! πρεπει να παρεις ως 12 κιλα! εγω ειχα παρει 10!" κ αυτη που το λεει ειναι επι μονιμου βασεως 70 κιλα!!!χωρις να ειναι εγκυοσ!!κυριες μου, τους λεω, εγω ξεκινησα αδυνατη, ημουν στο κανονικο μου βαρος, δεν ημουν υπερβαρη ουτε οριακα παχια!!! με νευριαζουν αυτες οι ειρωνικες ερωτησεισ!!κ επειδη τον τελευταιο χρονο ειχα χασει περιττα κιλα κ ειχα επανελθει στα φυσιλογικα μου, τωρα μου λενε "πω,πω, θα ξαναπαχυνεις τωρα!", " δεν θα χωρας παλι στα ρουχα σου"....ενω η μαμα μου κ η αδερφη μου που ειναι νορμαλ κιλα μου λενε οτι οκ εχω πρηστει στο σωμα-κ οχι στο προσωπο- αλλα δεν φαινεται οτι εχω παχυνει...μαλιστα σε οσους λεω οτι ειμαι στον 5ο μηνα, λενε "καλα, εισαι εγκυος? δεν φαινεται...." με στενοχωρουν αυτες οι κακοβουλες ερωτησεις μερικων....ε δεν εχω κ σωματοτυπο να ειμαι συλφιδα κ εγκυος...και αμα παρω καποια κιλα- σε φυσιολογικα για την υγεια εμενα κ του μωρου τι εγινε??? συγγνωμη για το μεγαλο ποστ, αλλα με αγχωνουν κ με στενοχωρουν μερικοι που δεν κοιτανε το δικο τους σωμα, αλλα κρινουν το σωμα μιας εγκυου, που θα γεννησει σε 4μιση μηνες!!!!αν ειναι δυνατον!!!!!!!!